نژاد شناسی: آیا همه ما از نسل حضرت نوح هستیم؟

تب‌های اولیه

26 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
نژاد شناسی: آیا همه ما از نسل حضرت نوح هستیم؟

درحدیثی درعلل الشرائع روایت شده بغیرچینی هاو... نسل مااز پسرنوح سام است.
ایا حدیث صحیحه؟

با نام الله

کارشناس بحث: استاد مجید

سلام
من کارشناس نیستم ولی گمان نکنم سیل زمان نوح (ع) همه انسان ها را کشته باشد
مثلا سرخپوست ها در ایالات متحده زندگی میکردن و از باز ماندگان نسل های قبل از حضرت ادم هستن چون نسل آدم نمی تونستن برن در قاره های دور دست زندگی کنن (به خاطر بعد مسافت و دریا )

عین همین برای بومیان قاره های دور دست مثل قطب ، استرالیا و برزیل و ...صدق میکند گمونم

اضراییل;405002 نوشت:
سلام
مثلا سرخپوست ها در ایالات متحده زندگی میکردن و از باز ماندگان نسل های قبل از حضرت ادم هستن چون نسل آدم نمی تونستن برن در قاره های دور دست زندگی کنن (به خاطر بعد مسافت و دریا )

عین همین برای بومیان قاره های دور دست مثل قطب ، استرالیا و برزیل و ...صدق میکند گمونم

یعنی نسل همه ی انسان ها به آدم بر نمیگردد؟؟!!!!
چگونه اینقدر مطمعنید؟

نقل قول:
یعنی نسل همه ی انسان ها به آدم بر نمیگردد؟؟!!!!
چگونه اینقدر مطمعنید؟

سلام
این قبلا تو همین انجمن بحث شده و از چند امام درباره تاریخ پیداش انسان ها چه در زمین (و چه در سیارات اسمان های دیگر) روایت هایی آمده است!

من جمله از امام باقر و امام صادق (ع) نقل هست که قبل از حضرت آدم حدود یک میلیون انسان باز مانده از دوره هفتم باقی مونده بودن و حضرت ادم نسل هشتم از انسان هاست که کامل ترین انها نیز بوده!

آن ایه ای هم که در ان فرشتگان هنگام خلقت حضرت ادم به خدا اعتراض کرده بودن به درستی به این قضیه اشاره دارد!

خلقت اولین انسان ها حدودا 50 هزار سال پیش بوده ولی زمان خلقت حضرت ادم کمتر از هشت هزار سال هست!

اضراییل;405020 نوشت:
من جمله از امام باقر و امام صادق (ع) نقل هست که قبل از حضرت آدم حدود یک میلیون انسان باز مانده از دوره هفتم باقی مونده بودن

این انسان هارو میشه انسانهای وحشی نامید.

نقل قول:
این انسان هارو میشه انسانهای وحشی نامید.

سلام
خب من دقیق نمی دونم ولی یه جایی همینجا ها خونده بودم که انسان های دوره حضرت ادم دارای قبایل هم بودن و ملک داشتن ارباب و رعیت هم داشتن

اگر از وحوش بوده باشن هیچ وقت فرشته ها نمی امدن درباره ان اعتراض کنن! ...حتما دارای عقل بودن و با هم جدل می کردن بد و خوب و تشخیص می دادن...نمی دونم

بطور علمی ثابت میشه نسل ما انسان ها در هیچ زمانی به یک انسان نمی رسه و پاسخ هر پرسشی درباره اینکه آیا همه ما از نسل آقا یا خانم x هستیم منفی است. از آنجایی که اسناد تاریخی مربوط به وجود حضرت نوح (و آدم و حوا) صفر مطلق است میشه نتیجه گرفت این قضایا افسانه هستند که تعالیم آموزشی دارند و چیزهایی نیستند که واقعا اتفاق افتاده باشند.

me+;404558 نوشت:
ایا حدیث صحیحه؟

سلام
بعد از اثبات صحت روایت می تواند منحصر در بیان ریشه نژادی انسانهای شناخته شده تا آن زمان باشد و نه همه آنها
والله الموفق

me+;404558 نوشت:
ایا حدیث صحیحه؟

با صلوات بر محمد وآل محمد
وسلام وعرض ادب
اصل روایت در علل الشرایع این گونه آمده است:
28 باب العلة التي من أجلها صار في الناس السودان و الترك و السقالبة و يأجوج و مأجوج
1 حَدَّثَنَا عَلِيُّ- بْنُ أَحْمَدَ بْنِ مُحَمَّدٍ رَضِيَ اللَّهُ عَنْهُ قَالَ حَدَّثَنَا مُحَمَّدُ بْنُ أَبِي عَبْدِ اللَّهِ الْكُوفِيُّ قَالَ حَدَّثَنَا سَهْلُ بْنُ زِيَادٍ الْآدَمِيُّ قَالَ حَدَّثَنَا عَبْدُ الْعَظِيمِ بْنُ عَبْدِ اللَّهِ الْحَسَنِيُّ قَالَ سَمِعْتُ عَلِيَّ بْنَ مُحَمَّدٍ الْعَسْكَرِيَّ ع يَقُولُ عَاشَ نُوحٌ ع أَلْفَيْنِ وَ خَمْسَمِائَةِ سَنَةٍ وَ كَانَ يَوْماً فِي السَّفِينَةِ نَائِماً فَهَبَّتْ رِيحٌ فَكَشَفَتْ عَنْ عَوْرَتِهِ فَضَحِكَ حَامٌ وَ يَافِثُ فَزَجَرَهُمَا سَامٌ ع وَ نَهَاهُمَا عَنِ الضَّحِكِ وَ كَانَ كُلَّمَا غَطَّى سَامٌ شَيْئاً تَكْشِفُهُ الرِّيحُ كَشَفَهُ حَامٌ وَ يَافِثُ فَانْتَبَهَ نُوحٌ ع فَرَآهُمْ وَ هُمْ يَضْحَكُونَ فَقَالَ مَا هَذَا فَأَخْبَرَهُ سَامٌ بِمَا كَانَ فَرَفَعَ نُوحٌ ع يَدَهُ إِلَى السَّمَاءِ يَدْعُو وَ يَقُولُ اللَّهُمَّ غَيِّرْ مَاءَ صُلْبِ حَامٍ حَتَّى لَا يُولَدَ لَهُ إِلَّا سُودَانٌ اللَّهُمَّ غَيِّرْ مَاءَ صُلْبِ يَافِثَ فَغَيَّرَ اللَّهُ مَاءَ صُلْبِهِمَا فَجَمِيعُ السُّودَانِ حَيْثُ كَانُوا مِنْ حَامٍ وَ جَمِيعُ التُّرْكِ وَ السَّقَالِبَةِ وَ يَأْجُوجَ وَ مَأْجُوجَ وَ الصِّينِ مِنْ يَافِثَ حَيْثُ كَانُوا وَ جَمِيعُ الْبِيضِ سِوَاهُمْ مِنْ سَامٍ وَ قَالَ نُوحٌ ع لِحَامٍ وَ يَافِثَ جَعَلَ اللَّهُ ذُرِّيَّتَكُمَا خَوَلًا لِذُرِّيَةِ سَامٍ إِلَى يَوْمِ الْقِيَامَةِ لِأَنَّهُ بَرَّ بِي وَ عَقَقْتُمَانِي فَلَا زَالَتْ سِمَةُ عُقُوقِكُمَا لِي فِي ذُرِّيَّتِكُمَا ظَاهِرَةً وَ سِمَةُ الْبِرِّ بِي فِي ذُرِّيَّةِ سَامٍ ظَاهِرَةً مَا بَقِيَتِ الدُّنْيَا(علل الشرائع، ج‏1، ص: 32)
باب بيست و هشتم سرّ اين كه در بين مردم گروه هاى سودان و ترك و سقالبه و يأجوج و مأجوج پديد آمدند
حديث (1) على بن احمد بن محمّد رضى اللَّه عنه مى‏ گويد: محمّد بن ابى عبد اللَّه كوفى از سهل بن زياد آدمى، از عظيم بن عبد اللَّه الحسنى نقل مى‏ كند كه وى گفت: از على بن محمّد العسكرى (عليه السّلام) شنيدم كه مى‏ فرمودند: نوح (عليه السّلام) دو هزار و پانصد سال زندگى نمود، روزى در كشتى خواب بود و باد مى‏ وزيد و در اثر آن عورتش نمايان شد حام و يافث از آن منظره بخنديدند، سام (عليه السّلام) ايشان را نهى كرد و از خنديدن باز داشت و آن چه را كه باد نمايان نموده بود وى پوشاند ولى حام و يافث دوباره آن را ظاهر كردند و پيوسته سام( عليه السّلام) آن را مى‏ پوشاند و آن دو مكشوف مى‏ نمودند، در اين اثناء نوح( عليه السّلام ) از خواب بيدار شد ديد كه ايشان مى‏ خندند، فرمود: سبب چيست؟
سام واقعه را بيان كرد، نوح( عليه السّلام) دست به طرف آسمان بلند كرد و عرضه داشت:
پروردگارا نطفه حام را دگرگون كن تا غير از سودان فرزندى از او به ظهور نرسد، خدايا نطفه يافث را نيز تغيير بده.
حقّ تبارك و تعالى نطفه اين دو را تغيير داد، پس تمام سودان كه بوجود آمدند از حام بوده و آنچه ترك و سقالبه و يأجوج و مأجوج و چينى‏ ها بوده از نسل يافث مى‏ باشند و جميع سفيد پوستانى كه غير اين گروه هستند از سام عليه السّلام بوجود آمدند بعد نوح عليه السّلام به حام و يافث فرمود:
خدا ذرّيه و فرزندان شما را تا روز قيامت بردگان اولاد و ذرارى سام قرار دهد زيرا سام به من نيكى نمود و شما دو مرا آزار داديد، پس پيوسته علامت ايذاء شما به من در فرزندانتان ظاهر و نشانه نيكى و احسان سام به من در نسل او الى الابد نمايان باشد.
بررسی سندی روایت
7897 - علي بن أحمد بن محمد:
من مشايخ الصدوق ذكره مترضيا عليه، العلل: الجزء 1، الباب 149 في العلة التي من أجلها دفنت فاطمة ع في الليل، الحديث 1.
و الظاهر أنه علي بن أحمد بن عمران الآتي.
- أن محمد بن أبي عبد الله الذي هو شيخ الكليني متحد مع محمد بن جعفر الأسدي الثقة الآتي، فيكون ثقة.
هذا مضافا إلى أن محمد بن أبي عبد الله الأسدي قد وقع بعنوانه في طريق كامل الزيارات - فروى عن القاسم بن الربيع الصحاف و روى عنه علي بن حاتم القزويني.
-اسم : سهل بن زياد الآدمي‏، إمامي،مختلف‏ فيه‏ والتحقيق:انه‏ ثقة
طبقة : الجواد عليه السلام(كش،جخ) - الهادي عليه السلام(كش،جخ،قي)العسكري عليه السلام(كش،جش،جخ،قي)
لقب : الآدمي(غض،قي،كش،جش،ست،جخ) الرازي(غض،قي،كش،جش،جخ،ست) رازي(جخ)، كنية : أبوسعيد(غض،قي،كش،جش،ست،جخ)،(در بعضی از کتب رجالی ضعیف شمرده شده است.)
-اسم : عبد العظيم بن عبد الله الحسني‏ ، تقويم : إمامي،ثقة جليل‏ عظيم‏ المنزلة، طبقة : الجواد عليه السلام(جخ) - الهادي عليه السلام(جخ) - العسكري عليه السلام(جخ)،لقب :الحسني(جخ،ست) العلوي(ست)، كنية : أبوالقاسم(جش)

[="DarkSlateBlue"]

اضراییل;405002 نوشت:
سلام

اضراییل;405020 نوشت:
سلام
این قبلا تو همین انجمن بحث شده و از چند امام درباره تاریخ پیداش انسان ها چه در زمین (و چه در سیارات اسمان های دیگر) روایت هایی آمده است!

من جمله از امام باقر و امام صادق (ع) نقل هست که قبل از حضرت آدم حدود یک میلیون انسان باز مانده از دوره هفتم باقی مونده بودن و حضرت ادم نسل هشتم از انسان هاست که کامل ترین انها نیز بوده!

آن ایه ای هم که در ان فرشتگان هنگام خلقت حضرت ادم به خدا اعتراض کرده بودن به درستی به این قضیه اشاره دارد!

خلقت اولین انسان ها حدودا 50 هزار سال پیش بوده ولی زمان خلقت حضرت ادم کمتر از هشت هزار سال هست!

Kinzie Kensington;405047 نوشت:
بطور علمی ثابت میشه نسل ما انسان ها در هیچ زمانی به یک انسان نمی رسه و پاسخ هر پرسشی درباره اینکه آیا همه ما از نسل آقا یا خانم x هستیم منفی است. از آنجایی که اسناد تاریخی مربوط به وجود حضرت نوح (و آدم و حوا) صفر مطلق است میشه نتیجه گرفت این قضایا افسانه هستند که تعالیم آموزشی دارند و چیزهایی نیستند که واقعا اتفاق افتاده باشند.

بنام او

باسلام..

ابتدا که قبل از هرچیز توجه شما عزیزان را جلب مینمایم به داستان طنز آدم و حوا و تعددنزادها ذیل متن امضا وبلاگ {pargaj} که رساندن حقایق به مخاطبش را مد نظر دارد و ..

و بعد از آن هم خدمتتان عرض نمایم که بله .. اولا درست است که قصه آدم و حوا فقط یک مثال نشاند دار خواهدبود که برای هدایت ذهن انسانهای کنجکاو و پژوهشگر عنوان شده است که بدانیم همه انسانها تنها از دو انسان نر و ماده خلق گردیده اند و نه غیراز آن که نه بلکه انسان که همه موجودات تنها از یک جفت بنان نر و ماده خلق یافته اند که آیه ای از قرآن نیز موید و تایید کننده همین مطلب بوده و خواهدبود که فعلا وقت انعکاس آن نیست {اما در متن وبلاگ موجود است و آنرا خواهید خواند}

دوما پدر و مادر همه ما انسانها اعم از سیاه و سفید و سرخ و زرد فقط یک جفت نر و ماده بوده و خواهند بود .. و عمر انسان بر روی سیاره زمین نیز به بیش از یک ملیون سال میرسد و نه پنجاه یا هشت هزارسال ..
و اینکه سرخپوستان چگونه سر از قاره آمریکا در آوردند یا قبایل دیگر نیز دانشمندان و مخصوصا دانشمندان سفید پوست زیست شناس برایش پاسخ علمی و منطقی پیدا نموده اند و اگر فیلمهای مربوط به آنرا تهیه نمایید حتما پاسخ خود را دریافت خواهید نمود {قبلا سیاره زمین به این شکل فعلی نبوده و بلکه همه خشکی ها بهم متصل بوده اند که بعدها و طی حرکت آرام زمین {که همین الانهم درحال حرکت است} این خشکی ها ازهم جدا شده و .. و ادامه ماجرا که باید حتما خودتان فیلمهایشان را با دقت کامل مشاهده نمایید} اما ..؟؟

اما دراینجا فقط بحث بر سر آغاز تمدن و چگونگی پراکنده شدن اینهمه انسان و نژاد در این سیاره میباشد که حقیر در قسمت تعدد نژادها در همین سایت داشتم به همه آنها پاسخ میدادم که متاسفانه مسدود گردید {نمیدانم چرا شاید غیبت چندماهه خودم شاید هم ..؟؟} بهرحال مجبور شدم آنها را برداشته و الان در قسمت تعدد نژادها در همین وبلاگ گنجانده که اگر مایل بودید میتوانید درخواست نمایید و مطالعه نمایید {هرچند در داستان طنز آدم و حوا هم هدف بر سر همین موضوع میباشد که باورهای غلط فعلی هموطنان را تصحیح نموده تا بدانیم که قصه پیدایش اینهمه انسان و علت و نحوه پراکندگی نژادها چرا و چگونه بوقوع پیوسته که اگر واقعیت پاسخ این سوالات آشکار گردند احتمالا میتواند بیش از سایرین بدرد جکومت و وزارت امورخارجه و مخصوصا سیاستگذاران امور کشوری و لشکری بخورند که میتوانند بر آینده و سرنوشت کشورها و منجمله کشور خودمان نیز تاثیر بسزایی گذاشته که باید ایمان بیاوریم دلیل اینهمه هزینه و بودجه توسط کشورهای مسیحی و سفید پوست برای چه منظوری خواهدبود که بی شک و تنها برای خدمت به علم یا جامعه بشری نبوده و احتمالا اسرار بسیار مهمی در پی آنها نهفته میباشد که شاید بی ربط به این واقعیت هم نباشند که همه ما انسانها بنوعی معتقد گردیده ایم که تاریخ همواره درحال تکرار است که فقط لباس خود را عوض مینماید تا شاید توسط انسانهای کم بینا یا کمسواد دیده یا شناخته نگردد {پس اهمیت به علم و خاصه چنین علومی میتواند بسیار مهم و حائز اهمیت گردند که میتوانند حتی با سرنوشت و آینده ما گره خورده باشند که علم و دانش نسبت به آنها میتواند زندگی را برای ما راحت و آسان تر گرداند}

{باسپاس}[/]

سلام
چه چیزهای عجیب غریبی
:Moteajeb!:
من آخرش نگرفتم چی شد :Gig:
ما از نسل سام هستیم ؟؟؟؟؟؟؟
بالاخره قبل از حضرت آدم، انسانی وجود داشته ؟؟؟؟؟؟

shabnam !;406102 نوشت:
سلام
چه چیزهای عجیب غریبی
من آخرش نگرفتم چی شد
ما از نسل سام هستیم ؟؟؟؟؟؟؟
بالاخره قبل از حضرت آدم، انسانی وجود داشته ؟؟؟؟؟؟

با توجه به کتاب قران ما اولین انسان حضرت ادم و دومین انسان حضرت حوا بوده است.

ابوالفضل;406104 نوشت:
با توجه به کتاب قران ما اولین انسان حضرت ادم و دومین انسان حضرت حوا بوده است.

سلام از اول این تایپیک رو بخون یه کم گیج کننده ست. :Gig:

مجید;405505 نوشت:
با صلوات بر محمد وآل محمد
وسلام وعرض ادب
اصل روایت در علل الشرایع این گونه آمده است:
28 باب العلة التي من أجلها صار في الناس السودان و الترك و السقالبة و يأجوج و مأجوج
1 حَدَّثَنَا عَلِيُّ- بْنُ أَحْمَدَ بْنِ مُحَمَّدٍ رَضِيَ اللَّهُ عَنْهُ قَالَ حَدَّثَنَا مُحَمَّدُ بْنُ أَبِي عَبْدِ اللَّهِ الْكُوفِيُّ قَالَ حَدَّثَنَا سَهْلُ بْنُ زِيَادٍ الْآدَمِيُّ قَالَ حَدَّثَنَا عَبْدُ الْعَظِيمِ بْنُ عَبْدِ اللَّهِ الْحَسَنِيُّ قَالَ سَمِعْتُ عَلِيَّ بْنَ مُحَمَّدٍ الْعَسْكَرِيَّ ع يَقُولُ عَاشَ نُوحٌ ع أَلْفَيْنِ وَ خَمْسَمِائَةِ سَنَةٍ وَ كَانَ يَوْماً فِي السَّفِينَةِ نَائِماً فَهَبَّتْ رِيحٌ فَكَشَفَتْ عَنْ عَوْرَتِهِ فَضَحِكَ حَامٌ وَ يَافِثُ فَزَجَرَهُمَا سَامٌ ع وَ نَهَاهُمَا عَنِ الضَّحِكِ وَ كَانَ كُلَّمَا غَطَّى سَامٌ شَيْئاً تَكْشِفُهُ الرِّيحُ كَشَفَهُ حَامٌ وَ يَافِثُ فَانْتَبَهَ نُوحٌ ع فَرَآهُمْ وَ هُمْ يَضْحَكُونَ فَقَالَ مَا هَذَا فَأَخْبَرَهُ سَامٌ بِمَا كَانَ فَرَفَعَ نُوحٌ ع يَدَهُ إِلَى السَّمَاءِ يَدْعُو وَ يَقُولُ اللَّهُمَّ غَيِّرْ مَاءَ صُلْبِ حَامٍ حَتَّى لَا يُولَدَ لَهُ إِلَّا سُودَانٌ اللَّهُمَّ غَيِّرْ مَاءَ صُلْبِ يَافِثَ فَغَيَّرَ اللَّهُ مَاءَ صُلْبِهِمَا فَجَمِيعُ السُّودَانِ حَيْثُ كَانُوا مِنْ حَامٍ وَ جَمِيعُ التُّرْكِ وَ السَّقَالِبَةِ وَ يَأْجُوجَ وَ مَأْجُوجَ وَ الصِّينِ مِنْ يَافِثَ حَيْثُ كَانُوا وَ جَمِيعُ الْبِيضِ سِوَاهُمْ مِنْ سَامٍ وَ قَالَ نُوحٌ ع لِحَامٍ وَ يَافِثَ جَعَلَ اللَّهُ ذُرِّيَّتَكُمَا خَوَلًا لِذُرِّيَةِ سَامٍ إِلَى يَوْمِ الْقِيَامَةِ لِأَنَّهُ بَرَّ بِي وَ عَقَقْتُمَانِي فَلَا زَالَتْ سِمَةُ عُقُوقِكُمَا لِي فِي ذُرِّيَّتِكُمَا ظَاهِرَةً وَ سِمَةُ الْبِرِّ بِي فِي ذُرِّيَّةِ سَامٍ ظَاهِرَةً مَا بَقِيَتِ الدُّنْيَا(علل الشرائع، ج‏1، ص: 32)
باب بيست و هشتم سرّ اين كه در بين مردم گروه هاى سودان و ترك و سقالبه و يأجوج و مأجوج پديد آمدند
حديث (1) على بن احمد بن محمّد رضى اللَّه عنه مى‏ گويد: محمّد بن ابى عبد اللَّه كوفى از سهل بن زياد آدمى، از عظيم بن عبد اللَّه الحسنى نقل مى‏ كند كه وى گفت: از على بن محمّد العسكرى (عليه السّلام) شنيدم كه مى‏ فرمودند: نوح (عليه السّلام) دو هزار و پانصد سال زندگى نمود، روزى در كشتى خواب بود و باد مى‏ وزيد و در اثر آن عورتش نمايان شد حام و يافث از آن منظره بخنديدند، سام (عليه السّلام) ايشان را نهى كرد و از خنديدن باز داشت و آن چه را كه باد نمايان نموده بود وى پوشاند ولى حام و يافث دوباره آن را ظاهر كردند و پيوسته سام( عليه السّلام) آن را مى‏ پوشاند و آن دو مكشوف مى‏ نمودند، در اين اثناء نوح( عليه السّلام ) از خواب بيدار شد ديد كه ايشان مى‏ خندند، فرمود: سبب چيست؟
سام واقعه را بيان كرد، نوح( عليه السّلام) دست به طرف آسمان بلند كرد و عرضه داشت:
پروردگارا نطفه حام را دگرگون كن تا غير از سودان فرزندى از او به ظهور نرسد، خدايا نطفه يافث را نيز تغيير بده.
حقّ تبارك و تعالى نطفه اين دو را تغيير داد، پس تمام سودان كه بوجود آمدند از حام بوده و آنچه ترك و سقالبه و يأجوج و مأجوج و چينى‏ ها بوده از نسل يافث مى‏ باشند و جميع سفيد پوستانى كه غير اين گروه هستند از سام عليه السّلام بوجود آمدند بعد نوح عليه السّلام به حام و يافث فرمود:
خدا ذرّيه و فرزندان شما را تا روز قيامت بردگان اولاد و ذرارى سام قرار دهد زيرا سام به من نيكى نمود و شما دو مرا آزار داديد، پس پيوسته علامت ايذاء شما به من در فرزندانتان ظاهر و نشانه نيكى و احسان سام به من در نسل او الى الابد نمايان باشد.
بررسی سندی روایت
7897 - علي بن أحمد بن محمد:
من مشايخ الصدوق ذكره مترضيا عليه، العلل: الجزء 1، الباب 149 في العلة التي من أجلها دفنت فاطمة ع في الليل، الحديث 1.
و الظاهر أنه علي بن أحمد بن عمران الآتي.
- أن محمد بن أبي عبد الله الذي هو شيخ الكليني متحد مع محمد بن جعفر الأسدي الثقة الآتي، فيكون ثقة.
هذا مضافا إلى أن محمد بن أبي عبد الله الأسدي قد وقع بعنوانه في طريق كامل الزيارات - فروى عن القاسم بن الربيع الصحاف و روى عنه علي بن حاتم القزويني.
-اسم : سهل بن زياد الآدمي‏، إمامي،مختلف‏ فيه‏ والتحقيق:انه‏ ثقة
طبقة : الجواد عليه السلام(كش،جخ) - الهادي عليه السلام(كش،جخ،قي)العسكري عليه السلام(كش،جش،جخ،قي)
لقب : الآدمي(غض،قي،كش،جش،ست،جخ) الرازي(غض،قي،كش،جش،جخ،ست) رازي(جخ)، كنية : أبوسعيد(غض،قي،كش،جش،ست،جخ) ،(در بعضی از کتب رجالی ضعیف شمرده شده است.)
-اسم : عبد العظيم بن عبد الله الحسني‏ ، تقويم : إمامي،ثقة جليل‏ عظيم‏ المنزلة، طبقة : الجواد عليه السلام(جخ) - الهادي عليه السلام(جخ) - العسكري عليه السلام(جخ)،لقب :الحسني(جخ،ست) العلوي(ست)، كنية : أبوالقاسم(جش)

سلام

این حدیث به نظر عقلانی نیست

اولا اینکه حضرت ادم بخاطر یک چنین کاری که زیاد هم سنگین نیست و جنبه شوخی داشته
یه چنین نفرین بزرگی را کرده است که از پیامبر بعید است

دوم اینکه در بطن این حدیث نژاد گرایی مشهود است
و اینکه می خواهد بگوید سفید پوستان نژاد بر تر هستند

و با توجه به این دو مورد اساسی این حدیث عقلانی نیست

موفق باشید

در این که طوفان حضرت نوح(ع) جهانی بوده یا منطقه ای، هر دو نظر شواهد و دلایلی دارد.
علی کل حال اگر جهانی بوده در حدی بوده که دعوت نوح به آنها رسیده . اگر هم منطقه ای
بوده که یقینا دعوت و اتمام حجت متوجه همه آنها شده است، بنابراین لزوما نمی توان اثبات
کرد که ما از نسل کسانی هستیم که با کشتی نوح نجات یافته اند.

یک سوال

ایا اون پسری که از نوح غرق شد بچه داشت یانه ؟ شاید از نسل او باشیم ؟

بی نظیر;406147 نوشت:
یک سوال

ایا اون پسری که از نوح غرق شد بچه داشت یانه ؟ شاید از نسل او باشیم ؟

در مورد اینکه طوفان نوح جهانی بوده یا نه 2 دیدگاه وجود داره:
1.جهانی بودن طوفان ( به ظر بنده دلایل محکمی داره)
2.منطقه ای بودن طوفان ( عراق)
اگر دیدگاه جهانی بودن طوفان رو قبول کنیم:
در تاریخ آمده است که تنها نسل حضرت نوح (ع) در روی زمین باقی مانده اند و حضرت نوح را پدر دوم مردم
روی زمین می دانند و جمعیت فعلی دنیا را به نژاد های مختلفی تقسیم میکنندکه همگی نسبشان به فرزندان
نوح (ع)می رسد، مثلاً مردم خاور میانه وخاور نزدیک را از نژاد سام و قارۀ آفریقا را از نژاد حام و چین و اطراف آن
را از نژاد یافِث بشمار آورده اند.
از کسانی که بر جهان گیر بودن طوفان نوح (ع) پافشاری دارد مورّخ نامی وسر شناس جهان اسلام آقای مسعودی است،
وی میگوید: « ... وقد غرق جمیع الارض... » ونیز ابن اثیر و ابن جریر از این موضوع بشدت دفاع می کند
البته ذکر این نکته هم حایز اهمیت هست که خود نوح هم از نسل ادم هست.

ابوالفضل;406154 نوشت:
در مورد اینکه طوفان نوح جهانی بوده یا نه 2 دیدگاه وجود داره:
1.جهانی بودن طوفان ( به ظر بنده دلایل محکمی داره)
2.منطقه ای بودن طوفان ( عراق)
اگر دیدگاه جهانی بودن طوفان رو قبول کنیم:
در تاریخ آمده است که تنها نسل حضرت نوح (ع) در روی زمین باقی مانده اند و حضرت نوح را پدر دوم مردم
روی زمین می دانند و جمعیت فعلی دنیا را به نژاد های مختلفی تقسیم میکنندکه همگی نسبشان به فرزندان
نوح (ع)می رسد، مثلاً مردم خاور میانه وخاور نزدیک را از نژاد سام و قارۀ آفریقا را از نژاد حام و چین و اطراف آن
را از نژاد یافِث بشمار آورده اند.
از کسانی که بر جهان گیر بودن طوفان نوح (ع) پافشاری دارد مورّخ نامی وسر شناس جهان اسلام آقای مسعودی است،
وی میگوید: « ... وقد غرق جمیع الارض... » ونیز ابن اثیر و ابن جریر از این موضوع بشدت دفاع می کند
البته ذکر این نکته هم حایز اهمیت هست که خود نوح هم از نسل ادم هست.

سلام

ممنون از جوابتون ولی جواب سوال من نبود

من پرسیدم پسری از نوح که غرق شد ایا بچه داشت یانه ؟

بی نظیر;406155 نوشت:
من پرسیدم پسری از نوح که غرق شد ایا بچه داشت یانه ؟

در تاریخ که چیزی در این مورد نیامده.
کنعان به پدر ایمان نیاورد و غرق شد.
و فقط ذکر شده که مردم از نسل سه پسر نوح هستن. سام - حام و یافث

ابوالفضل;406159 نوشت:
در تاریخ که چیزی در این مورد نیامده.
کنعان به پدر ایمان نیاورد و غرق شد.
و فقط ذکر شده که مردم از نسل سه پسر نوح هستن. سام - حام و یافث

ولی با توجه به اینکه عمر مردم در ان زمان طولانی بوده بعیده
که کنعان ازدواج نکرده باشه و صاحب فرزند نباشه

بی نظیر;406161 نوشت:

سعدی میگه:
پسر نوح با بدان بنشست *** خاندان نبوتش گم شد
سگ اصحاب کهف روزى چند *** پى نیکان گرفت و مردم شد
سرکار بی نظیر اینم بعید نیست که اگه ازدواج کرده و فرزندی هم داشته .فرزندان در ایین پدر نبوده باشن و از ستمگران نشده و غرق نشده باشند.

ابوالفضل;406166 نوشت:
سعدی میگه:
سرکار بی نظیر اینم بعید نیست که اگه ازدواج کرده و فرزندی هم داشته .فرزندان در ایین پدر نبوده باشن و از ستمگران نشده و غرق نشده باشند.

ولی اینجوری که تو حدیث امده که مردم از سه نسل سام و حام و یافث هستند
گویی همه فرزندان کنعان هم باید به مانند پدرشان غرق شده باشند

بی نظیر;406184 نوشت:
ولی اینجوری که تو حدیث امده که مردم از سه نسل سام و حام و یافث هستند
گویی همه فرزندان کنعان هم باید به مانند پدرشان غرق شده باشند

منظور بنده هم همین بود.
یا علی

کارشناس عزیز پس ایا چینیهاواقعا دشمن ماهستن؟

ابوالفضل;406166 نوشت:
سعدی میگه:

بی نظیر;406161 نوشت:

بازم خدا رو شکر از نسل کنعان نبودیم :khandeh!:
موضوع قفل شده است