تیمم به جای غسل

تب‌های اولیه

6 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
تیمم به جای غسل

با سلام وخسته نباشید خدمت اساتید گرامی
اگر شرایط طوری باشد که نتوان غسل جنابت را انجام داد می توان به جای غسل از تیمم استفاده کرد؟؟؟(آب باشد، وقت هم باشد!)

با نام الله

کارشناسان بحث: استاد اسراء

mohammadian;404192 نوشت:
اگر شرایط طوری باشد که نتوان غسل جنابت را انجام داد می توان به جای غسل از تیمم استفاده کرد؟؟؟(آب باشد، وقت هم باشد!)

ضمن عرض سلام و ادب
اگر منظورتان از امکان نداشتن غسل ،خجالت کشیدن و حیا از رفتن به حمام باشد در جایی که وقت و اب هست،پاسخ اینست که باید غسل جنابت را انجام دهید و تیمم بدل از غسل (به جای غسل )در چنین شرایطی باطل است و به تبع ان نماز هم باطل ، اما اگر در اثر ضرر داشتن اب نمیتواند غسل کند و امکان به این معنا در ذهنتان است ، بله با تیمم بدل از غسل باید به تکالیف عبادی مانند نماز بپردازید.

پس با این وجود نماز مهم تره یا نیاز همسر؟؟ چون واقعا شرایطم جوری هست که نمی تونم راحت باشم.
می تونم بخاطر نمازم از نیاز همسرم بگذرم و شاید زندگی رو به اون و خودم تلخ کنم؟

mohammadian;405371 نوشت:
پس با این وجود نماز مهم تره یا نیاز همسر؟؟ چون واقعا شرایطم جوری هست که نمی تونم راحت باشم.
می تونم بخاطر نمازم از نیاز همسرم بگذرم و شاید زندگی رو به اون و خودم تلخ کنم؟

انسان میتواند در سفر و یا جایی که میداند اب برای غسل نیست در اثر رابطه با همسر جنب شود و تیمم کند و گناهی نکرده ،اگر در چنین شرایطی مرد از همسر خود درخواست تمکین کرد ،بر زن واجب است تمکین کند و پاسخ رد دادن بر او حرام است .

mohammadian;404192 نوشت:

با سلام وعرض ادب

اگر منظورتان ازنتوانستن خجالت کشیدن است در انجام واجبات دینی، خجالت کشیدن و حیا معنی ندارد و باید غسل را انجام دهید ولی اگر رساندن آب به بدنتان ضرر داشته باشد وظیفه شما برای نماز و روزه، تیمم بدل از غسل است.

(استفتائات از مقام معظم رهبری ـاحکام غسل جنابت)

ا

موضوع قفل شده است