آیا از نظر اخلاقی باید عیب احتمالی جنس خود را به مشتری بگوییم یا نه؟

تب‌های اولیه

3 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
آیا از نظر اخلاقی باید عیب احتمالی جنس خود را به مشتری بگوییم یا نه؟

سلام

من چند روز پیش یه لپتاپ فروختم که یه مشکل داشت اونم این بود که وقتی یه عکس مثلا کامل سیاه رو باز میکردی اون وسط صفحه یه حالت ابر مانندی دیده میشد که راستش نمیدونستم سخت افزاری هست یا نرف افزاری چون مثل این نبود که صفحه سوخته باشه یا چیز دیگه ای . واسه همین وقتی فروختم چون مطمئن نبودم به خریدار نگفتم ولی عوضش گفتم که بره 48 ساعت تست کنه دستگاه رو هر مشکلی داشت واسم برگردونه پولشم بعد از تست بده طرف تست کرد و دو رو بعد پول رو داد و گفت که کاملا راضی هست . تا حالا هم چیزی از این مشکل نگفته .
میخواستم بدونم که آیا معامله صحیح هست ؟ چون من بهش 48 ساعت دادم که کامل تست کته کامل .

ممنون

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد نسیم رحمت

پست پاسخ و جمع بندی

پنهان کردن عیب احتمالی جنس از مشتری
من چند روز پیش یه لپتاپ فروختم که یه مشکل داشت اونم این بود که وقتی یه عکس مثلا کامل سیاه رو باز میکردی اون وسط صفحه یه حالت ابر مانندی دیده میشد که راستش نمیدونستم سخت افزاری هست یا نرف افزاری چون مثل این نبود که صفحه سوخته باشه یا چیز دیگه ای . واسه همین وقتی فروختم چون مطمئن نبودم به خریدار نگفتم ولی عوضش گفتم که بره 48 ساعت تست کنه دستگاه رو هر مشکلی داشت واسم برگردونه پولشم بعد از تست بده طرف تست کرد و دو رو بعد پول رو داد و گفت که کاملا راضی هست . تا حالا هم چیزی از این مشکل نگفته .
میخواستم بدونم که آیا معامله صحیح هست ؟ چون من بهش 48 ساعت دادم که کامل تست کته کامل .

دوست عزیز؛ کلام را با سخنی از رسول خدا(ص) آغاز می کنم که فرمود :
کسی که قصد دارد وارد کار خرید و فروش شود از پنج چیز دوری کند، وگرنه حق خرید و فروش ندارد؛ از جمله: عیب کالای خود را پنهان نکند.(1)
چه زیبا است که انسان با صداقت برخورد کند و جنس و کالای خود را همان‌گونه که هست عرضه نماید و اگر اشکال و ایرادی داشته باشد به خریدار بگوید. چه را که بی‌گمان پنهان کردن عیب کالا در معاملات، آثار نامطلوبی در بین افراد و اجتماع دارد که یکی از مهمترین آنها سلب اعتبار و اعتماد در بین افراد و اجتماع است.
امام باقر(ع) می فرماید: وَ لاتَکْتُمْ عَیْباً یَکُونُ فی تِجارَتِکَ؛ هرگز عیب کالای خود را پنهان مکن.(2)
کسی که جنسی را می‌‌خرد، به قصد سالم بودن خریداری می‌کند و قیمت جنس سالم را می‌پردازد؛ از این رو در ابواب فقهی یکی از جاهایی که مشتری می‌تواند معامله را بر هم زند جایی است که کالای خریداری شده معیوب باشد. البته بهتر است درباره حکم شرعی این موضوع با همکاران فقه و احکام شرعی صحبت کنید. اما بدانید پنهان کردن عیب کالا، خلاف اخلاق و رفتاری ناپسند است.

پی نوشت ها:
1. ثقة الاسلام كلينى، الكافي، دار الكتب الإسلامية تهران، 1365 هجرى شمس ، ج5، ص150
2. شيخ حر عاملى، وسائل الشيعة، مؤسسه آل البيت عليهم‏السلام قم، 1409 هجرى قمری، ج17، ص 385

موضوع قفل شده است