جمع بندی من پسر «مکه» و «منا» یم

تب‌های اولیه

3 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
من پسر «مکه» و «منا» یم

در خطبه امام سجاد علیه السلام
آمده من فرزند مکه ومنایم
منظور حضرت ازاین فرمایش چیست ؟

برچسب: 

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد مجید

پنج تن;402078 نوشت:
در خطبه امام سجاد علیه السلام
آمده من فرزند مکه ومنایم
منظور حضرت ازاین فرمایش چیست ؟

با صلوات بر محمد وآل محمد
وبا سلام وعرض ادب خدمت شما
کلماتی را که امام زين‏ العابدين(علیه السلام) در معرفى خود بیان نمودند در حقيقت شجرنامه وشناسنامه ی امامت و رسالت بود، تا سنگ دلانی که او و همراهانش را به عنوان اسرای خارجی و دشمنان خویش می پنداشتند،در مقر یزد را بیدار کند، لذا آن حضرت داد سخن داد و در بیانی شیوا فرمود: «من عرفنی فقد عرفنی و من لم یعرفنی، فانا علی بن الحسین بن علی ؛ هر کس مرا می شناسد که می شناسد و هرکس که مرا نمی شناسد پس من علی بن حسین بن علی هستم.»
آنگاه به طور مفصل به معرفی خود و اهل بیت( علیهم السلام) پرداخت: «ایها الناس! انا بن مکة و منی، انا بن المروة و الصفا، انا بن من صلی بملائکة السماء… ؛ ای مردم! من فرزند مکه و منایم، من فرزند مروه و صفایم، من پسر آن کسی هستم که با ملائکه آسمان نماز خواند ... .
امام سجاد(علیه السلام) در این فراز از سخنش جد بزرگوارش رسول خدا(صلی الله علیه وآله) و علی (علیه السلام) را به طور مفصل معرفی می نماید و سابقه درخشان خاندان پاک پیامبر را شرح می هد، ومی فرماید اگر امروز مکه ،مکه شده به خاطر اجداد طاهرین من است واگر شما از ذلت بت پرستی خارج شده اید و به عزت رسیده اید به خاطر رشادت های پیامبر وعلی (علیهما السلام) می باشد.و با این سخنان حقیقت حادثه عاشورا را که تا آن لحظه، از نظر مردم و افکار عمومی مخفی نگه داشته شده بود، برای آنان بیان کرد و سپس با تحریک عواطف و احساسات جمعیت حاضر، قلب ها را به سوی خویش جذب نموده و نتیجه مطلوب را به دست آورد.
و در آخر فرمود: «انابن المقتول ظلما، انابن المجزور الراس من القفا، انابن العطشان حتی قضی، انابن طریح کربلا، انابن مسلوب العمامة و الرداء، انابن من بکت علیه ملائکة السماء؛ من فرزند کسی هستم که با ظلم و ستم به شهادت رسید، من پسر کسی هستم که سرش از قفا بریده شد، من پسر آن شهید تشنه کامی هستم که عطشان از دنیا رفت، من پسر کسی هستم که پیکرش در صحرای کربلا افتاده، من پسر کسی هستم که عمامه و عبایش به غارت رفت، من فرزند کسی هستم که ملائکه آسمان به حال او گریستند»
موضوع قفل شده است