جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: بیماری ام اس و یوگا

 1. #1

  عضویت
  جنسیت تير ۱۳۹۲
  علاقه
  برق
  نوشته
  5
  حضور
  40 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  22

  بیماری ام اس و یوگا
  بیماری ام اس و یوگا
  بیماری MS یک بیماری دستگاه عصبی مرکزی بوده و در این بیماری پوشش محافظ اعصابی که در مغز و نخاع قرار دارند تخریب می شود.

  ام اس هنگامی در بدن آغاز می‌شود که گلبول‌های سفید که نقش دفاعی در بدن دارند به میلین (که حفاظتی برای رشته‌های عصبی است و کمک می‌کند که پیام‌های الکتریکی با سرعتی چندین برابر منتقل شوند) ، بجای یک عامل بیگانه حمله می‌کنند و هر بار که این گلبول‌ها به رشته‌های اعصاب مربوط به یکی از اندام‌های بدن بیمار حمله می کنند، آن اندام دچار مشکل می‌شود.

  نشانه های این بیماری بی حسی و یا گزگز کردن اندام، ضعف، ناهماهنگی بین اندام و عدم تعادل، مشکل در راه رفتن، تاری دید یا دو بینی، اختلال عملکرد روده و مثانه و حساسیت به گرما می باشد.

  فعالیت بدنی برای افراد مبتلا به این بیماری بسیار مهم می باشد و در این زمینه یوگا فارغ از نوع و شدت اختلال عملکردی ناشی از بیماری، نقش بسیار مهمی را بازی می کند. انواع یوگا مانند آسانا ( تناسب حالت بدن)، پرانایاما ( کار بروی تنفس) و مدیتیشن موجب افزایش آمادگی بدن، رفع تنش های عضلانی ( از طریق از بین بردن اسپاسم)، هماهنگی اندام و تعادل بدن، انعطاف پذیری و استقامت، کنترل و کاهش خستگی، افزایش تحمل در برابر گرما، بهبود گردش خون و تنفس، بهبود عملکرد اندام (روده و مثانه) و کاهش استرس و احساس شادابی خواهد شد. در ادامه ارتباط برخی عوارض بیماری و تاثیر حرکات یوگا بر آن آورده شده است.
  به ادامه مطالب بروید
  خستگی

  · تمرینات ملایم مانند restorations از بالا رفتن دمای بدن جلوگیری می کند همچنین باعث آرامش در اندام خواهد شد. این تمرین برای رفع خستگی بسیار موثر بوده و استرس را نیز کاهش می دهد.

  · حرکات restorationمانند حرکت بچه و جسد باعث بازیابی انرژی و شادابی بدن می شود.  اسپاسم

  · با استفاده از حرکات یوگا آرامش به اندام باز خواهد گشت. ماهیچه ها قابلیت انعطاف بیشتری پیدا خواهند کرد و فعال تر خواهند بود. حرکات کششی و تنفسی برای رفع تنش های عضلانی و اسپاسم بسیار مفید است.

  ·حرکت خم به جلو باعث کشش در پشت شما خواهد شد، این کشش در عضلات پشت ساق محسوس تر خواهد بود. این حرکت باعث رفع تنش ها در نیم تنه پایینی بدن خواهد شد. خم به پشت و خم به جلو موجب تقویت عضلات ستون فقرات می شود.

  ·حرکاتی مانند سگ با صورت پایین و خم به جلو در حالت نشسته تنش ها عضلانی را برطرف میسازد.  محدودیت در حرکت

  ·تمرین در حالت نشسته برای افرادی که در حرکت دچار محدودیت می باشند مناسب می باشد. این حرکات در حالت نشسته و یا با استفاده از صندلی انجام می شود. افرادی که دراز کشیدن و بلند شدن برای آنها مشکل است، استفاده از صندلی به عنوان تکیه گاه مفید خواهد بود.

  · برخی حرکات مانند جنگجو، تعادلی، چرخش در حالت نشسته برای این افراد مفید است.  ضعف عضلات

  ·حرکاتی که موجب تحمل وزن می شوند استقامت و حجم عضلات را بهبود می دهند. حرکت سلام بر خورشید مثالی مفید در این زمینه می باشد. برای جلوگیری از خستگی این حرکات را آهسته، با تمرکز و با هوشیاری کامل انجام دهید.

  ·حرکات تعادلی مانند قایق موجب افزایش استقامت عضلات شکمی می شود.

  ·حرکت سگ با صورت پایین موجب تقویت بالا تنه و عضلات شانه می شود. حرکات در حالت ایستاده نیز موجب تقویت پاها می شوند.  تعادل کم و ناهماهنگی بین اندام

  · حرکات ایستاده موجب تقویت پاها و بهبود حس تعادل خواهد شد. اگر مشکلی در ارتباط با حفظ تعادل وجود دارد، می توان از صندلی، دیوار و یا فردی در کنار خود کمک گرفت. حرکات چرخشی نیز موجب کشش به اطراف و تقویت عضلات ستون فقرات خواهد شد.

  ·حرکات تعادلی نیز جهت بهبود تعادل و هماهنگی اندام ها طراحی شده است و هدف حفظ تعادل در هنگام انجام این حرکات می باشد. تعادل بدن در این حالت نیاز به تمرکز و سکوت و تعادل فکری شما دارد که موجب تقویت تعادل فکری و جسمی خواهد شد.  حالت روحی

  ·تمرینات یوگا موجب آرامش درونی شما خواهد شد. ارتباط بین فکر و جسم در هنگام انجام حرکات یوگا موجب سلامتی هر دو قسمت خواهد شد. تمرکز، آرامش و درک درونی از ضروریات انجام حرکات یوگا می باشد.

  ·ارتباط ذهن و بدن موجب بهبود حالات روحی خواهد شد. تمرکز در انجام حرکات یوگا موجب مهارت کنترل فکر خواهد شد که به دنبال آن کاهش استرس ناشی از زندگی روزمره خواهد بود.

  ·حرکاتی مانند درخت و جسد برای این امر مفید خواهند بود.
  نقش یوگا درMS (مالتیپل اسکلروز)

  ام اس یک بیماری خود ایمنی است که در آن بدن بر علیه خود دست به کار می شود بدین ترتیب که سیستم ایمنی بافت چربی اطراف اعصاب را مورد حمله قرار می دهد و تخریب می کند. این بافت که میلین نامیده می شود مانند عایقی که اطراف سیم های برق را می پوشاند اطراف تار های عصبی را در بر می گیرد.بدون غلاف میلین ایمپالسهای عصبی که از مغز به بدن می رسند دچار سر در گمی و جهت اشتباه می شوند یا به طور کل متوقف میشوند.به عبارتی دیگر اتفاقی مانند اتصالی پیدا کردن سیمهای

  برق می افتد.

  علائم MS

  بی حسی یاگز گز دست یا پا
  ضعف بدنی
  عدم هماهنگی در حرکات بدن
  عدم تعادل
  مشکلات راه رفتن
  تکلم آهسته
  تاری دید
  دو بینی
  اختلالات مثانه و روده
  سرگیجه
  عدم تحمل گرما

  فوائد یوگا درام اس

  امروزه یوگا به عنوان یک روش عالی برای مدیریت ام اس شناخته شده است.یوگا برای طیف وسیعی از بیماران چه آنها که علائم بسیار جزئی دارند و چه آنها که روی ویلچر هستند کاربرد دارد.وضعیت های یوگا (آسانا) تمرینات تنفسی یوگا (پرانایاما) و تکنیک های مراقبه در یوگا می توانند به کمک هم نتایج مثبتی در روند بیماری ام اس داشته باشند. از جمله:

  افزایش آگاهی فرد از اندام های بدن خویش
  آزاد سازی تنش ها و از بین رفتن اسپاسم (انقباضات) عضلانی
  افزایش هماهنگی و تعادل اندام ها

  افزایش انعطاف پذیری و قدرت اندام ها

  کاهش خستگی

  افزایش تحمل نسبت به گرما

  بهبود عملکرد سیستم گردش خون و تنفس

  بهبود عملکرد روده و مثانه

  افزایش هشیاری

  مدیریت استرس

  احساس بهبودی


 2. صلوات ها 4


 3. #2

  عضویت
  جنسیت شهريور ۱۳۸۸
  نوشته
  15,839
  حضور
  221 روز 8 ساعت 14 دقیقه
  دریافت
  245
  آپلود
  8
  گالری
  589
  صلوات
  122786  مجموعه حاضر، توسط یکی از پزشکان عزیز ما که خود مبتلا به بیماری ام اس می باشد تهیه شده است. انجمن ام اس، ضمن اینکه از زحمات این همکار عزیز، قدردانی می نماید، با اندکی دخل و تصرف در نوشته اولیه ایشان، این مجموعه را تقدیم علاقه مندان می کند. با آرزوی سلامتی و توفیق همه عزیزان
  مقدمه
  حتماً وقتی به شما گفته شد که خودتان یا یکی از عزیزان ، مبتلا به بیماری ام اس هستید‍، مثل خودم شدید یکه خوردید...
  در چنین شرایطی معمولاً قبل از هر چیزی به‌دنبال پاسخ دادن به این سؤال هستیم که با این بیماری چه کارهایی می‌توان کرد؟ اولین اقدامی که اکثر خانواده‌ها پس از آگاهی از ابتلای یکی از عزیزان می‌کنند ، غالباً مخفی نگه داشتن مسئله از کلیه آشنایان و حتی گاهی خود بیمار است و به دنبال آن فشارهای روحی فراوانی که به‌علت این مخفی‌کاری‌ها برای بیمار پیش می‌آید، چنان اثر مخربی بر بیماری می‌گذارد که حتی گاهی اثر مفید داروهای تجویز شده را هم خنثی می‌کند.
  شاید بهتر باشد به‌عنوان یک بیمار ام اس تصمیم بگیرید به‌جای وحشت و گریز از مشکلی که پیش آمده، آن را بهتر بشناسید و ببینید چگونه می‌توان با کمترین مشکل با ام اس کنار آمد و یک زندگی طبیعی داشت.
  مجموعه حاضر با همین هدف و به منظور کمک به کلیه بیماران ام اس کشور تهیه شده است و در آن با چنین مطالبی آشنا خواهید شد. ۱- ام اس چیست؟ ۲-چه اشخاصی ام اس می‌گیرند؟ ۳- انواع ام اس. 4-علائم و مشکلات شایع در ام اس. ۵- چگونه می‌توان با ام اس زندگی کرد؟ ۶- رژیم غذایی مناسب در ام اس. ۷- شیوه‌های حمایتی برای بیماری ام اس ۸- تشخیص ام اس ۹-درمان ام اس. ۱۰-اطلاعات جدید در مورد ام اس. و‌....
  به یاد داشته باشید که با وجود تلاش‌های بسیار محققان، هنوز درمانی برای علاج کامل ام اس کشف نشده و درمان‌های موجود قادرند وضع بیماران را به‌طور نسبی کنترل نمایند. اما نباید ناامید بشویم چون از طرفی با پیشرفت‌های سریع در عرصه‌های علمی به‌نظر می‌رسد با شناخت کامل بیماری و درمان قطعی آن فاصله چندانی نداشته باشیم و از طرف دیگر با آگاهی از شیوه‌های حمایتی موجود، خصوصاً مشورت با یک پزشک و نیز فیزیوتراپیست حاذق و دلسوز، می‌توان خود را از لحاظ سلامت بدنی به حدی نزدیک به سایر افراد جامعه رساند.
  ام اس چیست؟
  به یک شهر بزرگ فکر کنید: در این شهر ، آدم‌های زیادی زندگی می‌کنند که هر کدام وظیفه‌ای را انجام می‌دهد، یکی لباس مردم را تأمین می‌کند، دیگری عرضه‌کننده مواد غذایی است وسومین نفر هم جزو نیروهای انتظامی است و امنیت مردم شهر ما را برقرار می‌سازد. هیچ فکر کرده‌اید بدن هر یک از ما چقدر به همین شهر شباهت دارد؟
  هر یک از سلول‌هایی که بدن ما را می‌سازد به مثابه یکی از شهروندان شهر ما است که وظیفه مشخصی دارد، مثلاً سلول‌های پوست، لباس بدن را تأمین می‌کنند ، گلبول‌های قرمز خون مواد غذایی و گلبول‌های سفید خون امنیت آن را.گلبولهای سفیدخون، این مأموران انتظامی بدن ما، به‌صورت مداوم در خیابان‌ها و کوچه‌های آن یعنی رگ‌های خونی و فواصل کوچک بین سلولی می‌گردند تا هرگونه عامل بیگانه (مثلاً چند میکروب) را شناسائی کرده و از بین ببرند.
  مثل اینکه یک چیز مهم فراموش شد! نیروگاه برق و سیم‌کشی برق این شهر چیزی نیست جز سیستم اعصاب مرکزی و رشته‌های عصبی. سیستم اعصاب مرکزی که شامل مغز و نخاع می‌باشد همراه با رشته‌های ظریف اعصاب که تمام اجزاء بدن را به مغز و نخاع ارتباط می‌دهند، در واقع سیم‌کشی ارتباطی بدن ما را تشکیل میدهند.
  درون این سیم‌کشی‌ها هم جریان برق جاری است البته با شدتی بسیار ضعیف‌تر از آنکه ما را دچار برق‌گرفتگی کند!!
  با هم به ساختمان یکی از این رشته‌های عصبی نگاه کنیم: همان‌طوری که در شکل می‌بینیم رشته عصبی درست مانند یک سیم برق به‌وسیله یک ماده پوششی محافظت می‌شود. این ماده پوششی سوسیس‌مانند که میلین نام دارد فقط یک عایق یا حفاظ برای خود رشته نیست بلکه کمک می‌کند پیام الکتریکی با سرعتی چندین برابر منتقل شود و به‌زودی می‌بینیم که همین میلین یکی از بازیگران اصلی قصه ماست.
  بیماری ام اس و یوگا
  برگردیم به نیروهای انتظامی یا همان سیستم ایمنی بدن: سلول‌های مختلف این سیستم مانند کارمندانی وظیفه‌شناس، دائماً و با دقتی بسیار زیاد در حال انجام وظیفه‌اند، ولی هر کارمند وظیفه‌شناس ممکن است گاهی اشتباه کند...
  در بدن ما وقتی که به دلایلی (که هنوز کاملاً مشخص نشده) گلبول‌های سفید اشتباهاً به میلین( به‌جای یک عامل بیگانه) حمله ور شوند، بیماری ام اس آغاز میشود. و هر بار که این گلبول‌ها به رشته‌های اعصاب مربوط به یکی از اندام‌های بدن‌مان حمله می‌کنند، آن اندام دچار مشکل خواهد شد. مثلاً زمانی ممکن است در راه رفتن وزمانی دیگر دردیدن یا حفظ تعادل دچار مشکل شویم.


  برای اطلاع بیشتر رک: اینجا (انجمن بیماران ام اس)
  طفل بافي ماندن
  1- دلبستن به تعلقات و شهوات و داشتن ها (به خصوص در عصر مدرنيته)
  2- غفلت از بودن
  3- غفلت از شدن
  4- طفل باقي ماندن عقل غايت نگر (عدم بلوغ عقلاني)

 4. صلوات ها 2


 5. #3

  عضویت
  جنسیت شهريور ۱۳۸۸
  نوشته
  15,839
  حضور
  221 روز 8 ساعت 14 دقیقه
  دریافت
  245
  آپلود
  8
  گالری
  589
  صلوات
  122786
  ویرایش توسط حامی : ۱۳۹۲/۰۷/۱۳ در ساعت ۱۶:۰۳
  طفل بافي ماندن
  1- دلبستن به تعلقات و شهوات و داشتن ها (به خصوص در عصر مدرنيته)
  2- غفلت از بودن
  3- غفلت از شدن
  4- طفل باقي ماندن عقل غايت نگر (عدم بلوغ عقلاني)

 6. صلوات ها 2


اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کاربرانی که این موضوع را مشاهده کرده اند: 0

هیچ کاربری در لیست وجود ندارد.

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
^

ورود

ورود