سوالاتی راجع به طهارت

تب‌های اولیه

7 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
سوالاتی راجع به طهارت

با عرض سلام واحترام
چند سوال داشتم:

1-لباس من به کمی منی آغشته شده چندین بار شستمش ولی باز بعد شستن ذره ای سفیدی که در آن می بینم باز شک می کنم که تمییز شده یا نه الان نزدیک 3-4 بار شستم ولی باز فکر می کنم نجسه در واقع نوعی وسواس شدم جوری که فکر می کنم اون لباس دیگه پاک نمی شه حکم شرعی را می خواهم

2-تو استبرا زیاد شک می کنم که درست انجام دادم یانه حتی گاهی 10 بار استبرا می کنم ولی باز فکر میکنم که درست انجام ندادم لطفا کمکم کنید آیا به این شکها نباید اعتنا کنم؟

با نام الله

کارشناس بحث: استاد اسراء

arashgolzan;401489 نوشت:
با عرض سلام واحترام
چند سوال داشتم:

1-لباس من به کمی منی آغشته شده چندین بار شستمش ولی باز بعد شستن ذره ای سفیدی که در آن می بینم باز شک می کنم که تمییز شده یا نه الان نزدیک 3-4 بار شستم ولی باز فکر می کنم نجسه در واقع نوعی وسواس شدم جوری که فکر می کنم اون لباس دیگه پاک نمی شه حکم شرعی را می خواهم

2-تو استبرا زیاد شک می کنم که درست انجام دادم یانه حتی گاهی 10 بار استبرا می کنم ولی باز فکر میکنم که درست انجام ندادم لطفا کمکم کنید آیا به این شکها نباید اعتنا کنم؟

فقط در صورتی که زمختی و کرختی که نشان از وجود ذرات منی در لباس است حکم به بقاء نجاست میشود و رنگ و بو و مانند ان دلیل بر بقاء نجاست نیست و نباید به وسوسه ی شیطان اعتنا کنید .این اشتباه بزرگی است که بمحض وسوسه ی شیطان و امر او بتکرار تطهیر یا استبراء تکرار کنید،برای راه حل ان و درمان ان با اراده ی قوی این برنامه را اجرا کنید:تصمیم جدی بگیرید بعمل و عمل کنید:
هر بار استبرا یا تطهیر پس از انکه طبق دستور شرع عمل نمودید ،با تلقین بخودتان که کاملا درست انجام داده اید بهیچ وجه به وساوس اعتنا نکنید و تکرار نکنید .بدانید تکرار اغاز گفتن الف به شیطان وسوسه گری است که تا ی را نگویید دست از شما بر نمیدارد ومبادا گمان کنید این تقوا و روح بندگی شماست که شما را وا میدارد تکرار کنید ،بلکه این خود شیطان است و بر اساس روایات شیطان است که برای ازار مومن از این در وارد شده پس بابی اعتنایی به شیطان پوزه ی او را بخاک زنید.
راه اطمینان وسواسی از اینکه عرفا پاک شده:استفاده از یقین کسانی که یقین عرفی برایشان حاصل میشود.

سلام به شما دوستان خوبم

سوالی که داشتم اینه که اگر کسی در خواب جنب بشه و در رختخواب غلط بزنه و متوجه هم نباشه آیا اون رختخواب هم نجس هست و باید شسته بشه؟

ممنون

سلام خسته نباشید

متاسفانه فرشی الوده به منی شده از اون جایی که محل دقیق نجاست رو نمی دونستیم 2 یا 3 بار کل فرش با دستمال تمیز شده ولی با این وجود شک دارم که پاک هست یا نه ایا هنوز نجسه؟
ایا چون با دستمال کل فرش رو تمیز کردیم همه ی فرش نجس شده؟

aminrafael3;578959 نوشت:
سلام به شما دوستان خوبم

سوالی که داشتم اینه که اگر کسی در خواب جنب بشه و در رختخواب غلط بزنه و متوجه هم نباشه آیا اون رختخواب هم نجس هست و باید شسته بشه؟

ممنون

سلام علیکم

اگر اطمینان به سرایت نجاست به رختخوابتان دارید نجس است؛
واگر اطمینان ندارید ،نجس نیست.

mehdi;630752 نوشت:

سلام خسته نباشید

متاسفانه فرشی الوده به منی شده از اون جایی که محل دقیق نجاست رو نمی دونستیم 2 یا 3 بار کل فرش با دستمال تمیز شده ولی با این وجود شک دارم که پاک هست یا نه ایا هنوز نجسه؟
ایا چون با دستمال کل فرش رو تمیز کردیم همه ی فرش نجس شده؟

سلام علیکم

طبق نظر رهبری:

همه فرش نجس نمی باشد،چون شما نمی دانید کجای فرش نجس بوده ،پس نمی دانید از قسمت نجس شروع کردید یا از قسمت پاک ،پس حکم به طهارت بقیه قسمتها می شود؛
و برای تطهیر کامل فرش باید کل فرش را تطهیر کنید؛
ولی چون نمی دانید کدام قسمت فرش نجس است ،اگر با پای خیس روی فرش رفتید ،حکم به نجاست پایتان نمی شود.

موضوع قفل شده است