رهبر معظم انقلاب نقش محور اصلی دوران دفاع مقدس را ایفا می کند

تب‌های اولیه

3 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
رهبر معظم انقلاب نقش محور اصلی دوران دفاع مقدس را ایفا می کند

حجت الاسلام و المسلمین نعمت الله فخری در مورد ارزش های دفاع مقدس گفت:در دوران دفاع مقدس سه محور اصلی با حضور امام خمینی (ره)به عنوان هدایت کننده نظام جمهوری اسلامی و جنگ تحمیلی در کنار مردم که همچون پروانه ای به دور بنیانگذار کبیر انقلاب اسلامی می گشتند و ثابت کردند که اگر بخواهند نظام پایدار بماند باید همه جانبه از آن حمایت و پاسداری کنند.

وی با اشاره به منشور تدوین شده توسط امام راحل به عنوان ضلع سوم این مثلث و سومین محور اصلی دوران دفاع مقدس تصریح کرد :سومین محور این مثلث ارزشی منشوری بود که امام خمینی (ره)آن را تدوین کرده بود که برای همیشه ماندگار شددر شرایط فعلی هم مقام معظم رهبری این نقش را در همه زمینه ها ایفا می کند.

نماینده ولی فقیه در سپاه سیدالشهدا استان تهران در ادامه این مطلب اضافه کرد :رهبر معظم انقلاب اسلامی اشاره ای مهم به مقوله نرمش قهرمانانه دارند که بعضی ها خیال نکنند که ما در مقابل دشمن تنها نرمش نشان می دهیم اهل بیت (ع)در برابر اقدامات دشمن نرمش قهرمانانه از خود نشان داده اندو در این راستا از اصول و اصالت اسلام دست نکشیدند.
حجت الاسلام و المسلمین نعمت الله فخری در خاتمه اظهارداشت:دشمن می خواهد اسلام را دینی خشن و تند و با برخورد های آن چنانی معرفی کندلذا باید ثابت شود که اسلام دین مرحمت و رحمت است برای کسانی که نخواهند از رحمت سوء استفاده کنندباید دشمن را شناخت و اهداف آن را شناسایی کرده و از جایگاه فعلی آن در سنگر دشمنی با اسلام و نظام جمهوری اسلامی ایران باید اطلاع داشت.

[h=2]نقش رهبرمعظم انقلاب در تقویت روحیه رزمندگان و مردم، وسال های دفاع مقدس[/h] خاطرات و روایات متعددی از حضور و نقش آیت اله خامنه ای رهبر معظم انقلاب اسلامی در سال های دفاع مقدس ارائه شده است اما همه فرماندهان جنگ و مسوولین کشور، در این موضوع اجماع نظر دارند که آیت اله خامنه ای، تا زمانی که امکان حضور در جبهه های جنگ را داشتند، در جایگاه یک بسیجی و فرمانده جنگ و نماینده امام، فعال بوده اند و به رزمندگان روحیه می داده اند و در مقابله با کارشکنی های بنی صدر،نقش فعال داشته اند و به دنبال تقویت فرماندهی جنگ و بهبود شرایط بوده اند.
آیت اله خامنه ای در دوره ای که به عنوان رئیس جمهور انتخاب می شوند نیز با حضور در خطبه های نماز جمعه ، در تقویت روحیه مردم و رزمندگان نقش اساسی داشته اند و با ایجاد ارتباط بین رزمندگان و جبهه های جنگ و مردم، روحیه مقاومت و دفاع مقدس و سلحشوری را تقویت کرده اند.
مهمترین محورهای حضور و نقش آیت اله خامنه ای در سال های دفاع مقدس مورد توجه قرارگرفته است و با بررسی خاطرات فرماندهان جنگ و گفت وگوهای آنها مشخص شده که مقام معظم رهبری، در آن زمان چه قبل از انتخاب ایشان به عنوان رئیس جمهور و چه در زمانی که ایشان به عنوان رئیس جمهور انتخاب شده اند، به ارتباط اثرگذار بین فرماندهان و رزمندگان ومردم همچنین تقویت مدیریت کلان و سیاسی کشور همت بسیار داشته اند و از آن جا که فرماندهان سپاه و ارتش ایشان را قبول داشته اند، نقش موثرو انرژی مضاعفی در ایجاد وحدت و پیروزی رزمندگان در عملیات های مختلف ایجاد کرده اند.

ایشان علاوه بر ایجاد وحدت و همدلی و ساماندهی نیروها و مسوولین کشور، از آن جا که در مقطعی از جنگ، به خاطر این که رئیس جمهور بوده اند، از سوی امام برای حضور در جبهه منع می شوند، اما با حضور دو فرزند خود به صورت بسیجی و با نام دیگری در جبهه موافقت می کنند اما توصیه می کنند که فرزندان ایشان نباید اسیر شوند اما اگر شهید شوند یا جانباز بشوند، اشکالی ندارد زیرا حاضر نیستند که به رژیم صدام به خاطر اسیرشدن فرزندان خود امتیازی بدهند.
خاطره محسن رضایی از نقش آیت الله خامنه ای و فرماندهی جنگ به مدت یکسال و چند ماه توسط ایشان
محسن رضایی فرمانده سپاه پاسداران در دوران دفاع مقدس از نقش فرماندهی رهبر معظم انقلاب در آن دوران روایتی شنیدنی مطرح کرده است.

بعد از عملیات رمضان برای اولین بار بین سپاه و ارتش چالشی بوجود آمد. به شدت نگران این چالش بودم و فکر می کردم که اگر این چالش ادامه پیدا کند و گسترده شود ممکن است در عملیات های بعدی، یک وقفه جدی بوجود آورد و یا ما را در عملیات های آینده با شکست روبرو کند.
خدمت امام رفتم و عرض کردم که اگر جنابعالی حضرت آیت الله خامنه ای را به فرماندهی جنگ منصوب کنید از این چالشی که شروع شده جلوگیری می شود چرا که برادران ارتش ایشان را قبول دارند من و فرماندهان سپاه هم ایشان را قبول داریم و اگر این تصمیم را بگیرید همه ما به ایشان کمک می کنیم که در فرماندهی جنگ موفق شوند.
امام فرمودند چنین چیزی در ذهن من هم بود ولی شما مسئله را به کسی نگویید. از خدمت امام مرخص شدم مطمئن شدم که حکم فرماندهی حضرت آیت الله خامنه ای بزودی صادر خواهد شد.
یک هفته بعد حضرت امام (ره) حکمی را صادر کردند و بمدت یکسال و چند ماه از جمله والفجر مقدماتی و والفجر1 ایشان فرماندهی جنگ را به عهده گرفتند.
همکاری با شهید چمران
ایشان در ابتدای جنگ با شهید چمران ستاد جنگهای نامنظم را در اهواز تشکیل داده بودند و در خطوط مقدم تردد می کرد و با جنگ آشنایی کامل داشتند. پس از آنکه حضرت امام، آیت الله خامنه ای را به فرماندهی جنگ منصوب کرد ایشان در تهران ستادی تشکیل دادند که برادر رشید از طرف سپاه در جلسات ستاد شرکت می کرد.

البته بعدها با این استدلال که اگر حضرت آیت الله خامنه ای که رئیس جمهور هستند به خط مقدم برود و اتفاقی برای ایشان پیش بیاید در تضعیف روحیه مردم موثر است لذا از عملیات خیبر به بعد آقای هاشمی مسئول هماهنگی ارتش و سپاه شد.
البته همیشه برایم این ابهام وجود داشت که چرا این تغییر بوجود آمد اما فرصت نکردم از حضرت امام سوال کنم که آیا غیر از این استدلال دلیل دیگری داشته است؟ ولی مطمئن بودم که اگر فرماندهی حضرت آیت الله خامنه ای ادامه می یافت پشتیبانی بیشتری از جبهه های جنگ صورت می گرفت.
در مدتی که ایشان فرماندهی جنگ را به عهده گرفتند از توانایی بسیار بیشتری نسبت به دیگران برخوردار بودند و انسجام بیشتری بین سپاه و ارتش بوجود آوردند.
دیدگاه سردار نقدی پیرامون نقش و حضور آیت اله خامنه ای در جبهه های غرب و کرمانشاه
اکثر کسانی که از آقا خاطره دارند؛ شهید شده اند
حضور الهام بخش ایشان در اوایل دفاع مقدس اثر تعیین کننده ای در روحیه رزمندگان داشت چراکه می دیدند یک مسئول عالی رتبه و روحانی برجسته نزدیک به امام (ره) تا مقدم ترین خطوط، شخصا حضور پیدا می کند و همنشین رزمندگان است. بیانات بسیار شیوا و روحیه دهنده ایشان در جمع رزمندگان در سرپل ذهاب و اسلام آباد؛ ماندگار و بسیار اثر بخش بود.
نقش بسیار مهم دیگری که معظم له بر عهده داشتند انتقال واقعیات جبهه بود به دو محور مسئولین و مردم. یک محوری که ایشان حقایق جنگ را به آن انتقال می دادند شورای عالی دفاع، مسئولین نظام و شخص حضرت امام (ره) بود که از مطالب دقیق میانی، روحیه رزمندگان و مشکلات جبهه ها با خبر می شدند و این مسئله نقش بسیار تعیین کننده ای در تصمیمات امام (ره) و مقامات عالی کشور داشت.
کمک آیت اله خامنه ای به تقویت روحیه مردم و بازسازی روحیه سلحشوری رزمندگان و رفع ابهامات
محور دیگری که مخاطب مشاهدات آیت اله خامنه ای قرار می گرفت مردم بودند که ایشان در مقام خطیب نماز جمعه و معتمد مردم، فرهنگ جبهه را به جامعه انتقال می دادند و این مسئله در ارتقاء روحیه سلحشوری مردم بسیار موثر بود. مطالبی که ایشان از مشاهدات خودشان در نماز جمعه پایتخت می گفتند در روحیات جوانان بسیار موثر بود و آن ها را به حضور در جبهه ترغیب می کرد و عموم مردم را به پشتیبانی هرچه بیشتر از جبهه ها سوق می داد.
مشاهدات شخصی شان از حالات و روحیات یک سرهنگ یا ستوان ارتش و یا یک برادر پاسدار یا بسیجی را در نماز جمعه بیان می کردند و دلاوری ها و سلحشوری ها و ایمان راسخ رزمندگان را برای مردم شرح می دهند. طبیعتا مردمی هم که این سخنان را از زبان یک شاهد عینی که خطیب نماز جمعه تهران بود می شنیدند؛ برای کمک به جبهه سرشار از انگیزه می شدند.
بعد از انتخاب ایشان به عنوان ریاست جمهوری، حضرت امام (ره) به جهت نگرانی که از حفظ سلامت آقا داشتند با صدور حکم ولایی، ایشان را از حضور در جبهه منع کردند و به همین دلیل ایشان اجازه حضور در جبهه را نداشتند. اما در روزهای آخر جنگ که یک مقدار وضعیت جبهه ها با مشکلاتی روبرو شد؛ مجددا امام اجازه دادند و حضرت آقا حضوری بسیار پر برکت در جبهه ها داشتند. رزمندگان به دلیل توقف ناگهانی جنگ و حوادثی که در جبهه ها اتفاق افتاد با شبهات و سوالات زیادی روبرو بودند که با روشنگری های حضرت آقا ابهامات و شبهات شان بر طرف شد و از نظر روحی بازسازی شدند و این در شرایطی بود که تهدیدات در جبهه های جنوب و غرب، بسیار جدی بود و رزمندگان نیاز به استحکام روحی داشتند.

حضور درجبهه غرب کشور و عشایر
ایشان در اوایل جنگ علاوه بر حضور در میان رزمندگان سپاه تهران در غرب کشور و در مناطق سرپل ذهاب، قصر شیرین، گیلانغرب و بازی دراز؛ در میان عشایر منطقه دالاهو هم حضور پیدا کردند که برای عشایر آن منطقه که به دلیل پیشروی های اولیه دشمن در خاک کشور روحیه شان از دست رفته بود؛ بسیار روحیه بخش و امیدوار کننده بود. به یمن همین حضور، عشایر جان تازه ای گرفتند، مجددا اسلحه گرفته و بسیج شدند و بسیج عشایری اساسا از آنجا شکل گرفت که تا آخر جنگ هم در منطقه دالاهو و کرند بسیار نقش آفرین بود و امروز نیز این نقش آفرینی ادامه دارد.
ارتباط با عشایر کرد عراق
اما کار فوق العاده مهمی که حضرت آقا در غرب کشور پایه گذاری کردند بحث ارتباط با عشایر کرد عراق بود. تا پیش از آن تمام ارتباطات کشورمان با مردم کرد عراق از طریق احزاب و گروه های کانالیزه می شد که آمریکا، رژیم سلطنتی انگلیس و رژیم صهیونیستی در آن نفوذ بسیار قدرتمندی داشتند.بنیان گذار ارتباط با خود مردم عراق و عشایر کرد شخص آیت اله خامنه ای بودند. بعد از این ارتباط گیری بود که عشایر کرد عراق نقش پل ارتباطی ما با مردم عراق را بر عهده گرفتند و با کمک مجلس اعلای انقلاب اسلامی عراق تجهیز و مسلح شدند. عشایر کرد عراق اولین مردمی بودند که به صورت مستقل از احزاب و گروه ها با ما ارتباط برقرار کردند و به نام حزب الله کرد عراق متشکل و بستر ساز حضور رزمندگان اسلام تا عمق 150 کیلومتری شمال کردستان عراق شدند.
ناگفته های نقش حضرت آیت الله خامنه ای در ابتدای جنگ و خیانت های بنی صدر
محمدکریم عابدی از خلبانان نیروی هوایی در دوران دفاع مقدس است و نماینده مجلس هشتم نیز بوده در مورد نقش حضرت آیت الله خامنه ای در ابتدای جنگ و خیانت های بنی صدر گفته است:
شب پانزدهم مهرماه در شورای عالی دفاع با حضور دو نماینده امام یعنی شهید چمران و آیت اللـه خامنه ای تصمیم گیری شد که تیپی که از خراسان آمده بود برود پشت تپه های فولی آباد مستقر شوند و از این تپه ها حراست کند تا دشمن نتواند جاده را فتح کند، فردای آن روز که از پرواز بر می گشتم دیدم که اصلاً این تیپ حضور ندارد و بالای سوسنگرد درگیری شدیدی هست. به دانشگاه جندی شاپور و ستاد جنگ های نامنظم برگشتم و خدمت آیت اللـه خامنه ای گفتم این یک توطئه است و آن تیپی که دیشب تصمیم گرفته شد به تپه های فولی آباد بروند، آنجا مستقر نیست و دشمن هم دارد پیشروی می کند ایشان باور نمی کردند.
اگر اهواز را دشمن دور می زد همه در محاصره دشمن بودیم به ایشان گفتم بیایید با هلی کوپتر برویم ببینید ایشان فرمودند من با ماشین می آیم تا شما بروید من رسیدم؛ ما یک بار رفتیم عملیات شناسایی با رزم را انجام دادیم در برگشت یک هلی کوپتر کبری به من گفت یک نفر چفیه ای می چرخاند و کمک می خواهد، گفتم شما ادامه دهید من بررسی می کنم. رفتم دیدم آیت اللـه خامنه ای است با یک ماشین به منطقه آمده بود، من بلافاصله نزدیک ایشان نشستم، بسیار عصبانی بودند و گفتند پس این تیپ کجاست؟
با توجه به اینکه فرماندهی کل را امام به بنی صدر تنفیذ کرده بودند و او فرمانده جنگ بود وقتی به او اطلاع دادند چنین تصمیمی اتخاذ شده، دستور می دهد که تیپ به جای دیگری برود. بنی صدر حتی سلاح هایی که برای ستاد جنگ های نامنظم می خواستند را تصویب نمی کرد. ناهماهنگی عظیمی بود و دو نماینده امام بایکوت شده بودند چون بنی صدر هدفش این بود که امام و نیروهای انقلاب را بایکوت کند. تا حدی هم موفق شده بود دلیلش همین است که اینها تصمیم می گرفتند او وتو می کرد.
تا زمانی که بنی صدر فرماندهی کل را بر عهده داشت، دستور می داد که از نمایندگان امام تبعیت نکنند، حتی به شهید تیمسار فلاحی رئیس ستاد نیروی زمینی ارتش دستور داده بود که اگر آنها دستور دادند تبعیت نکند. تمام هدف بنی صدر این بود که از یک سو قدرت نظامی را در دست بگیرد و با هجمه های تبلیغاتی و سخنرانی های خودش و نزدیکانش قدرت سیاسی را نیز تصاحب کند.
به آقای فلاحی گفتم من می روم به ستاد جنگ های نامنظم و زمینه را فراهم می کنم شما هم تشریف بیاورید با آیت اللـه خامنه ای و آقای چمران جلسه ای داشته باشیم. من رسیدم به دفتر شهید چمران، آیت اللـه خامنه ای هم قدم می زدند، شهید چمران گفتند دیشب کجا بودی شنیدیم دیشب آمدی، گفتم رفتم پیش آقای فلاحی که تا نامش را آوردم فلاحی وارد شد و اینجا بود که پشت بنی صدر خالی شد.
بعد از آن شهید تیمسار فلاحی به ستاد جنگ های نامنظم آمدند و کمک کردند. امام هم بلافاصله بنی صدر را از فرماندهی کل قوا عزل کردند و اختیارات را به آیت اللـه خامنه ای و شهید چمران دادند، مجلس هم بلافاصله هوشمندی کرد و عدم کفایت بنی صدر را صادرکرد. یعنی در اوج جنگ یک کشور رئیس جمهورش عزل شد که در تمام دنیا بی سابقه است. بعد از بنی صدر منافقین جنایات هفت تیر را رقم زدند و جنگ وارد مسیر جدیدی شد.
عملیات های موفقیت آمیز حاصل وحدت ارتش و سپاه
اولین عملیات ارزشمند و موفق دفاع مقدس که با همکاری سپاه و بسیج در مهر ماه سال 1360 انجام شد با عنوان لشکر پیروز خراسان به نام ثامن الائمه برای شکست حصر آبادان بود. امیر صالحی فرمانده کنونی ارتش، فرمانده آن عملیات بودند. بعد از حصر آبادان ارتش و سپاه و بسیج نیرو گرفتند و فهمیدند می توانند از راه دیگری وارد شوند تا آن موقع تصور بر این بود که باید از راه های سیاسی وارد شد، رؤسای جمهور کشورهای مختلف می آمدند خدمت امام که بیایید صلح کنید، از آن پس فرماندهی نیروی زمینی ارتش را امام به شهید صیاد شیرازی دادند.
در پس این اتفاقات فاجعه هفت تیر و انفجار دفتر نخست وزیری را داشتیم که به شهادت بزرگواران رجایی، باهنر و دستجردی منجر شد. فاجعه هواپیمای c130 را در هفت مهر 1360 داشتیم که تیمسار فلاحی از امیران ارتش و برادران سپاه به شهادت رسیدند، و دکتر مصطفی چمران،نیز شهید شد و در حقیقت سال 1360 پر فاجعه ترین دوران انقلاب و شهادت مسئولان نظام است.
از اینجا به بعد شهید صیاد شیرازی، فرمانده ارتش می شود و با سپاه به عنوان یک لشکر الهی وارد میدان می شوند. به فرمان امام (ره) عملیات ها یکی پس از دیگری شروع می شود که پیروزترین آنها عملیات فتح المبین در منطقه دزفول و کرخه است و عملیات بیت المقدس و... نیزبا موفقیت ادامه یافت و بافرماندهی امام و آیت اله خامنه ای و صیاد شیرازی و.... جنگ با پیروزی های ایران مسیر خود را تغییر داد.
در برهه ای از جنگ وحدت یکپارچه ایجاد شد و ثمره وحدت عملیات ثامن الائمه، فتح المبین و بیت المقدس بود و به همین دلیل امام فرمودند خرمشهر را خدا آزاد کرد، تا همه بدانند و درگیر نفسانیات نشوند. سپاه با توجه به سلاح ها و تجهیزاتی که غنیمت گرفته بود شروع به سازماندهی و تجهیزات بیشتر کرد

روایتی از حضور دو فرزندآیت اله خامنه ای در دوران دفاع مقدس
اسماعیل کوثری آخرین فرمانده سپاه محمد رسول الله در دوران دفاع مقدس و نائب رئیس کنونی کمیسیون امنیت ملی مجلس می گوید.
آیت اله خامنه ای، قبل از ریاست جمهوری شان در جبهه بودند و انرژی مضاعف به رزمندگان می دادند.ولی بعد از آنکه امام از حضور ایشان ممانعت کردند حضورشان کم شد. چون حضرت امام حضور ایشان در 5 استان مرزی غرب کشور را ممنوع کرده بودند. بعد ها ما این موضوع را به صورت حضوری از ایشان پرسیدیم که شما قرار بود بعد از عملیات کربلای پنج در اسفند 65 به دو کوهه بیائید. چه شد که نیامدید؟ ایشان آنجا فرمودند چون سوال کردید توضیح می دهم. فرمودند:« من آماده حضور در جبهه بودم و به آقای هاشمی گفتیم که شما یک یا دو هفته تهران باشید تا بنده بروم و بعدا برگردم. آقای هاشمی به حضرت امام گفته بودند که امام فرموده بودند « مگرنگفتیم آقای خامنه ای نباید به جبهه ها برود.»در عین حال با اینکه خودشان نمی توانستند بیایند فرزندانشان درجبهه ها حضور پیدا می کردند.
هم آسید مصطفی فرزند بزرگ وهم آسید مجتبی فرزند دومشان.هر دو هم از بسیجی های لشکر بودند.البته با فامیلی دیگردر جبهه ها حضور داشتند.به ما هم پیغام داده بودند که این دو نفراسیر نشوند ولی اگر شهید یا جانباز شدند عیبی ندارد.
سه سال قبل ما مستقیما از رهبری سوال کردیم که چرا نباید اسیرمی شدند، فرمودند:« اگر اینها شهید می شدند، بنده پدر شهید می شدم، ولی اگر اسیر شوند چون فرزند رئیس جمهور بودند عراق سعی می کرد از ایران برای آزادی آنها امتیاز بگیرد و بنده هم امتیاز بده به کسی نیستم.»

نماینده ولی فقیه در سپاه سیدالشهدا استان تهران گفت: شددر شرایط فعلی هم مقام معظم رهبری به عنوان هدایت کننده نظام جمهوری اسلامی نقش امام خمینی (ره) را به عنوان محور اصلی در دوران دفاع مقدس ایفا می کند.
حجت الاسلام و المسلمین نعمت الله فخری در گفتگو با خبرنگار باشگاه خبرنگاران رودهن در مورد ارزش های دفاع مقدس گفت:در دوران دفاع مقدس سه محور اصلی با حضور امام خمینی (ره)به عنوان هدایت کننده نظام جمهوری اسلامی و جنگ تحمیلی در کنار مردم که همچون پروانه ای به دور بنیانگذار کبیر انقلاب اسلامی می گشتند و ثابت کردند که اگر بخواهند نظام پایدار بماند باید همه جانبه از آن حمایت و پاسداری کنند.
وی با اشاره به منشور تدوین شده توسط امام راحل به عنوان ضلع سوم این مثلث و سومین محور اصلی دوران دفاع مقدس تصریح کرد :سومین محور این مثلث ارزشی منشوری بود که امام خمینی (ره)آن را تدوین کرده بود که برای همیشه ماندگار شددر شرایط فعلی هم مقام معظم رهبری این نقش را در همه زمینه ها ایفا می کند.
نماینده ولی فقیه در سپاه سیدالشهدا استان تهران در ادامه این مطلب اضافه کرد :رهبر معظم انقلاب اسلامی اشاره ای مهم به مقوله نرمش قهرمانانه دارند که بعضی ها خیال نکنند که ما در مقابل دشمن تنها نرمش نشان می دهیم اهل بیت (ع)در برابر اقدامات دشمن نرمش قهرمانانه از خود نشان داده اندو در این راستا از اصول و اصالت اسلام دست نکشیدند.
حجت الاسلام و المسلمین نعمت الله فخری در خاتمه اظهارداشت:دشمن می خواهد اسلام را دینی خشن و تند و با برخورد های آن چنانی معرفی کندلذا باید ثابت شود که اسلام دین مرحمت و رحمت است برای کسانی که نخواهند از رحمت سوء استفاده کنندباید دشمن را شناخت و اهداف آن را شناسایی کرده و از جایگاه فعلی آن در سنگر دشمنی با اسلام و نظام جمهوری اسلامی ایران باید اطلاع داشت.