نبودن خاک در قبر و اندازه نبودن قبر

تب‌های اولیه

9 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
نبودن خاک در قبر و اندازه نبودن قبر

سلام. جدیدا در شهر ما یه قبرستان جدید درست کردن ، اما قبر های جدید طوری هستن که فقط برای آدم لاغر درست شدن ! و حتی بدن یک پسر جوان ورزشکارو که خواستن در یکی از قبر ها بذارن ، جا نشد و مجبور به انتقالش به یه قبر دیگه شدن ، ولی در نهایت پاهاشو از زانو خم کردن تا توی قبر جا بگیره ، البته این خم کردن زانوها ، برای همه صدق میکنه از نوجوان تا پیر، یعنی تا حالا هر کسی رو توی اون قبر های جدید گذاشتن ، باید پاهاشو از زانو خم کنن تا جا بشه تو قبر ، از طرفی هم زیر قبر سیمانه ، و وقتی میخوان کسی رو دفن کنن ، یه لایه سطحی خاک درست میکنن ، و بعدش بدن رو توی اون لایه ضعیف قرار میدن ، به طوری که اون قبرستان جدید رو بوی وحشتناکی برداشته و این لایه خاک کفایت نمیکنه تا بدن تجزیه بشه

این اندازه نبودن قبر ، و خم کردن زانوها و نبود لایه خاک ، کار صحیحی هیست؟ حکم این کار چیه ؟ و آیا میشه شکایت کرد ؟ به کجا ؟

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد شفا

ᕘᕚRaiNᕘᕚ;401077 نوشت:
سلام. جدیدا در شهر ما یه قبرستان جدید درست کردن ، اما قبر های جدید طوری هستن که فقط برای آدم لاغر درست شدن ! و حتی بدن یک پسر جوان ورزشکارو که خواستن در یکی از قبر ها بذارن ، جا نشد و مجبور به انتقالش به یه قبر دیگه شدن ، ولی در نهایت پاهاشو از زانو خم کردن تا توی قبر جا بگیره ، البته این خم کردن زانوها ، برای همه صدق میکنه از نوجوان تا پیر، یعنی تا حالا هر کسی رو توی اون قبر های جدید گذاشتن ، باید پاهاشو از زانو خم کنن تا جا بشه تو قبر ، از طرفی هم زیر قبر سیمانه ، و وقتی میخوان کسی رو دفن کنن ، یه لایه سطحی خاک درست میکنن ، و بعدش بدن رو توی اون لایه ضعیف قرار میدن ، به طوری که اون قبرستان جدید رو بوی وحشتناکی برداشته و این لایه خاک کفایت نمیکنه تا بدن تجزیه بشه
این اندازه نبودن قبر ، و خم کردن زانوها و نبود لایه خاک ، کار صحیحی هیست؟ حکم این کار چیه ؟ و آیا میشه شکایت کرد ؟ به کجا ؟

سلام علیکم

طبق نظر رهبری

خم شدن زانوی میت در قبر مادامی که روی میت از قبله بر نگردد اشکالی ندارد .
وسیمانی بودن قبر هم اشکالی ندارد وفقط کراهت دارد.

شفا;402427 نوشت:
وسیمانی بودن قبر هم اشکالی ندارد وفقط کراهت دارد

ممنون . یک سوال دیگه هم دارم :ok: پس در این صورت تابوت و سیمان و دیگر چیزهایی مثل این دو تا فرقی با خاک ندارن و فقط کراهت دارن ؟

و جنازه مسلمان و میشه در تابوت هم گذاشت ؟ گناهی در اون نیست؟

جناب شفا سلام
منم یه سوال دارم
در قبرستان شهر ما روی قبرهای کهنه رو تا سنگ لحد خاکشو بر میدارن و میت جدید میزارن.( قبرها دو طبقه شده اند)
ایا این کار اشکالی دارد؟

ᕘᕚRaiNᕘᕚ;402430 نوشت:
ممنون . یک سوال دیگه هم دارم :ok: پس در این صورت تابوت و سیمان و دیگر چیزهایی مثل این دو تا فرقی با خاک ندارن و فقط کراهت دارن ؟

سلام عليكم

طبق نظر رهبري:

گذاشتن جنازه مسلمان در تابوت در صورتي كه در روي زمين نباشد ودرزير زمين قرار بگيرد اشكالي ندارد.

منبع:العروة الوثقي مع التعليقات،احكام دفن

ابوالفضل;402462 نوشت:
جناب شفا سلام
منم یه سوال دارم
در قبرستان شهر ما روی قبرهای کهنه رو تا سنگ لحد خاکشو بر میدارن و میت جدید میزارن.( قبرها دو طبقه شده اند)
ایا این کار اشکالی دارد؟

سلام عليكم

قبرهاي دو طبقه در صورتي كه هتك مومن محسوب نشود اشكالي ندارد.

سلام عليكم
جمع بندي اين موضوع

1-سلام. جدیدا در شهر ما یه قبرستان جدید درست کردن ، اما قبر های جدید طوری هستن که فقط برای آدم لاغر درست شدن ! و حتی بدن یک پسر جوان ورزشکارو که خواستن در یکی از قبر ها بذارن ، جا نشد و مجبور به انتقالش به یه قبر دیگه شدن ، ولی در نهایت پاهاشو از زانو خم کردن تا توی قبر جا بگیره ، البته این خم کردن زانوها ، برای همه صدق میکنه از نوجوان تا پیر، یعنی تا حالا هر کسی رو توی اون قبر های جدید گذاشتن ، باید پاهاشو از زانو خم کنن تا جا بشه تو قبر ، از طرفی هم زیر قبر سیمانه ، و وقتی میخوان کسی رو دفن کنن ، یه لایه سطحی خاک درست میکنن ، و بعدش بدن رو توی اون لایه ضعیف قرار میدن ، به طوری که اون قبرستان جدید رو بوی وحشتناکی برداشته و این لایه خاک کفایت نمیکنه تا بدن تجزیه بشه

ج:سلام علیکم
طبق نظر رهبری
خم شدن زانوی میت در قبر مادامی که روی میت از قبله بر نگردد اشکالی ندارد .
وسیمانی بودن قبر هم اشکالی ندارد وفقط کراهت دارد.1

2-ممنون . یک سوال دیگه هم دارم پس در این صورت تابوت و سیمان و دیگر چیزهایی مثل این دو تا فرقی با خاک ندارن و فقط کراهت دارن ؟

ج:سلام عليكم
طبق نظر رهبري:
گذاشتن جنازه مسلمان در تابوت در صورتي كه در روي زمين نباشد ودرزير زمين قرار بگيرد اشكالي ندارد.
3-منم یه سوال دارم
ایا این کار اشکالی دارد؟

سلام عليكم

قبرهاي دو طبقه در صورتي كه هتك مومن محسوب نشود اشكالي ندارد.3

منبع:1-استفتاء از دفتر رهبري،قم
2-العروة الوثقي مع التعليقات،احكام دفن
3-استفتاء از دفتر رهبري،قم

موضوع قفل شده است