جمع بندی فوائد استفاده از انگشتر عقیق

تب‌های اولیه

43 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
فوائد استفاده از انگشتر عقیق

سلام استفاده از انگشتر عقیق چه فوایدی داره؟؟

با نام الله

کارشناس بحث: استاد محسن

استفاده از انگشتر عقیق

سلام استفاده از انگشتر عقیق چه فوایدی داره؟؟

به نام خدا:
در باره نگین عقیق و ارزش این سنگ پر بها و نیز خواص آن روایاتی بیان شده است که ابتدا به برخی از آن که در باره ارزش عقیق و سایر سنگ های مورد احترام است و سپس به روایاتی چند که از تاثیر مثبت این انگشتر سخن گفته اشاره خواهیم کرد.
در باره انگشتر عقیق و تاثیر آن، روایات متعددی بیان شده است.
از جمله روایتی به امام صادق سلام الله علیه مستند شده است که فرمود:
"مَا رُفِعَتْ كَفٌّ إِلَى اللَّهِ عَزَّ وَ جَلَّ-أَحَبُّ إِلَيْهِ مِنْ كَفٍّ فِيهَا عَقِيق"(1)
يعنى: دستى محبوب تر از دستى كه در آن انگشتر عقيق باشد، به سوى خداوند عزيز و جليل بالا نرفته است.
یعنی هیچ دستی که برای دعا به سوی خدا بالا می رود، محبوب تر از دستی که در آن انگشتر عقیق باشد نیست.
روایتی دیگر از امام رضا سلام الله علیه وارد شده است
سنگ های عقیق و فیروزه یاقوت و... به این دلیل ارزش دارد که وقتی در روز غدیر ولایت امام علی سلام الله علیه به کوه ها عرضه شد، ابتدا سه کوه از کره زمین آن را پذیرفت:
"فَأَوَّلُ جَبَلٍ أَقَرَّ بِذَلِكَ ثَلَاثَةُ أَجْبَالٍ الْعَقِيقُ وَ جَبَلُ الْفَيْرُوزَجِ وَ جَبَلُ الْيَاقُوتِ فَصَارَتْ هَذِهِ الْجِبَالُ جِبَالَهُنَّ وَ أَفْضَلَ الْجَوَاهِرِ وَ سَبَقَتْ إِلَيْهَا جِبَالٌ أُخَرُ فَصَارَتْ مَعَادِنَ الذَّهَبِ وَ الْفِضَّةِ..."(2)
خواص نگین عقیق
بعد از بیان ارزش ذاتی عقیق، اینک به ثواب و تاثیر مثبت استفاده از آن، به چند روایت کوتاه اشاره می کنیم.
1.از امام صادق سلام الله نقل شده است "هر کسی انگشتری از عقیق داشته باشد، عاقبتش به خیر ختم می شود"(3)
2.ابوطاهر نقل کرد: حدیث فضیلت دُرّ نجف را که از امام صادق سلام الله علیه نقل شد، برای امام حسن عسکری سلام الله علیه نقل کردم، فرمود: "بلی این حدیث جدم امام صادق سلام الله علیه است". عرض کردم: شما هیچ چیز را بر عقیق سرخ اختیار نمی فرمایید، فرمود: "بلی، برای فضیلت بسیاری که در آن وارد شده است. پدرم به من خبر داد: اوّلین کسی که انگشتر عقیق در دست کرد، حضرت آدم علیه السلام بود که بر نگین انگشترش نام های مقدّس پنج تن آل عبا را نقش کرده بود".(4)
3.از حضرت امیرالمؤمنین سلام الله علیه نقل شده است : نماز کسی که انگشتر عقیق در دست داشته باشد بر نماز جماعتی که غیر عقیق در دست داشته باشد، چهل درجه برتری دارد.(5)
پی نوشت ها:
1.شیخ صدوق، ثواب الأعمال و عقاب الأعمال،قم،انتشارات دارالرضی،سال 1406 هجری قمری،چاپ اول، ص 175
2.مجلسی محمد باقر، بحار الأنوار الجامعة لدرر أخبار الأئمة الأطهار، تهران،انتشارات اسلامیه،چاپ مکرر،جلد 27، ص 263
3. رجوع شود به کتاب حلیه المتقین علامه مجلسی از صفحه 35 تا صفحه 40
4.همان
5.همان

منا لبیک;403919 نوشت:
سلام بقیه انگشتر ها چی؟؟زمرد و...؟؟ عقیق دیگه چی داره؟؟؟؟؟؟

اگر انگشتر تقلبی باشه چی؟

سلام
اگه شما به نیت انگستر اصلی خرید کنی و بعد تقلبی باشه و شما ندونید و یا بعدا متوجه بشید چی؟؟
ممنونم

شنیدم
فیروزه نیشابور
عقیق یمن
در نجف
یاقوت
حدیداولویت دارن

به ترتیب اولویت سنگها کدام است؟؟برای ثواب نماز خواندن و دست کردن جهت روزی و دفع چشم زخم و ....

یک نکته اندازه سنگ که نقشی نداره منظورم نگین بزرگ و نگین کوچک که مهم نیست؟
ممنونم

سلام

بنده خیلی دوست دارم از انگشتر عقیق استفاده کنم، اما میترسم که زینت محسوب شود!
به همین خاطر استفاده نمیکنم!!!

montazer 66;413386 نوشت:
سلام

چرا؟زینت است؟

احساس بنده این است که زینت است
زیرا میگویند هرچه باعث زیبا شدن شود زینت محسوب میشود، استفاده از انگشتر هم دست را زیبا جلوه میدهد

من میگم این کار وسواس است؟
نمیدونم/؟
بزارید استاد بیاند و توضیح بدهند

سلام
به نام خدا:
به طور دقیق متوجه این جمله که نوشته اید دوست دارید از انگشتر عقیق استفاده کنید، اما از ترس این که زینت به حساب آید این کار را نمی کنید؛نمی شوم !در عین حال اگر مقصود این است که انگشتر عقیق جزء جواهر یا ابزار زینتی ممنوعه از طرف شرع است که باید بدانید ممنوعیتی در باره استفاده از این سنگ با ارزش از طرف شرع نازل نشده است اما از این که فکر می کنید استفاده از آن نوعی زینت محسوب می شود که البته نباید با این نگاه خود را از به همراه داشتن آن محروم کنید. و نگذارید چنین گمان های وسواس گونه بر شما غلبه کند. و گرنه غلبه چنین افکاری بر سایر شئون زندگی تان سایه خواهد افکند.

محسن;413789 نوشت:
سلام
به نام خدا:
به طور دقیق متوجه این جمله که نوشته اید دوست دارید از انگشتر عقیق استفاده کنید، اما از ترس این که زینت به حساب آید این کار را نمی کنید؛نمی شوم !در عین حال اگر مقصود این است که انگشتر عقیق جزء جواهر یا ابزار زینتی ممنوعه از طرف شرع است که باید بدانید ممنوعیتی در باره استفاده از این سنگ با ارزش از طرف شرع نازل نشده است اما از این که فکر می کنید استفاده از آن نوعی زینت محسوب می شود که البته نباید با این نگاه خود را از به همراه داشتن آن محروم کنید. و نگذارید چنین گمان های وسواس گونه بر شما غلبه کند. و گرنه غلبه چنین افکاری بر سایر شئون زندگی تان سایه خواهد افکند.

یعنی هیچ مشکلی نداره؟
میشه فواید و اثرات بقیه سنک ها را هم بگید؟

سلام
میگن درباره سنگ فیروزه روایاتی موجوده
میخواستم بدونم واقعا این سنگ ها فوایدی دارن ؟؟ سنگ هایی که باعث برطرف شدن چشم زخم میشن حقیقت داره ؟

پس سوالات من چی شد؟؟؟:khandeh!::Gig:

نقل قول:

سلام
اگه شما به نیت انگستر اصلی خرید کنی و بعد تقلبی باشه و شما ندونید و یا بعدا متوجه بشید چی؟؟
ممنونم

شنیدم
فیروزه نیشابور
عقیق یمن
در نجف
یاقوت
حدیداولویت دارن

به ترتیب اولویت سنگها کدام است؟؟برای ثواب نماز خواندن و دست کردن جهت روزی و دفع چشم زخم و ....

یک نکته اندازه سنگ که نقشی نداره منظورم نگین بزرگ و نگین کوچک که مهم نیست؟
ممنونم

(نگین);413800 نوشت:
سلام
میخواستم بدونم واقعا این سنگ ها فوایدی دارن ؟؟ سنگ هایی که باعث برطرف شدن چشم زخم میشن حقیقت داره ؟

من اعتقادی ندارم

روایاتی که در مورد انگشتر فیروزه

از حضرت امام جعفر(ع) منقول است هر که انگشتری فیروزه در دست کند فقیر نمی شود.(کافی، ج6، ص472)
در روایت دیگر وارد شده است که دعای کسی که انگشتری فیروزه در دست دارد، مستجاب می شود.(وسائل الشیعة، ج5، ص95)
در روایت دیگر آن را برای موفقیت در کارها و نجات از درندگان مؤثر شمرده است.(وسائل الشیعة، ج11، ص429)
با شرائطی برای کسی که از خداوند فرزند بخواهد، خوب است که در دست کند و دعا کند.(وسائل الشیعة، ج5، ص95)
و از حسن بن علی بن مهران منقول است که به خدمت حضرت امام موسی کاظم(ع) رفتم. در انگشت آن حضرت انگشتری دیدم که نگینش فیروزه بود، و نقشش "الله الملک" بود. در آن انگشتر بسیار نظر کردم. فرمودند: به چه نظر می کنی؟ گفتم: حضرت امیرالمومنین(ع) انگشتری فیروزه داشته اند که نقشش "الله الملک" بود. فرمودند: آن را می شناسی؟ گفتم: نه. فرمودند: این همان انگشتری است، و این سنگی است که جبرئیل برای رسول خدا(ص) از بهشت به هدیه آورد، و آن حضرت آن را به امیرالمومنین بخشید.(مرحوم مجلسی، حلیة المتقین، ص26)

مطالب بیشتر در مورد سنگهای مختلف در اینجا

http://tebbolarsh.blogfa.com/post/51

به نام خدا
مطلبی که در ادامه می آید،پاسخ همه پرسش های شما خواهد بود:
ابتدا این مقدمه کوتاه بیان شود که مستحب مؤکد است مردان و زنان در دست راست انگشتر داشته باشند. اگر نگین انگشتر از عقیق، فیروزه و دُرّ نجف باشد، بهتر است. هر یک از این سنگ ها فوایدی دارد. خوب است انسان از هر سه استفاده کند.اما از بررسی روایات معلوم می شود که ثواب انگشتر عقیق از بقیه انگشترها بیش تر است.
ازامام صادق سلام الله علیه نقل شده است: هر که انگشتری از عقیق داشته باشد، عاقبتش به خیر ختم می شود.
ابو طاهر نقل کرد: حدیث فضیلت دُرّ نجف را که از حضرت صادق سلام الله علیه نقل شد، برای امام حسن عسکری سلام الله علیه نقل کردم، فرمود: بلی این حدیث جدم امام صادق سلام الله علیه است". عرض کردم: شما هیچ چیزی را بر عقیق سرخ اختیار نمی فرمایید (ترجیح نمی دهید )؟ فرمود: بلی، به دلیل فضیلت بسیاری است که در آن وارد شده است. پدرم به من خبر داد: اوّلین کسی که انگشتر عقیق در دست کرد، حضرت آدم علیه السلام بود . در نگین انگشترش نام های مقدّس پنج تن آل عبا را نقش کرده بود.
در نقش انگشتر هر یک از: "لا اله الاّ الله"، "محمّد رسول الله"، "نام های پنج تن آل عبا"، "العزّة لله"، "حسبی الله"، "ماشاء الله لا قوة الا بالله" نوشته شود بهتر است. (1) در روایات آمده است:
امام علی سلام الله علیه چهار انگشتر به دست می‌ کردند که نگین آن ها از سنگ های خاص بود؛ مانند: یاقوت، فیروزه ، حدید چینی و عقیق.
استفاده از سنگ یاقوت برای شرافت و زینت،‌ سنگ فیروزه برای نصرت و یاری؛ سنگ حدید چینی برای قوت، سنگ عقیق برای حرز و دفع دشمنان و بلاها، بوده است. (2)
بیان شده است ارزش سنگ ها به این دلیل است که وقتی ولایت امام علی سلام الله علیه را در روز غدیر به کوه ها عرضه کردند، ابتدا سه کوه از کره زمین آن را پذیرفت که در روایت به این سه کوه اشاره شده : الْعَقِيقُ وَ جَبَلُ الْفَيْرُوزَجِ وَ جَبَلُ الْيَاقُوتِ فَصَارَتْ هَذِهِ الْجِبَالُ جِبَالَهُنَّ وَ أَفْضَلَ الْجَوَاهِرِ. (3)
از حضرت رضا سلام الله علیه نقل شده است :
عقیق سنگی است که استفاده آن فقر و تنگ دستی را برطرف و نفاق را زایل می‌کند.
در حدیث دیگری که صحیح هم است، از حضرت رضا سلام الله علیه نقل شده است :
هر کسی قرعه به سنگ عقیق بزند، شانس او بیش تر است.
در حدیث معتبر از امام صادق سلام الله علیه نقل شده است :
انگشتری که از سنگ عقیق است، به دست کنید که مبارک است؛ هر کسی از انگشتری استفاده کند که سنگ عقیق داشته باشد، امید است که عاقبتش مقرون به خیر و نیکی باشد، پریشان نگردد و موجب آرامش در سفر است.
شخصی نزد رسول الله صلوات الله علیه آمد و شکایت کرد که دزد اموال مرا برد، حضرت فرمود:
چرا انگشتر عقیق در دست نداشتی؟ آدمی را از هر بدی نگاه می‌دارد.
به سند معتبر از حضرت منقول است:
انگشتر عقیق در دست کنید! تا وقتی که آدمی سنگ عقیق را همراه خود دارد، اندوهی به او نمی‌رسد.
امام علی از پیامبر صلوات الله علیه پرسید:
سنگ عقیق کدام است؟ فرمود: کوهی است در یمن که به یگانگی خدا اقرار کرد ، برای من به پیامبری، برای تو و اولادت به امامت و برای شیعیان تو به بهشت و برای دشمنان تو به جهنم اقرار کرد.
نقل شده است:
نماز کسی که انگشتری با سنگ عقیق در دست داشته باشد، بر نماز جماعتی که غیر عقیق در دست داشته باشد، چهل درجه برتری دارد. (4) و اما درباره زمرد چیزی در منابع یافت نشد.بهتر اين است كه انگشتر در دست راست باشد.چون در روايتي از امام حسن عسكري سلام الله علیه نقل شده است، داشتن انگشتر در دست راست نشانه شیعه بودن است.
و اما در پاسخ به این سوال که اگر نگین انگشتر تقلبی باشد، چه نتیجه ای خواهد داشت؟ طبیعی است که از فواید بر شمرده محروم خواهد شد.اگر چه ممکن است شخص چون به نیت بهره مندی از فواید این سنگ ها از آن استفاده کرده به مقدار همان نیتش بهره ببرد.
پی نوشت ها:
1. علامه مجلسی محمد باقر، حلیه المتقین، قم،انتشارت عصر جوان،سال 1384 خورشیدی، ص 35 تا 40
2. همان، ص35.
3. علامه مجلسی محمد باقر،بحار الانوار، لبنان،بیروت،انتشارات دار الاحیاء التراث العربی،سال 1403 هجری قمری ج 57، ص 255
4. حلیة المتقین پیشین، ص 35.

وبلاگ
http://aqeq.rozblog.com

http://aqeq.rozblog.com/post/12

خواص سنگها از زبان ائمه اطهار ع

امام صادق(ع) مدام مي فرمودند: هر كس انگشتري كه نگينش عقيق است انتخاب كند فقير نمي شود و كارهايش فقط به نيكو ترين وجه پايان مي يابد. امام رضا(ع) فرمودند: انگشتر عقيق فقر را از ميان مي برد، و دست كردنش نفاق و دو رويي را محو مي كند. امام رضا(ع) فرمودند: هركس با عقيق قرعه بياندازد، نصيب فراواني عائد او خواهد شد. امام صادق(ع) فرمودند: عقيق محافظ در سفر است.

ادامه در

http://aqeq.rozblog.com/post/9

ببخشید یک سوال دیگر روی انگشتر ذکر هک کنیم چه حکمی داره؟؟ثوابش چیه؟
و اگر اسم امام مثلا باشه که مشکل به وجود میاره بریم دستشویی؟؟؟

منا لبیک;417829 نوشت:
ببخشید یک سوال دیگر روی انگشتر ذکر هک کنیم چه حکمی داره؟؟ثوابش چیه؟

به نام خدا
این سوال شما که در باره حکم نوشته روی نگین است، جنبه احکامی دارد و به کارشناس مربوطه مراجعه شود.

اگر اسماء مقدس روی انگشتر حک شده باشد :

با سلام بنده انگشتری دارم عقیق که روی آن کلمه (حسبی الله)حک شده است و هر وقت کسی مرا می بیند می گوید برای دست کردن آن باید همیشه با وضو باشی آیا این درست است؟ و احکام آن هنگام رفتن به توالت چیست؟ با تشکر.

پاسخ اجمالی

1.دست زدن و مسح اسما و صفات مخصوص خداوند [و آیات قرآن] بدون وضو حرام است، و احوط (احتیاط)، الحاق نام هاى انبیای عظام و ائمه معصومین علیهم السلام به نام هاى خداوند متعال، در حکم مذکور است.[1] اما درباره اسماء و اذکاری که روی نگین انگشتر حک می شود، معمولاً طوری است که با بدن تماسی ندارد و با این حال داشتن وضو و طهارت واجب نیست. 2. بردن انگشتری که حاوی آیات قرآن و اسماء متبرکه می باشد، به توالت اشکالی ندارد اما بهتر آن است که این عمل ترک شود.[2] در هر حال، اگر کسی این انگشتر را در دستشویی همراه خود دارد، باید از توهین به آن مواظبت کند. مثلا انگشتر در دستی که خود را می شوید نباشد. [1] توضیح المسائل (المحشى للإمام الخمینی)، ج‏1، ص 207. یعنی بدون وضو احتیاطاً به آنها نباید دست زد؛ برگرفته از نمایه 8384(کد سایت:8376).
[2]. ر.ک: تبریزى، جواد، استفتاءات جدید، ج‌1، ص 441، س 1927، قم، اول، ه‍ ق.

http://islamquest.net/fa/archive/question/fa21590

منا لبیک;417829 نوشت:
ببخشید یک سوال دیگر روی انگشتر ذکر هک کنیم چه حکمی داره؟

حک کردن اسماء متبرک بر روی انگشتر جایز است بلکه سیره ی ائمه ی معصومین علیهم السلام نیز بوده است ،اما باید توجه داشته باشیم که مراعات حرمت این اسماء متبرکه و ملاحظه و مراقبت از ان جهت جلوگیری از هتک اسماء مذکور ،لازم است

منا لبیک;417829 نوشت:

ملاک اینست که عرفا هتک صورت نگیرد

منا لبیک;417829 نوشت:
ثوابش چیه؟

این را برادران حدیث پاسخ میفرمایند

البته توجه دارید که دست زدن به اسماء متبرکه بدون وضو نیز جایز نیست و رعایت ان مهم هم لازم است

نقل قول:
سلام
[="#008000"]هر چند اشيا معروف به خرمهره واقعي نيستند و فقط به اين نام شناخته شدن .
بايد گفت
اولش چون رنگ و طرحي ارامبخش دارند براي اين امر مناسب هستند
و بعد چون باور داريد كه چنين چيزي به اسم خرمهره با چنين طرح و رنگي از شما محافظت ميكنه پس تا حدودي محافظت ميكنه
و هر قدر طهارت شما و عزت نزد خدا بيشتر باشه كيفيت كار اين شي بيشتر ميشه ...

به باور مردم قديم يكي از مهره هاي درازگوش خاصيت دفع چشم زخم داشته ...
دقيقا خاطرم نيست و احتمال ميدم مهره اول گردن دراز گوش بوده ...

كه امروزه با وجود امكانات و اطلاعات بالاي مردم در رعايت بهداشت و همينطور راههاي درمان ,
اين ابزار قديمي نسبت به ابزار و امكانات مدرن تقريبا هيچ و بي ارزش هستند و جايگاهي ندارند .[/]

باسلام
آیا در مورد این که حضرت فاطمه و زینب (س) چه انگشتری می پوشیدند یا در کدام انگشتشان انگشتر می کردند حدیث یا روایتی نقل شده است؟
اگر چنین روایتی هست لطفا نقل کنید.

مگه زنان هم میزارند؟؟زینت محسوب نمیشه؟؟

راستش خود منم تو زینت بودن و نبودنش موندم. به خاطر آیه ای که می گه:« زینت های خود را بپوشانند الّا ما ظَهَرَ مِنها »که آیه ی دقیقشم یادم نیست ولی به هر حال تو خونه و جمع زنونه و ... که می تونن بپوشن.
به خاطر یه همچین چیزایی و این که گفتن تو انگشت سبابه و میانی انگشتر کردن مکروهه :Ghamgin:می خوام بدونم اسوه های خانم در اسلام چی کار می کردند.

اسراء;418517 نوشت:
حک کردن اسماء متبرک بر روی انگشتر جایز است بلکه سیره ی ائمه ی معصومین علیهم السلام نیز بوده است ،اما باید توجه داشته باشیم که مراعات حرمت این اسماء متبرکه و ملاحظه و مراقبت از ان جهت جلوگیری از هتک اسماء مذکور ،لازم است

نقل قول نوشته اصلی توسط منا لبیک نمایش پست ها
ثوابش چیه؟
این را برادران حدیث پاسخ میفرمایند.
به نام خدا:
همان طور که بیان شد، اصل استفاده از انگشترهایی که نگین آن از سنگ هایی چون عقیق، فیروزه،یاقوت ساخته شده است از منظر دینی به تایید و توصیه اولیای دین رسیده است و خود نیز از آن استفاده می کردند. چنان که در سیره عملی آن بزرگواران مشاهده شده و اخبار آن به دست ما رسیده است.
با این حال نگین انگشتری که خود زینت حلقه اش است،می تواند از منظری دیگر،نگاری زیبا منقش به اسماء الهی، دعاهای ماثور و نام های مقدس اولیاء خدای متعال باشد.
حک شدن اسماء مقدسه روی نگین انگشتر،مورد توصیه بزرگان دین به مخاطبانی بود که طالب بهره بردن از فواید و آثار معنوی و مادی این کار بودند.
همین که در سیره عملی معصومان سلام الله علیهم اجمعین بسیار دیده می شد که از نگین های منقش به نام های متعالی خدا و دعاها استفاده می کردند،یعنی در طلب بهره وری از آثار پر ثواب این کار بودند که گاهی در سخنان شان نسبت به دیگران نیز تاکید می کردند.
در ادامه به چند روایت که بزرگان دین از انگشتری با نگین منقوش به اسماء متبرکه استفاده می کردند، اشاره سپس چند حدیث در باره فایده و ثواب این کار بیان می شود.
ابتدا دو روایت از استفاده رسول خدا صلوات الله علیه از انگشتر با نگین منقوش به نام های متبرکه ذکر می شود.
1.پیامبر صلوات الله علیه انگشترى از آهن نقره نشان به دست داشت كه معاذ بن جبل به او هديه كرده بود و بر آن كلمه "مُحَمَّدٌ رَسُولُ اللَّهِ"منقش بود.(1)
2.حسن بن على بن مهران روایت کرد که خدمت امام موسی کاظم سلام الله علیه رسیدم ، ديدم انگشترى در دست دارد كه نگينش فيروزه و نقشش "اللَّه الملك" است.
به آن پيوسته نگاه مى‏كردم. امام سلام الله علیه فرمود: براى چه به آن مى‏نگرى؟ اين سنگى است كه جبرئيل از بهشت براى رسول خدا صلوات الله علیه هديه آورد و پيامبر نيز آن را به على علیه السلام بخشيد. آيا نام آن را مى‏دانى؟
گفتم: فيروزه است. فرمود: اين اسم فارسى آن است، اسم عربى آن را نمى‏دانى؟ گفتم: نه. فرمود: نامش به عربى "ظفر" است.(2)
و اما روایاتی که اولیای الهی در آن به استفاده از نگین های حک شده به نام های الهی توصیه کردند.
1. این سخن به امام صادق سلام الله علیه منسوب است :
هر كسی بر نگين انگشترش "ما شاء اللَّه لا قوّة الّا باللَّه استغفر اللَّه" را نقش كند، از فقر مذلّت بار(فقری که انسان را خاک نشین می کند) در امان خواهد بود.(3)
2.يكى از خدمت‏كاران امام هادى عليه السّلام به من گفت: از مولايم اجازه خواستم تا به قصد زيارت به طوس روم. فرمود:
انگشترى با خود داشته باش با نگين عقيق زرد كه اين كلمات بر روى آن نگاشته شده باشد:
"ما شاءَ اللَّهُ، لا قُوَّةَ إِلَّا بِاللَّهِ، أستغفر اللَّه‏"
و بر روى ديگرش، كلمات "محمّد" و "على" نقش شده باشد. هنگامى كه اين انگشترى را با خود داشته باشى، از(خطر و) زيان راهزنان آسوده مى‏مانى و مايه‏ سلامت كاملت و حفاظت بهتر دينت خواهد بود.(4)
این فایده های بسیار نشان از ثوابی دارد که در نهان استفاده از انگشترهای مورد تاکید قرار دارد. که علاوه بر این که انجام این کار و عمل به این توصیه ها موجب جلب بار معنوی (ثواب) می شود، فواید دنیایی خود را نیز درپی خواهد آورد.
پی نوشت ها:
1. شیخ حسن فرزند شیخ طبرسی، مكارم الأخلاق-ترجمه مير باقرى،تهران،انتشارات فراهانی،سال 1365 خورشیدی،چاپ دوم، ج‏1، ص73
2. ثواب الاعمال-ترجمه انصارى محلاتی، قم،انتشارات نسیم کوثر،سال 1382 خورشیدی،چاپ اول، ص 339
3. همان،ص 347
4.محمدی شاهرودی عبد العلی، آداب سفر در فرهنگ نيايش،تهران،انتشارات آفاق،سال 1381 خورشیدی،چاپ اول، ص 119

منا لبیک;413358 نوشت:
اگر انگشتر تقلبی باشه چی؟

اگر انگشتر تقلبی باشه به طور طبیعی آن آثار را نخواهد داشت، ولی ممکن شخص به دلیل نیت صحیحی که داشته به ثوابی برسد.

اسراء;418517 نوشت:

ثوابش چیه؟
این را برادران حدیث پاسخ میفرمایند.
به نام خدا:
همان طور که بیان شد، اصل استفاده از انگشترهایی که نگین آن از سنگ هایی چون عقیق، فیروزه،یاقوت ساخته شده است از منظر دینی به تایید و توصیه اولیای دین رسیده است و خود نیز از آن استفاده می کردند. چنان که در سیره عملی آن بزرگواران مشاهده شده و اخبار آن به دست ما رسیده است.
با این حال نگین انگشتری که خود زینت حلقه اش است،می تواند از منظری دیگر،نگاری زیبا منقش به اسماء الهی، دعاهای ماثور و نام های مقدس اولیاء خدای متعال باشد.
حک شدن اسماء مقدسه روی نگین انگشتر،مورد توصیه بزرگان دین به مخاطبانی بود که طالب بهره بردن از فواید و آثار معنوی و مادی این کار بودند.
همین که در سیره عملی معصومان سلام الله علیهم اجمعین بسیار دیده می شد که از نگین های منقش به نام های متعالی خدا و دعاها استفاده می کردند،یعنی در طلب بهره وری از آثار پر ثواب این کار بودند که گاهی در سخنان شان نسبت به دیگران نیز تاکید می کردند.
در ادامه به چند روایت که بزرگان دین از انگشتری با نگین منقوش به اسماء متبرکه استفاده می کردند، اشاره سپس چند حدیث در باره فایده و ثواب این کار بیان می شود.
ابتدا دو روایت از استفاده رسول خدا صلوات الله علیه از انگشتر با نگین منقوش به نام های متبرکه ذکر می شود.
1.پیامبر صلوات الله علیه انگشترى از آهن نقره نشان به دست داشت كه معاذ بن جبل به او هديه كرده بود و بر آن كلمه "مُحَمَّدٌ رَسُولُ اللَّهِ"منقش بود.(1)
2.حسن بن على بن مهران روایت کرد که خدمت امام موسی کاظم سلام الله علیه رسیدم ، ديدم انگشترى در دست دارد كه نگينش فيروزه و نقشش "اللَّه الملك" است.
به آن پيوسته نگاه مى‏كردم. امام سلام الله علیه فرمود: براى چه به آن مى‏نگرى؟ اين سنگى است كه جبرئيل از بهشت براى رسول خدا صلوات الله علیه هديه آورد و پيامبر نيز آن را به على علیه السلام بخشيد. آيا نام آن را مى‏دانى؟
گفتم: فيروزه است. فرمود: اين اسم فارسى آن است، اسم عربى آن را نمى‏دانى؟ گفتم: نه. فرمود: نامش به عربى "ظفر" است.(2)
و اما روایاتی که اولیای الهی در آن به استفاده از نگین های حک شده به نام های الهی توصیه کردند.
1. این سخن به امام صادق سلام الله علیه منسوب است :
هر كسی بر نگين انگشترش "ما شاء اللَّه لا قوّة الّا باللَّه استغفر اللَّه" را نقش كند، از فقر مذلّت بار(فقری که انسان را خاک نشین می کند) در امان خواهد بود.(3)
2.يكى از خدمت‏كاران امام هادى عليه السّلام به من گفت: از مولايم اجازه خواستم تا به قصد زيارت به طوس روم. فرمود:
انگشترى با خود داشته باش با نگين عقيق زرد كه اين كلمات بر روى آن نگاشته شده باشد:
"ما شاءَ اللَّهُ، لا قُوَّةَ إِلَّا بِاللَّهِ، أستغفر اللَّه‏"
و بر روى ديگرش، كلمات "محمّد" و "على" نقش شده باشد. هنگامى كه اين انگشترى را با خود داشته باشى، از(خطر و) زيان راهزنان آسوده مى‏مانى و مايه‏ سلامت كاملت و حفاظت بهتر دينت خواهد بود.(4)
این فایده های بسیار نشان از ثوابی دارد که در نهان استفاده از انگشترهای مورد تاکید قرار دارد. که علاوه بر این که انجام این کار و عمل به این توصیه ها موجب جلب بار معنوی (ثواب) می شود، فواید دنیایی خود را نیز درپی خواهد آورد.
پی نوشت ها:
1. شیخ حسن فرزند شیخ طبرسی، مكارم الأخلاق-ترجمه مير باقرى،تهران،انتشارات فراهانی،سال 1365 خورشیدی،چاپ دوم، ج‏1، ص73
2. ثواب الاعمال-ترجمه انصارى محلاتی، قم،انتشارات نسیم کوثر،سال 1382 خورشیدی،چاپ اول، ص 339
3. همان،ص 347
4.محمدی شاهرودی عبد العلی، آداب سفر در فرهنگ نيايش،تهران،انتشارات آفاق،سال 1381 خورشیدی،چاپ اول، ص 119

[QUOTE=golsa;420365]باسلام
آیا در مورد این که حضرت فاطمه و زینب (س) چه انگشتری می پوشیدند یا در کدام انگشتشان انگشتر می کردند حدیث یا روایتی نقل شده است؟
اگر چنین روایتی هست لطفا نقل کنید.
به نام خدا
در این باره که حضرت زهرا و دختر گرامی شان حضرت زینب سلام الله علیهما در باره استفاده از انگشتر یا نوع آن مطلب زیادی به چشم نمی خورد .
با این حال در یکی از کتاب ها آمده است که حضرت فاطمه سلام الله علیها از پدر گرامی شان رسول خدا صلّى اللَّه عليه و آله و سلّم يك انگشتر خواست، پيامبر صلوات الله علیه به وى فرمود: آيا مى‏ خواهى چيزى را به تو تعليم دهم كه بهتر از آنچه مى‏ خواهى باشد؟ پس هر گاه نماز شب به جاى آوردى از خداى عزّ و جلّ مطالبه انگشترى كن تا برايت برآورده سازد.راوى گويد: پس همان طور كه پيامبر فرموده بود، حضرت فاطمه عليها السّلام دعا كرد پس ندا آمد: اى فاطمه! آنچه خواستى در زير جانماز تو حاضر است، هنگامى كه فاطمه عليها السّلام جانماز را كنار زد با انگشتر ياقوتى مواجه گرديد كه بسيار گرانبها بود، آن را در دست كرد و خوشحال شد.... (1)
این نقل تاریخی به ما می فهماند که حضرت زهرا سلام الله علیها طالب انگشتر بودند و حتی نوع انگشتری که نگین آن یاقوت بود مشخص شد.
پی نوشت:
1.روحانی علی آبادی محمد،زندگانی حضرت زهرا علیها السلام،تهران،انتشارات مهام،سال 1379 خورشیدی،چاپ اول،ص 295

montazer 66;413386 نوشت:
سلام

به نام خدا :
پاسخ این پرسش، از گروه فقه در خواست شود.

[QUOTE=محسن;413789]سلام

به نام خدا:
به نام خدا :
اگر مقصود پرسشگر استفاده خانم ها از انگشترهایی که دارای نگینی چون عقیق،فیروزه،یاقوت است که آیا زینت محسوب می شوند یا نه که اگر زینت محسوب شوند باید از نگاه نا محرم دور باشد،پاسخ این پرسش بر عهده گروه فقه و نظر فقهای بزرگ است.

[QUOTE=(نگین);413800]سلام

به نام خدا:
همان طور که قبلا بیان شد، در باره استفاده از سنگ های پر ارزشی چون فیروزه،عقیق،یاقوت،(به عنوان نگین انگشتری،) روایات بسیاری از زبان پاک معصومان سلام الله علیهم اجمعین صادر شده است که قابل توجه است. و در ادامه به برخی از روایات اشاره می شود.
1.امام صادق سلام الله علیه فرمود: دستى كه انگشتر فيروزه در آن باشد محتاج نمى‏گردد.(1)
2. یکی از روایان حدیث نقل کرد: خدمت امام کاظم سلام الله علیه رسیدم، ديدم انگشترى در دست دارد كه نگينش فيروزه و نقشش "اللَّه الملك" است.به آن پيوسته نگاه مى‏كردم. امام سلام الله علیه فرمود: براى چه به آن مى‏نگرى؟ اين سنگى است كه جبرئيل از بهشت براى رسول خدا صلوات الله علیه هديه آورد و پيامبر نيز آن را به على سلام الله علیه بخشيد. آيا نام آن را مى‏دانى؟ گفتم: فيروزه است. فرمود: اين اسم فارسى آن است، اسم عربى آن را نمى‏دانى؟ گفتم: نه. فرمود: نامش به عربى "ظفر" است.(2)
3.امام صادق سلام الله علیه فرمود:دوست مى‏دارم كه مؤمن نگين انگشترش از پنج چيز باشد، ياقوت كه از همه فاخرتر است. عقيق كه از هر نگين ديگر براى خدا و ما خالصانه‏تر است. فيروزه كه مايه مسرت خاطر زنان و مردان مؤمن مى‏شود و نور چشم را تقويت مى‏كند و سينه را گشاده مى‏سازد و بر نيروى دل مى‏افزايد...(3)
البته این توضیح لازم است که اصل چشم زخم حقیقت دارد و برای رفع آن روایاتی موجود است. اما این که آیا در میان احادیث سنگ های پر بهایی چون فیروزه و ...به عنوان عامل جلوگیری از چشم زخم بر شمرده شده اند، مطلب مستندی دیده نشده جزآنکه در باره سنگ فیروزه آمده است که نور چشم را تقویت می کند که مورد اشاره قرار گرفت.
با این حال معروف است بعضی از رنگ ها چون فیروزه ای، همان طور که باعث ازدیاد نور چشم می شود، خاصیت تدافعی در برابر اثر ناخوشایند بعضی از چشم ها نیز دارد که این موضوع در مورد سنگ فیروزه به تجربه ثابت شده است و حتی برای آن، مبنایی علمی قایل شده اند.و الله العالم
پی نوشت ها:
1. شیخ صدوق،ثواب الاعمال-ترجمه انصارى محلاتی،قم،انتشارات نسیم کوثر،سال 1382 خورشیدی،چاپ اول، ص 339
2.همان
3. مهدوی دامغانی محمود، ترجمه روضة الواعظين، تهران،انتشارات نشر نی، سال 1366خورشیدی،چاپ اول، ص 650

منا لبیک;413694 نوشت:
من میگم این کار وسواس است؟
نمیدونم/؟
بزارید استاد بیاند و توضیح بدهند

به نام خدا:
البته در باره جواز یا عدم جواز استفاده خانم ها از انگشترهایی که دارای نگین عقیق،یاقوت،فیروزه و ...باشد و آیا چنین کاری عرفا زینت به حساب می آید، پس نمی توانند آن را در معرض دید نامحرم قرار دهند یا از نظر عرف زینت محسوب نمی شود و می توان از آن استفاده کرد؛ می بایست از نظر فقها و مراجع آگاه شد.
پس با دانستن حکم شرعی فقهی، وسواس بودن یا نبودن مرتفع می شود.

محسن;421338 نوشت:
نقل قول نوشته اصلی توسط محسن نمایش پست ها
سلام

به نام خدا:
به نام خدا :
اگر مقصود پرسشگر استفاده خانم ها از انگشترهایی که دارای نگینی چون عقیق،فیروزه،یاقوت است که آیا زینت محسوب می شوند یا نه که اگر زینت محسوب شوند باید از نگاه نا محرم دور باشد،پاسخ این پرسش بر عهده گروه فقه و نظر فقهای بزرگ است.

ویرایش/حذف پیام

عرض سلام و ادب
اگر انگشتری که زن مقابل نامحرم میپوشد -ولو عقیق و فیروزه و مانند ان باشد- ،زینت محسوب شود باید ان را مقابل نامحرم بپوشاند ؛پس پوشیدن ان بخودی خود جایز و بلکه مستحب است ولی پوشاندن ان مقابل نامحرم در صورت زینت بودن واجب است.

اسراء;421964 نوشت:
اگر انگشتری که زن مقابل نامحرم میپوشد -ولو عقیق و فیروزه و مانند ان باشد- ،زینت محسوب شود باید ان را مقابل نامحرم بپوشاند

با سلام
ببخشید یه سوال داشتم
من خیلی دوست دارم این انگشترها رو به خاطر خصوصیاتی که داره دستم کنم این زینت حساب میشه ؟؟؟
من که از صبح تا شب بیرونم چطور این انگشتر رو بپوشانم اگه هم قرار باشه همش تو کیفم باشه پس دیگه اثر نداره
من همش بیرونم اگه قرار باشه فقط در مجالس زنانه استفاده کنم در سال یه بار هم در این مجالس نمیرم :Ghamgin:

(نگین);422072 نوشت:
با سلام
ببخشید یه سوال داشتم
من خیلی دوست دارم این انگشترها رو به خاطر خصوصیاتی که داره دستم کنم این زینت حساب میشه ؟؟؟
من که از صبح تا شب بیرونم چطور این انگشتر رو بپوشانم اگه هم قرار باشه همش تو کیفم باشه پس دیگه اثر نداره
من همش بیرونم اگه قرار باشه فقط در مجالس زنانه استفاده کنم در سال یه بار هم در این مجالس نمیرم :Ghamgin:

به نام خدا
همان طور که بیان شد، حکم فقهی استفاده از این انگشترها برای خانم ها تابع نظر مراجع عظام تقلید است.
مناسب است عزیزان گروه فقه به این سوال پاسخ بگویند.

golsa;420383 نوشت:
راستش خود منم تو زینت بودن و نبودنش موندم. به خاطر آیه ای که می گه:« زینت های خود را بپوشانند الّا ما ظَهَرَ مِنها »که آیه ی دقیقشم یادم نیست ولی به هر حال تو خونه و جمع زنونه و ... که می تونن بپوشن.
به خاطر یه همچین چیزایی و این که گفتن تو انگشت سبابه و میانی انگشتر کردن مکروهه :Ghamgin:می خوام بدونم اسوه های خانم در اسلام چی کار می کردند.

به نام خدا:
پاسخ این پرسش که آیا استفاده از این گونه انگشترها برای زنان زینت به حساب می آید و علاوه اگر زینت باشد،نزد نامحرم پوشانده شود یا نه؛ به گروه فقه مربوط می شود. و اما این مطلب که زنان اسوه در اسلام آیا انگشتر به دست می کردند یا نه، پاسخی تاریخی می طلبد. با این حال در لابه لای جواب ها روایتی نقل شده است که حضرت فاطمه سلام الله علیها از پدر گرامی شان رسول اکرم صلوات الله علیه انگشتری درخواست کردند و ...که مراجعه شود.

منا لبیک;420374 نوشت:
مگه زنان هم میزارند؟؟زینت محسوب نمیشه؟؟

به نام خدا :
پاسخ این پرسش بر عهده گروه فقه خواهد بود.

golsa;420383 نوشت:

به نام خدا:
پاسخ به جنبه فقهی این سوال که مربوط به فراز اول است، برعهده گروه فقه می باشد.

به نام خدا

سلام علیکم

محسن;423198 نوشت:
به نام خدا :
پاسخ این پرسش بر عهده گروه فقه خواهد بود.

محسن;423200 نوشت:
به نام خدا:
پاسخ به جنبه فقهی این سوال که مربوط به فراز اول است، برعهده گروه فقه می باشد.

ضمن تشکر از کارشناس بزرگوار ، جناب محسن ، خدمت بزرگواران عرض کنم که به استاد اسراء اطلاع داده شده که برای پاسخگویی تشریف بیارند .
انشاءالله به محض حضور مجدد ، این مطالب رو پاسخ خواهند داد .

محسن;423200 نوشت:
نقل قول نوشته اصلی توسط golsa نمایش پست ها
به خاطر یه همچین چیزایی و این که گفتن تو انگشت سبابه و میانی انگشتر کردن مکروهه می خوام بدونم اسوه های خانم در اسلام چی کار می کردند.

عرض سلام و ادب
سوال از زینت بودن یا نبودن چیزی نزد عرف ،یک مساله وسوال شرعی نیست بلکه همانطور که از ظاهر ان بر می اید یک سوال از عرف است . بعبارت دیگر تعیین مصداق ها بعهده ی عرف و بیان حکم ان مصداق بر عهده ی شرع و به تبع ان بعهده ی مساله گو و پاسخگ.ی سوال شزعی است ،اما :
معمولا انگشترهای عقیق و فیروزه دست را زیبا میکنند و همین ایا بمعنای زینت بودن نیست . حتی مردان نیز معمولا با پوشیدن انگشتر دستشان زیبا تر میشود .
در مورد کراهت یا استحباب انکشتر در انگشت خاصی،چیزی نیافته ام اما انقدر که مسلم است از نشانه های مومن :پوشیدن انگشتر بر دست راست است و استحباب ان بر دست راست .

پرسش:
استفاده از انگشتر عقیق چه فوایدی داره؟؟

پاسخ:
به نام خدا:
در باره نگین عقیق،ارزش ذاتی و نیز خواص آن، روایاتی بیان شده است که مواردی اشاره می شود.
1.امام صادق (سلام الله علیه) فرمود:
" مَا رُفِعَتْ كَفٌّ إِلَى اللَّهِ عَزَّ وَ جَلَّ-أَحَبُّ إِلَيْهِ مِنْ كَفٍّ فِيهَا عَقِيق"(1)
يعنى: دستى محبوب تر از دستى كه در آن انگشتر عقيق باشد، به سوى خداوند عزيز و جليل بالا نرفته است.
2.و باز از حضرت نقل شده است "هر کسی انگشتری از عقیق داشته باشد، عاقبتش به خیر ختم می شود"(2)
3. از امام رضا (سلام الله علیه) فرمود:
سنگ های عقیق و فیروزه یاقوت و... به این دلیل ارزش دارد که وقتی ولایت مولای متقیان امام علی (سلام الله علیه) در روز غدیر بر کوه ها عرضه شد،ابتدا سه کوه از کره زمین آن را پذیرفت:
"فَأَوَّلُ جَبَلٍ أَقَرَّ بِذَلِكَ ثَلَاثَةُ أَجْبَالٍ الْعَقِيقُ وَ جَبَلُ الْفَيْرُوزَجِ وَ جَبَلُ الْيَاقُوتِ فَصَارَتْ هَذِهِ الْجِبَالُ جِبَالَهُنَّ وَ أَفْضَلَ الْجَوَاهِرِ وَ سَبَقَتْ إِلَيْهَا جِبَالٌ أُخَرُ فَصَارَتْ مَعَادِنَ الذَّهَبِ وَ الْفِضَّةِ"(3)
اول کوهی که به ولایت امام اقرار کرد سه کوه به نام عقیق،فیروزه و یاقوت بود....

4.ابوطاهر نقل کرد: حدیث فضیلت دُرّ نجف را که از امام صادق (سلام الله علیه) نقل شد، برای امام حسن عسکری (سلام الله علیه) بیان کردم، فرمود: "بلی این حدیث جدم امام صادق (سلام الله علیه) است". عرض کردم: شما هیچ چیز را بر عقیق سرخ اختیار نمی فرمایید، فرمود: "بلی، برای فضیلت بسیاری که در آن وارد شده است. پدرم به من خبر داد: اوّلین کسی که انگشتر عقیق در دست کرد، حضرت آدم (علیه السلام) بود که بر نگین انگشترش نام های مقدّس پنج تن آل عبا را نقش کرده بود".)4)
5.از حضرت امیرالمؤمنین (سلام الله علیه) نقل شده است : نماز کسی که انگشتر عقیق در دست داشته باشد، بر نماز جماعتی که غیر عقیق در دست داشته باشد چهل درجه برتری دارد.(5)

با توجه به روایاتی که بیان شد، به ارزش ذاتی و نیز خواص عقیق از زبان معصوم (سلام الله علیه) پی بردیم.
پرسش:
میشه فواید و اثرات بقیه سنک ها را هم بگید؟ سنگ هایی که باعث برطرف شدن چشم زخم میشن حقیقت داره؟
بنا بر نقل روایات به غیر ازعقیق، سنگ های دیگری نیز وجود دارند که علاوه بر آن که به ارزش ذاتی اشان اشاره شده، مورد استفاده اولیای دین نیز قرار گرفته است.
روایت شده است ارزش سنگ ها به این دلیل است که وقتی ولایت امام علی (سلام الله علیه) را در روز غدیر به کوه ها عرضه شد، ابتدا سه کوه عقیق فیروزه و یاقوت به ولایت حضرت اقرار کرد و آن را پذیرفت و همین موجب شد که این سه سنگ به عنوان برترین جواهر شناخته شود (6)
بیان شده است استفاده از سنگ یاقوت برای شرافت و زینت،‌ سنگ فیروزه برای نصرت و یاری؛ سنگ حدید چینی برای قوت، سنگ عقیق برای حرز و دفع دشمنان و بلاها، بوده است. (7)

.امام صادق (سلام الله علیه) فرمود:دوست مى‏دارم كه مؤمن نگين انگشترش از پنج چيز باشد، ياقوت كه از همه فاخرتر است. عقيق كه از هر نگين ديگر براى خدا و ما خالصانه ‏تر است. فيروزه كه مايه مسرت خاطر زنان و مردان مؤمن مى‏شود و نور چشم را تقويت مى‏كند و سينه را گشاده مى‏سازد و بر نيروى دل مى‏افزايد.(8)
و اما در باره این مطلب که بعضی از سنگ ها در برابر چشم زخم حالت تدافعی دارد مورد اشاره روایات قرار نگرفته است، جزآنکه در باره سنگ فیروزه آمده است که نور چشم را تقویت می کند که بیان شد.
با این حال معروف است بعضی از رنگ ها چون رنگ فیروزه ای، همان طور که باعث ازدیاد نور چشم می شود، خاصیت تدافعی در برابر اثر ناخوشایند بعضی از چشم ها نیز دارد که این موضوع در مورد سنگ فیروزه به تجربه ثابت شده است و حتی برای آن، مبنایی علمی قایل شده اند.و الله العالم

آیا در مورد این که حضرت فاطمه و زینب (سلام الله علیهما) چه انگشتری می پوشیدند یا در کدام انگشتشان انگشتر می کردند حدیث یا روایتی نقل شده است؟اگر چنین روایتی هست لطفا نقل کنید.
پاسخ:
در این باره که حضرت زهرا و دختر گرامی شان حضرت زینب (سلام الله علیهما) از انگشتر استفاده می کردند یا نه و اگر استفاده می کردند نوع آن چه بوده است، مطلب فراوانی به چشم نمی خورد .
با این حال در یکی از کتاب ها آمده است، حضرت فاطمه (سلام الله علیها) از پدر گرامی شان رسول خدا (صلّى اللَّه عليه و آله و سلّم) يك انگشتر خواست، پيامبر (صلوات الله علیه) به وى فرمود: آيا مى‏ خواهى چيزى را به تو تعليم دهم كه بهتر از آنچه مى‏ خواهى باشد؟ پس هر گاه نماز شب به جاى آوردى از خداى عزّ و جلّ مطالبه انگشترى كن تا برايت برآورده سازد.

راوى گويد: پس همان طور كه پيامبر فرموده بود، حضرت فاطمه (عليها السّلام) دعا كرد، پس ندا آمد: اى فاطمه! آنچه خواستى در زير جا نماز تو حاضر است، هنگامى كه فاطمه (عليها السّلام) جانماز را كنار زد با انگشتر ياقوتى مواجه گرديد كه بسيار گران بها بود، آن را در دست كرد و خوشحال شد.(9)
این نقل تاریخی به ما می فهماند که حضرت زهرا (سلام الله علیها) طالب انگشتر بودند و حتی نوع انگشتری که نگین آن یاقوت بود مشخص شد.

پی نوشت ها:
1.شیخ صدوق، ثواب الأعمال و عقاب الأعمال،قم،انتشارات دارالرضی،سال 1406 هجری قمری،چاپ اول، ص 175
2.رجوع شود به کتاب حلیه المتقین علامه مجلسی از صفحه 35 تا صفحه 40
3.مجلسی محمد باقر، بحار الأنوار الجامعة لدرر أخبار الأئمة الأطهار، تهران،انتشارات اسلامیه،چاپ مکرر،جلد 27، ص 263
4.همان
5.همان
6. همان، ج 57، ص 255
7. همان، ص35.
8. مهدوی دامغانی محمود، ترجمه روضة الواعظين، تهران،انتشارات نشر نی، سال 1366خورشیدی،چاپ اول، ص 650
9. روحانی علی آبادی محمد،زندگانی حضرت زهرا علیها السلام،تهران،انتشارات مهام،سال 1379 خورشیدی،چاپ اول،ص 295

موضوع قفل شده است