پیدا کردن کار برای اشخاص فقیر در محیط آلوده به موسیقی

تب‌های اولیه

5 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
پیدا کردن کار برای اشخاص فقیر در محیط آلوده به موسیقی

سلام خسته نباشید
ساکن افغانستان هستم؛ همانطور که میدونید اینجا بیکاری و فقر هست؛ یه جا پیدا کردم که نیاز به کارمند داره و حقوق خوبی هم میده... 2 نفر از اقوام ما و یه سید فقیر بیکار هستند که دنبال کار هستند که خرج زن و بچه رو بدند.
در اون محل، کارمندها (هنگام کار) موسیقی مطرب _ حرام _ میزارن
اگه من این اشخاص رو به اون محل معرفی کنم که نفقه خانواده رو بدست بیارند مشکل داره؟ چون اونجا موسیقی داره...
اصلا معرفی کنم یا نکنم؟ فرض رو بر این بگیرید که من نمیتونم جلو موسیقی رو بگیریم و موسیقی هم طوری که شنیدم دائم نیستی گاهی میزارن گاهی نه ...

الان حکم شرعی چیه؟ اینا رو معرفی کنم؟ اگه بکنم گناهکار میشم؟ اونا گناهکار میشن؟
لطفا نظرات مراجع مکارم شیرازی و سیستانی را در باره کسی که کار رو بهش معرفی میکنه و کسانی که اونجا کار میکنن بیان کنید.
باتشکر

با نام الله

کارشناس بحث: استاد سجاد

[="Tahoma"][="Black"]

user;400315 نوشت:
سلام خسته نباشید
ساکن افغانستان هستم؛ همانطور که میدونید اینجا بیکاری و فقر هست؛ یه جا پیدا کردم که نیاز به کارمند داره و حقوق خوبی هم میده... 2 نفر از اقوام ما و یه سید فقیر بیکار هستند که دنبال کار هستند که خرج زن و بچه رو بدند.
در اون محل، کارمندها (هنگام کار) موسیقی مطرب _ حرام _ میزارن
اگه من این اشخاص رو به اون محل معرفی کنم که نفقه خانواده رو بدست بیارند مشکل داره؟ چون اونجا موسیقی داره...
اصلا معرفی کنم یا نکنم؟ فرض رو بر این بگیرید که من نمیتونم جلو موسیقی رو بگیریم و موسیقی هم طوری که شنیدم دائم نیستی گاهی میزارن گاهی نه ...

الان حکم شرعی چیه؟ اینا رو معرفی کنم؟ اگه بکنم گناهکار میشم؟ اونا گناهکار میشن؟
لطفا نظرات مراجع مکارم شیرازی و سیستانی را در باره کسی که کار رو بهش معرفی میکنه و کسانی که اونجا کار میکنن بیان کنید.
باتشکر

با عرض سلام و احترام خدمت جناب عالی و تشکر از سؤال شما

کسی که در محیطی کار می کند که گاهی از موسیقی حرام در آنجا استفاده می شود وظیفه نهی از منکر دارد و باید اگر شرایطش فراهم است ، نهی از منکر کند و اگر نمی تواند خودش نباید به موسیقی حرام گوش دهد اما اگر به گوشش رسید مانعی ندارد .

کسی هم که او را برای چنین محیط کاری معرفی می کند تا زمانی که یقین نداشته باشد مبتلا به حرام قطعی خواهد شد ، مانعی ندارد اما اگر یقین داشته باشد نباید معرفی کند .

همیشه موفق و سلامت باشید[/]

با سلام مجدد

یعنی اگه کسی رو معرفی کردم که ابتدا نهی از منکر کرد جواب نداد بعد خودش توجه خاصی به موسیقی نکنه یعنی لذت ازش نبره نه برای خودش مشکل داره نه برای من
و اگه کسی که وقتی اونجا میره موسیقی رو با دل و جان گوش میکنه و ازش لذت میبره نباید معرفی کنم درسته؟

خوب از کجا بفهمم؟ اگه در مورد شخص مورد نظر شک داشتیم چی؟ یا شاید فعلا اینطور باشه که لذت نبره ولی به تدریج لذت ببره

user;402207 نوشت:
با سلام مجدد
یعنی اگه کسی رو معرفی کردم که ابتدا نهی از منکر کرد جواب نداد بعد خودش توجه خاصی به موسیقی نکنه یعنی لذت ازش نبره نه برای خودش مشکل داره نه برای من
و اگه کسی که وقتی اونجا میره موسیقی رو با دل و جان گوش میکنه و ازش لذت میبره نباید معرفی کنم درسته؟
خوب از کجا بفهمم؟ اگه در مورد شخص مورد نظر شک داشتیم چی؟ یا شاید فعلا اینطور باشه که لذت نبره ولی به تدریج لذت ببره

با عرض سلام و احترام مجدد

بله اگر کسی را معرفی کنید که مطمئن هستید به گناه نمی افتد یا شک دارید ، از این جهت مانعی ندارد .

همیشه موفق و سلامت باشید

موضوع قفل شده است