آیا حمد خواندن در رکعت سه و چهار ناسخ تسبیحات اربعه هست؟

تب‌های اولیه

17 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
آیا حمد خواندن در رکعت سه و چهار ناسخ تسبیحات اربعه هست؟

سلام من روایتی دیدم از امام عصر عجل الله فرجه که فرمودند حمد خواندن در رکعت سه و چهار ناسخ تسبیحات اربعه هست. حالا چی بگیم در این رکعات بهتر باشه؟

برچسب: 

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد شفا

me+;399876 نوشت:
سلام من روایتی دیدم از امام عصر عجل الله فرجه که فرمودند حمد خواندن در رکعت سه و چهار ناسخ تسبیحات اربعه هست. حالا چی بگیم در این رکعات بهتر باشه؟

طبق نظر رهبري:

در ركعت سوم و چهارم نماز مى‌تواند فقط يك حمد بخواند يا سه مرتبه تسبيحات اربعه بگويد يعنى سه مرتبه بگويد «سُبْحٰانَ اللّٰهِ وَ الْحَمْدُ لِلّٰهِ وَ لٰا إِلٰهَ الَّا اللّٰهُ وَ اللّٰهُ اكْبَرُ» (و اگر يك مرتبه هم تسبيحات اربعه بگويد كافى است ) و مى‌تواند در يك ركعت حمد و در ركعت ديگر تسبيحات بگويد و بهتر است در هر دو ركعت تسبيحات بخواند.

منبع:توضيح المسائل،احكام نماز،احكام قرائت،م 1005

سلام استاد شفا

من گاهی حواسم نیست سوره حمد رو بجای تسبیحات میخونم و بعد اخرش سجده سهو ، کارم درسته؟

یه جا شنیدم اگه حواست نبود باید وسط سوره بایستی ببینی میخای چکار کنی فک کنم آخرش هم میگفت نمازت رو اعاده کن:Gig:

مرجع تقلید:آیت الله مکارم شیرازی.

me+;399876 نوشت:
این روایت درسته؟

تسبیحات حضرت زهراع؟؟

همره;400161 نوشت:
سلام استاد شفا

من گاهی حواسم نیست سوره حمد رو بجای تسبیحات میخونم و بعد اخرش سجده سهو ، کارم درسته؟

یه جا شنیدم اگه حواست نبود باید وسط سوره بایستی ببینی میخای چکار کنی فک کنم آخرش هم میگفت نمازت رو اعاده کن:Gig:

سلام عليكم

طبق نظر آيت الله مكارم:

مسألۀ 921- اگر در ركعت سوم يا چهارم مى‌خواست حمد بخواند تسبيحات به زبانش آمد، يا بعكس مى‌خواست تسبيحات بخواند حمد به زبانش آمد، كافى نيست، بايد برگردد و دوباره حمد يا تسبيحات را بخواند، ولى اگر هر دو در نيّت او بوده است هر كدام به زبانش آيد كافى است.(كافى نيست يعني بايد از اول يا حمد يا تسبيحات را بخواند واگر شك داشت وظيفه اش چيست وعمدا نخواند نمازش باطل است وبايد قضايش را بجا آورد)

me+;400169 نوشت:
این روایت درسته؟

اين سوال را بايد با كارشناسان گروه حديث مطرح كنيد مثل:كارشناسان

[h=4]صدیقين يا مجيد[/h]

سلام

اگر در نماز جماعت، امام جماعت به جای تسبیحات اربعه سوره ی حمد را بخواند، آیا ماموم نیز باید با امام را بخواند؟ یا هم چون رکعات اول و دوم سکوت کند؟

با تشکر

me+;399876 نوشت:

me+;400169 نوشت:
این روایت درسته؟

دوست عزیز فرض بگیر بگن سند روایت درسته، مراجع تقلید وقتی میخوان فتوا بدن درستی اون روایت و روایت های مشابه به اون رو در نظر میگیرن بعد فتوا میدن شما رساله مرجعتو در این مساله نگاه کن هر چند ظاهرا فکر نمیکنم اختلاف فتوایی باشه برای مثال من الان نظر مرجعم رو میذارم.

مسأله ۹۹۱ ـ در ركعت سوم و چهارم نماز مى‏تواند فقط يك حمد بخواند ، يا يك مرتبه تسبيحات اربعه بگويد ، يعنى يك مرتبه بگويد : «سُبْحانَ اللّه‏ِ وَ الْحَمْدُ للّه‏ِ وَ لا إِلهَ إِلاَّ اَللّه‏ُ و اللّه‏ُ اَكْبَرُ» ، و بهتر آن است كه سه مرتبه بگويد . و مى‏تواند در يك ركعت حمد و در ركعت ديگر تسبيحات بگويد . و بهتر است در هر دو ركعت تسبيحات بخواند . (رساله سیستانی)
http://www.sistani.org/index.php?p=373861&id=1&pid=52

سلام دوستان من یه درس تفسیر قرآن داشتم که در فضیلت های سوره حمد آمده بود که میتوان در رکعت سوم وچهارم به جای تسبیحات اربعه تنها سوره فاتحه الکتاب راخواند

بی نام و نشان;400243 نوشت:
سلام

اگر در نماز جماعت، امام جماعت به جای تسبیحات اربعه سوره ی حمد را بخواند، آیا ماموم نیز باید با امام را بخواند؟ یا هم چون رکعات اول و دوم سکوت کند؟

با تشکر

سلام عليكم

اگر امام در ركعت سه وچهارم نماز حمد خواند،ماموم بايد به وظيفه خودش عمل كند يعني حمد يا تسبيحات را بخواند.

با عرض سلام خدمت دوستان و کارشناسان محترم
از توضیحاتتون اینو برداشت کردم که (اگر نمازگذار اصلا" نمیدانسته که در رکعت 3و4 جایز است بجای تسبیحات ابعه حمد بخواند و سهوا" آنرا خوانده و در نیمه های سوره متجه شده که اشتباه کرده و سوره را قطع کند و تسبیحات بخواند نمازش صحیح است و نیازی نیست سجده سهو بجا آورد.) لطفا" اگه برداشتم اشتباهه بفرمایید.مقلد رهبر هستم

نجوا 63;400605 نوشت:
با عرض سلام خدمت دوستان و کارشناسان محترم
از توضیحاتتون اینو برداشت کردم که (اگر نمازگذار اصلا" نمیدانسته که در رکعت 3و4 جایز است بجای تسبیحات ابعه حمد بخواند و سهوا" آنرا خوانده و در نیمه های سوره متجه شده که اشتباه کرده و سوره را قطع کند و تسبیحات بخواند نمازش صحیح است و نیازی نیست سجده سهو بجا آورد.) لطفا" اگه برداشتم اشتباهه بفرمایید.مقلد رهبر هستم

سلام عليكم

طبق نظر رهبري

برداشتتان صحيح است،

البته بايك اصلاحيه

وآن اينكه در اين مساله لازم نيست اصلا مكلف حكم جواز خواندن حمد در ركعت سوم وچهارم را بداند يانداندبلكه مساله سر قصد نماز گزار است كه اگر قصد تسبيحات داشته وحمد خوانده بايد قطع كنيد يا حمد يا تسبيحات بخواند وسجده سهو لازم نيست.

تعداد تکبیرة الاحرام واجب ابتدای نماز، هفت مرتبه است نه یک مرتبه و این موضوع در زمان امام رضا ع، مشخص شده است.

محمد بن علی بن حسین در (عیون اخبار) و در (خصال) از پدرش، از علی بن ابراهیم، از پدرش، احمدبن عبدالله خلیجی، از ابی علی حسن بن راشد گفت: از ابا الحسن الرضا(ع) درباره‌ی تکبیرات ابتدای نماز سؤال کردم؟ پس فرمودند: هفت بار، گفتم: روایت شده درباره‌ی پیامبر(ص) که در نماز یک تکبیر می‌گفت، پس فرمودند: همانا پیامبر(ص) در هنگام نماز یک تکبیر را آشکار می‌کرد و شش تا را بطور مخفی می‌گفت. تهذیب 2: 287/ 1151

دوم: در رکعت سوم و چهارم واجب است که سوره حمد را بخوانیم و این موضوع نیز در فرمایش امام مهدی ع از قول امام رضا ع آمده است.

و سأل عن الرکعتین الأخیرتین قد کثرت فیها الروایات فبعض یروی أن قراءة الحمد وحدها أفضل، و بعض یروی أن التسبیح فیهما أفضل، و الفضل لأیهما نستعمله؟ فأجاب: قد نسخت قراءة أم الکتاب فی هاتین الرکعتین التسبیح، و الذی نسخ التسبیح قول العالم علیه‌ السلام: کل صلاة لا قرأة فیها فهی خداع، إلا للعلیل أو من یکثر علیه السهو فیتخوف بطلان الصلاة علیه . الإحتجاج ج 2 ص 313 . الزام الناصب ج 1 ص 404

هنگامیکه از امام مهدی ع در خصوص دو رکعت انتهائی نماز سوال شد که خواندن حمد افضل است یا تسبیحات اربعه، و ما کدام را انجام دهیم، ایشان پاسخ فرمودند: قرائت ام الکتاب یعنی همان حمد در دو رکعت انتهائی نماز، ناسخ تسبیحات اربعه است. و کسی که آن را تغییر داده، امام رضا ع بودند که فرمودند: هر نمازی که در آن قرائت (حمد) نباشد، پس ان فریب است مگر برای علیل یا کثیر الشک که از باطل شدن نماز خویش می‌ترسد.

الحمد لله رب العالمین

خادم الیمانی(ع);402315 نوشت:
تعداد تکبیرة الاحرام واجب ابتدای نماز، هفت مرتبه است نه یک مرتبه و این موضوع در زمان امام رضا ع، مشخص شده است.

با سلام

كمي صبر كنيد ! اگر شما يك حديث را ديده ايد پس بقيه احاديث واسناد ودلالتشان و عمل اصحاب را هم ببينيد :

خود شيخ طوسي رحمه الله بعد از اين خبر فرموده :

مسألة 65: يستحب عندنا استفتاح الصلاة بسبع تكبيرات في مواضع مخصوصة من النوافل ولم يوافقنا على ذلك أحد من الفقهاء. دليلنا: على ذلك: إجماع الفرقة. وأيضا روى أبو بصير عن أبي عبد الله عليه السلام قال: إذا افتتحت الصلاة فكبر إن شئت واحدة وإن شئت ثلاثا وإن شئت خمسا وإن شئت سبعا فكل ذلك مجز عنك غير أنك إذا كنت إماما لم تجهر إلا بتكبيرة (4) الافتتاح .خلاف

وقد تقدّم في حديث أبي بصير، عن أبي عبد الله (عليه السلام) قال: إذا افتتحت الصلاة فكبّر إن شئت واحدة وإن شئت ثلاثاً وإن شئت خمساً وإن شئت سبعاً، فكلّ ذلك مجز عنك غير أنّك إذا كنت إماماً لم تجهر إلاّ بتكبيرة.وسائل الشيعه

وبحراني در حدائق الناضره :

عرفت على ما اخترناه قيام الدليل على التعيين في التكبيرة الاولى واما على ذكره الاصحاب فقد عرفت ان معناه التخيير في واحدة من هذه السبع ايها يريد جعلها تكبيرة الافتتاح لعدم معلومية محلها بعد شرع الست معها لا بمعنى التخيير بين ان يجعل الاحرام بواحدة أو ثلاث أو سبع كما ذكره فانه منه عجيب، واعجب منه قوله " وهذا اظهر من اكثر الاخبار وبعضها كالصريح في ذلك " والظاهر انه اشار بذلك الى حسنة الحلبي المتقدمة وقوله فيها " إذا افتتحت الصلاة فارفع يديك ثم ابسطهما بسطا ثم كبر ثلاث تكبيرات ثم قل اللهم انت الملك الحق.. الخبر " وفيه ان سياق الخبر انما هو في ذكر الادعية الموظفة بين التكبيرات السبع وبيان محالها، والحديث كما قدمنا ظاهر في كون التحريم وقع بالتكبيرة الاولى وهي التي افتتح بها والتكبيرتان اللتان بعدها انما ضما إليها لبيان وقوع الدعاء المذكور بعد الثلاث لانك قد عرفت من الاخبار المتقدمة وما حققناه آنفا وحدة تكبيرة الاحرام، فتوهم كون الثلاث هنا للاحرام كما ظنه توهم بارد وانما العلة في ذلك هو ما ذكرناه. ولعل من مواضع الشبهة ايضا عنده ما في حسنة زرارة (1) من قوله (عليه السلام) " ادنى ما يجزئ من التكبير في التوجه تكبيرة واحدة وثلاث تكبيرات احسن وسبع افضل " وقوله في صحيحة الحلبي (2): " سألت ابا عبد الله (عليه السلام) عن اخف ما يكون من التكبير في الصلاة ؟ قال ثلاث تكبيرات " وقوله (عليه السلام) في رواية ابي بصير (3) " إذا افتتحت الصلاة فكبر ان شئت واحدة وان شئت ثلاثا وان شئت خمسا وان شئت سبعا فكل ذلك مجزئك غير انك إذا كنت اماما لم تجهر إلا بتكبيرة ". وانت خبير بان مطرح هذه الاخبار والغرض منها انما هو بيان الرخصة في هذهالتكبيرات الست المستحبة بتركها والاقتصار على تكبيرة الافتتاح أو الاتيان بثلاث منها تكبيرة الافتتاح ونحو ذلك من الاعداد المذكورة لا ان المعنى انه يحصل الافتتاح بكل من هذه الاعداد فيكون واجبا مخيرا كما زعمه، وبما ذكرناه صرح جملة من الاصحاب في الباب.

ودرباره تسبيحات اربعه :

وخود شيخ در خلافش آورده :
مسألة 88: يجوز في الركعتين الأخيرتين أن يسبح بدلا من القراءة، فإن قرأ فليقتصر على الحمد وحدها، ولا يزيد عليه شيئا. واختلف أصحاب الشافعي في ذلك، فقال في القديم: لا يستحب الزيادة على الحمد، وهو رواية المزني، والبويطي في مختصره (3)، وبه قال أبو حنيفة (4). وقال في الأم في كتاب استقبال القبلة: وأحب أن يكون أقل ما يقرأ مع أم القرآن في الركعتين الأوليين قدر أقصر سورة [ من القرآن ] مثل إنا أعطيناك الكوثر، وما أشبهها، وفي الأخيريين أم القرآن وآية، وما زاد كان أحب إلي ما لم يكن إماما فيثقل (5). وقال أبو حنيفة: تجب القراءة في الأولتين، ولا تجب في الأخيرتين (6).
دليلنا: طريقة الاحتياط، فإنه لا خلاف إذا أقتصر لي الحمد أن صلاته ماضية، وإذا زاد عليها اختلفوا في صحتها. وأما جواز التسبيح بدلا من القراءة، فلم أجد به قولا لأحد من الفقهاء. ودليلنا: عليه: إجماع الفرقة، فإنهم لا يختلفون في أن ذلك جائز، وإنما اختلفوا في المفاضلة بين التسبيح والقراءة، وقد بينا الأخبار في ذلك في الكتابين المقدم ذكرهما، وبينا الوجه فيها

وشيخ بحراني در حدائقش :

ما رواه الشيخ في الصحيح عن الحلبي عن ابي عبد الله (عليه السلام) (3) قال: " إذا قمت في الركعتين الاخيرتين لا تقرأ فيهما فقل: الحمد لله وسبحان الله والله اكبر " هكذا نقله في الاستبصار (4) وفي التهذيب (5) اسقط منه لفظ " الاخيرتين " والظاهر انه سهو من قلمه.

في صحيحة عبيد بن زرارة الروية في التهذيب (1) قال: " سألت ابا عبد الله (عليه السلام) عن الركعتين الاخيرتين من الظهر ؟ قال تسبح وتحمد الله وتسغفر لذنبك وان شئت فاتحة الكتاب فانها تحميد ودعاء " انتهى كلامه (زيد مقامه)

ومنها: صحيحة عبيد بن زرارة قال: سألت أبا عبد الله (ع) عن الركعتين الاخيرتين من الظهر، قال: تسبح وتحمد الله وتستغفر لذنبك. وان شئت فاتحة الكتاب فانها تحميد ودعاء (2) وهي صحيحة السند ظاهرة الدلالة، غير انها خاصة بالظهر فيتعدى إلى غيرها بعدم القول بالفصل. والعمدة: في المقام صحيحتان احداهما صحيحة معاوية بن عمار
---
قال: سألت أبا عبد الله (ع) عن القراءة خلف الامام في الركعتين الاخيرتين، فقال: الامام يقرأ بفاتحة الكتاب ومن خلفه يسبح، فإذا كنت وحدك فاقرأ فيهما وإن شئت فسبح. والاخرى: صحيحة منصور بن حازم عن أبي عبد الله (ع) قال: إذا كنت اماما فاقرأ في الركعتين الاخيرتين بفاتحة الكتاب، وان كنت وحدك فيسعك فعلت أو لم تفعل (1) ومورد الاستدلال ذيل الصحيحتين كما هو ظاهر.

ضمن اينكه خبر احتجاج مرسل وضعيف النسد والمتن است .

سلام عليكم

جمع بندي اين موضوع:

1-سلام من روایتی دیدم از امام عصر عجل الله فرجه که فرمودند حمد خواندن در رکعت سه و چهار ناسخ تسبیحات اربعه هست. حالا چی بگیم در این رکعات بهتر باشه؟

ج:طبق نظر رهبري:
در ركعت سوم و چهارم نماز مى‌تواند فقط يك حمد بخواند يا سه مرتبه تسبيحات اربعه بگويد يعنى سه مرتبه بگويد «سُبْحٰانَ اللّٰهِ وَ الْحَمْدُ لِلّٰهِ وَ لٰا إِلٰهَ الَّا اللّٰهُ وَ اللّٰهُ اكْبَرُ» (و اگر يك مرتبه هم تسبيحات اربعه بگويد كافى است ) و مى‌تواند در يك ركعت حمد و در ركعت ديگر تسبيحات بگويد و بهتر است در هر دو ركعت تسبيحات بخواند.1

2-سلام استاد شفا

ج:سلام عليكم
طبق نظر آيت الله مكارم:
مسألۀ 921- اگر در ركعت سوم يا چهارم مى‌خواست حمد بخواند تسبيحات به زبانش آمد، يا بعكس مى‌خواست تسبيحات بخواند حمد به زبانش آمد، كافى نيست، بايد برگردد و دوباره حمد يا تسبيحات را بخواند، ولى اگر هر دو در نيّت او بوده است هر كدام به زبانش آيد كافى است.(كافى نيست يعني بايد از اول يا حمد يا تسبيحات را بخواند واگر شك داشت وظيفه اش چيست وعمدا نخواند نمازش باطل است وبايد قضايش را بجا آورد).2

3-اگر در نماز جماعت، امام جماعت به جای تسبیحات اربعه سوره ی حمد را بخواند، آیا ماموم نیز باید با امام را بخواند؟ یا هم چون رکعات اول و دوم سکوت کند؟
با تشکر

اگر امام در ركعت سه وچهارم نماز حمد خواند،ماموم بايد به وظيفه خودش عمل كند يعني حمد يا تسبيحات را بخواند.3

4-با عرض سلام خدمت دوستان و کارشناسان محترم

طبق نظر رهبري:
برداشتتان صحيح است،
البته بايك اصلاحيه
وآن اينكه در اين مساله لازم نيست اصلا مكلف حكم جواز خواندن حمد در ركعت سوم وچهارم را بداند يانداندبلكه مساله سر قصد نماز گزار است كه اگر قصد تسبيحات داشته وحمد خوانده بايد قطع كنيد يا حمد يا تسبيحات بخواند وسجده سهو لازم نيست.4

منابع:
1-توضيح المسائل،احكام نماز،احكام قرائت،م 1005
2-رساله آيت الله مكارم شيرازي ،احكام نماز ،واجبات نماز ،مساله921
3-استفتاء از دفتر رهبري ، قم
4- رساله 13 مرجع:احكام نماز ،واجبات نماز، قرائت،مساله 984

موضوع قفل شده است