صفحه 1 از 5 123 ... آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: در مورد طی الارض، چشم برزخی و .. بیشتر اطلاعات بدید

نوشته
    494
    حضور
    8 روز 19 ساعت نامشخص
    دریافت
    8
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    1536

در مورد طی الارض، چشم برزخی و .. بیشتر اطلاعات بدید

سلام
    زیاد شنیده شده بزرگان چشم برزخی داشتند یا طی الارض میکردند
    اینا چطور بدست رسیده؛ چه کنم منم داشته باشم؟ آیا هرکه تقوا پیشه کند داده میشود؟ دعا دارد؟ یا خواست خداست؟ ممکن است کسی تقوا پیشه کند بهش بدن به یکی دیگه ندن؟ به خواست انسانه؟ و...؟

2. صلوات ها 16

3.  

علاقه
    تحصیل ، تحقیق و پژوهش
    نوشته
    21,523
    حضور
    174 روز 19 ساعت 17 دقیقه
    دریافت
    11
    آپلود
    0
    گالری
    38
    صلوات
    58304

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد بصیر

5. صلوات ها 8

نوشته
    1,483
    حضور
    25 روز 18 ساعت 54 دقیقه
    دریافت
    5
    آپلود
    2
    گالری
    1
    صلوات
    7713

نقل قول نوشته اصلی توسط user نمایش پست ها
    اینا چطور بدست رسیده؛ چه کنم منم داشته باشم؟ آیا هرکه تقوا پیشه کند داده میشود؟ دعا دارد؟ یا خواست خداست؟ ممکن است کسی تقوا پیشه کند بهش بدن به یکی دیگه ندن؟ به خواست انسانه؟ و...؟
    باسلام و عرض ادب
    این امور، نیاز به تقوای خاص دارد و مختص به افراد خاصی نیست، هر کسی این تقوا را داشته باشد، و به آن مرحله برسد، خدا به او عنایت خواهد کرد.
    اینطور نیست که کسی تقوا پیشه کند و از همه گناهان اجتناب ورزد ولی به او ندهند. البته گفتن بعضی از اذکار نیز بی تاثیر نیست، منتها این اذکار موقعی تاثیر دارد که تقوای نسبی بدست آمده باشد.
    و البته لازم به ذکر است که این بدین معنا نیست که هر کس چشم برزخی داشت، آخرین مرحله عرفان رسیده است، بلکه این عنایتی است که خیلی از بندگان خدا شامل حالشان شده است و فقط محدود به انبیاء و اولیای خاص نیست.
    در روایت هست که رسول خدا فرمودند: هیچ بنده ای خدا به مدت چهل روز خالصانه عبادت نکرد مگر این که چشمه های حکمت از قلبش بر زبانش جاری گشت.

َ قَالَ رَسُولُ اللَّهِ ص‏ مَا أَخْلَصَ عَبْدٌ لِلَّهِ عَزَّ وَ جَلَّ أَرْبَعِينَ صَبَاحاً إِلَّا جَرَتْ يَنَابِيعُ‏ الْحِكْمَةِ مِنْ قَلْبِهِ عَلَى لِسَانِهِ.(عیون اخبار الرضا، ج2، ص 24)

7. صلوات ها 17

نوشته
    460
    حضور
    6 روز 5 ساعت 13 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    910

ینابیع الحکمه چه ربطی به طی الارض و چشم برزخی دارد؟!

9. صلوات ها 5

نوشته
    494
    حضور
    8 روز 19 ساعت نامشخص
    دریافت
    8
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    1536

نقل قول نوشته اصلی توسط بصیر نمایش پست ها
    البته گفتن بعضی از اذکار نیز بی تاثیر نیست
    چه اذکاری؟

تقوا تا چه حد؟ یعنی گناه نکردن به 0 برسه؟ ممکنه؟
    مقام عصمت چیه؟
    باتشکر

11. صلوات ها 8

نوشته
    1,483
    حضور
    25 روز 18 ساعت 54 دقیقه
    دریافت
    5
    آپلود
    2
    گالری
    1
    صلوات
    7713

چه اذکاری؟تقوا تا چه حد؟ یعنی گناه نکردن به 0 برسه؟ ممکنه؟
    مقام عصمت چیه؟
    سلام علیکم
    اگر بخواهیم در باره ماهیت چشم برزخی از دیدگاه قرآن بحث کنیم شاید کامل‌ترین و جامع‌ترین به مقصود آیه 22 سوره ق باشد. قرآن می‌فرماید: لَقَدْ كُنتَ فِی غَفْلَةٍ مِّنْ هَذَا فَكَشَفْنَا عَنكَ غِطَاءكَ فَبَصَرُكَ الْیَوْمَ حَدِیدٌ ؛ تو در غلفت از این بودی پس ما پرده را برداشتیم و چشمانت تیزبین شد.
    آما آن چه از روایات در مورد چگونگی بدست آوردن چشم برزخی به دست می‌آید، عمل به واجبات و ترک محرمات ، است.
    اما اگر علاوه بر آن به نوافل و رعایت تقوا بیش از حد معمول موفق شویم به بیش از آن چه دیگران از جهت معنوی به آن دست یافته‌اند خواهیم رسید که از آن به چشم برزخی تعبیر می‌شود و با آن حقایق وقایع را فراتر از ظاهر آن می‌توان دید.
    این مطلب در حدیث معروف «قرب النوافل» چنین بیان شده است : {عن ابی عبد الله (علیه السلام) قال: قال رسول الله(صلی الله علیه وآله) قال الله: ما تحبب الی عبدی به شیء احب الی مما افترضه علیه و انه لیتحبب الی بالنافله حتی احبه، فاذا احببته کنت سمعه الذی یسمع به و بصره الذی یبصر به و لسانه الذی ینطق به، و یده التی یبطش بها و رجله التی یمشی بها اذا دعانی اجبته و اذا سألنی اعطیته؛
    از پیامبر(صلی الله علیه وآله) روایت شده که خداوند فرمود: اظهار دوستی نکرد بنده من به چیزی دوست داشتنی‌تر از آنچه واجب کردم بر او، و او با نوافل به سوی محبت من می‌آید تا این که من نیز او را دوست بدارم. پس هنگامی که او را دوست بدارم شنوایی او می‌باشم آن گاه که می‌شنود و بینایی او می‌باشم آن گاه که می‌بیند و زبان او می‌باشم آن گاه که سخن می‌گوید و دست او می‌باشم آن گاه که ضربه می‌زند و پای او می‌باشم آن گاه که راه می‌رود، هنگامی که به درگاه من دعا کند اجابت می‌کنم و اگر از من درخواست کند به او می‌دهم. }(ر.ک: المحاسن، احمد بن محمد بن خالد البرقی، ج 1، ص 291 و اصول کافی، کلینی، ج 2، ص 352)
    همانطور که از حدیث بالا بدست می آید، وقتی انسان گوش و چشم و دست خدا باشد، یعنی با چشم خدایی می بیند، با دست خدایی کار می کند، با گوش خدایی می شنود که از آن تعبیر به چشم و گوشِ برزخی می کنند.
    مقدار و نوع دامنه‌ی دید برزخی بستگی به میزان معرفت و مقدار فاصله گرفتن انسان از عالم ماده و انقطاع از امور مادی و جسمانی و توجه او به عالم مجردات و حقایق دارد . مسلماً دیده باطن بین انبیا و اولیا از بقیه انسان‌ها نافذ تر و محدوده‌ی دید برزخ بین آن‌ها از سایر انسان‌ها وسیع‌تر و گسترده تر است و دیگران به میزان درجه‌ی شناخت و اطاعت آن‌ها از خداوند و پیروی آن‌ها از انبیا و اولیا و سعی و کوشش آن‌ها در راه بندگی حق از این دید برخوردارند .
    چشم برزخی با چند توصیه باز نمی‌شود، بلکه این کار نیازمند تلاش پیگیر و مجاهده و جهاد مداوم با نفس است؛ چرا که نفس بعد از تزکیه شدن آمادگی درک حقایقی از عالم هستی را پیدا می‌کند.
    پس در حقیقت دو توصیه می‌شود، یکی شناخت عمیق دین، همراه با عمل به دستورات آن، دوم پرهیز از انواع گناهان، در این صورت است که بصیرت الهی پیدا می‌کنید و چشم و گوش برزخی پدید می‌آید .
    آیت‌الله مولوی قندهاری، می‌فرمودند: در سن جوانی به آیت الله العظمی سیّد ابوالحسن اصفهانی(استادِ آیت الله بهجت) عرضه داشتم: آقاجان! چه کنیم چشم برزخیمان باز شود؟
    ایشان فرمودند: آسیّد محمّدحسن! من انتظار داشتم تو بگویی: چه کنم چشم قیامتی و اُخروی‌ام باز شود؟ این فقط با اخلاص است. اگر اخلاص باشد، در همین دنیا آن شعبه‌های نور کار خودش را انجام می‌دهد. کاری می‌کند که انسان به آن مقام والا و عالی می‌رسد.
    منظور از مقام عصمت که سوال شد، یعنی به مرحله ای برسد که دیگر هیچ گناهی از او سر نزند.

نقل قول نوشته اصلی توسط صدور انقلاب نمایش پست ها
    ینابیع الحکمه چه ربطی به طی الارض و چشم برزخی دارد؟!
    وقتی کسی چهل روز توانست گناه نکند، ینابیع الحکه بر زبانش جاری می شود. کسی که زبانش زبانِ الهی شد، چشم و گوشش هم الهی شده است. و آلودگی در او یافت نمی شود.

13. صلوات ها 16

نوشته
    494
    حضور
    8 روز 19 ساعت نامشخص
    دریافت
    8
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    1536

جناب بصیر بسیار متشکرم...

اگر لطفی کنید انواع عالم ها را همراه با روش خروج از عالم ها و طی کردنش بیان کنید ممنون میشم.
    برای مثال من یه عالم رو میدونم که عالم ماده هست که میگن وقتی که خوردن، خوابیدن، شهوت و غضب کنترل بشه از این عالم خارج میشیم عالم های بعدی چیه و چطوری باید خارج بشیم؟
    باتشکر

15. صلوات ها 6

نوشته
    1,483
    حضور
    25 روز 18 ساعت 54 دقیقه
    دریافت
    5
    آپلود
    2
    گالری
    1
    صلوات
    7713

اگر لطفی کنید انواع عالم ها را همراه با روش خروج از عالم ها و طی کردنش بیان کنید ممنون میشم.
    برای مثال من یه عالم رو میدونم که عالم ماده هست که میگن وقتی که خوردن، خوابیدن، شهوت و غضب کنترل بشه از این عالم خارج میشیم عالم های بعدی چیه و چطوری باید خارج بشیم؟
    تقسیم عوالم: حكما و عرفا معتقدند كه هستي و عالم، طبقات و مراتب چهار گانه اي دارد كه عبارتند از عالم ناسوت، عالم ملكوت، عالم جبروت و عالم لاهوت؛ البته سه عالم ابتدائي مربوط به جهان آفرينش هستند و آخري، مربوط به عالم آفريدگار است.

17. صلوات ها 7

نوشته
    494
    حضور
    8 روز 19 ساعت نامشخص
    دریافت
    8
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    1536

برای رسیدن به کمالات باید از این عالم هایی که گفتید گذشت؟
    در مورد این عالم ها میشه بیشتر توضیح بدید؟
    عالم ماده جزء این دسته نیست؟
    باتشکر

19. صلوات ها 4

نوشته
    1,483
    حضور
    25 روز 18 ساعت 54 دقیقه
    دریافت
    5
    آپلود
    2
    گالری
    1
    صلوات
    7713

برای رسیدن به کمالات باید از این عالم هایی که گفتید گذشت؟
    در مورد این عالم ها میشه بیشتر توضیح بدید؟
    عالم ماده جزء این دسته نیست؟
    باتشکر
    باسلام و احترام
    برای مطالعه بیشتر می توانید به لینک زیر مراجعه بفرمایید:
    http://www.askdin.com/thread21207.html

21. صلوات ها 5

صفحه 1 از 5 123 ... آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کاربرانی که این موضوع را مشاهده کرده اند: 6

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری