آیا می شود در قرآن از خدا پرسش کرد؟

تب‌های اولیه

6 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
آیا می شود در قرآن از خدا پرسش کرد؟

من دوستی دارم که هرموقع دز کاری میماند در دلش نیت میکرد آیه اول از سمت راست و قرآن رو باز میکرد و معنیش رو میخوند من خودمم امتحان کردم جوابای قانع کرده ای گرفتم میخوام بدونم این کآر صحیح است؟

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد پیام

سلام "تنها راه معرفی شده درروایات برای ارتباط باقرآن درروایات تین روش استومفاهیمی چون قرآن راباز کردن والهام گرفتن ازتجربیات واحساسهای درونی است واما استخاره با قرآنو شرط اساسی آن داشتن طهارت جسمی و روحی و آشنا بودن به معنا و تفسیر قرآن و درک مناسبت آیات با موضوع مورد استخاره‌است. (بحارالانوار، ج 88، ص 265

در استخاره با قرآن روشهایی گوناگون روایت شده است؛ از جمله اینکه امام صادق(علیه السلام) به کسی که گفت: گاه تصمیم به انجام دادن کاری می‌گیرم و درباره آن از خدا طلب خیر می‌کنم؛ اما فکرم به جایی نمی‌رسد، فرمود: قرآن را بگشای و به اولین آیه‌ای که نگاهت به آن افتاد، به خواست ‌خدا عمل کن.(جامع احادیث الشیعه، ج 8، ص 272؛ تهذیب، ج 3، ص 342) علامه مجلسی در شرح این روایت گفته است: مراد از اولین آیه، اولین آیه صفحه سمت راست است.(بحارالانوار، ج 88، ص 244)

سیره علما و تجربه عملی آنان نشان می‌دهد که استمداد از قرآن با استخاره ثمرات عملی فراوانی برای راهگشایی کارها داشته است، به‌ گونه‌ای که برخی شگفت‌انگیز بودن نتایج آن را از معجزات قرآن دانسته‌اند.(قاعدة‌القرعه، ص 80؛ رسالة ‌فی‌الاستخاره، ص 7283؛ دانشنامه قرآن، ج 1، ص 199)

برخی استخاره با قرآن را با روایتی از امام صادق(علیه السلام) که می‌گوید: «با قرآن تفأل نزنید» منافی دانسته‌اند. به این اشکال پاسخ داده شده که؛

اولا این روایت ضعیف است. ثانیاً استخاره با تفأل فرق دارد؛ زیرا استخاره چنان‌ که گذشت، این است که انسان در کاری مردد باشد و از خداوند بخواهد او را در گزینش یکی از دو کار راهنمایی کند و خیر او را در آن قرار دهد؛ اما تفأل زدن به معنای پیش‌بینی کردن فرجام کارها و پیشامدهای آینده و غیبگویی است.(جواهرالکلام، ج 12، ص 170171؛ مجموعة‌الرسائل، ج 1، ص 120)

البته تفأل به معنای استخاره و فال نیک زدن نیز در روایات و عبارات ‌عالمان به ‌کار رفته (النهایه، ج 3، ص 406؛ مجمع‌البحرین، ج 3، ص 353؛ لغت‌نامه، ج 4، ص 6012) که به معنای اول، حکم استخاره را دارد (بحارالانوار، ج 88، ص 242) و به معنای دوم اگر به قرآن نباشد نه تنها از آن نهی نشده (جواهرالکلام، ج ، ص 171. ) بلکه بر پایه برخی‌نقل ها پیامبر(صلی الله علیه وآله) فال نیک زدن را دوست ‌می‌داشت. (المستطرف، ص 515؛ بحارالانوار، ج 92، ص 128

پس این طور که فهمیدم روشی که من گفتم غلط است بله؟

amirhasan.king;399821 نوشت:
من دوستی دارم که هرموقع دز کاری میماند در دلش نیت میکرد آیه اول از سمت راست و قرآن رو باز میکرد و معنیش رو میخوند من خودمم امتحان کردم جوابای قانع کرده ای گرفتم میخوام بدونم این کآر صحیح است؟

سلام
مبنای قابل اعتمادی نیست
بخصوص که به نظر نمی رسد ایات سمت راست صفحات قرآن پاسخگوی همه سوالات باشند
در عین حال اگر اطمینان شخصی دارید و پاسخ با احکام و تعالیم شرعی منافات نداشته باشد خالی از اشکال به نظر می رسد و نوعی طلب هدایت شخصی است
والله الموفق

سلام؛ به سمت قرآن بریم برای فهم دستورات خدا وعمل به آن

موضوع قفل شده است