هشدار امام خميني به رژيم عراق در شروع تجاوز به ايران

تب‌های اولیه

1 پست / 0 جدید
هشدار امام خميني به رژيم عراق در شروع تجاوز به ايران

حضرت امام خميني در 31 شهريور در پيامي به مناسبت حمله صدام به ايران يادآور شدند : اين صدام حسين است كه به واسطه تحريك امريكا به ما تجاوز كرده است و ما اگر جوابى به او بدهيم، هر گز به ملت عراق، كه برادر ما هستند، مربوط نيست.

متن كامل پيام حضرت امام خميني (س)بدين شرح است :

بسم اللَّه الرحمن الرحيم‏

در اين موقع كه مدارس ايران بايد باز بشود و اميدوارم كه جوانان ما و اطفال ما با تعهد به اسلام و جمهورى اسلامى، به مدارس بروند و كار خودشان را شروع كنند، بايد به اين جمعيتهايى كه مى‏خواهند نگذارند مدرسه‏هاى ما باز بشود، توجه داد كه شما در يك همچو موقعى كه ايران در اين وضع واقع است و عراق رسماً اعلام جنگ كرده است به ايران، اگر راست مى‏گوييد كه شما با ملت هستيد و نسبت به خلق وفادار هستيد، بايد شما خودتان در اين امر با دولت ايران همراهى كنيد و اگر ما ديديم كه شما در مدارس ايجاد يك اغتشاش كرديد، ماهيت شما با اينكه مقدارى‏اش معلوم است، بيشتر معلوم مى‏شود پيش ملت ايران. در يك همچو وقتى كه ايران در حال جنگ است با امريكا و اين آلت دست امريكا تجاوز كرده است به ايران، شما اگر براى باز شدن مدارس اغتشاش بپا كنيد يا شايعه‏سازى كنيد، معلوم مى‏شود كه شما عمّال امريكا و همدست صدام حسين خبيث هستيد. بنا بر اين، ملت ما بايد با آگاهى و با خونسردى به اين مسائل توجه كند.

هشدار به رژيم عراق در شروع تجاوز به ايران‏

بعض نكات بايد گفته بشود: يكى اينكه گمان نكند ملت ما كه دولت ايران و ارتش ايران عاجز از اين است كه جواب به اينها بدهد. هر وقتى كه مقتضى بشود من پيامى به ملت خواهم داد و به صدام حسين و امثال او خواهم ثابت كرد كه اينها، اين اذناب امريكا قابل ذكر نيستند و ما هميشه بنا داريم كه در اين برخوردها، طورى برخورد بشود كه جواب برخورد آنها داده بشود كه به ملت عراق- خداى نخواسته- صدمه‏اى وارد نشود. لكن ما عازم بر اين هستيم، مصمّم بر اين هستيم كه اگر عراق حدّ خودش را نداند و تجاوز را تكرار بكند، ما دستور بدهيم و ملت ما بسيج بشوند و آن وقت براى ملت عراق معلوم باشد كه ما با آنها هيچ كار نداريم، بلكه اين صدام حسين است كه به واسطه تحريك امريكا به ما تجاوز كرده است و ما اگر جوابى به او بدهيم، هر گز به ملت عراق، كه برادر ما هستند، مربوط نيست.

امروز من صداى منحوس اين آدم را شنيدم؛ يعنى، بيانيه‏اش را شنيدم. ايشان معلوم مى‏شود كه تازه مسلمان شده است! براى اينكه به حضرت امير، على بن ابى طالب و امام حسين- سلام اللَّه عليهما- و اينها تشبث كرده و مردم را مى‏خواهد گول بزند. ايشان نمى‏داند كه مردم عراق ايشان را مى‏شناسند و از اوّلى كه اين حكومت اشتراكى روى كار آمد و مرحوم آقاى حكيم تحريم كرد و آنها را تكفير كرد، مردم عراق اينها را شناخته‏اند و بعد هم از اعمالى كه انجام داده‏اند، اينها شناسايى شده‏اند. اينها علماى بزرگ عراق را اعدام كردند. اينكه الآن به شَعْب عراق متوسل مى‏شود، اينها شعب عراق را سركوب كرده‏اند. اين صدام حسين، من از اول وقتى كه روى كار آمد تنبّه دادم كه اين ديوانه است، اين عقلش درست كار نمى‏كند، و لهذا، با ديوانگى دارد عمل مى‏كند و خودش را به هلاكت مى‏رساند.

توصيه به ملت در حفظ خونسردى و برخورد با شايعه‏سازان‏

من يك صحبت دارم براى ملت ايران و براى ملت عراق و ارتش عراق هم يك صحبت. براى ملت ايران اين صحبت را دارم كه گمان نكند ملت ايران كه ارتش ايران نمى‏تواند جلوى اينها را بگيرد. خير، ارتش ايران و قواى مسلّح ما، پاسدارهاى عزيز ماقادر بر اين معنا هستند، لكن تا مسأله جدّى نشود، آنها جدّاً عمل نمى‏كنند. آن روزى كه مسأله جدّى شد، تمام اينها به طور جِدّ، امر مى‏كنم كه عمل بكنند و عراق را سر جاى خودشان بنشانند.

ملت ايران نبايد خيال بكنند كه جنگى شروع شده است و حالا فرض كنيد كه دست و پاى خودمان را گم كنيم. نه، اين حرفها نيست. يك چيزى آوردند و يك بمبى اينجا انداختند و فرار كردند، رفتند. الآن هم دولت ايران جواب آنها را مشغولند كه جواب آنها را بدهند و مى‏دهند جواب آنها را. قواى بحريه‏شان بكلى از بين رفته است و قواى بريّه‏شان هم از بين خواهد رفت. شما خيال نكنيد كه يك چيزى است. اين جنگهاى متعددى كه واقع شده است يك مقدارش هم نصيب ايران شده است كه من هر دو جنگ را يادم هست. هيچ، ابداً مسئله‏اى نيست. شايعات يا چيزهايى را اگر دشمنهاى ما، اين احزاب مختلفه‏اى كه الآن در ايران هستند، اين گروهها و گروهكهايى كه در ايران هستند، حالا اگر فرصت مى‏خواهند به دست بياورند و شايعه‏سازى كنند و هى تلفن كنند به اين طرف و آن طرف كه چه شده است، چه شده، كودتا شده- نمى‏دانم- اين حرفها در كار نيست. اين يك دزدى آمده است يك سنگى انداخته و فرار كرده، رفته است سر جايش. ديگر قدرت اينكه تكرار بكند ان شاء اللَّه ندارد. من به ملت ايران سفارش مى‏كنم كه چند جهت را ملاحظه كنند: يك جهت اينكه خونسردى خودشان را حفظ كنند و ابداً توجه به اين معنا كه يك قضيه‏اى واقع شده است و واقعاً واقع نشده قضيه‏اى. توجه نكنند به اين معنا. يك وقت اغتشاشى از اين راه بار نيايد.

يك جهت هم اينكه ممكن است كه اين اشخاصى كه با اسلام مخالفند و با جمهورى اسلامى از اول مخالف بودند، حالا شايع كنند كه خود لشكر ايران و ارتش ايران و ژاندارمرى ايران دارند خرابكارى مى‏كنند تا شما را وادار كنند كه با آنها مقابله كنيد. خير، اين طور نيست. ارتش ايران و ژاندارمرى ايران وفادارند به ما و مشغولند آنها به كوبيدن‏ عراق. شما گمان نكنيد كه يك وقت بيايند به شما بگويند كه تحريك كنند شماها را به اينكه برويد سراغ- مثلًا- پادگانها. يك همچو كارى جايز نيست و از معاصى بزرگ اسلام است و مخالف رضاى خداست و ابداً به اينها اعتنا نكنيد و اگر از اين افراد كسى پيدا شد كه يك همچو تحريكى كرد، بگيريد او را و تحويل بدهيد به كميته‏هايى كه هستند، به آنها تحويلشان بدهيد تا آنها را به جزاى خودشان برسانند. اين حرفى است كه ما با ملت ايران داريم كه اينها با آرامش، بدون اينكه اصلًا خوفى از چيزى داشته باشند.

خوفى در كار نيست اصلًا، چيزى نيست كه خوف داشته باشد. يك حرف با ملت ايران است كه هم خونسردى خودشان را حفظ كنند و هم اين شايعه‏سازها را جلويشان را بگيرند و هيچ اعتنا به شايعه‏ها نكنند. من خودم تماس دارم و همه مطالب پيش من مى‏آيد. امروز هم آقاى رئيس جمهور و آقاى نخست وزير آمدند اينجا و گزارش دادند اينجا و من هر روزى كه محتاج به اين بشود كه بسيجى بكنم، خواهم كرد و ان شاء اللَّه، نيايد آن روز كه يك همچو امرى واقع بشود.

هشدار به ارتش عراق‏

و يك حرفى [هم‏] كه با ارتش عراق دارم اين است كه ارتش عراق با كى جنگ مى‏خواهد بكند؟ طرفدار كى هست و مخالف كى؟ طرفدار صدام است كه اشتراكى است و كافر است؟! بر ضد كى؟ بر ضد اسلام؟! ارتش عراق بايد بداند كه اين آدم كه حالا آمده است اسم على بن ابى طالب- سلام اللَّه عليه- را مى‏آورد و اسم حسين بن على- سلام اللَّه عليه- را مى‏آورد، اين دشمن اينهاست؛ اين شخص با اينها دشمن است، با اسلام اصلًا دشمن است اين. ارتش عراق بايد بداند كه اين جنگ، جنگ با اسلام است به هوادارى كفر و يك همچو جنگى بر خلاف رضاى خداست و خداى تبارك و تعالى نخواهد بخشيد بر آن كسانى كه قيام كنند بر ضد اسلام به واسطه همراهى با كفر، كه هم خود صدام حسين- به حسب حكم شرعى- كافر است و هم اين طرفدار كفّار است،طرفدار كارتر است و به واسطه طرفدارى از كارتر و گرفتن قوا از او، دارد به ايران حمله مى‏كند و كارتر اين نوكرهاى خودش را مثل صدام حسين و مثل سادات و امثال اينها را وادار كرده است كه به ايران حمله بكنند يا به ايران صدمه بزنند. ملت عراق و ملت مصر بايد بدانند اين معنا را كه اگر- خداى نخواسته- با ايران طرف بشوند و ارتش عراق با ايران طرف بشود، طرف شدن با اسلام است و ضرر زدن به اسلام و ضرر زدن به پيغمبر اسلام است به طرفدارى از كفر، به طرفدارى از صدام، به طرفدارى از كارتر.

وظيفه ملت عراق در قيام عليه صدام‏

ملت عراق بايد بدانند كه اين جرثومه فساد همان طورى دارد با شما عمل مى‏كند كه محمد رضا با ايران عمل مى‏كرد. ما محمد رضا را بيرون كرديم و شما هم بايد اين شخص را بيرون بكنيد از عراق. تا قيام نكنيد و تا مقابله نكنيد با اين جرثومه فساد، اين مى‏خواهد اسلام را از بين ببرد و مى‏خواهد عربيّت را به خيال خودش- آن هم نه اينكه واقعاً عقيده دارد به او- مى‏خواهد او را جانشين كند و همچو خيالى هم ندارد. مى‏خواهد امريكا را دستش را باز كند در اين ممالك اسلامى و ما جرممان اين است كه با امريكا مخالف هستيم. اين جرمى كه پيش صدام حسين بخشودنى نيست اين است كه ما بر خلاف امريكا هستيم و لهذا، ما را هر چه مى‏خواهد، مى‏گويد؛ ما را مجوس مى‏گويد هستيم. ما كه داريم در مملكتمان قرآن را ترويج مى‏كنيم، در مملكتمان احكام اسلام را داريم ترويج مى‏كنيم و پياده مى‏كنيم به جاى آن احكامى كه در سابق بوده است، اين آقا ما را مجوس مى‏داند و خودشان كه بر ضد اسلام و بر ضد مسلمين هستند، خودشان را طرفدار على بن ابى طالب- سلام اللَّه عليه- و اصحاب رسول اللَّه مى‏دانند. بايد ملت عراق بداند كه اين آدم، آدم خطرناكى است براى ملت عراق و خطرش بر ملت عراق زياد است و الّا به ملت ما، او كه نمى‏تواند صدمه‏اى بزند. او بر ملت عراق خطرناك است. ملت عراق بايد با تمام قوا، كوشش كنند كه اين شخص فاسد را از بين ببرند و اين جمعيتى كه بر خلاف اسلام و بر خلاف مصالح اسلام و قرآن دارند عمل مى‏كنند، آنها را از بين ببرند.و سربازهاى ارتش عراق و صاحب‏منصبهاى ارتش عراق بايد بدانند كه جنگ با ايران، جنگ با اسلام است، جنگ با قرآن است، جنگ با رسول اللَّه است و اين از اعظم محرّماتى است كه خداى تبارك و تعالى نمى‏گذرد از او. شما هم همان كار را بكنيد كه ارتش ايران نسبت به شاه سابق كردند؛ همان طورى كه آنها رها كردند او را و متصل شدند به ملت و سربازها فرار كردند از پادگانها و متصل شدند به ملت. شما هم فرار كنيد و قواى خودتان را صرف اين كنيد كه اين جرثومه فساد را از بين ببريد. خدا به شما تأييد مى‏كند، اگر قيام كنيد و اين شخص را از بين ببريد و يكى را خودتان به جاى او بگذاريد.

ما هم كمك شما هستيم در اينكه از خود شما، از ملت شما يك نفر اداره كند حكومت عراق را. اين آدمى [را] كه بر خلاف اسلام، و بر خلاف مصالح اسلام مشغول مفسده شده است، اين فاسد را از بين ببريد، با ملت همراه بشويد.

ملت عراق هر گز با صدام حسين موافق نيست. يك روز هم موافقت ندارد. ملت عراق با اسلام موافق است. كسى كه با اسلام موافق است، كسى كه كتاب او «قرآن» است، كسى كه كعبه قبله اوست، نمى‏شود با يك آدم كافرى كه در پناه كفّار دارد زندگى مى‏كند و در پناه كارتر و امثال كارتر دارد به حيات خودش ادامه مى‏دهد، نمى‏شود با اين همراهى بكنيد. من به آنها سفارش مى‏كنم- به ارتش عراق- كه اگر مى‏توانند قيام كنند بر ضد اين آدم و اين آدم را از بين ببرند و خودشان جانشين او بشوند و ما هم تأييدتان مى‏كنيم و اگر اين برايشان ميسور نيست، فرار كنند و جنگ با اسلام نكنند.

با ملت عراق هم عرض مى‏كنم كه با همه قوا، قيام كنيد بر ضد اين آدمى كه الآن قيام بر ضد اسلام كرده است. قيام اين نسبت به ايران، قيام كافر بر مسلم است و قيام لشكر كفر بر لشكر اسلام است. بايد با همه قوا با اين شخص مقابله كنيد و مقاتله كنيد. من چنانچه- خداى نخواسته- دامنه پيدا كرد اين كارهاى صدام حسين و اربابهاى صدام حسين، تكليف ملت ايران را تعيين خواهم كرد و اميدوارم به آنجا نرسد و اگر برسد، ديگر بغدادى باقى نخواهد ماند.

و السلام عليكم و رحمة اللَّه و بركاته‏

صحيفه امام، ج‏13، ص: 221 تا