ذکرها و خواص آن

تب‌های اولیه

14 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
ذکرها و خواص آن

پیامبر خدا(ص) فرمودند: “جمله «لا حول و لا قوة الا باللّه‏» ۹۹ درد را شفا می‏‌دهد که ساده‏‌ترین آن‌ها اندوه است۱″.
از مولای متقیان امام علی(ع) نقل شده که فرمودند: “بیمار شدم و پیامبر خدا به عیادتم آمد و فرمود: «بگو: خداوندا! از تو می‏‌خواهم عافیتی را که می‏‌دهی، پیش اندازی، بر امتحان خویش، بردباری‏‌ام بخشی، و مرا به سوی رحمت خویش ببری». من، این دعا را خواندم و پس از آن دعا، از بستر بیماری برخاستم، گویا که از بندی رَسته باشم۲″.
همچنین امام علی(ع) فرمودند: “پیامبر خدا، بر مردی از انصار که بیمار شده بود، وارد شد تا او را عیادت کند. او گفت: ای پیامبر خدا! برای من به درگاه خداوند، دعا کن.
پیامبر صلی‏ الله ‏علیه و ‏آله و سلّم فرمود: «بگو: “از خداوند بزرگ، پروردگار عرش بزرگ، مسئلت می‏‌کنم و از خداوند بزرگ سلامتی می‏‌خواهم» مرد، این دعا را سه بار خواند و در پیِ آن، از بستر بیماری برخاست، چنان که از بند، رَسته باشد۳″.
امام صادق علیه‏‌السلام به هنگام بیماری این دعا را می‌خواندند: “خداوندا! تو خود، کسانی را سرزنش کردی و فرمودی: «بگو کسانی را که به جای خداوند به خدایی می‏‌پنداشته‏‌اید، فرا خوانید تا ببینید که نه نمی‏‌توانند سختی‏‌ای از شما بگشایند، و نه شما را به حالتی دیگر درآورند». پس ای آن که هیچ کس جز او نتواند سختی‏‌ای از من بگشاید و مرا به حالتی دیگر ببرد! بر محمّد و خاندانش درود فرست، و سختی را از من بگشای و آن را به سوی کسانی ببر که در کنار تو – که خدایی جز تو نیست – خدایی دیگر را می‏‌خوانند۴″.

-----------------------------------------------------
۱- قرب‌الإسناد: ۷۶ / ۲۴۴ منتخب میزان‌الحکمة: ۱۴۸
۲- مسند زید، صفحه ۱۸۱، الکافی، جلد ۲ ، صفحه ۵۶۷ ، حدیث ۱۶، بحارالأنوار، جلد ۹۵ ، صفحه ۱۹ ، حدیث ۱۹ ؛ المستدرک علی الصحیحین، جلد ۱ ، صفحه ۷۰۴ ، حدیث ۱۹۱۷، حدیث ۳۶۹۸ دانش نامه احادیث پزشکی: ۱ / ۱۷۴
۳- مسند زید، صفحه ۱۸۱ عن زید بن علیّ عن أبیه عن جدّه علیهم‏السلام، دانش نامه احادیث پزشکی: ۱ / ۱۷۶
۴- الإسراء: ۵۶٫ الکافی، جلد ۲ ، صفحه ۵۶۴ ، حدیث ۱ ، عدّة الداعی، صفحه ۲۵۶ ، الدعوات، صفحه ۱۹۰ ، حدیث ۵۲۸ ، بحارالأنوار، جلد ۹۵ ، صفحه ۱۸ ، حدیث ۱۸ دانش نامه احادیث پزشکی: ۱ / ۱۷۸

ذکر تسبیحات اربعه:

1ـ رسول خدا صلی الله علیه و آله و سلم فرمودند: پنج چیز است که چقدر در میزان سنگین اند؛ گفتن سبحان الله و الحمد الله و لا اله الاّ الله و اللّه اکبر و فرزند شایسته ای است که از مسلمانی بمیرد و او در مرگ آن فرزند دامن صبر از دست ندهد و به حساب خداوند منظور بدارد.

2ـ امام صادق علیه السّلام فرمودند: رسول خدا صلی الله علیه و آله و سلم فرموده است: ذکر «سبحان الله و الحمد الله و لا اله الاّ الله و الله اکبر» را زیاد بگوئید. چون در قیامت این اذکار با گروهی از فرشتگان و محافظ از پیش رو و پشت سر خواهند آمد. و این اذکار باقیات الصالحات می باشند.

تسبیح (سبحان الله)

1ـ شخصی از امام علی علیه السّلام درباره تفسیر «سبحان الله» پرسید. امام فرمودند: این ذکر تعظیم و منزه دانستن خداوند است از آنچه مشرکین می گویند. و اگر بنده ای آن را بگوید؛ تمام ملائکه بر او صلوات می فرستند.

2ـ امام صادق علیه السّلام فرمودند: ابلیس گفت: پنج کار است که در آنها من هیچ حیله ای ندارم و سایر مردم در قبضه من هستند:...و کسی که زیاد در روز و شب تسبیح سبحان الله می گوید و ...

3ـ امیرالمؤمنین علیه السّلام: هرکس روزی سی مرتبه تسبیح ( سبحان الله) بگوید: خداوند هفتاد نوع بلا که کمترین آنها فقر است را از وی دفع می نماید.

تهلیل(لا اله الاّ الله)

1ـ پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله و سلم فرمودند: خداوند فرمود: (لا اله الاّ الله) قلعه من است و هرکس در آن داخل شود، از عذاب من در امان است.

2- پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله و سلم فرمودند: کلمه (لا اله الاّ الله)بهاء و قیمت بهشت است.

3 ـ امام صادق علیه السلام فرمودند: ذکر (لا اله الله و الله اکبر) را زیاد بگوئید، چون در نزد پروردگار چیزی از این دو ذکر محبوبتر نیست.

امام صادق علیه السّلام فرمودند: رسول خدا صلی الله علیه و آله و سلم فرموده است: ذکر «سبحان الله و الحمد الله و لا اله الاّ الله و الله اکبر» را زیاد بگوئید. چون در قیامت این اذکار با گروهی از فرشتگان و محافظ از پیش رو و پشت سر خواهند آمد. و این اذکار باقیات و صالحات می باشند

تحمید(الحمد الله)

1 ـ از ائمه سفارش به زیاد گفتن (الحمد الله) در همه حالات اعم از نعمت یا مصیبت شده است.

2ـ امام باقر و صادق علیهماالسّلام فرمودند: هر کس(الحمد الله کما هو اهله) بگوید، نویسندگان آسمانها مشغول می گردند

استغفار :

یکی دیگر از ذکرهای بسیار مهم استغفار است که مشهورترین صیغه آن (استغفر الله ربی و اتوب الیه) که از آثار آن بخشش گناهان، گشایش در رزق و حتّی سبب بچه دار شدن است.

یکی دیگر از اذکار مهّم دعاء مکروب یا ذکر یونسیّه است و آن ذکر (لا اله الاّ انت سبحانک انّی کنت من الظالمین) است. که برای این ذکر آثار فراوانی ذکر شده است .

نکته قابل توجه این که آنچه در بحث ذکر مهّم و در درجه بالاتری از نظر کیفیت است ذکر قبلی است نه ذکر لسانی بدون توجّه. و دیگر آن که این ذکر گفتن لطمه ای به سیر طبیعی زندگی ما نزند و ما تنها برای قرب الهی و زنده نگه داشتن یاد خدا در تمام ساعات و حالات عمر خویش به آن بپردازیم نه کسب قدرتها و ارضای هواهای نفسانی که امری ناپسند و مذموم است.

[*=center]

«لَّا إِلَهَ إِلَّا أَنتَ سُبْحَانَکَ إِنِّی کُنتُ مِنَ الظَّالِمِینَ»

[=arial]« ذکر یونسیه »

[=arial narrow]این ذکر شریف که قسمتی از آیه ی 88 سوره ی مبارکه ی انبیا است که حضرت یونس(علیه‌السلام) (ذوالنون) با این ذکر از غم نجات یافت

[=arial narrow]
[=arial narrow]و پس از آن هر مؤمنی با گفتن آن از غم نجات می یابد .

[=arial][=andale mono][=arial black][=arial]

از امام باقر (ع) روایت شده است که :

حضرت یونس علیه السلام سه روز در شکم ماهی درنگ کرد و در تاریکی های سه گانه تاریکی شکم ماهی تاریکی شب تاریکی دریا ندا در داد و گفت:

لا إِلهَ إِلاَّ أَنْتَ سُبْحانَکَ إِنِّی کُنْتُ مِنَ الظَّالِمِینَ آنگاه خداوند دعایش را اجابت کرد و سپس ماهی وی را بر حال افکند.

پیامبر گرامى صلى الله علیه و آله وسلم :

هر بیمار مسلمانى که این دعا را بخواند، اگر در آن بیمارى (بهبودى نیافت و) مرد پاداش شهید به او داده مى شود و اگر بهبودى یافت خوب شده در حالى که تمام گناهانش آمرزیده شده است .

سلام عزیز صلوات چی؟؟؟

نقش صلوات در استجابت دعا

در ادعیه و روایات معصومین(علیهم السلام) میان صلوات و مستجاب شدن دعا ارتباط عمیقی دیده می شود.
در دعاهای صحیفه سجادیه، مناجات شعبانیه، مکارم الاخلاق و... صلوات به گونه ای در ابتدا یا آخر دعا آمده است، زیرا صلوات دعای مقبوله است.
منبع : بررسی آیات و روایات صلوات، ص 9

و روایت دیگری نقل شده که: «هر کسی حاجتی از خداوند دارد، ابتدا صلوات بر پیامبر و آل او گوید سپس حاجت بخواهد و سپس صلوات گوید، زیرا خداوند کریم تر از آن است که دو طرف دعا را مستجاب کند و وسط آن را مستجاب نشده رها نماید، زیرا صلوات بر پیامبر و آل او محجوب و در پرده باقی نمی ماند و حتماً مستجاب می شود.» منبع : اصول کافی، همان، ص252

از آن جا که خداوند از مؤمنان خواسته است که به سوی او با وسیله و واسطه ای تقرب جویند (یا ایها الذین امنوا اتقواا... و ابتغوا الیه الوسیله ...سوره مبارکه مائده/ آیه 35) صلوات به معنای واسطه قرا دادن واسطه های فیض الهی برای تقرب به خدا و درک رحمت الهی است چنانکه در تفسیر این آیه به روایاتی برمی خوریم که معصوم(علیهم السلام) می فرماید: «منظور از وسیله در این آیه، ما اهل بیت هستیم.»

منبع : تفسیرالمیزان، ج 5، ص 517

از رسول خدا نیز روایت شده که: «صلوات شما بر من باعث روا شدن حاجات شما می شود و خداوند را از شما راضی می گرداند و اعمال شما را پاکیزه می کند.»

منبع : تفسیرالمیزان، ج 5، ص 326

با عرض سلام و ادب

خواهشا دوستان توجه کنن

:Kaf::makhfi::Bye::kafkaf::okey::pir::paridan::loool::ok: در یکی از سخنرانی های یکی از علمای بزرگوارمون که از گفتن اسمشون بنا به دلایلی معذورم

:فرمودن که دو نوع ذکر وجود دارد

ذکر های عمومی و ذکر هایی که با اجازه ی استاد تجویز میشه
ذکر های عمومی که با گفتنش طرف از برکات ذکر مورد نظر بهره مند میشه مانند ذکر بزرگ صلوات بر محمد و ال محمد
ولی اگر شخصی بدون این که از استادش (مثلا استادی مانند آیت الله بهجت (ره)) اجازه ای در مورد ذکر خاصی بگیرد ، شروع به گفتن ذکر بشود نه تنها موجب پیشرفت نمیشود بلکه شاید شخص خدای ناکرده از صراط مستقیم به دور شود و هر یک از ذکر ها امتحاناتی برای خود دارد مثلا یکی از ذکر های خاص که خیلی سنگین می باشد ذکر لا اله الله می باشد که امتحان این ذکر این است کسی که مداومت بر این ذکر کند خداوند آن شخص را با فقر امتحان خواهد کرد و معلوم نیست که از این امتحان بزرگ سالم بیرون بیاید یا نه!!!
پس به غیر از ذکر های عمومی ذکر های دیگر را با مشورت استاد انجام دهیم.

آیت الله میانجی (ره ) به یکی از علما نقل کرده بودند و منم از قول این عالم بزرگوار نقل میکنم : یکی از بزرگان با مشورت از استادش بر خواندن سوره ی توحید مداومت می نمود بعد از فوت این مرحوم فرزندش نیز بدون اجازه ی استاد ، بر خواندن آن مداومت کرد در آخر فرد دیوانه شد.

alone boy;442064 نوشت:
خواهشا دوستان توجه کنن در یکی از سخنرانی های یکی از علمای بزرگوارمون که از گفتن اسمشون بنا به دلایلی معذورم

:فرمودن که دو نوع ذکر وجود دارد

ذکر های عمومی و ذکر هایی که با اجازه ی استاد تجویز میشه
ذکر های عمومی که با گفتنش طرف از برکات ذکر مورد نظر بهره مند میشه مانند ذکر بزرگ صلوات بر محمد و ال محمد
ولی اگر شخصی بدون این که از استادش (مثلا استادی مانند آیت الله بهجت (ره)) اجازه ای در مورد ذکر خاصی بگیرد ، شروع به گفتن ذکر بشود نه تنها موجب پیشرفت نمیشود بلکه شاید شخص خدای ناکرده از صراط مستقیم به دور شود و هر یک از ذکر ها امتحاناتی برای خود دارد مثلا یکی از ذکر های خاص که خیلی سنگین می باشد ذکر لا اله الله می باشد که امتحان این ذکر این است کسی که مداومت بر این ذکر کند خداوند آن شخص را با فقر امتحان خواهد کرد و معلوم نیست که از این امتحان بزرگ سالم بیرون بیاید یا نه!!!
پس به غیر از ذکر های عمومی ذکر های دیگر را با مشورت استاد انجام دهیم.

آیت الله میانجی (ره ) به یکی از علما نقل کرده بودند و منم از قول این عالم بزرگوار نقل میکنم : یکی از بزرگان با مشورت از استادش بر خواندن سوره ی توحید مداومت می نمود بعد از فوت این مرحوم فرزندش نیز بدون اجازه ی استاد ، بر خواندن آن مداومت کرد در آخر فرد دیوانه شد.

واقعا متاسفم چرا بعضیها کلام خدا راهم تغییر میدهند.درخیلی از ایات امده (يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُوا اذْكُرُوا اللَّـهَ ذِكْرًا كَثِيرًا وَ سَبِّحُوهُ بُكْرَةً وَأ َصِيلًا)
ای کسانی که ایمان اورده اید
خدا را یادکنید یادی بسیار و صبح وشام او را تسبیح گویید .

درباره ذکر لا اله الا الله هم در حدیثی از پیامبر امده
قولوا لا اله الا الله تفلحوا
لا اله الا الله بگویید تا رستگار شوید
اینکه انسان بخواهدذکر بگوید و دچار مشکل شود اصلادرست نیست چون خدا دروغگو نیست که
شاید اگرذکر خواص را کس خواصی گفت تاثیر بیشتری داشته باشد.ولی همه هم میتوانند بگن.

اینکه فلان ذکر فقر بیاورد یا ادم را دیوانه کند کاملا غلط است. اینها بدعت های دین است و از نظر اسلام کاملا رد شده.

خداهمه ما را هدایت کنه

همه ی ذکر های قرانی و آن ذکر هایی که در مفاتیح الجنان در متن دعاها آمده است اذکار عمومی هستند وهیچ ضرری ندارند و آن ذکر های خصوصی ذکرهایی هستند ظاهر عجیبی دارند و در بعضی کتب علوم غریبه یافت میشود.

صلوات ،استغفار، تسمیه(بسم الله الرحمن الرحیم) ، حوقله(لا حول ولا قوه الا بالله العلی العظیم) از بهترین ذکرها هستند که گفتن آنها هیچ محدودیتی ندارد و آثار عجیبی هم دارند

شما خواهشا همشو بگید ، من نه از خودم چیزی میگم و نه چیز دیگه ای . اینجا کارشناس داره ، از خودتون نظر ندین
هنوز خوبه این همه توضیح دادم دو نوع ذکر داریم ذکر های عمومی ذکر هایی که باید با اجازه ی استاد به ان مداومت (مداومت(مداومت)) نمود.
معنای مداومت ذکر : مداومت کردن یعنی کارو زندگی رو ول کنه و ورد زبونش بشه و تکرارش کنه
دوست داشتین برید تحقیق کنید

( اینکه انسان بخواهدذکر بگوید و دچار مشکل شود اصلادرست نیست چون خدا دروغگو نیست که )

دوست عزیز کی گفته دچار مشکل خواهد شد؟!

دچار مشکل نمیشه

ذکر لا اله الله از بزرگترین ذکر های ما هست و کسی که این ذکر رو میگه خدا با فقر امتحانش میکنه اگه توی اون موقع هم باز گفت لا اله الله خوب واقعا راست میگه و ...

یک سری سخنرانی هست از شیخنا الاستاد صبرآمیز حفظه الله که راجع به خواص اذکار و آیات و آثار اونها هم بحث میشه پیشنهاد میکنم دانلود کنید
http://s1.picofile.com/file/7552853010/sabramiz7.mp3.html

http://s1.picofile.com/file/7558605050/sabramiz8.mp3.html

http://s1.picofile.com/file/7558616555/sabramiz9.mp3.html

http://s1.picofile.com/file/7558624301/sabramiz10.mp3.html

موضوع قفل شده است