جمع بندی دعای عهد

تب‌های اولیه

8 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
دعای عهد

یه سوال در مورد دعای عهد داشتم .تازه متوجه شدم که خوندن دعای عهد بعد از نماز صبح بهتره ..حالا سوالم اینه "حتما" باید بعد از نماز صبح خونده بشه ؟؟؟؟ چون من تا الان حدود 20 روزشو خوندم ولی تا قبل طلوع افتاب میخوندم همیشه

با نام الله

کارشناس بحث: استاد اویس

[=Georgia][=georgia]با عرض سلام و ادب خدمت سرکار محترم Rezvaneee
در مورد سوال حضرتعالی باید بگویم اگر چه فضیلت اصلی دعا عهد پس از نماز صبح و قبل از طلوع آفتاب می باشد چنان که در مفاتیح الجنان نقل شده‌است: «هر کس چهل صبح این دعا را بخواند از یاران امام دوازدهم شیعیان خواهد بود و اگر پیش از ظهور بمیرد، خداوند او را از قبرش بیرون آورد ( رجعت می‌کند) تا به خدمت وی درآید.» اماباید توجه داشت چنین نیست که اگر این دعا در غیر از وقت فضیلتش خوانده شود فاقد تاثیرات معنوی و اجر اخروی باشد بلکه هر دعا و مناجاتی در هنگامی که حال خوبی برای قرائات و زمزمه آنها باشد دارای آثار و برکات بسیاری خواهد بود اگر چه قرائت آنها در اوقات توصیه شده از تاثیرات معنوی بیشتری برخوردار است.

اویس;400119 نوشت:
[=Georgia][=georgia]با عرض سلام و ادب خدمت سرکار محترم Rezvaneee
در مورد سوال حضرتعالی باید بگویم اگر چه فضیلت اصلی دعا عهد پس از نماز صبح و قبل از طلوع آفتاب می باشد چنان که در مفاتیح الجنان نقل شده‌است: «هر کس چهل صبح این دعا را بخواند از یاران امام دوازدهم شیعیان خواهد بود و اگر پیش از ظهور بمیرد، خداوند او را از قبرش بیرون آورد ( رجعت می‌کند) تا به خدمت وی درآید.» اماباید توجه داشت چنین نیست که اگر این دعا در غیر از وقت فضیلتش خوانده شود فاقد تاثیرات معنوی و اجر اخروی باشد.
بلکه اگر به دقت در برخی روایات دیگر نظر اکنیم خواهیم دید که خواند این دعا در زمانهای دیگری نیز توصیه شده است مثلا جناب سید بن طاووس در المراقبات نقل می کند طبق روایتی از امام صادق علیه السلام، جبرئیل به محمد صلی الله علیه و اله و سلم گفت: یا محمد! کسی که در ماه رمضان بادعای"اللهم رب النور العظیم" (یعنی دعای عهد) قبل از افطار دعا کند، خداوند دعاهای او را مستجاب، نماز و روزه ی او را قبول و ده دعای او را بر آورده می نماید،گناهان او را می بخشد غم و غصه ی او را از بین می برد و گرفتاریهایش را برطرف می کند، حاجت او را برآورده می نماید، او را به مقصودش می رساند، عمل او را با عمل صدیقین و پیامبران بالا می برد و در روز قیامت چهره ی او درخشان تراز ماه شب چهارده خواهد بود.

خوندن دعا فقط باید خوندن باشه؟؟یا با معنی و خلوص نیت؟؟!!

[="Georgia"][="Blue"]

mahan;400135 نوشت:
خوندن دعا فقط باید خوندن باشه؟؟یا با معنی و خلوص نیت؟؟!!

خواندن دعای عهد زمانی می تواند تاثیرات ذکر شده را به همراه داشته باشد که علاوه بر خلوص نیت، با انجام تمامی واجبات و ترک تمامی محرمات مقارن باشد.[/]

اویس;400119 نوشت:
یا محمد! کسی که در ماه رمضان بادعای"اللهم رب النور العظیم" (یعنی دعای عهد)

سلام ..
در اقبال از رسول اکرم (ص) این دعا آمده ولی دعای عهد نیست فقط چند جمله ی ابندایی اش مانند دعای عهد می باشد[=Georgia][=georgia]اللهم رب النور العظیم
و رب اکرسی الرفیع و رب البحر المسجور و رب الشفع الکبیر والنور العزیز و رب التوریه والانجیل و الزبور والفرقان العظیم انت اله من فی السموات و اله من فی الارض لا اله فیهما غیرک وانت جبار من فی السموات وجبار من فی الارض و....

پس متن این دعا با دعای عهد متفاوت است تا انتها..

با سپاس

[=Georgia]

یا خیر الناصرین;400433 نوشت:
سلام ..
در اقبال از رسول اکرم (ص) این دعا آمده ولی دعای عهد نیست فقط چند جمله ی ابندایی اش مانند دعای عهد می باشداللهم رب النور العظیم
و رب اکرسی الرفیع و رب البحر المسجور و رب الشفع الکبیر والنور العزیز و رب التوریه والانجیل و الزبور والفرقان العظیم انت اله من فی السموات و اله من فی الارض لا اله فیهما غیرک وانت جبار من فی السموات وجبار من فی الارض و....

پس متن این دعا با دعای عهد متفاوت است تا انتها..

با سپاس

با تشکر فراوان از جناب کاربر محترم یا خیر الناصرین
شما درست می فرمایید من در اقبال فقط به ابتدای دعا توجه کردم و مابقی آن را نخواندم امروز که با تذکرتان مراجعه کردم دیدم فرمایش شما درست است و فقط ابتدای دعای منقول در اقبال با دعای عهد مشابهت دارد و آن دعا دعای عهد نمی باشد. لذا پست بالا را تصحیح می کنم.
از توجه حضرتعالی کمال تشکر و قدردانی را دارم.

[="Georgia"][="Blue"]جمع بندی

سوال
آیا دعای عهد فقط باید در ابتدای صبحگاه خوانده شود؟

پاسخ
[=Georgia] اگر چه فضیلت اصلی دعا عهد پس از نماز صبح و قبل از طلوع آفتاب می باشد چنان که در مفاتیح الجنان نقل شده‌است: «هر کس چهل صبح این دعا را بخواند از یاران امام دوازدهم شیعیان خواهد بود و اگر پیش از ظهور بمیرد، خداوند او را از قبرش بیرون آورد ( رجعت می‌کند) تا به خدمت وی درآید.» اماباید توجه داشت چنین نیست که اگر این دعا در غیر از وقت فضیلتش خوانده شود فاقد تاثیرات معنوی و اجر اخروی باشد بلکه هر دعا و مناجاتی در هنگامی که حال خوبی برای قرائات و زمزمه آنها باشد دارای آثار و برکات بسیاری خواهد بود اگر چه قرائت آنها در اوقات توصیه شده از تاثیرات معنوی بیشتری برخوردار است.

موضوع قفل شده است