جمع بندی احساس من درباره قمه زنی در عاشورا

تب‌های اولیه

50 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
احساس من درباره قمه زنی در عاشورا

[="Arial"][="Black"]سلام
من مرجعم رهبر است!!میدونم که میگن نباید قمه بزنیم در عاشورا و منم وقتی فکر کردم فهمیدم که درسته!!!و نباید قمه بزنم!

ولی یک حسی دارم انگار دوست دارم قمه بزنم برا امام حسین انگار یک حسی دارم دارم که برم تو بیابون و اسم خدا را فریاد بزنم!!
چی کار کنم؟؟
لطفا بزارید تو موضوعات مهم تا نظرات همه را درباره قمه بدونم!!

بقیه مراجع چی میگن؟؟

و چند تا دعا:
اللهم عجل لولیک الفرج
الهم ارزقنا شهادت فی سبیلک
الهم ارزقنا زیارت الحسین و شفاعت الحسین

با تشکر از همگی!![/][/]

برچسب: 

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد صدیق

mahan;398694 نوشت:
ولی یک حسی دارم انگار دوست دارم قمه بزنم برا امام حسین انگار یک حسی دارم دارم که برم تو بیابون و اسم خدا را فریاد بزنم!!
چی کار کنم؟؟

باسلام خدمت تمامی دوستان
حس زیبایی دارید. انسان فطرتا بر اساس محبت خداوند و خداجو آفریده شده است. اگر از این فطرت و احساس زیبا محافظت شود و سعی در تقویت ان داشته باشیم، سعادتمند خواهیم شد. اما باید بدانیم که گاه یک مسأله از چند جهات دارای احکام متفاوتی میشود و عدم توجه به آنها موجب غفلت دل و از بین بردن این روحیه خواهد شد. مسأله عزاداری برای سرور و سالار شهیدان، حضرت اباعبدالله علیه السلام، فی نفسه و بدون توجه به مسائل دیگر و جنبه های دیگری که ممکن است برای ان پیدا شود، امری مطلوب و پسندیده است و پاداش بسیاری در روایات برای آن شمرده شده است. اما همین امر مطلوب، اگر موجب اضرار شدید به نفس و جان آدمی باشد و هیچ فایده عقلایی بر ان مترتب نگردد، از آن جهت مذموم خواهد شد. مثلا روزه ماه مبارک رمضان، نه تنها مطلوب است بلکه واجب نیز هست و ترک آن عذاب دارد اما همین روزه، اگر برای انسان ضرر داشته باشد و انسان متوجه ضرر آن بشود، نه تنها وجوب ندارد، نه تنها مطلوب نیست بلکه مذموم و حرام نیز میشود و انسان به جای اینکه با انجام ان به خداوند متعال نزدیک شود، از او دور نیز میشود.
در مورد انواع و اقسام عزاداری که در قرون اخیر مرسوم شده همانند علم برداشتن و قمه زنی و ...، این موارد نیز دارای حکم شرعی است. انسان یا باید خودش مجتهد باشد و حکم آنرا استنباط کند یا احتیاط کند یا تقلید. اگر مجتهد نیستید، بدانید که راه احتیاط بسیار مشکل است بنابراین باید تقلید کنید. در این صورت، حکم مقام معظم رهبری چه به عنوان مرجع تقلید و چه به عنوان ولی فقیه، این است که به واسطه شرایط و موقعیت کنونی شیعیان در میان مسلمانان و پیروان سایر ادیان، انجام قمه زنی حرام است و موجب وهن و تخریب وجهه شیعیان میشود. با وجود اینکه میدانیم مهمترین هدف ائمه و امام حسین علیهم السلام، هدایت انسانها از ضلالت گمراهی است ولی مذهبی که نزد دیگران وهن و تخریب و تضعیف شده باشد، پیروان خودش را نیز کم کم از دست میدهد تا چه رسد به اینکه افراد مردد از سایر مذاهب اسلامی یا سایر ادیان را به سمت خود جذب و زمینه هدایتشان را فراهم سازد. بنابراین به این ندای دل خود گوش ندهید که چون مخالف با حکم شرعی و فقهی است قطعا، ندایی نیست که شما را به سمت کمال و سعادت رهنمون سازد.
در مورد نظر سایر مراجع نیز به لینک زیر مراجعه نمایید.
آیا قمه زنی حرام است؟

سلام
من مخالف صددرصد قمه زنی ام چه توی این زمان چه قبلاً.اصلاً چه معنا داره خودزنی؟؟مگه اگه خودزنی کردیم کمکی به امام حسین کردیم،چه بسا همین اینایی که الآن قمه می زنن اگه اون موقع واقعاً امام حسین نداشون میداد نمی رفتن.
اصلاً مگه نمیگیم اسلام مخالف آسیب رسوندن به بدن هست پس چرا قمه زنی ولو به عشق امام حسین(ع)؟؟نگین قمه زنی به شرظی جایز است که آسیب جدی وارد نکنه چون قابل قبول نیست بالأخره بگیری خودت به قمه بزنی صد درصد آسیب داره.
متأسفم برای کسانی که این سنت رو قبول دارن.سنتی که هیچ پیامد مثبتی برای دین نداره.اصلاً کجای دین گفته چنین سننی جایز وبلکه مستحبه؟؟؟!!!!!!!!
صرفاً عقیده ام راجع به این مسئله بود،جسارت به بزرگان معتقد به اون ودوستان نباشه.
قمه زنی خشونت به تمام معناست

مجنون الرضا;400671 نوشت:
سلام
من مخالف صددرصد قمه زنی ام چه توی این زمان چه قبلاً.اصلاً چه معنا داره خودزنی؟؟مگه اگه خودزنی کردیم کمکی به امام حسین کردیم،چه بسا همین اینایی که الآن قمه می زنن اگه اون موقع واقعاً امام حسین نداشون میداد نمی رفتن.
اصلاً مگه نمیگیم اسلام مخالف آسیب رسوندن به بدن هست پس چرا قمه زنی ولو به عشق امام حسین(ع)؟؟نگین قمه زنی به شرظی جایز است که آسیب جدی وارد نکنه چون قابل قبول نیست بالأخره بگیری خودت به قمه بزنی صد درصد آسیب داره.
متأسفم برای کسانی که این سنت رو قبول دارن.سنتی که هیچ پیامد مثبتی برای دین نداره.اصلاً کجای دین گفته چنین سننی جایز وبلکه مستحبه؟؟؟!!!!!!!!
صرفاً عقیده ام راجع به این مسئله بود،جسارت به بزرگان معتقد به اون ودوستان نباشه.
قمه زنی خشونت به تمام معناست

سلام منم گفتم مخالفم چرا ناراحت میشید!منم در از کسانی هستم که از حرف رهبر دفاع میکنم!!ولی گفتم حسش را دارم عزیز..شرمنده

mahan;398694 نوشت:
سلام
من مرجعم رهبر است!!میدونم که میگن نباید قمه بزنیم در عاشورا و منم وقتی فکر کردم فهمیدم که درسته!!!و نباید قمه بزنم!

چی کار کنم؟؟
لطفا بزارید تو موضوعات مهم تا نظرات همه را درباره قمه بدونم!!

بقیه مراجع چی میگن؟؟

و چند تا دعا:
اللهم عجل لولیک الفرج
الهم ارزقنا شهادت فی سبیلک
الهم ارزقنا زیارت الحسین و شفاعت الحسین

با تشکر از همگی!!

سلام. برادرم، دو جمله میگویم و تمام:
1. امروزه بیش از نیمی از مراجع قمه زنی را حلال میدانند(حضرات وحید، صافی، سیستانی، بهجت، حسینی شیرازی، روحانی و تبریزی)
2. لطمه زدن به صورت و بدن برای سیدالشهدا در روایات متواترا جائز بلکه مستحب موکد است (اگر بخواید روایت بذارم)

قال الصادق علیه السلام : ولقد شققن الجیوب و لطمن الخدود الفاطمیات علی الحسین بن علی علیه السلام و علی مثله تلطم الخدود وتشق الجیوب.امام صادق علیه السلام میفرمایند:همانا گریبان دریدند وبر گونه ها لطمه زدند فاطمیات(دختران زهرا علیها السلام)بر حسین بن علی علیه السلام وبر مثل چنین بزرگمردی باید لطمه زد و گریبان درید. (تهذیب الاحکام جلد ۸ صفحه ۳۲۵ و بحار الانوار ج82 ص 106 و عوالی اللالی ج3 ص 409)۱_ فى زیارة الناحیة:فَلَمَّا رَأَیْنَ النِّسَاءُ جَوَادَکَ مَخْزِیّاً وَ أَبْصَرْنَ سَرْجَکَ مَلْوِیّاً بَرَزْنَ مِنَ الْخُدُورِ لِلشُّعُورِ نَاشِرَاتٍ وَ لِلْخُدُودِ لَاطِمَاتٍ وَ لِلْوُجُوهِ سَافِرَاتٍ وَ بِالْعَوِیلِ دَاعِیَات
ترجمه محتوایی:وقتی که زنان آل الله اسب امام حسین علیه السلام را دیدند در حالیکه زین واژگون بود از خیمه ها بیرون دویدند در حالیکه به سر و صورت میزدند...
زیارت ناحیه مقدسه از لسان مبارک امام زمان (عج)

دلیل بر جواز لطمه زدن علاوه بر حدیث بالا فرموده حضرت بقیه الله (عج) است که در زیارت معروفه از حال زن های معظمات فاطمیات و مجللات علویات حکایتی فرموده : ((لاطمات الوجوه)) بحار الانوار ج101 ص 322 و نیز در همان زیارت فرمودند: (( و اقیمت لک الماتم فی علیین و لطمت علیک الحور عین)) بحار الانوار ج 98 ص 322
و مورد تایید است فرمایش جناب سکینه خاتون(س)،خواب خود را که دیده بود و آن را برای یزید پلید نقل نمود . از جمله آن حکایت لطمه زدن حضرت زهرا (سلام علیها) بوده که : ((فلطمت علی وجهها و نادت وا ولداه )) لهوف ص198 بحار الانوار ج 45 ص 147
قالَ رَسُولُ اللَّهِ‏صلى الله وعلیه وآله یا فاطِمَةُ! کُلُّ عَیْنٍ باکِیَةٌ یَوْمَ الْقِیامَةِ إِلّا عَیْنٌ بَکَتْ عَلى مُصابِ الْحُسَیْنِ فَإِنَّها ضاحِکَةٌ مُسْتَبْشِرَةٌ بِنَعیمِ الْجَنَّةِ؛ پیامبر اکرم‏صلى الله وعلیه وآله فرمود: فاطمه جان! روز قیامت هر چشمى گریان است، مگر چشمى که در مصیبت و عزاى حسین گریسته باشد، که آن چشم در قیامت خندان است و به نعمت‏هاى بهشتى مژده داده مى‏شود«.
{p . بحارالانوار، ج ۴۴، ص ۲۹۳٫p}
قالَ الرِّضاعلیه‏السلام: یا ابْنَ شَبیب! إِنْ کُنْتَ باکِیاً لِشَىْ‏ءٍ فَابْکِ لِلْحُسَیْنِ بْنِ عَلِىّ بْنِ اَبِى طالِبٍ‏علیه‏السلام فَإنَّهُ ذُبِحَ کَما یُذْبَحُ الْکَبْشُ؛ امام رضاعلیه‏السلام به »ریّان بن شبیب« فرمود: اى پسر شبیب! اگر بر چیزى گریه مى‏کنى، بر حسین بن على بن ابى طالب‏علیهماالسلام گریه کن، چرا که او را مانند گوسفند سر بریدند«.
{p . بحارالانوار، ج ۴۴، ص ۲۸۶٫p}
قالَ الرِّضاعلیه‏السلام: یَابْنَ شَبیبِ! إِنْ بَکِیَت عَلَى الْحُسَیْنِ‏علیه‏السلام حَتّى تَصِیرَ دُمُوعُکَ عَلى خَدَّیْکَ غَفَرَ اللَّهُ لَکَ کُلَّ ذَنْبٍ أَذْنَبْتَهُ صَغِیراً کانَ أَوْ کَبِیراً قَلِیلاً کانَ أَوْ کَثِیراً؛ امام رضاعلیه‏السلام فرمود: اى پسر شبیب! اگر بر حسین‏علیه‏السلام، آن قدر گریه کنى که اشک‏هایت بر چهره‏ات جارى شود، خداوند همه گناهانت را که مرتکب شده‏اى مى‏آمرزد، کوچک باشد یا بزرگ، کم باشد یا زیاد«.
{p . امالى صدوق، ص ۱۱۲٫p}

قال الصادق علیه السلام:کل الجزع والبکاء مکروه سوی الجزع و البکاء علی الحسین علیه السلام
حضرت امام صادق علیه السلام فرمودند:هر گونه جزع و گریه کردن مکروه است مگر جزع و بی تابی برای حسین علیه السلام.
3- در معنای جزع: جابرعَنْ أَبِی جَعْفَرٍعلیه السلام قَالَ قُلْتُ لَهُ مَا الْجَزَعُ قَالَ أَشَدُّ الْجَزَعِ الصُّرَاخُ بِالْوَیْلِ وَ الْعَوِیلِ وَ لَطْمُ الْوَجْهِ وَ الصَّدْرِ وَ جَزُّ الشَّعْرِ مِن النَّوَاصِی
روایت شده از جابر که گوید به امام باقرعلیه السلام گفتم :جزع یعنی چه؟حضرت فرمودند:شدید ترین جزع فریاد زدن بویل و بلند گریه کردن و فریاد زدن و بر سر و صورت زدن و کندن موهای پیشانی است.
وسائل الشیعه ج‏3ص‏282و بحار الأنوار، ج‏98، ص: ۲۴۰ الکافی، ج‏3، ص: ۲۲۳

بسم الله الرحمن الرحیم
سلام

me+;400699 نوشت:
1. امروزه بیش از نیمی از مراجع قمه زنی را حلال میدانند(حضرات وحید، صافی، سیستانی، بهجت، حسینی شیرازی، روحانی و تبریزی)

شاید اشتباه کنند مراجع.باید دلیل چنین حکمی به مقلدین گفته شود.چون این حکم جنبه اجتماعی خاصی هم دارد و سرش بحث است.خودتان هم گفتید بیش از نیمی از مراجع.نگفتید همه.یحتمل مخالفینی هم دارد.

me+;400699 نوشت:
2. لطمه زدن به صورت و بدن برای سیدالشهدا در روایات متواترا جائز بلکه مستحب موکد است (اگر بخواید روایت بذارم)

اولاً با فرض جایز بودن لطمه زدن،نمی شود نتیجه گرفت قمه زدن جایز است.چون قمه زدن یک لطمه زنی خاص است که شدتش خیلی بیشتر از لطمه زنی های معمولی به هنگام عزاست.
ثانیاً ما روایات شما را بررسی می کنیم.

me+;401132 نوشت:
قال الصادق علیه السلام : ولقد شققن الجیوب و لطمن الخدود الفاطمیات علی الحسین بن علی علیه السلام و علی مثله تلطم الخدود وتشق الجیوب.امام صادق علیه السلام میفرمایند:همانا گریبان دریدند وبر گونه ها لطمه زدند فاطمیات(دختران زهرا علیها السلام)بر حسین بن علی علیه السلام وبر مثل چنین بزرگمردی باید لطمه زد و گریبان درید. (تهذیب الاحکام جلد ۸ صفحه ۳۲۵ و بحار الانوار ج82 ص 106 و عوالی اللالی ج3 ص 409)۱_

با فرض صحت روایت،این روایت دلیلی بر جواز قمه زنی نیست.گفته شده که باید لطمه زد.ولی نگفته شده که باید قمه زد.شدت لطمه زدن مشخص نشده.سینه و زنجیر زدن هم نوعی لطمه زدن است.منتهی مثل قمه زنی نیست.

me+;401132 نوشت:
فى زیارة الناحیة:فَلَمَّا رَأَیْنَ النِّسَاءُ جَوَادَکَ مَخْزِیّاً وَ أَبْصَرْنَ سَرْجَکَ مَلْوِیّاً بَرَزْنَ مِنَ الْخُدُورِ لِلشُّعُورِ نَاشِرَاتٍ وَ لِلْخُدُودِ لَاطِمَاتٍ وَ لِلْوُجُوهِ سَافِرَاتٍ وَ بِالْعَوِیلِ دَاعِیَات
ترجمه محتوایی:وقتی که زنان آل الله اسب امام حسین علیه السلام را دیدند در حالیکه زین واژگون بود از خیمه ها بیرون دویدند در حالیکه به سر و صورت میزدند...

me+;401132 نوشت:
دلیل بر جواز لطمه زدن علاوه بر حدیث بالا فرموده حضرت بقیه الله (عج) است که در زیارت معروفه از حال زن های معظمات فاطمیات و مجللات علویات حکایتی فرموده : ((لاطمات الوجوه)) بحار الانوار ج101 ص 322 و نیز در همان زیارت فرمودند: (( و اقیمت لک الماتم فی علیین و لطمت علیک الحور عین)) بحار الانوار ج 98 ص 322
و مورد تایید است فرمایش جناب سکینه خاتون(س)،خواب خود را که دیده بود و آن را برای یزید پلید نقل نمود . از جمله آن حکایت لطمه زدن حضرت زهرا (سلام علیها) بوده که : ((فلطمت علی وجهها و نادت وا ولداه )) لهوف ص198 بحار الانوار ج 45 ص 147

باز هم مانند بالا،شدت لطمه زدن معلوم نیست.مثل آن است که گفته شود فلانی بلندقد است،سپس ما نتیجه بگیریم که قدش 3 متر است.شدت بلندقدی معلوم نیست.اینجا هم شدت لطمه زدن معلوم نیست.

me+;401132 نوشت:
قالَ رَسُولُ اللَّهِ‏صلى الله وعلیه وآله یا فاطِمَةُ! کُلُّ عَیْنٍ باکِیَةٌ یَوْمَ الْقِیامَةِ إِلّا عَیْنٌ بَکَتْ عَلى مُصابِ الْحُسَیْنِ فَإِنَّها ضاحِکَةٌ مُسْتَبْشِرَةٌ بِنَعیمِ الْجَنَّةِ؛ پیامبر اکرم‏صلى الله وعلیه وآله فرمود: فاطمه جان! روز قیامت هر چشمى گریان است، مگر چشمى که در مصیبت و عزاى حسین گریسته باشد، که آن چشم در قیامت خندان است و به نعمت‏هاى بهشتى مژده داده مى‏شود«.
{p . بحارالانوار، ج ۴۴، ص ۲۹۳٫p}
قالَ الرِّضاعلیه‏السلام: یا ابْنَ شَبیب! إِنْ کُنْتَ باکِیاً لِشَىْ‏ءٍ فَابْکِ لِلْحُسَیْنِ بْنِ عَلِىّ بْنِ اَبِى طالِبٍ‏علیه‏السلام فَإنَّهُ ذُبِحَ کَما یُذْبَحُ الْکَبْشُ؛ امام رضاعلیه‏السلام به »ریّان بن شبیب« فرمود: اى پسر شبیب! اگر بر چیزى گریه مى‏کنى، بر حسین بن على بن ابى طالب‏علیهماالسلام گریه کن، چرا که او را مانند گوسفند سر بریدند«.
{p . بحارالانوار، ج ۴۴، ص ۲۸۶٫p}
قالَ الرِّضاعلیه‏السلام: یَابْنَ شَبیبِ! إِنْ بَکِیَت عَلَى الْحُسَیْنِ‏علیه‏السلام حَتّى تَصِیرَ دُمُوعُکَ عَلى خَدَّیْکَ غَفَرَ اللَّهُ لَکَ کُلَّ ذَنْبٍ أَذْنَبْتَهُ صَغِیراً کانَ أَوْ کَبِیراً قَلِیلاً کانَ أَوْ کَثِیراً؛ امام رضاعلیه‏السلام فرمود: اى پسر شبیب! اگر بر حسین‏علیه‏السلام، آن قدر گریه کنى که اشک‏هایت بر چهره‏ات جارى شود، خداوند همه گناهانت را که مرتکب شده‏اى مى‏آمرزد، کوچک باشد یا بزرگ، کم باشد یا زیاد«.
{p . امالى صدوق، ص ۱۱۲٫p}

این سه روایت دخلی به موضوع ما ندارد.درباره گریه کردن است.اصلاً اشاره ای به لطمه زدن نشده است.

me+;401132 نوشت:
قال الصادق علیه السلام:کل الجزع والبکاء مکروه سوی الجزع و البکاء علی الحسین علیه السلام
حضرت امام صادق علیه السلام فرمودند:هر گونه جزع و گریه کردن مکروه است مگر جزع و بی تابی برای حسین علیه السلام.
3- در معنای جزع: جابرعَنْ أَبِی جَعْفَرٍعلیه السلام قَالَ قُلْتُ لَهُ مَا الْجَزَعُ قَالَ أَشَدُّ الْجَزَعِ الصُّرَاخُ بِالْوَیْلِ وَ الْعَوِیلِ وَ لَطْمُ الْوَجْهِ وَ الصَّدْرِ وَ جَزُّ الشَّعْرِ مِن النَّوَاصِی
روایت شده از جابر که گوید به امام باقرعلیه السلام گفتم :جزع یعنی چه؟حضرت فرمودند:شدید ترین جزع فریاد زدن بویل و بلند گریه کردن و فریاد زدن و بر سر و صورت زدن و کندن موهای پیشانی است.
وسائل الشیعه ج‏3ص‏282و بحار الأنوار، ج‏98، ص: ۲۴۰ الکافی، ج‏3، ص: ۲۲۳

باز هم گفته شدن زدن بر سر و صورت و کیفیت و شدتش معلوم نشده است.خیلی ها به هنگام عزاداری برای امام حسین (ع) بر سر خود می زنند،اما نه با قمه.بلکه با دست.

لبیک یا مهدی
و من الله توفیق

بن موسی;401168 نوشت:
بسم الله الرحمن الرحیم
سلام

شاید اشتباه کنند مراجع.باید دلیل چنین حکمی به مقلدین گفته شود.چون این حکم جنبه اجتماعی خاصی هم دارد و سرش بحث است.خودتان هم گفتید بیش از نیمی از مراجع.نگفتید همه.یحتمل مخالفینی هم دارد.

اولاً با فرض جایز بودن لطمه زدن،نمی شود نتیجه گرفت قمه زدن جایز است.چون قمه زدن یک لطمه زنی خاص است که شدتش خیلی بیشتر از لطمه زنی های معمولی به هنگام عزاست.
ثانیاً ما روایات شما را بررسی می کنیم.

با فرض صحت روایت،این روایت دلیلی بر جواز قمه زنی نیست.گفته شده که باید لطمه زد.ولی نگفته شده که باید قمه زد.شدت لطمه زدن مشخص نشده.سینه و زنجیر زدن هم نوعی لطمه زدن است.منتهی مثل قمه زنی نیست.

باز هم مانند بالا،شدت لطمه زدن معلوم نیست.مثل آن است که گفته شود فلانی بلندقد است،سپس ما نتیجه بگیریم که قدش 3 متر است.شدت بلندقدی معلوم نیست.اینجا هم شدت لطمه زدن معلوم نیست.

این سه روایت دخلی به موضوع ما ندارد.درباره گریه کردن است.اصلاً اشاره ای به لطمه زدن نشده است.

باز هم گفته شدن زدن بر سر و صورت و کیفیت و شدتش معلوم نشده است.خیلی ها به هنگام عزاداری برای امام حسین (ع) بر سر خود می زنند،اما نه با قمه.بلکه با دست.

لبیک یا مهدی
و من الله توفیق

قمه زنی یعنی حجامت سر

بسم الله الرحمن الرحیم
سلام

mahan;401218 نوشت:
قمه زنی یعنی حجامت سر

آسیب رساندن به سر حدی دارد که قمه زنی این حد را رعایت نمی کند.اگر هر کاری به عنوان آسیب رساندن به خود برای عزاداری جایز باشد،پس خودکشی هم به عنوان یک آسیب رساندن به خود،جایز است در راه عزاداری امام حسین (ع) !!!
واقعاً آبروی تشیع با این کار ها در خطر می افتد.

لبیک یا مهدی
و من الله توفیق

خوبه یه نگاهی به بزرگان دین و علمای بزرگوار عصر معاصر بیندازید که چطور عذاداری و ذکر مصیبت میکردند از درون آتش میگرفتند و مانند ابر بهاری گریه میکردند آنقدر گریه میکردند که محاسن و یقه ی پیراهنشان خیس میشد و صد برابر این حالت ظاهری قلبشان گریان بود.
الان چی یه عده اومدند مشت میزنن توی سرشون در عذاداری ها و قمه رو به غنوان حجامت سر!!!! میزنن به سرشون توی ولادت ها دست میزنن و به به و چه چه میکنند بعضی هاشون نمازشون هم یه روز درمیونه و بدترین فحشها رو میدن.اینه صفات مومن.
من خودم توی ایام محرم کتاب لحوف رو میخونم به سخنرانی مرجع تقلیدمون میرم که هر سال مراسم داره بعدش هم زیارت عاشورا.
با اکثر مداح ها هم مشکل دارم با زنجیر زدن و حسین حسین گفتن های بعضی ها و لخت شدنشون به شدت مخالفم.اکثرا هیئت خودمون میرم هیئتمونم هم بعیده از این کارها کنه خیلی کم.
با تشکر.

فایل صوتی
نظر مقام معظم رهبری در مورد قمه زنی

سید حسین موسوی;402785 نوشت:
خوبه یه نگاهی به بزرگان دین و علمای بزرگوار عصر معاصر بیندازید که چطور عذاداری و ذکر مصیبت میکردند از درون آتش میگرفتند و مانند ابر بهاری گریه میکردند آنقدر گریه میکردند که محاسن و یقه ی پیراهنشان خیس میشد و صد برابر این حالت ظاهری قلبشان گریان بود.
الان چی یه عده اومدند مشت میزنن توی سرشون در عذاداری ها و قمه رو به غنوان حجامت سر!!!! میزنن به سرشون توی ولادت ها دست میزنن و به به و چه چه میکنند بعضی هاشون نمازشون هم یه روز درمیونه و بدترین فحشها رو میدن.اینه صفات مومن.
من خودم توی ایام محرم کتاب لحوف رو میخونم به سخنرانی مرجع تقلیدمون میرم که هر سال مراسم داره بعدش هم زیارت عاشورا.
با اکثر مداح ها هم مشکل دارم با زنجیر زدن و حسین حسین گفتن های بعضی ها و لخت شدنشون به شدت مخالفم.اکثرا هیئت خودمون میرم هیئتمونم هم بعیده از این کارها کنه خیلی کم.
با تشکر.

من فقط میخواهم بررسی کنم.خودمم مخالف هستم!!!!و عقیده دارم اشتباه است.ولی یک کلیپ دارم که توش از حجامت سر حرف میزنه اگر میخواهید بزارم برا دانلود؟؟؟!؟!؟!؟

mahan;400688 نوشت:
سلام منم گفتم مخالفم چرا ناراحت میشید!منم در از کسانی هستم که از حرف رهبر دفاع میکنم!!ولی گفتم حسش را دارم عزیز..شرمنده

بنده ناراحت نشدم که!!!
شما گفته بودین تا نظرات همه رو بدونید منم نظرم رو بیان کردم.
دشمنتون شرمنده

با نام و یاد دوست

سلام و عرض ادب

یک حسی بهمن میگه اگه صد تا جوون تو یک جا همه با هم قمه بزننند
و فیلمش رو امریکایی ها ببینند تا 50 سال جرات زور گفتن به ایران از یادشون میره
البته معلوم نیست فکرم درست باشه:Gol:

me+;400699 نوشت:
سلام. برادرم، دو جمله میگویم و تمام:

چرا به حضرات دروغ می بندید؟
از خدا نمیترسید؟

هیچکدام جواز ندادند
مثلا این آقای بهجت(رحمت الله علیه)

http://www.aparat.com/v/DPmYb

باور کنید خجالت داره
یک سری برای ایستادن جلوی ولی فقیه از احساسات پاک شما سوء استفاده می کنند

در ضمن لطمه زنی با قمه زنی خیلی فرق دارد

سلام ...امیدوارم در زمره محبین واقعی اهل بیت علیهم السلام قرار گرفته باشم وکاری نکنیم که مورد رضایت ایشان نباشد...:Gol::Gol::Gol:

هرکی قمه میزنه اگه خیلی مرد هست یه قمه هم به دلش بزنه . از یه گناهی که خیلی دوست داره ، تا سال بعد محرم دست برداره . اگر موفق شد سال بعد محکمتر قمه بزنه!

[="Tahoma"]تحجر شيعه را دچار تفرقه و تجزيه مي كند.

متاسفانه برخي مراجع تمام هم و غمشان را گذاشته اند بر موضوعات حساسي كه مايه تفرقه ميان شيعيان،بين مذاهب اسلامي و به خصوص تفرقه ميان شيعه و سني ميشود.

شبكه ي امام حسين زير نظر شيخ صادق شيرازي تصاوير قمه زني را به شكلي دلخراش نشان مي دهد،تصاوير قمه زني كودكي كه شايد يك سال هم ندارد در شبكه امام حسين به نمايش در مي آيد و....

كسي كه چنين تصاويري را ببيند چه قضاوتي در مورد شيعه مي كند؟

امروز جرياني مدعي گسترش تشيع هست و با اين ادعا خرافات و برداشت هاي غلط را،به عنوان دين و مذهب به مردم ارائه مي كند.

اگر بخواهيم نماد اين جريان را در زمان حاضر نام ببريم بايد از افرادي چون شيخ صادق شيرازي نام بردكه به دنبال شيوه هاي عزاداري جديد چون گسترش قمه زني و كاروان شتر وامثالهم .
و برخي ظواهر چون ريش بلند است كه افراد را بسيار شبيه طالبان،وهابيون مي كند!!!

در واقع اين يك فريب و حيله و مكر است.كه افراد و جريانات با استفاده از كلمات و واژه هايي كه بار ارزشي دارد چون اهل بيت،گسترش تشيع،عزاداري امام حسين،تبري از دشمنان اهل بيت و...خرافات را به دين وارد مي كنند يا از دين برداشت غلط و عوام فريبانه ارائه مي دهد،براي مثال شيخ صادق شيرازي و شبكه اهل بيت؛به نام تبري(از فروعات دين و به معني دشمني با دشمنان خدا و اهل بيت)،دقيقا هفته وحدت شيعه و اهل سنت را،هفته برائت از اهل سنت معرفي مي كند!!!

اين در حالي است كه بسياري از اهل سنت محب اهل بيت و برخي امامان هستند و براي مثال در كتبشان از امامين صادقين به نيكويي نام برده مي شودو...

[="#FF0000"]
با سو استفاده از «واژه هاي ارزشي» چون تبري«عوام احمق شده»را مي توان قانع نمود وآن گاه با «تحريك عوام احمق شده»[/] به راحتي پدر و مادري شيعه را پيش چشمان دختر سه ساله اش سر بريد،قلب مسلماني را خورد،جگر سربازي را به دندان كشيدو به جهاد نكاح رفت و با افتخار اعلام فتح و ظفر بر كفر و شرك نمود!!!

از ديگر نماد اين جريان مي توان به احمد الحسن اشاره نمود وي مدعي است وصي،فرزند وفرستاده امام زمان(ع)است.
كه به دليل مباحث پيشين صورت گرفته در سايت بحثي نمي كنيم مي توانيد براي شناخت افكار وي به لينك زير مراجعه كنيد.

سید احمد الحسن وصی و رسول امام مهدی یمانی موعود(محیطی آرام بر پایه علم و عقل در شناخت یکی از مدعیان مهدویت سید احمد الحسن)

1-راهكار جلوگيري از فريب عوام مطالعات مبنايي دين است.در اين حالت احتمال انحراف بسيار كمتر مي شود.

2-اگر جرياني انحرافي شروع به رشد وگسترش نمود،بايد ابتدا ماهيت آن را براي كساني كه هنوز منحرف نيستند آشكار نمود.وآنان را توصيه به مطالعه نمود.

3-اما زماني كه جرياني انحرافي رشد نمود و افراد زيادي مبتلا به شدند.بايد به روش استدلالي برخورد داشت.و با استفاده از رسانه هاي متعدد روشنگري نمود.

بعيد است كسي اندك عقلي داشته باشد و صحيح تحقيق كند و منحرف شود.

به نام خدا.

من میخوام بگم که متاسفانه از نظر هیچکدوم از علمای اسلام قمه زنی نادرست و موجب وهن شیعه نیست وگرنه کل این مراسمات با دو تا حمله ی پلیس قابل جمع هست.

ستایشگر :Gol:

با سلام
این عزاداری قمه زنی یک طرف، این قلاده به گردن انداختن و زوزه کشیدن یه طرف!!!!!
پارسال تو سایتها، روز عاشورا عکسهای آدمهایی که چهاردست و پا بودن و مثل سگ زوزه میکشیدن خیلی زیاد بود.
چرا عزاداریمون نباید عقلانی باشه ؟؟؟؟
میدونم مرور روز عاشورا واقعا برای ما شیعه ها روز تلخیه و آدم احساس خفگی میکنه اما باید بدونیم جهان منتظر یه حرکت اشتباه ماست تا همه رو علیه شیعه بشورانند.
به جای سگ شدن و قمه زدن، درست عزاداری کنم تا عشقمون به امام حسین(ع) ثابت کنیم.
به نظر من امام حسین(ع) دیوانه و سگ نمیخواد، مؤمنی میخواد که براش گریه کنه به سر و سینه ش بزنه (مثل آیت الله حکیم).
و در طول سال نشون بده شیعه ی واقعیه امام حسینه(ع)

به طاها به یاسین;414136 نوشت:
با سلام
این عزاداری قمه زنی یک طرف، این قلاده به گردن انداختن و زوزه کشیدن یه طرف!!!!!
پارسال تو سایتها، روز عاشورا عکسهای آدمهایی که چهاردست و پا بودن و مثل سگ زوزه میکشیدن خیلی زیاد بود.
چرا عزاداریمون نباید عقلانی باشه ؟؟؟؟
میدونم مرور روز عاشورا واقعا برای ما شیعه ها روز تلخیه و آدم احساس خفگی میکنه اما باید بدونیم جهان منتظر یه حرکت اشتباه ماست تا همه رو علیه شیعه بشورانند.
به جای سگ شدن و قمه زدن، درست عزاداری کنم تا عشقمون به امام حسین(ع) ثابت کنیم.
به نظر من امام حسین(ع) دیوانه و سگ نمیخواد، مؤمنی میخواد که براش گریه کنه به سر و سینه ش بزنه (مثل آیت الله حکیم).
و در طول سال نشون بده شیعه ی واقعیه امام حسینه(ع)

درسته.
من با شما موافقم فقط یک سوال دیگه:..
هیعت ما وقتی خیمه ها را اتش میزنند پا برهنه رو اتش راه میرند این چی؟...

ستايشگر;414124 نوشت:
به نام خدا.

من میخوام بگم که متاسفانه از نظر هیچکدوم از علمای اسلام قمه زنی نادرست و موجب وهن شیعه نیست وگرنه کل این مراسمات با دو تا حمله ی پلیس قابل جمع هست.

ستایشگر

چرا باید همه چیزمون به حمله پلیس ختم بشه
هر عقل سلیمی این کار و رد کرده پس چرا آدم باید به خودش ضرر برسونه
کاری که خدا شدیدا روش تاکید کرده اینه که باید پاسحگوی ضررهای عمدی که به خودتون و بقیه میرسونید باشید
عادت کردیم که پلیس بیاد و کارها همش زوری باشه

ستايشگر;414124 نوشت:
به نام خدا.

ستایشگر

بسم الله
با سلام
چرا از خودتان می گویید
نمونه های زیادی هست که در آن ها قمه زنی نهی شده است. مثال
امام خامنه ای (مدظله العالی):
قمه‌زنی‌ از كارهای‌ خلاف‌، جعلی‌ و نادرست‌ است‌ كه‌ متأسفانه‌ طی‌ چند سال‌ اخیر برخی‌ در حال‌ ترویج‌ آن‌ هستند. قمه‌زنی‌ مربوط به‌ دین‌ و یا یك‌ حركت‌ عزاداری‌ نیست‌ و قطعا خلاف‌ و یك‌ بدعت‌ است‌ و بدون‌ تردید خداوند به‌ انجام‌ آن‌ راضی‌ نیست‌ و اینجانب‌ نیز از كسی‌ كه‌ تظاهر به‌ قمه‌زنی‌ می‌كند قلبا راضی‌ نیستم‌.17/3/73
امام خامنه ای (مدظله العالی):
اين عزادارى‌هائى كه انجام ميگيرد، اين گريه و زارى‌اى كه ميشود، اين تشريح حوادث عاشورا كه ميشود، اينها چيزهاى لازمى است. يك عده از موضع روشنفكرى نيايند بگويند آقا، اينها ديگر لازم نيست. نه، اينها لازم است؛ اينها تا آخر لازم است؛ همين كارهائى كه مردم ميكنند. البته يك شكل‌هاى بدى وجود دارد كه گفته‌ايم؛ مثل قمه زدن كه گفتيم اين ممنوع است، نبايد اين كار انجام بگيرد؛ اين، مايه‌ى دراز شدن زبان دشمنان عليه دوستان اهل‌بيت است. اما همين عزادارى متعارفى كه مردم ميكنند؛ دسته‌جات سينه‌زنى راه مى‌اندازند، عَلَم بلند ميكنند، اظهار محبت ميكنند، شعار مينويسند، ميخوانند، گريه ميكنند؛ اينها ارتباط عاطفى را روزبه‌روز بيشتر ميكند؛ اينها خيلى چيزهاى خوبى است.22/9/88
این هم احکام شرعی:

نظر برخی از مراجع عظام شیعه در باره قمه زنی
1) آیت الله العظمی امام خامنه ای (مدظله)
سـؤال 1460: در روز عاشورا مراسمى مانند قمه زنى و پابرهنه وارد آتش و ذغال روشن شدن برگزار مى‏شود که علاوه بر اینکه باعث بدنام شدن مذهب شیعه اثنى عشرى در انظار علما و پیروان مذاهب اسلامى و مردم جهان مى‏شود، ضررهاى جسمى و روحى هم به این اشخاص وارد مى‏کند و همچنین موجب توهین به مذهب مى‏گردد، نظر شریف حضرتعالى در این‌باره چیست؟

پاسـخ: هر کارى که براى انسان ضرر داشته و یا باعث وهن دین و مذهب گردد حرام است و مؤمنین باید از آن اجتناب کنند و مخفى نیست که بیشتر این امور باعث بدنامى و وهن مذهب اهل بیت(علیهم‌السلام) مى‏شود و این از بزرگترین ضررها و خسارتهاست.

سـؤال 1461: آیا قمه زدن به‌طور مخفى حلال است یا اینکه فتواى شریف حضرت عالى عمومیت دارد؟

پاسـخ: قمه زنى علاوه بر اینکه از نظر عرفى از مظاهر حزن و اندوه محسوب نمى‏شود و سابقه‏اى در عصر ائمه(علیهم‌السلام) و زمانهاى بعد از آن ندارد و تأییدى هم به شکل خاص یا عام از معصوم(علیه‌السلام) در مورد آن نرسیده است، در زمان حاضر موجب وهن و بدنام شدن مذهب مى‏شود بنا بر این در هیچ حالتى جایز نیست.

2) آیت الله العظمی فاضل لنکرانی (قدس سره)

سـؤال 2173: آیا قمه زنى جایز است؟ چنانچه در این مورد نذرى وجود داشته باشد، وظیفه چیست؟

پاسـخ: با توجه به گرایشى که نسبت به اسلام و تشیع بعد از پیروزى انقلاب اسلامى ایران در اکثر نقاط جهان پیدا شده، و ایران اسلامى به عنوان امّ القراى جهان اسلام شناخته مى شود، و اعمال و رفتار ملت ایران به عنوان الگو و بیانگر اسلام، مطرح است لازم است در رابطه با مسایل سوگوارى و عزادارى سالار شهیدان حضرت ابى عبدالله الحسین (علیه السلام)به گونه اى عمل شود که موجب گرایش بیشتر و علاقمندى شدیدتر به آن حضرت و هدف مقدس وى گردد. پیداست در این شرایط، مسأله قمه زدن نه تنها چنین نقشى ندارد، بلکه به علّت عدم قابلیت پذیرش و نداشتن هیچگونه توجیه قابل فهم مخالفین، نتیجه سوء بر آن مترتب خواهد شد. لذا لازم است شیعیان علاقمند به مکتب امام حسین (علیه السلام) از آن خوددارى کنند. و چنانچه در این مورد نذرى وجود داشته باشد، نذر واجد شرایط صحّت و انعقاد نیست.

3) آیت الله العظمی مکارم شیرازی (مدظله)

سـؤال: حکم ضرب و جرح بدن در عزاداری اباعبدا... چیست؟ لطفا نظر خود را راجع به سینه زنی ، زنجیر زنی و قمه زنی به طور مجزا و شفاف بیان کنید.

پاسـخ: عزاداری خامس آل عبا از مهمترین شعائر دینی و رمز بقای تشیع می باشد ولی بر عزاداران عزیز لازم است از کارهایی که موجب وهن مذهب می گردد و یا آسیبی به بدن آنها وارد می کند خودداری کنند

4) آیت الله العظمی سیستانی (مدظله)

سـؤال: نظر آیت الله سیستانی نسبت به قمه زنی چیست؟

پاسـخ: باید از کارهایی که عزاداری را خدشه‌دار می‌کند اجتناب شود.

5) آیت الله العظمی نوری همدانی (مدظله)

سـؤال 597: آیا قمه زدن جایز است چنانچه در این مورد نذری وجود داشته باشد وظیفه چیست؟

پاسـخ: اشکال دارد.

6) آیت الله العظمی جوادی آملی (مدظله)

سـؤال: قمه و زنجیر چاقویی زدن و تیغ کشیدن در مجلس عزای اهل‌بیت چه حکمی دارد اگر خصوصی باشد و عمومی چه حکمی دارد؟

پاسـخ1: چیزی که در شرایط کنونی مایهٴ وهن اسلام است مانند قمه زدن و... جایز نیست.

پاسـخ2: چیزی که مایهٴ تعظیم شعائر اسلام یا سبب هتک نیست مانند زنجیر زدن جایز است.

7) آیت الله العظمی سبحانی (مدظله)

سـؤال: آیا قمه زنى در زمان حاضر جایز است یا خیر؟

پاسـخ: جایز نیست. والله العالم

8) آیت الله العظمی مظاهری (مدظله)

سـؤال: آیا می شود در خفا و دور از چشم بقیه قمه زد؟

پاسـخ: چون در جمهوری اسلامی ممنوع است باید عمل نشود.

سـؤال: قمه‌ زدن‌ از نظر فقهی‌ چه‌ حکمی‌ دارد؟

پاسـخ: چون‌ ولایت‌ فقیه‌ نهی‌ از آن‌ کرده‌اند همه‌ باید از این‌ کار پرهیز کنند گر چه‌ مقلّد کسی‌ باشند که‌ جایز بداند.

منبع: anhar.ir
پس خواهشمند است اول فکر کنید بعد بنویسید

منا لبیک;414474 نوشت:
هیعت ما وقتی خیمه ها را اتش میزنند پا برهنه رو اتش راه میرند این چی؟...

زوزه کشیدن با این کار هیات شما خیلی فرق داره.
نظر علمارو نمیدونم اما من این کار رو هم نمیپسندم. عزاداری در حد سینه زنی رو معقول تر میدونم.
باید اظهار محبتمون نسبت به اهل بیت در ملأ عام ملایمتر باشه.

[="Black"]

منا لبیک;414474 نوشت:
هیعت(هیئت) ما وقتی خیمه ها را اتش میزنند پا برهنه رو اتش راه میرند این چی؟...

امام خامنه ای جواب فرمونده اند که:

فدائی سید علی;414490 نوشت:
امام خامنه ای:
سوال:در روز عاشورا مراسمى مانند قمه زنى و پابرهنه وارد آتش و ذغال روشن شدن برگزار مى‏شود که علاوه بر اینکه باعث بدنام شدن مذهب شیعه اثنى عشرى در انظار علما و پیروان مذاهب اسلامى و مردم جهان مى‏شود، ضررهاى جسمى و روحى هم به این اشخاص وارد مى‏کند و همچنین موجب توهین به مذهب مى‏گردد، نظر شریف حضرتعالى در این‌باره چیست؟

پاسـخ: هر کارى که براى انسان ضرر داشته و یا باعث وهن دین و مذهب گردد حرام است و مؤمنین باید از آن اجتناب کنند و مخفى نیست که بیشتر این امور باعث بدنامى و وهن مذهب اهل بیت(علیهم‌السلام) مى‏شود و این از بزرگترین ضررها و خسارتهاست.

[/]

FT_Mohammadi;414098 نوشت:
سلام ...
اتفاقا محله قبلی که ما توش بودیم ... یه پسری بود به اسم جمشید ... چاقو کش محله بود ... همه ازش میترسیدن ...با اینکه تو کوچمون دکتر و مهندس زیاد بود ... همشون ازش جمشید میترسیدن ...
ولی جمشید از هیچ چیز نمیترسید ... از هیچ چیز ...
با سلام
جلو دکتر مهندس باید مثل خودشون در اومد اما جلو دیونه جماعت باید از اون ها دیونه تر بود
کشور هایی مثل امریکا که منطق و گفتگو حالیشون نیست
و هی اولدوم ولدرم میکنند باید بدونند اگر منطق ندانشته باشند ما از اون ها متعصب تر می شویم
دیدیدبا بیچاره خاتمی که همش گفت گفتگو سر می داد چکار کردند همون موقع ایران را محور شرارت معرفی کردن و با ابروی این بابا بازی کردند
اری همه چیز گفتگو و گل و بلبل نیست
جلوی سیل باید ایستاد
که اگر اینکار را نکنی انان فکر می کنند خبریه منطق که ندارند
یک مشت ادم کشند
می بینی در سوریه چکار میکنند
زنان و کودکان را سر می برند، جگر سرباز در می اورند و می خورند، سربازان را زنده زنده اتش می زنند و رها میکنند
و ..سم پات هاشون هم می فرستند تو کشوری مثل کشور ما تا مارو بد و اون ها رو منطقی جلوه دهند
و بلایی ....
اری عزیزم پته این بنده خداها روی اب ریخته است و......

شهید علی اصغر پازوکی;413530 نوشت:
یک حسی بهمن میگه اگه صد تا جوون تو یک جا همه با هم قمه بزننند
و فیلمش رو امریکایی ها ببینند تا 50 سال جرات زور گفتن به ایران از یادشون میره
البته معلوم نیست فکرم درست باشه:Gol:

آقا این چه حرفیه.قمه زنی کلا حرامه.تازشم بعید نیست که به ما بخندن وهزار تا حرف در بیارن.

جناب همکار گرامی
شما در حدی نیستید که بخواهید مرجعیت بقیه را زیر سوال ببرید
امام خمینی چی؟
آیت الله بهجت چی؟
بخدا شرم داره این حرفا رو به اسم امام حسین میزنید

یک دونه فیلم به من معرفی کنید که خود مراجع قمه زده باشند
مخصوصا یکی از آقایان که خیلی از مراجع اصلا ایشونو قبول ندارند و اسمشونو نمیارم
آیا این آقا خودش قمه میزنه؟

سارعوا فی الخیرات چه شد؟
ارسال قبل من را بخوانید

نهی از منکر بزرگ ترین شعار حسینی است که توسط جهال تبدیل شده به قمه زنی!!!

منکر بزرگ دوران ما چیست؟
استکبار جهانی
اسرائیل

و ان شاء الله شما هم از خواب غفلت بلند شوید و از یزید زمان، آمریکا، این شیطان بزرگ برائت بجوئی

باسلام و تبریک عید امامت وولایت

به نظر من قمه زنی کار اصولی . اخلاقی ودر کل خوشایندی.نیست چون یه جور خود آزاری .آسیب به خود رسوندنه.حتی از نظر پزشکی
هم صحیح نیست.

درود . کاری بیفایده که جز خراب کردن وجهه هیچ چیز دیگری ندارد .

خير ايرادي ندارد و جايز و بلکه مستحب است
خداي متعال همه ما را به اقامه اين عزاداري ها موفق بگرداند.

Moh3n;415736 نوشت:
خير ايرادي ندارد و جايز و بلکه مستحب است
خداي متعال همه ما را به اقامه اين عزاداري ها موفق بگرداند.

به نام خدا.

شاهد از غیب رسید ...

چرا جایز و بلکه مستحب هست؟ مگر ندیدید چند صفحه پیش حکم علما و فقها رو نوشته بودند همه میگفتن جایز نیست؟

ستايشگر;415742 نوشت:
به نام خدا.

شاهد از غیب رسید ...

چرا جایز و بلکه مستحب هست؟ مگر ندیدید چند صفحه پیش حکم علما و فقها رو نوشته بودند همه میگفتن جایز نیست؟

درود

اگر انگشت شماري فرموده اند جايز نيست بسياري ديگر فرموده اند جايز است.
برخي نيز تصريح کرده اند که در شرايط فعلي چه بسا واجب کفايي نيز ميباشد.
خود قمه زني تا به الان باعث مسلمان شدن خيلي از غير مسلمين شده است.

Moh3n;415746 نوشت:
درود

اگر انگشت شماري فرموده اند جايز نيست بسياري ديگر فرموده اند جايز است.
برخي نيز تصريح کرده اند که در شرايط فعلي چه بسا واجب کفايي نيز ميباشد.
خود قمه زني تا به الان باعث مسلمان شدن خيلي از غير مسلمين شده است.

به نام خدا.

خوب اگر ممکنه احکام اون بسیاری رو بذارید اینجا تا ما هم بخونیم.

فقط یه سوالی ، الان انتظار دارید باور کنم که قمه زنی باعث مسلمان شدن یه غیر مسلمان شده؟

ستايشگر;415757 نوشت:
به نام خدا.

خوب اگر ممکنه احکام اون بسیاری رو بذارید اینجا تا ما هم بخونیم.

فقط یه سوالی ، الان انتظار دارید باور کنم که قمه زنی باعث مسلمان شدن یه غیر مسلمان شده؟

این هم دستخط آیت الله بهجت اگر مایل باشید بیش از 50 دستخط از مراجع رو براتون به نمایش بگذارم

اللهم عجل لولیک الفرج

سلام

بر فرض که این کار صحیح و حلال و مورد تاکید باشد(قمه زنی رو می گم)
آیا هر حلالی رو باید انجام داد؟!!
یا هر جایی استفاده کرد؟
الان یکم دوستانی که موافقند فکر کنند کسی اونور اب اطلاعی ازشیعه نداره امام رو نمی شناسه و نمی تونه درک کنه که چرا شیعه ها 1400 ساله عذاداری میکنند برای امامشون!
بعد بیاد تصاویر قمه زنی رو هم ببینه

چند درصد احتمال میدید بیاد و تحقیق کنه؟(البته باز احتماش هست اما چقدر قوی است؟)

:Gig:

امیدوارم هممون سر این موضوع که مربوط به زمان حال جامعه هم میشه به مراجع زنده رجوع کنیم

و اما سوال آیا قمه زنی مجاز است یا خیر؟

رستگاران;416378 نوشت:
اللهم عجل لولیک الفرج

سلام

بر فرض که این کار صحیح و حلال و مورد تاکید باشد(قمه زنی رو می گم)
آیا هر حلالی رو باید انجام داد؟!!
یا هر جایی استفاده کرد؟
الان یکم دوستانی که موافقند فکر کنند کسی اونور اب اطلاعی ازشیعه نداره امام رو نمی شناسه و نمی تونه درک کنه که چرا شیعه ها 1400 ساله عذاداری میکنند برای امامشون!
بعد بیاد تصاویر قمه زنی رو هم ببینه

چند درصد احتمال میدید بیاد و تحقیق کنه؟(البته باز احتماش هست اما چقدر قوی است؟)

:Gig:

امیدوارم هممون سر این موضوع که مربوط به زمان حال جامعه هم میشه به مراجع زنده رجوع کنیم

و اما سوال آیا قمه زنی مجاز است یا خیر؟

هستند کسانی که مثل شما این نظر را دارند . اما اگر منصفانه تحقیقی شود،خواهید دید که هرگز چنین نیست.
و اینها حرفهای دشمنان عزای حسینی است ، البته اگر واقعا کسی منصف بوده و انصافا به چنین نتیجه ای هم رسیده باشد (البته فرض محال) حرجی بر او نیست و تکلیف شرعی اش مشخص است.

Moh3n;416223 نوشت:
این هم دستخط آیت الله بهجت اگر مایل باشید بیش از 50 دستخط از مراجع رو براتون به نمایش بگذارم

به نام خدا.

در سوال اول که سوال کننده بسیار قشنگ زرنگی کرده اسم قمه زنی رو نیاورده که ریا نشه!

در جواب سوال دوم هم عبارت "اگر موجب ضرر نشود" خیلی جالب توجه هست! ضرری بیشتر از بیهوش شدن در اثر خون رفتن زیاد؟

[="Tahoma"][="DarkGreen"]

Moh3n;417333 نوشت:
و اینها حرفهای دشمنان عزای حسینی است ، البته اگر واقعا کسی منصف بوده و انصافا به چنین نتیجه ای هم رسیده باشد (البته فرض محال) حرجی بر او نیست و تکلیف شرعی اش مشخص است.

اللهم عجل لولیک الفرج

سلام

داریم صحبت از عزای حسینی می کنیم

پس بیاییم کار حسینی بکنیم

فکری حسینی بکنیم

بفرمایید و نتیجه تحقیقاتتون رو بیان نمایید تا بهره ببریم

ستايشگر;417345 نوشت:
در سوال اول که سوال کننده بسیار قشنگ زرنگی کرده اسم قمه زنی رو نیاورده که ریا نشه!

مسئله اینه که توی نامه اول بحث حفظ شعائر حسینی امده است و نه بحث قمه زنی که باید دید آیا قمه زنی جزء شعائر هست یا خیر؟

که می بینیم در نامه دوم چیزی از شعائر بودن نیامده و تازه نه تنها تایید نکرده است(چه برسه به توصیه اکید) بلکه مشروط شده به عدم ضرر و گفته اگر موجب ضرر نشود جایز است و تاییدش مشروط است!

حال یک سوال

ستايشگر;417345 نوشت:
در جواب سوال دوم هم عبارت "اگر موجب ضرر نشود" خیلی جالب توجه هست! ضرری بیشتر از بیهوش شدن در اثر خون رفتن زیاد؟

آیا این بی هوشی صحیح است یا خیر؟
اگر بله خونی که میره از بدن چطور؟
و آسیب های دیگ ایی که می خوره؟[/]

منم حس خوبی نسبت به این کار ندارم و فکر نمیکنم بتونم اصلا صحنشو ببینم

:Ghamgin:

خیلی بده .........اصلا از حرکات بدم میاد ...به خودت اسیب برسونی چی میشه ؟
اسم اش عزاداری نیست

سلام
ببخشید با توجه به آیه ای که خداوند میفرمایند به بدن خود آسیب نزنید لطمه زدن موردی ندارد؟

[=arial]خب بر فرض حرام نبودن اگه یه غیر مسلمون اینارو ببینه نمی گه اینا چقد وحشی اند به خودشون صدمه میزنن؟؟؟!!!

من که از قمه زنی خیلی بدم میاد حیف این همه خون نیست هدر بدی که چی بشه ؟؟ !!!!! از طرفی تو ذهن غیر مسلمان تاثیر منفی میزاره !! حداقل میخوای خون بریزی برو به بیماران خون بده الکی خون هدر نده !!!

hossein313;417691 نوشت:
من که از قمه زنی خیلی بدم میاد حیف این همه خون نیست هدر بدی که چی بشه ؟؟ !!!!! از طرفی تو ذهن غیر مسلمان تاثیر منفی میزاره !! حداقل میخوای خون بریزی برو به بیماران خون بده الکی خون هدر نده !!!

به نام خدا.

احسنت. :Kaf:

در مورد تصاویری که با جستجوی قمه زنی و شیعه در اینترنت صورت میگیرد باید برنامه ریزی و اقدام جدی صورت گیرد.
مخصوصا به زبان انگلیسی

البته دشمنان شیعه برخی تصاویر جعلی شبیه قمه زنی که مربوط به مراسمی در هند و جاهای دیگر است که در مورد حضرت مسیح علیه السلام توسط مسیحی ها انجام میشود را به عنوان قمه زنی در اینترنت منتشر می کنند تا باعث ایجاد تنفر از شیعه شود.

پرسش:
با اینکه میدونم به نظرمرجع تقلیدم قمه زنی جایز نیست، ولی یک حسی دارم که انگار دوست دارم برای امام حسین ع قمه بزنم، انگار یک حسی دارم که برم تو بیابون و اسم خدا را فریاد بزنم.چی کار کنم؟؟

پاسخ:
انسان فطرتا بر اساس محبت خداوند و خداجو آفریده شده است. اگر از این فطرت و احساس زیبا محافظت شود و سعی در تقویت ان داشته باشیم، سعادتمند خواهیم شد. اما باید بدانیم که گاه یک مسأله از چند جهات دارای احکام متفاوتی میشود و عدم توجه به آنها موجب غفلت دل و از بین بردن این روحیه خواهد شد.
مسأله عزاداری برای سرور و سالار شهیدان، حضرت اباعبدالله علیه السلام، فی نفسه و بدون توجه به مسائل دیگر و جنبه های دیگری که ممکن است برای ان پیدا شود، امری مطلوب و پسندیده است و پاداش بسیاری در روایات برای آن شمرده شده است.

اما همین امر مطلوب، اگر موجب اضرار شدید به نفس و جان آدمی باشد و هیچ فایده عقلایی بر ان مترتب نگردد، از آن جهت مذموم خواهد شد. مثلا روزه ماه مبارک رمضان، نه تنها مطلوب است بلکه واجب نیز هست و ترک آن عذاب دارد اما همین روزه، اگر برای انسان ضرر داشته باشد و انسان متوجه ضرر آن بشود، نه تنها وجوب ندارد، بلکه در این صورت باید ترک شود وحتی اگر گرفته شود نیز باید قضای ان به جای آورده شود.(1) یا مثلا شخصی بخواهد با این استدلال که نماز خوب است ومایه نزدیکی و قرب به خداوند متعال است، بخواهد در سفر نماز کامل بخواند تابیشتر نزدیک به خدا بشود. بدانید که نباید از خدا و رسولش جلو بزنیم.

در روایات نیز بیان شده، تنها کسانی به واسطه کشتی نجات ائمه نجات مییابند که همراه با آنان باشند، نه جلوتر و نه عقب تر.« ِ اللَّهُمَّ صَلِّ عَلَى مُحَمَّدٍ وَ آلِ مُحَمَّدٍ الْفُلْكِ الْجَارِيَةِ فِي اللُّجَجِ الْغَامِرَةِ يَأْمَنُ مَنْ رَكِبَهَا وَ يَغْرَقُ مَنْ تَرَكَهَا الْمُتَقَدِّمُ لَهُمْ مَارِقٌ وَ الْمُتَأَخِّرُ عَنْهُمْ‏ زَاهِقٌ وَ اللَّازِمُ لَهُمْ لَاحِق‏»(2)

در مورد انواع و اقسام عزاداری که در قرون اخیر مرسوم شده همانند علم برداشتن و قمه زنی و ...، این موارد نیز دارای حکم شرعی است. انسان یا باید خودش مجتهد باشد و حکم آنرا استنباط کند یا احتیاط کند یا تقلید. اگر مجتهد نیستید، بدانید که راه احتیاط بسیار مشکل است بنابراین باید تقلید کنید. در این صورت، حکم مقام معظم رهبری چه به عنوان مرجع تقلید و چه به عنوان ولی فقیه، این است که به واسطه شرایط و موقعیت کنونی شیعیان در میان مسلمانان و پیروان سایر ادیان، انجام قمه زنی حرام است و موجب وهن و تخریب وجهه شیعیان میشود.

با وجود اینکه میدانیم مهمترین هدف ائمه و امام حسین علیهم السلام، هدایت انسانها از ضلالت گمراهی است ولی مذهبی که نزد دیگران وهن و تخریب و تضعیف شده باشد، پیروان خودش را نیز کم کم از دست میدهد تا چه رسد به اینکه افراد مردد از سایر مذاهب اسلامی یا سایر ادیان را به سمت خود جذب و زمینه هدایتشان را فراهم سازد. بنابراین به این ندای دل خود گوش ندهید که چون مخالف با حکم شرعی و فقهی است قطعا، ندایی نیست که شما را به سمت کمال و سعادت رهنمون سازد.

اما در مورد مقلدین مراجع معظمی که بر فرض حکم به جواز قمه زنی در زمان حاضر نموده اند، باز هم نمیتوان به این فتوا عمل کرد، زیرا بیشتر ایشان فرموده اند درصورتی که ضرر نداشته باشد ولی میدانیم که در این عمل، ضررهای بهداشتی زیادی به بدن وارد میشود، علاوه براینکه این مسأله در حیطه اختیارات حاکم مبسوط الید است و از دایره فتوایی سایر مراجع خارج است. یعنی همانطور که احکام اجتماعی اسلام همانند قصاص و دیات و قضاوت از حیطه اختیار وافتای ایشان خارج است، مسائلی از این قبیل که به ابعاد اجتماعی زندگی مسلمانان و مصلحت آنان مربوط میشود، نیز چنین است. بنابراین در این مسائل، حتی اگر هم مقلد مرجعی هستیم که به ما اجازه چنین کاری را میدهد، باز باید از حاکم مبسوط الید جامعه اسلامی که همان ولی فقیه است تقلید نماییم.(3)

[/HR][1] . تحریرالوسیله ج1ص 277 مسأله 3

[2] . بحار الانوار، ج87، ص 20

[3] . نگاهي گذرا به نظريه ولايت فقيه، استاد مصباح یزدی، ص 20

یه شبکه ماهواره ای بود اسمش و دقیقا یادم نیست یا امام حسین(ع) بود یا کربلا
صحنه های قمه زنی در روز عاشورا در عراق و پخش میکرد یک ساعت بعد در تمام شبکه های خارجی به عنوان وحشی گری مسلمانان تو اخبارشون پخش کردن
حتی رهبر هم در موردش کلی حرف زدن که شبکه های به نظر اسلامی دارن تیشه به ریشه اسلام میزنن

توجه کنید فقط بعد از گذشت یک ساعت
موضوع قفل شده است