صفحه 1 از 5 123 ... آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: احساس من درباره قمه زنی در عاشورا

علاقه
    شهادت
    نوشته
    371
    حضور
    4 روز 12 ساعت 53 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    2336

راهنما احساس من درباره قمه زنی در عاشورا

سلام
    من مرجعم رهبر است!!میدونم که میگن نباید قمه بزنیم در عاشورا و منم وقتی فکر کردم فهمیدم که درسته!!!و نباید قمه بزنم!

ولی یک حسی دارم انگار دوست دارم قمه بزنم برا امام حسین انگار یک حسی دارم دارم که برم تو بیابون و اسم خدا را فریاد بزنم!!
    چی کار کنم؟؟
    لطفا بزارید تو موضوعات مهم تا نظرات همه را درباره قمه بدونم!!

بقیه مراجع چی میگن؟؟

و چند تا دعا:
    اللهم عجل لولیک الفرج
    الهم ارزقنا شهادت فی سبیلک
    الهم ارزقنا زیارت الحسین و شفاعت الحسین

با تشکر از همگی!!

اللهم عجل لولیک الفرج
    اللهم صل علی محمد و ال محمد و عجل فرجهم
    السلام علیک یا اباعبد الله
    التماس دعا به همگی.
    در ارزوی شهادت.

2. صلوات ها 13

3.  

علاقه
    تحصیل ، تحقیق و پژوهش
    نوشته
    21,565
    حضور
    175 روز 14 ساعت 35 دقیقه
    دریافت
    11
    آپلود
    0
    گالری
    38
    صلوات
    58351

با نام و یاد دوست

احساس من درباره قمه زنی در عاشورا

کارشناس بحث: استاد صدیق

5. صلوات ها 8

علاقه
    مطالعه و تفکر
    نوشته
    5,135
    حضور
    59 روز 23 ساعت 23 دقیقه
    دریافت
    8
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    15170

نقل قول نوشته اصلی توسط mahan نمایش پست ها
    ولی یک حسی دارم انگار دوست دارم قمه بزنم برا امام حسین انگار یک حسی دارم دارم که برم تو بیابون و اسم خدا را فریاد بزنم!!
    چی کار کنم؟؟
    باسلام خدمت تمامی دوستان
    حس زیبایی دارید. انسان فطرتا بر اساس محبت خداوند و خداجو آفریده شده است. اگر از این فطرت و احساس زیبا محافظت شود و سعی در تقویت ان داشته باشیم، سعادتمند خواهیم شد. اما باید بدانیم که گاه یک مسأله از چند جهات دارای احکام متفاوتی میشود و عدم توجه به آنها موجب غفلت دل و از بین بردن این روحیه خواهد شد. مسأله عزاداری برای سرور و سالار شهیدان، حضرت اباعبدالله علیه السلام، فی نفسه و بدون توجه به مسائل دیگر و جنبه های دیگری که ممکن است برای ان پیدا شود، امری مطلوب و پسندیده است و پاداش بسیاری در روایات برای آن شمرده شده است. اما همین امر مطلوب، اگر موجب اضرار شدید به نفس و جان آدمی باشد و هیچ فایده عقلایی بر ان مترتب نگردد، از آن جهت مذموم خواهد شد. مثلا روزه ماه مبارک رمضان، نه تنها مطلوب است بلکه واجب نیز هست و ترک آن عذاب دارد اما همین روزه، اگر برای انسان ضرر داشته باشد و انسان متوجه ضرر آن بشود، نه تنها وجوب ندارد، نه تنها مطلوب نیست بلکه مذموم و حرام نیز میشود و انسان به جای اینکه با انجام ان به خداوند متعال نزدیک شود، از او دور نیز میشود.
    در مورد انواع و اقسام عزاداری که در قرون اخیر مرسوم شده همانند علم برداشتن و قمه زنی و ...، این موارد نیز دارای حکم شرعی است. انسان یا باید خودش مجتهد باشد و حکم آنرا استنباط کند یا احتیاط کند یا تقلید. اگر مجتهد نیستید، بدانید که راه احتیاط بسیار مشکل است بنابراین باید تقلید کنید. در این صورت، حکم مقام معظم رهبری چه به عنوان مرجع تقلید و چه به عنوان ولی فقیه، این است که به واسطه شرایط و موقعیت کنونی شیعیان در میان مسلمانان و پیروان سایر ادیان، انجام قمه زنی حرام است و موجب وهن و تخریب وجهه شیعیان میشود. با وجود اینکه میدانیم مهمترین هدف ائمه و امام حسین علیهم السلام، هدایت انسانها از ضلالت گمراهی است ولی مذهبی که نزد دیگران وهن و تخریب و تضعیف شده باشد، پیروان خودش را نیز کم کم از دست میدهد تا چه رسد به اینکه افراد مردد از سایر مذاهب اسلامی یا سایر ادیان را به سمت خود جذب و زمینه هدایتشان را فراهم سازد. بنابراین به این ندای دل خود گوش ندهید که چون مخالف با حکم شرعی و فقهی است قطعا، ندایی نیست که شما را به سمت کمال و سعادت رهنمون سازد.
    در مورد نظر سایر مراجع نیز به لینک زیر مراجعه نمایید.
    آیا قمه زنی حرام است؟

7. صلوات ها 14

علاقه
    ادبیات عرب،منطق وفلسفه،هرچی به قرآن وعلوم قرآنی مربوط�
    نوشته
    109
    حضور
    2 روز 22 ساعت 16 دقیقه
    دریافت
    4
    آپلود
    0
    گالری
    3
    صلوات
    674

سلام
    من مخالف صددرصد قمه زنی ام چه توی این زمان چه قبلاً.اصلاً چه معنا داره خودزنی؟؟مگه اگه خودزنی کردیم کمکی به امام حسین کردیم،چه بسا همین اینایی که الآن قمه می زنن اگه اون موقع واقعاً امام حسین نداشون میداد نمی رفتن.
    اصلاً مگه نمیگیم اسلام مخالف آسیب رسوندن به بدن هست پس چرا قمه زنی ولو به عشق امام حسین(ع)؟؟نگین قمه زنی به شرظی جایز است که آسیب جدی وارد نکنه چون قابل قبول نیست بالأخره بگیری خودت به قمه بزنی صد درصد آسیب داره.
    متأسفم برای کسانی که این سنت رو قبول دارن.سنتی که هیچ پیامد مثبتی برای دین نداره.اصلاً کجای دین گفته چنین سننی جایز وبلکه مستحبه؟؟؟!!!!!!!!
    صرفاً عقیده ام راجع به این مسئله بود،جسارت به بزرگان معتقد به اون ودوستان نباشه.
    قمه زنی خشونت به تمام معناست
    لوکانت الدنیا تحسب بعدد لحظات السعادة....فأکتبوا علی قبری
    (((مات قبل أن یولد)))

9. صلوات ها 5

علاقه
    شهادت
    نوشته
    371
    حضور
    4 روز 12 ساعت 53 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    2336

نقل قول نوشته اصلی توسط مجنون الرضا نمایش پست ها
    سلام
    من مخالف صددرصد قمه زنی ام چه توی این زمان چه قبلاً.اصلاً چه معنا داره خودزنی؟؟مگه اگه خودزنی کردیم کمکی به امام حسین کردیم،چه بسا همین اینایی که الآن قمه می زنن اگه اون موقع واقعاً امام حسین نداشون میداد نمی رفتن.
    اصلاً مگه نمیگیم اسلام مخالف آسیب رسوندن به بدن هست پس چرا قمه زنی ولو به عشق امام حسین(ع)؟؟نگین قمه زنی به شرظی جایز است که آسیب جدی وارد نکنه چون قابل قبول نیست بالأخره بگیری خودت به قمه بزنی صد درصد آسیب داره.
    متأسفم برای کسانی که این سنت رو قبول دارن.سنتی که هیچ پیامد مثبتی برای دین نداره.اصلاً کجای دین گفته چنین سننی جایز وبلکه مستحبه؟؟؟!!!!!!!!
    صرفاً عقیده ام راجع به این مسئله بود،جسارت به بزرگان معتقد به اون ودوستان نباشه.
    قمه زنی خشونت به تمام معناست
    سلام منم گفتم مخالفم چرا ناراحت میشید!منم در از کسانی هستم که از حرف رهبر دفاع میکنم!!ولی گفتم حسش را دارم عزیز..شرمنده
    اللهم عجل لولیک الفرج
    التماس دعا به همگی.
    در ارزوی شهادت.

11. صلوات ها 5

نوشته
    100
    حضور
    1 روز 4 ساعت 55 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    187

سلام
    من مرجعم رهبر است!!میدونم که میگن نباید قمه بزنیم در عاشورا و منم وقتی فکر کردم فهمیدم که درسته!!!و نباید قمه بزنم!

چی کار کنم؟؟
    لطفا بزارید تو موضوعات مهم تا نظرات همه را درباره قمه بدونم!!

بقیه مراجع چی میگن؟؟

و چند تا دعا:
    اللهم عجل لولیک الفرج
    الهم ارزقنا شهادت فی سبیلک
    الهم ارزقنا زیارت الحسین و شفاعت الحسین

با تشکر از همگی!!
    سلام. برادرم، دو جمله میگویم و تمام:
    1. امروزه بیش از نیمی از مراجع قمه زنی را حلال میدانند(حضرات وحید، صافی، سیستانی، بهجت، حسینی شیرازی، روحانی و تبریزی)
    2. لطمه زدن به صورت و بدن برای سیدالشهدا در روایات متواترا جائز بلکه مستحب موکد است (اگر بخواید روایت بذارم)

13. صلوات ها 5

نوشته
    100
    حضور
    1 روز 4 ساعت 55 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    187

قال الصادق علیه السلام : ولقد شققن الجیوب و لطمن الخدود الفاطمیات علی الحسین بن علی علیه السلام و علی مثله تلطم الخدود وتشق الجیوب.امام صادق علیه السلام میفرمایند:همانا گریبان دریدند وبر گونه ها لطمه زدند فاطمیات(دختران زهرا علیها السلام)بر حسین بن علی علیه السلام وبر مثل چنین بزرگمردی باید لطمه زد و گریبان درید. (تهذیب الاحکام جلد ۸ صفحه ۳۲۵ و بحار الانوار ج82 ص 106 و عوالی اللالی ج3 ص 409)۱_ فى زیارة الناحیة:فَلَمَّا رَأَیْنَ النِّسَاءُ جَوَادَکَ مَخْزِیّاً وَ أَبْصَرْنَ سَرْجَکَ مَلْوِیّاً بَرَزْنَ مِنَ الْخُدُورِ لِلشُّعُورِ نَاشِرَاتٍ وَ لِلْخُدُودِ لَاطِمَاتٍ وَ لِلْوُجُوهِ سَافِرَاتٍ وَ بِالْعَوِیلِ دَاعِیَات
    ترجمه محتوایی:وقتی که زنان آل الله اسب امام حسین علیه السلام را دیدند در حالیکه زین واژگون بود از خیمه ها بیرون دویدند در حالیکه به سر و صورت میزدند...
    زیارت ناحیه مقدسه از لسان مبارک امام زمان (عج)

دلیل بر جواز لطمه زدن علاوه بر حدیث بالا فرموده حضرت بقیه الله (عج) است که در زیارت معروفه از حال زن های معظمات فاطمیات و مجللات علویات حکایتی فرموده : ((لاطمات الوجوه)) بحار الانوار ج101 ص 322 و نیز در همان زیارت فرمودند: (( و اقیمت لک الماتم فی علیین و لطمت علیک الحور عین)) بحار الانوار ج 98 ص 322
    و مورد تایید است فرمایش جناب سکینه خاتون(س)،خواب خود را که دیده بود و آن را برای یزید پلید نقل نمود . از جمله آن حکایت لطمه زدن حضرت زهرا (سلام علیها) بوده که : ((فلطمت علی وجهها و نادت وا ولداه )) لهوف ص198 بحار الانوار ج 45 ص 147
    قالَ رَسُولُ اللَّهِ‏صلى الله وعلیه وآله یا فاطِمَةُ! کُلُّ عَیْنٍ باکِیَةٌ یَوْمَ الْقِیامَةِ إِلّا عَیْنٌ بَکَتْ عَلى مُصابِ الْحُسَیْنِ فَإِنَّها ضاحِکَةٌ مُسْتَبْشِرَةٌ بِنَعیمِ الْجَنَّةِ؛ پیامبر اکرم‏صلى الله وعلیه وآله فرمود: فاطمه جان! روز قیامت هر چشمى گریان است، مگر چشمى که در مصیبت و عزاى حسین گریسته باشد، که آن چشم در قیامت خندان است و به نعمت‏هاى بهشتى مژده داده مى‏شود«.
    {p . بحارالانوار، ج ۴۴، ص ۲۹۳٫p}
    قالَ الرِّضاعلیه‏السلام: یا ابْنَ شَبیب! إِنْ کُنْتَ باکِیاً لِشَىْ‏ءٍ فَابْکِ لِلْحُسَیْنِ بْنِ عَلِىّ بْنِ اَبِى طالِبٍ‏علیه‏السلام فَإنَّهُ ذُبِحَ کَما یُذْبَحُ الْکَبْشُ؛ امام رضاعلیه‏السلام به »ریّان بن شبیب« فرمود: اى پسر شبیب! اگر بر چیزى گریه مى‏کنى، بر حسین بن على بن ابى طالب‏علیهماالسلام گریه کن، چرا که او را مانند گوسفند سر بریدند«.
    {p . بحارالانوار، ج ۴۴، ص ۲۸۶٫p}
    قالَ الرِّضاعلیه‏السلام: یَابْنَ شَبیبِ! إِنْ بَکِیَت عَلَى الْحُسَیْنِ‏علیه‏السلام حَتّى تَصِیرَ دُمُوعُکَ عَلى خَدَّیْکَ غَفَرَ اللَّهُ لَکَ کُلَّ ذَنْبٍ أَذْنَبْتَهُ صَغِیراً کانَ أَوْ کَبِیراً قَلِیلاً کانَ أَوْ کَثِیراً؛ امام رضاعلیه‏السلام فرمود: اى پسر شبیب! اگر بر حسین‏علیه‏السلام، آن قدر گریه کنى که اشک‏هایت بر چهره‏ات جارى شود، خداوند همه گناهانت را که مرتکب شده‏اى مى‏آمرزد، کوچک باشد یا بزرگ، کم باشد یا زیاد«.
    {p . امالى صدوق، ص ۱۱۲٫p}

قال الصادق علیه السلام:کل الجزع والبکاء مکروه سوی الجزع و البکاء علی الحسین علیه السلام
    حضرت امام صادق علیه السلام فرمودند:هر گونه جزع و گریه کردن مکروه است مگر جزع و بی تابی برای حسین علیه السلام.
    3- در معنای جزع: جابرعَنْ أَبِی جَعْفَرٍعلیه السلام قَالَ قُلْتُ لَهُ مَا الْجَزَعُ قَالَ أَشَدُّ الْجَزَعِ الصُّرَاخُ بِالْوَیْلِ وَ الْعَوِیلِ وَ لَطْمُ الْوَجْهِ وَ الصَّدْرِ وَ جَزُّ الشَّعْرِ مِن النَّوَاصِی
    روایت شده از جابر که گوید به امام باقرعلیه السلام گفتم :جزع یعنی چه؟حضرت فرمودند:شدید ترین جزع فریاد زدن بویل و بلند گریه کردن و فریاد زدن و بر سر و صورت زدن و کندن موهای پیشانی است.
    وسائل الشیعه ج‏3ص‏282و بحار الأنوار، ج‏98، ص: ۲۴۰ الکافی، ج‏3، ص: ۲۲۳

15. صلوات ها 4

علاقه
    الله و چهارده معصوم و دوستان آن ها
    نوشته
    1,527
    حضور
    75 روز 4 ساعت 38 دقیقه
    دریافت
    34
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    4592

بسم الله الرحمن الرحیم
    سلام
    نقل قول نوشته اصلی توسط me+ نمایش پست ها
    1. امروزه بیش از نیمی از مراجع قمه زنی را حلال میدانند(حضرات وحید، صافی، سیستانی، بهجت، حسینی شیرازی، روحانی و تبریزی)
    شاید اشتباه کنند مراجع.باید دلیل چنین حکمی به مقلدین گفته شود.چون این حکم جنبه اجتماعی خاصی هم دارد و سرش بحث است.خودتان هم گفتید بیش از نیمی از مراجع.نگفتید همه.یحتمل مخالفینی هم دارد.

2. لطمه زدن به صورت و بدن برای سیدالشهدا در روایات متواترا جائز بلکه مستحب موکد است (اگر بخواید روایت بذارم)
    اولاً با فرض جایز بودن لطمه زدن،نمی شود نتیجه گرفت قمه زدن جایز است.چون قمه زدن یک لطمه زنی خاص است که شدتش خیلی بیشتر از لطمه زنی های معمولی به هنگام عزاست.
    ثانیاً ما روایات شما را بررسی می کنیم.

قال الصادق علیه السلام : ولقد شققن الجیوب و لطمن الخدود الفاطمیات علی الحسین بن علی علیه السلام و علی مثله تلطم الخدود وتشق الجیوب.امام صادق علیه السلام میفرمایند:همانا گریبان دریدند وبر گونه ها لطمه زدند فاطمیات(دختران زهرا علیها السلام)بر حسین بن علی علیه السلام وبر مثل چنین بزرگمردی باید لطمه زد و گریبان درید. (تهذیب الاحکام جلد ۸ صفحه ۳۲۵ و بحار الانوار ج82 ص 106 و عوالی اللالی ج3 ص 409)۱_
    با فرض صحت روایت،این روایت دلیلی بر جواز قمه زنی نیست.گفته شده که باید لطمه زد.ولی نگفته شده که باید قمه زد.شدت لطمه زدن مشخص نشده.سینه و زنجیر زدن هم نوعی لطمه زدن است.منتهی مثل قمه زنی نیست.

فى زیارة الناحیة:فَلَمَّا رَأَیْنَ النِّسَاءُ جَوَادَکَ مَخْزِیّاً وَ أَبْصَرْنَ سَرْجَکَ مَلْوِیّاً بَرَزْنَ مِنَ الْخُدُورِ لِلشُّعُورِ نَاشِرَاتٍ وَ لِلْخُدُودِ لَاطِمَاتٍ وَ لِلْوُجُوهِ سَافِرَاتٍ وَ بِالْعَوِیلِ دَاعِیَات
    ترجمه محتوایی:وقتی که زنان آل الله اسب امام حسین علیه السلام را دیدند در حالیکه زین واژگون بود از خیمه ها بیرون دویدند در حالیکه به سر و صورت میزدند...
    دلیل بر جواز لطمه زدن علاوه بر حدیث بالا فرموده حضرت بقیه الله (عج) است که در زیارت معروفه از حال زن های معظمات فاطمیات و مجللات علویات حکایتی فرموده : ((لاطمات الوجوه)) بحار الانوار ج101 ص 322 و نیز در همان زیارت فرمودند: (( و اقیمت لک الماتم فی علیین و لطمت علیک الحور عین)) بحار الانوار ج 98 ص 322
    و مورد تایید است فرمایش جناب سکینه خاتون(س)،خواب خود را که دیده بود و آن را برای یزید پلید نقل نمود . از جمله آن حکایت لطمه زدن حضرت زهرا (سلام علیها) بوده که : ((فلطمت علی وجهها و نادت وا ولداه )) لهوف ص198 بحار الانوار ج 45 ص 147
    باز هم مانند بالا،شدت لطمه زدن معلوم نیست.مثل آن است که گفته شود فلانی بلندقد است،سپس ما نتیجه بگیریم که قدش 3 متر است.شدت بلندقدی معلوم نیست.اینجا هم شدت لطمه زدن معلوم نیست.

قالَ رَسُولُ اللَّهِ‏صلى الله وعلیه وآله یا فاطِمَةُ! کُلُّ عَیْنٍ باکِیَةٌ یَوْمَ الْقِیامَةِ إِلّا عَیْنٌ بَکَتْ عَلى مُصابِ الْحُسَیْنِ فَإِنَّها ضاحِکَةٌ مُسْتَبْشِرَةٌ بِنَعیمِ الْجَنَّةِ؛ پیامبر اکرم‏صلى الله وعلیه وآله فرمود: فاطمه جان! روز قیامت هر چشمى گریان است، مگر چشمى که در مصیبت و عزاى حسین گریسته باشد، که آن چشم در قیامت خندان است و به نعمت‏هاى بهشتى مژده داده مى‏شود«.
    {p . بحارالانوار، ج ۴۴، ص ۲۹۳٫p}
    قالَ الرِّضاعلیه‏السلام: یا ابْنَ شَبیب! إِنْ کُنْتَ باکِیاً لِشَىْ‏ءٍ فَابْکِ لِلْحُسَیْنِ بْنِ عَلِىّ بْنِ اَبِى طالِبٍ‏علیه‏السلام فَإنَّهُ ذُبِحَ کَما یُذْبَحُ الْکَبْشُ؛ امام رضاعلیه‏السلام به »ریّان بن شبیب« فرمود: اى پسر شبیب! اگر بر چیزى گریه مى‏کنى، بر حسین بن على بن ابى طالب‏علیهماالسلام گریه کن، چرا که او را مانند گوسفند سر بریدند«.
    {p . بحارالانوار، ج ۴۴، ص ۲۸۶٫p}
    قالَ الرِّضاعلیه‏السلام: یَابْنَ شَبیبِ! إِنْ بَکِیَت عَلَى الْحُسَیْنِ‏علیه‏السلام حَتّى تَصِیرَ دُمُوعُکَ عَلى خَدَّیْکَ غَفَرَ اللَّهُ لَکَ کُلَّ ذَنْبٍ أَذْنَبْتَهُ صَغِیراً کانَ أَوْ کَبِیراً قَلِیلاً کانَ أَوْ کَثِیراً؛ امام رضاعلیه‏السلام فرمود: اى پسر شبیب! اگر بر حسین‏علیه‏السلام، آن قدر گریه کنى که اشک‏هایت بر چهره‏ات جارى شود، خداوند همه گناهانت را که مرتکب شده‏اى مى‏آمرزد، کوچک باشد یا بزرگ، کم باشد یا زیاد«.
    {p . امالى صدوق، ص ۱۱۲٫p}
    این سه روایت دخلی به موضوع ما ندارد.درباره گریه کردن است.اصلاً اشاره ای به لطمه زدن نشده است.

قال الصادق علیه السلام:کل الجزع والبکاء مکروه سوی الجزع و البکاء علی الحسین علیه السلام
    حضرت امام صادق علیه السلام فرمودند:هر گونه جزع و گریه کردن مکروه است مگر جزع و بی تابی برای حسین علیه السلام.
    3- در معنای جزع: جابرعَنْ أَبِی جَعْفَرٍعلیه السلام قَالَ قُلْتُ لَهُ مَا الْجَزَعُ قَالَ أَشَدُّ الْجَزَعِ الصُّرَاخُ بِالْوَیْلِ وَ الْعَوِیلِ وَ لَطْمُ الْوَجْهِ وَ الصَّدْرِ وَ جَزُّ الشَّعْرِ مِن النَّوَاصِی
    روایت شده از جابر که گوید به امام باقرعلیه السلام گفتم :جزع یعنی چه؟حضرت فرمودند:شدید ترین جزع فریاد زدن بویل و بلند گریه کردن و فریاد زدن و بر سر و صورت زدن و کندن موهای پیشانی است.
    وسائل الشیعه ج‏3ص‏282و بحار الأنوار، ج‏98، ص: ۲۴۰ الکافی، ج‏3، ص: ۲۲۳
    باز هم گفته شدن زدن بر سر و صورت و کیفیت و شدتش معلوم نشده است.خیلی ها به هنگام عزاداری برای امام حسین (ع) بر سر خود می زنند،اما نه با قمه.بلکه با دست.

لبیک یا مهدی
    و من الله توفیق
    لا حول و لا قوة الا بالله العلي العظيم
    یا لثارت الحسین

17. صلوات ها 8

علاقه
    شهادت
    نوشته
    371
    حضور
    4 روز 12 ساعت 53 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    2336

نقل قول نوشته اصلی توسط بن موسی نمایش پست ها
    بسم الله الرحمن الرحیم
    سلام

شاید اشتباه کنند مراجع.باید دلیل چنین حکمی به مقلدین گفته شود.چون این حکم جنبه اجتماعی خاصی هم دارد و سرش بحث است.خودتان هم گفتید بیش از نیمی از مراجع.نگفتید همه.یحتمل مخالفینی هم دارد.

اولاً با فرض جایز بودن لطمه زدن،نمی شود نتیجه گرفت قمه زدن جایز است.چون قمه زدن یک لطمه زنی خاص است که شدتش خیلی بیشتر از لطمه زنی های معمولی به هنگام عزاست.
    ثانیاً ما روایات شما را بررسی می کنیم.

با فرض صحت روایت،این روایت دلیلی بر جواز قمه زنی نیست.گفته شده که باید لطمه زد.ولی نگفته شده که باید قمه زد.شدت لطمه زدن مشخص نشده.سینه و زنجیر زدن هم نوعی لطمه زدن است.منتهی مثل قمه زنی نیست.

باز هم مانند بالا،شدت لطمه زدن معلوم نیست.مثل آن است که گفته شود فلانی بلندقد است،سپس ما نتیجه بگیریم که قدش 3 متر است.شدت بلندقدی معلوم نیست.اینجا هم شدت لطمه زدن معلوم نیست.

این سه روایت دخلی به موضوع ما ندارد.درباره گریه کردن است.اصلاً اشاره ای به لطمه زدن نشده است.

باز هم گفته شدن زدن بر سر و صورت و کیفیت و شدتش معلوم نشده است.خیلی ها به هنگام عزاداری برای امام حسین (ع) بر سر خود می زنند،اما نه با قمه.بلکه با دست.

لبیک یا مهدی
    و من الله توفیق
    قمه زنی یعنی حجامت سر
    اللهم عجل لولیک الفرج
    التماس دعا به همگی.
    در ارزوی شهادت.

19. صلوات ها 3

علاقه
    الله و چهارده معصوم و دوستان آن ها
    نوشته
    1,527
    حضور
    75 روز 4 ساعت 38 دقیقه
    دریافت
    34
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    4592

بسم الله الرحمن الرحیم
    سلام
    قمه زنی یعنی حجامت سر
    آسیب رساندن به سر حدی دارد که قمه زنی این حد را رعایت نمی کند.اگر هر کاری به عنوان آسیب رساندن به خود برای عزاداری جایز باشد،پس خودکشی هم به عنوان یک آسیب رساندن به خود،جایز است در راه عزاداری امام حسین (ع) !!!
    واقعاً آبروی تشیع با این کار ها در خطر می افتد.

لبیک یا مهدی
    و من الله توفیق
    لا حول و لا قوة الا بالله العلي العظيم
    یا لثارت الحسین

21. صلوات ها 9

صفحه 1 از 5 123 ... آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کاربرانی که این موضوع رو مطالعه کرده اند از ۱۳۹۳/۰۹/۱۳, ۱۱:۰۹ : 1

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری