جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: ابا الخطاب از شخصیت های لعن شده در کتاب شریف بحار ، که بود؟

شروع کننده موضوع

نوشته
    108
    حضور
    1 روز 9 ساعت 10 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    325

ابا الخطاب از شخصیت های لعن شده در کتاب شریف بحار ، که بود؟

سلام. من متواترا دیدم که این شخص: ابا خطاب لعن شده توسط معصومین علیهم السلام، او کیست؟

با تشکر

2.  

علاقه
    تحصیل ، تحقیق و پژوهش
    نوشته
    21,515
    حضور
    174 روز 17 ساعت 2 دقیقه
    دریافت
    11
    آپلود
    0
    گالری
    38
    صلوات
    58293

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد مقداد

4. صلوات

علاقه
    مطالعات تاریخی
    نوشته
    1,739
    حضور
    26 روز 19 ساعت 23 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    1
    صلوات
    4711

نقل قول نوشته اصلی توسط تبری نمایش پست ها
    سلام. من متواترا دیدم که این شخص: ابا خطاب لعن شده توسط معصومین علیهم السلام، او کیست؟

با تشکر
    با عرض سلام و ادب
    ابوالخطاب محمد بن مقلاس اسدی کوفی ابتدا از یاران امام صادق علیه السلام بود ولی سرانجام در اثر بی تقوائی به وادی «غلو» کشیده شد. او اعتقاد پیدا کرد امام صادق علیه السلام خداست و با این ادعا افرادی را به دور خود جمع کرد. او می‌گفت:«هر کس امام را بشناسد دیگر تکلیفی ندارد.» و هر چه را اصحابش دوست داشتند، برایشان حلال می‌ساخت، تا آنجا که تمامی احکام الهی را از بین برد.
    امام صادق او را طرد نمود و لعنت و نفرین کرد و فرمود:«لعن الله ابا الخطاب و قتله بالحدید.» (خداوند اباخطاب را لعنت کند و او را با آهن بکشد.) دعای امام مستجاب شد و او به دست عیسی بن موسی عباسی با شمشیر به قتل رسید.

در روایتی امام صادق(ع) به مسلمانان سفارش می‌کند که جوانان خود را از شر افراطیونی که عظمت الهی را کوچک می‌کنند و برای بندگان خدا ادعای ربوبیت می‌کنند، حفظ کنید.[1] امام(ع) سفارش می‌فرمود: حتی با آنان نشست و برخاست نکنید و با آنان هم غذا هم نشوید.[2] حضرت بارها آنان را تکفیر و تفسیق[3] فرمود.[4]

پی نوشتها:

[1]. اُحذُرُوا علی شبابکم الغلاةً لایُفسِدوهم، الغلاة شرُّ خلقِ الله یُصغرونَ عظمةَ الله و یَدَّعُونَ الربوبیّةَ لعباد الله. (امالی الشیخ، ج۲)

[2] امام صادق با اشاره به اصحاب ابی خطاب و غلات به مفضل بن مزید فرمود: یا مفضَّل لا تقاعدوهم و لا تُؤاکلوهم و لا تُشاربوهم و لا تصافحوهم و لاتؤاثروهم.( طوسی، اختیار معرفة الرجال، ج۲، حدیث۵۳۵، ص۵۸۳؛ موسسه ال البیت).

[3] فأشهد بالله أنه کافر فاسق مشرک، و أنه یحشر مع فرعون فی أشد العذاب غدوا و عشیا، ثم قال أما و الله إنی لأنفس على أجساد أصیبت معه النار. (کشی، ص ۲۹۶) سمعت أبا عبد الله (ع) یقول لعن الله أبا الخطاب و لعن من قتل معه و لعن من بقی منهم و لعن الله من دخل قلبه رحمة لهم. (رجال کشی، ۲۹۵٫)

[4] عن أبی بصیر، قال، قال لی أبو عبد الله (ع) یا أبا محمد ابرأ ممن یزعم أنا أرباب قلت بری‏ء الله منه، فقال ابرأ ممن یزعم أنا أنبیاء قلت بری‏ء الله منه. (رجال کشی، ص۲۹۸٫)
    خدا یک علی(ع) داشت،الحمدلله آن هم امام ما شد.« مرحوم آیت الله شیخ محمد کوهستانی»

6. صلوات ها 3

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کاربرانی که این موضوع را مشاهده کرده اند: 0

هیچ کاربری در لیست وجود ندارد.

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری