حجاب

تب‌های اولیه

23 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
حجاب

سلام.یه سوالی دارم که قبلا جواب داده شد اما خوب متوجه نشدم .پرسشم در مورد مقنعه ها یا روسری هایی هست که وقتی اشعه نور بهش میخوره بصورت هاله ایی و در واقه مجازی ممکنه مو یا کلیپس مو معلوم میشه ،نه اینکه کاملا مو معلوم شه !!! البته منظور روسریهای حریری نیس که کاملا مو رو معلوم میکنه چون اونها اصلا پوشش ندارن و این مبرهنه اما در حال حاضر مقنعه ها و روسریهایی که تو بازار هستن اینجورین . والا موندیم چی بپوشیم لطفا یه راهنمایی بکنید که تکلیفمونو بدو نیم

با نام الله

کارشناس بحث: استاد سجاد

[="Tahoma"][="Black"]با عرض سلام و احترام و تشکر از سوال شما

اگر حجاب زن به صورتی باشد که به نوعی موجب جلب توجه نامحرم گردد یا زینت محسوب شود ، جایز نیست .

همیشه موفق و سلامت باشید[/]

ممنون از جوابتون ولی واقعا ملاک چیه ؟؟؟ همه میگن چیزی بپوش که موجب جلب توجه نامحرم نشه...... الان بعنوان مثال ممکنه من چیزی بپوشم که بنظرم سادس ولی شاید بازم موجب توجه جنس نامحرم شه !!!!!!! منکه نمیدونم تو ذهن مردها چی میگذره

rezvaneee;396982 نوشت:
ممنون از جوابتون ولی واقعا ملاک چیه ؟؟؟ همه میگن چیزی بپوش که موجب جلب توجه نامحرم نشه...... الان بعنوان مثال ممکنه من چیزی بپوشم که بنظرم سادس ولی شاید بازم موجب توجه جنس نامحرم شه !!!!!!! منکه نمیدونم تو ذهن مردها چی میگذره

سلام خواهر گرامی
شما یه مانتو تقریبا معمولی( نه گشاد نه تنگ و کوتاه هم نباشه ) بپوش. بعد یه چادر سیاه سرت کن. ( از چادرهایی که مثل تور هستن از این ور اون ورش دیده میشه هم استفاده نکن)

سلام بر بقیة الله الاعظم ومنتظرانش

این داستان شامل مطلبی عمیق وشنیدنی است وحقیقتی را بیان میکند کهبسیاری از ان غافلند .لطفا" خواندن این مطلب را به دوستان دیگر هم پیشنهاد بدهید :Gol:

خــانومــی شماره بدم، اهای خانم خوشگله کجا؟ برســــونمت، چند لحظه از وقتت میدی به مـــــا...

اینها جملاتی بود که دخترک در طول مســیر خوابگاه تا دانشگاه می شنید!

بیچــاره اصـلا” اهل این حرفـــــها نبود…این قضیه به شدت آزارش می داد تا جایی که چند بار تصـــمیم گرفت بیخیــال درس و مــدرک شود و به محـــل زندگیش بازگردد.

روزی به امامزاده ی نزدیک دانشگاه رفت..

شـاید می خواست گله کند از وضعیت آن شهر لعنتی….

دخترک وارد حیاط امامزاده شد…خسته… انگار فقط آمده بود گریه کنه... دردش گفتنی نبود….

رفت و از روی آویز چادری برداشت و سر کرد… وارد حرم شدو کنار ضریح نشست. زیر لب چیزی می گفت انگار!!! خدایا کمکم کن….

چند ساعت بعد، دختر که کنار ضریح خوابیده بود با صدای زنی بیدار شد… خانوم!خانوم! پاشو سر راه نشستی! مردم می خوان زیارت کنن...

دخترک سراسیمه بلند شد و یادش افتاد که باید قبل از ساعت ۸ خود را به خوابگاه برساند… به سرعت از آنجا خارج شد… وارد شــــهر شد…

امــــا…

اما انگار چیزی شده بود… دیگر کسی او را بد نگاه نمی کرد..! انگار محترم شده بود… نگاه هوس آلودی تعـقــیبش نمی کرد! احساس امنیت کرد…

با خود گفت: مگه میشه آنقدر زود دعام مستجاب شده باشه، فکر کرد شاید اشتباه می کند، اما اینطور نبود!

یک لحظه به خود آمد…

دید چـــادر امــامزاده رو سر جاش نگذاشته...!

موفق دراطاعت امر خداوند

rezvaneee;396982 نوشت:

با سلام
خواهرم چادر بهترین محافظ است شاید تو گرما کمی اذیت بشید اما اجرتون هم 100 در100 زیاد میشه

rezvaneee;396982 نوشت:
منکه نمیدونم تو ذهن مردها چی میگذره
شما نمیدونید خواهرم، ولی حقیر خوب میدونم چی میگذره.

غریزه مرد ایجاب میکنه که زن رو با توجه به زیبایی جنسیش، مثل یک ابزار نگاه کنه. اما بهمین زن، با پوششی ساده و غیر رنگی(مشکی)، نگاه جنسی نمیشه، چراکه زیباییش پوشیده شده و مرد بهانه ای پیدا نمیکند برای ابزار سازی و مجبور است بپذیرد یکسانی مرد و زن در اجتماع را.

من چادرمیذارم البته ملی چون چادرمعمولیابرام سخته حالامن همه چی مشکی میپوشم وقتی یه روسری دارم قرمزه زیرچادرمی پوشم یهومیرم بیرون می بینم همه چپ چپ ادمونگاه میکنن وقتی کلیپس هم میذارم ازپشت چادرم معلومه بازم همه چپ چپ نگاه میکنن بنظرم کلیپسم کوچیکه اندازش تقریبا اوندفه روسری مشکی وسفیدگذاشتم بازهم تکرارشداین مسئله گیرافتادم :Ghamgin:کلابایدمشکی بپوشم مث اینکه !!!!واقعابایدچیکارکنم:Ghamgin:یعنی گناه کردم؟عجب ادمای بی جنبه ای:geryeh:

یامین;397301 نوشت:
من چادرمیذارم البته ملی
فضول نیستما! اما بنظر حقیر خیلی جلب توجه مکنن چادرهای ملی و عربی، بهرحال نظرم بود.

میدونید آدم یا کاریو نمیکنه یا درسته انجامش میده، منظوری ندارما همه ی کارارو عرض میکنم. خواهر عزیز، خب روسری قرمز واقعا تمپتره، میدونید یه روسری قهوه ای مایل به روشن با یه چادر مشکی فکر میکنم از روسری قرمز بهتر باشه.

قهوه ای مایل به روشن؟:Moteajeb!:
منظور قهوه ای روشنه یا قهوه ای ملایم یا قهوه ای مایل به خاکی؟

هرچند به نظرم همه رو نمیشه با چوب روند، اما خیلی از مدل های جدید چادر ها و چادری ها متاسفانه حتی ناخواسته تبلیغ بی حجابی می کنن!:Ghamgin:

خدایی قدیما مادرامون که چادر میذاشتن زمان شاه، کتک می خوردن اما اون چادر رو یه ذره از خودشون جدا نمی کردن! الان دومتر اونطرف تر از خود فرد، چادر بدبخت باید التماس کنه، یکی منم ببره!!:Ghamgin:

اما درمورد سوال اول پست:
به نظرم اینطور نیس که همه این روسری ها که مجازاً مو رو مشخص می کنه جلب توجهی داشته باشه. البته من خودم آسون می گیرم همه چیو برا همین معمولاً با چندنفر دیگه مشورت می کنم تا مطمئن بشم چیزی جلب توجه نداشته باشه.
به نظرم با کسانی خرید برید که این مسائل عرفی رو بهتر میتونن حدس بزنن؛ دوسه بار که باهاشون خرید برید کم کم معیار دستتون میاد.
دوستان اینجا تاپیک چادری کردن افراد که نیس. چادر حجاب کامله درست اما باید درنظر داشت که ممکنه صاحب این تاپیک تیپ مانتویی محجبه داشته باشه. هرچند این روزا سخت شده داشتن این تیپ اما بهرحال شدنیه.

rezvaneee;396436 نوشت:
سلام.یه سوالی دارم که قبلا جواب داده شد اما خوب متوجه نشدم .پرسشم در مورد مقنعه ها یا روسری هایی هست که وقتی اشعه نور بهش میخوره بصورت هاله ایی و در واقه مجازی ممکنه مو یا کلیپس مو معلوم میشه ،نه اینکه کاملا مو معلوم شه !!! البته منظور روسریهای حریری نیس که کاملا مو رو معلوم میکنه چون اونها اصلا پوشش ندارن و این مبرهنه اما در حال حاضر مقنعه ها و روسریهایی که تو بازار هستن اینجورین . والا موندیم چی بپوشیم لطفا یه راهنمایی بکنید که تکلیفمونو بدو نیم

در مورد این سوال بگم که گفتنی ها رو جناب سجاد فرمودند
دیگه توضیحی نمیمونه
لباسی که جلب توجه کنه صحیح نیست

یامین;397301 نوشت:
من چادرمیذارم البته ملی چون چادرمعمولیابرام سخته حالامن همه چی مشکی میپوشم وقتی یه روسری دارم قرمزه زیرچادرمی پوشم یهومیرم بیرون می بینم همه چپ چپ ادمونگاه میکنن وقتی کلیپس هم میذارم ازپشت چادرم معلومه بازم همه چپ چپ نگاه میکنن بنظرم کلیپسم کوچیکه اندازش تقریبا اوندفه روسری مشکی وسفیدگذاشتم بازهم تکرارشداین مسئله گیرافتادم کلابایدمشکی بپوشم مث اینکه !!!!واقعابایدچیکارکنمیعنی گناه کردم؟عجب ادمای بی جنبه ای

به نظرم چادر لبنانی از همه نوع دیگه بهتره نه مثل ملی تنگه نه مثل عربی میکشه و استینش کوتاستو...مثل چادر های معمولیم دستو پا گیر نیس.یه بار امتحان کنین.
روسری هم حتما نمیخواد سیاه باشه.لبته قرمز خب معلومه جلب توجه میکنه
ولی رنگای دیگه که تا حدی تیره است و جیغ نیس که مشکلی نداره.

من اینقد خوشم میاد سر استین چادرم خودم کار کنم

منجوق دوزی و گلدوزی و روبان دوزی . محشر میشه

[="Tahoma"][="Black"]

rezvaneee;396982 نوشت:

با تشکر از شما

ملاک همان است که عرض کردم یعنی جلب توجه ؛ نه مطابق مد یا ساده بودن لباس و نه رنگ خاصی .

خانم های بزرگوار در این رابطه ، مطالب خوبی فرمودند که جای تقدیر دارد .

جلب توجه معمولا با تغییر کمیت و کیفیت نگاه نامحرم به راحتی قابل تشخیص است ؛ خانم های محترم اگر کمی دقت کنند به راحتی این تفاوت را احساس خواهند کرد در جایی هم که قابل تشخیص نباشد تکلیفی جز رعایت حدود شرعی حجاب ندارند .

همیشه سلامت و موفق باشید[/]

دوستان خیلی ممنون از همراهیتون ولی لازم دونستم یچیزیو بگم واقعیتش من چادری نیستم و نبودم یعنی اصلا حجابم خوب نبود ولی چند وقتی هست که دارم سعی و تلاشمو بکار میگیرم که با وجود مانتویی که میپوشم حجابم رعایت بشه و موجب نگاه نامحرم نشه که احساس خودم اینه که خیلی از نگاها تو این مدت ازم برداشته شده خوشبختانه .من مجتهدم جناب مکارم شیرازی هستن که طبق فتوای ایشون عمل میکنم که میگن یه مقدار ارایش ملایم برای خانمها مشکل نداره حالا این ارایش ملایم چی هس من نمیدونم ؟؟! خود ایشون گفتن یعنی مفسده انگیز و غلیط نباشه ..الان نوع ارایشها انقدر غلیظ شده که من نمیدونم منظور ایشون همیناس یا نه ! از طرفی در مورد کلیپس که اون دوستمون گف راست میگه منم از نوع کوچیک کلیپس رو استفاده میکنم اما هر قدرم که کوچیک باشه بازم پف میکنه ! تو یه پست خوندم اگه این چیزا مثل همین استفاده از کلیپس تو یه شهری معمول باشه اشکال نداره چون زیاد باعث جلب توجه نمیشه ایا واقعا چنین چیزی هست ؟؟ از خانومها اگرم نظر کارشناسی در مورد ارایش ملایم که جناب مکارم گفتن و همچنین کلیپس مو میدونن بهم بگن که اینقدر مجبور نباشم سرچ نکنم

دوستم.واقعیتش من دوستانم زیاد تو قید و بند این مسایل نیستن گاهیم که این سوالها رو میپرسم دست میندازن که تو زیادی دیگه داری سخت میگیری .. شما راست میگی پس الان بنظر شما من دارم سخت میگیرم یا نه ! ؟

rezvaneee;397796 نوشت:
دوستم
خواهر گرامی، میدونید؟ اگر کسی حجاب بگیره به عشق صاحب الامر عجل الله فرجه، طوری حجاب میگیره که حضرت ازش راضی باشه، و اگر هدفی دیگه داره که هیچ

یه معیار برای اینکه معیار عرف شهرتون دستت بیاد: توجه بیشتر داشته باش تو اماکن عمومی تو وسایل نقلیه عمومی که چه تیپ هایی بیشتر نگاه ها رو سمت خودش جلب می کنه؟
آرایش ملایم یا ته آرایش خب تعریف مشخصی داره. یعنی چهرت همون چهره خودت باشه با کمی تغییر جزئی. نه به لحاظ ترکیب رنگ نه به لحاظ میزان مصرف، هیچ چی به چشم نیاد از آرایش. مثالی که در برابر این میشه زد اشخاصیه که به عروسی می رن یا به اصطلاح فشن هستن. دقت کنی هرجا باشن نظرها رو به خودشون جلب می کنن. البته گاهی آرایش کامل هم لازم نیس برای جلب توجه گاهی فقط یه عنصر از آرایش ممکنه بیش از حد طبیعی باشه؛ پررنگ باشه؛ جلب توجه کنه! همون هم مشکل داره.

منم وقتی مقلد آقای مکارم بودم همین رو شنیده بودم که آرایشی رو حروم میدونن که جلب توجه داشته باشه و یا تحریک گر باشه. وگه نه ته آرایش رو مجاز میدونستن.

درمورد کلیپس هم فک نکنم یه ذره پف کردن ایراد شرعی داشته باشه. البته بهتره کارشناس نظر بدن اما با عقل جور در نمیاد که یه ذره پف کردنی که خیلی به چشم نمیاد هم مشکل داشته باشه! اسلام دینی نیست که سخت گیری بیش از اندازه داشته باشه! موکد میگم من فتوا رو نمیدونم این نظر شخصیمه.
اگه هم واقعاً به چشم میاد خب کم کم عادتت رو باید تغییر بدی و از جایگزین استفاده کنی.

خوبه که به فکر حجابت هستی. این نشونه ی خیلی چیزهای خوبه. مراقب این اعتقادت باش. ضربه های سنگین شیطون از آدما بخاطر اعتقادات درستشونه و از پا نمیشینه تا یه ناخالصی تو اون اعتقاد بندازه
تبریک خواهرم:Gol:

یه سوال دیگه داشتم در مورد رنگ لباسه من لباسهای زمستونیم از نوع رنگ روشنه مثلا زرد یا ابی بجهت جلب توجه که میگن خب میشه گف رنگهای چشم نوازی هست ولی حجم بدن توش معلوم نیس آیا پوشیدنه اینام تهییج اوره ؟؟؟ در ضمن یه سوال دیگم داشتم من طبق عادت بیرون رفتنی از هندزفری استفاده میکنم که خب از روی مقنعه یا روسری مشخصه البته این کارو بیشتر به این صرف انجام میدم که بی تفاوتیم به محیط معلوم شه تا اگه کسی تو فکرش متلکو این جرفا بود همون جا خنثی شه وگرنه میتونم از زیر مقنعه ام بذارم حالا اینم اشکال شرعی داره ؟؟

rezvaneee;397796 نوشت:
دوستم.واقعیتش من دوستانم زیاد تو قید و بند این مسایل نیستن گاهیم که این سوالها رو میپرسم دست میندازن که تو زیادی دیگه داری سخت میگیری .. شما راست میگی پس الان بنظر شما من دارم سخت میگیرم یا نه !
نه.اصلا زیادی سخت نمیگیرین!

[="Tahoma"][="Black"]

rezvaneee;398164 نوشت:
یه سوال دیگه داشتم در مورد رنگ لباسه من لباسهای زمستونیم از نوع رنگ روشنه مثلا زرد یا ابی بجهت جلب توجه که میگن خب میشه گف رنگهای چشم نوازی هست ولی حجم بدن توش معلوم نیس آیا پوشیدنه اینام تهییج اوره ؟؟؟ در ضمن یه سوال دیگم داشتم من طبق عادت بیرون رفتنی از هندزفری استفاده میکنم که خب از روی مقنعه یا روسری مشخصه البته این کارو بیشتر به این صرف انجام میدم که بی تفاوتیم به محیط معلوم شه تا اگه کسی تو فکرش متلکو این جرفا بود همون جا خنثی شه وگرنه میتونم از زیر مقنعه ام بذارم حالا اینم اشکال شرعی داره ؟؟

با تشکر از سؤال مجددتان

معمولا رنگ های روشن جلب توجه بیشتری دارند و در فرض سؤال اگر موجب جلب توجه نامحرم شود نباید از آن در مقابل نامحرم استفاده کرد یا به صورتی باشد که معلوم نباشد .

در مورد استفاده از هندزفری هم ملاک همین است .

همیشه سلامت و موفق باشید[/]

سلام خواهرم

rezvaneee;397794 نوشت:
تو یه پست خوندم اگه این چیزا مثل همین استفاده از کلیپس تو یه شهری معمول باشه اشکال نداره

ببینید این درسته اما معیار ما ادم های با حجاب هست.(منم شنیدم اگه مثلا تو یه ده یا روستایی خانم های پیر چند تا مو به عنوان رسم اونجا بیرون بذارن ، اشکالی نداره) اما اینجا ما رو که با بدحجاب ها مقایسه نمی کنن بگن بله اونا اینجورین پس ما هم اینجوری باشیم مشکلی نیست.ما باید خودمون رو با باحجاب ها مقایسه کنیم.و یه با حجاب واقعی هم کلیپس بزرگ یا کلیپسی که جلب توجه کنه رو استفاده نمی کنه.نمی دونم دوستان تا چه حدی با این نظرم موافقن ولی به نظرم کلیس زیباتر جلوه میده !:ok:

یکی هم اینکه به نظرم بعضی ها با همون ارایش ملایم هم زیبا به نظر میرن.هیچ اصلا ممکنه با ارایش غلیظ خوب به نظر نرسه که با ارایش ملایم زیباتره!
بازم نظر شخصی ام هست .اینکه کار از محکم کاری عیب نمی کنه.چی میشه ادم اون ملایم رو نکنه ؟! امروز میگیم یه کرم میزنم .فردا یه برق لب هم کنار اضافه می کنیم .پس فردا ... .زمان مدرسه بهمون گفتن اگه ما در حد نمره ی 20 درس بخونیم ، ممکنه 19 یا 18 بگیریم.اما اگه در حد 20 بخونیم ، احتمالش بیشتره که 20 بگیریم.! البته ملاک و هدف همه هم 20 نیست.این حرفم با کسانی بود که دین دوستن.

یه نکته ی اخر هم اینکه ، خواهرا خواهشا کارها و رفتارهاتون رو بر اساس روند جامعه انجام ندین.مثال میزنم : امروز اونا شال 2 سانتی بستن ، پس ما 4 سانتی ببندیم.فردا که هیچ اون شال رو نبستن ، ما 2 سانتی قراره ببندیم؟
خلاصه اینکه معیار و الگو رو حد شرعی قرار بدید.

یا علی

موضوع قفل شده است