جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: چادر و جلباب

 1. #1

  عضویت
  جنسیت شهريور ۱۳۹۲
  نوشته
  2
  حضور
  1 ساعت 6 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  16

  اشاره چادر و جلباب
  استعمال کلمه حجاب در مورد پوشش زن ، يک اصطلاح نسبتاًجديد است ، در قديم و مخصوصاً در اصطلاح فقها کلمه ((ستر)) که به معنی پوشش است بکار رفته است . بهتر اين بود که کلمه عوض نمی شد و ما هميشه همان کلمه پوشش را بکار می برديم ، زيرا معنی شايع لغت حجاب پرده است ، همين امر موجب شده که عده زيادی گمان برند که اسلام خواسته است زن هميشه پشت پرده باشد و در خانه محبوس بماند .
  وظيفه پوشش که اسلام برای زنان مقرر کرده به معنی اين نيست که از خانه بيرون نرود ، اصلاً زندانی کردن زن در اسلام مطرح نيست ، در برخی از کشورها مثل ايران قديم و هند چنين چيزهايی وجود داشته ولی در اسلام وجود ندارد ، عفاف و حجاب در اسلام اينست که زن در معاشرت خود با مردان خود را بپوشاند و به جلوه گری و خودنمايی نپردازد .
  اخيراً اصطلاحی بين مردم ما رايج شده که می گويند عده ای بی حجاب اند و گروهی بد حجاب ، بايد دقت کرد که پيشوند ((بد)) برای صفات خوب غير معقول و غلط است و اصلاً معنا ندارد مثل : بد نجابت ، بد ايمان، بد تقوی ، بد حجاب و … اگر همه اندام به نامحرم ارائه گردد برهنه ناميده می شود اما اگر بخشی از اعضای ممنوعه زن مثل بازو ، ساق پا ، گردن و مقداری از موی سر و چهره آرايش کرده به نامحرم ارائه شود بدون عفاف يا بی حجاب ناميده می شود نه بد حجاب .
  اينک به حدود پوشش در اسلام با توجه به آيات کتاب آسمانی می پردازيم :
  (( يا ايهاالنبی قل لازواجک و بناتک و نساء المومنين يدنينن عليهن من جلابيهن ذلک ادنی ان يعرفن فلايوذين و کان الله غفوراً حکيماً))
  ای پيامبر به زنان و دختران خود و به زنان مومنين بگو تا خود را بوسيله جامه ای که تمام بدن آنها را فراگيرد بپوشانند (به نحوی که جايی از بدنشان در منظر و ديد نامحرمان نباشد ) اين نزديکترين چيزی است که آنها به عنوان اهل عفت شناخته شوند پس ( افراد هرزه ) متعرض آنها نمی شوند و اذيتشان نمی کنند .
  در مورد کلمه جلباب گفته شده است : ( جلباب روپوشی است که از بالا تا پايين را می پوشاند يا هر چيزی که بدن به سبب آن پوشيده می شود ، خواه کساء باشد يا غير آن و جمع آن جلابيب می باشد )
  در معجم الوسيط آمده است : ( جلباب پيراهن يا جامه ای است که تمام لباسهای بدن را فرا می گيرد ) به هر حال آيه دلالت دارد بر اين که زنان بايد از روپوش کامل جهت پوشش تمام بدن و اندام استفاده کنند ، پوششی که معرف شخصيت و عفت زن مومن باشد . اين موجب می گردد که افراد لاابالی جرات نکنند به او جسارت کرده به ديد شهوت و هوسرانی به او بنگرند .
  در سبب نزول آيه 31 سوره نور چنين بيان داشته اند که : از امام باقر (ع) نقل شده که جوانی از انصار در مسير خود با زنی روبرو شد و در آن روز زنان مقنعه خود ?را پشت گوشها قرار می دادند و طبعاً گردن و مقداری از سينه آنها نمايان می شد ، چهره آن زن نظر آن جوان را به خود جلب کرد و چشم خود را به او دوخت ، هنگامی که زن گذشت جوان همچنان با چشمان خود او را بدرقه می کرد درحالی که راه خودرا ادامه می داد تا اينکه وارد کوچه تنگی شد و ?باز همچنان به پشت سر خود نگاه می کرد ، ناگهان صورتش به ديوار خورد و تيزی استخوان يا قطعه شيشه ای که در ديوار بود صورتش را شکافت ! هنگامی که زن گذشت جوان به خود آمد و ديد خون از صورتش جاری است و به لباس و سينه اش ريخته ! با خود گفت به خدا سوگند من خدمت پيامبر می روم و اين ماجرا را بازگو می کنم ، هنگامی که چشم رسول خدا (ص) به او افتاد فرمود چه شده است ؟ و جوان ماجرا را نقل کرد و آيه زير نازل شد :
  (( قل للمومنات يغضفن من ابصارهن و يحفظن فروجهن و لا يبدين زينتهن الا ما ظهر منها و … ))
  ای پيامبر به زنان با ايمان بگو ديدگان خويش را از مردان نامحرم فرو خوابانند و نهان جای و دامن خويش را از (پليدی ) محفوظ داشته و مواضع زيور و آرايش خود را ظاهر نسازند مگر آنچه از آن مواضع ظاهر است ( مانند وجه و کفين ) و گريبان و سينه خويش را با مقنعه و سرپوش بپوشانند .
  در آيه فوق يک استثناء وجود دارد و آن (( الا ما ظهر منها )) است که به نظر اکثر علما حمل بر گردی صورت و دو دست ( از مچ تا سر انگشتان ) می شود و فتوای امام خمينی ( رضوان الله تعالی عليه ) هم همين است
  در عروه الوثقی نيز چنين آمده است : بر زن واجب است که تمام بدن بجز چهره و دو دست ( از نوک انگشتان تا مچ ) را از نامحرم بپوشانند اماشرط عدم پوشش برای چهره و دو کف دست اينست که عريان بودن آن دو به جهت لذت بردن و ريب نباشد ، درغير اينصورت پوشش آنها هم واجب است ونظر کردن از روی لذت حرام است و اين جا استثناء نيست ،حتی افرادمحرم نيز بايد باوجود لذت چشم فرو بندندو از يکديگر بپوشانند و احتياط اينست که زن از ناف تا زانوی خود را از محارم بپوشاند ( خواه لذت و ريبی در کار باشد يا نباشد )
  حکم پوشش از جانب اسلام برای زن به خاطر مصالح اجتماعی و بدان جهت است که مفاسدی را به وجود نياورد .
  پوشش زن بايد به نحوی باشد که مصلحت فردی و اجتماعی را در بر داشته باشد . لباسهای جلف و نازک با شکلهايی که نظرها را به خود جلب و شهوات نفسانی را برانگيزد ، در اصطلاح شرع ودين حجاب و ستر محسوب نمی شود. لذا دررساله امام خمينی(رضوان الله تعالی عليه) در پاسخ اين سوال که (( حدود حجاب اسلامی برای بانوان چيست ؟ )) و ?برای اين منظور پوشيدن لباس بلند آزاد و شلوار و روسری کفايت می کند ؟و اصولاً چه کيفيتی در لباس و پوشش زن دربرابر افراد نامحرم بايد رعايت شود ؟آمده است : واجب است تمام بدن زن به جز قرص صورت و دستها تامچ از نامحرم پوشيده شود و لباس مذکور اگر مقدار واجب را بپوشاند مانع ندارد ولی پوشيدن چادر بهتر است و از لباسهايی که توجه نامحرم را جلب کند بايد اجتناب شود .
  در آيه 30 از سوره نور پس از آنکه خداوند تکليف زنان را در پوشش اسلامی روشن می نمايد به مطالب ديگری نيز اشاره می نمايد که به ترجمه آن می پردازيم: (( زينت و زيبايی خود را ظاهر نسازند، مگر برای شوهرانشان يا پدران يا پدران شوهران يا فرزندان خود يا فرزندان شوهران خود يا برادران خود يا پسران برادران خود و يا خواهر زادگان يا زنان خود ( يعنی زنان مسلمان ) و يا کنيزان ملکی خويش و يا اتباع ( مردانی که حاجت و رغبت به زن ندارند ) و اطفالی که هنوز بر نهان جای و عورات زنان آگاه نيستند و آن طور پای بر زمين نکوبند ( قدم برندارند ) که زيور پنهانشان معلوم شود . ای گروندگان به خدا همگی به سوی خدا توبه کنيد ، باشد که رستگار شويد .
  نکته ای که ذکر آن ضرورت می نمايد اينست که نظر و پوشش در اسلام فقط اختصاص به زن ندارد بلکه مردان هم در نوع نظر و پوشش مورد خطاب قرآن می باشند آنجا که می فرمايد :
  (( قل للمومنين يغضوا من ابصارهم و يحظوا فروجهم ذلک ازکی ان الله خبير بما يصنعون ))
  ای پيامبر به مومنين بگو : ديدگان خويش فروخوابانند (و به نامحرم نظر نيندازند ) و عورات ( نهان جای ) خود را از نظر بپوشانند اين برای آنان پاکيزه تر است ، زيرا خدا آگاه است به آنچه می کنند .
  پس مرد مسلمان نيز بايد نهان جای خود را بپوشاند و از پوشيدن لباسهايی که هوسها را بر می انگيزد جداً اجتناب نمايد ، زيرا پوشيدن لباسهای جلف و شهوت برانگيز مقدمه فساد اجتماع است و مقدمه حرام از نظر شرع حرام می باشد .
  همانگونه که از آيات و روايات به طور واضح و روشن برمی آيد قرآن کريم همه افراد بشر ( چه زن و چه مرد ) را در سازندگی اجتماع و جلوگيری از فساد دخيل می داند و توصيه هايی را برای هر دوی آنها صادر کرده است که انشاء الله با رعايت اين قوانين و دستورات جامعه سالم و پيشرفته ای را شاهد خواهيم بود .
  نکته مهمی که در مساله حجاب می توان مطرح کرد اينست که اسلام با بيان چنين دستوراتی هرگز زيبايی و آزادی و … را برای انسان نفی نکرده و آنها را سرکوب ننموده است ، بلکه دين مبين ما در واقع قائل به اصالت کمال است و اينها نيز اميالی هستند که خداوند خود در وجود انسان نهاده است ولی بايد در مسيردرست و هدفی والا به کار گرفته شوند تا ثمرات مطلوبی داشته و در جهت کمال انسان کارآمد باشد و حجاب يکی از آن راهها است که انسان را به آن قدرت لايتناهی پيوند زند و پس از آن از پله های کمال بالاتر رود .

  ویرایش توسط ذره بین : ۱۳۹۴/۰۷/۱۰ در ساعت ۱۵:۰۲
  سلام من اتنا هستم

 2. صلوات ها 4


 3. #2

  عضویت
  جنسیت خرداد ۱۳۹۷
  نوشته
  802
  حضور
  24 روز 9 ساعت 3 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  2177  سلام.

  1. از سطر 12 به بعد کامل و شفاف و بر اساس آیات و روایات و نظر مراجع معظم تقلید درست است .
  2. در سطور 1 تا 11 اصلاحاتی باید صورت بگیرد که ذیلا عرض می کنم گرچه حذف تمام سطور 1 تا 11 مناسب تر بوده و حذفشان ضربه ای هم به پاسخ نمی زند ولی اگر با توجه به تغییرات پیشنهادی اصلاح گردد خوب است :

  - بر عکس کلام راقم محترم، کلمه حجاب از قدیم الایام در مورد پوشش زن استفاده می شده است و کلمه ستر بر پوشش زن معنی نمی شود بلکه بر مطلق پوشش نامیده می شود.
  - خلط در مباحث صورت گرفته است زیرا ما هم قبول داریم که لغت حجاب بر معنی پرده است ولی استعمال کلمه حجاب بر پوشش زن است و ایشان خواسته بفهماند که معنی لغوی حجاب پرده است و معنی ستر همان پوشش است.
  - نگاه ویژه ای به حجاب و زن وجود دارد آن هم به خاطر مقام و ارج و قربی که نزد خداوند تبارک و تعالی و اهل بیت در این زمینه وجود دارد لذا گرچه ما هم می دانیم که حجاب دو قسم است یعنی با حجاب یا بی حجاب و بد حجاب هم نوعی بی حجابی و از اقسام بی حجابی است اما با توجه به اهمیت و مصادیق مرتبط به حجاب در جامعه و رتبه بالا به پایین، حجاب را به سه دسته تقسیم کرده اند و این مشکلی را از جهت عقلی بوجود نمی آورد : با حجاب،بی حجاب و بد حجاب .
  - لزومی ندارد بعد از ((وظيفه پوشش که اسلام برای زنان مقرر کرده )) جملاتی را که آورده بیاورد چون خود این موارد ایجاد شبهه و اضافی و غیر ضروری است
  - لزومی ندارد وصف ممنوعه برای اعضای انسان بیاورد چون وصف نامناسبی است ((اگر بخشی از اعضای ممنوعه زن مثل بازو ، ساق پا ، گردن و مقداری از موی سر و چهره آرايش کرده...))


 4. صلوات ها 5


اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کاربرانی که این موضوع را مشاهده کرده اند: 1

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
^

ورود

ورود