جمع بندی حدود نود درصد دعاهایم مستجاب نمی شود

تب‌های اولیه

30 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
حدود نود درصد دعاهایم مستجاب نمی شود

بسم الله الرحمن الرحیم
یک سوال داشتم خیلی نا امید شدم یعنی میتونم بگم دعا هایی که می کنم اصلا یا خیلی کم مستجاب می شوند به طوری که در تمام عمرم هر چی دعا می کردم و میکنم 90درصدش اجابت نمیشود من نمی دونم این همه آدم چجوری حاجت می گیرن یکجوری شده دیگه دارم فکر می کنم سرکارم اجابت نمی شه.
خودم دلایل اینکه چرا دعای بعضیا مستجاب نمی شه رو می دونم بالاخره باید یک عده ایش برآورده بشه نه اکثرا برآورده نشه دیگه خسته شدم فکر می کنم.
من نمی دونم خدایی که می گه(ادعونی استجب لکم)پس کجاست استجب لکم؟؟
خدایی که حاجت فرعون رو برآورده می کنه حتما داستانش رو خوندید .1. چرا به دعای ما پاسخ نمی ده دیگه خسته شدم از اینکه دعاهایی که در گذشته و حال می کنم غالبا برآورده نمی شود دارم متوسل می شم به علوم غریبه و این اذکاری که در کتب دعا برای اجابت دعا ذکر می شود خواهش می کنم یکراهی پیش پای من بگذارید
در ضمن ببخشید نمی دونستم تایپیک رو کجا بزنم توی این انجمن زدم خواهش می کنم کمکم کنید.

پی نوشت
1- علل الشرایع جلد اول چاپ قم ، ص 55.

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: جناب استاد

mohamad56;395879 نوشت:
بسم الله الرحمن الرحیم
یک سوال داشتم خیلی نا امید شدم یعنی میتونم بگم دعا هایی که می کنم اصلا یا خیلی کم مستجاب می شوند به طوری که در تمام عمرم هر چی دعا می کردم و میکنم 90درصدش اجابت نمیشود من نمی دونم این همه آدم چجوری حاجت می گیرن یکجوری شده دیگه دارم فکر می کنم سرکارم اجابت نمی شه.
خودم دلایل اینکه چرا دعای بعضیا مستجاب نمی شه رو می دونم بالاخره باید یک عده ایش برآورده بشه نه اکثرا برآورده نشه دیگه خسته شدم فکر می کنم.
خدایی که حاجت فرعون رو برآورده می کنه حتما داستانش رو خوندید .1. چرا به دعای ما پاسخ نمی ده دیگه خسته شدم از اینکه دعاهایی که در گذشته و حال می کنم غالبا برآورده نمی شود دارم متوسل می شم به علوم غریبه و این اذکاری که در کتب دعا برای اجابت دعا ذکر می شود خواهش می کنم یکراهی پیش پای من بگذارید
در ضمن ببخشید نمی دونستم تایپیک رو کجا بزنم توی این انجمن زدم خواهش می کنم کمکم کنید.

پی نوشت

سلام علیکم

به طور کلی در مورد کیفیت دعا و استجابت آن چند نکته را یاد آوری کنیم :
1- برای برآورده شدن حاجت، دعا و توسل به تنهایی کافی نیست. زیرا خداوند حکیم نظام هستی را بر پایه اسباب و مسببات قرار داده؛ یعنی برای پیدایش هر پدیده ای، علتی خاص و برای حل هر مشکلی راهکارهای ویژه ای تعیین نموده است.
از یک سو به انسان « عقل و اندیشه » عنایت کرد تا با کمک آن و مشورت با دیگران راه حل مشکلات را بیابد و افق آینده زندگی خویش را ببیند. بر آن اساس تدبیر و برنامه ریزی کند. به هدف برسد، از سویی دیگر دو گونه اسباب و علل مقرر داشته است: مادی و معنوی.
انسان باید به کمک عقل و فکر خدادادی خود و مشورت با افراد آگاه و متخصص در هر کاری اقدام نماید. همزمان از آغاز هر کار تا پایان آن با دعا و توسل به لطف و عنایت های خداوند امیدوار باشد. از او بخواهد اقداماتش را به هدف و نتیجه مطلوب برساند.
نتیجه آن که:
دعا و توسل به تنهایی راه­ حل صد در صدی برای حل مشکلات نیست و نمى ‏تواند جاى کار ، تلاش ، برنامه ریزى و به کار گیری تخصص در هر کاری را بگیرد، بلکه مکمل آن مى‏ تواند باشد.
بنا بر این لازم است، هم به عوامل ظاهری توجه شود و هم به عوامل معنوی.
2- اجابت دعا همیشه آن نیست که خواسته انسان به همان گونه و در همان زمانی که توقع دارد، برآورده شود . گاهی انسان ‌خواسته‌هایی دارد که برآورده شدنی نیست، یا اگر مستجاب شود، به ضرر او یا دیگران است، و او نمی‌داند، یا اجابت دعا به مقدمات و شرایطی نیاز دارد که فراهم نیست، یا زمان آن هنوز فرا نرسیده و ... .
3- خدایی که فوق العاده مهربان است و ما را خیلی بیش تر از مادر دوست دارد و ما را برای سعادت و خوش بختی آفریده، چطور ممکن است خواسته و دعای به حق بنده اش را بشنود و ببیند و در عین حال کاری نکند؟ آیا می خواهد ما را زجر بدهد؟ آیا می خواهد قدرت نمایی کند؟ آیا ما را فراموش کرده؟ آیا از اداره آفرینش خود ناتوان گشته؟ آیا ....آیا ... .
بدون شک چنین نیست. بلکه اشکال کار از ناحیه ماست. خداوند دوست دارد که ما قدرتمند و دانا و باهوش و ... باشیم. در تقدیر خود آگاهانه نقش داشته باشیم. خود و دیگران را خوش بخت کنیم.بزرگ ترین خاصیت مشکلات و بلاها ، درس آموزی به ما و ایجاد حرکت آگاهانه است. هر کس که زودتر درس خود را بگیرد و حرکت کند، زودتر از مشکلات رهایی می یابد. هر کس دیرتر بفهمد یا نفهمد، باید سر کلاس بلا بنشیند تا بالاخره آن را یاد بگیرد.
4- گاهی میزان ایمان و باور ،صداقت، «اعتماد » و «حُسن ظن» انسان به خدا از طریق تأخیر استجابت و یا عدم استجابت دعاها مورد آزمایش قرار می گیرد، یعنی تأخیر در استجابت دعا برای این هدف است که فرد«حقیقت ایمان » و جوهر وجودی خود و میزان «حُسن ظن» خود به خدا را آشکار نماید، میزان دلبستگی و علاقه و ایمانش به حقانیت خدا را نشان دهد. آیا تا آن جا با خداست و او را قبول دارد که خدا تابع او باشد و دعاها و خواسته هایش را اجابت کند یا خود را عبد و بنده تابع خدا می داند؟
چه بسا یکی از مهم ترین آزمایش های خداوند برای بندگان خوبی چون شما تاخیر در اجابت ها و سنجش میزان صبر و حسن ظن شما به خدا باشد.

امام صادق (علیه السلام) می فرمایند:
« اصل و اساس حُسن ظن به خدا، ریشه در «حُسن ایمان» و «سلامت دل» دارد. علامت و نشانه اش این است که هر چیزی را که می بیند (و هر راحتی و گرفتاری به او می رسد) با چشم بصیرت و پاک، و نگاهی ارزشمند به آن نگرد». (1)
5- استجابت دعا شرایطی دارد و موانعی که برای اجابت دعا باید شرایط را فراهم و موانع را برطرف نمود. از جمله مهم ترین موانع استجابت دعا، انجام گناه است. در دعای کمیل می خوانیم: " اللهم اغفر لی الذنوب التی تحبس الدعا". معلوم می شود برخی از گناهان هستند که دعا را بازمی‏ گردانند و مانع استجابت می ‏شوند.

موفق باشید و حاجت روا.

پی نوشت :
1. محدث النوري، مستدرك الوسائل، مؤسسه آل البيت، قم، 1408 ه.ق ، ج2، ص110.

mohamad56;395879 نوشت:
بسم الله الرحمن الرحیم

پی نوشت

سلام
اجابت بسیاری از دعاها مستلزم فراهم شدن شرایط است لذا برای اجابت درخواستهای مشروعی که برایش تلاش هم می کنید به صبر نیاز دارید
ان شاء الله به تدریج همه دعاهایتان مستجاب میشه
والله الموفق

mohamad56;395879 نوشت:
بسم الله الرحمن الرحیم

پی نوشت

سلام دوست عزیز. توضیحات اساتید همه درست هست اما یک واقعیت رو باید بدونی که خودم من هم بعد از کلی کلنجار با خودم و مشکلاتی که داشتم بهش رسیدم و اون اینه که ما هیچی نمی دونیم. هیچی. تقلا کردن هم فایده نداره. مثل مریضی که دائم از دکترش می پرسه کی خوب میشم .فقط باید سکوت کنیم و منتظر جواب خدا باشیم . حالا ممکنه این جواب توی این دنیا باشه و امروز یا فردا یا 10ساله دیگه باشه یا اینکه تا قیامت باید صبر کرد و تسلیم بود. همین.

سلام ...
منم تجربیات خودم رو بگم ...

1- دعا بکن ... ولی پشت سره هم و بی وقفه اون رو از خدا نخواه ... مثلا صبح تا شب اون چیز رو از خدا نخواه ... اونوقت اون مساله برای تو تبدیل میشه به یه آزمایش الهی که باید ازش سربلند بیای بیرون .
2- یکم دیدت رو وسیع تر کن ... شاید اینی که دعای شما مستجاب نمیشه ... باعث بشه شما چیزه جدید رو کشف کنی و اون سمتی حرکت کنی ...
3- شاید اصلا جلوت یه بن بست باشه ... دلیلی نداره که ما هر چیزی که میخوایم رو بهش برسیم ... اگر اینجوری بود که تمام مشکلات دنیا حل شده بودند .
4- دعا کردن رو ابزاری جهت آرامش روح و روانت قرار بده ... دعا رو ابزاری جهت تقویت نیروها ... تقویت عقل و اخلاق و هوشمندیت بدون ... نهایتا شما باید با عقل و اخلاق و هوشمندیت به اون چیزی که میخوای برسی .
5- فرض کن شما الان از خدا 1 میلیارد تومن پول خواستی ... و خدا بهت داد ... و شماکاری رو باهاش شروع میکنی ... شما تو حرفه ای که انتخاب کردی به احتمال زیاد شکست میخوری ... چون علم ... قلق ها و هوشمندی کافی برای استفاده از اون پول رو نداری ... ولی فرض کن شما از خدا ... علم . اخلاق . هوشمندی ... خواسته باشی و تو این راه به تمدن رسیده باشی ( ابزارها رو بدست آورده باشی ) در این صورت اگر هزار بار هم ورشکست بشی ... بازم میتونی رو پاهات وای سی و بلند شی ...

به نظر من با دعا کردن از خدا بخواه که بهت راه رو نشون بده ... عقل و فهمت رو تقویت کنه ... و نهایتا خودت هم برنامه ریزی کن .... از مغز و نیروی عقلت نهایت استفاده رو بکن ... تا تو زندگی موفق بشی ...

سرت رو خوردم ... امیدوارم که حرفام برات مفید بوده باشه ...

بعضی از ایه "ادعونی استجب لکم "این برداشت رو میکنن:
میگن اقا چون خداوند فرموده از من بخواهید بهتون بدم یعنی اینکه هر دعایی کردیم باید فورا مستجاب بشه
باور صحیح اینه: خدا گفته منو بخون منم حرفاتو می شنوم اگه صلاح بود یه کاریش میکنم.

ابوالفضل;397107 نوشت:
ادعونی استجب لکم

سلام
حتی آیه این را هم نفرموده است
بلکه
میفرماید مرا بخوانید من جواب میدهم
مثل اینکه بگوییم : اگر ما بیاییم درخانه فلانی اصلا در خانه اش را بازمی کند که ببیند کیست یا نه ؟ اگر باز کرد می رویم تو
خدا می فرماید من اعتنا میکنم در را باز می کنم حرفتان را گوش میکنم اینجا قول نداد که هرچه در گفتگو از او خواستید براورده می کند
هر چند از کریم این انتظار هست
مراجعه به شان نزول برای تطبیق معنایی که عرض شد خیلی خوب است
والله الموفق

ابوالفضل;397107 نوشت:
بعضی از ایه "ادعونی استجب لکم "این برداشت رو میکنن:
میگن اقا چون خداوند فرموده از من بخواهید بهتون بدم یعنی اینکه هر دعایی کردیم باید فورا مستجاب بشه
باور صحیح اینه: خدا گفته منو بخون منم حرفاتو می شنوم اگه صلاح بود یه کاریش میکنم.

سلام.

مساله اینه که این ادعا" که دعا کنید استجابت میشود" اون قدر تبصره داره که نمیشه درستیش رو امتحان کرد.

مثلن شما میفرمایید اگر صلاح بود مستجاب میشه.

یکی دیگه از دوستان فرموده بود اگر شرایطش آماده شد اجابت میشه و .... یکی میگه صبر کنید براورده میشه....

منصفانه نیست که هر جا میبینیم حرفی غلط از آب در اومد؛ تبصره بهش بزنیم و صورت مساله رو تغییر بدیم.

سلام دوست بزرگوار.من یه اعتقادی دارم همون یه قدم بیا جلو 70قدم باخدا.من تجربشو داشتم ترک یه گناه ورفتن به سمتش بهترین هارو به سمتت میاره.
گذشته ازین خدا خیلی از حاجات مارو براورده میکنه و مانمیبینیم.شماباید یکم به دورو برتون بهتر نگاه کنید.دیدتونو مثبت کنید.به چیزایی که تو زندگیتون هست یه نگاه کنید میبینید خیلی جاها خداحاجتتونو داده و خودتون ندیدید.
یکیو میشناختم که توزندگی باهمسرش مشکلات زیادی داشت میگفت اگه بچه بیارم بهتر میشه کلی دعا کرد ولی خدا بهش بچه نداد اما بعدش از شوهرش جدا شد حالا فرض کنید بچه دارمیشدو بایه بچه جدا میشد!اون زندگی بابچه هم درست نمیشد فقط خود اون شخص داشت زندگی بدش رو انکار میکردو فکر میکرد با بچه همه چی درست میشه

B-neshan;397118 نوشت:

سلام.

مساله اینه که این ادعا" که دعا کنید استجابت میشود" اون قدر تبصره داره که نمیشه درستیش رو امتحان کرد.

مثلن شما میفرمایید اگر صلاح بود مستجاب میشه.

یکی دیگه از دوستان فرموده بود اگر شرایطش آماده شد اجابت میشه و .... یکی میگه صبر کنید براورده میشه....

منصفانه نیست که هر جا میبینیم حرفی غلط از آب در اومد؛ تبصره بهش بزنیم و صورت مساله رو تغییر بدیم. به این میگن مغالطه اسکاتلندی واقعی

http://fa.wikipedia.org/wiki/%D8%A7%D8%B3%DA%A9%D8%A7%D8%AA%D9%84%D9%86%D8%AF%DB%8C_%D9%88%D8%A7%D9%82%D8%B9%DB%8C
==============
یه پیشنهاد اکازیون

دوستانی که حاجتی دارند؛بیان به پروفایل من و حاجتشون رو بنویسن، من با قدرتی که دارم این حاجت ها رو براورده خواهم کرد. تضمینی هم هست! پول هم نمیگیرم.

خرجی هم نداره،

پس بنویسید در پروفایلم تا
اجابت کنم شمارا

دوست عزیز اینجا ما با گفته الله طرفیم پس ربط دادنش به افکار و اعمال انسانی کار درستی نیست
ضمنا مستجاب نشدن و شدن دعا مربوط به بشر هست اینکه ظرفیت لازم رو داره یا نداره
گاهی ما دعای 2 لیتری میکنیم در حالی که 250 سی سی ظرفیت داریم پس ما ناقصیم و ظرفیت خودمون رو کاهش دادیم

بسم الله الرحمن الرحیم
از همه شما متشکرم
یک قضیه ای هست مرحوم جدم (رحمة الله علیه)ازش یک داستانی نقل میکنن که می گن رفته بود از روستای خودشون بیرون به یک روستای دیگه اونجا رفت خونه یک زن و شوهر بی بچه اون زن بهش گفت ما بچه دار نمی شیم و ...جدم یک حبه قند برداشت روش یک دعایی خوند به زن داد گفت این رو بخور سال دیگه اینموقع بچه داری و این اسمو روش بزار(اسم خود جدم که نام نمی برم)سال بعد جدم دوباره همون موقع می رود در خانه اش صدا می زند مادر فلانی زن از خونه میاد بیرون بچه رو میندازه رو دست جدم.
حالا این چجوری حاجتش اینطور روا می شه با یک دعا روی حبه قند ولی ما هر چه دعا می کنیم ...؟؟دلیلش چیه به نظر شما؟؟

mohamad56;397344 نوشت:
بسم الله الرحمن الرحیم
از همه شما متشکرم
یک قضیه ای هست مرحوم جدم (رحمة الله علیه)ازش یک داستانی نقل میکنن که می گن رفته بود از روستای خودشون بیرون به یک روستای دیگه اونجا رفت خونه یک زن و شوهر بی بچه اون زن بهش گفت ما بچه دار نمی شیم و ...جدم یک حبه قند برداشت روش یک دعایی خوند به زن داد گفت این رو بخور سال دیگه اینموقع بچه داری و این اسمو روش بزار(اسم خود جدم که نام نمی برم)سال بعد جدم دوباره همون موقع می رود در خانه اش صدا می زند مادر فلانی زن از خونه میاد بیرون بچه رو میندازه رو دست جدم.
حالا این چجوری حاجتش اینطور روا می شه با یک دعا روی حبه قند ولی ما هر چه دعا می کنیم ...؟؟دلیلش چیه به نظر شما؟؟

من چند تا حدیث در مورد بر اورده شدن دعا از ائمه و پیامبر خوندم که اون شرایط رو فهرست وار مینویسم:
1.نا امیدی از همه مردم (قطع امید از مردم) و امید کامل به خدا ( وقتی دعا می کنیم باید تمام دلمان را خدا احاطه کند)
2.پاک کردن کامل طعام از حرام
3.با یقین دعا کنیم چنانکه بر اورده شدن دعارو حس کنیم ( نگیم من دعا میکنم حتما خدا قبول نمیکنه که!)
4.پریشان نبودن دل در دعا
5.خوش زبانی و پاکیزه کردن قلب
6.نماز سر وقت
برخی زمانها هم برای دعا کردن خوبه 1.بعد نماز 2.شب جمعه 3.سحرگاه 4.نیمه شب تا ثلث باقیمانده شب.

من با اینکه خیلیییی گناه میکنم ولی معمولا ارزو هام براورده میشه

اکثر مواقعی که یه چی رو مخصوصا شدید(!!!)از خدا خواستمو مستجاب نشده بعدها خدارو به خاطر مستجاب نشدنش کلی شکر کردم گاهی برکاتش چند سال بعد معلوم شد ولی خیلی از مستجاب نشدن دعام خوشحالم!...اون لحظه های خیلی سختی کشیدم ولی می ارزید!:ok:

آیا می توانم برای اجابت از دعاهایی که در کتبی مثل کنز الحسینی جامع الدعوات الکبیر سر المستتر دو هزار دستور العمل محرب و ...استفاده نمایم؟؟

mohamad56;395879 نوشت:
حدود نود درصد دعاهایم مستجاب نمی شود

سلام
وضعتون خوبه برا من 99 درصدش مستجاب نمیشه. اون یه درصدشم تخفیف دادم تازه:khaneh:
موفق باشید
یاعلی

سلام علیکم
دوستان اعمال خودمونن که باعث رد یا پذیرش دعامون میشن
اگه محرمات رو ترک و واجبات رو انجام بدیم چرا که مستجاب نشه:Gol:

سلام

تو روایات هست که کسی به نماز کم اهمیت باشه نه تنها دعای خودش بلکه دعای افرادی ه براش دعا می کنن مستجاب نمیشه. از مهمترین موارد کم اهمیتی سر وقت نخوندن نماز هست ....

من شخصا تجربه کرده ام.

[=book antiqua]
mohamad56;395879 نوشت:
یک سوال داشتم خیلی نا امید شدم یعنی میتونم بگم دعا هایی که می کنم اصلا یا خیلی کم مستجاب می شوند

[=book antiqua]

.بسم الله
چه بسا چیزی را خوش نداشته باشید

، حال آن که خیرِ شما در آن است. و یا چیزی را دوست داشته باشید،
حال آنکه شرِّ شما در آن است. و خدا می‌داند، و شما نمی‌دانی

:.صبا:.;401300 نوشت:
.بسم الله
چه بسا چیزی را خوش نداشته باشید
، حال آن که خیرِ شما در آن است. و یا چیزی را دوست داشته باشید،
حال آنکه شرِّ شما در آن است. و خدا می‌داند، و شما نمی‌دانی

درسته اینم یک طرف سکه هست همونطوری که میبینید نوشته چیزی ننوشته همه چیز.
احتمالا مشکل از خود ماست.

دوست عزیز بعضی اوقات میبینید مصلحت نیست که دعای شما مستجاب شود برای حقیر بارها اتفاق افتاده حاجتی داشتم اما بعراورده نشد بعد از مدتی حین کار متوجه شدم که مصلحت خدا بود که بر اورده نشود ونتیجه خوبشو دیدم پس شما به خدا توکل کن التماس دعا

امام صادق(ع) می فرماید: «روز قیامت خداوند متعال می فرماید: ای بندة من!‌ تو مرا خواندی و من اجابتت را به تأخیر انداختم. اکنون ثواب و پاداش تو چنین و چنان است. پس مؤمن آرزو می کند که کاش هیچ دعایی از او در دنیا اجابت نمی شد، برای آن ثواب و پاداش نیک که می بیند»

امام سجاد(ع) می فرماید: «دعای مؤمن یکی از سه فایده را دارد: یا برای او ذخیره می گردد یا در دنیا برآورده می‌شود یا بلایی را که می خواست به او برسد،‌ از وی می‌گرداند»

پیامبر اکرم(ص) فرمود: «کسى که دعا مى‏کند و به دنبال آن تلاش و عمل نمى‏کند، مانند آن است که بى چله کمان تیر مى‏اندازد»

امام على(ع) مى‏ فرماید: «گناه مانع اجابت دعا است».

مطلب بسیار کاملی در این زمینه:
http://www.pasokhgoo.ir/node/1373

همه این حرفا درسته منم کاملا اعتقاد دارم نا امیدی از کم صبری ماست خدا همیشه با بنده هاشه صبور باشین

زندگی به مثل کوزه ای زرین است
آب این کوزه گهی تلخ و گهی شیرین است

من خودم این رو اینطوریش کردم
زندگی به مثل کوزه ای زرین است
آب این کوزه پر از تلخ و کمی شیرین است
درسته؟؟

mohamad56;395879 نوشت:

با سلام
دوستان هیچ گاه به کتاب علوم غریبه و افراد دعا نویس مراجعه نکنند .چون برعکس جواب میدهد و ممکن است مال فکر کنیم دعا اجابت شده و لی برعکس تیجه دعا یه عیب بزرگ است .مثلا رفتن پیش کاهن و جادوگر و... که این ها خیلی هایش دروغ است .ان هایی هم که راست باشد .همان برعکس جواب گرفتن است . ودر ضمن ضمن رفتن پیش این ها ادم به خدا هم کافر شده . و خدا یه جورایی حسابمان را می رسد .

اگر در خواست دنیایی(مادی ) دارید .هر روز حدا اقل 100 بار ذکر شریف ما شا الله و لا قوه الا بالله را بگویید .
و زیاد بر خدا توکل کنید ایه قران است ومن یتوکل علی الله فهو حسبه
اگر توانستید .بعد از نماز صبح ایه 2و 3 سوره طلاق از و من یتق الله تا اخر ایه 3 را بخوانید .
و ذکر شریف سبحان الله عظیم و بحمده استغفر الله و اسئله من فضله را بعد از نماز صبح تا طلوع افتاب بخوانید (در مفاتیح امده )
مطمئن باشید در زندگیتان شاهد معجزه خواهید بود .من امتحان کردم .شما هم امتحان کنید ضرری ندارد .
التماس دعا

mohamad56;395879 نوشت:
بسم الله الرحمن الرحیم

پی نوشت

درود

من دو مورد اساسی و کلیدی در این مورد رو براتون میگذارم امید که مفید واقع بشه...

** مال حرام و عدم استجابت دعا **

امام صادق(ع): دعای هیچ بنده ای که مال حرام در شکمش باشد یا حق کسی بر گردنش باشد به درگاه خداوند بالا نمی رود

پیامبر (ص) : اطب کسبک تستجب دعوتک درآمدت را پاک وحلال کن تا دعایت مستجاب شود

در حدیثی قدسی خداوند متعال می فرماید : از تو درخواست نمودن است و از من اجابت و دعای هیچ کس از من محجوب نمی ماند مگر دعای حرامخواران

در روایتهای متعددی از امامان و پیامبر سوال می کنند (به علت زیاد بودن روایت ها منبع رو دقیق نمیتونم ذکر کنم)

>> شخصی می پرسد که چرا دعا های من مستجاب نمیشود؟ و باید چه کار کنم...
>>شحصی دیگری میگوید چرا بچه دار نمی شوم سالهاست دعا میکنم
>> .
>> .
>> .

جواب امامان و پیامبر >> 1: شکم خود را درست کن (کسب درآمد از راه حلال /خمس) 2: بسیار استغفار کن (بهترین 700 تا در روز)

در این باره هم از آیت الله بهجت سفارش اکید شده : اول شکم...

التماس دعای فراوان برای مریض:Gol:

برای تمامی موارد فوق مثال نقص وجود داره مثلا فردی هست که مال حرام میخوره ولی دست به خاک میزنه طلا میشه
با این حال اجابت شدن یا نشدن این دعا حکمتی داره که روزی همه این حکمت ها نشون داده میشه

moslem47;425013 نوشت:
مثلا فردی هست که مال حرام میخوره ولی دست به خاک میزنه طلا میشه

خدا کند که هیچ کدام از ما از این دسته افراد نباشیم چون خداوند ان ها را به حال خودشان رها کرده .و جواب بعضی از ثواب های کار های خود را در این دنیا می بینند . و ان ها را از اخرت بی نصیب می گذارد .

ولی این که خداوند بعضی از دعا ها را مستجاب نمی کند هم دلیل بر بد بودن ما ندارد بلکه شاید خود مستجاب نشدن یک امتحان الهی باشد . .خداوند می خواهد به ما ثابت کند ایا کفران نعمت را می کنیم یانه .
به راه بد می رویم یا نه؟
بعد هم یکی از کارهادر دعا این است که برای دیگران با قلب سالم دعا کنیم بعد برای خودمان .دعای دیگران در حق ما مستجاب می شود . دعای ماهم در حق دیگران مستجاب می شود .

پرسش :اکثر دعاهای من اجابت نمی شود خدایی که می گويد(ادعونی استجب لکم)پس کجاست استجب لکم؟؟

پاسخ :
متاسفانه به موارد خواسته خود اشاره اي نكرده ايد تا بتوان راهنمايي دقيقي داشت لذا ما به طور کلی در مورد کیفیت دعا و استجابت آن چند نکته را یاد آوری کنیم :
1- برای برآورده شدن حاجت، دعا و توسل به تنهایی کافی نیست. زیرا خداوند حکیم نظام هستی را بر پایه اسباب و مسببات قرار داده؛ یعنی برای پیدایش هر پدیده ای، علتی خاص و برای حل هر مشکلی راهکارهای ویژه ای تعیین نموده است.

از یک سو به انسان « عقل و اندیشه » عنایت کرد تا با کمک آن و مشورت با دیگران راه حل مشکلات را بیابد و افق آینده زندگی خویش را ببیند. بر آن اساس تدبیر و برنامه ریزی کند. به هدف برسد، از سویی دیگر دو گونه اسباب و علل مقرر داشته است: مادی و معنوی.
انسان باید به کمک عقل و فکر خدادادی خود و مشورت با افراد آگاه و متخصص در هر کاری اقدام نماید. همزمان از آغاز هر کار تا پایان آن با دعا و توسل به لطف و عنایت های خداوند امیدوار باشد. از او بخواهد اقداماتش را به هدف و نتیجه مطلوب برساند.
نتیجه آن که:
دعا و توسل به تنهایی راه­ حل صددرصدی برای حل مشکلات نیست و نمى ‏تواند جاى کار ، تلاش ، برنامه ریزى و به کار گیری تخصص در هر کاری را بگیرد، بلکه مکمل آن مى‏ تواند باشد.
2. درخواست از خداوند اگر چه مهم است و اراده و مشيت الهي در زندگي شما بسيار مؤثر است. اما خداوند بدون اسباب و علل منطقي و عقلي هيچ تغييري در زندگي افراد ايجاد نمي کند. مطمئناً‌ علل و عواملي در استجابت دعایتان دخالت دارد که برخي از آن ها بايد فراهم شود. بنابراین لازم است، هم به عوامل مادي توجه شود و هم به عوامل معنوی.
3. از کجا می دانید دعاهایتان به اجابت نرسیده؟! گاه دعا به اجابت می رسد لکن بروز و ظهور آثار وجودی آن به تاخیر می افتد. در این صورت، فهم نادرست از کمک خداوند مي‌تواند توقعي را ايجاد کند که دعا را به يک عامل تخدير کننده تبديل نمايد . به جاي تقويت روحيه و اراده، بالا بردن قدرت اعتماد به نفس، بيداري دل و انديشه، باعث نااميدي، سرخوردگي از دين و دين‌داري، يأس و نااميدي از خدا، ائمه يا زندگي و. . . گردد؛ چنان که فهم درست حقيقت کمک و استمداد خداوند مي‌تواند موجب آگاهي، بيداري دل و انديشه، پيوند باطني با سرچشمه همه نيکي‌ها و خوبي‌ها باشد، نيز باعث تقويت روح واراده، افزايش قدرت اعتماد به نفس، ‌تبديل کننده شکست به پيروزي، بيماري به سلامتي، نااميدي به اميدواري، اضطراب به آرامش گردد.

4- اجابت دعا همیشه آن نیست که خواسته انسان به همان گونه و در همان زمانی که توقع دارد، برآورده شود . گاهی انسان ‌خواسته‌هایی دارد که برآورده شدنی نیست، یا اگر مستجاب شود، به ضرر او یا دیگران است، و او نمی‌داند، یا اجابت دعا به مقدمات و شرایطی نیاز دارد که فراهم نیست، یا زمان آن هنوز فرا نرسیده و ... .
5- خدایی که فوق العاده مهربان است و ما را خیلی بیش تر از مادر دوست دارد و ما را برای سعادت و خوش بختی آفریده، چطور ممکن است خواسته و دعای به حق بنده اش را بشنود و ببیند و در عین حال کاری نکند؟ آیا می خواهد ما را زجر بدهد؟ آیا می خواهد قدرت نمایی کند؟ آیا ما را فراموش کرده؟ آیا از اداره آفرینش خود ناتوان گشته؟ آیا ....آیا ... .

بدون شک چنین نیست. بلکه اشکال کار از ناحیه ماست. خداوند دوست دارد که ما قدرتمند و دانا و باهوش و ... باشیم. در تقدیر خود آگاهانه نقش داشته باشیم. خود و دیگران را خوش بخت کنیم.بزرگ ترین خاصیت مشکلات و بلاها ، درس آموزی به ما و ایجاد حرکت آگاهانه است. هر کس که زودتر درس خود را بگیرد و حرکت کند، زودتر از مشکلات رهایی می یابد. هر کس دیرتر بفهمد یا نفهمد، باید سر کلاس بلا بنشیند تا بالاخره آن را یاد بگیرد.
6- گاهی میزان ایمان و باور ،صداقت، «اعتماد » و «حُسن ظن» انسان به خدا از طریق تأخیر استجابت و یا عدم استجابت دعاها مورد آزمایش قرار می گیرد، یعنی تأخیر در استجابت دعا برای این هدف است که فرد«حقیقت ایمان » و جوهر وجودی خود و میزان «حُسن ظن» خود به خدا را آشکار نماید، میزان دلبستگی و علاقه و ایمانش به حقانیت خدا را نشان دهد. آیا تا آن جا با خداست و او را قبول دارد که خدا تابع او باشد و دعاها و خواسته هایش را اجابت کند یا خود را عبد و بنده تابع خدا می داند؟

چه بسا یکی از مهم ترین آزمایش های خداوند برای بندگان خوبی چون شما تاخیر در اجابت ها و سنجش میزان صبر و حسن ظن شما به خدا باشد. امام صادق (علیه السلام) می فرمایند:
» اصل و اساس حُسن ظن به خدا، ریشه در «حُسن ایمان» و «سلامت دل» دارد. علامت و نشانه اش این است که هر چیزی را که می بیند (و هر راحتی و گرفتاری به او می رسد) با چشم بصیرت و پاک، و نگاهی ارزشمند به آن نگرد«. (1)
7- استجابت دعا شرایطی دارد و موانعی که برای اجابت دعا باید شرایط را فراهم و موانع را برطرف نمود. از جمله مهم ترین موانع استجابت دعا، انجام گناه است. در دعای کمیل می خوانیم: " اللهم اغفر لی الذنوب التی تحبس الدعا". معلوم می شود برخی از گناهان هستند که دعا را بازمی‏ گردانند و مانع استجابت می ‏شوند.
8. با توجه به آن چه بيان شد روشن مي شود توسل به علوم غريبه فايده اي ندارد.

پی نوشت :
1. محدث النوري، مستدرك الوسائل، مؤسسه آل البيت، قم، 1408 ه.ق ، ج2، ص110.

موضوع قفل شده است