گزارش آماری استاد حسيني قزويني به شیخ الازهر

تب‌های اولیه

2 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال

با سلام و تحیات
به دنبال خبری مبنی بر گفتگوی جالب شیخ الازهر در مورد شیعه هستم
از آن خبر به این گزارش آماری می رسم
اول اون گزارش آماری رو برای شما مخاطبان خوب اسک دینی می گذارم

سپس اون گفتگوی جالب

الآن در بعضي از ماهواره‌ها، روزنامه‌ها و سايت‌هايي كه مربوط به أهل سنت است، حتي در خطبه‌هاي نماز جمعه‌شان، معمولاً مي‌گويند:در اين 30 سال، به ما أهل سنت اجازه نمي‌دهند مذهب‌مان را ترويج و تبليغ كنيم و صدا و سيما در انحصار علماء شيعه است و مجلات و كتب هم، چنين و چنان هستند و ما گلايه داريم ... .
أولا:من آماري را بيان مي‌كنم كه در تمام سايت‌ها هم آمده است؛ آماري كه توسط سازمان تبليغات و بعضي از مراكز ديگر از مساجد شيعه و أهل سنت در ايران اعلام كرده‌اند. اين آمار براي اسفند ماه 1387 است كه در سايت تبيان و تابناك و غيره آمده است:
نزديک به 70 هزار مسجد در کشور وجود دارد که از اين ميزان، 60 هزار مسجد متعلق به شيعيان و 10 هزار مسجد نيز براي اهل سنت است.از 72 ميليون نفر ايراني، بيش از 99٪ مسلمان و از اين ميزان، 7٪ از اهل سنت هستند. بر اين اساس نزديک به 5 ميليون سني در کشور وجود دارد که داراي 10 هزار مسجد هستند و به طور متوسط، براي هر 500 سني، يک مسجد ساخته شده است.بيشترين ميزان اين مساجد به استان سيستان و بلوچستان با 3546 مسجد و پس از آن كردستان و آذربايجان غربي با 1768 و 1465 مسجد اختصاص دارد. استان‌هاي هرمزگان با 1032 مسجد، گلستان با 1017 مسجد، خراسان (مجموعه 3 استان) با 746 مسجد، کرمانشاه با 341 مسجد، بوشهر با 106 مسجد و گيلان با 89 مسجد در رتبه‌هاي بعدي تعداد مساجد قرار دارند و در استان‌هاي کرمان و خوزستان هم هموطنان اهل سنت تعدادي مسجد دارند.جمعيت شيعه هم بالغ بر 66 ميليون نفر خواهد بود که به طور متوسط، براي هر 1100 شيعه، يک مسجد وجود خواهد داشت.
اين آمار ذيل، مربوط به اوائل سال گذشته است:در سيستان و بلوچستان، در روز جمعه، 256 نماز جمعه أهل سنت برگزار مي‌شود. حال آن‌كه شيعه در اين استان، كمتر از 15 نماز جمعه دارد.
باز هم مي‌گويند ما آزادي نداريم.أهل سنت در مجلس شوراي اسلامي و مجلس خبرگان رهبري، نماينده دارند. در تمام ارگان‌هاي نظامي و فرهنگي و غيره، تعدادي از برادران أهل سنت هستند. قاضي، شهردار، عضو شوراي شهر و ... هستند. ولي با اين‌حال ادعاء مي‌كنند آزادي ندارند و نمي‌توانند كار كنند و تبليغ كنند.در رابطه با تهران هم گفته‌ايم كه اينها مي‌خواهند مسجد بسازند، ولي نظام جمهوري اسلامي از زمان امام راحل (ره) تا الآن، گفته‌ است اجازه ساخت مسجد به أهل سنت در تهران نمي‌دهيم. همان‌طوري كه رياض و مدينه منوره و مكه مكرمه، اجازه ساخت مسجد به شيعيان نمي‌دهند. حتي در قطيف و أحصاء، غالب مساجد شيعيان را بسته‌اند و حدود يكي دو ماه قبل، شيعيان در منزل يكي از شيعيان نماز مي‌خواندند كه آمدند در آنجا و جلوگيري كنند. نماز جماعت خواندن شيعيان در منازل علماء را هم جلوگيري كردند. البته اين يك أمر سياسي است و ما كاري به مسائل سياسي نداريم. عربستان سعودي اين‌گونه تشخيص مي‌دهد كه اجازه ندهد، مسئولين جمهوري اسلامي ايران هم اين‌گونه تشخيص داده‌اند و اجازه نمي‌دهند.هم‌چنين طبق اعلام دفتر ائمه جمعه كشور، در روزهاي جمعه در تهران، أهل سنت در 14 نقطه تهران، در منازل، نماز جمعه مي‌خوانند.پس اين‌كه جناب دكتر احمد طيب، شيخ الأزهر مي‌گويد:ما با گسترش فرهنگ شيعه مقابله مي‌كنيم، چون در ايران با گسترش فرهنگ أهل سنت مقابله مي‌كنند.حرف بي‌اساسي است و در ايران، اين‌چنين نيست.البته در صدا و سيما، تعدادي از علماء أهل سنت را آورده‌اند و حرف خود را زده‌اند. ولي اين‌چنين نيست كساني كه آدم‌هاي تندي هستند و خيلي با ادبيات حرف نمي‌زنند، دعوت شوند و در صدا و سيما صحبت كنند.در زماني‌كه آقاي لاريجاني، رئيس صدا و سيما بود، بنده خودم با حضرت آيت الله خزعلي نزد ايشان رفتيم و اصرار كرديم و گفتيم به جاي اين‌كه شبكه المستقلة، مناظره ميان شيعه و سني راه بياندازد، در همين صدا و سيما، مناظره تشكيل بدهيد و از علماء معتدل و با سواد أهل سنت دعوت كنيد تا حرف‌شان را بزنند و ما هم حرف‌مان را بزنيم تا جوانان از اين سردرگمي خارج شوند. ولي ايشان قبول نكرد. حتي قرار بود در دو سال قبل اين برنامه إجراء شود، ولي نشد. ولي ما يكي از چيزهايي كه از صدا و سيما مي‌خواهيم و مصرّ هستيم و مي‌دانيم به نفع تشيع و نظام جمهوري اسلامي ايران است، اين است كه از علماء معتدل أهل سنت دعوت كنيم تا بيايند صحبت بكنند و ما هم صحبت بكنيم.
به تعبير شهيد مطهري (ره):
بحث‌هاي علمي، نه تنها عامل تفرقه نيست، بلكه زمينه‌ساز وحدت است.
منبع

دکتر محمدحسن شجاعی فرد
یک بار ساعت ۲.۵ نیمه شب در حال دیدن شبکه نیل مصر بودم، دیدم رئیس دانشگاه الازهر، دکتر احمد طیب که الان مفتی الازهر است درباره شیعه و سنی صحبت می کرد. فکر کردم حتما بر ضد شیعه صحبت می کند اما دقت کردم و دیدم بحث خیلی خوب پیش می رود.
- خبرنگاری سوال کرد آیا به نطر شما عقاید شیعه مشکل ندارد؟
شیخ طیب جواب داد: نه چه مشکلی دارند، ۵۰ سال پیش شیخ شلتوت فتوا داده است که شیعه مذهب پنجم اسلام و مانند مذاهب دیگر است.
- خبرنگار گفت: فرزندان ما در حال شیعه شدن هستند چه باید بکنیم؟
شیخ جواب داد: خوب بشوند مگر کسی از مذهب حنفی به مالکی برود ما اشکالی به او می گیریم؟ خوب این ها هم از مذهب چهارم به مذهب پنجم رفته اند.
- خبرنگار پرسید شیعیان با ما درحال قوم و خویشی هستند و با فرزندان ما ازدواج می کنند.
شیخ جواب داد: چه اشکالی دارد، بین مذاهب ازدواج آزاد است.
- خبرنگار گفت: می گویند شیعیان قرآنشان فرق می کند.
شیخ طیب پاسخ داد: این حرف ها خرافه پیرزن ها است. قرآن شیعیان با ما هیچ فرقی ندارد و حتی رسم الخطشان نیز مانند قرآن ما است.
- خبرنگار گفت: ۲۳ روحانی از یک کشور(عربستان) فتوا داده اند که شیعیان کافرند، رافضی هستند.
شیخ گفت: برای مسلمین جهان فقط الازهر می تواند فتوا دهد و فتوای آنها اعتباری ندارد.
- خبرنگار گفت: پس این اختلافاتی که بین شیعه و سنی مطرح می کنند چیست؟
شیخ پاسخ داد: این اختلافات سیاست خارجی است و می خواهد بین شیعه و سنی اختلاف بیاندازد.
- خبرنگار گفت من یک سوال جدی دارم: شیعیان که ابوبکر و عمر را قبول ندارند، چگونه می گویید این ها مسلمان هستند؟
شیخ طیب گفت: بله قبول ندارند، اما مگر اعتقاد به ابوبکر و عمر جزو اصول دین اسلام است؟ قصه ابوبکر و عمر یک قصه تاریخی است و تاریخ به اصول اعتقادات ربطی ندارد.
- خبرنگار که از این جواب جا خورده بود گفت: شیعیان یک ایراد دارند آن هم اینکه می گویند امام زمانشان از۱۰۰۰ سال پیش هنوز زنده است.
شیخ پاسخ داد: خوب ممکن است، چرا ممکن نباشد، ولی دلیلی ندارد ما اعتقاد آنان را داشته باشیم .
- خبرنگار پرسید: آیا ممکن است کودک ۸ ساله امام باشد؟ شیعیان معتقدند کودک ۸ ساله امام شده است.
شیخ گفت: وقتی یک طفل در گهواره پیغمبر بشود، اینکه یک کودک ۸ ساله هم امام باشد عجیب نیست، هرچند ممکن است ما به عنوان اهل تسنن این اعتقاد را قبول نداشته باشیم؛ اما این موضوع به اسلام آنها صدمه ای نمی زند و آنها مسلمانند.
** شجاعی فرد افزود: این مناظره برای من بسیار جالب بود و تلاش کردم تا با شیخ طیب تماس برقرار کرده و از او تشکر کنم. در تماس تلفنی به او گفتم شما بهترین دفاع را از شیعیان کردید و اگر یک روحانی شیعه آنجا بود شاید اینگونه دفاع نمی کرد و حداقل ملاحظه هایی می کرد اما شما حتی اعتقاد به ابوبکر و عمر را هم از اسلام جدا کردید.
** به احمد طیب گفتم خیلی جالب است، چرا شما اصلا وارد این بحث شده اید؟
شیخ طیب گفت: وقتی که آقای احمدی نژاد رئیس جمهور شما اینطور محکم جلوی آمریکا ایستادگی کرد و توانست در بحث انرژی هسته ای آمریکا را به زانو درآورد، از این طرف هم سید حسن نصرالله و حزب الله هم جلوی رژیم صهیونیستی ایستادند و کمر اسرائیل را در جنگ ۳۳ روزه شکستند، من دیدم که این ها افتخار اسلام است و آمریکا و دوستانش می خواهند این ها را کار شیعه تندرو معرفی کنند و بگوید شیعه هم مسلمان نیست و رافضی است و این افتخار را از جهان اسلام دور کنند؛ بنابراین برای اینکه جوانان ما احساس غرور بکنند که این افتخارات متعلق به اسلام است، ۸ برنامه در تلویزیون برگزار کردم تا بگویم شیعه مسلمان است و شیعه با ما هیچ فرقی ندارد و مذهب پنجم اسلام است.
خبر مرتبط
منبع