آيا مرکب سواري جزء حبوه است ؟

تب‌های اولیه

2 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
آيا مرکب سواري جزء حبوه است ؟

با عرض سلام و خسته نباشید
خواهشمند است در صورت امکان به سئوالات من پاسخ دهید : (ما مقلد حضرت آیت الله خامنه ای هستیم)
1- پدر من فوت نموده اند در رساله آمده که بعضی از وسایل شخصی ایشان به پسرشان می رسد من جمله مرکب منظور از مرکب در این زمان چیست ؟ آیا مقصود ماشین ایشان است ؟
2- آیا صدقه را می توان به خیریه داد یا خیر؟
3- بیمه عمر پدرم با توجه به درخواست ایشان به مادرم رسیده آیا به این پول خمس تعلق می گیرد یا خیر؟
4- حقوق بازنشستگی پدرم به مادرم می رسد آیا به اضافه این پول در سال خمسی خمس تعلق می گیرد یا خیر؟
5- آیا لباس احرام میت (پدر) جزء لباسهایی است که به پسر بزرگتر می رسد ؟
با تشکر خاتون

خاتون;11328 نوشت:
با عرض سلام و خسته نباشید خواهشمند است در صورت امکان به سئوالات من پاسخ دهید : (ما مقلد حضرت آیت الله خامنه ای هستیم) 1- پدر من فوت نموده اند در رساله آمده که بعضی از وسایل شخصی ایشان به پسرشان می رسد من جمله مرکب منظور از مرکب در این زمان چیست ؟ آیا مقصود ماشین ایشان است ؟ 2- آیا صدقه را می توان به خیریه داد یا خیر؟ 3- بیمه عمر پدرم با توجه به درخواست ایشان به مادرم رسیده آیا به این پول خمس تعلق می گیرد یا خیر؟ 4- حقوق بازنشستگی پدرم به مادرم می رسد آیا به اضافه این پول در سال خمسی خمس تعلق می گیرد یا خیر؟ 5- آیا لباس احرام میت (پدر) جزء لباسهایی است که به پسر بزرگتر می رسد ؟

جواب
1-اصطلاحا به اموالي كه به پسر بزرگتر تعلق مي گيرد حبوة مي گويند.
وحبوه شامل انگشتري ،قران،شمشيرِ ميت ولباسي را كه پوشيده يا براي پوشيدن دوخته است اينها مال پسر بزرگتر است (كتاب مواريث في ميراث الانساب الخامس)
وحبوه شامل ماشين نمي شود در مورد مركب چيزي نداريم به صورت راحله امده است كه امام ورهبري مي فرمايند راحله از موارد حبوه به حساب نمي ايد (م/2 ا زكتاب مواريث في ميراث الاانساببعد از الخامس )در مورد
2-صدقات مستحبي وواجب مانعي براي مصرف مذكور نيست
سوال3و4 خمس ندارد
لباس احرام جزء حبوه به حساب نمي ايد ومال همه ورثه است

موضوع قفل شده است