جمع بندی حدیت حرامزاده بودن کسی که غیبت مؤمنین را می کند

تب‌های اولیه

6 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
حدیت حرامزاده بودن کسی که غیبت مؤمنین را می کند

با سلام
سالها قبل حدیثی در کتابی به چشمم خورد بگمانم از امام صادق(علیه السلام) بود با این مضمون که هر کسی که پشت سر مؤمنین غیبت می کند و توبه نمی کند در حرامزاده بودن خود شک نکند

در حال حاضر مطمئن نیستم آیا مضمون همین بود و یا اصلاً معتبر بوده یا خیر و چه کتابی بوده
لطفاً اساتید حدیث شناس صحت موضوع را بررسی نمایند

برچسب: 

با نام الله

کارشناس بحث: استاد مجید

شمال;395147 نوشت:
ا سلام
سالها قبل حدیثی در کتابی به چشمم خورد بگمانم از امام صادق(علیه السلام) بود با این مضمون که هر کسی که پشت سر مؤمنین غیبت می کند و توبه نمی کند در حرامزاده بودن خود شک نکند

در حال حاضر مطمئن نیستم آیا مضمون همین بود و یا اصلاً معتبر بوده یا خیر و چه کتابی بوده

با صلوات بر محمد وآل محمد
با سلام وعرض ادب
نوف بكالى گويد در آستان مسجد كوفه خدمت امير المؤمنين (ع) رسيدم و گفتم السلام عليك يا امير المؤمنين و رحمة اللَّه و بركاته فرمود و عليك السلام يا نوف و رحمة اللَّه و بركاته، گفتم يا امير المؤمنين پندم بده فرمود اى نوف خوبى كن تا با تو خوبى شود، گفتم يا امير المؤمنين بيفزا فرمود رحم كن تا رحمت كنند گفتم يا امير المؤمنين بيفزا فرمود خوب بگو تا بخوبى يادت كنند عرضكردم بيفزا فرمود از غيبت اجتناب كن كه خورش سگان دوزخ است سپس فرمود اى نوف دروغ گفته آنكه گمان دارد حلال زاده است و به غيبت كردن گوشت مردم را ميجود، دروغ گفته كسى كه گمان دارد حلال زاده است و دشمن من و امامان از اولاد من است، دروغ گفته كسى كه گمان دارد حلال زاده است و زنا را دوستدارد يا بر نافرمانى خدا شب و روز دلير است اى نوف سفارش مرا بپذير سر دسته و كدخدا و گمركچى و راهدار مباش اى نوف صله رحم كن تا خدا عمرت را بيفزايد و خوش‏خلق باش ، تا حسابت را سبك گيرد اى نوف اگر خواهى روز قيامت با من باشى كمك ستمكاران مشو اى نوف هر كه ما را دوستدارد روز قيامت با ما است و اگر مردى سنگى را دوستدارد با او محشور گردد اى نوف مبادا خود را براى دم جلوه دهى و بنافرمانى با خدا برآئى تا خدا روزى كه ملاقاتش كنى رسوايت كند اى نوف آنچه بتو گفتم نگهدار تا بخير دنيا و آخرت رسى. (امالى شيخ صدوق-ترجمه كمره‏اى، متن، ص: 210)

[=arial]بسم الله الرحمن الرحیم

بله این حدیث چون از کتاب شیخ ما صدوق رضوان الله علیه آمده صحیح است و شک در سندش نیست . اما باید توجه کرد که :

1- روایت داریم از امام صادق صلوات الله علیه از رسول اکرم صلوات الله علیه و آله نقل می فرمایند : [=arial]وُضِعَ‏ عَنْ‏ أُمَّتِي‏ الْخَطَأُ وَ النِّسْيَان‏
و به این لفظ نیز آمده است :
[=arial]وضع‏ عن‏ أمّتي‏ تسعة اشياء السّهو، و الخطاء و النّسيان‏
که در کتب معتبره مانند الکافی ، الحاسن ، النوارد اشعری و لوامع صاحبقرانی وارد شده .

اگر به سهو و نیسیان باشد بله این اشکالی ندارد و خداوند می بخشد اما اگر بخواهد به عمد غیبت کند مصداق این آیه می شود :
[=arial]إِنَّ الَّذينَ يُحِبُّونَ أَنْ تَشيعَ الْفاحِشَةُ فِي الَّذينَ آمَنُوا لَهُمْ عَذابٌ أَليمٌ فِي الدُّنْيا وَ الْآخِرَةِ وَ اللَّهُ يَعْلَمُ وَ أَنْتُمْ لا تَعْلَمُون‏(س نور آ19) و روایات فراوانی که در کتاب المحاسن شیخ جلیل برقی است در عذاب کسانی که گناه مومنی را نقل نماید .
و در همان کتاب شریف شیخ ما صدوق رضوان الله علیه آمده است :

[=arial][=arial]َ عَنِ الصَّادِقِ جَعْفَرِ بْنِ مُحَمَّدٍ ع قَالَ: مَنْ قَالَ فِي أَخِيهِ الْمُؤْمِنِ مَا رَأَتْهُ عَيْنَاهُ وَ سَمِعَتْهُ أُذُنَاهُ فَهُوَ مِمَّنْ قَالَ اللَّهُ عَزَّ وَ جَلَّ- إِنَ‏ الَّذِينَ‏ يُحِبُّونَ‏ أَنْ‏ تَشِيعَ‏ الْفاحِشَةُ فِي‏ الَّذِينَ‏ آمَنُوا لَهُمْ‏ عَذابٌ‏ أَلِيمٌ‏ فِي‏ الدُّنْيا وَ الْآخِرَة.
اگر هر چه از مومن دیدی و شنیدی نقل نمایی ( یعنی غیبت کنی ) جزء این آیه می شوی .
یعنی تو عمدا پشت سر مومنی غیبت کنی . غیبت هم طبق این روایت این است که چیزی را که نکرده به او تهمت بزنی :
عَنْ دَاوُدَ بْنِ سِرْحَانَ قَالَ: سَأَلْتُ أَبَا عَبْدِ اللَّهِ ع عَنِ الْغِيبَةِ قَالَ هُوَ أَنْ تَقُولَ لِأَخِيكَ فِي دِينِهِ مَا لَمْ يَفْعَل‏.( کتاب کافی)
و یا آنکه طبق روایات سابق الذکر گناهی که انجام داده نقل نمایی. اما اگر به سهو باشد اشکالی ندار طبق روایات قبلی .
البته این یک وجه روایت است .

[=arial]
[=arial]

[=arial]
[=Traditional Arabic]
[=Traditional Arabic]

شمال;395147 نوشت:

سلام
حرامزادگی تنها به انعقاد نطفه با عمل نامشروع نیست
بلکه نطفه منعقد شده از غذای حرام هم موجب آن است
بلکه فرد حرامخوار هم جسم و تنش زاده از حرام است
پس باید در معنای آن تجدید نظری کرد
والله العالم

بگمانم حتی در نطفه هم تأثیر خود را می گذارد
چون فرمودند در زمان آمیزش بقصد توالد، اعوذ بالله و بسم الله هر دو درست گفته شود تا شیطان هم دخیل در توالد نشود و...
صریح قرآن است شیطان در تناسل و توالُد انسانها خود را شریک می کند «و شارکهم فی الاموال و الاولاد»
و از شیطان‌زاده هم توقع «اشدُّ من الزنا» داشتن عجب ندارد ...

موضوع قفل شده است