جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: **چرا خداوند بنده اش را دعوت به گریه می کند؟**

 1. #1

  عضویت
  جنسیت ارديبهشت ۱۳۹۱
  علاقه
  اخلاق-فلسفه-عرفان
  نوشته
  3,003
  حضور
  97 روز 6 ساعت 17 دقیقه
  دریافت
  6
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  25338

  غمگین **چرا خداوند بنده اش را دعوت به گریه می کند؟**
  بسمه تعالی

  یکی از اشکالات عمده ای که به دین وارد می شود ، دین را باعث افسردگی بیان می کنند چون اصلی ترین مقوله آن یعنی دعا بر زاری و گریه استوار است . این اشکال چگونه قابل رفع است و در درجه اول قرآن و ائمه اطهار چه پاسخی داده اند . آیا فلسفه هم می تواند پاسخ گوی این اشکال باشد ؟
  استاد دینانی چنین پاسخ می دهند:  چرا خداوند بنده اش را دعوت می کند به اینکه گریه کند ، زاری کند . خیلی هم توصیه می شود که با اشک بیایید، مثلا

  دلابسوز که سوز توکارها بکند/نیاز نیم شبی دفع صدبلا بکند  خود قرآن هم می فرماید { فلیضحکوا قلیلا ولیبکوا کثیرا } (توبه آیه ۸۲ )و این مطلب را ارتباط می دهد به توسعه استعداد آدمی برای دریافت فیوضات الهی .

  تانگرید ابر کی خندد چمن/تا نگرید طفل کی جوشد لبن

  طفل یک روزه همی داند طریق/که بگریم تا رسد دایه شفیق

  گفت فلیبکوا کثیرا گوش دار/تا بجوشد شیر فضل کردگار

  بعضی ها پرسش می کنند که چرا ما نخندیم و از خدا بخواهیم ؟ آیا باخندیدن استعداد ایجاد نمی شود و حتما باید با گریه باشد و گریه هم یعنی قرات اشکی که از چشم جاری می شود ؟ های و هوی کردن است ؟ مفهوم واقعی گریه را بفرمایید .
  بسیار سوال مهمی است دو خصلت گریه و خنده در انسان . اجازه بدهید یه قدری در مورد گریه و خنده عرض کنم و بعد برسیم به اینکه چرا خداوند توصیه کرده { فلیبکوا کثیرا }.

  انسان موجودی است که هم می خندد و هم گریه می کند . نمی دانم که موجودات دیگر گریه و خنده دارند یا نه جمادات که حتما ندارند نباتات هم ندارند البته گاهی اوقات گل خندان می گوییم اما این یک حرف شاعرانه است . بعضی ها می گویند حیوانات خنده وگریه دارند ولی بنده چنین باوری ندارم . حالا شاید چیزی شبیه گریه و خنده فکر می کنند ، باشد . حیوانات بعید است که گریه واقعی وخنده واقعی داشته باشند گاه چیزی شبیه گریه و خنده در آنها دیده می شود ولی در واقع خنده و گریه نیست عجیب این است که خداوند در قرآن به این نکته اشاره کرده است . الان هم در ماهیت خنده و گریه خیلی کتابها نوشته اند شاید گریه را بهتر شود توضیح داد تا خنده .

  یک کتابی را فیلسوف فرانسوی در مورد ماهیت خنده نوشته و خیلی تلاش کرده که ماهیت خنده را بیان کند اما فکر نمی کنم که موفق بوده . یا بعضی از علمای سابق می گویند که خنده وقتی بر انسان عارض می شود که انسان تعجب می کند یعنی وقتی انسان تعجب می کند ، خنده می کند یعنی عارضه تعجب را خنده می دانند ولی من این حرف را قبول ندارم . چه بسا وقتی که آدم تعجب می کند اما اصلا نمی خندد و چه بسا که تعجب ندارد اما خنده می کند . چه طور می شود که آدم می خندد ، خیلی جوابش مشکل است . حتی وقتی که احساس سرور هم می کنید مطلقا نمی شود گفت که می خندید چه بسا نخندید اما بسیار هم خوشحال باشید یا حتی در اثر خوشحالی گریه کنید !! خیلی ها هم اصلا مسرور نیستند اما می خندند. و من این آیه را می خوانم و تعجب می کنم از این بشارتی که کرده { وأنّه هو أضحک و أبکی } { و أنّه هو امات و احیی } ( سوره مبارکه نجم آیات ۴۳ و ۴۴ )

  تعریف فیزیکی که از خنده و گریه شده همان حالت انقباض و انبساط است که اینها تعریف حقیقی نیست . به هر صورت خنده و گریه دو حالتند در انسان . امروزه روانشناسان سلامتی روح وجسم را در خنده می بینند .
  اما برگردیم به سوال اصلی که توصیه خداوند به گریه و گریه در مقابل خداوند چه معنی دارد ؟ و چرا خنده موجب قرب نمی شود و گریه موجب قرب می شود .
  وقتی که انسان می خندد که مسبوق به یک سرور و خوشحالی است ، تعلقش به جهان بیشتر می شود . غالبا مواردی که موجب خوشحالی می شود خبرهایی است که نفعی عاید شما ازین عالم می شود .هرچه نفع بیشتری به شما از این عالم برسد ، دلبستگی شما به این عالم بیشتر می شود و هر چه دلبستگی بیشتر شود ، شما از خداوند دورتر می شوید.انسان همان جایی است که دلش آنجاست .خنده مظهر شادی ها و تعلقات این جهانی است اینکه روان شناسان این را می گویند بیشتر ، این جهانی فکر می کنند.


  ادامه دارد . . . .  **چرا خداوند بنده اش را دعوت به گریه می کند؟**
  تا صورت پیوند جهان بود علی بود/ تا نقش زمین بود و زمان بود علی بود

  شاهی که ولی بود و وصی بود علی بود / سلطان سخا و کرم و جود علی بود

  عیسی به وجود آمد و در حال سخن گفت/ آن نطق و فصاحت که در او بود علی بود

  مسجود ملایک که شد آدم ، ز علی شد / آدم چو یکی قبله و مسجود علی بود

  آن شير دلاور كه براي طمع نفس/بر خوان جهان پنجه نيالود ، علي بود

  سر دو جهان جمله ز پنهان و ز پيدا / شمس الحق تبريز كه بنمود ، علي بود 2. صلوات ها 6


 3. #2

  عضویت
  جنسیت ارديبهشت ۱۳۹۱
  علاقه
  اخلاق-فلسفه-عرفان
  نوشته
  3,003
  حضور
  97 روز 6 ساعت 17 دقیقه
  دریافت
  6
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  25338  اما در گریه ، یک ناامیدی از این جهان است . شما وقتی گریه می کنید که از چیزی بریده شدید . خبر ناگوار ،خبر سخت یک ضرر غالبا گریه جاهایی است که یک ناهمواری و یک ناگواری روبرو می شوید یعنی یک قطع تعلق . وقتی که تعلق قطع شد دیگر خلا نیست که جایش را بگیرد و بنده این مساله را بارها عرض کردم که خلا در عالم و روح انسان محال است .حالا وقتی تعلقت قطع شد روحت متوجه حق تبارک و تعالی می شود .بنابراین گریه مظهر و سمبل قطع تعلق از این دنیاست .هر چه گریه بیشتر باشد ، یعنی تعلقاتت از این جهان کمتر می شود و هر چه تعلقات کمتر باشد قرب شما به حق تعالی بیشتر می شود . سرّش این است و الا خنده و گریه دوخصلت آدمی است .

  حکیم ملا هادی سبزواری معتقد است که : خنده ها و گریه های ما در مقابل جزع است { إذامس الخیر منوعا و إذا مسّ الشرجزوعا} اما گریه یک مفهوم عرفانی دارد که وقتی انقطاع حاصل می شود و ارتباط انسان با تعلقات قطع می شود ، یک انبساطی به او دست می دهد و این نشانه انبساط قلب است و جوششی دارد به نام اشک همان طور که چشمه ها ازش آب می جوشد .
  بنابراین گریه و خنده معمولی مراد نیست بلکه این انبساط قلب است که در واقع درهای رحمت را باز می کند .

  استاد : این دو بزرگوار (حکیم سبزواری و مولوی ) کلمه انقباض را نخواستند به کار ببرند چون بار منفی دارد در واقع گریه نتیجه انقباض است اما انقباض نسبت به این عالم . ولی چون انقباض و انبساط دو حالت متضادند هر اندازه نسبت به این عالم انقباض بیشتر باشد انبساط نسبت به حق بیشتر است . آنها روی جنبه انبساط تاکید کردند ولی هیچ انبساطی بدون انقباض نیست وهیچ انقباضی بودن انبساط نیست .
  مولی علی (ع) می فرماید : مومن کسی است که بشره فی وجه و حزنه فی قلبه ،آن حزن انقباض نسبت به دنیاست و انبساط نسبت به حقّ .
  ازامام صادق (ع) سوال می پرسند که : چرا بنده مومن باید گریه بکند ، ناله بزند اما دیگران نمازی نمی خوانند و پایبندی به دین خدا هم ندارند و همه چیز هم دارند .؟

  مولوی جواب امام را به زبان شعر می گوید :

  در جوابش گفت نز خواری اوست/عین تاخیر عطا یاری اوست
  بنده مومن همی داریم دوست/گو تضرع کن که آن اعطاست
  بنده مومن تضرع می کند/کاو به غیر تو ندارد مستند

  نفس تضرع مطلوب است ( وأذکر ربک فی نفسک تضرعا و خیفة) این مطلوبی نفس تضرع از این جهت است که هر چه تضرّع بیشتر باشد انقطاع از این عالم بیشتر است .وگاهی بعضی گله می کنند که ما دعا کردیم و مستجاب نشد در حالی که خداوند گفته بود { ادعونی استجب لکم } تخلف که در وعده خداوند نیست . ولی بسیاری اوقات می شود که آدم مومن دعا می کند اما مستجاب نشده . ولی این چنین فردی باید به این نکته توجه کند که زاری اش لبیک حقّ است . و توجه ندارد که خود این زاری چقدر ارزش دارد .همین که می گویی خدا و همین اشکی که میریزی ، این در درگاه ربوبی خیلی گرانبهاست . و خیلی مقام بالایی است یعنی دعای شما لبیک حقّ است پس استجابت حتمی است اما آن خواسته دنیوی شما چه بسا صلاح در این باشد که شما بهش نرسید . هر وقت هم صلاح بود به آن می رسی .
  مولوی می گوید : به عابدی گفتند که تو این همه خدا خدا گفتی ، لبیکی هم شنیدی ؟ گفت نه نشنیدم ، حرکت کرد که دیگر دعا نکند که هاتفی آمد وگفت:
  این دعا و درد و سوزت پیک ماست/زیر هر الله تو لبیک ماست


  منبع:
  سایت معرفت


  ویرایش توسط استاد : ۱۳۹۲/۰۶/۲۲ در ساعت ۲۱:۳۹
  **چرا خداوند بنده اش را دعوت به گریه می کند؟**
  تا صورت پیوند جهان بود علی بود/ تا نقش زمین بود و زمان بود علی بود

  شاهی که ولی بود و وصی بود علی بود / سلطان سخا و کرم و جود علی بود

  عیسی به وجود آمد و در حال سخن گفت/ آن نطق و فصاحت که در او بود علی بود

  مسجود ملایک که شد آدم ، ز علی شد / آدم چو یکی قبله و مسجود علی بود

  آن شير دلاور كه براي طمع نفس/بر خوان جهان پنجه نيالود ، علي بود

  سر دو جهان جمله ز پنهان و ز پيدا / شمس الحق تبريز كه بنمود ، علي بود 4. صلوات ها 4


 5. #3

  عضویت
  جنسیت مرداد ۱۳۹۲
  علاقه
  خــدا » همه چیز
  نوشته
  6,493
  حضور
  157 روز 5 ساعت 1 دقیقه
  دریافت
  20
  آپلود
  0
  گالری
  3279
  صلوات
  45168  یه مثال :
  وقتی یه کودکی گریه میکنه مادر بغلش میکنه و نوازشش میده چون میدونه با هیچ کس اروم نمیشه
  اما وقتی کودکش میخنده زیاد توجهی بهش نمیکنه و به حال
  خودش رها میکنه.
  ویرایش توسط ابوالفضل : ۱۳۹۲/۰۶/۲۲ در ساعت ۲۲:۵۸

  **چرا خداوند بنده اش را دعوت به گریه می کند؟**

 6. صلوات


اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کاربرانی که این موضوع را مشاهده کرده اند: 0

هیچ کاربری در لیست وجود ندارد.

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
^

ورود

ورود