جشن تولد و عروسی نگیریم؟

تب‌های اولیه

47 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
جشن تولد و عروسی نگیریم؟

سلام و عرض ادب خدمت کارشناس و دوستان

میخواستم بدونم ایا گرفتن تولد و جشن عروسی ، مورد تایید اسلام نیست؟

چون در احکام قید شده که :
غنا و موسيقى مبتذل و مطرب، و گوش دادن آن به اجماع فقهاى شيعه حرام است.
در عروسی ها هم اگر بخواهیم رعایت کنیم ، باید مولودی بگیریم.
اما در تولد که نمیشه!دوستان رو دعوت کنیم ، همه طبق عرف میخوان که اهنگ مبتذل باز کنن و برقصند و اینجوری شادی کنند.با اهنگ ملایم که راضی نمی شوند بشینن تولد !
پس تکلیف چیه؟

و اینکه در عروسی هم تقریبا این مشکل وجود داره ، به اضافه ی مشکل دیگه !

قبلا خوندم که :
اگر نامحرمی کوچکترین عضوی از بدن دختر نامحرم را ببیند و به این علت منحرف شده و به گناه بیفتد، دختر هم در گناه آن شخص شریک است و به همان میزان گناه هم برای دختر نوشته می شود. اگرچه هیچگاه ، هیچ گناهی و هیچ انحرافی در زندگی اش انجام ندهد.
یعنی اگر بالفرض بنده عروسی بگیرم و مهمانان رو که میدونم حتما با وضع بسیار بد حجابی تشریف میارن ، در گناهشون شریکم !
پس الان تکلیف چیه؟

لطفا خیلی واضح توضیح بدین .(با یه جمله خلاصه نکنین)
:Gol:باتشکر :Gol:

با نام الله

کارشناس بحث: استاد نور

حق تعالی;394380 نوشت:
سلام و عرض ادب خدمت کارشناس و دوستان

میخواستم بدونم ایا گرفتن تولد و جشن عروسی ، مورد تایید اسلام نیست؟

چون در احکام قید شده که :
غنا و موسيقى مبتذل و مطرب، و گوش دادن آن به اجماع فقهاى شيعه حرام است.
در عروسی ها هم اگر بخواهیم رعایت کنیم ، باید مولودی بگیریم.
اما در تولد که نمیشه!دوستان رو دعوت کنیم ، همه طبق عرف میخوان که اهنگ مبتذل باز کنن و برقصند و اینجوری شادی کنند.با اهنگ ملایم که راضی نمی شوند بشینن تولد !
پس تکلیف چیه؟

و اینکه در عروسی هم تقریبا این مشکل وجود داره ، به اضافه ی مشکل دیگه !
قبلا خوندم که : اگر نامحرمی کوچکترین عضوی از بدن دختر نامحرم را ببیند و به این علت منحرف شده و به گناه بیفتد، دختر هم در گناه آن شخص شریک است و به همان میزان گناه هم برای دختر نوشته می شود. اگرچه هیچگاه ، هیچ گناهی و هیچ انحرافی در زندگی اش انجام ندهد.
یعنی اگر بالفرض بنده عروسی بگیرم و مهمانان رو که میدونم حتما با وضع بسیار بد حجابی تشریف میارن ، در گناهشون شریکم !
پس الان تکلیف چیه؟

لطفا خیلی واضح توضیح بدین .(با یه جمله خلاصه نکنین)
باتشکر

با سلام و عرض ادب

عروسی گرفتن و جشن تولد فی نفسه حرام نیست به شرطی که آن مراسم آمیخته با حرام نباشد و اینگونه نیست که لزوما شادی باحرام بدست بیاید بنابراین شادبودن در مراسمی مثل عروسی و..مجوز شرعی برای موسیقی و رقص حرام یا اختلاط نامحرم و عدم پوشش مناسب و حجاب،نیست و اگر کسی حجابش را رعایت نکرد گناهش برعهده خودش می باشد البته نباید زمینه ساز و فراهم کننده گناه باشیم،چراکه اگر همکاری در گناه داشته باشیم در آن گناه شریک خواهیم بود پس علاوه براینکه باید مجلس بدون حرام برگزار نماییم واجب است با رعایت شرایط و مراتب،امربه معروف و نهی از منکر هم داشته باشیم.

موفق و موید باشید.

سلام ممنون از پاسختون استاد ولی بازم سوال دارم.

اول گفتین :

نور;395818 نوشت:
اگر کسی حجابش را رعایت نکرد گناهش برعهده خودش می باشد

بعد گفتین :

نور;395818 نوشت:
البته نباید زمینه ساز و فراهم کننده گناه باشیم،

خب الان من با دعوت کردن دوستان به جشن ، دارم موجبات گناه رو براشون اماده می کنم.
بالاخره گناهش بر گردنم هست یا نه؟

و سوال اخر اینکه گفتید :

نور;395818 نوشت:
شادبودن در مراسمی مثل عروسی و..مجوز شرعی برای موسیقی و رقص حرام یا اختلاط نامحرم و عدم پوشش مناسب و حجاب،نیست

خب لطفا الان بگین به غیر همین ها در جشن باید چیکار کنن جماعت؟اخه دیگه چجور شادی کردن میمونه؟خواهشا مثال بزنید.(مگه بچه به غیر نانای کردن در مراسم کاری بلده ؟با مولودی شادی کنه؟)

با تشکر:Gol::Gol:

سلام سرکار خانم "حق تعالی"
سوال شما سوال خیلی ها هست از جمله خودم و شاید معضل خیلی ها باشه و از جمله خودم. متشکر بابت سوالتون.
ولی به نظر من فکر کنم تقصیر از خود ما باشه که شادی رو خلاصه کردیم تو رقصیدن و آهنگ های آن چنانی و ... و یا شاید این تقصیر از کسایی باشه که همچین تفسیری رو از شادی تو طول چند سال اخیر ایجاد کردن یا گسترش دادن.
این چیزی که میخوام بگم برا منم سخته ولی اگه بیایم معیار شادی رو ائمه قرار بدیم (همونطور که ائمه معیار اعمال تو قیامت هم هستن) مطمئنا" این جوری که ما داریم شادی می کنیم شادی نمی کردن.
گاهی اوقات خیلی فکر می کنم مشکل از کجاست؟
مائیم؟ دیگران هستن؟ قبلی ها هستن؟ یا ...

felfely;395865 نوشت:
سلام سرکار خانم "حق تعالی"
سوال شما سوال خیلی ها هست از جمله خودم و شاید معضل خیلی ها باشه و از جمله خودم. متشکر بابت سوالتون.
ولی به نظر من فکر کنم تقصیر از خود ما باشه که شادی رو خلاصه کردیم تو رقصیدن و آهنگ های آن چنانی و ... و یا شاید این تقصیر از کسایی باشه که همچین تفسیری رو از شادی تو طول چند سال اخیر ایجاد کردن یا گسترش دادن.
این چیزی که میخوام بگم برا منم سخته ولی اگه بیایم معیار شادی رو ائمه قرار بدیم (همونطور که ائمه معیار اعمال تو قیامت هم هستن) مطمئنا" این جوری که ما داریم شادی می کنیم شادی نمی کردن.
گاهی اوقات خیلی فکر می کنم مشکل از کجاست؟
مائیم؟ دیگران هستن؟ قبلی ها هستن؟ یا ...

سلام و عرض ادب جناب فلفلی.

خواهش می کنم.
امیدوارم کارشناس محترم پاسخ اصلی سوال بنده رو بدن.:Gig:

خوشحال میشم اگر دوستان هم کمکمون کنن!:ok:

1.مجلس زنانه و مردانه کامل باید از هم دیگر جدا باشد
2.من اگر اختمال دهم با رفتن به مجلس شادی باعث فساد من میشه باید نرم
3.توی برخی مجالس مردم جماعت راحت عرق می خورن و به اصطلاح شادی میکنن که تاسف اوره.
اسلام با اون شادی ای مخالفه که انسان رو به فساد بکشه و از یاد خدا غافل کنه
و الا میتونیم با رعایت برخی مسائل به شادی بپردازیم

حق تعالی;395849 نوشت:
سلام ممنون از پاسختون استاد ولی بازم سوال دارم.

اول گفتین :

بعد گفتین :

خب الان من با دعوت کردن دوستان به جشن ، دارم موجبات گناه رو براشون اماده می کنم.
بالاخره گناهش بر گردنم هست یا نه؟

و سوال اخر اینکه گفتید :

خب لطفا الان بگین به غیر همین ها در جشن باید چیکار کنن جماعت؟اخه دیگه چجور شادی کردن میمونه؟خواهشا مثال بزنید.(مگه بچه به غیر نانای کردن در مراسم کاری بلده ؟با مولودی شادی کنه؟)

با تشکر:Gol::Gol:

با سلام و عرض ادب

درفرض سوال،دعوت کردن آنها حرام نیست و می توانید با اجرای نمایش طنز توسط افراد هنرمند بدون اینکه در آن تمسخر و غیبت دیگران باشد یا خواندن اشعاری(غیر غنایی و با محتوای شرعی)درباره عروس و داماد و یا اگر مناسبتی باشد مانند اعیاد ائمه (علیهم السلام) در وصف ایشان و.. بدون اینکه همراه با موسیقی یا گناهان دیگر باشد و همچنین استفاده از تجربیات افرادی که مراسم شاد و بدون گناه برگزار کرده اند،اسباب شادی را در مجلس فراهم نمایید.

موفق و موید باشید.

جشن عروس و تولد را می توان بدون گناه برگزار کرد مهم خواست ماست

yanoor;397345 نوشت:

افرین بایدخودمون بخوایم وگرنه راه های زیادی برای شادکردن مجلس وجودداره من که خودم باجشن ساده موافقم اماازاین بگذریم بیشترافرادبنظرم بخاطرحرف مردمه که نمیتونیم ازگناهان تومراسم عروسی وجشن ازاین تجملات و....رهاشیم .درحالیکه تنهاحرف خدامهمه

نور;397317 نوشت:
استفاده از تجربیات افرادی که مراسم شاد و بدون گناه برگزار کرده اند

به نظر من بهترین پیشنهاد همینه که استاد نور گفتن :hamdel:

yanoor;397345 نوشت:

ببخشید من نگفتم نمیشه.اصولا معتقدم غیر ممکن غیرممکنه ! و به جز مرگ هرچیزی چاره داره ! اما من میگم چجوری؟ راه و روش رو بهم توضیح بدین ! راهی رو که جامعه ی الان پذیرش دارن.من مذهبی چجوری باید به خانواده ام بگم که دینم چنین مراسمی رو قبول نداره؟خب باید جایگزین و روش درست مراسم رو یاد بگیرم یا نه؟!
اگه واقعا من مردم رو دعوت کنم و براشون شعر بخونم که پا میشن میرن ! مولودی هم که دیگه بدتر .میگن خب میگفتی ما مرثیه داریم.این که نشد تولد !

من شخصا به عروسی حرام نمیرم؛ عروسی خودمو هم انشاالله بدون موسیقی و بدون اصراف میگیرم، با تلاوت قرآن و مداحی ... مردم هرچی میخوان بگن.. بزار بگن مجلس عزا بوده که قرآن خوندن... اگه به دهن مردم نگاه کنی که نمیشه... با خودمون اهل بیت داریم، قرآن داریم، پیغمبر داریم و ... اینا به ما روش زندگی رو یاد میدن نه مردم بی تقوا و دنیا گرا!

به یکی گفتم چرا عروسی حرام میری؟ گفت میدونم موسیقی حرام داره و گناه داره ولی خوب چیکار کنم نرم دله داماد میشکنه!!! به درک که دلش میشکنه! تو بنده دله مردمی یا بنده خدا؟ ببین خدا چی میگه! ببین خدا چی میخواد نه مردم! ما که بنده دل خودمون یا دله مردم نیستیم که به حرف خودمون یا مردم کنیم! خوب به درک که بشکنه.. دل داماد مهمه یا دل امام زمان عج؟ دل داماد مهم تره یا با گناه به جنگ خدا رفتن؟ دله داماد مهمتره یا سیاهی دل؟ واقعا ما حاضریم دل داماد را که برخلاف دین و اصول و منطق و همه چیز هست به دست بیاریم و دل امام زمان عج رو بشکنیم؟؟ گناه کنیم؟ عذاب بشیم؟ واقعا می ارزه؟

user;397463 نوشت:
من شخصا به عروسی حرام نمیرم؛ عروسی خودمو هم انشاالله بدون موسیقی و بدون اصراف میگیرم، با تلاوت قرآن و مداحی ... مردم هرچی میخوان بگن.. بزار بگن مجلس عزا بوده که قرآن خوندن... اگه به دهن مردم نگاه کنی که نمیشه... با خودمون اهل بیت داریم، قرآن داریم، پیغمبر داریم و ... اینا به ما روش زندگی رو یاد میدن نه مردم بی تقوا و دنیا گرا!

به یکی گفتم چرا عروسی حرام میری؟ گفت میدونم موسیقی حرام داره و گناه داره ولی خوب چیکار کنم نرم دله داماد میشکنه!!! به درک که دلش میشکنه! تو بنده دله مردمی یا بنده خدا؟ ببین خدا چی میگه! ببین خدا چی میخواد نه مردم! ما که بنده دل خودمون یا دله مردم نیستیم که به حرف خودمون یا مردم کنیم! خوب به درک که بشکنه.. دل داماد مهمه یا دل امام زمان عج؟ دل داماد مهم تره یا با گناه به جنگ خدا رفتن؟ دله داماد مهمتره یا سیاهی دل؟ واقعا ما حاضریم دل داماد را که برخلاف دین و اصول و منطق و همه چیز هست به دست بیاریم و دل امام زمان عج رو بشکنیم؟؟ گناه کنیم؟ عذاب بشیم؟ واقعا می ارزه؟

کاملا با حرفتون موافقم

user;397463 نوشت:

ببخشید میشه بفرمایین یه دختر چجوری به خانواده اش و خانواده ی پسر و فک و فامیل های کل خاندان اینها رو بفهمونه ؟

mohammad_444_0o;397392 نوشت:
به نظر من بهترین پیشنهاد همینه که استاد نور گفتن

خب میخواید یه جشن بدون گناه برگزار کنید ؟
خب از اول تکلیفتون مشخصه ......خیری از اهنگ و ...........نیست
خب چیکار کنیم که شاد باشیم ؟ هم محفل منحرف نباشه ؟
خب داستان و خاطره تعریف کنید
میوه بخورید ...از همدیگه پذیرایی کنید
اخرش هم بدون وسایل موزیک شعر های کودکانه بخونید ....شعر تولدت مبارک بخونید ..... بازی کنید(گل یا چوچ ...منچ مارپله ..اسم فامیل ...) اینجوری یه کم طبیعی تره
اینم یه مراسم
اما مراسم عروسی
ما میشینیم سریال تماشا میکنیم ...........:khaneh:انگار نه انگار که عروسیه ...یه مهمونی ساده و دور همی محسوب میشه
عروسی های که ساز و اهنگ دارن شرکت میکنم ...یه جورایی مجبورم ........عروس خواهرمه ..خالمه ..دوستمه ...........اما تو اون محیط نیستم .........تو اشپزخونه کمک میکنم .......اگه هم عروسی توی سالن باشه هنس فریم و توی گوشم میزازم و جزوه ی درسیم و که قبلا داشتم و گوش میدم(از روی جزوه ی درسی میخونم و صدای خودم و ضبط میکنم ) ...با کنار دستیم حرف میزنم ........کلا نه چیزی میبینم نه میشنوم .....

حق تعالی;397538 نوشت:
ببخشید میشه بفرمایین یه دختر چجوری به خانواده اش و خانواده ی پسر و فک و فامیل های کل خاندان اینها رو بفهمونه ؟

مگر اینکه مجلس کوچکی باشد و زود سر و ته قضیه به هم بیاد. البته کلی بد و بیراه هم نثار آدم بشود.
بهترین کار این است که مجلسی با حضور بزرگان گرفته شود و عقد و عروسی شود و خلاص. مثلا در دفتر ازدواج بگیرند و خلاص.
دیدم کسانی از این کارها کرده اند ولی حقیقتا طرز تفکر خانواده ها شان راه را باز کرده است.
ای بابا تو مملکت اسلامی باید گیر چه چیزهایی باشیم. شبیه به کاری که در مملکت کفر انجام می دهند. آخه کافرها می روند تو کلیسا ازدواج می کنند و آنجا همه حرمت ازدواج را نگه می دارند !!!! کسی تو کلیسا از این کارها نمی کنه. همین طور کسی توی دفتر ازدواج هم از ین کارها نمی کند.

حق تعالی;397538 نوشت:

اولا اگر هم کفو شما باشه خانواده پسر که خیلی راحته اگر نبود شما باید از اضرار اینطور موسیقی ها، عواقبش و پلیدی هاش بگید بعد از خوبی ها، فایده ها، برکات و ... مراسم عروسی بدون گناه بگید.
کسی ضرر یه کاری رو نفهمه و خوبی هاشون نمیدونه چطوری قبول میکنه بر خلاف رسم کاری کنه؟

مهر...;397559 نوشت:
عروسی های که ساز و اهنگ دارن شرکت میکنم ...یه جورایی مجبورم ........عروس خواهرمه ..خالمه ..دوستمه ...........اما تو اون محیط نیستم .........ت

خدا کنه عروسی داداشت باشه وقت ساز حرام باشه هیچ دلیلی نداری گناه کنی... اصلا ما هیچ دلیلی برای گناه کردن نداریم!
به یکی گفتم چرا مجلس موسیقی حرام میری؟؟ گفت من که موسیقی گوش نمیدم صحبت میکنم و ... و بخاطر موسیقی هم نمیرم و از این چیزها... غافل از اینکه شرکت در مجالس موسیقی حتی بدون اینکه موسیقی گوش هم نکنیم، نرقصیم هم و خیلی کارهای دیگه رو هم نکنیم حرامه؛ چون مهر تأیید رو با شرکت خودمون به این چنین مجالس میزنیم

[="Arial"][="Black"]سلام من از یکی پرسیدم مثل سوال شما اینطوری جواب دادند..! که اگر نرفتن به عروسی باعث ایجاد ناراحتی و قهر و... در فامیل بشه درست نیست که نرید عروسی ولی اگر اهنگ عروسی باعث ایجاد شهوت و یا ...در شما بشه از سالن عروسی برید بیرون و با دوستانتان صحبت کنید.تا هم دعوا نشده باشه و هم شما به اهنگ گوش نکرده باشید!![/]

دوستان من الان فردوس ام
دیشب اینجا عروسی بود ولی چیزی که منو متعجب کرد این بود که همه ی زن ها چادری بودند
من که سوال کردم گفتند که فرهنگمونه
اینجوری خوبه یا نه

user;397577 نوشت:
خدا کنه عروسی داداشت باشه وقت ساز حرام باشه هیچ دلیلی نداری گناه کنی... اصلا ما هیچ دلیلی برای گناه کردن نداریم!
به یکی گفتم چرا مجلس موسیقی حرام میری؟؟ گفت من که موسیقی گوش نمیدم صحبت میکنم و ... و بخاطر موسیقی هم نمیرم و از این چیزها... غافل از اینکه شرکت در مجالس موسیقی حتی بدون اینکه موسیقی گوش هم نکنیم، نرقصیم هم و خیلی کارهای دیگه رو هم نکنیم حرامه؛ چون مهر تأیید رو با شرکت خودمون به این چنین مجالس میزنیم

اگه این جور که شما میفرمایید باشه
من باید با تموم اطرافیانم قطع رابطه کنم
یه جورایی صله رحم این وسط از بین میره
وقتی من توی جشن های خوهرم برادرم خاله و دایی و عمو ......شرکت نکنم
رناراحت میشن و باهام قطع رابطه میکنن

مهر...;397559 نوشت:
خب میخواید یه جشن بدون گناه برگزار کنید ؟
خب از اول تکلیفتون مشخصه ......خیری از اهنگ و ...........نیست
خب چیکار کنیم که شاد باشیم ؟ هم محفل منحرف نباشه ؟
خب داستان و خاطره تعریف کنید
میوه بخورید ...از همدیگه پذیرایی کنید
اخرش هم بدون وسایل موزیک شعر های کودکانه بخونید ....شعر تولدت مبارک بخونید ..... بازی کنید(گل یا چوچ ...منچ مارپله ..اسم فامیل ...) اینجوری یه کم طبیعی تره
اینم یه مراسم
اما مراسم عروسی
ما میشینیم سریال تماشا میکنیم ...........:khaneh:انگار نه انگار که عروسیه ...یه مهمونی ساده و دور همی محسوب میشه
عروسی های که ساز و اهنگ دارن شرکت میکنم ...یه جورایی مجبورم ........عروس خواهرمه ..خالمه ..دوستمه ...........اما تو اون محیط نیستم .........تو اشپزخونه کمک میکنم .......اگه هم عروسی توی سالن باشه هنس فریم و توی گوشم میزازم و جزوه ی درسیم و که قبلا داشتم و گوش میدم(از روی جزوه ی درسی میخونم و صدای خودم و ضبط میکنم ) ...با کنار دستیم حرف میزنم ........کلا نه چیزی میبینم نه میشنوم .....

سلام

از نظراتت استفاده کردم خواهرم.

:Kaf:

در مورد رفتن به عروسی هم دوستان خیلی خوب بحث رو به پایان رسوندن.پس اگر قهر و ناراحتی پیش بیاد ، باید در مجلس شرکت کنیم (مگر اینکه موجب شهوت و... شود) . ولی باید در انجا هم کارهایی رو که شما و دوستان عزیز دیگه اشاره کردند رو به کار بگیریم.

با تشکر از همه ی شرکت کنندگان.:Gol:
خوشحال میشم از نظرات دیگر دوستان استفاده کنم.:ok:

یا علی

fȃtĕmĕh;397760 نوشت:
در خصوص این هم که فرمودین اگه فرد نامحرمی .... خب چرا میخواین مختلط برگزار کنین عروسی رو؟

سلام
ببخشید من کجا گفتم میخوایم مختلط برگزار کنیم؟
طی تجاربی که در این مدت کسب کردم ، میدونم که فک و فامیل با یک وضع افتضاح به مجلس میان ، پس در طول راه (یعنی در خارج از منزل ) یه عالمه گناه می کنن.و این منم که اونا رو دعوت کردم و موجبات گناه رو فراهم کردم.من سوال و منظورم این بود !
که استاد نور پاسخ دادن گناهی متوجه من نمیشه.

یاعلی

ذکر یه واقعیت هم اینجا لازمه:
هر چیزی مربوط میشه به ظرفیت ما که کمه یا بیشتر ( اگه بیشتر باشه که هیچ مشکلی نیست با هر بادی نمی لرزه)
خودتون رو جای مسلمانی بذارید که توی لس انجلس زندگی میکنه و مسیر خانه تا محل کارش 4 تا فحشاخانه وجود
داره و فکر اون مسلمان حتی یه لحظه منحرف نمیشه
عزیزان مسلمانی یعنی این...

درووووووووووووووووود
دوستان راهکار هم بیشتر پیشنهاد بدین

ابوالفضل;397913 نوشت:
خودتون رو جای مسلمانی بذارید که توی لس انجلس زندگی میکنه و مسیر خانه تا محل کارش 4 تا فحشاخانه وجود
داره و فکر اون مسلمان حتی یه لحظه منحرف نمیشه
عزیزان مسلمانی یعنی این...

سلام

فکرش منحرف میشه. منتها بعد از مدتی عادت میکنه. بالاخره یکی دوبارم که چشمش بیفته کافیه که ذهنش درگیر بشه. به قول شیخ رجبعلی خیاط اگه کسی منحرف نشه که آدم نیست!

پس یه لحظه که هیچی چندین لحظه هم منحرف میشه منتها بعد از مدتی براش عادی میشه و دیگه حرمتی هم براش نداره.

موفق باشید.

سلام
از شدن میشه ولی خیلـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ....ی سخته !!
موارد زیر رو در نظر بگیرید

• فرض بگیرید پسری میره خواستگاری ی دختر ، هم چیزشون هم تقریبا با هم جور در میاد بعد دختر خانم بگه چون تو عروسی ممکنه گناه بوجود بیاد ، عروسی نگیریم و با این کار باعث بشه حتی خواستگار نظرش برگرده و ...
  • برای عروسی خانواده ای رو ک فکر می کنید با اومدنشون باعث بوجود اومدن گناه میشن رو دعوت نمی کنید -> باید عواقب حرف و حدیث هاش رو به جون بخرید (اگه اون خونواده نزدیک هم باشن که دیگه واویلا)
  • توی عروسی هم اگه آهنگ پخش نکنید -> هم در زمان عروسی و هم بعد از اون کلی حرف و حدیث توش در میاد و ....
در موارد ذکر شده بالا عواقب دنیوی رو گفتم که بسته به شرایط از و به شدتش کم و زیاد میشه. ولی موارد زیر به نظرم راه کار بدی نیست

• عروسی مختلط برگزار نشه
  • در تولد فقط هم جنس خودتون رو دعوت کنید و تعداد نفرات هم کم باشه
  • در تولد نفرات بزرگتر خودتون حضور داشته باشن
  • اگه عروس و داماد با هم توافق کنن که عروسی شون رو محضری بگیرن.
  • برای عروسی ، تالار یا مکانی رو بگیرید ک امکان رقص توش ممکن نباشه ( سالن پر از صندلی )
  • با توافق عروس و داماد برای عروسی جشن مختصری بگیرید و تنها خانواده عروس و داماد توی جشن حضور داشته باشن.
  • و ...:Gig:

البته بهترین کاری رو ک میشه انجام داد ( البته ب نظر من ) برای عروسی جشن نگیرید . به ی مسافرت زیارتی و سیاحتی برید و در برگشت برید به فامیل های نزدیک سر بزنید بهشون سوغات بدید .
و در نهایت هر تصمیمی ک میگیرید قبلش خوب فکر کنید.:Hedye:

سلام

پریشان;401476 نوشت:
فرض بگیرید پسری میره خواستگاری ی دختر ، هم چیزشون هم تقریبا با هم جور در میاد بعد دختر خانم بگه چون تو عروسی ممکنه گناه بوجود بیاد ، عروسی نگیریم و با این کار باعث بشه حتی خواستگار نظرش برگرده و ...
برای عروسی خانواده ای رو ک فکر می کنید با اومدنشون باعث بوجود اومدن گناه میشن رو دعوت نمی کنید -> باید عواقب حرف و حدیث هاش رو به جون بخرید (اگه اون خونواده نزدیک هم باشن که دیگه واویلا)
توی عروسی هم اگه آهنگ پخش نکنید -> هم در زمان عروسی و هم بعد از اون کلی حرف و حدیث توش در میاد و ....

این مواردی رو که ذکر کردید ، نشون میده منظور سوال کاملا درک شده.
چون گاها بعضی از افراد (ملقب به خشک مذهب) راه هایی رو میدن که انگار نه انگار این موارد هم ممکنه اتفاق بیفته !

پریشان;401476 نوشت:
عروسی مختلط برگزار نشه

این مورد که 100% رعایت میشه!
اصلا جای بحث نداره.در اکثر خانواده ها رعایت میشه (حداقل در ما شهرستانی ها )

پریشان;401476 نوشت:
در تولد فقط هم جنس خودتون رو دعوت کنید و تعداد نفرات هم کم باشه
در تولد نفرات بزرگتر خودتون حضور داشته باشن

چرا تعداد نفرات کم باشه؟:Gig:
بزرگتر از خودمون رو به تولد دعوت کنیییییییییییییم؟:Gig:

پریشان;401476 نوشت:
اگه عروس و داماد با هم توافق کنن که عروسی شون رو محضری بگیرن.

والدین ارزو دارن.گاها خانواده موافق این مورد نیستن.

پریشان;401476 نوشت:
برای عروسی ، تالار یا مکانی رو بگیرید ک امکان رقص توش ممکن نباشه ( سالن پر از صندلی )

در طی مدتی که به چنین جشن هایی رفتم ، با وجود حداقل فضای موجود ( حتی به اندازه ی 1 اپسیلون:Nishkhand: ) مردم اموراتشون (رقصشون) رو میگذرونن.گاها نشسته و حتی ایستاده در جلوی صندلی خودشون هم اقدام به فعالیت می کنن:khandeh!:.(حالا فردا بیا به اینها بگو بیا فلان کار فرهنگی رو انجام بدیم. میگن جا و مکان برای کار رو که نداریم.امکانات نداریم ! اما برای کار حرام با همه ی کمبود ها سازگارند.) راه حل مناسبی نیست.کلا گرفته نشه بهتر از اینه که مردم رو اذیت کنیم.:khaneh:

پریشان;401476 نوشت:
با توافق عروس و داماد برای عروسی جشن مختصری بگیرید و تنها خانواده عروس و داماد توی جشن حضور داشته باشن.

راه حل خوبیه ! اما بازم والدین ارزو دارند.(ارزو دارن روز جشن رو ببینن.البته جشن بزرگ! که همه دعوت باشن:Ghamgin: !)

بنده هم بهترین راه رو میدونم.اما به نظرتون چطور میشه این بهترین راه رو به خانواده خود دختر ، اقا داماد ، خانواده ی داماد پیشنهاد داد و اونها رو قانع کرد؟!:Narahat az:

از نظرات دوستان شرکت کننده و همچنین خوانندگان متشکرم.

یا حق

سلان

حق تعالی;401534 نوشت:
چرا تعداد نفرات کم باشه؟
بزرگتر از خودمون رو به تولد دعوت کنیییییییییییییم؟

هر چقدر تعداد نفرات کمتر باشه 1-ملت کمتر جو گیر می شن 2-به علت کم بودن نفرات خودتون در انتخاب دعوتی ها دقت بیشتری می کنید 3- کنترل روی نفرات بیشتره
منظورم وجود پدر و مادر و عمو و ... که سنی ازشون گذشته باشه که در اینصورت احترام به این افراد باعث میشه ملت بیشتر مراعات کنند
حق تعالی;401534 نوشت:
والدین ارزو دارن.گاها خانواده موافق این مورد نیستن.

یا خدا یا خرما !!!!!!!!

حق تعالی;401534 نوشت:
با وجود حداقل فضای موجود ( حتی به اندازه ی 1 اپسیلون ) مردم اموراتشون (رقصشون) رو میگذرونن.گاها نشسته و حتی ایستاده در جلوی صندلی خودشون هم اقدام به فعالیت می کنن

فکر کنم دیگه این مورد مربوطه بشه استفاده از مواد آبکی ولی در هر صورت از شدتش کاسته میشه

حق تعالی;401534 نوشت:
راه حل خوبیه ! اما بازم والدین ارزو دارند.(ارزو دارن روز جشن رو ببینن.البته جشن بزرگ! که همه دعوت باشن

عرض کردم کار مشکلی هست!!

با سلام به همگی
نمیدونم چرا خیلیا فک میکنن جشن وشادی فقط وفقط به رقص و آوازه.
ولی انصافاًبعضی وقتا مجبوریم.بنده چندسالیه عروسی نمیرم چون همه شون حرام(موسیقی و پوشش نامناسب)رو دارن.ولی چند هفته پیش عروسی اخوی رو ناچار شدم شرکت کنم همه هم میدونستن چنین چیزی رو تأیید نمیکنم خودم از حضور خودم ناراضی بودم،خصوصاً که مرجعم مجوز حضور توی این محافل رو ندادن ولی میدونستم اگه نرم کدورت پیش میاد،تذکر دادنم هم مطمئن بودم هیییییچ سودی نداره پس تذکر خاصی ندادم ولی طی مدتی که توی خونه آهنگ میذاشتن سعی میکردم توی آشپزخونه یا با کتابی خودم رو مشغول کنم.
راستش یه زمانی اصلللاً فکرشو نمیکردم اگه عروسی توی خونوادمون باشه حرامی درش باشه ولی.....شدومیشه.
ولی به امید خدا مراسم خودم رو خالی ازاینجور چیزا برگزار میکنم .هرچندناخوشایند بقیه هست وتمسخراتشون رو بدنبال داره.
یه باری مراسم عروسی نبود میلاد امام علی فک کنم بود مراسمی رفتیم،حاج آقایی ابتهال خوندن فوق العاده بود اولش قرار بود سلام وصلوات باشه ولی چون اکثر جمعیت جوون بودن میخواستن هیجان تخلیه کنن اجازه ی دست زدن بهشون دادن ولی انصافاً فوق العاده خوندن.کاملاً شاد ولی خالی از هرگونه حرامی.

سلام

دوستان دیگه نظری نیست؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
تاپیکم بسته میشه ها.
هنوز به نتیجه ی دقیق تر و صحیح تری نرسیدم.

یاحق

سلام
در این رابطه نمیشه یک نظر کلی و جامع داد.
هر کسی شرایطش فرق میکنه و با توجه به شرایطش می تونه یه طوری جشن عروسیش رو برگزار کنه.
فقط باید سعی کنه که این جشن متناسب با هدف متعالی ازدواج و مورد پسند امام زمان (عج) باشه.

باید یک مدل عروسی شاد اسلامی بر اساس سبک زندگی اسلامی توسط علما ارائه شود تا افراد مومن بدانند که چطور باید یک عروسی مورد تایید اسلام برگزار کنند.

الان متاسفانه اینطور است که میگویند این کار حرام است، آن حرام است و...

ولی نمیگویند چطور باشد تا مورد تایید اسلام باشد.

دیشب رفتیم عروسی .......خیلی خوش گذشت ..توی سالن برگزار شده بود ........نه اهنگ ...نه مسخره بازی ....همگی مثل خانوم های محترم نشسته بودیم و با هم حرف میزدیم
تازه اخر شب یادم افتاد کلی حرفام مونده

صدور انقلاب;419652 نوشت:
باید یک مدل عروسی شاد اسلامی بر اساس سبک زندگی اسلامی توسط علما ارائه شود تا افراد مومن بدانند که چطور باید یک عروسی مورد تایید اسلام برگزار کنند.

الان متاسفانه اینطور است که میگویند این کار حرام است، آن حرام است و...

ولی نمیگویند چطور باشد تا مورد تایید اسلام باشد.

فکر نمیکنم وظیفه علما این باشه که بیان الگوی مراسم ازدواج به ما بدن!
چون همون طور که گفتم در شرایط حاضر نمیشه برای این قضیه یک الگوی ثابت ارائه داد.
هر کسی با توجه به شرایط خانوادگی و شأنی که داره می تونه به یک شکل مراسم ازدواجش رو به سبک اسلامی برگزار کنه.
دستور العمل هم برای کار زیاده. ازدواج پیوند آسمانی هست، شروع یک زندگی برای بهتر رسیدن به خدا؛ نباید با گناه باشه، دادن ولیمه در عروسی بسیار خوب هست، بهتره ذکر اهل بیت در مراسم باشه و خیلی موارد دیگه. تازه ازدواج حضرت علی و زهرا علیهما السلام رو هم داریم که بهترین الگو هست.

علی ;420110 نوشت:
فکر نمیکنم وظیفه علما این باشه که بیان الگوی مراسم ازدواج به ما بدن!

میشه به جای فکرای خودتان فکرای اسلام را ابراز بفرمائید؟ چرا علما نباید اگوی عروسی اسلامی بدهند؟ پس کی باید این کار را انجام دهد؟ اگر علما الگو ندهد کی بدهد؟ روانشاناسها؟

نقل قول:

چون همون طور که گفتم در شرایط حاضر نمیشه برای این قضیه یک الگوی ثابت ارائه داد.

خوب اگر الگوی ثابت نمیشه پس الگوی متغیر بدن. گرچه ثابت هم چرا که نشه؟ مگر ازدواج حضرت علی و زهرا علیهما السلام یک الگوی ثابت نیست؟
نقل قول:

هر کسی با توجه به شرایط خانوادگی و شأنی که داره می تونه به یک شکل مراسم ازدواجش رو به سبک اسلامی برگزار کنه.

یعنی عروسی اسلامی برای پولدارها و پول ندارها متفاوت است؟ اسلام چه فرقی را در این مورد گفته است؟

نقل قول:

دستور العمل هم برای کار زیاده. ازدواج پیوند آسمانی هست، شروع یک زندگی برای بهتر رسیدن به خدا؛ نباید با گناه باشه، دادن ولیمه در عروسی بسیار خوب هست، بهتره ذکر اهل بیت در مراسم باشه و خیلی موارد دیگه.

بله ولی دستور العملها باید به شکل یک الگوی مدون در بیاید که کاربردی و بروز و قابل استفاده باشد. نه به شکل شعاری.

نقل قول:
تازه ازدواج حضرت علی و زهرا علیهما السلام رو هم داریم که بهترین الگو هست.

یعنی منظور شما این است که جهیزیه یکسری ظروف سفالی باشد و زیر انداز از پوست گوسفند باشد؟ و تشک عروس و داماد از لیف خرما باشد؟
آیا درست است که در مراسم ازدواج حضرت علی و زهرا علیهما السلام از دف استفاده شده؟
آیا از هیچگونه موسیقی در آن استفاده شده یا خیر؟

به هر حال اینها باید به صورت یک الگوی مدون امروزی و کاربردی در بیاید تا توسط جوانان و خانواده ها قابل استفاده باشد و از حالت یکسری کلیات و شعار دری بیاید.

نقل قول:
میشه به جای فکرای خودتان فکرای اسلام را ابراز بفرمائید؟ چرا علما نباید اگوی عروسی اسلامی بدهند؟ پس کی باید این کار را انجام دهد؟ اگر علما الگو ندهد کی بدهد؟ روانشاناسها؟

چون اصولاً در شأن علماء نیست که بیان و چنین کاری بکنند. بیان بگن مراسم باید اینطور باشه، اون طور باشه. لکن الگوی کلی رو میشه از حرفهای اونها و سیره معصومین علیهم السلام استخراج کرد. این الگو هم با قالب زندگی هر کدوم از ما ها تطبیق پذیره و میتونیم با توجه به شرایط خودمون اجراش کنیم.
نقل قول:
خوب اگر الگوی ثابت نمیشه پس الگوی متغیر بدن. گرچه ثابت هم چرا که نشه؟ مگر ازدواج حضرت علی و زهرا علیهما السلام یک الگوی ثابت نیست؟

الگوی ثابت همون چیزیه که اول پست گفتم.
نقل قول:
یعنی عروسی اسلامی برای پولدارها و پول ندارها متفاوت است؟ اسلام چه فرقی را در این مورد گفته است؟

بله متفاوت هست. هم وضع مالی شخص و هم شأنی که داره. یعنی اطرافیان و کلاً فامیل اونها در چه سطحی از تمکن مالی و فرهنگی زندگی می کنند. بسته به این شرایط تو هر شخصی ممکنه متفاوت باشه.
نقل قول:
بله ولی دستور العملها باید به شکل یک الگوی مدون در بیاید که کاربردی و بروز و قابل استفاده باشد. نه به شکل شعاری.

متأسفانه امکان انجام چنین کاری نیست. در هیچ مورد دیگه ای هم در خصوص سبک زندگی اسلامی چنین کاری انجام نشده. هر چیزی هم که گفته بشه در حد دستورات و توصیه های عمومی هست. اینو یادتون باشه، سبک زندگی اسلامی مثل یک دستگاه چمن زنی نیست که از روی همه رد بشه و پشت سرش همه مثل هم و یک اندازه بشند.
نقل قول:
یعنی منظور شما این است که جهیزیه یکسری ظروف سفالی باشد و زیر انداز از پوست گوسفند باشد؟ و تشک عروس و داماد از لیف خرما باشد؟
آیا درست است که در مراسم ازدواج حضرت علی و زهرا علیهما السلام از دف استفاده شده؟
آیا از هیچگونه موسیقی در آن استفاده شده یا خیر؟

شما اصلاً منظور منو از این حرف متوجه نشدید!
یعنی اینکه پیامهای این ازدواج آسمانی رو ببینیم و به کار بگیریم.

در ضمن با این لحن صحبت کردن هم هیچ انقلابی صادر نمیشه.

به نام خدا
سلام

من هم چن تا نکته به ذهن دارم

1- شادی از درون هست. با موسیقی و رقص و نمایش و غیره ، کسی شاد نمی شه، البته سرگرم می شه.

2- اگر زوجین نتونند بین انتخاب عروسی بدون گناه و حالت دیگرش، به توافق برسند، احتمالاً توی زندگی هم برای خیلی از مسائل به توافق نمی رسند.
مورد داشتیم همین جمله ی حکیمانه ی بنده رو :khandeh!: به کار نبستن، احساس می کنند کل زندگیشون تباه شده! (واقعی)

3- به نظر من، مراسم عروسی، می تونه یه شام ساده باشه.
اتفاقا بچه که بودم،%2

علی ;420579 نوشت:
چون اصولاً در شأن علماء نیست که بیان و چنین کاری بکنند. بیان بگن مراسم باید اینطور باشه، اون طور باشه. لکن الگوی کلی رو میشه از حرفهای اونها و سیره معصومین علیهم السلام استخراج کرد. این الگو هم با قالب زندگی هر کدوم از ما ها تطبیق پذیره و میتونیم با توجه به شرایط خودمون اجراش کنیم.

آخه چرا در شان علما نیست که الگوی اسلامی ارائه بدن؟ این حرف خیلی عجیب است. شما ادعای خودتان را تکرار میکنید ولی یک دلیل از ثقلین ارائه نمیدهید.
چطور سبک زندگی اسلامی که رهبر هم تاکید کردند در شان علما هست؟ خوب سبک عروسی اسلامی هم یک بخشی از سبک زندگی اسلامی است. چه فرقی دارد؟
سبک عروسی معصومین کلی و مبهم است و لازم است که روی آن کار شود و بصورت یک سبک عروسی اسلامی ارائه شود.
اگر اینطور باشد که همه چیز در سیره معصومین هست. پس دیگه حوزه و فقه و اجتهاد چه لزومی دارد؟ هر کسی هر مشکل دینی دارد برود از سیره معصومین خودش مشکلش را حل کنه. پس علما و حوزه به چه دردی میخورن؟ فقط شکیات نماز را باید بگن؟ باید قرنها بگذره و حوزه حرف جدیدی نداشته باشه و تکرار مکررات باشد؟

نقل قول:

بله متفاوت هست. هم وضع مالی شخص و هم شأنی که داره. یعنی اطرافیان و کلاً فامیل اونها در چه سطحی از تمکن مالی و فرهنگی زندگی می کنند. بسته به این شرایط تو هر شخصی ممکنه متفاوت باشه.

از دید اسلامی چه فرق داره؟ آیا اسلام گفته پولدارها در عروسی هایشان غذای چرب و چیلی تر بدهند؟ یا اینکه اسلام گفته پولدار و فقیر هردو یک نوع ولیمه بدهند؟ لطفا به جای تفکرات خودتان نظرات اسلام را بیان فرمائید. نظر شما گرچه محترم است ولی ارزشی ندارد. اگر هم نظر اسلام را نمیدانید واجب نیست که حتما در بحث شرکت کنید. لو سكت الجاهل ما اختلف الناس
نقل قول:

متأسفانه امکان انجام چنین کاری نیست. در هیچ مورد دیگه ای هم در خصوص سبک زندگی اسلامی چنین کاری انجام نشده. هر چیزی هم که گفته بشه در حد دستورات و توصیه های عمومی هست. اینو یادتون باشه، سبک زندگی اسلامی مثل یک دستگاه چمن زنی نیست که از روی همه رد بشه و پشت سرش همه مثل هم و یک اندازه بشند.

اولا ای ادعای شماست که امکان این کار نیست. دوما اگر هم تا به حال نشده این کوتاهی علما و حوزه بوده است. اگر واقعا اسلام برای پولدارها و پول ندارها گفته است که با دو سبک مختلف عروسی کنند خوب چه اشکالی دارد علما دو یا چند سبک مختلف عروسی اسلامی ارائه دهند.
نقل قول:

شما اصلاً منظور منو از این حرف متوجه نشدید!
یعنی اینکه پیامهای این ازدواج آسمانی رو ببینیم و به کار بگیریم.

دوست گرامی شما هم منظور بنده را متوجه نشدید. این پیامها کلی است و در ثانی ممکن است احادیث زیادی در این زمینه در منابع دینی باشد که هنوز به مردم معرفی نشده باشد. این پیامها مانند مواد اولیه است که باید روی آنها کار شود و یک سبک عروسی اسلامی بصورت جامع و کاربردی از الف تا ی ارائه شود که شامل همه مراحل آن باشد. از کفش عروس گرفته تا نوع غذا و موسیقی و...

نقل قول:
در ضمن با این لحن صحبت کردن هم هیچ انقلابی صادر نمیشه.

انقلاب را که به داخل صادر نمیکنن.
ما میدانیم با چه مخاطبی با چه لحنی صحبت کنیم. لحن ما هم مانند الگوی شما ثابت نیست.
معصومین هم با بعضی اصحاب خود با لحن تند صحبت میکردند. مثلا امام علی علیه السلام میگفتند اگر به بیت المال دست بزنی با شمشیر میزنمت. یا پیامبر صلی الله علیه و آله فرمودند اگر دخترم فاطمه دزدی کند دست او را قطع میکنم. یا صحبتهای تندی که امام علی علیه السلام خطاب به مسلمانان کوفه داشتند.
به هر حال قرار نیست با تمام مخطبان یک لحن ثابت داشت. با طلاب و حوزویانی که در وظایف اصلی خود کوتاهی میکنند باید تند صحبت کرد تا بدانند که حوزه جای تنبلی یا سکوی پرتاب پست و مقام یا معافیت سربازی نیست:
اگر فقه از واقعیت‌ها دور شود... - ديگران

بابک 113;420588 نوشت:
به نام خدا
سلام

من هم چن تا نکته به ذهن دارم

1- شادی از درون هست. با موسیقی و رقص و نمایش و غیره ، کسی شاد نمی شه، البته سرگرم می شه.

سلام علیکم
خوب به هر حال مردم همان سرگرمی از دید شما را به اسم شادی میشناسند.
از نظر اسلام آیا شادی یا سرگرمی در عروسی باید باشد یا نه؟

نقل قول:

2- اگر زوجین نتونند بین انتخاب عروسی بدون گناه و حالت دیگرش، به توافق برسند، احتمالاً توی زندگی هم برای خیلی از مسائل به توافق نمی رسند.

معمولا خود زوجین به توافق میرسند ولی خانواده و فامیل و اصرافیان نمیگذارند. مثلا اگر مادر یا خواهر شما اصرار داشته باشد که یک کاری (رسم غلطی) باید انجام شود آیا شما با آنها درگیر میشود یا نهایتا تسلیم خواست آنها میشوید؟
نقل قول:

مورد داشتیم همین جمله ی حکیمانه ی بنده رو :khandeh!: به کار نبستن، احساس می کنند کل زندگیشون تباه شده! (واقعی)

بله بعد از اتمام عروسی خیلی ها همین حس را دارن که کارهایی که در عروسی کردن اشتباه بودن. ولی با این وجود این کارها باز داره در جامعه تکرار میشه.

نقل قول:

3- به نظر من، مراسم عروسی، می تونه یه شام ساده باشه.
اتفاقا بچه که بودم،%2

نظر شما محترم است ولی بهتر است بدانیم نظر اسلام در این مورد چیست؟ آیا اسلام هم همین نظر را تایید میکند؟ آیا در مراسم عروسی حضرت قاطمه و علی علیهما السلام غیر از شام ساده هیچ شادی یا سرگرمی نبوده است؟

نقل قول:
آخه چرا در شان علما نیست که الگوی اسلامی ارائه بدن؟ این حرف خیلی عجیب است. شما ادعای خودتان را تکرار میکنید ولی یک دلیل از ثقلین ارائه نمیدهید.
منظورم اینه که علماء بیان بگن جوانها باید جزئیات مراسمشون این باشه. عروس رو اینطور آرایش کنن، تو مراسم اینطور شادی کنن، اقا دوماد این موقع بره تو زنونه، شام اینطوری باشه... این حرفها اصلاً در شأن و مرتبه علماء نیست که راجع بهش اظهار نظری بکنند. اما کلیت ماجرا چرا، و توصیه ها هم زیاد هست.
نقل قول:
از دید اسلامی چه فرق داره؟ آیا اسلام گفته پولدارها در عروسی هایشان غذای چرب و چیلی تر بدهند؟ یا اینکه اسلام گفته پولدار و فقیر هردو یک نوع ولیمه بدهند؟ لطفا به جای تفکرات خودتان نظرات اسلام را بیان فرمائید. نظر شما گرچه محترم است ولی ارزشی ندارد. اگر هم نظر اسلام را نمیدانید واجب نیست که حتما در بحث شرکت کنید. لو سكت الجاهل ما اختلف الناس
چون بحث شد و باید حرفی زد جوابتون رو میدم. ولی لطفاً دیگه بحث رو ادامه ندهید. چون با این طعنه ها و توهین هاتون نه فقط سودی نمی بریم بلکه فقط به بار گناه اضافه میشه.
شأن یعنی یک پسر کارخونه دار که همه فامیلشون سرمایه دار هستن و از قضاء خود بچه حزب اللهی هست، میخواد یک مراسم بگیره میاد و متناسب با غذایی که فک و فامیلشون هر روز می خورن شام میده. یه آدمی هم که سطح درآمدیش پایین تره و فامیلهاشون هم همینطورن یه شکل دیگه. امیدوارم متوجه شده باشید.
نقل قول:
اولا ای ادعای شماست که امکان این کار نیست. دوما اگر هم تا به حال نشده این کوتاهی علما و حوزه بوده است. اگر واقعا اسلام برای پولدارها و پول ندارها گفته است که با دو سبک مختلف عروسی کنند خوب چه اشکالی دارد علما دو یا چند سبک مختلف عروسی اسلامی ارائه دهند.
این دیگه وظیفه شماست که کوتاهی علماء رو بهشون گوشزد کنید! این کارها نه در شأن علماست و نه در اسلام جایگاهی دارد. اسلام یک دستور کلی برای همه انسانها از سفید و سیاه و پولدار و بی پول میده و اونها با توجه به شرایط خودشون اون دستور رو تطبیق میدن. مثلاً در مراسم عروسی نباید اسراف بشه. این دستور رو من بی پول با یه سرمایه دار مثل هم رعایت نمیکنیم.
نقل قول:
دوست گرامی شما هم منظور بنده را متوجه نشدید. این پیامها کلی است و در ثانی ممکن است احادیث زیادی در این زمینه در منابع دینی باشد که هنوز به مردم معرفی نشده باشد. این پیامها مانند مواد اولیه است که باید روی آنها کار شود و یک سبک عروسی اسلامی بصورت جامع و کاربردی از الف تا ی ارائه شود که شامل همه مراحل آن باشد. از کفش عروس گرفته تا نوع غذا و موسیقی و...
اشکال شما اینه که یک سری چیزها که برآمده از سبک زندگی غلط ما هستن و هیچ سنخیتی با اسلام ندارند (مثل موسیقی) رو به عنوان تعاریف پیش فرض قبول کردید و حالا انتظار دارید که علماء بیان برای اونها تعیین تکلیف کنن و رنگ اسلام بهشون بزنن.
نقل قول:
انقلاب را که به داخل صادر نمیکنن.
ما میدانیم با چه مخاطبی با چه لحنی صحبت کنیم. لحن ما هم مانند الگوی شما ثابت نیست.
معصومین هم با بعضی اصحاب خود با لحن تند صحبت میکردند. مثلا امام علی علیه السلام میگفتند اگر به بیت المال دست بزنی با شمشیر میزنمت. یا پیامبر صلی الله علیه و آله فرمودند اگر دخترم فاطمه دزدی کند دست او را قطع میکنم. یا صحبتهای تندی که امام علی علیه السلام خطاب به مسلمانان کوفه داشتند.
به هر حال قرار نیست با تمام مخطبان یک لحن ثابت داشت. با طلاب و حوزویانی که در وظایف اصلی خود کوتاهی میکنند باید تند صحبت کرد تا بدانند که حوزه جای تنبلی یا سکوی پرتاب پست و مقام یا معافیت سربازی نیست:
اگر فقه از واقعیت‌ها دور شود... - ديگران

اتفاقاً اینجا محل صدور انقلاب است.
من که متأسفانه نه طلبه هستم و نه رشته ای که میخونم هیچ ربطی به حوزه که چه عرض کنم به علوم اسلامی داره.
دوست عزیز در جایی که توی دید هزاران نفر دیگه از هزاران نقطه جهان هست و هر کسی با هر دین و مسلکی داره تماشا میکنه، نباید اینطوری و با این لحن با برادر دینیتون صحبت کنید.

علی ;420772 نوشت:
منظورم اینه که علماء بیان بگن جوانها باید جزئیات مراسمشون این باشه. عروس رو اینطور آرایش کنن، تو مراسم اینطور شادی کنن، اقا دوماد این موقع بره تو زنونه، شام اینطوری باشه... این حرفها اصلاً در شأن و مرتبه علماء نیست که راجع بهش اظهار نظری بکنند. اما کلیت ماجرا چرا، و توصیه ها هم زیاد هست.

اشکالش چیه که علما در تمام این موارد یک الگوی کامل ارائه بدهند. به نظر بنده که از شان علما کسر نمیشود. وقتی ائمه در مورد کوچکترین مسائل مانند رنگ چشم عروس یا نحوه وارد شدن عروس به خانه یا مسائل زفاف یا مسائل دیگر الگو داده اند شان آنها پایین نیامده. پس شان علما هم پایین نمی آید.

نقل قول:

چون بحث شد و باید حرفی زد جوابتون رو میدم. ولی لطفاً دیگه بحث رو ادامه ندهید.

چرا؟
نقل قول:

چون با این طعنه ها و توهین هاتون نه فقط سودی نمی بریم بلکه فقط به بار گناه اضافه میشه.

اگر واقعا توهینی کردم از خدا میخوام من را ببخشد ولی اگر توهینی نکردم خدا شما را ببخشد.
نقل قول:

شأن یعنی یک پسر کارخونه دار که همه فامیلشون سرمایه دار هستن و از قضاء خود بچه حزب اللهی هست، میخواد یک مراسم بگیره میاد و متناسب با غذایی که فک و فامیلشون هر روز می خورن شام میده. یه آدمی هم که سطح درآمدیش پایین تره و فامیلهاشون هم همینطورن یه شکل دیگه. امیدوارم متوجه شده باشید.

مهم این است که نظر اسلام چی باشد.
نقل قول:

این دیگه وظیفه شماست که کوتاهی علماء رو بهشون گوشزد کنید!

چه اشکالی دارد؟ امام علی علیه السلام به مردم میگه من را نصیحت کنید. علما از امام علی علیه السلام بالاتر هستند؟!
نقل قول:

این کارها نه در شأن علماست و نه در اسلام جایگاهی دارد.

شما بارها این ادعا را تکرار کردید ولی دریغ از یک دلیل.
نقل قول:

اسلام یک دستور کلی برای همه انسانها از سفید و سیاه و پولدار و بی پول میده و اونها با توجه به شرایط خودشون اون دستور رو تطبیق میدن. مثلاً در مراسم عروسی نباید اسراف بشه. این دستور رو من بی پول با یه سرمایه دار مثل هم رعایت نمیکنیم.

فقط که غذا نیست. موسیقی، آرایش، رقص و... هم هست.
نقل قول:

اشکال شما اینه که یک سری چیزها که برآمده از سبک زندگی غلط ما هستن و هیچ سنخیتی با اسلام ندارند (مثل موسیقی) رو به عنوان تعاریف پیش فرض قبول کردید و حالا انتظار دارید که علماء بیان برای اونها تعیین تکلیف کنن و رنگ اسلام بهشون بزنن.

اصلا اینطور نیست. شاید علما بگن بخشی یا همه اینها اصلا نباید باشد. به هر حال یک الگوی کامل نیاز است. مثلا اینکه اصلا در عروسی شادی و یا سرگرمی اصلا باید باشد یا نباشد. یا اگر باشد بهچه نحوی باشد که شرعی باشد.
نقل قول:

اتفاقاً اینجا محل صدور انقلاب است.

صدور یعنی خارج کردن یک محصول از کشور و ارائه به کشورهای دیگر. شما اگر تعریف دیگری دارید من نمیدانم.

نقل قول:

من که متأسفانه نه طلبه هستم و نه رشته ای که میخونم هیچ ربطی به حوزه که چه عرض کنم به علوم اسلامی داره.
دوست عزیز در جایی که توی دید هزاران نفر دیگه از هزاران نقطه جهان هست و هر کسی با هر دین و مسلکی داره تماشا میکنه، نباید اینطوری و با این لحن با برادر دینیتون صحبت کنید.

من شخص شما را نمیگم. کلی میگم. به هر حال هر تند حرف زدنی توهین نیست و بعضی وقتها لازم است.
امام علی علیه السلام را ببینید در نهج البلاغه چطوری حرف میزند. خود خدا در قرآن میفرماید: اولئک کالانعام بل هم اضل. یا به بعضی علما میگه کمثل حمار یحمل اسفارا
وقتی امام علی (ع) و خدا اینطوری حرف میزنن یعنی میشه بعضی وقتها با بعضی علمای منفعل و غیرپویا اینطوری صحبت کرد.
قرار نیست هرکی یه عمامه گذاشت روی سرش دیگه همه چیش درست باشه. انتقاد لازم است و انتقاد هم تند است. الحق مرِ

من اگه بخوام از محيط حرام پرهيز كنم بايد خودمو به به زيستى معرفى كنم!

نقل قول:
اشکالش چیه که علما در تمام این موارد یک الگوی کامل ارائه بدهند. به نظر بنده که از شان علما کسر نمیشود. وقتی ائمه در مورد کوچکترین مسائل مانند رنگ چشم عروس یا نحوه وارد شدن عروس به خانه یا مسائل زفاف یا مسائل دیگر الگو داده اند شان آنها پایین نیامده. پس شان علما هم پایین نمی آید.

ائمه حجت خدا و معصوم بودند. علم شان هم لدنی بود. لذا بر تمام جنبه های انسان احاطه داشتند و می توانستند راجع به تمام به این مسائل اظهار نظر کنند. اما علماء اینطور نیستند. هیچ کدوم از علماء از طرف خودشان کلمه ای بر زبان نمی آورند. بلکه همه ش استنباط از آیات و روایات هست.
نقل قول:
چرا؟

به دلیلی که عرض کردم.
نقل قول:
چه اشکالی دارد؟ امام علی علیه السلام به مردم میگه من را نصیحت کنید. علما از امام علی علیه السلام بالاتر هستند؟!

امام (ع) چون حاکم جامعه اسلامی بودند این رو مطرح کردند. اما علماء حاکم جامعه نیستند.
نقد کردن کار هرکسی وقتی صحیحه که مثلاً من از لحاظ سطح سواد و سن و سال و تجربه در سطح طرف مقابلم قرار دارم و کارهاشو نقد می کنم. اما اگر چنین نباشه نقد من یاوه ای بیش نیست.
نقل قول:
شما بارها این ادعا را تکرار کردید ولی دریغ از یک دلیل.

دلایل رو نوشتم. دوباره مطالعه بفرمایید.
نقل قول:
فقط که غذا نیست. موسیقی، آرایش، رقص و... هم هست.

باز هم مصادیقی از رسوم غلط که شما به عنوان پیشفرض قبولشون دارید. (به جز آرایش)
نقل قول:
شاید علما بگن بخشی یا همه اینها اصلا نباید باشد. به هر حال یک الگوی کامل نیاز است. مثلا اینکه اصلا در عروسی شادی و یا سرگرمی اصلا باید باشد یا نباشد. یا اگر باشد بهچه نحوی باشد که شرعی باشد.

درباره چگونگی پیاده کردن اصول و الگوهای اسلامی در مراسم عروسی، بله باید اینکار انجام بشه. چون بدنه جامعه توانایی پیاده کردن این الگوها رو ندارند. اما باز هم فکر نمی کنم وظیفه علماء باشه.
نقل قول:
صدور یعنی خارج کردن یک محصول از کشور و ارائه به کشورهای دیگر. شما اگر تعریف دیگری دارید من نمیدانم.

تا اونجایی که من میدونم اینترنت مرز و کشور نمی شناسه.
نقل قول:
وقتی امام علی (ع) و خدا اینطوری حرف میزنن یعنی میشه بعضی وقتها با بعضی علمای منفعل و غیرپویا اینطوری صحبت کرد.

اگه همه مثل شما بخوان از آیات و روایات استنباط کنند که واویلا میشه.

سلام

جواب اخر این تاپیک رو در پستی از جناب حامی پیدا کردم.هرچند دوستان هم در کل به آن اشاره کرده بودند.

موضوع قفل شده است