حدیث امام علی(ع)بر روی قبر مستشرق آلمانی

تب‌های اولیه

2 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
حدیث امام علی(ع)بر روی قبر مستشرق آلمانی

بر سنگ قبر آن ماری شیمل مستشرق آلمانی، با خط زیبای نستعلیق این حدیث نورانی از امیر المؤمنین نقش بسته است که: الناس نیام فاذا...

"الناس نیام فاذا ماتوا انتبهو"(مردم خوابند و وقتی می میرند بیدار خواهند شد)

به گزارش پایگاه حدیث نت به نقل از شفقنا، «آنه ماری شیمل» یکی از معدود مستشرقانی بود که بسیاری از وجوه تاریخ اسلام را با انصاف نگریسته است به گونه ای که برخی او را عاشق جهان تلقی می کنند، عاشقی که هزینه عشق خود به جهان اسلام را نیز پرداخته است.
شیمل در هفتم آوریل ۱۹۲۲ در ارفورت آلمان در خانواده ای متوسط به دنیا آمد. خواندن یک داستان عربی در کودکی جرقه ای شد که زندگی آینده او را رقم زد. در سن پانزده سالگی عاشقانه زبان عربی را آموخت در سال۱۹۴۶ در دانشگاه ماربورگ به درجه استادی رسید، اما به خاطر اینکه دختری جوان بود نه در ماربورگ بلکه در دانشگاه آنکارا و به زبان ترکی مشغول تدریس شد.
او علاوه بر ترکی، عربی، فارسی، اردو و بیشتر زبان های هند و اروپایی را آموخت. در سال ۱۹۵۱ بار دیگر در تاریخ ادیان دکتری گرفت و در سال ۱۹۶۱ به عنوان استاد دانشگاه بن منصوب شد. وی در هاروارد، کمبریج و دانشگاه های ترکیه، ایران، پاکستان و افغانستان نیز تدریس داشته است. بی نظیر بوتو نخست وزیر مقتول پاکستان یکی از شاگردان وی به شمار می رود.
شیمل و صحیفه سجادیه
شمیل در جایی پیرامون ادعیه اسلامی به ویژه صحیفه سجادیه می گوید: من خود همواره دعاها، احادیث و اخبار اسلامی را از اصل عربی آن می‏خوانم و به ترجمه‏ای مراجعه نمی‏کنم. من خودم بخشی کوچک از کتاب صحیفه سجادیه را به آلمانی ترجمه و منتشر کرده‏ام، قریب هفت سال پیش وقتی مشغول ترجمه دعای رؤیت هلال ماه رمضان و دعای وداع با آن ماه بودم، مادرم در بیمارستان بستری بود و من که به او سر می‏زدم پس از آنکه او به خواب می‏رفت در گوشه‏ای از آن اتاق به کار پاکنویس کردن ترجمه‏ها مشغول می‏شدم. اتاق مادرم دو تختی بود. در تخت دیگر خانمی بسیار فاضله بستری بود که کاتولیکی مؤمن و راسخ العقیده و حتی متعصب بود. وقتی فهمید که من دعاهای اسلامی را ترجمه می‏کنم، دلگیر شد که مگر در مسیحیت و در کتب مقدسه خودمان کمبودی داریم که تو به ادعیه اسلامی روی آوردی!؟ وقتی کتابم چاپ شد یک نسخه برای او فرستادم. یک ماه بعد او به من تلفن زد و گفت: صمیمانه از هدیه این کتاب متشکرم، زیرا هر روز به جای دعا آن را می‏خوانم. وی می افزاید: «امام زین‏ العابدین (ع) برای بسیاری از مردم جهان غرب کارساز است.»
منبع:نورپرتال
یامهدی ادرکنی

خداوند رحمتش کند.... روی قبر های ما نقش رستم است....

بهتراست بدانیم جرج جرجداک مسیحی بیش از200بار نهج البلاغه را خوانده است و هربار از آن پندی نو دریافت کرده
و ما یکبارهم قرآن را....

بسم الله الرحمن الرحیم

برای مطالعه بیشتر در رابطه با آنه ماری شیمل و ۱۵ مستشرق دیگر تحقیقی هست با عنوان ، [=arial]مستشرقان هدایت یافته /دو فصلنامه علمی ـ ترویجی قرآن‌پژوهي خاورشناسان / سال نهم، ش16، بهار و تابستان 1393ش / صفحات 147-177

[=arial]
چکیده مقاله

مستشرقان معمولاً با انگیزه‌های گوناگون از جمله انگیزه‌های استعماری، سیاسی، تبشیری و... و عمدتاً با پیش داوری منفی و پیش‌فرض‌های نادرست پیرامون اسلام، قرآن، حدیث، سیره و دیگر موضوعات و مسائل مرتبط به تحقیق پرداخته‌اند و چنین انگیزه‌ها و رویه‌هایی از سوی آنان همچنان ادامه دارد، ولی در میان آنان افرادی بوده و هست که به مطالعه قرآن و اسلام پرداخته و در اثر تحقیقات خود به دین مبین اسلام گرویده‌اند و چه بسا زمینه گروش دیگران به دین اسلام را فراهم کرده‌اند. ضمن اینکه آثاری را نیز در معرفی اسلام و آموزه‌های آن به رشته تحریر در آورده‌اند.

در این نوشتار، شانزده تن از مستشرقانی كه به اسلام مشرف شده (مستشرقان مسلمان) و پذیرش اسلام آنان نیز در معرفی اسلام به دیگران تأثیرگذار بوده، به اختصار معرفی شده‌اند. همچنین برخی از آثار نگاشته شده از سوی آنان در علوم مختلف اسلامی و نیز آثاری كه نحوه پذیرش اسلام خویش را در آن شرح داده‌اند، معرفی شده است. کلید واژگان: اسلام، قرآن، مستبصران (هدایت یافته)، مستشرقان.

آدرس :
http://quran-journal.com/orientalist/index.php?option=com_content&view=article&id=169&lang=fa