وظیفه شرعی من در برابر برادرم که استمنا می کند چیست؟

تب‌های اولیه

35 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
وظیفه شرعی من در برابر برادرم که استمنا می کند چیست؟

سلام
مکرارا توسط خودم دیده شده برادرم استمنا میکند!!! (با لباس)
وظیفه من چیست؟
به پدرم اطلاع دهم به او زن بدهد؟ لازم به ذکره من بخاطر کاهل نمازی او و گوش دادن موسیقی و ... رابطه خوبی با او ندارم!

وظیفه شرعی من چیست؟ آیا اصلا وظیفه ای دارم؟ او حدودا 21-22 سال هست و من 18 سال (چند روزه دیگه 18 میشم)

آیا اگر به پدرم بگم گناهی برایم نیست که ابروی یک نفر را میبرم؟

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد شفا

user;393337 نوشت:
سلام
وظیفه من چیست؟
به پدرم اطلاع دهم به او زن بدهد؟ لازم به ذکره من بخاطر کاهل نمازی او و گوش دادن موسیقی و ... رابطه خوبی با او ندارم!

وظیفه شرعی من چیست؟ آیا اصلا وظیفه ای دارم؟ او حدودا 21-22 سال هست و من 18 سال (چند روزه دیگه 18 میشم)

سلام عليكم

طبق نظر رهبري:

نبايد اين كار برادرتان را به پدرتان ويا هركس ديگر بگوييدچون غيبت محسوب شده وحرام است.
بلكه بايد خود او را به طريق صحيح نهي از منكر كنيد .
البته اطلاع دادن به پدر تان كه برادرتان نياز به ازدواج دارد امر خوبي است واشكالي ندارد ولي نبايد به گناهي كه او مي كند اشاره اي كنيد.

با سلام
یه کتابی که در مورد خود ارضایی و بلوغ و درمان ارضای انحرافی باشه کتاب فروشی هارو بگرد
به عنوان کادو به برادرت بده و ازش بخواه که مطالعه کند
این کتاب هم خوبه اگه بتونی پیدا کنی کم حجم و مفید.

برادرم اگه بفهمه آبروش پیش من میره...
زیاد به امورات و احکام دینی پای بند نیست
از من هم بزرگ تره .. .دانشگاه میره
از لحاظ شرعی وظیفه ای بر گردن دارم؟

user;393550 نوشت:
برادرم اگه بفهمه آبروش پیش من میره...

سلام عليكم

وظيفه شما فقط نهي از منكر است البته شما مي توانيد در اين زمينه براي راهنمايي بيشتر و نحوي بر خورد با برادرتان با گروه مشاوره اين سامانه صحبت كنيد.

user;393337 نوشت:
سلام
وظیفه من چیست؟

اگر بتوانید به او زن بدهید از همه چیز برای او بهتر است اگر هم نمی تواند ازدواج دائم بکند ازدواج موقت راه چاره است والا مهار شهوت برای جوان بسیار مشکل است در هر صورت شما نباید به کسی بگویید چون غیبت میشود. ولی اگر دیدید که هر روز این کار را میکند آن هم جلوی شما! این دیگر متجاهر به فسق است و دیگر اشکال ندارد برای دفع ضرر او هم مساله را به پدرتان یا کسی که بتواند مشکل را حل کند بگویید

سلام دوست عزیز . برای اینجور مواقع باید به صورت غیر مستقیم به پدرتان بفهمانید که برادرتان چنین کاری می کند و به نظر من این چنین بگویید ." پدر جان خوردن کافور چه خاصیتی داره ؟ پدر معمولا جواب نمیده . شما بگو رفته بودم نانوایی یه کسی می گفت اگر بهش کافور بدم ، ترک می کنه و من کنجکاو شدم بدونم . حالا بگو !! پدر باز هم جواب نمیده . بعد بگو که شنیدم که می گفتند با این کار ممکنه بچه دار هم نشه . بعد بگو بابا، این کار ، همون کاریه که داداشی انجام میده ؟ بعد پدرتون کنجکاو میشه و پیگیری می کنه و اون موقع راحت تر میشه این مشکل را حل کرد .

البته این کاری که من گفتم شما انجام بدید ، خیلی خیلی سخته اما برای کمک به برادرتون باید تمام قدرت و جسارتتون را بزارید برای انجام اینکار .

یادتون باشه که خودتون توی غذای برادر عزیزتون کافور نریزید . کافور کشنده است و اگر از یک میزان بیشتر شود ، آدم را در یک لحظه می کشد . پس اصلا سمت اینکار نروید و بگذارید بزرگترها این کار را بکنند .

جناب شفا . اگر شک داشته باشیم که کسی اینکار زشت را انجام می دهد و این شک را از روی اثرات این کار ، پیدا کرده باشیم ، باید چکار کنیم ؟

من میترسم که برادر کوچکترم به این گناه کبیره مبتلا شده باشد و برای کمک به او نمی دانم که باید چه اقداماتی انجام دهم ؟

خیلی یک دنده و لج باز است و هر حرفی که به او میزنم ، شروع می کند به بحث و جدال بی خود . و همین طور ممی گوید : دلم می خواهد و دلم می خواهد .

برادرم کلاس سوم راهنمایی هست و شش سال با من اختلاف سنی دارد اما وقتی فکر کنم که باهاش صحبت کنم ، یه ترسی تمام وجودم را میگیره . میترسم به اینکار مبتلا نشده باشه و من با حرف زدنم باعث بشوم که اینکار را انجام دهد .
حالا از نظر شما من باید چیکار کنم ؟

عين الحيات;ولی اگر دیدید که هر روز این کار را میکند آن هم جلوی شما! این دیگر متجاهر به فسق است و دیگر اشکال ندارد برای دفع ضرر او هم مساله را به پدرتان یا کسی که بتواند مشکل را حل کند بگویید[/QUOTE نوشت:

سلام عليكم

طبق نظر رهبري:
متجاهر به فسق به كسي مي گويند كه علناً گناه مي كند وابائي ندارد كه ديگران متوجه بشوندوظاهرا برادر شما متجاهر به فسق نباشد چون پدرتان از اين قضيه اطلاعي ندارد ويا مي ترسد كه شما به او اطلاع بدهيد.

اما اگر تنها راه نهي از منكر(يعني مي تواند جلوي ارتكاب برادرتان به اين عمل را بگيرد) مطلع شدن پدرتان است اشكالي ندارد.

[="Microsoft Sans Serif"]

تولد دوباره;394229 نوشت:

حالا از نظر شما من باید چیکار کنم ؟

نیاز به تخلیه‌ی غریزه‌ی جنسی، یک نیاز «ذاتی» در آدمی است.

آدم نمی‌تواند یک نیاز ذاتی بدنش را سرکوب کند، مگر اینکه به جای آن نیاز، یک جایگزین قرار دهیم.

آدمی نیاز ذاتی به غذا خوردن و نوشیدن آب دارد؛ اگر قرار باشد وی آب نخورد، باید غذاهایی که آبدار هستند را بخورد وگرنه بدن وی با مشکل روبرو می‌شود.

اگر کسی بخواهد نیاز جنسی خود را سرکوب کند، باید یک جایگزین برای آن در نظر بگیرد؛ جایگزینی که لذتی بیشتر از لذت ارضای جنسی داشته باشد.
با توجه به اینکه گفته شده است پسر مورد نظر، 14-13 سال سن دارد، وی «به هیچ‌عنوان» نمی‌تواند دیگر این موضوع را رها کند چرا که مزه‌ی آنرا چشیده است و از انجام آن، شیرینی‌ای دوست داشتنی را می‌چشد

حذر از وسوسۀ نفس، که در راه خدا /// مردم‌افکن‌تر از این غول بیابانی نیست

شما هیچ‌کاری نمی‌توانید انجام دهید و اگر هم به او گوشزد کنید، تنها او را شرمنده کرده‌اید و یا مجبور به دروغ گفتنش می‌کنید.

رها شدن از خودارضایی، پیش‌زمینه‌های بسیاری را می‌خواهد که آدمی باید آن‌ها را دریافت کند؛ در غیر اینصورت، رها شدن از دست آن غیرممکن است؛ حتی اگر چندماه انجام نشود.

آیا نهی از منکر را میتوان بصورت ناشناس انجام داد؟ مثلا یه آدی دی بسازم که نشناسه منم بعد باهاش چت کنم و آروم آروم بگم؟

user;394646 نوشت:
آیا نهی از منکر را میتوان بصورت ناشناس انجام داد؟ مثلا یه آدی دی بسازم که نشناسه منم بعد باهاش چت کنم و آروم آروم بگم؟

سلام عليكم

طبق نظر رهبري:
نهي از منكر را مي توان به صورت ناشناس انجام داد .

user;393337 نوشت:
سلام
وظیفه من چیست؟

دوست عزیز میل جنسی مثل خوردن و آشامیدن یک نیاز غریزی است اگر دیدی کسی از جمله خود شما استمنا نمیکند دو حالت دارد یا با مشقت و مشکلات طاقت فرسا توانسته اید خودتان را از مسائل جنسی رها کنید که در این صورت این مسائل برایتان قابل درک است و نباید کنجکاوی و تجسس میکردید. در حالت دوم اگر به شدت با این مساله درگیر نشده اید تا توانسته باشید این موضوع را ترک کنید شما مشکلات جنسی و هورمونی دارید که بایستی به پزشک مراجعه کنید

dinshenasii;396916 نوشت:
دوست عزیز میل جنسی مثل خوردن و آشامیدن یک نیاز غریزی است اگر دیدی کسی از جمله خود شما استمنا نمیکند دو حالت دارد یا با مشقت و مشکلات طاقت فرسا توانسته اید خودتان را از مسائل جنسی رها کنید که در این صورت این مسائل برایتان قابل درک است و نباید کنجکاوی و تجسس میکردید. در حالت دوم اگر به شدت با این مساله درگیر نشده اید تا توانسته باشید این موضوع را ترک کنید شما مشکلات جنسی و هورمونی دارید که بایستی به پزشک مراجعه کنید

ترك اين گونه گناهان تا مرتكبش نشده باشيد يك امري است كه بااراده انسان مي تواند آن را كنترل كند وبيماري محسوب نمي شود اما اگر كسي اين كار را مرتكب شد به خاطر اينكه اراده اش ضعيف مي شود ديگر ترك كردنش مشكل مي شودودر بقيه امور زندگي هم نمي تواند به آنچه اراده مي كند برسد شايد همين دليل اصلي حرمت استمنا باشد كه يا آينده اي نا موفق يا تاريك را براي انسان رقم مي زند.

خدا ما را از بلاهاي آخر زمان حفظ كندچون چنان تاريكي بر زندگي ها حاكم شده است كه ترك گناه بيماري محسوب ميشود.
من نمي دانم اين دوستمان براي توجيه عمل خود اين حرف(كسي كه مرتكب اين گناه نمي شود) را مي زند يا واقعا به آن باور داردولي ما انسانها مي دانيم خداوند ما رابر كار نشدني امر نمي كند پس خودمان را گول نزنيم.

dinshenasii;396916 نوشت:

سلامٌ عليكم و رحمت الله

بنده خودم بشدت اعتياد داشتم به اين عمل :Ghamgin:
اما يك توبه نسوح كردم از اولين روز ماه رمضون و تا الانم پاكم! هيچ مشكلي هم ندارم. بعضي مواقع با ديدن دختران بد حجاب در خيابان و يا آگهي هاي اينترنتي بد كه در همه سايت ها يافت ميشه يه لحظه اذيت ميشم اما خدارو شكر كنترل ميكنم. قبل از اين توبم هيچ چيزي نتونست مانع اين كار من بشه تا اين توبه رو كردم و بيشترين چيزي كه راحتم كرد نماز بود.
حضرت آيت الله بهجت (ره) مي فرمودند هر كه مي خواهد به كمالات برسد نماز اول وقت بخواند هاا. من نماز اول وقت خوندم از اول ماه رمضون و هر روز بهتر مانوس شدم با نماز تا اين كه الان لذت ميبرم و در واقع آرامش پيدا ميكنم با نماز خوندن و همش دوست دارم اوقات فراغت قرآن يا نماز بخونم. (البته يذره از بحث خارج شدم ولي يك راه كار بود براي ترك!)

با يك آي دي ناشناس بريد و كمكشون كنيد خيلي فكر خوبيه. سعي كنيد اول از عواقب دنيوي اين عمل مطلعشون كنيد و بعد اخوري.

و من الله توفيق

محدثه83;396943 نوشت:
ترك اين گونه گناهان تا مرتكبش نشده باشيد يك امري است كه بااراده انسان مي تواند آن را كنترل كند وبيماري محسوب نمي شود اما اگر كسي اين كار را مرتكب شد به خاطر اينكه اراده اش ضعيف مي شود ديگر ترك كردنش مشكل مي شودودر بقيه امور زندگي هم نمي تواند به آنچه اراده مي كند برسد شايد همين دليل اصلي حرمت استمنا باشد كه يا آينده اي نا موفق يا تاريك را براي انسان رقم مي زند.

چون این یک نیاز غریزیه در هر صورت مبارزه میخواد(حالا کاری ندارم که معمولا به نتیجه نمیرسه)، در مورد شروع هم یک بچه که تازه به سن بلوغ رسیده مثلا در اول یا دوم راهنمایی خیلی هاشون نمیدونن اصلا این کار گناهه و قریب به اتفاقشون بالاخره کنجکاوی براشون پیش میاد و چند سال بعد میفهمن این کار گناهه. دلیل هیچ یک از احکام شرعی برای ما روشن نیست ما فقط میتوانیم حکمت بگوئیم آن هم حکمت های راست نه دروغگوئی.

محدثه83;396943 نوشت:
خدا ما را از بلاهاي آخر زمان حفظ كندچون چنان تاريكي بر زندگي ها حاكم شده است كه ترك گناه بيماري محسوب ميشود.

من نگفتم ترک کننده امیال جنسی بیمار است گفتم که دو صورت دارد. یا توان بسیار بسیار قوی داشته یا بیمار است.

محدثه83;396943 نوشت:
من نمي دانم اين دوستمان براي توجيه عمل خود اين حرف(كسي كه مرتكب اين گناه نمي شود) را مي زند يا واقعا به آن باور داردولي ما انسانها مي دانيم خداوند ما رابر كار نشدني امر نمي كند پس خودمان را گول نزنيم.

خداوند به کار نشدنی امر نمیکند ولی مثلا دروغ گوئی هم حرام است غیبت هم حرام است خیلی مسائل اخلاقی حرام است ولی همه ما(اگه یه عده خیلی خاص رو استثنا کنیم) نهایتا میتونیم با مراقبت تعداد موارد دروغمون رو کم کنیم ولی به صفر رسوندنش به نظر تقریبا غیر ممکنه(قید تقریبا رو نوشتم که با نگاه های مطلق مواجه نشیم )

در نهایت این که اگر شما خانم هستید این مساله مرتبط با مردان است و یک خانم شاید چنین مشکلی نداشته باشد یا ترک آن برای او خیلی راحت تر از مردان باشد.

seyed.taghavi;396944 نوشت:
بنده خودم بشدت اعتياد داشتم به اين عمل
اما يك توبه نسوح كردم از اولين روز ماه رمضون و تا الانم پاكم!

به نظرم فقط میشه مدتشو طولانی تر کرد اما هیچ تضمینی وجود نداره که انسان دوباره یه لحظه کنجکاوی نیاد سراغش و هرکارم کنه نشه. من در هفت هشت سالی که فکر میکردم هرکی استمنا کنه هر مشکل و عیبی تو خودش پیدا کنه علتش همینه تا هفتاد روزشم واسه خودم رکورد زده بودم.

dinshenasii نظر شما درست ! خیلی سخته ولی ترکش غیر ممکن نیست

من یکیو میشناسم 14 سالگی توبه کرد و تا الان که 21 سالش هست و هنوز زن نداره این عملو انجام نداده

شما میگی فقط میشه مدتشو بیشتر کرد و رکورد زد ! خوب اره این رفیق ما میتونه تا اخر عمرش ترک کنه و رکوردش تا اخر عمرشه Smile

momo55;396988 نوشت:
من یکیو میشناسم 14 سالگی توبه کرد و تا الان که 21 سالش هست و هنوز زن نداره این عملو انجام نداده

شما میگی فقط میشه مدتشو بیشتر کرد و رکورد زد ! خوب اره این رفیق ما میتونه تا اخر عمرش ترک کنه و رکوردش تا اخر عمرشه :)

امیدوارم ایشان در صورتی که این امیال را اقلا به صورت متعارف داشته اند و در خود اینها را کشته اند در مبارزه با گناهانی که در کتب اخلاق مسطور است هم به راحتی موفق شوند و از خاصان دوران باشند.

dinshenasii;396916 نوشت:

اینکه کسی تمایلی نداشته باشد یک بیماری است. همچین انسانی نمی تواند به خود ببالد. در حدیث است که مرد آن است که بتواند گناه کند و نکند. ممکن است بعضیها عرضه گناه کردن نداشته باشند. یعنی خیلی ساده دل باشند. مثلا علی (ع) می فرماید اگر حیله و نیرنگ گناه نبود من از معاویه حیله کارتر و زیرکتر بودم. اما حیله و نیرنگ زیرکی نیست.
تعارف که نداریم همه ما مرد هستیم. خوب می دانیم که تحریکات جنسی چه قدر موثر هستند. و راه این تحریکات چشم است. البته تحریک جنسی تنها عامل نیست.
تشویش روحی و اعتیاد جنسی و ...............
لذا معنویت حد اقل دو عامل را کم می کند. یکی تحریکات جنسی و دیگری اضطراب و تشویش روحی. البته کسی که اعتیاد پیدا کند طبیعتا یک مقدار ریاضت باید بکشد چون از لحاظ روحی و فیزیکی اثر پذیرفته است.
کلا ریاضت کشیدن چیز خوبی است !!!!!!! چون اگر زن هم بگیری جور دیگری باید ریاضت بکشی !!!!!!! راه فراری نیست. افراد بی بندبار هم مشکلات خودشان را دارند. حالا که به هر دری بزنیم همراه با سختی است. حالا که حتی نفس کشیدن هم انرژی می خواهد. حالا که دنیا با تلاش و حرکت و سختی و بالا و پایین همراه است.
چه بهتر که خودمان با دست خودمان یک سری سختیها را تحمل کنیم به امید آخرت بهتر. البته حقیقتا آخرت بهتر از همین دنیا شروع می شود پس طبیعتا دنیایمان هم از یک نظر بهتر می شود گرچه که به هر حال اینجا دنیا است و قرار نیست کسی اینجا خوشبخت یا بدبخت شود. چون که خیلی زود می میرد.

به نام خدا

سلام علیکم

دوستان بزرگوار ، عنایت بفرمایید !

انجمن ، انجمن فقه و احکام شرعی است و تنها پاسخگوی سوالاتی در این زمینه است .
لطفا راهنمایی و تجربیات خودتون رو در انجمن مشاوره و یا در خصوصی پیگیری بفرمایید .

با تشکر از همکاریتون

dinshenasii;396916 نوشت:
شما مشکلات جنسی و هورمونی دارید که بایستی به پزشک مراجعه کنید

من خیلی خیلی خیلی شهوتم زیاده و شکر خدا مشکلات هورمونی و بی میلی ندارم
وقتی که ایمان داشته باشی (نه علم) که خدا داره منو میبینه
وقتی که ایمان داشته باشی (نه علم) که با این کار دل امام زمان عج میشکنه و ناراحت میشه
وقتی که ایمان داشته باشی (نه علم) که این با اینکار از معنویات و درجات انسان کاسته میشه
وقتی که ایمان داشته باشی (نه علم) که با اینکار دوزخ را میخرم

عقل سالم باز هم بخاطر شهوت جنسی زود گذار توصیه به استمناء میکند؟

به خدا قسم هر که گناه میکند و اصرار و احتمام به آن دارد عقل ندارد یا عقل ناقص دارد!
حدیث هم داریم که کسی که دین نداره عقل نداره!

من احتمال زیادی میدم که برادرم میدونه استمنا و کاری میکنه حرامه؛ بازم نهی از منکر واجبه؟

یه بار یه روحانی تو تلوزیون توضیح داد و برادرم شنید
یه بار هم پدرم توی همین مایه ها بهش کتاب داد گفت بخون هرجا ندونستی ازم بپرس

user;397467 نوشت:
من خیلی خیلی خیلی شهوتم زیاده و شکر خدا مشکلات هورمونی و بی میلی ندارم
وقتی که ایمان داشته باشی (نه علم) که خدا داره منو میبینه
وقتی که ایمان داشته باشی (نه علم) که با این کار دل امام زمان عج میشکنه و ناراحت میشه
وقتی که ایمان داشته باشی (نه علم) که این با اینکار از معنویات و درجات انسان کاسته میشه
وقتی که ایمان داشته باشی (نه علم) که با اینکار دوزخ را میخرم

عقل سالم باز هم بخاطر شهوت جنسی زود گذار توصیه به استمناء میکند؟

به خدا قسم هر که گناه میکند و اصرار و احتمام به آن دارد عقل ندارد یا عقل ناقص دارد!
حدیث هم داریم که کسی که دین نداره عقل نداره!

دوست عزیز سوتفاهم شد من قصد توهین به شما را ندارم اینجا هم کسی کسی را نمیشناسد. از باب راهنمایی گفتم که کار جالبی نیست اگه در این موارد به اعضای خانواده دقت کنیم کسی دوست نداره یه نفر در خانواده این موضوع رو به روی آدم بیاره همین جور که شما در تاپیک هایی که در مورد صیغه زدید دوست ندارید خانواده تان متوجه ازدواج موقتتان شوند(من از اول دقت نکرده بودم شما کاربر این تاپیکها بودید و از نیروی شما خبر نداشتم مگه نه در این تاپیک اظهار نظر نمیکردم) به هر حال اگه کدورتی شد ببخشید. اتفاقا خود من هم در آخرین پست این تاپیک که لینکشو میذارم نوشته ام که با صیغه بسیار موافق هستم و زشتی استمنا،به طور معمول، رو در شرطی میدونم که با صیغه مخالفت نشه: http://www.askdin.com/thread30575-2.html#post389745

استمنا یعنی چی؟

user;393337 نوشت:
سلام
وظیفه من چیست؟

شما با خوب بودن خودتان امر به معروف کنید.
آدمها نیاز به فرصت دارند.
به علاوه شما فقط شک دارید.
پس در حد شک خود عمل کنید نه بیشتر.

ღ✿ღ Parisa ღ✿ღ;397531 نوشت:
استمنا یعنی چی؟

یعنی خارج کردن منی از غیر راه آمیزش یا رابطه

momo55;396988 نوشت:
dinshenasii نظر شما درست ! خیلی سخته ولی ترکش غیر ممکن نیست

شما میگی فقط میشه مدتشو بیشتر کرد و رکورد زد ! خوب اره این رفیق ما میتونه تا اخر عمرش ترک کنه و رکوردش تا اخر عمرشه :)

این آشنای شما در چه سنی به «بلوغ» رسیده‌اند که در سن (14) سالگی توبه کرده‌اند؟

خواهشمندیم سخنان راستین را بیان بفرمایید، چه دختر چه پسر، اگر به انجام این کار بیفتد، بدون داشتن دیدگاهی ژرف درباره‌ی خدا، نمی‌تواند این‌کار را رها کند - نیروی جنسی زنان بیش از مردان است؛ تنها دیرتر روشن می‌شود.

چه بسیار بوده‌اند که این‌کار برایشان خنده‌آور بوده، کمی که بزرگتر بشوند و در بیرون خانه بیایند، این کار برایشان گریه‌آور می‌شود.

آبـرنـگـ;397543 نوشت:
این آشنای شما در چه سنی به «بلوغ» رسیده‌اند که در سن (14) سالگی توبه کرده‌اند؟

آبرنگ جان من تا جایی که یادم میاد 12 سالگی بالغ بودم خیلی از همکلاسی هامم تو اون سن بالغ بودن.:Gol:

dinshenasii;397545 نوشت:
آبرنگ جان من تا جایی که یادم میاد 12 سالگی بالغ بودم خیلی از همکلاسی هامم تو اون سن بالغ بودن.:Gol:

ما در کاربری شما نگاه کردیم درنیافتیم که شما، دختر یا پسر هستید.

اما از سخنانتان برمی‌آید که پسر باشید.

ما در دبستان نیز می‌شنیدیم که همکلاسی‌هایمان از آمیزش جنسی خود و دیدن مایع سخن می‌گفتند!

آن بلوغ راستین نمی‌تواند باشد.

شاید بلوغ زودرس هم داشته باشیم ولی تا جایی که شنیده‌ایم، بلوغ پسر در 15-14 سالگی است.

آبـرنـگـ;397549 نوشت:
ما در کاربری شما نگاه کردیم درنیافتیم که شما، دختر یا پسر هستید.

پسرم

آبـرنـگـ;397549 نوشت:
آن بلوغ راستین نمی‌تواند باشد.

شاید بلوغ زودرس هم داشته باشیم ولی تا جایی که شنیده‌ایم، بلوغ پسر در 15-14 سالگی است.

منظور من بلوغ جنسیه خروج منی

dinshenasii;397479 نوشت:
ه هر حال اگه کدورتی شد ببخشید.

خواهش میکنم :hamdel::Gol::ok:

[="Arial"][="Black"]

user;393337 نوشت:
سلام
وظیفه من چیست؟

سلام علیکم به نظر من اول سعی کنید با روش های غیر مستقین به برادرتان بگویید و کم کم به راه مستقیم روی بیاورید!! ولی اگر موفق نشیدید به پدرتان گویید تا ازدواج کند :Esteghfar:

به نام خدا

سلام علیکم

متاسفانه علیرغم تذکری که داده شد باز هم دوستان مراعات نفرمودند .
لذا تاپیک تا حضور مجدد کارشناس و بررسی و نظر ایشون بسته خواهد بود .
چنانچه از دوستان کسی سوال فقهی ای در این زمینه داشت بفرمایند تا تاپیک باز بشه .

با تشکر

سلام عليكم
جمع بندي اين موضوع:

1-سلام مکرارا توسط خودم دیده شده برادرم استمنا میکند!!! (با لباس)
وظیفه من چیست؟
وظیفه شرعی من چیست؟ آیا اصلا وظیفه ای دارم؟ او حدودا 21-22 سال هست و من 18 سال (چند روزه دیگه 18 میشم)آیا اگر به پدرم بگم گناهی برایم نیست که ابروی یک نفر را میبرم؟

ج:سلام عليكم
طبق نظر رهبري:
نبايد اين كار برادرتان را به پدرتان ويا هركس ديگر بگوييدچون غيبت محسوب شده وحرام است.
بلكه بايد خود او را به طريق صحيح نهي از منكر كنيد .
البته اطلاع دادن به پدر تان كه برادرتان نياز به ازدواج دارد امر خوبي است واشكالي ندارد ولي نبايد به گناهي كه او مي كند اشاره اي كنيد.

2-برادرم اگه بفهمه آبروش پیش من میره...

وظيفه شما فقط نهي از منكر است البته شما مي توانيد در اين زمينه براي راهنمايي بيشتر و نحوي بر خورد با برادرتان با گروه مشاوره اين سامانه صحبت كنيد.

3-عين الحيات;ولی اگر دیدید که هر روز این کار را میکند آن هم جلوی شما! این دیگر متجاهر به فسق است و دیگر اشکال ندارد برای دفع ضرر او هم مساله را به پدرتان یا کسی که بتواند مشکل را حل کند بگویید

طبق نظر رهبري:
متجاهر به فسق به كسي مي گويند كه علناً گناه مي كند وابائي ندارد كه ديگران متوجه بشوندوظاهرا برادر شما متجاهر به فسق نباشد چون پدرتان از اين قضيه اطلاعي ندارد ويا مي ترسد كه شما به او اطلاع بدهيد.
اما اگر تنها راه نهي از منكر(يعني مي تواند جلوي ارتكاب برادرتان به اين عمل را بگيرد) مطلع شدن پدرتان است اشكالي ندارد.

4-آیا نهی از منکر را میتوان بصورت ناشناس انجام داد؟ مثلا یه آدی دی بسازم که نشناسه منم بعد باهاش چت کنم و آروم آروم بگم؟

طبق نظر رهبري:
نهي از منكر را مي توان به صورت ناشناس انجام داد .

منبع: استفتاء از دفتر رهبري ، قم

موضوع قفل شده است