صفحه 1 از 5 123 ... آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: اسناد تاریخی شق القمر

 1. #1
  شروع کننده موضوع

  عضویت
  جنسیت خرداد ۱۳۹۲
  نوشته
  882
  حضور
  20 روز 18 ساعت 8 دقیقه
  دریافت
  2
  آپلود
  1
  گالری
  17
  صلوات
  2341

  اشاره اسناد تاریخی شق القمر
  با سلام

  بسیاری از تفاسیر شرح معجزه شق القمر را آورده اند. در اسناد روایی و تاریخی نیز در مورد صحبتی هست؟ لطفاً به این موارد اشاره فرمایید.
  ویرایش توسط سیده راضیه : ۱۳۹۵/۰۹/۰۸ در ساعت ۱۳:۱۷

  ما آزموده‌ایم در این شهر بخت خویش, بیرون کشید باید از این ورطه رخت خویش.

 2. صلوات ها 2


 3. #2

  عضویت
  جنسیت بهمن ۱۳۹۱
  علاقه
  تحصیل ، تحقیق و پژوهش
  نوشته
  22,342
  حضور
  202 روز 7 ساعت 41 دقیقه
  دریافت
  11
  آپلود
  0
  گالری
  42
  صلوات
  61328  با نام و یاد دوست
  اسناد تاریخی شق القمر  کارشناس بحث: استاد عماد


 4. صلوات ها 5


 5. #3

  عضویت
  جنسیت شهريور ۱۳۸۸
  علاقه
  تاریخ و شعر
  نوشته
  3,305
  حضور
  50 روز 11 ساعت 8 دقیقه
  دریافت
  3
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  10767  داستان شق القمر در بسیاری از منابع تفسیری ، حدیثی وتاریخی آمده است در منابع تفسیری ذیل ایه اقترب الساعه وانشق القمر مفسرین بحث شق القمر را کرده اند

  وَ انْشَقَّ الْقَمَرُ يكى از معجزات حضرت رسالت شق القمر است كه بعض مشركين چون معجزات آن حضرت را حمل بسحر مى‏كردند گفتند: سحر در آسمانها اثر نمى‏كند اگر ماه را دو نيم كردى ما بتو ايمان ميآوريم حضرت در شب چهاردهم ماه ذى الحجة در مكّه معظمه اشاره فرمود بماه دو نيمه شد نصف آن آمد بطرف مشعر و نصف بطرف صفا سپس بهم وصل شد و بجاى خود برگشت مع ذلك ايمان نياوردند و گفتند: اگر مسافرين شام و يمن آمدند و گفتند: يك همچه قضيّه را ما در همچه شبى مشاهده كرديم ما ايمان مى‏آوريم و چون مسافرين آمدند و خبر دادند باز هم ايمان نياوردند(1)
  تواتر در این شان نزول این ایه انقدر زیاد است که علامه طباطبایی می فرمایند:
  اين آيه به معجزه شق القمر كه خداى تعالى به دست رسول خدا (ص) در مكه و قبل از هجرت و به دنبال پيشنهاد مشركين مكه جاريش ساخت اشاره مى‏كند. روايات اين داستان هم بسيار زياد است، و به طورى كه مى‏گويند :
  همه اهل حديث و مفسرين بر قبول آن أحاديث اتفاق دارند، و كسى از ايشان مخالفت نكرده به جز حسن، عطاء و بلخى(2)

  همچنین این مفسر بزرگ در بخش روایی این ایه روایات و گزارشهای زیادی از شیعه وسنی نقل می کنند که در تایید جریان شق القمر می باشد و به شبهات منکران جواب داده اند (3)

  صاحب مجمع البیان نیز در ذیل این ایه می فرماید:
  حديث شقّ القمر را جماعت بسيارى از صحابه رسول خدا (ص) نقل كرده اند كه از آنها نامبردگان ذيل‏اند:
  1- عبد اللَّه بن مسعود 2- انس بن مالك 3- حذيفة بن اليمان 4- عبد اللَّه بن عمر
  5- عبد اللَّه بن عباس 6- جبير بن مطعم 7- ابن عمرو جماعت ديگرى.(4) و روایاتی در این زمنیه آورده اند

  منابع :
  1. أطيب البيان في تفسير القرآن، طیب سید عبدالحسین ، ج‏12، ص: 346
  2. ترجمه الميزان، ج‏19، ص: 89
  3.ترجمه الميزان، ج‏19، ص: 94تا ص 105
  4.ترجمه مجمع البيان في تفسير القرآن، ج‏24، ص: 11


 6. صلوات ها 8


 7. #4

  عضویت
  جنسیت شهريور ۱۳۸۸
  علاقه
  تاریخ و شعر
  نوشته
  3,305
  حضور
  50 روز 11 ساعت 8 دقیقه
  دریافت
  3
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  10767  در منابع تاریخی نیز
  در البدوالتاریخ بدان اشاره شده (1) و جمهره انساب العرب نیز آن را نقل کرده است(2)
  اما بیهقی در دلایل النبوه به طور مفصل در فصلی به عنوان ( خواهش مشركان از رسول خدا كه معجزه‏يى«8» بآنها بنماياند و حضرت پيامبر شق القمر را به ايشان ارائه فرمود.) این داستان را نقل نموده است
  وی در این باره می گوید :
  خداوند عزّ و جل فرموده است، اقْتَرَبَتِ السَّاعَةُ وَ انْشَقَّ الْقَمَرُ وَ إِنْ يَرَوْا آيَةً يُعْرِضُوا وَ يَقُولُوا سِحْرٌ مُسْتَمِرٌّ 54: 1- 2 «نزديك شد قيامت و ماه شكافته شد و اگر آيتى هم ببينند روى بر مى‏گردانند و مى‏گويند سحرى است هميشگى» آيات 1 و 2 سوره 54. در بغداد از قول انس بن مالك برايم خبر دادند كه مى‏گفت اهل مكه از پيامبر (ص) خواستند تا معجزه‏يى به ايشان ارائه فرمايد و پيامبر دو مرتبه شكافته شدن ماه را به ايشان ارائه فرمود. اين حديث را بخارى و مسلم هر دو در كتاب‏هاى صحيح خود آورده‏اند.
  ابو عبد الله حافظ هم با اسناد خود از انس نظير اين روايت را نقل مى‏كرد كه روايت او را هم مسلم در صحيح خود استخراج كرده است و معروف است كه انس هنگام تفسير آيه فوق اين حديث را بيان مى‏داشت.
  باز هم از انس روايت است كه ماه در عهد رسول خدا شكافته شد. كه این ‏ن حديث را هم بخارى و مسلم هر دو آورده‏اند.
  از ابن مسعود روايت است كه در عهد رسول خدا صلوات الله عليه قرص ماه بدو نيم شد و پيامبر فرمود ببينيد. كه اين حديث را هم بخارى و مسلم آورده‏اند، باز ابن مسعود روايت مى‏كند كه دو مرتبه پيش از هجرت رسول خدا در مكه ماه را ديدم كه دو نيمه شد، نيمه‏اى از آن بر كوه ابو قبيس و نيمه ديگر بر كوه سويداء قرار گرفته، كافران گفتند كه محمد (ص) ماه را جادو كرد و آيه نازل شد و منظور آن است همان گونه كه ماه را مى‏بينيد كه دو نيمه شده است. اخبار مربوط به نزديك شدن قيامت هم حق است.
  و هم از او روايت است كه گفت ماه دو نيمه شد و ماه همراه رسول خدا بوديم و نيمه‏اى از آن بسوى ديگر كوه رفت و پيامبر (ص) فرمود بنگريد و گواه باشيد. و همو مى‏گويد كه در عهد رسول خدا ماه دو نيمه شد نيمى فراتر از قله كوه و نيمى فرود آن و پيامبر فرمود بنگريد. اين چند روايت را هم بخارى و مسلم آورده‏اند.
  هم از ابن مسعود روايت است كه گفت در عهد رسول خدا ماه شكافته شد كافران قريش گفتند اين جادوى پسر ابى كبشه (يعنى پيامبر ص) است، آنگاه گفتند صبر كنيد تا كاروانها برسند زيرا محمد (ص) نمى‏تواند همه مردم را جادو كند، چون كاروانها بيامدند گفتند كه چنين بود. مسروق هم از عبد الله بن مسعود روايت مى‏كند كه ماه در مكه شكافته شد و قريش گفتند اين سحرى است كه پسر ابى كبشه شما را با آن جادو كند، و هم مسروق از ابن مسعود نظير روايت بالاتر را آورده است.
  از ابن عباس هم روايت است كه ماه در زمان رسول خدا شكافته شد. و بخارى و مسلم هم روايت او را آورده‏اند، از ابن عمر هم در تفسير آيه اقْتَرَبَتِ السَّاعَةُ وَ انْشَقَّ الْقَمَرُ 54: 1 روايت شده است كه گفت اين مطلب در عهد رسول خدا صورت گرفت و ماه دو نيمه شد، نيمه‏اى از آن سوى كوه و نيمه‏اى از اين سوى، و پيامبر فرمود پروردگارا گواه باش.
  مطعم مى‏گويد ماه شكافته شد و ما در مكه بوديم و هم از او روايت است‏

  كه گفت در عهد رسول خدا ماه دو نيمه شد نيمى بر اين كوه و نيم ديگر بر آن كوه مردم مى‏گفتند محمد (ص) ما را جادو كرده است، يكى گفت بر فرض كه شما را جادو كرده باشد همه مردم را كه جادو نكرده است‏

  منابع :
  1. آفرينش‏وتاريخ/ترجمه،ج‏2،ص:659
  2.جمهرةأنساب‏العرب،متن،ص:15
  3. دلائل‏النبوة/ترجمه،ج‏2،ص:36 8. صلوات ها 9


 9. #5
  شروع کننده موضوع

  عضویت
  جنسیت خرداد ۱۳۹۲
  نوشته
  882
  حضور
  20 روز 18 ساعت 8 دقیقه
  دریافت
  2
  آپلود
  1
  گالری
  17
  صلوات
  2341  سلام. از پاسخ شما ممنونم.

  این دو سند تاریخی که شما فرمودید نزدیک به چهار قرن با حادثه فاصله دارند! آیا اسناد دیگر و قدیمیتر، در این مورد گزارشی نداده اند؟
  ویرایش توسط tazkie : ۱۳۹۲/۰۶/۲۰ در ساعت ۱۰:۱۴

  ما آزموده‌ایم در این شهر بخت خویش, بیرون کشید باید از این ورطه رخت خویش.

 10. صلوات


 11. #6

  عضویت
  جنسیت شهريور ۱۳۸۸
  علاقه
  تاریخ و شعر
  نوشته
  3,305
  حضور
  50 روز 11 ساعت 8 دقیقه
  دریافت
  3
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  10767  سلام علیکم
  در منابع حدیثی قدیمی تر از اسناد فوق نیز آمده است از جمله
  کمال الدین ، شیخ صدوق ، ج 2ص 507ح37 و
  ارشاد مفید ، ج 1ص 342


 12. صلوات ها 6


 13. #7

  عضویت
  جنسیت خرداد ۱۳۹۱
  علاقه
  گفتگوی دینی
  نوشته
  1,734
  حضور
  33 روز 11 ساعت 51 دقیقه
  دریافت
  119
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  3274  نقل قول نوشته اصلی توسط عماد نمایش پست ها
  اما بیهقی در دلایل النبوه به طور مفصل در فصلی به عنوان ( خواهش مشركان از رسول خدا كه معجزه‏يى«8» بآنها بنماياند و حضرت پيامبر شق القمر را به ايشان ارائه فرمود.) این داستان را نقل نموده است
  با سلام خدمت جناب کارشناس
  منبعی که ذکر فرمودید منبع تاریخی نیست. بلکه منبع درون دینی و کلامی است.
  احمد ابن حسین بیهقی : محدث شافعی مذهب
  ابوالفضل محمد بن حسین بیهقی مورخ بزرگ دوران غزنوی
  خواستم تذکری بدهم تا ذهن کاربران محترم منحرف نشود.
  و من الله توفیق


 14. صلوات ها 5


 15. #8

  عضویت
  جنسیت خرداد ۱۳۹۱
  علاقه
  امام راحل و شهداء،رهبر عزیزم،حزب الله لبنان
  نوشته
  453
  حضور
  30 روز 10 ساعت 20 دقیقه
  دریافت
  36
  آپلود
  0
  گالری
  72
  صلوات
  2482  بسم رب الشهداء
  با سلام و عرض ادب خدمت استاد عماد بزرگوار

  این پاسخ را از سایت "اسلام کوئست" نقل میکنم؛
  در مورد بحث شق القمر به چند نکته باید توجه داشت.

  1. شق القمر معجزه بزرگ پیامبر اسلام (ص) است
  خداوند در سوره انشقاق به این مسأله اینگونه اشاره می فرماید: "اقْتَرَبَتِ السَّاعَةُ وَ انْشَقَّ الْقَمَرُ"[1].
  در آیه شریفه از دو حادثه مهم سخن به میان آمده: یکى نزدیک شدن قیامت است که عظیم ترین دگرگونى را در عالم آفرینش همراه دارد و حادثه دیگر معجزه بزرگ شق القمر است که هم دلیلى است بر قدرت خداوند بزرگ بر هر چیز و هم نشانه‏اى است از صدق دعوت پیغمبر گرامیش[2] .

  قرائن متعددى در آیه وجود دارد که تاکید بر وقوع یک اعجاز مى‏کند، از جمله ذکر این موضوع به صورت "فعل ماضى" که نشان مى‏دهد "شق القمر" واقع شده است، همان گونه که نزدیکى رستاخیز با ظهور آخرین پیامبر نیز تحقق یافته است.
  افزون بر اینها روایات فراوانى در کتب اسلامى در زمینه وقوع این اعجاز نقل شده که در حد شهرت یا تواتر است، و لذا قابل انکار نمى‏باشد.نکته جالب در مورد این که شق القمر معجزه بزرگ پیامبر اسلام (ص) است این است که در بعضى روایات مى‏خوانیم علت پیشنهاد "شق القمر" از سوی کفار قریش به پیامبر (ص) این بود که مى‏گفتند سحر در امور زمینى اثر مى‏گذارد، ما مى‏خواهیم مطمئن شویم که معجزات محمد (ص) سحر نیست [3].

  2. شق القمر از نظر علوم روز
  در این جا ابتدا متذکر می شویم وقوع انشقاق و شکاف در اجرام آسمانی از نظر اکتشافات علمی دانشمندان فلکى نه تنها محال نیست، بلکه بارها نمونه‏هاى آن مشاهده شده، هر چند در هر کدام عوامل خاصى مؤثر بوده است.
  به تعبیر دیگر: کرارا در دستگاه منظومه شمسى و سایر کرات آسمانى انشقاق ها و انفجارهایى روى داده است که براى نمونه باید یادآور ‏شویم که تمام کرات منظومه شمسى در آغاز جزء خورشید بوده است و بعدا از آن جدا شده، و هر یک در مدار خود به گردش در آمده است. این نظریه از سوى همه دانشمندان پذیرفته شده است[4].

  به هر حال مساله انفجار و انشقاق در کرات آسمانى امرى بى سابقه نیست، و هرگز از نظر علم محال نمى‏باشد تا گفته شود اعجاز به محال تعلق نمى‏گیرد.
  اما در مورد وقوع انشقاق و شکاف و سپس التیام در کره ماه؛ می گوییم: بازگشت انشقاق به حالت معمولى بر اثر نیروى جاذبه‏اى که میان دو قطعه وجود دارد کاملا امکان‏پذیر است.
  گرچه در هیئت قدیم که بر محور عقیده "بطلمیوس" و افلاک نه‏گانه پوست پیازى‏اش، دور مى‏زد، چنان این افلاک بلورین به هم پیوسته بودند که خرق و التیام آنها از نظر جمعى محال بود، و از این رو پیروان این عقیده هم معراج جسمانى را منکر بودند، و هم شق القمر را، چرا که موجب شکافته شدن و سپس التیام در افلاک بود، ولى امروز که فرضیه هیئت بطلمیوسى به دست افسانه‏ها و اسطوره‏هاى خیالى سپرده شده، و اثرى از آن افلاک نه‏گانه باقى نمانده، زمینه‏اى براى این سخنان باقى نیست[5]
  بلکه بر اساس گزارش سازمان فضانوردی "ناسا" کره ماه زمانی به دو نیم شده و سپس پیوند خورده است. پایگاه اینترنتی روزنامه عربی " الوطن " چاپ آمریکا به نقل از یک محقق اردنی علوم فلکی در این زمینه نوشت: سفینه فضایی آمریکایی " کلمنتاین " که سال ها در مدار کره ماه کار تحقیقاتی انجام می دهد به این نتیجه رسیده است که کره ماه صدها سال پیش به دو نیمه متساوی تقسیم شده و دوباره به یکدیگر متصل شدند.

  این محقق اردنی با ارسال گزارشی به ناسا آنان را نسبت به این موضوع مطلع ساخت که مسلمانان، این پدیده را متعلق به 1400 سال پیش می دانند و مرتبط به معجزه ای از پیامبر اکرم (ص) به نام " شق القمر". ناسا هیچ تفسیری برای کشف خود نیافته است؛ زیرا این اتفاق نادر تا کنون برای هیچ جرم آسمانی به وقوع نپیوسته است[6].

  در پایان تذکر دو نکته نیز ضروری است:
  1. باید توجه داشت اثبات حقایق دین اسلام که به نوعی فرا طبیعی است، توسط علوم طبیعی کار آسانی نیست؛ بخصوص این که این علوم در موطنی پیشرفت کردند که از حقایق دین اسلام دور بوده است.2.مسأله ای که از نظر عقلی امری ممکن و دلیلی بر محال بودن آن وجود ندارد و از نظر دلایل نقلی قطعی است نیازی به اثبات علمی آن نیست گرچه اثبات علمی آن برای اطمینان و تقویت ایمان مفید خواهد بود.


  [1] انشقاق، 1،" قیامت نزدیک شد و ماه از هم شکافت".
  [2] تفسیر نمونه، ج‏23، ص7 و 8 .
  [3] بحار الانوار جلد 17 صفحه 355 (حدیث 10).
  [4] البته در باره عامل این جدایى بین لاپلاس و دانشمندانی که بعد از او آمدند بحث و گفتگو است که آیا عامل این جدایى"نیروى گریز از مرکز" در منطقه استوایى خورشید بوده یا وقوع جزر و مدهاى شدیدى در سطح خورشید بر اثر عبور یک ستاره عظیم از نزدیکى آن؟
  [5] برگرفته از تفسیر نمونه، ج‏23، ص 12 – 19.

  http://www.islamquest.net/fa/archive/question/fa4176

  ویرایش توسط Ghamari : ۱۳۹۲/۰۶/۲۳ در ساعت ۱۵:۴۱ دلیل: ایجاد فاصله

 16. صلوات ها 6


 17. #9

  عضویت
  جنسیت فروردين ۱۳۸۹
  نوشته
  10,905
  حضور
  85 روز 19 ساعت 23 دقیقه
  دریافت
  7
  آپلود
  0
  گالری
  18
  صلوات
  40425  نقل قول نوشته اصلی توسط tazkie نمایش پست ها
  سلام. از پاسخ شما ممنونم.

  این دو سند تاریخی که شما فرمودید نزدیک به چهار قرن با حادثه فاصله دارند! آیا اسناد دیگر و قدیمیتر، در این مورد گزارشی نداده اند؟
  با سلام
  قبلا در این مورد تاپیک ایجاد شده ملاحظه بفرمائید

  http://www.askdin.com/thread3720.html
  حسن خزّاز گفت:از امام رضا ( عليه السّلام ) شنيدم كه فرمود:
  بعضى از كسانى كه ادّعاى محبّت و دوستى ما را دارند،ضررشان براى شيعيان ما از دجّال بيشتر است.
  حسن گفت: عرض كردم اى پسر رسول خدا( صلّى اللَّه عليه و آله و سلّم ) به چه علّت؟فرمود: به خاطر دوستى‏شان با دشمنان ما و دشمنى‏شان با دوستان ما. و هر گاه چنين شود، حقّ و باطل به هم در آميزد و امر مشتبه گردد و مؤمن از منافق باز شناخته نشود.
  ( صفات الشيعه ص 8 )

 18. صلوات ها 6


 19. #10

  عضویت
  جنسیت اسفند ۱۳۹۱
  علاقه
  نقاشی، شعر، عکاسی
  نوشته
  609
  حضور
  23 روز 12 ساعت 41 دقیقه
  دریافت
  1
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  1191  نقل قول نوشته اصلی توسط Ghamari نمایش پست ها
  شق القمر از نظر علوم روزدر این جا ابتدا متذکر می شویم وقوع انشقاق و شکاف در اجرام آسمانی از نظر اکتشافات علمی دانشمندان فلکى نه تنها محال نیست، بلکه بارها نمونه‏هاى آن مشاهده شده
  با عرض سلام
  اگر ممکن است نمونه هایی از انشقاق در اجرام سماوی را مثال بزنید.
  نقل قول نوشته اصلی توسط Ghamari نمایش پست ها
  بازگشت انشقاق به حالت معمولى بر اثر نیروى جاذبه‏اى که میان دو قطعه وجود دارد کاملا امکان‏پذیر است.
  اگر شما باز گشت دو نیمکره را که در فاصله ای دور از هم قرار دارند به نیروی حاذبه نسبت میدهید باید شتاب ایجاد شده بر اثر این نیرو در زمان بازگشت را هم مد نظر داشته باشید. با این شتاب دو نیمکره به آرامی در کنار هم قرار نمیگیرند و با هم برخورد میکنند و بر اثر برخورد متلاشی میشوند. علاوه بر این در صورتیکه عاملی مانند نیروی جاذبه که در فیزیک نیوتونی مطرح است باعث به هم چسبیدن دو نیمکره شده باشد، عامل دیگری از همین فیزیک باید باعث جدا شدن دو نیمکره شده باشد. آن عامل در فیزیک نیوتونی چیست؟
  نقل قول نوشته اصلی توسط Ghamari نمایش پست ها
  بلکه بر اساس گزارش سازمان فضانوردی "ناسا" کره ماه زمانی به دو نیم شده و سپس پیوند خورده است
  تا چاییکه من بررسی کرده ام ناسا دو نیم شدن ماه را مطرح نمیکند. ناسا میگوید ماه از نظر (زمین شناسی) زنده است یا فعال است و در زمانی در گدشته (اشاره میکند به صد میلیون سال قبل یا کمتر) فشرده شده. من لینک مربوط به این مورد را برایتان پیوست کرده ام. لطفا شما هم اگر اطلاعات دیگری از ناسا دارید که موید شق القمر باشد ارائه بفرمایید.
  http://www.youtube.com/watch?v=Gvljl2TlsY4
  اگر شهامت داشته باشی که سوال کنی خواهی دید چقدر سوال بی جواب داری

 20. صلوات ها 5


صفحه 1 از 5 123 ... آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کاربرانی که این موضوع را مشاهده کرده اند: 2

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
^

ورود

ورود