تذکر به رانندگان وسایل نقلیه

تب‌های اولیه

10 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال

سلام دوستان گرامی ، روزی نیست که اخباری از تصادف ها و نقص فنی خودروها که یکی از دلایل اصلی تصادف هستند نشنویم به شخصه هر موقع در خیابان هستم شاهد مواردی مثل صاف بودن لاستیک ماشینهای مختلف بودم که می تونه حادثه ساز باشه سوالم اینه که مسئولیت ما در قبال این افراد (راننده ) چیه ؟ باید آگاهشون کنیم چون شاید ندونن که لاستیک مثلا صافه یا نه ؟ اصلا ما باید بگیم بهشون ..؟ من همش فکر می کنم در قبال این مسئله کوتاهی کردم ..از امام جماعت محل هم پرسیدم ایشون گفتند این مسئله امر به معروفه و بگی بهتره اما مسئولیت نداری . ضمن اینکه این تیپ موارد زیاده .. اما من فکر می کنم اگه تذکر ندم در قبال اتفاق (خدای نکرده ) مسئولم خواهشآ راهنمائییم بکنین ؟....

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد اسراء

amir reza 57;392832 نوشت:
سلام دوستان گرامی ، روزی نیست که اخباری از تصادف ها و نقص فنی خودروها که یکی از دلایل اصلی تصادف هستند نشنویم به شخصه هر موقع در خیابان هستم شاهد مواردی مثل صاف بودن لاستیک ماشینهای مختلف بودم که می تونه حادثه ساز باشه سوالم اینه که مسئولیت ما در قبال این افراد (راننده ) چیه ؟ باید آگاهشون کنیم چون شاید ندونن که لاستیک مثلا صافه یا نه ؟ اصلا ما باید بگیم بهشون ..؟ من همش فکر می کنم در قبال این مسئله کوتاهی کردم ..از امام جماعت محل هم پرسیدم ایشون گفتند این مسئله امر به معروفه و بگی بهتره اما مسئولیت نداری . ضمن اینکه این تیپ موارد زیاده .. اما من فکر می کنم اگه تذکر ندم در قبال اتفاق (خدای نکرده ) مسئولم خواهشآ راهنمائییم بکنین ؟....

سلام و عرض ادب
از دقت و احساس وظیفه ی شما خوشحالم و تبریک می گویم
اتفاقا شاعر هم گفته
اگر بینی که نابینا به چاه است
اگر خاموش بنشینی گناه است
اما در صورتی خاموش بودن و تذکر ندادن گناه است که واقعا مورد ی باشد که تذکر ندادن منجر به مرگ و مانند ان باشد چیزی شبیه نابینا و چاه باشد اما اگر مواردی است که احتمال خطر بالا است ولی قطعی نیست مثلا همان صاف بودن لاستیک که حدود 40 تا 50 درصد احتمال خطر هست،تذکر خوبست اما واجب نیست به این معنا که ترک ان معصیت نیست ولی تذکر دادن یک نوع احسان و محبت به بندگان خداست و مورد توصیه ی خدای متعال نیز هست
[=&quot]أَحْسِنْ كَمَا أَحْسَنَ اللَّهُ إِلَيْكَ[=&quot] [=Noor_Lotus]:نیکی کن همانطور که خدا به تو نیکی نمود
[=Noor_Titr] القصص‏ ، الجزء 20، الصفحة: 394، الآية: 77[=Noor_Titr] [=&quot]

همیشه سر بلند و پیروز باشید

از پاسخ شما متشکرم، دیروز هم تو جاده چالوس سنگریزه کوچک رو در سطح جاده دیدم می خواستم پیاده بشم و بندازمشون بیرون جاده اما احساس کردم خطرناک باشه و این کارو نکردم این قضیه هم شامل پاسخ شماست ؟ باتشکر

بنام او

باسلام..

ببخشید اما من خودم بسیار درجاده ها مسافرت نمودم و اگر حرفی میزنم شاید روی تجربه باشد .. حتما و حتما به راننده محترم در این مورد تذکردهید چون بعضی مواقع پیش میاید که راننده اصلا حواسش به وضعیت ماشینش نیست و یا حتی بعد از طی مسافتی ممکن است اتومبیلش دارای نقایصی مانند کم شدن باد لاستیک یا ریختن آب رادیات یا روغن یا مواردی ازاین دست گردد که غالبا هم ممکن است حواسها به آمپرهای جلوی دیدگان نباشد لذا ممکن است خطری جان راننده یا همراهان عزیز او را تهدید نماید که احتمالا و انشاا... تذکر بموقع شما میتواند از عواقب منفی بعدی برای ایشان جلوگیری بعمل آورد ازاینرو و حتما تذکر خود را به گوش ایشان برسانید هرچند ممکن است تعدادی راننده نما یا راننده انسانما هم در پاسخ به این اقدام انسانی شما عکس العملی ناشایست انجام دهند اما شما راه خود را بروید و از برخورد اینگونه افراد نیز دلسرد نگردید که اینگونه افراد همیشه و همه جا هستند حتی در آپارتمانها و فرهنگ آپارتمان نشینی و حتی در مواجه با خواهش به خوبی ها و اصرار به پرهیز از بدی ها یا برعکس : اصرار به خوبی ها و خواهش به پرهیز از بدی ها که سر و جمع هر دوی اینها میشوند همان امربه معروف و نهی از منکر که معتقدم چون این واژه ممکن است حالتی دستوری در ذهن مخاطب نااهل بوجود آورد لذا من فعلا با اجازه از محضر همه اساتید محترم نام آنرا به این شکل درآورده یا تغییر دادم که تحقیقات شخصی البته خودم نشان داده که انسانها با خوبی ها بیشتر قابل هدایت خواهندبود تا با اقدامات و برخوردهایی که حتی واژگانی چون امر یا نهی و یا ضرب و زور روی آنهاست که معتقدم اگر میخواهیم فرهنگهای بد را تغییر داده یا عوض نماییم باید ابتدا واژگان زیبا بسازیم که با کلام و جملات زیبا .. ممکن است دنیا و زندگی هم زیبا گردد..انشاا...

{باسپاس}

[="Tahoma"][="#4169e1"]

.از امام جماعت محل هم پرسیدم ایشون گفتند این مسئله امر به معروفه و بگی بهتره اما مسئولیت نداری . ....

از ایشون تعجب داره اگه دقیقاً اینو گفته باشن
امر به معروف اگه شرایطش باشه واجبه نه اینکه بهتره بگیم! اگه هم شرایطش نباشه و حتی موجب مفسده و ضرر و زیانی بشه که عقلاً بهتره نگیم!

درمورد سوال دومتون فک کنم این تیپ مسائل با قاعده ی لاضرر و لا ضرار فی الاسلام قابل تشخیص باشه. وقتی احتمال عقلایی بدین که کار برای شما خطر مهمی داره چرا انجامش بدین؟ البته جسارت نباشه فتوایی ندادم اما برداشت شخصی خودمو گفتم.[/]

باتشکر از همه دوستان که منو راهنمائی میکنن و من از محضر اونها استفاده می کنم . راستش من هم درگیری فکریم همینه شاید بعضی اوقات فکر می کنم وسواس فکری دارم چون معمولا افراد دیگه به این نکات خیلی دقت نمی کنن .. .

من که فکر می کنم هر کسی خودش میدونه چیکار کنه معمولا بعضیا خودشونو به نفهمی میزنن
من چندباری به کسانی که کار اشتباه میکردن گفتم فلان کار رو نکنید و در جواب فحش شنیدم
فایده ای نداره.

eslamic110;400491 نوشت:

از ایشون تعجب داره اگه دقیقاً اینو گفته باشن
امر به معروف اگه شرایطش باشه واجبه نه اینکه بهتره بگیم! اگه هم شرایطش نباشه و حتی موجب مفسده و ضرر و زیانی بشه که عقلاً بهتره نگیم!

درمورد سوال دومتون فک کنم این تیپ مسائل با قاعده ی لاضرر و لا ضرار فی الاسلام قابل تشخیص باشه. وقتی احتمال عقلایی بدین که کار برای شما خطر مهمی داره چرا انجامش بدین؟ البته جسارت نباشه فتوایی ندادم اما برداشت شخصی خودمو گفتم.

خب در مواردی مانند وجود تکه اجر در سطح جاده فرعی نمی شه احتمال خطر رو تشخیص داد. موضوع دوپهلو می شه یعنی هم میشه مثبت فکر کرد و احتمال خطر رو نداد هم میشه منفی فکر کرد و احتمال خطر رو داد ؟ ؟ بچه ها کمکم کنید من احساس گناه می کنم ...

amir reza 57;406056 نوشت:
بچه ها کمکم کنید من احساس گناه می کنم .

در نگر اینجانب بهتر آن است که شما با فرهیخته ی روانشناسی بالینی گفتگو و گرفتاری خویش را ایشان در میان بگذارید

موضوع قفل شده است