جمع بندی هدف از زندگی جانوران چیست؟

تب‌های اولیه

23 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
هدف از زندگی جانوران چیست؟

در یک برنامه که از تلویزیون پخش میشد شنیدم نوعی پشه هست که عمرش 24 ساعت هست و تو همین 24 ساعت ازدواج و تشکیل خانواده میده و بعد میمیره! خب هدف از زندگی این پشه چیست؟! با توجه به اینکه حیوانات از منظر اسلام شعور دارند (تسبیح خدا را میگویند) چگونه عدالت خدا که شامل حال ما میشه و زندگی جاودانه پیدا میکنیم شامل حال این پشه با عمر کوتاهش نمیشود؟! آیا این منطقی هست که فقط ما عمر جاودانه داشته باشیم خب اون پشه هم اگر زبان داشت میخواست بی نهایت سال عمر کند!

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد صادق

m@hdi;392562 نوشت:
نوعی پشه هست که عمرش 24 ساعت هست و تو همین 24 ساعت ازدواج و تشکیل خانواده میده و بعد میمیره! خب هدف از زندگی این پشه چیست؟! با توجه به اینکه حیوانات از منظر اسلام شعور دارند (تسبیح خدا را میگویند) چگونه عدالت خدا که شامل حال ما میشه و زندگی جاودانه پیدا میکنیم شامل حال این پشه با عمر کوتاهش نمیشود؟!

پاسخ :
با سلام وتقدیر از شما .
اگر معنای عدل روشن گردد معلوم می شود آن که هست عدل است واگر غیر این می بود سوال بر انگیز بود زیرا
قرار گرفتن افراد و اشیا در جایگاه شایسته خود عدل است در کلامى از امام على (ع) آمده :
«العدل یضع الامور مواضعها؛(1) عدالت هر چیزى را در جایگاه (مناسب) آن قرار مى دهد».
مبناى این سخن والا آن است که در جهان تکوین و تشریع, هر چیزى موقعیت و جایگاه مناسب و درخور خود دارد . عدل آن است که این تناسب رعایت گردد و هر چیز در جاى مناسب خود قرار گیرد. این معنا, جامع ترین معناى عدل است و معانى پیشین را نیز در بر مى گیرد.
بنابراین معناى اجمالى عدالت الهى آن است که خداوند با هر موجودى, چنان که شایسته آن است, رفتار کند؛ او را در موضعى که درخور آن است, بنشاند و چیزى را که مستحق آن است, به او عطا کند.
در این رابطه سخن عطار بسیار شنیدنی است:
جهد هر کس قدر حال او بود سیر هر کس تا کمال او بود
گر مگس پران کند چندان که هست کی کمال سرسرش آید به دست (2)
بنابراین گر چه همه اموجودات دارای کمال مفروض اند و مسیر تکاملی آدمی نیز محدودیتی ندارد و محدود به حدی نیست و هر اندازه تلاش کند می تواند کامل و کامل‌تر شود، ولی هر موجودی به اندازه توان و تلاش خود می توان سیر کند و به کمال لایق خود برسد،

پی‌نوشت‌ها:
1. نهج البلاغه، حکمت، شماره 437.
2. . عطار، پند نامه بی سر نامه، نشر کتاب خانه سنایی تهران 1362 ش، با تصحیح احمد خوش نویس، ص125.

انسان هیچ وقت نمیتونه از دنیای حیوانات سر در بیاره
مثلا اینا که گفتن این پشه 24 ساعت عمر کرده
من میگم این پشه در دنیای خودش چندین سالها عمر کرده و گذرش برای ما 24 ساعت هست.
الله اعلم

سلام
ممکنه جانوان هم این سوال براشون مطرح بشه که هدف از زندگی این انسانها چیه ؟
شاید جهان فقط برای جانوان ساخته شده نه ما ؟چون تعداد حشرات به تنهایی از تعداد همه انسانها
بیشتره

m@hdi;392562 نوشت:
چگونه عدالت خدا که شامل حال ما میشه و زندگی جاودانه پیدا میکنیم شامل حال این پشه با عمر کوتاهش نمیشود؟!

عدالت از نظر شما عمر زیاد یا جاودانگی است؟ چه بی منطق . اصلا من و شما چه می دانیم عدل واقعی چیست؟
m@hdi;392562 نوشت:
آیا این منطقی هست که فقط ما عمر جاودانه داشته باشیم خب اون پشه هم اگر زبان داشت میخواست بی نهایت سال عمر کند!

یعنی هر چیزی که زبون داشته باشه(و بتونه حرف بزنه) عقل هم داره؟ باز هم چه بی منطق!!!!
اصلا پشه عقل نداره و اختیاری هم نداره که بخواد از این سوالا و فکرا بکنه (ولی وقتی خدا بخواد این حیوان کوچک هم همه کاری می تونه انجام بده ها).(انسان عقل دارد و اختیار ، فرشته عقل دارد و اختیار ندارد و حیوانات و جمادات و گیاهان نه عقل و نه اختیار دارند البته اینو از یه روحانی شنیدم اگر کارشناسان میدونن اشتباهه بگن.)
تازه یه حیوان خیلی کوچکتر از پشه داریم به نام فیتوپلانگتون. همه میگفتن آخه این موجود ریز و میکروسکوپی به چه دردی می خوره ولی دانشمندا فهمیدن که اگر همین فیتو پلانگتون ها در دریا ها و اقیانوس ها نباشند ، اکسیژن جو کره زمین بعد از مدتی تمام می شود چون این موجودات بیشتر از درختان و گیاهان روی زمین اکسیژن (طی عمل فوتوسنتز) تولید می کنند.!!!:Moteajeb!: و اگر این موجودات نباشند شاید نهنگ های 30 تنی و ماهی ها و حتی جانداران کوچک دریایی از گرسنگی تلف شوند.(مثلا نهنگ دهنشو توی آب وا می کند و میلیارد ها فیتوپلانگتون را میل می کنه:Moteajeb!: تا سیر بشه)
حالا به نظر شما وقتی فیتوپلانگتون اینقدر مفید است برای حیات ما ، پشه می تواند نا مفید باشد؟
همه اول می گفتن زنبور ، نیشش به چه دردی میخوره(فقط خدا آفریده که ما رو آزار بده؟) حالا علم فهمیده که نیش زنبور می تواند جلوگیری کند از بسیاری از بیماری ها.
نیش پشه هم ممکن است چنین کاربردی برایش کشف شده باشد یا در آینده بشود.
خدا هیچ چیزی را الکی نیافریده .
بهش اعتماد کنیم.
نتیجه:

نظراتمان را بگوییم ولی لطفا زود قضاوت نکنیم.(اینکه ندانسته بگیم خدا ناعادله و فلان و فلان.........:Ghamgin:)
همچنین اگر چیزی نمی دانیم اول بریم و در اون زمینه حرفه ای و آگاه بشیم و بعدا در اون زمینه قضاوت کنیم.:ok:

بی نظیر;392959 نوشت:

شاید جهان فقط برای جانوان ساخته شده نه ما ؟چون تعداد حشرات به تنهایی از تعداد همه انسانها بیشتره

به شدت مخالفم .
چون خدا در یک حدیث قدسی میگه:
"ای بنی آدم ، این زمین و آسمان ها را برای تو آفریدم و تو را برای خودم."
خیلی سخن زیباییه.:ok:
پس لطفا باز هم میگم بدون اطلاع زود قضاوت نکنیم.

نوه فاطمه;392964 نوشت:
عدالت از نظر شما عمر زیاد یا جاودانگی است؟ چه بی منطق . اصلا من و شما چه می دانیم عدل واقعی چیست؟

یعنی هر چیزی که زبون داشته باشه(و بتونه حرف بزنه) عقل هم داره؟ باز هم چه بی منطق!!!!
اصلا پشه عقل نداره و اختیاری هم نداره که بخواد از این سوالا و فکرا بکنه (ولی وقتی خدا بخواد این حیوان کوچک هم همه کاری می تونه انجام بده ها).(انسان عقل دارد و اختیار ، فرشته عقل دارد و اختیار ندارد و حیوانات و جمادات و گیاهان نه عقل و نه اختیار دارند البته اینو از یه روحانی شنیدم اگر کارشناسان میدونن اشتباهه بگن.)

اشتباه است. حیوانات عقل دارند ولی کمتر از انسان. مثلا دلفین ها عقل و هوش خیلی بالایی دارند و خیلی از قابلیت های فکری ما رو دارا هستند. اون روحانی که این اطلاعات رو به شما داده شخصی بی سواد و نادان بوده.

--

در دید مذهبی هدف از وجود حیوانات این است که ما اونها رو پرورش بدیم و سرشون رو ببریم و از گوشتشون برای غذا استفاده کنیم و از پوست و ... برای لباس. فقط نمی دونم چرا خداوند اینقدر غیربهینه کار کرده (مثل جهانی که برای انسان آفریده و بیخود اینقدر بزرگ و بی سر و ته است)، این چند صد میلیارد گونه موجود روی زمین به چه درد می خورند؟

صادق;392794 نوشت:
اگر معنای عدل روشن گردد معلوم می شود آن که هست عدل است واگر غیر این می بود سوال بر انگیز بود زیرا
قرار گرفتن افراد و اشیا در جایگاه شایسته خود عدل است در کلامى از امام على (ع) آمده :
«العدل یضع الامور مواضعها؛(1) عدالت هر چیزى را در جایگاه (مناسب) آن قرار مى دهد».
مبناى این سخن والا آن است که در جهان تکوین و تشریع, هر چیزى موقعیت و جایگاه مناسب و درخور خود دارد . عدل آن است که این تناسب رعایت گردد و هر چیز در جاى مناسب خود قرار گیرد. این معنا, جامع ترین معناى عدل است و معانى پیشین را نیز در بر مى گیرد.
بنا بر این معناى اجمالى عدالت الهى آن است که خداوند با هر موجودى, چنان که شایسته آن است, رفتار کند؛ او را در موضعى که درخور آن است, بنشاند و چیزى را که مستحق آن است, به او عطا کند.
بنابراین گر چه همه اموجودات دارای کمال مفروض اند و مسیر تکاملی آدمی نیز محدودیتی ندارد و محدود به حدی نیست و هر اندازه تلاش کند می تواند کامل و کامل‌تر شود، ولی هر موجودی به اندازه توان و تلاش خود می توان سیر کند و به کمال لایق خود برسد،

جناب صادق مثل تاپیک دیگری که زدم که در مورد حجاب بود پاسخ بنده را ندادید. جایگاه شایسته آن پشه این است که 24 ساعت عمر کند و بعد بمیرد؟ کمال لایق اون پشه در چیه؟

نوه فاطمه;392964 نوشت:

نوه فاطمه;392964 نوشت:

حیوانات از منظر اسلام شعور دارند یعنی حتی اون سوسک هم که در فلان جا زندگی میکنه و غذاش فلان چیز هست تسبیح خدا رو میگه بعد ما میگوییم فقط این ما هستیم که به زندگی جاودانه میرسیم! اصلا منطقی نیست. شما خودت یک لحظه فکر کن خدا برای تو پیامبر فرستاده که به تو آموزش بده که چجوری ستایشش کنی اما هرچقدر هم که او را ستایش کنی به هر حال دیر یا زود خواهی مرد و روحی هم در کار نیست پس خبری از بهشت و حوری و از اینجور حرفا نیست! خب آیا باز هم خدا را ستایش میکنی؟! حالا که از این دید به قضیه نگاه میکنیم که روح و بهشت و حوریی در کار نیست بنده هم یک شعری از خیام بگم:

چون حاصل آدمی در این شورستان
جز خوردن غصه نیست تا کندن جان
خرم دل آنکه زین جهان زود برفت
و آسوده کسی که خود نیامد به جهان

بنده دیدم را فراتر از دید خیام قرار میدم و میگویم اگر غصه خوردن و جان کندن هم نبود و بجاش خوشحال بودن و حال کردن بود باز هم آمدن به این دنیا ارزشی نداره وقتی که تهش قراره آدم بره به نیستی و واقعا "آسوده کسی که خود نیامد به جهان"!

بنده این سخنان را گفتم که از کنار موضوع به راحتی نگذریم و چون خودمان روح داریم بگیم گور بابای اون پشه ای که 24 ساعت بیشتر عمر نمیکنه! جناب نوه فاطمه اگر شما موجودی بودی که 24 ساعت عمرت بود و شعور داشتی و تسبیح خدا را میگفتی اما تهش میرفتی به نیستی باز هم به همین راحتی میگفتی "

اصلا من و شما چه می دانیم عدل واقعی چیست؟

" واقعا به همین راحتی از کنار مسئله میگذشتی؟! بنده اگه زبان داشتم به خدا میگفتم اصلا چرا مرا به دنیا آوردی؟ مگه عقده حقارت داری که حال میکنی تسبیحت رو بگم؟ فقط منو به دنیا آوردی که خودت رو ارضا کنی؟ اینکه بعدش من باید برم به نیستی برات اهمیتی نداره؟ نگید حیوانات که زبان ندارند چرا که در قرآن آمده سلیمان با مورچه ها سخن میگفت.

شاندی گوجا;393029 نوشت:
حیوانات عقل دارند ولی کمتر از انسان

حیوانات عقل ندارند بلکه هوش دارند. فرق عقل و هوش را نمی دانید؟
شاندی گوجا;393029 نوشت:
فقط نمی دونم چرا خداوند اینقدر غیربهینه کار کرده

استغفرالله.
خدا دوست داشته ایطوری کار کنه. ببخشید ولی شاید به من و شما هم ربطی نداشه باشه. در قرآن خدا میگه : "فعال لما یرید" (خدا کاری را که بخواهد می کند)
مثلا خدا در قرآن میگه ما تعداد فرشتگان عذاب جهنم را 19 تا قرار دادیم تا کافران (منظورم شما نیست) از خودشون بپرسند که هدف خدا از این کار چی بوده (یعنی بگن خدا چرا یکی نذاشتی روش که بشه 20 تا فرشته)
تو این آیه سوره (فکر کنم ) مدثر هم ، خدا می خواد بگه 19 تا فرشته قرار دادم می خواستم ببینم فضولش کیه.
بله خواهر عدل ، انصاف و دنیا و آخرت را من و شما تعیین نمی کنیم بلکه خدا تعیین می کند.
تازه اگر خدا می خواست همه رو مثل هم خلق کنه که دیگه امتحان و دنیا و آخرتی معنا نداشت.
با تشکر.

نوه فاطمه;393044 نوشت:

حیوانات هم عقل دارند و هم هوش فقط قابلیتشون در این کار کمتر از انسان هاست.

نوه فاطمه;393044 نوشت:

استغفرالله.
خدا دوست داشته ایطوری کار کنه. ببخشید ولی شاید به من و شما هم ربطی نداشه باشه. در قرآن خدا میگه : "فعال لما یرید" (خدا کاری را که بخواهد می کند)
مثلا خدا در قرآن میگه ما تعداد فرشتگان عذاب جهنم را 19 تا قرار دادیم تا کافران (منظورم شما نیست) از خودشون بپرسند که هدف خدا از این کار چی بوده (یعنی بگن خدا چرا یکی نذاشتی روش که بشه 20 تا فرشته)
تو این آیه سوره (فکر کنم ) مدثر هم ، خدا می خواد بگه 19 تا فرشته قرار دادم می خواستم ببینم فضولش کیه.
بله خواهر عدل ، انصاف و دنیا و آخرت را من و شما تعیین نمی کنیم بلکه خدا تعیین می کند.
تازه اگر خدا می خواست همه رو مثل هم خلق کنه که دیگه امتحان و دنیا و آخرتی معنا نداشت.
با تشکر.

انتقاد درباره غیربهینه بودن نظام خلقت یک بحث فرا دینی است و با آیه قرآن و فلسفه "فضولش کیه" نمیشه بهش پاسخ داد.

نوه فاطمه;392969 نوشت:
به شدت مخالفم .
چون خدا در یک حدیث قدسی میگه:
"ای بنی آدم ، این زمین و آسمان ها را برای تو آفریدم و تو را برای خودم."
خیلی سخن زیباییه.
پس لطفا باز هم میگم بدون اطلاع زود قضاوت نکنیم.

این سخن شما از منظر درون دینیه نه برون دینی

m@hdi;392562 نوشت:
با توجه به اینکه حیوانات از منظر اسلام شعور دارند (تسبیح خدا را میگویند) چگونه عدالت خدا که شامل حال ما میشه و زندگی جاودانه پیدا میکنیم شامل حال این پشه با عمر کوتاهش نمیشود؟! آیا این منطقی هست که فقط ما عمر جاودانه داشته باشیم خب اون پشه هم اگر زبان داشت میخواست بی نهایت سال عمر کند!

طبق آیات قران معاد در قیامت شامل حیوانات هم میشود!

وَإِذَا الْوُحُوشُ حُشِرَتْ
آن گاه که حیوان هاى وحشى محشور میشوند!

وَمَا مِن دَابَّةٍ فِي الْأَرْضِ وَلَا طَائِرٍ يَطِيرُ بِجَنَاحَيْهِ إِلَّا أُمَمٌ أَمْثَالُكُم ۚ مَّا فَرَّطْنَا فِي الْكِتَابِ مِن شَيْءٍ ۚ ثُمَّ إِلَىٰ رَبِّهِمْ يُحْشَرُونَ
و هیچ جنبنده ای در زمین نیست، و نه هیچ پرنده ای که با دو بال خود پرواز می کند، مگر آنکه گروه هایی مانند شمایند؛ ما چیزی را در کتاب [تکوین از نظر ثبت جریانات هستی و برنامه های آفرینش] فروگذار نکرده ایم، سپس همگی به سوی پروردگارشان محشور می شوند.

الحمد لله رب العالمین

خادم الیمانی(ع);393077 نوشت:
طبق آیات قران معاد در قیامت شامل حیوانات هم میشود!

وَإِذَا الْوُحُوشُ حُشِرَتْ
آن گاه که حیوان هاى وحشى محشور میشوند!

وَمَا مِن دَابَّةٍ فِي الْأَرْضِ وَلَا طَائِرٍ يَطِيرُ بِجَنَاحَيْهِ إِلَّا أُمَمٌ أَمْثَالُكُم ۚ مَّا فَرَّطْنَا فِي الْكِتَابِ مِن شَيْءٍ ۚ ثُمَّ إِلَىٰ رَبِّهِمْ يُحْشَرُونَ
و هیچ جنبنده ای در زمین نیست، و نه هیچ پرنده ای که با دو بال خود پرواز می کند، مگر آنکه گروه هایی مانند شمایند؛ ما چیزی را در کتاب [تکوین از نظر ثبت جریانات هستی و برنامه های آفرینش] فروگذار نکرده ایم، سپس همگی به سوی پروردگارشان محشور می شوند.

این یک جواب منطقی هست.

من زمانی که خداناباور بودم با خودم میگفتم بیش از 100 میلیارد انسان تاکنون روی زمین آمده اند و مرده اند خدا چگونه میخواهد برای همه اینها بهشت و جهنم بسازد؟! اما وقتی که به تعداد کهکشان ها و ستاره ها و سیارات موجود در کل کائنات پی بردم فهمیدم که اگر خدایی باشد ساخت بهشت و جهنم برای 100 برابر این جمعیت هم کار سختی نیست!

نوه فاطمه;393044 نوشت:

اگر عقل به معنی درک و فهم و شعور و توانایی تدبیر امور و قدرت تصمیم گیری و قدرت مقایسه و تشخیص حق از باطل است پس حیوانات هم انرا در سطوح مختلف دارا هستند!!!

حَتَّىٰ إِذَا أَتَوْا عَلَىٰ وَادِ النَّمْلِ قَالَتْ نَمْلَةٌ يَا أَيُّهَا النَّمْلُ ادْخُلُوا مَسَاكِنَكُمْ لَا يَحْطِمَنَّكُمْ سُلَيْمَانُ وَجُنُودُهُ وَهُمْ لَا يَشْعُرُونَ
[پس حرکت کردند] تا به وادی مورچگان درآمدند. مورچه ای گفت: ای مورچگان! به خانه هایتان درآیید تا سلیمان و سپاهیانش ناآگاهانه شما را پایمال نکنند

یا جایی که هدهد علت غیبتش را به سلیمان(ع) توضیح میدهد و میگوید:

إِنِّي وَجَدتُّ امْرَأَةً تَمْلِكُهُمْ وَأُوتِيَتْ مِن كُلِّ شَيْءٍ وَلَهَا عَرْشٌ عَظِيمٌ

به راستی من زنی را یافتم که بر آنان حکومت می کند، و از هر چیزی [که از وسایل و لوازم حکومت و قدرت است] به او داده اند و تختی بزرگ دارد،

وَجَدتُّهَا وَقَوْمَهَا يَسْجُدُونَ لِلشَّمْسِ مِن دُونِ اللَّهِ وَزَيَّنَ لَهُمُ الشَّيْطَانُ أَعْمَالَهُمْ فَصَدَّهُمْ عَنِ السَّبِيلِ فَهُمْ لَا يَهْتَدُونَ
او و قومش را یافتم که به جای خدا برای خورشید سجده می کنند و شیطان، اعمال [زشتشان] را برای آنان آراسته و در نتیجه آنان را از راه [حق] بازداشته است به این سبب هدایت نمی یابند

یا هوشمندی و درک زنبور عسل در حدی است که قران از وحی به زنبور عسل میگوید
وَأَوْحَىٰ رَبُّكَ إِلَى النَّحْلِ أَنِ اتَّخِذِي مِنَ الْجِبَالِ بُيُوتًا وَمِنَ الشَّجَرِ وَمِمَّا يَعْرِشُونَ
و پروردگارت به زنبور عسل وحی کرد که از کوه ها و درختان و آنچه [از دار بست هایی] که [مردم] بر می افرازند، برای خود خانه هایی برگیر

الحمد لله رب العالمین

m@hdi;393036 نوشت:
جناب صادق مثل تاپیک دیگری که زدم که در مورد حجاب بود پاسخ بنده را ندادید. جایگاه شایسته آن پشه این است که 24 ساعت عمر کند و بعد بمیرد؟ کمال لایق اون پشه در چیه؟

پاسخ مجدد :
با سلام وتقدیر از شما .
در باره پرسش حجاب جواب مفصل داده ام چرا بدست شما نرسیده ؟
اما در باره مسله مورد نظر شما باید گفت :
کمال پشه همان است که در طی 24 ساعت فرایند وجودی خود را سپری و سپس از بین برود . اما این به طور دقیق فلسفه وجودی آن گونه موجودات چیست باید از کارشناسان مربوطه جویا شوید واین مسله ربطی به دین ندارد تا کار شناس دینی پاسخ گوی آن باشد .اما این اندازه وظیفه ی ما است که بگویم در نظام خلقت هیچ چیزی حتی یک پشه بدون هدف وعبث خلق نشده است .

صادق;393287 نوشت:
پاسخ مجدد :
با سلام وتقدیر از شما .
در باره پرسش حجاب جواب مفصل داده ام چرا بدست شما نرسیده ؟
اما در باره مسله مورد نظر شما باید گفت :
کمال پشه همان است که در طی 24 ساعت فرایند وجودی خود را سپری و سپس از بین برود . اما این به طور دقیق فلسفه وجودی آن گونه موجودات چیست باید از کارشناسان مربوطه جویا شوید واین مسله ربطی به دین ندارد تا کار شناس دینی پاسخ گوی آن باشد .اما این اندازه وظیفه ی ما است که بگویم در نظام خلقت هیچ چیزی حتی یک پشه بدون هدف وعبث خلق نشده است .

در مورد حجاب به تاپیک مربوطه مراجعه کنید بنده دوباره سوالم را تکرار کردم چرا که جواب مستقیم به سوال بنده ندادید. در مورد سوالی که اینجا پرسیدم تنها جواب منطقی را جناب خادم الیمانی(ع) دادند چرا که هر چیزی غیر از عمر جاودانه برای حیواناتی که همانند ما شعور دارند غیر منطقی است. اگر از نظر شما حیوانات عمر جاودانه ندارند دلایل خود را بیان کنید.

بی نظیر;393062 نوشت:
این سخن شما از منظر درون دینیه نه برون دینی

بله . این حدیثی که من گفتم حرف خود خداست .
اگر شما قبولش نداری که .....................
بله من مسلمانم و از درون دین به همه چیز نگاه می کنم اگر شما می خواهید می توانید از هر جا می خواهید به آن نگاه کنید.
اگر نگاه از منظر برون دینی بخواهد باعث این بشود که من نعوذ بالله حرف خدای احد و واحد را تکذیب کنم و خودم با عقل کوچکم نظر بدهم ، گور بابای منظر برون دینی.:ok:

نوه فاطمه;393415 نوشت:
له . این حدیثی که من گفتم حرف خود خداست .
اگر شما قبولش نداری که .....................
بله من مسلمانم و از درون دین به همه چیز نگاه می کنم اگر شما می خواهید می توانید از هر جا می خواهید به آن نگاه کنید.
اگر نگاه از منظر برون دینی بخواهد باعث این بشود که من نعوذ بالله حرف خدای احد و واحد را تکذیب کنم و خودم با عقل کوچکم نظر بدهم ، گور بابای منظر برون دینی.

این گور بابای منظر برون دینی رو خوب اومدی :Kaf:

این یعنی گور بابای علم بازم :Kaf:

ببین بزرگوار ما اینجا به دو صورت می تونیم وارد این بحث بشیم
یکی درون دینی که با یک جمله بحث تمومه

یکی برون دینی
گمان من این بود سوال کننده از منظر برون دینی می خواد وارد بحث بشه

که خوب بحث مفصل و جالبی هست

موفق در پناه حق

سلام

جدا بعضی سوالاتی که پرسیده میشه خیلی فنی و زیباست من انتظار بحث خیلی پربار تر و عمیق تر ازین داشتم و از نظرات و ایرادات برخی دوستان متعجب شدم!!(البته به استثنای پاسخ کارشناس) لطفا سوالات اعتقادی و کلامی رو به ابتذال تفسیر به رای و منطق کوچه بازاری! نکشیم ... وقتی جواب سوالی رو نمیدونم بزاریم اهل فن و کارشناساش جواب بدن ... !!

با تشکر از کارشناس محترم بحث ...
یاعلی

طبق استناد احادیث و روایاتی که مطرح هم شد وحوش هم حشر دارند و حتما سیستمی و هدفگزاری در خلقت خود دارند ! بعضیاش به عقل ما میرسه بعضیاش هم نه ...
در راستای همین سوال، سوال بنده اینکه : هدف از خلقت مجانین و انسان های معلول ومعیوب مادرزادی چیه ؟! آیه یا روایتی برای این هم هست ؟!

باتشکر پیشاپیش

یاعلی

m@hdi;392562 نوشت:
در یک برنامه که از تلویزیون پخش میشد شنیدم نوعی پشه هست که عمرش 24 ساعت هست و تو همین 24 ساعت ازدواج و تشکیل خانواده میده و بعد میمیره! خب هدف از زندگی این پشه چیست؟! با توجه به اینکه حیوانات از منظر اسلام شعور دارند (تسبیح خدا را میگویند) چگونه عدالت خدا که شامل حال ما میشه و زندگی جاودانه پیدا میکنیم شامل حال این پشه با عمر کوتاهش نمیشود؟! آیا این منطقی هست که فقط ما عمر جاودانه داشته باشیم خب اون پشه هم اگر زبان داشت میخواست بی نهایت سال عمر کند!

انسان هم که در دنیا عمر جاودانه نخواهد داشت که کوتاهی عمر پشه یا سایر جانوران را به نابود شدن آنها برای ابد نسبت دهید، آنها میمیرند و ما هم خواهیم مرد و جنیان هم که عمرشان بسیار درازتر از ماست می‌میرند و بالاتر از آنها فرشتگان هم خواهند مرد (جز وجه خداوند که اهل بیت علیهم‌السلام هستند همه خواهند مرد). اما اگر منظورتان این است که آیا این حشرات یا سایر حیوانات و خلاصه هر موجود زنده‌ی دیگر هم مانند ما زندگی آخروی جاودانه خواهد داشت یا خیر مطابق با صریح خود خداوند در قرآن جواب مثبت است:

وَمَا مِن دَابَّةٍ فِي الْأَرْ‌ضِ وَلَا طَائِرٍ‌ يَطِيرُ‌ بِجَنَاحَيْهِ إِلَّا أُمَمٌ أَمْثَالُكُم ۚ مَّا فَرَّ‌طْنَا فِي الْكِتَابِ مِن شَيْءٍ ۚ ثُمَّ إِلَىٰ رَ‌بِّهِمْ يُحْشَرُ‌ونَ [الأنعام، ۳۸]
و هر جنبنده‌ای در زمین و هر پرنده‌ای که به دو بال پرواز می‌کند همگی طایفه‌هایی مانند شما (نوع بشر یا نوع بشر و جن که هر دو مخاطب قرآن می‌باشند) هستند. ما در کتاب هیچ چیز را فرو گذار نکردیم، آن گاه همه به سوی پروردگار خود محشور می‌شوند.

اما اینکه برزخ هم خواهند داشت یا خیر حدیثی در این باره ندیده‌ام، شاید اساتید یا سایر کاربران چنان مطالبی هم سراغ داشته باشند. با این حال درباره‌ی آخرت برخی جانوران تلمیحاً مطالبی در لابلای احادیث موجود است. مثلاً در حدیثی داریم که گرگی در جمع صحابه روبروی حضرت رسول و وصی بر حقش علیهم السلام به کلام درآمد و به خدایی قسم یاد کرد که در آخرت شهوت او را در جهنم دریدن دشمنان اهل بیت علیهم‌السلام قرار داده است. بعید نیست عقرب‌ها و مارهای یاد شده در احادیث که در جهنم و حتی عالم قبر هستند هم مربوط به ادامه‌ی همین جانوران باشد که عذاب دادن کافرین بهشت آنها می‌باشد. البته حدیثی در ابن باره ندیده‌ام.

همچنین اینکه دوستمان گفته‌اند:

ابوالفضل;392949 نوشت:
انسان هیچ وقت نمیتونه از دنیای حیوانات سر در بیاره
مثلا اینا که گفتن این پشه 24 ساعت عمر کرده
من میگم این پشه در دنیای خودش چندین سالها عمر کرده و گذرش برای ما 24 ساعت هست.
الله اعلم

جالب است که این نسبی بودن زمان را در احادیث مربوط به غیبت امام زمان علیه‌السلام داریم و اینکه دوستمان نوشته‌اند اصلاً بعید نیست. حتی برای خود ما هم با توجه به اینکه در حال آرامش باشیم یا در حال اضطرار زمان به سرعت یا به کندی می‌گذرد که البته بحث پیرامون این مسأله زیاد است و از حوصله‌ی این بحث هم خارج است.

مورد آخر هم اینکه مطابق با احادیث دیگری خداوند برای خلق کردن دست به انتخاب نمی‌زند که اگر بزند از عدالت او به دور است، رحمت او گسترده است و هر چه که در این جهان (یا جهان‌های دیگر که در حدیثی از امام صادق علیه السلام به آنها اشاره شده است) ممکن‌الوجود باشد و علت وجودی‌اش تامه شود (یعنی در ظرف و زمان مشخص آن، از نسب مشخص و ...) خلقت خداوند به او تعلق خواهد گرفت و صورت خواهد داد. ماهیت دنیا که چرا اصلاً باید چنین عالمی وجود داشته باشد (حقیقت پوشیده شده به ظاهری فریبنده و غیرواقعی) البته در اصل برای تکامل وجودی جن و انس می‌باشد اما سایر موجودات هم که می‌توانند در آن زندگی کنند می‌توانند خلق شوند و این از جهت رحمت خالق است. موجودات دیگری هم هستند که ممکن است حتی از بعد از قیامت تازه برای اولین بار خلق شوند و اینها هیچ یک با دیگری در تضاد نیست، آنچه که باید این دنیا را درک کند همان انسان و جن است و موجوداتی که برای امتحان و ابتلای آنها این بستر دنیایی را تشکیل می‌دهند.

سوال :
هدف از زندگی جانوران چیست؟

پاسخ :
بنا بر این معناى اجمالى عدالت الهى آن است که خداوند با هر موجودى, چنان که شایسته آن است, رفتار کند؛ او را در موضعى که درخور آن است, بنشاند و چیزى را که مستحق آن است, به او عطا کند.

پی‌نوشت‌ها:
1. نهج البلاغه، نشر موسسه امیر المو منین . قم 1375 ش . حکمت، شماره 437.
2. . عطار، پند نامه بی سر نامه، نشر کتاب خانه سنایی تهران 1362 ش، با تصحیح احمد خوش نویس، ص125.

موضوع قفل شده است