نمایش نتیجه های نظرسنجی ها: نظر شما در مورد اموزش و پرورش کنونی ایران چیست؟

رأی دهندگان
37. شما نمی توانید در این نظرسنجی رای دهید.
  • مخالف هستم.

21 56.76%
  • موافق هستم.

0 0%
  • مضراتی دارد و خوبیهایی

16 43.24%
صفحه 1 از 7 123 ... آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: آیا آموزش و پرورش کنونی مورد تایید اسلام است؟

علاقه
    علم
    نوشته
    63
    حضور
    1 روز 7 ساعت 50 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    242

آیا آموزش و پرورش کنونی مورد تایید اسلام است؟

بسم الله الرحمن الرحیم
    آیا آموزش و پرورش کنونی ایران مورد تایید اسلام است؟
    من پیرو هیچ گروهی نیستم فقط به عنوان یک مسلمان این سوال برایم پیش آمده.
    برای مثال به یک تفاوت اموزش و پرورش ایران و ژاپن می پردازیم
    ایران و ژاپن هر دو کشورهایی آسیایی هستند با فرهنگ و تمدنی باستانی یکی در شرقی ترین و دیگری غربی ترین نقطه این قاره کهن اما با وجودیکه ما با کشور ژاپن تقریباً همزمان با علوم جدید و راه و رسم آموزش به روش نو، در مغرب زمین آشنا شدیم تفاوت بین سیستم ما و ژاپنی های از نظر کارآیی از زمین تا آسمان است راستی چرا این همه تفاوت بوجود آمده است؟؟
    ژاپنی ها ، برای خانه های مسکونی خود حداقل و برای مدارس حداکثر وسعت را در نظر گرفتند. در آموزش از روش شاگرد محوری بهره گرفتند. اما در ایران هنوز هم ما با کمبود فضای آموزشی مواجه هستیم مدارس ما مانند دخمه و زندان است و جای شگفتی نیست که چرا بچه ها این همه از این فضای گرفته و مغموم فراری اند و آهنگ فیتیله فردا تعطیله از همینجا سرچشمه گرفته است !
    یک سوال می کنم تربیت مهم تر است یا آموزش علم؟مسلما تربیت مهم تر از علم است چون قران می فرماید
    (وَيُزَكِّيهِمْ وَيُعَلِّمُهُمُ الْكِتَابَ وَالْحِكْمَةَ) آل عمران 164اول آمده یزکیهم یعنی آنها را پاک کند (یعنی تربیت کند)بعد گفته و یعلمهم (تعلیم می دهد آنها را)هر چند آموزش علم هم به جای خود مهم است.خب حالا در آموزش و پرورش چقدر به تربیت توجه می شود؟؟چقدر از اشعار فقط برای آرایه های ادبیشان خوانده میشود؟؟آیا ریاضی فیزیک و شیمی مهم تر از تربیت و ادب است ؟؟هرچند انها هم در جای خود مهم اند.استاد شیخ علیرضا حدائق(یکی از روحانیون معروف شیراز)فرمودند:اصل داستان را درست یادم نیست ولی خلاصش این می شود: من در مدرسه ای دخترانه برای سخنرانی رفته بودم و وقت سخنرانی 45دقیقه بود من آنجا درمورد صفات و اخلاق حضرت زهرا(س) کردم آنقدر دختر ها خوششون امده بود که کلاس به یک ساعت و نیم کشیده شد.در اواسط کلاس بود اومدن گفتن فلان کلاس برود کلاس و اونها رفتن .بعد از کلاس رفتیم در دفتر مدیر اود یک دفعه گفت شما روحانیون تبلیغ نمی کنید شما فلان...(از این چیزها ) گفت من دیدم اینطوری می گه گفتم چرا اون کلاس رو بین جلسه بردید کلاس (آنقدر دانش آموزان از کلاس خوششون اومده بود که کلاس دو برابر شده بود)گفت من گفتم چرا اون بچه ها از جلسه بیرون بردید؟؟مدیر گفت امتحان فلان داشتن .گفت من گفتم اینطوری شده یعنی شیمی و فیزیک و ... مهمتر از الگو شناسی هستند ؟؟ در جلسه ای که
    آنقدر بچه ها خوششان آمد که جلسه دو برابر وقت خودش رسید چران اون کلاس رو بردید بیرون؟؟

همانطور که دیدید تربیت در اموزش و پرورش رواج نداره یا خیلی کم داره اونطوری که مدارس برای اکثر بچه ها مثل زندان هست. چند درصد از بچه ها علاقه شدید به مدرسه دارند؟
    آیا اسلام این را قبول دارد؟
    آیا اگر تربیت و آموزش درست شود آینده جامعه اسلامی تضمین نیست؟؟ خواهش مندم بگویید آیا آموزش و پرورش کنونی ما با توجه به گفته های من مورد تایید اسلام هست؟
    آیا اسلام اینگونه اموزش دادن را تایید می کند؟؟خواهشمندم شیوه صحیح تربیت و آموزش در اسلام را بیان کنید و بگویید که اموزش و پرورش به سبک ایران مورد تایید اسلام هست یا نه؟
    با عرض معذرت چون نمی دانستم که این تایپیک را در کدام انجمن ایجاد کنم بهترین انجمنی که پیدا کردم اینجا بود.

2. صلوات ها 25

3.  

علاقه
    تحصیل ، تحقیق و پژوهش
    نوشته
    21,527
    حضور
    174 روز 20 ساعت 15 دقیقه
    دریافت
    11
    آپلود
    0
    گالری
    38
    صلوات
    58307

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد حامی

5. صلوات ها 14

نوشته
    20,860
    حضور
    213 روز 18 دقیقه
    دریافت
    245
    آپلود
    8
    گالری
    585
    صلوات
    151469

با سلام و ادب و احترام خدمت همه افرادی که این تاپیک را مطالعه می کنند و شما بزرگوار.
    خب چند سؤال مهم در سخنان شما است.
    علل گریز از علم؟
    تحصیل مورد تأیید اسلام؟
    آیا اگر تربیت و آموزش درست شود آینده جامعه اسلامی تضمین نیست؟
    آیا آموزش و پرورش کنونی ما با توجه به گفته های من مورد تایید اسلام هست؟
    و...
    علل دلزدگی از مدارس
    دلزدگی از مدرسه علل مختلفی دارد:
    - ورود رسانه های مختلف تصویری و گرم بدون ، فرهنگ استفاده.
    - الگوهای تربیتی اهل مطالعه نیستند و شرایط مطالعه را در منزل فراهم نمی کنند.
    - اجبار و روش های خشک
    - تنبیه کلامی و غیر کلامی به خصوص در میان جمع
    - فضای ناشاد محیط آموزشی
    - روشن نیافتن اهداف( می بینند افراد زیادی درس می خوانند و متناسب با آن کاری ندارند شعار ابر و باد و مه و خورشید و فلک در کارند بچه جان درس نخوان لیسانسه ها بیکارند خیلی حرف داره)
    - مدرک گرایی (دانش آموزان می بینند که افراد فامیل و همسایه با زور پول مدرک می گیرند و....و خانواده ها هم به خاطر هزینه های سنگین دانشگاه ها، تردید دارند و ترغیب و مشوق جدی نیستند)
    - تأکید بر حفظیان
    - فاصله گرفتن مربیان و معلمان از اخلاق انبیا( معلمی شغل انبیا است اما هر معلمی پیامبرگونه رفتار و برخورد نمی کند.)
    - و....

اسلام و دانش
    اسلام به کسب علم و تدریس بی نهایت اهمیت می دهد. اما دانش بدون تقوای را برای فرد و جامعه سمّ و حجاب و تاریکی می داند. عالی ترین الگوهای علم آموزی را در کلاس های درس امام صادق و مراجع تقلید می توانیم بیابیم.
    در واقع حکمای اسلام علوم مختلف ریاضی، فلسفه، و الهیات، اخلاق، طب، و....تدریس می کند. یعنی علم ابدان و ادیان با هم.
    وقتی کتاب اداب متعلمین(منیه المرید) اثر شهید ثانی را می خوانیم می با وظایف اخلاقی شاگرد و مربی آشنا می شویم وظایفی که ریشه در احادیث و قرآن دارد. امروزه مدارس از اخلاق و احکام اسلام فاصله گرفته اند.
    اساتید اخلاق و دینی باید با وسواس و حساسیت گزینش شوند. و روش های آسیب زا در تدریس قرآن و اخلاق و بینش اسلامی باید شناسایی شود.
    بخش علوم تربیتی پژوهشگاه حوزه و دانشگاه، کتابی برای تربیت صحیح اسلامی نوشته اند
    انجمن اولیا و مربیان کتاب بسیار خوبی برای تربیت و پرورش اسلامی نوشته اند که علمی و کاربردی هستند
    و لازم است انگیزه های مربیان و معلمان برای آشنایی با شیوه های یاد شده افزایش یابد.
    البته مشکلی بزرگی که ما داریم این است که اغلب درباره مشکلات آموزشی، پزشکی، شغلی و....می گویم باید فلان شود و باید بمان شود این امر بین مسؤولان حکومتی و تربیتی و آموزشی و....و تک تک افراد جامعه وجود دارد.
    هرکس باید در توان خود قدمی در پیشرفت در کار و شغل و علم خود باشد.

منبع برای مطالعه
    اسلام و تعلیم و تربیت: تربیت،پدیدآورنده؛سیدمحمدباقر حجتی،ناشر؛دفتر نشر فرهنگ اسلامی.

ویرایش توسط حامی : ۱۳۹۲/۰۶/۲۳ در ساعت ۲۳:۲۵
    گفتم مرا غم تو خوشتر ز شادمانی
    گفتا که در ره ما غم نیز شادمان است

7. صلوات ها 19

نوشته
    20,860
    حضور
    213 روز 18 دقیقه
    دریافت
    245
    آپلود
    8
    گالری
    585
    صلوات
    151469

یکی دیگر از مشکلات تعلیم و تربیت ما تأکید بر تعلیم است. بسیاری از علوم انسانی، انسان مدار است نه خدا مدار. طبیعی است که استادی که ذهنش با مبانی غربی علم پر می شود و از الگوهای دینی فاصله دارد نمی تواند عهده دار پرورش دینی هم بشود. گاهی این افراد با روشنفکری سکولاریستی و اومانیستی سبب انحراف فکری می شوند مثل استادی که با هزینه جمهوری اسلامی درس خوانده و در سایه جانفشانی شهدا و مردم مجاهد درس خوانده الان در کلاس دینداری و حجاب را مسخره می کند.
    مشوق ارتباط آزاد و دوستی دختر و پسر در دانشگاه است و رعایت حدود شرعی را نشانه تحجر و عقب ماندگی می دادند.
    استاد خانمی که با شاگرد خود رابطه عشقی دارد نمی تواند الگوی سالم باشد.
    به همین دلیل قرآن فرموده فلینظر الانسان الی طعامه، انسان باید دقت کند غذای جسم و جانش را از کجا و چگونه می خورد از چه کسی علم می آموزد و چه می آموزد؟
    ولی در کل بخواهیم حساب کنیم امثال صیاد شیرازی، بابایی، چمران، آوینی، احمدی روشن و....در همین نظام بودند و البته فنداسیون تربیتی ایشان صحیح بوده است و اغلب ایشان با روحانیون وارسته ارتباط و معاشرت داشتند.
    بنابراین یک مادر نباید در مسیر تربیت فرزند رسالت خود را کمتر از یک استاد دانشگاه بگیرد. متأسفانه الگو گیری ما از غرب طوری شده که نقش مادری و همسری ضعیف شده است زنان خانه دار اهمیت کارشان از سوی رسانه ها و شوهرانشان کم دیده شده به همین دلیل است اغلب تلاش می کنند نقش های دیگری مثل معلمی، کارمندی، مدیر ساختمان شدن، هنرپیشه شدن، راننده تاکسی شدن و...را پر رنگ کنند. در حالی که اسلام می گوید از دامن زن مرد به معراج می رود و بهشت زیر پای مادران است.

گفتم مرا غم تو خوشتر ز شادمانی
    گفتا که در ره ما غم نیز شادمان است

9. صلوات ها 19

علاقه
    علم
    نوشته
    63
    حضور
    1 روز 7 ساعت 50 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    242

بسم الله الرحمن الرحیم

نقل قول نوشته اصلی توسط حامی نمایش پست ها
    یکی دیگر از مشکلات تعلیم و تربیت ما تأکید بر تعلیم است. بسیاری از علوم انسانی، انسان مدار است نه خدا مدار.
    با این حساب آموزش کنونی مورد تایید اسلام نیست درسته؟؟
    هر چند در اسلام بر تربیت نیروی انسانی سالم تاکید بیشتری شده متاسفانه اکثرا روی تربیت دکتر و مهندس تاکید بیشتری دارند هر چند غربی باشد .هر چند دکتر و مهندس متعهد و متخصص هم خیلی لازم است
    ویرایش توسط mohamad56 : ۱۳۹۲/۰۶/۲۴ در ساعت ۰۰:۴۵

11. صلوات ها 14

نوشته
    1,843
    حضور
    51 روز 12 ساعت 31 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    4099

البته متاسفانه یکی دیگر از مواردی که باز هم آموزش و پروش ما را اسلامی نمی کند این است که به تزکیه اهمیتی داده نمی شود چه رسد به تقدم آن بر تعلیم(وَيُزَكِّيهِمْ وَيُعَلِّمُهُمُ الْكِتَابَ وَالْحِكْمَةَ) در حالی که باید آموزش و پروش به گونه ای باشد که هر شخص هر چه علمش بیشتر شد تواضعش بیشتر شود (إِنَّمَا يَخْشَى اللَّهَ مِنْ عِبَادِهِ الْعُلَمَاءُ ) در حالی که اگر تواضع و احترام گذاشتن دانش آموز ورودی آموزش و پروش را با خروجی آن مقایسه کنی خواهی دید نه تنها آثار افزایش علم مشاهده نخواهد شد بلکه بدتر هم هستند(البته اکثرا)

13. صلوات ها 14

نوشته
    5,227
    حضور
    68 روز 6 ساعت 54 دقیقه
    دریافت
    253
    آپلود
    48
    گالری
    41
    صلوات
    22069

سلام علیکم و رحمه الله

سپاس از دعوت شما ولی عزیز برادر

ضعف در تربیت علمی و ناکارآمدی تعالیم
    کمبودهای مکانهای آموزشی
    ضعف در تبلیغ و تربیت دینی در مکانهای آموزشی
    و..
    نهایتا اسلامی بودن آموزش پرورش

برای نقد و تحلیلی علمی در در کدام از موضوعاتی که ذکر کردید گروهی متخصص نیاز است .

ولی در یک نگاه کلی به سوال شما استاد حامی اشاره خوبی داشتند

اما در مورد اسلامی بودن یا نبودن نظام آموزشی
    باید عرض شود که در تمام شاخه های علمی علوم انسانی اگر تعریف اسلامی ای از این علوم داشته باشیم و انجام نشده باشد و نظام آموزشی خلاف آن جهت رفته باشد

خب در نظام آموزشی ضد اسلام عمل شده

ولی هنوز در این شاخه ها ما ضعف داریم و از جامعه و اقتصاد گرفته تا نظام آموزشی ما علوم ترجمه ای است خب استاد علوم ترجه ای سرمایه داری و سکولار و ... را آموخته و پذیرفته و همان را به شاگردش می آموزد و انتظار بیشتری هم نمی توان داشت.

یاحق

علی علیه السلام :
    خداوند، ملائكه را از نيروى عقل محض ، حيوانات را از غرائز و شهوات محض و انسان را تركيبى از هر دو آفريد. آن كس كه نيروى انديشه و فكرش ‍ بر شهوتش غلبه كند، از ملائكه برتر و آن كس كه نيروى شهوت و غريزه اش ‍ بر قوه عقل غالب شود از حيوانات پست تر است . ( بحارالانوار، ج 57، ص 299، حديث 5 )

15. صلوات ها 16

علاقه
    عکاسی،سفر کردن
    نوشته
    113
    حضور
    2 روز 6 ساعت 52 دقیقه
    دریافت
    7
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    361

چیه ما مورد تایید اسلام هست؟!!
    در كار خير سهيم شويد!
    طراح لوگو (فلش) برای سايت مسجد امام جعفر صادق (ع) لطفا pm دهيد

اللهم عَجل لِوليك الفرج
    والعافیه و النصر و اجعلنا من خیر انصاره و اعوانه و والمُسْتَشْهَدین بَین یَدیهْ

17. صلوات ها 10

علاقه
    ღ پریسا جونم ღ همسر عزیزم ღ med ღ مطالعه ღ
    نوشته
    421
    حضور
    34 روز 1 ساعت 20 دقیقه
    دریافت
    1
    آپلود
    0
    گالری
    60
    صلوات
    3663

تنبیه کلامی به خصوص در میان جمع
    فضای ناشاد محیط آموزشی
    تأکید بر حفظیات
    فاصله گرفتن مربیان و معلمان از اخلاق انبیا( معلمی شغل انبیا است اما هر معلمی پیامبرگونه رفتار و برخورد نمی کند.)
    سلام
    من به عنوان یه دانش آموز به نظرم از همه مهم تر،همین چهار تا دلیل هست.

تصویر زیر هم تا حد خیلی زیادی واقعیت رو نشون میده:

روی پیشـونـی فـرشتـه هـا نوشتـه

هـر کـی دختــر داره جـاش وسـط بهـشتــه

19. صلوات ها 17

نوشته
    349
    حضور
    4 روز 9 ساعت 52 دقیقه
    دریافت
    2
    آپلود
    0
    گالری
    81
    صلوات
    986

سلام خدمت شما دوست گرامی.

سوالتون زیبا بود.

نقل قول نوشته اصلی توسط seyed.taghavi نمایش پست ها
    چیه ما مورد تایید اسلام هست؟!!

خوشحال میشم اگه وقتی جواب این سوال رو فهمیدید به بنده هم خبر دهید.

چون چندین سال هست در این باره تحقیق کردم ولی پاسخی پیدا نکردم.

لولاک لما خلقت الافلاک و لولا علی لما خلقتک و لولا فاطمه لما خلقتکما
    با ثامن الائمه جــــــــــــــواد الائمه گفت.
    با تازیانه مـــــــــــــــــــادر ما را چرا زدند.

با ثامن الائمه جــــــــــــــواد الائمه گفت.
    چگونه مرگ یک مادر چهل تن متهم دارد.

الهمــــــــ عجلــــــ لولیکــــ الفرجـــ (عج)

21. صلوات ها 6

صفحه 1 از 7 123 ... آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)