جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: ذکر و تربت امام حسین علیه السلام

 1. #1

  عضویت
  جنسیت ارديبهشت ۱۳۹۲
  علاقه
  خداواهل بیت ع
  نوشته
  630
  حضور
  27 روز 14 ساعت 59 دقیقه
  دریافت
  16
  آپلود
  0
  گالری
  2
  صلوات
  4536

  ذکر و تربت امام حسین علیه السلام
  سلام من درجایی ازکتاب مفاتیح خوندم که دقیق یادم نیست کدوم قسمتش بودکه اگرتربت امام حسین ع به دستتون رسیدبسیاربر ان ذکربخونیدو....وقتی این مطالبودرمفاتیح خوندم که مثل اینکه اگه ذکرو...نخونیم شیاطین به ان خاک نزدیک میشوندوازاثاروبرکاتش فکرمیکنم کم بشه ایااین صحت داره؟ووقتی که من این مطلبوخوندم حدودیک سال پیش بودپدرم یک مقداری ازاین تربت مقدس رااورده بودندوچند ماهی گذشته بودازاوردنش اما چون ماخبرنداشتیم وذکربراین تربت پاک نخونده بودیم بعدهم به پدرم ماجراروگفته بودم گفتندببرتواتاقتوبراین تربت هرروزذکربخون من هم اوایل میخوندم امابعداغافل شدم ویک ویک سال ونیم میشه که ذکری براین تربت عزیزخونده نشده بیشتربخاطرفکرهای وسواسی که به ذهنم خطورمیکردوشماگفتین وسوسه ی شیطانیه ونبایدبهش اعتناکردوقتی دیشب کتابی روخوندم به اهمیت این تربت گرامی پی بردم؟حالابایدچیکارکنم؟ایا اثاراولیه خودراهنوزاین تربت پاک دارد؟ایاکارمن ناشایست بوده؟والان بایدچیکارکنم؟تازه خیلی ازماجراهاشنیدم باخوردن این تربت پاک امام حسین ع شفاعت حاصل شده ایاالان هم میتونم ازان استفاده کنم؟واگردرجانمازبگذاریم ومرتب بران ذکربخوانیم یامثلادراتاق صدای قران باشدچطور؟واینکه وقتی بخوام ذکربگم افکارووسواس های بدبه ذهنم میادومانع ازذکرگفتن وعلاقه به تربت پاک میشه چطور؟افکاری که اصلادوست ندارم درباره این عزیزان به ذهنم بیاد
  لطفاجوابموسریع بدیدممنون

 2. صلوات ها 4


 3. #2

  عضویت
  جنسیت بهمن ۱۳۹۱
  علاقه
  تحصیل ، تحقیق و پژوهش
  نوشته
  22,373
  حضور
  203 روز 6 ساعت 40 دقیقه
  دریافت
  11
  آپلود
  0
  گالری
  42
  صلوات
  61426

  با نام و یاد دوست
  ذکر و تربت امام حسین علیه السلام  کارشناس بحث: استاد پیام


 4. صلوات ها 5


 5. #3

  عضویت
  جنسیت خرداد ۱۳۹۷
  علاقه
  تحقیق
  نوشته
  2,484
  حضور
  14 روز 3 ساعت 46 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  8471  سلام "مرحوم محدث قمی در مفاتیح الجنان باب فواید تربت مقدسه امام حسین علیه السلام نقل می کند از محدث بزرگوار ثقه الاسلام نوری(ره) در دارالسلام که فرموده است در روزی یکی از برادران من به خدمت ولده ام رسید مادرم دید که در جیب پائین قبای خود تربت امام حسین علیه السلام را گذاشته است. مادرم به او تندی کرد که این کار بی ادبی است به تربت مقدس حضرت سیدالشهداء چه بسا که به زیر ران تو بیاید و شکسته شود و برادرم گفت که چنین است که فرمودی و تا به حال دو تا مهر را اینگونه شکسته ام و متوجه نبودم ولکن برادرم عهد کرد که بعد از این تربت را در جیب پائین نگذارد. پس از چند روزی پدرم در خواب دید بدون آنکه از این قضیه اطلاعی داشته باشد که حضرت امام حسین علیه السلام به زیارت او تشریف آوردند و در اتاق کتابخانه نشستند و ملاطفت و مهربانی بسیار کردند پدرم را و فرمودند پسرانت را بخوان تا بیایند و من آنان را اکرام کنم و پدر پسرها را طلبید و با من پنج نفر بودند پس ایستادند در نزد آن حضرت ، در محضر حضرت جامه هایی و چیزهایی دیگر بود سپس یک یک را می خواند و چیزی از آنها به او می دادند و وقتی نوبت به برادر مزبور رسید حضرت نظری بر او می افکند مانند کسی که در غضب باشد. سپس حضرت رو به پدرم می کنند و می فرمایند این پسر تو دو تا از تربت های مرا زیر رانش شکسته است. پس مثل برادران دیگر او را صله ندادند شی ء را پرتاب کردند مقابل او سپس پدرم بیدار شد و خواب را برای والده نقل کرد و والده حکایت را برای ایشان بیان کرد و پدرم تعجب کردند از راستی این خواب.
  همه این سخنان درباب تعظیم تربت کربلا است ونباید غفلت وکوتاهی نسبت به اون بشه ودرمحل عبادت وقرائت قرآن یقینابهترین مکان برای تربت کربلاست.


 6. صلوات ها 6


 7. #4

  عضویت
  جنسیت ارديبهشت ۱۳۹۲
  علاقه
  خداواهل بیت ع
  نوشته
  630
  حضور
  27 روز 14 ساعت 59 دقیقه
  دریافت
  16
  آپلود
  0
  گالری
  2
  صلوات
  4536  درمورداینکه هرروزبایدبران ذکرخواندچطور؟واینکه ازان تربت مقدس بخوریم برای شفا؟

 8. صلوات ها 3


 9. #5

  عضویت
  جنسیت مرداد ۱۳۹۱
  علاقه
  گل نرگس
  نوشته
  141
  حضور
  2 روز 4 ساعت 33 دقیقه
  دریافت
  1
  آپلود
  0
  گالری
  5
  صلوات
  866  سلام.
  همین که خانه ی شما از وجود اجنه ی بد محفوظ باشه کافی هست تا تربت امام حسین(ع) حفظ بشه.البته باید به این تربت پاک احترام گذاشت و خانه را از صوت نماز و قرآن حتی با تلویزیون مزین کرد.تو بانک جامع عاشورا از این تربت مقدس زیاد داستان نقل شده.پیشنهاد میکنم اون رو دانلود کنید.اگه جستجو کنید پیدا میشه.مخصوص موبایل هم هست.مثلا تربت هایی که حفظ شده بودند در روز عاشورا به خون تبدیل شده اند و یا رنگ خون گرفته اند.در شیراز هم خانمی تسبیح تربت خود را در روز عاشورا به گردن می اندازد و در جلسه ی دعای خود به نظاره میگذارد.این تربت تا عصر رنگش بر میگردد.
  پس بیاییم این تربت رو باور کنیم.
  یاعلی

  «(کوثر اگر خدا عطا کند و داوری کند*ارزنده تر از نور خورشید و ماه کند


  ۞یافاطمة الزهرا۞


 10. صلوات ها 3


 11. #6

  عضویت
  جنسیت خرداد ۱۳۹۷
  علاقه
  تحقیق
  نوشته
  2,484
  حضور
  14 روز 3 ساعت 46 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  8471  آثار و بركاتى كه مى توان براى تربت پاك حسينى برشمرد عبارتنداز:1- تأثير تماس اعضاى بدن با تربت

  يكى از آثار و بركات تربت سيدالشهدا (ع) اين است كه متبرك نمودن بدن و صورت با آن تربت شريف تأثير معنوى زيادى بر انسان خواهد گذاشت ، از اين رو از بعضى بزرگان دين و امامان معصوم نقل شده كه بعد از نماز ، بدن و صورت خويش را با مهر كربلا متبرك مى كنند. و نيز دستور داده اند كه قبل از خوردن تربت جهت شفا گرفتن، آن را بوسيده و با اعضاى بدن تماس داده شود.
  امام صادق (ع) فرمود: «خداوند متعال تربت جدم حسين (ع) را شفاى هر درد، و ايمنى از هر خوفى قرار داده است؛ پس هرگاه يكى از شما خواست از آن خاك تناول كند، ببوسد و آن را به چشم گذارد و بر ساير اعضاى بدنش تماس دهد...» ( 1 )
  2- سجده بر تربت

  يكى ديگر از بركات و آثار خاك مزار امام حسين (ع) اين است كه سجده بر آن تربت پاك حجابهاى ظلمانى را كنار زده و در توجه حق تعالى به نمازگزار مؤثر است . امام صادق (ع) در اين باره مى فرمايد: «همانا سجود بر تربت حسين (ع) حجابهاى هفتگانه را پاره مى كند» ( 2 )
  لازم به ذكر است كه مراد از «حجاب» در كتاب و سنت ، همان حجابهايى است كه بين بنده و خالق حايل شده و او را از شهود خداوند محجوب مى سازد كه در مرحله اول، حجابهاى ظلمانى و در مرحله دوم ، حجابهاى نورانى بر طرف مى شود اما مراد از حجابهاى هفتگانه ، ظاهراً حجابهاى ظلمانى است . سجده بر تربت حضرت سيدالشهدا(ع) اين خاصيت را دارد كه در صورت معرفت به حق حضرت و ولايت او، حجابها را دريده و راهگشاى وصول به كمالات انسانى باشد.  • سجده بر خاك سركوى تو آرند خلايق
  • جان فداى تو كه هم قبله و هم قبله نمايى

  و اما در خصوص اينكه در ميان شيعه معمول است از خاك مقدس كربلا يعنى تربت كنار قبر سيدالشهدا (ع) خاك برداشته و با آن مهر درست كرده و غالباً در نماز، به آن سجده مى كنند بدين خاطر است كه از خاك زمين بوده و به تمامى خاكها مى توان سجده كرد، و از طرفى خاك كربلا به لحاظ شهادت امام حسين (ع) و ياران باوفايش شرافت پيدا كرده است ، به طورى كه اهل بيت (ع) نيز به ما فرموده اند در هر نمازى كه سجده بر تربت كربلا باشد خداوند آن نماز را به خاطر آن حضرت قبول مى كند. چنانكه حضرت صادق (ع) از خاك كربلا درون كيسه اى ريخته و در سجاده همراه داشت، در هنگام نماز آن كيسه را باز مى كرد و بر آن سجده مى نمود.
  3- شفا يافتن

  از جمله آثار و بركات قطعى تربت پاك سيدالشهدا (ع) شفا بودن آن براى دردهاو آلام انسان است . رواياتى كه دلالت بر اين امر دارند به سه دسته تقسيم مى شوند:
  دسته اول : رواياتى است كه شفا بودن را براى تربتى كه از خود قبر شريف برداشته شود مخصوص كرده است ، چنانكه امام صادق (ع) فرمود: «به درستى كه نزد سر حسين (ع) تربت سرخى است كه شفاى هر دردى غير از مرگ مى باشد» ( 3 )
  دسته دوم : رواياتى است كه با تعبيرات مختلف توسعه اى از بيست ذراع تا پنج فرسخ و يا ده ميل را براى آن قائل است . چنانكه امام صادق (ع) فرمود: «حريم مزار حسين (ع) پنج فرسخ از چهار جانب قبر است » ( 4 )
  دسته سوم : رواياتى است كه به طور مطلق جنبه شفا بودن تربت را مطرح نموده اند . چنانكه امام صادق (ع) فرمود: «خاك مزار امام حسين (ع) براى هر دردى شفاست». ( 5 )  • تا شفا بخشد روان و جسم هر بيمار را
  • در حريم وصل خود خاك شفا دارد حسين

  و نيز امام رضا (ع) فرمود: «خوردن گل، مانند خوردن مردار و خون و گوشت خوك، حرام است مگر گل مزار حسين (ع) ، بدرستى كه در آن شفاى هر درد و امنيت از هر ترسى است» ( 6 )
  حكايت: عالم زاهد پرهيزگار حجةالاسلام و المسلمين مرحوم آقاى حاج شيخ محمد حسن عالم نجف آبادى قدس سره نقل فرمودند: «من در زمان مرجعيت مرحوم آية الله آخوندى خراسانى (ره) كه در نجف اشرف مشغول تحصيل بودم مريض شدم و اين بيمارى مدتى طول كشيد و پرستارى مرا بعضى از طلاب در همان حجره مدرسه بر عهده داشتند . پس از چندى بيمارى من به قدرى شديد شد كه اطبا از شفا يافتنم مأيوس شدند و ديگر براى معالجه ام نيامدند، و من در حال تب شديد گاهى بيهوش مى شدم و گاهى به هوش مى آمدم.
  يكى از رفقا كه مرا پرستارى مى كرد شنيده بود كه عالم زاهد مرحوم آية الله آقاى حاج على محمد نجف آبادى قدس سره مقدارى از تربت اصلى حضرت سيدالشهدا (ع) را دارد. او به منزل معظم له رفته و از وى خواسته بود كه قدرى از آن تربت را بدهد كه به من بخورانند تا شفا يابم. ايشان فرموده بود : من به قدر يك عدس تربت دارم و آن را گذاشته ام كه بعد از مرگم در كفنم بگذارند . آن آقا ناراحت شده و گفته بود : حالا كه ما از همه جا مأيوس شده و به شما پناه آورده ايم شما هم از دادن تربت خوددارى مى كنيد؟ اين بيمار در حال احتضار است و مى ميرد.
  مرحوم آية الله آقاى حاج على محمد، دلش به حال بيمار سوخته و قدرى از آن تربت كه از جان خودش عزيزترش مى داشت به آن شخص داده بود . تربت را با آب مخصوصى كه وارد شده در آب حل كرده و به حلق من ريخته بودند . من كه در حال بيهوشى به سر مى بردم ، ناگهان چشمان خود را باز كرده و ديدم رفقا اطراف بسترم نشسته اند ، خوب دقيق شدم و آنان را شناختم و قصه تربت را كه به حلقم ريخته بودند برايم شرح دادند.
  كم كم در خود احساس نيرو و نشاط كردم و حركتى به خود داده نشستم ، ديدم نشاط بيشترى دارم برخاستم و ايستادم ، و چون يقين كردم كه به بركت ترتبت مقدس امام حسين (ع) شفا يافتم حال خوشى پيدا كردم و به رفقا گفتم : از شما خواهش مى كنم كه از حجره بيرون برويد، چون مى خواهم زيارت عاشورا را بخوانم رفقا از حجره بيرون رفتند و من درب حجره را بستم و بدون احساس ضعف با آن حال خوشى كه قابل و صف كردن نيست مشغول خواندن زيارت حضرت سيدالشهدا (ع) شدم » ( 7 )
  آرى ، شفاى بيماران به وسيله تربت آن حضرت يكى از بركاتى است كه خداوند متعال در عوض شهادت امام حسين (ع) به وى عطا فرموده است .  • تربتت راز شفاى همه درد است حسين
  • تن و جان را نبود مثل تو آگاه طبيب

  4- تأثير كام برداشتن اطفال با تربت

  كام برداشتن اطفال با تربت امام حسين (ع) موجب ايمنى كودك مى شود چنانكه امام صادق (ع) فرمود:
  «كام فرزندانتان را با تربت حسين (ع) باز كنيد كه آن امان است » ( 8 )
  5- تأثير تربت حسين ، همراه جنازه

  صاحب كتاب «مدارك الاحكام» مى نويسد: در زمان حضرت صادق (ع) زن زاينه اى بود، بچه هايى كه از زنا بدنيا مى آورد در تنور مى انداخت و مى سوزانيد. وقتى كه مرد، پس از غسل و كفن او را به خاك سپردند ، اما زمين جنازه اش را بيرون انداخت .جاى ديگر او را دفن كردند باز زمين او را نپذيرفت تا سه مرتبه ، آنگاه مادرش به امام صادق (ع) متمسك شد: اى پسر پيغمبر به فريادم برس.
  فرمود: كارش چه بود ؟ عرض كردند زنا و سوزاندن بچه هاى حرامزاده . فرمود: هيچ مخلوقى حق ندارد مخلوقى را بسوزاند، سوزاندن به آتش مخصوص خالق است عرض كرد حالا چه كنم؟ فرمود: مقدارى از تربت حسين (ع) با او در قبر بگذاريد . تربت حسين (ع) امان است . همراهش گذاشتند زمين او را پذيرفت.
  در توقيع مبارك حضرت حجة بن الحسن (عج) نيز اذن داده شده است . يكى از شيعيان به حضرت (در زمان غيبت صغرى توسط نايب خاص حضرت ) مى نويسد: آيا جايز است ما تربت حسين (ع) را با ميت در قبر بگذاريم ، يا با تربت حسين روى كفن بنويسيم؟
  حضرت در پاسخ مرقوم مى فرمايند: هر دو كار پسنديده است . البته بايد رعايت احترام تربت بشود . مهر يا تربت، مقابل يا زير صورت ميت باشد ، بلكه به بركت خاك قبر حسين (ع) قبر ميت محل امنى از هر بلا و آفت و عذابى گردد. ( 9 )
  6- تسبيح تربت

  از حضرت صاحب الزمان (عج) روايت شده كه فرمود: «هر كس تسبيح تربت امام حسين (ع) را در دست گيرد و ذكر را فراموش كند، ثواب ذكر براى او نوشته مى شود». ( 10 )
  و امام صادق فرمود: «يك ذكر يا استغفار كه با تسبيح تربت حسين (ع) گفته شود برابر است با هفتاد ذكر كه با چيز ديگر گفته شود» ( 11 )
  `

  74 وسائل الشيعه , شيخ حر عاملى , ج 4 ص 1033
  2- كافى , مرحوم كلينى , ج 4 ص 588
  3- كامل الزيارات , ابن قولويه , ص 272
  4- مكارم الاخلاق , طبرسى , ج 1 ص 360
  5- كافى , مرحوم كلينى , ج 1 ص 360
  6- تهذيب الاحكام , شيخ طوسى , ج 6 ص 74
  7- نقل از كتاب سيد الشهدا آيت الله شهيد دستغيب , ص 166
  8- وسائل الشيعه , شيخ حر عاملى , ج 4 ص 1033

  9- وسائل الشيعه , شيخ حر عاملى , ج 4 ص 1033
  10- بحارالانوار , علامه مجلسى , ج 44 ص 280
  11- نقل از كتاب درسى كه حسين (ع ) به ما آموخت شهيد هاشمى نژاد, ص 451

 12. صلوات ها 5


اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کاربرانی که این موضوع را مشاهده کرده اند: 1

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
^

ورود

ورود