صفحه 1 از 16 12311 ... آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: کسی که به خدا اعتقاد ندارد، چه انگیزه ای برای زندگی دارد؟

علاقه
    صوت قرآن از لبان دلربا
    نوشته
    322
    حضور
    6 روز 15 ساعت 52 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    555

کسی که به خدا اعتقاد ندارد، چه انگیزه ای برای زندگی دارد؟

سلام به همه دوستان

به عنوان مثال خود من اگه قرار باشه از این دنیا بهره کافی ببرم، باید همه نیازهام برآورده بشه و اگه فقط بخوام نیاز های مادیم رو برآورده کنم، میلیارد ها تومان سرمایه احتیاج دارم.
    مطمعناً با شرایط فعلی که من دارم، رسیدن به همه خواسته هام در حد یک رویای دست نیافتنیه.
    پس چطور باید با کمبودشون کنار بیام؟
    جوابی که من بهش رسیدم، اینه که باید این کمبود ها جای دیگه ای جبران بشه.
    و تنها جایی که ظرفیت برآورده کردن تمام نیاز های من برای یک زندگی ایده آل رو داره دنیایی غیر از این دنیای کوچیکه.
    پس به این نتیجه رسیدم که باید برای رسیدن به بهترین ها در دنیایی دیگه تلاش کنم.

اممممممما !!!
    اما کسی که به خدا و دنیای دیگه اعتقاد نداره، چطوری می تونه ایده آل های خودش رو تو همین دنیا به دست بیاره؟؟؟

به نظر من 4 راه بیشتر جلوی پاش نداره!
    1. قبول کنه که این دنیا جای لذت بردن نیست.
    ولی با آدم هایی که از مال دنیا چیزی کم ندارن و به قول معروف عشق دنیارو می کنن چه کار کنه؟ چطوری می تونه با این مسأله کنار بیاد؟
    2. همه سعی و تلاشش رو برای رسیدن به بهترین زندگی انجام بده.
    در این راه دو حالت وجود داره:
    الف. اگه آدم قانونمندی باشه مجبوره از راه درست به خواسته هاش برسه، که با شرایط موجود، غیر ممکن به نظر می رسه
    ب. و اگه احترامی برای قانون قائل نباشه دست به کار های خطا می زنه، که باید همیشه در استرس و نگرانی باشه و این کار لذت بردن از زندگی رو براش سخت می کنه
    3. سطح توقعاتش رو پایین بیاره (به قول معروف از داشته هاش لذت ببره و افسوس نداشته هاش رو نخوره)
    این راه هم که به نظر خیلی سخت میاد، چون لازمش مبارزه با هوای نفسه و از کمتر کسی بر میاد
    4. به زندگی خودش خاتمه بده!
    شاید این راه آخر معقول تر به نظر بیاد، ولی جواب سؤال اصلی ما این نیست...

*.*.* گفته بودم چو بیـایی غـم دل با تو بگـویم *.*.*.*.*.*.*.*.*.*.* چه بگویم که غم از دل برود چون تو بیایی*.*.*

2. صلوات ها 6

3.  

علاقه
    تحصیل ، تحقیق و پژوهش
    نوشته
    21,525
    حضور
    175 روز 3 ساعت 47 دقیقه
    دریافت
    11
    آپلود
    0
    گالری
    38
    صلوات
    58317

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد صادق

5. صلوات ها 3

نوشته
    8,035
    حضور
    192 روز 13 ساعت 45 دقیقه
    دریافت
    1
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    28777

نقل قول نوشته اصلی توسط 1az313 نمایش پست ها
    سلام به همه دوستان

به عنوان مثال خود من اگه قرار باشه از این دنیا بهره کافی ببرم، باید همه نیازهام برآورده بشه و اگه فقط بخوام نیاز های مادیم رو برآورده کنم، میلیارد ها تومان سرمایه احتیاج دارم.
    مطمعناً با شرایط فعلی که من دارم، رسیدن به همه خواسته هام در حد یک رویای دست نیافتنیه.
    پس چطور باید با کمبودشون کنار بیام؟
    جوابی که من بهش رسیدم، اینه که باید این کمبود ها جای دیگه ای جبران بشه.
    و تنها جایی که ظرفیت برآورده کردن تمام نیاز های من برای یک زندگی ایده آل رو داره دنیایی غیر از این دنیای کوچیکه.
    پس به این نتیجه رسیدم که باید برای رسیدن به بهترین ها در دنیایی دیگه تلاش کنم.

اممممممما !!!
    اما کسی که به خدا و دنیای دیگه اعتقاد نداره، چطوری می تونه ایده آل های خودش رو تو همین دنیا به دست بیاره؟؟؟

به نظر من 4 راه بیشتر جلوی پاش نداره!
    1. قبول کنه که این دنیا جای لذت بردن نیست.
    ولی با آدم هایی که از مال دنیا چیزی کم ندارن و به قول معروف عشق دنیارو می کنن چه کار کنه؟ چطوری می تونه با این مسأله کنار بیاد؟
    2. همه سعی و تلاشش رو برای رسیدن به بهترین زندگی انجام بده.
    در این راه دو حالت وجود داره:
    الف. اگه آدم قانونمندی باشه مجبوره از راه درست به خواسته هاش برسه، که با شرایط موجود، غیر ممکن به نظر می رسه
    ب. و اگه احترامی برای قانون قائل نباشه دست به کار های خطا می زنه، که باید همیشه در استرس و نگرانی باشه و این کار لذت بردن از زندگی رو براش سخت می کنه
    3. سطح توقعاتش رو پایین بیاره (به قول معروف از داشته هاش لذت ببره و افسوس نداشته هاش رو نخوره)
    این راه هم که به نظر خیلی سخت میاد، چون لازمش مبارزه با هوای نفسه و از کمتر کسی بر میاد
    4. به زندگی خودش خاتمه بده!
    شاید این راه آخر معقول تر به نظر بیاد، ولی جواب سؤال اصلی ما این نیست...

پاسخ:
    باسلام وتقدیر از شما .در این رابطه به کلی باید گفت :
    کسانی که به آغاز و انجام فرا طبیعی وجود خداوند برای هستی معاد برای انسان باور ندارد گرچه ممکن است حسب ظاهر دارای مال وثروت باشد ولی در دنیا وآخرت در رنج است یعنی حتی با داشتن بشترین امکانات زندگی در رنج اند وهمان مال وثروت برایش سبب درد سر ورنج است چه رسد به فقر چون
    مال و ثروت و قدرت، منشأ و مصداق كامل سعادت و خوشبختی به حساب نمی‏آید، زیرا ثروت و قدرت، رفاه می‏آورند. اما به طور مطلق آرام بخش نیستند و دلیل محبوبیت نزد خدا نیست. چه این که وسعت نعمت و آسایش برخی برای تشدید عذابشان می باشد. لذا در قران فرمود: «فلا تعجبک أموالهم ولا أولادهم إنّما یرید الله لیعذّبهم بها فی الحیاة الدنیا؛ (1) مبادا از کثرت اموال و اولاد آن ها در شگفت باشی، خدا می‌خواهد آنها را به همان مال و فرزندان در زندگی دنیا به عذاب افکند».
    و از سوی دیگر بر اساس بیان امیرمؤمنان چه بسا رحمت الهی بر مؤمنان و خوبان در چهره مصیبت و رنج جلوه می‌کند و کیفر عذاب او در چهره نعمت و آسایش:
    «هو الذی اشتدّت نقمته على أعدائه فی سعة رحمته و اتّسعت رحمته لأولیائه فی شدّة نقمته؛ (2) اوست خدایی که عذاب و کیفرش را بر دشمنانش در قالب گشایش رحمت شدّت بخشیده، و رحمت خود را برای اولیائش به صورت سختگیری و رنج اظهار نموده است».

طبق این گونه آموزه ها آن گونه افراد هیچگاه به گزینه ی مورد نظرش که آن را ایدال تلقی کند وبا آن ارامش باطنی پیدا کند نخواهد رسید چون با داشتن آنهمه زندگی ثروت مندانه با هم در رنج وعذاب است وپیوسته در تلاش است تا به ثروت وقدرت برتر برسد وقتی نرسید برایش درد آور می شود .
    پی‌نوشت‏ها:
    1. توبه (9) آیه 55.
    2. نهج البلاغه، نشر موسسه امیر المومنین، قم 1380 ش ،خطبه 90.

7. صلوات ها 8

علاقه
    خــدا » همه چیز
    نوشته
    6,198
    حضور
    144 روز 17 ساعت 2 دقیقه
    دریافت
    20
    آپلود
    0
    گالری
    3158
    صلوات
    44211

به نظر من اونیکه به خداوند بزرگ اعتقاد نداره زندگیش تنزل پیدا میکنه به زندگی حیوانی
    180 درجه از اون هدفش اصلیش که بندگی هست دور میشه و فقط به فکر سیر کردن شکمش هست
    و توی پر کردن این توبره از هیچ حلال و حرامی هم دریغ نمیکنه یهو می بینی با چماق میزنه سر یه
    بچه یتیم و مالشو میریزه توبره خودش و ...
    ویرایش توسط ابوالفضل : ۱۳۹۲/۰۶/۱۷ در ساعت ۱۱:۵۷
    مـــرغ باغ ملکوتم
    دورم از عـــــالم خاک

توجیه یه دختر محجبه برای نشر عکس خود
    دوس دارم عکسم را برای تبلیغ حجاب منتشر کنم !

کلیک کنید

9. صلوات ها 6

علاقه
    گفتگو در مباحث معرفتی
    نوشته
    6,663
    حضور
    32 روز 3 ساعت 20 دقیقه
    دریافت
    12
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    23682

سلام
    معمولا چنین انسانهایی اهداف مادی رو مد نظر قرار میدن و تمام عمرشونو صرف رسیدن به اونا میکنن چون از نظر اونا دلیلی نداره به فراتر از اون معتقد باشند اما فطرت الهی انسانها باعث میشه که بالاخره در ابعادی از زندگی مشابه هم باشند و حتی ممکنه اخلاقی هم باشند
    والله الموفق

هردو عالم یک فروغ روی اوست

11. صلوات ها 8

علاقه
    صوت قرآن از لبان دلربا
    نوشته
    322
    حضور
    6 روز 15 ساعت 52 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    555

با سلام خدمت دوستان

از استاد محترم "صادق" ، جناب "حامد" و همچنین ابوالفضل عزیز تشکر می کنم
    هدف حقیر از ایجاد این موضوع کمک به اینگونه افراد (بی اعتقاد به وجود خدا) هست.
    من در بالا 4 راه برای آنها تصور کردم.
    از دوستان عزیز می خواهم اگر راه دیگری به ذهنشان می رسد بفرمایند، چرا که این افراد هم مانند بقیه حق زندگی کردن دارند و باید از زندگی لذت ببرند، شاید بتوانیم کمکی به این عزیزان کنیم...

*.*.* گفته بودم چو بیـایی غـم دل با تو بگـویم *.*.*.*.*.*.*.*.*.*.* چه بگویم که غم از دل برود چون تو بیایی*.*.*

13. صلوات ها 2

نوشته
    336
    حضور
    10 روز 14 ساعت 37 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    2
    صلوات
    459

حتی برای مومنان بخدا هم ، تنها راه تسکین و آرامش در زندگی این دنیا، یاد فراوان خداست:

چرا که خداوند در قران میفرماید:

الَّذِينَ آمَنُوا وَتَطْمَئِنُّ قُلُوبُهُم بِذِكْرِ اللَّهِ أَلَا بِذِكْرِ اللَّهِ تَطْمَئِنُّ الْقُلُوبُ
    کسانیکه ایمان آوردند و دل هایشان به یاد خدا آرام می گیرد، آگاه باشید! دل ها فقط به یاد خدا آرام می گیرد.

اما در مورد ملحدین ، شرایط و انگیزه های انها در مورد الحاد یکی نمیباشد و بنده تاپیکی ایجاد کردم با عنوان
    " انگیزه های الحاد چه میتواند باشد؟"
    که اگر تایید شود انشا الله در ان به بررسی و تحلیل کامل عوامل و انگیزه های روانشناختی و جامعه شناختی الحاد پرداخته خواهد شد انشا الله!

فقط همینقدر بگویم که همه ملحدین بالفطره انسانهای خبیثی نیستند!
    اگر هنوز صاحب وجدان هستند و جان و مال و ناموس مردم از آنها ایمن است و اگر پایبند به بعضی اصول اخلاقی مانند همدردی ، کمکهای انسانی ، حس ترحم به همنوع ، حس ترحم به حیوانات ، علاقه به حفظ طبیعت و.... در انها دیده میشود امید است که مورد لطف و رحمت
    ارحم الراحمین قرار گرفته و در نهایت هدایت و عاقبت بخیر شوند!

الحمد لله رب العالمین

ویرایش توسط خادم الیمانی(ع) : ۱۳۹۲/۰۶/۱۸ در ساعت ۱۳:۳۲

15. صلوات ها 3

علاقه
    گفتگو در مباحث معرفتی
    نوشته
    6,663
    حضور
    32 روز 3 ساعت 20 دقیقه
    دریافت
    12
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    23682

چرا که این افراد هم مانند بقیه حق زندگی کردن دارند و باید از زندگی لذت ببرند، شاید بتوانیم کمکی به این عزیزان کنیم...
    سلام
    نیازی به کمک نیست
    خدای متعال بخاطر بی اعتقادیشان راههای لذت بردن را بر آنها نبست
    بنظرم نیازی نیست به این عزیزان !!!!! کمکی بکنیم بلکه بهترین کمک یاری دادن برای باور به خدای متعال است
    والله الهادی

هردو عالم یک فروغ روی اوست

17. صلوات ها 3

نوشته
    269
    حضور
    5 روز 11 ساعت 3 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    466

خب بنده که چند سالی خداناباور بودم حقیقتش به مشکلی برنخوردم و از زندگیم هم لذت میبردم و در نهایت اتفاقاتی باعث شدند که بنده به خدا ایمان پیدا کنم که بماند. به هر حال بیخدایی به معنای بی اخلاقی و لذت نبردن نیست چه بسا یک انسانی خداباور باشد و بی اخلاق (مثل برخی وهابیون) و چه بسا کسانی باشند که خداباور باشند ولی از زندگی خود لذتی نبرند. نمیشود با قاطعیت گفت که اعتقاد داشتن یا نداشتن به خدا موجب خوشبختی یا بدبختی افراد میشود که اگر اینطور بود الان خداناباوری روی زمین نبود.

کسی را کمک میکنند که نیازمند کمک باشد. بیخدایی به معنای گرفتاری نیست که هرکس خداناباور بود نیازمند کمک باشد! بهترین راه برای خداباور کردن خداناباوران این نیست که برایشان حرف از نعمت های بهشتی و حوری و از اینجور حرفها زد چرا که معمولا افرادی که سطح فکرشان انقدر پایین هست خداناباور نمیشوند بلکه راه صحیح این هست که این حس را در درونشان تقویت کرد که دنبال حقیقت بروند (این حس درون این افراد بسیار قویست چون خودم خداناباور بودم میگم) و فکر نکنند دربست به حقیقت رسیده اند و بعد حقیقت را از نظر خود به آنها نشان داد شاید که باورمند شوند.

19. صلوات ها 5

علاقه
    صوت قرآن از لبان دلربا
    نوشته
    322
    حضور
    6 روز 15 ساعت 52 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    555

نقل قول نوشته اصلی توسط حامد نمایش پست ها
    سلام
    نیازی به کمک نیست
    خدای متعال بخاطر بی اعتقادیشان راههای لذت بردن را بر آنها نبست
    بنظرم نیازی نیست به این عزیزان !!!!! کمکی بکنیم بلکه بهترین کمک یاری دادن برای باور به خدای متعال است
    والله الهادی
    علیک سلام

نمی دانم منظورتان همین "
    نبست" بوده یا "بست" ؟
    تنها کسی را می توان به وجود خداوند متقاعد کرد که خودش بخواهد.
    ما در اینجا قصد خداباور کردن کسی را نداریم، بلکه تنها می خواهیم آنهایی را که نمی خواهند وجود خدا را باور کنند، در زمینه لذت بردن از همین فرصت زندگی یاری کنیم.
    کسی که خداوند اجازه زندگی به او داده، ما چطور این حق را از او صلب کنیم؟

در پناه حق...

ویرایش توسط 1az313 : ۱۳۹۲/۰۶/۱۸ در ساعت ۱۶:۵۷

21. صلوات

صفحه 1 از 16 12311 ... آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کاربرانی که این موضوع را مشاهده کرده اند: 2

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری