صفحه 1 از 3 123 آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: کنترل عصبانیت

نوشته
    139
    حضور
    3 روز 22 ساعت 55 دقیقه
    دریافت
    9
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    285

کنترل عصبانیت

سلام
    بنده یک مشکلی دارم که راهکاری نتونستم پیدا کنم و اون هم کنترل خودم در هنگام عصبانیت و تند و گزنده حرف نزدن در آن زمان است.
    خیلی چیزها مانند اینکه در هنگام عصبانیت ساکت بمان یا جایت را عوض کن شنیده ام. ولی وقتی عصبانی می شوم هیچکدام از آنها در دهنم نیست که عمل کنم. و بعد از چند دقیقه از آنچه نباید می کردم، تازه به ذهنم می آید که چرا ساکت نماندم.
    چطور می توانم این مشکل را حل کنم؟ تا دفعه بعد در همان لحظات حساس بتوانم کنترل بیشتری داشته باشم؟

2. صلوات ها 16

3.  

نوشته
    4,062
    حضور
    21 روز 10 ساعت 12 دقیقه
    دریافت
    1
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    11165

با نام الله

کنترل عصبانیت

کارشناس بحث: اویس

دلی که نشد خانه یاس نرگس

خراب است و و یران صفایی ندارد

5. صلوات ها 10

علاقه
    دانش
    نوشته
    3,182
    حضور
    55 روز 22 ساعت 19 دقیقه
    دریافت
    6
    آپلود
    0
    گالری
    42
    صلوات
    30879

با عرض سلام و ادب خدمت همه دوستان گرامی خصوصا جناب Hrm و با تشکر از ایشان بخاطر سوال خوبشان
    نکته مهمی که باید قبل از ارائه راهکارها به حضرتعالی بگویم این است که درمان قطعی رهایی از یک رذیله اخلاقی صرفا به این نیست که در هنگام غلیان و بروز آن رذیله برای دفع آن اقدام کنیم بلکه وقتی میدانیم دچار یک رذیله اخلاقی شده ایم قبل از اینکه آثار و صدمات دیگری از ناحیه آن بر ما وارد بشود باید در صدد رفع آن باشیم. این مثل ان است که رهبر یک کشوری میداند که کشورش در معرض شورش متجاوزان و دشمنان است و دست بر دست نهاده و کاری برای جمع نمودن قوای نظامی و تجهیز آنها انجام ندهد و دست بر دست هم گذاشته و صرفا هنگامی که کشورش مورد هجوم دشمن قرار گرفت تازه به فکر دفاع از کشورش بر آید بدیهی است که در چنین موردی هیچ امیدی برای پیروزی در برابر دشمنان برای او و کشورش نیست. این را به این خاطر به شما گفتم که فرمودید:

نقل قول نوشته اصلی توسط Hrm نمایش پست ها
    خیلی چیزها مانند اینکه در هنگام عصبانیت ساکت بمان یا جایت را عوض کن شنیده ام. ولی وقتی عصبانی می شوم هیچکدام از آنها در دهنم نیست که عمل کنم. و بعد از چند دقیقه از آنچه نباید می کردم، تازه به ذهنم می آید که چرا ساکت نماندم.
    اشتباه شما دقیقا همین است که در هنگام بروز و غلیان عصبانیت تازه در صدد جلوگیری از این مشکل بر می آیید در حالی که برای درمان قطعی باید قبل از اینکه دچار عصبانیت شوید یعنی در همین زمانی که عصبانی نیستید و در حالت تعادل کامل قرار دارید راهکارهای موجود برای رفع این رذیله را در خود نهادینه کرده و با مرور زیاد این راهکارها ملکه ای از علم و توجه و آگاهی به اثرات سوء این رذیله در خود مهیا سازید این مثل آن است که ما قبل از مبتلا شدن به یک بیماری کشنده از قبل خود پیشگیری کرده و با واکسیناسیون نمودن خود سلامت خود را تضمین نماییم.
    توجه به نکته ای که عرض کردم از این جهت حتی برای کسانی که مبتلا به این رذیله نشده اند بسیار ضروری است و همه ما ولو اینکه گرفتار یک رذیله اخلاقی نشده ایم باید دائما در زمینه بروز رذائل و صدمات آنها و راهکارهای رهایی از آنها مطالعه و تحقیق داشته باشیم.

ادامه دارد...

ویرایش توسط اویس : ۱۳۹۲/۰۶/۲۱ در ساعت ۱۷:۵۵

7. صلوات ها 15

علاقه
    دانش
    نوشته
    3,182
    حضور
    55 روز 22 ساعت 19 دقیقه
    دریافت
    6
    آپلود
    0
    گالری
    42
    صلوات
    30879

اما راهکارهایی که برای کنترل عصبانیت وجود دارد به طور خلاصه از این قرار است:
    1- مهمترین کاری که باید برای دفع یک رذیله اخلاقی انجام داد توجه به اثرات سوء و مخرب آن رذیله در خود و اطرافیانمان است. اثراتی که بروز آنها حتمی است و در آیات و روایات نسبت به برخی از آنها اشاره شده است.
    بدیهی است که بسیاری از قتلهای عمدی و غیر عمدی بخاطر بروز یک عصبانیت است که شخص عصبانی راهی جز قتل و جنایت برای کنترل عصبانیت خود نیافته است. یعنی عدم کنترل یک عصبانیت معمولی از طریق راهکارهای اصولی و منطقی آن بسیاری از موارد موجب می شود که فرد دچار قتل و خونریزی شود و عمری در دنیا و نیز تا ابد در آخرت دچار حسرت و پشیمانی گردد.
    توصیه من به شما این است که روایاتی که در مورد بیان آثار سوء عصبانیت در دنیا و اخرت بیان شده مطالعه بفرمایید
    مثلا
    امام على عليه السلام می فرمایند:

بِئسَ القَرينُ الغَضَبُ: يُبدِى المَعائبَ ويُدنِى الشَّرَّ وَيُباعِدُ الخَيرَ؛
    خشم هم نشين بسيار بدى است: عيب ها را آشكار، بدى ها را نزديك و خوبى ها را دور مى كند.
    همچنین امام صادق علیه السلام می فرمایند:

لَيسَ مِنّا مَن لَم يَملِكُ نَفسَهُ عِندَ غَضَبِهِ؛
    كسى كه هنگام خشم خوددار نباشد، از ما نيست.
    و یا امام هادى عليه السلام می فرمایند:

اَلغَضَبُ عَلى مَن تَملِكُ لُؤمٌ؛
    بر زيردستان خشمگين شدن نشانه پَستى است.
    همچنین توجه به روایاتی که فروخوردن خشم را کمالی برای انسان میدانند نیز مفید است. مثلا امام صادق علیه السلام فرمودند:

ما مِن عَبدٍ كَظَمَ غَيظا إِلاّ زادَهُ اللّه عَزَّوَجَلَّ عِزّا فِى الدُّنيا وَالخِرَةِ؛
    هيچ بنده اى خشم خود را فرو نخورد، مگر اين كه خداوند عزّوجلّ بر عزّت او در دنيا و آخرت افزود.
    ادامه دارد...

9. صلوات ها 16

علاقه
    دانش
    نوشته
    3,182
    حضور
    55 روز 22 ساعت 19 دقیقه
    دریافت
    6
    آپلود
    0
    گالری
    42
    صلوات
    30879

اما برخی دیگر از راهکارهای کنترل عصبانیت به اختصار از این قرار است:
    2- سعی کنید از هر چیزی که موجب عصبانیت و ناراحتی شما می شود پرهیز کنید و یا اگر چیزی شما را عصبانی کرد زود آن محل را ترک کنید و خود را به کاری مشغول سازید
    3 خود وضو گرفتن و گاه غسل با اب خنک کردن نیز برای رفع آتش عصبانیت مفید است
    پيامبر صلى الله عليه و آله فرمودند:
    اِنَّ الغَضَبَ مِنَ الشَّيطانِ وَاِنَّ الشَّيطانَ خُلِقَ مِنَ النّارِ وَاِنَّما تُطفَأُ النّارُ بِالماءِ فَاِذا غَضِبَ اَحَدُكُم فَليَتَوَضَّ؛
    خشم از شيطان و شيطان از آتش آفريده شده است و آتش با آب خاموش مى شود، پس هرگاه يكى از شما به خشم آمد، وضو بگيرد.
    4-در هنگام عصبانیت به این نکته توجه کنیم که اگر ما از اشتباهات دیگر درگذریم در روزی که خود محتاج عفو و بخششیم شامل عفو و رحمت الهی قرار می گیریم خداوند در قرآن مجید در توصیف مومنین می فرماید : (
    وَ الَّذینَ یَجْتَنِبُونَ كَبائِرَ الْإِثْمِ وَ الْفَواحِشَ وَ إِذا ما غَضِبُوا هُمْ یَغْفِرُون: و كسانى كه از گناهان بزرگ و زشتكاریها خود را به دور مى‏دارند و چون به خشم درمى‏آیند درمى‏گذرند.( الشورى : 37)
    5-گفتن ذکر شریف «
    اعوذ بالله من الشیطان الرجیم»
    6-گفتن ذکر شریف «
    لاحول و لا قوه الا بالله العلی العظیم» چون در حدیثی وارد شده که ابلیس به حضرت موسی گفت: از خشم بپرهیز و زمانی که خشمگین شدی بگو (لا حول و لا قوه الا بالله العلی العظیم) که در اثر آن خشم تو فرو می نشیند.
    7-یکی دیگر از راه های درمان عصبانیّت فرستادن ذکر شریف صلوات است که امید است مۆمنین با این ذکر زیبا و دلنشین بتوانند آتش خشم را فرو نشانده و آسمان دل خود را با آن بهاری نمایند.
    8-در روایات دلنشین معصومین (صلوات الله علیهم اجمعین) وارد شده که اگر شخص عصبانی نشسته، بایستد و اگر ایستاده بنشیند و صورت از آن صحنه برگرداند یا دراز بکشد
    9-یکی دیگر از درمان های مۆثر در جهت کنترل عصبانیّت آن است که به هنگام عصبانیّت، صورت را بر زمین گذاشته و به درگاه خداوند بی همتا سجده نماید و از آن قدرت بی مثال برای فروکش کردن این آتش شیطانی یاری بجوید.
    10-ذکر یونسیه یعنی ذکر «
    لا اله الا انت سبحانک انی کنت من الظالمین»نیز بهترین درمان برای امراض وحی از جمله عصبانیت و خشم است

ویرایش توسط اویس : ۱۳۹۲/۱۱/۱۹ در ساعت ۰۹:۳۲

11. صلوات ها 15

نوشته
    139
    حضور
    3 روز 22 ساعت 55 دقیقه
    دریافت
    9
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    285

خیلی ممنون از وقتی که گذاشتید.
    اما همانطور که گفتم مشکل من ندانستن اینها در حال حاضر نیست. مشکل من بکار بردنشان است. مشکل اینست که در آن لحظه که باید این مسائل در خاطرم باشند، هیچکدام را به ذهن نمی آورم.

13. صلوات ها 10

علاقه
    دانش
    نوشته
    3,182
    حضور
    55 روز 22 ساعت 19 دقیقه
    دریافت
    6
    آپلود
    0
    گالری
    42
    صلوات
    30879

خیلی ممنون از وقتی که گذاشتید.
    اما همانطور که گفتم مشکل من ندانستن اینها در حال حاضر نیست. مشکل من بکار بردنشان است. مشکل اینست که در آن لحظه که باید این مسائل در خاطرم باشند، هیچکدام را به ذهن نمی آورم.
    ظاهرا به مطلبی که در ابتدای پاسخم خدمتتان عرض کردم عنایتی نفرمودید لطفا پست شماره 3 را با دقت بیشتری بخوانید

15. صلوات ها 12

نوشته
    500
    حضور
    16 روز 19 ساعت 20 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    2
    صلوات
    1648

گفتن صلوات و دعا کردن، برای یک آدم عادی، تأثیر چندانی ندارد و اینکه کسی تنها بخواهد با دعا کردن خود را درمان کند، همانند گذشته است که «وردهایی» برای درمان بیماری‌ها می‌خواندن که آن کارها اکنون، جادوگری نامیده می‌شود!

مشکل مهار رفتار در هنگام ناراحتی، تقریباً مشکل همه‌ی مردم؛ در آن هنگام هرچه آموخته‌ای، هرچه که در ضمیر خودآگاه آدمی است، به فراموشی سپرده می‌شود و گویی وی تبدیل به یک حیوان شده است.

همانگونه که کارشناس فرموده‌اند: «باید پیش از پریشان شدن، در پی چاره بود».

باید ضمیر ناخودآگاه آدمی پرورش یابد زیرا در هنگام پریشانی، پخته بودن این ضمیر، در رفتار آدمی بسیار تأثیر گذار است؛ یعنی وی با خواندن داستان‌های تاریخ و رمان‌های پربار، خود به خود پریشان می‌شود که چگونه کژاندیشی مردم، باعث زیان‌]های جبران ناپذیری شده است.

در هنگام خواندن این داستان‌ها، آدمی باید خود را به جای آنان بگذارد و خود را در آن صحنه فرض کند و با خود نقش بازی که من چنین و چنان می‌کردم اگر آنجا بودم.

با انجام این رفتار، کم‌کم رفتار آدمی پخته‌تر می‌شود و این رفتار به ضمیر ناخودآگاه پیوست می‌شود.

باید دانست که درمان ناهنجاری‌های رفتاری نیاز به زمان دارد و دگرگونی رفتار نیز بسیار کم است؛ اما اگر از هر اشتباهی درسی گرفته شود و در خلوت، آدمی با خود بگوید که اگر این‌کار را می‌کردم بهتر بود و چندین بار نیز نقش رفتار کردن درست را بازی کند، زودتر به هدف خود می‌رسد.

برای اینکه کسی سخنور چیره‌ای شود، نتها خواندن نوشتارهای مربوط به سخنوری کافی نیست؛ وی باید گمان کند که در جلوی دیگران دارد سخنوری می‌کند و صدای خود را نیز ضبظ کند، تا کم‌کم ضمیر ناخود‌آگاهش پرورش یابد وگرنه هنگامی که جلوی هزاران آدم قرار بگیرد، چنان پریشان می‌شود که چیزی را به یاد نمی‌آورد.

17. صلوات ها 8

نوشته
    139
    حضور
    3 روز 22 ساعت 55 دقیقه
    دریافت
    9
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    285

نقل قول نوشته اصلی توسط اویس نمایش پست ها

ظاهرا به مطلبی که در ابتدای پاسخم خدمتتان عرض کردم عنایتی نفرمودید لطفا پست شماره 3 را با دقت بیشتری بخوانید
    باز هم از وقتی که گذاشتید تشکر کرده و همچنین از کژ فهمی خودم عذرخواهی می کنم.
    اما فقط برای اینکه کاملا مطمئن شوم این سوال را می پرسم.
    در واقع باید بگویم که منظور من روش نهادینه کردن آن در خودم بود که البته با دقت بیشتر در پست شماره سه به این نتیجه می رسم که روشی که شما پیشنهاد دادید تفکر و مطالعه زیاد در این رابطه است. آیا این روشی است که شما به بنده پیشنهاد می کنید؟

19. صلوات ها 5

علاقه
    دانش
    نوشته
    3,182
    حضور
    55 روز 22 ساعت 19 دقیقه
    دریافت
    6
    آپلود
    0
    گالری
    42
    صلوات
    30879

اما فقط برای اینکه کاملا مطمئن شوم این سوال را می پرسم.
    در واقع باید بگویم که منظور من روش نهادینه کردن آن در خودم بود که البته با دقت بیشتر در پست شماره سه به این نتیجه می رسم که روشی که شما پیشنهاد دادید تفکر و مطالعه زیاد در این رابطه است. آیا این روشی است که شما به بنده پیشنهاد می کنید؟
    بله کاملا درست است مطالعه و تفکر بسیار و مرور کردن زیاد راهکارهایی که برای جلوگیری از یک رذیله اخلاقی وجود دارد تاثیر بسیاری در مبارزه در حین وقوع آن بلکه تاثیر فراوانی در ریشه کنی آن دارد.
    بدیهی است که با تعمل و تفکر بسیار در مورد آثار سوء این رذائل و تحقیق در مورد راهکارهای رهایی از آن، باید خود را برای بروز آنها واکسینه نمایید در غیر این صورت نمی توان پس از بروز آنها کار خاص و چشمگیری انجام داد.

21. صلوات ها 11

صفحه 1 از 3 123 آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کاربرانی که این موضوع رو مطالعه کرده اند از ۱۳۹۳/۰۹/۱۹, ۲۳:۴۰ : 3

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری