صفحه 1 از 3 123 آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: سوالاتی در مورد چادر و صورت و صدای زن

 1. #1

  عضویت
  جنسیت مرداد ۱۳۹۲
  نوشته
  269
  حضور
  5 روز 11 ساعت 3 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  468

  سوالاتی در مورد چادر و صورت و صدای زن




  بحث من در مورد اینکه آیا چادر و پوشش صورت برای زن و تغییر دادن صدا توسط زن برای اینکه صدایش حالت مردانه بگیرد واجب هست یا نیست نمی باشد بلکه در مورد این است که اصولا چرا چنین قوانینی (حتی مستحب) برای زن وضع شده است؟ بنده با اینکه زن مومن جذابیت هایش را باید برای شوهرش حفظ کند موافقم (کاری به اینکه فمینیست ها میگویند که در این صورت زن از کالایی برای همگان تبدیل به کالایی برای شوهرش میشود ندارم چون دید آنها را صحیح نمیدانم) اما اینکه حتی صورت زن (بدون آرایش) و صدای زن را جزو جذابیت های زن بدانیم و مخفی کردن آنها را قانون (حتی مستحب) بدانیم و چادر را حجاب برتر بنامیم به نظر من ظلم به جایگاه زن به عنوان یک انسان هست و این دیدگاه همانند دیدگاه کسانی که زن را از سر تا پا عورت میدانند میماند. اگر بخواهیم طنز گونه به مسئله نگاه کنیم مثل این میماند که بگوییم زن باید در هنگام حضور در جامعه در کارتن یخچال باشد! لطفا این را هم نگویید که زیبایی زن هم جذابیت هست چرا که این دیدگاه در نهایت به این میرسد که زن کلا عورت هست!

  این استدلال را هم قبول ندارم که بگوییم شاید یک نفر با دیدن صورت یا شنیدن صدای یک زن تحریک شود پس بهتر است که زن با چادر و روبنده باشد و صدایش را همانند مردان کند. چنین افرادی از نظر روانشناختی مریض جنسی هستند و اگر قرار باشد چنین افرادی را هم ملاک قرار دهیم به کنار از اینکه باید زنان را درون کارتن یخچال بگذاریم باید نگذاریم مردان هم پیراهن آستین کوتاه و شلوار جین بپوشند و خردسالان را هم مجهز به حجاب مخصوص به خودشان کنیم چرا که چنین افرادی اگر از زنان نا امید شوند به سمت خردسالان و برخی از پسران و مردان میایند پس این دیدگاه صحیح نیست.

  خداییش در غرب هم (کاری به افراطی ها ندارم) دید عموم جامعه به زن مسلمان با حجاب منفی نیست ولی به زنانی که با چادر و روبنده در جامعه حضور پیدا میکنند با دید منفی نگاه میکنند یعنی تعجبی که در نگاه کردن آنان هست همانند تعجبی هست که در نگاه به برخی زنان ایرانی دارند که با آرایش خودشان را خفه میکنند! اگر هم به عموم زنانی که در غرب مسلمان میشوند هم نگاه کنیم میبینیم که حجاب را بطور کامل رعایت میکنند اما از چادر و روبنده استفاده نمیکنند.

  علت وجود چنین قوانینی در اسلام (حتی به عنوان مستحب) چیست؟

 2. صلوات ها 9


 3. #2

  عضویت
  جنسیت بهمن ۱۳۹۱
  نوشته
  3,942
  حضور
  21 روز 10 ساعت 12 دقیقه
  دریافت
  1
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  11090



  با نام الله





  سوالاتی در مورد چادر و صورت و صدای زن





  کارشناس بحث: استاد صادق


  دلی که نشد خانه یاس نرگس

  خراب است و و یران صفایی ندارد








 4. صلوات ها 6


 5. #3

  عضویت
  جنسیت تير ۱۳۹۲
  نوشته
  8,188
  حضور
  200 روز 12 ساعت 7 دقیقه
  دریافت
  1
  آپلود
  0
  گالری
  1
  صلوات
  29053



  نقل قول نوشته اصلی توسط m@hdi نمایش پست ها
  خداییش در غرب هم (کاری به افراطی ها ندارم) دید عموم جامعه به زن مسلمان با حجاب منفی نیست ولی به زنانی که با چادر و روبنده در جامعه حضور پیدا میکنند با دید منفی نگاه میکنند یعنی تعجبی که در نگاه کردن آنان هست همانند تعجبی هست که در نگاه به برخی زنان ایرانی دارند که با آرایش خودشان را خفه میکنند! اگر هم به عموم زنانی که در غرب مسلمان میشوند هم نگاه کنیم میبینیم که حجاب را بطور کامل رعایت میکنند اما از چادر و روبنده استفاده نمیکنند.

  علت وجود چنین قوانینی در اسلام (حتی به عنوان مستحب) چیست؟

  پاسخ :
  با سلام وآرزوی توفیق باری شما . جواب در دو محور بیان می شود :
  الف_ در باره مسئله صدای زن باید گفت از آن جا که دید و شنوایى مردان به جنس مخالف حساس است ، محدودیت هاى شدیدترى در صحبت کردن براى زنان قرار داده شده است.
  قرآن کریم، براى همسران پیامبر توصیه مى کند که جدى و خشک و معمولى سخن گویند . با تعابیر تحریک آمیز که گاه کشش خاصى دارد، صحبت نکنند، مبادا که افراد منحرف ، به فکر شهوت بیفتند:
  "یا نساء النبى لستن کأحد من النساء ان اتقیتن فلا تخضعن بالقول فیطمع الذى فى قلبه مرض و قلن قولا معروفا "؛
  اى همسران پیامبر، شما مانند هیچ یک از زنان دیگر نیستید، اگر سر پروا دارید، پس به ناز سخن مگویید تا آن که در دلش بیمارى است ،طمع ورزد، و گفتارى شایسته گویید.(1)
  از این آیه پیداست اسلام در مسایل مربوط به عفت عمومى سختگیر و موشکاف است که حتى اجازه چنین کارى را نمى دهد .
  محدودیت هایى که در این باب هست ،براى حفظ سلامتی روحى و معنوى زن است که مستلزم سلامت مرد و در نتیجه سلامت همه جامعه مى باشد . مراعات نکردن این حدود، نه تنها سلامت معنوى زن بلکه، سلامت معنوى همه جامعه را تهدید مى کند.
  شنیدن صدای زن در صورتی که به صورت غنا و یا با آهنگ های لهوی همراه باشد و یا موجب تحریک انسان گردد و با قصد لذت به آن گوش دهد، حرام می باشد.(2)
  پس آن چه منع شرعی دارد موارد یاد شده است اما این که زن باید صدایش را مثل صدای مردان کند در شرع نیامده است .
  ب_در خصوص مساله حجاب پیش از هر چیز باید به این نکته توجه داشت که چنان که از برخی متون دینی و تاریخی استفاده می‌شود «اصل حجاب» زنان میان اقوام و ملل مختلف مطرح بوده و سابقه طولانی دارد، گرچه نحوه بهره ‏گیری از حجاب، حدود و احکام آن بر حسب سنت و آداب جوامع متفاوت بوده است.(3)
  در واقع حجاب نه دستوري خاص در شريعت اسلام بلكه دستور عمومي براي همه شرايع قبلي نيز بوده است و در ادیان یهود و مسیحیت صراحتا به مسئله حجاب اشاره شده است.
  حجاب در شریعت موسی(ع):
  «ویل دورانت» راجع به قوم یهود و قانون تلمود می‌نویسد: «اگر زنی به نقض قانون یهود می‌پرداخت، مثلاً بی آنکه چیزی بر سر داشت، به میان مردم می‌رفت و یا در مسیرعمومی نخ می‌ریسید یا با هر سخنی از مردان درد دل می‌کرد یا صدایش آن قدر بلند بود که چون در خانه‏ اش تکلّم می‌کرد، همسایگانش می‌توانستند سخنان او را بشنوند، در آن صورت مرد حق داشت بدون پرداخت مهریه او را طلاق دهد».(4)
  از کتاب مقدس نیز بر می‌آید که در عهد سلیمان(ع) زنان علاوه بر پوشش بدن، «بُرقَعْ» (روبند) به صورت می‌انداختند.(5) همین سنت در زمان ابراهیم(ع) رایج بود و در متون تاريخي نقل شده نامزد اسحق «رِفْقه» ابتدا که اسحق را دید، برقع به صورت انداخت.(6)
  حجاب در شریعت عیسی(ع):
  آن چه از حجاب در شریعت موسی(ع) بیان شد، در شریعت حضرت عیسی(ع) نیز وجود دارد، چون عیسی گفت: «فکر نکنید که من آمده‏ ام تا تورات و نوشته‏ های پیامبران را منسوخ نمایم، بلکه آمده ‏ام تا آن‏ها را به تحقق برسانم».(7)
  زن‏ها در قرن‏های اولیه مسیحیت تنها با چادر می‌توانستند در مراسم عبادی شرکت کنند، زیرا گیسوان شان فریبنده به شمار می‌رفت و می‌گفتند حتی فرشتگان ممکن است در موقع اجرای نماز از دیدن آن‏ها حواس شان پرت شود!(8) «پاولوس» فرمان داد زنان باید حجاب داشته و سر خود را بپوشاند.(9)
  اما با آمدن اسلام، حکم حجاب که در ادیان دیگر نیز بوده، مورد تائید و تاکید قرار گرفته و جزئیات و حدود آن روشن تر و کامل تر بیان شده است؛ البته تاکید بیشتر اسلام در برخی مسائل منحصر در حجاب نیست و در اکثر تکالیف دینی احکام و دستورات روشن تر و ضابطه مندتر بیان شده است؛ دلیل این امر علل مختلفی از جمله تکامل توده افراد جامعه و نیازمندی آنان به احکام و شریعتی کامل تر و دقیق تر است.
  در واقع همان دلیلی که می طلبد خداوند دین و شریعتی جدید و پیامبری تازه را برای جامعه بشری بفرستد یعنی تکامل و رشد فکری و عقلی و فرهنگی جامعه بشری، اقتضا دارد که دستورات دینی و آموزه های دین و شریعت جدید نیز از کمال و دقت و ظرافت بیشتری برخوردار باشد و به همین جهت در دین اسلام آموزه های دینی اعم از تعالیم اعتقادی و فکری، تعالیم اخلاقی و احکام و دستورات عملی، از وسعت و کمال و غنای بیشتری نسبه به همه ادیان قبل برخوردار است.
  البته در این تکامل همواره سخت تر شدن شریعت در مقام عمل مد نظر نبوده و در مواردی بسیاری از تکالیف سخت و دشوار ملت های قبل از مسلمانان برداشته شده و البته در مواردی این تغییر به شکل دقیق تر شدن تکالیف دینی و عملی بوده که حجاب می تواند یکی از این موضوعات باشد؛ برای روشن شدن فلسفه حجاب زن و راز تفاوت آن با پوشش مردان در دین اسلام می توانید به کتاب «حجاب» شهید مطهری نشر صدرا؛ «زن در آیینه جمال و جلال» آیت الله جوادی آملی، نشر اسراء و "حجاب و نقش ان در سلامت روان " نشر موسسه امام خمینی مراجعه کنید.
  اما در هر حال در کنار اهمیت و جایگاه مسئله حجاب از منظر اسلام نمی توان گفت که معیار بهشتی و جهنمی شدن حجاب داشتن یا نداشتن است؛ به طور کلی حجاب یک تکلیف دینی است که هر مسلمانی موظف به رعایت آن است و ترک آن یک گناه و معصیت مسلم است که می تواند عقوبت خاص دنیوی و اخروی را به دنبال داشته باشد، اما این امر لزوما به معنای جهنمی شدن یا خلود در جهنم نیست، بلکه ممکن است کسی که در این زمینه کوتاهی دارد ولی نسبت به اصل حجاب و دین و دستورات دیین انکاری ندارد، بواسطه این کوتاهی و اشتباه در رفتار عذاب شده ولی مشمول عفو الهی قرار بگیرد و اهل بهشت گردد.
  البته این سخن به این معنا نیست که تحمل عذاب جهنم امری راحت تلقی گردد، بلکه در روایات سخت ترین عذاب ها در خصوص زنانی که حجاب خود را به عنوان یک تکلیف دینی رعایت نکرده اند بیان شده و حتی لحظه ای تحمل چنین عذابی برای انسان مقدور نیست؛ اما در عین حال این گناه همانند سایر گناهانی است که اکثر افراد با آن درگیر هستند و در صورت عدم توبه و جبران این اشتباهات تاوان سخت آن را در سختی های مرگ یا فشار قبر یا عذاب برزخ و قیامت خواهند دید، هرچند بر فرض ایمان احیانا در نهایت مشمول عفو الهی قرار می گیرند.
  به علاوه هر انسان با حجابی هم لزوما اهل بهشت نخواهد بود زیرا کم نیستند افرادی که در مساله حجاب رعایت حدود الهی را می کنند اما در سایر تکالیف دینی مانند حفظ زبان و نگاه و... یا در انجام سایر واجبات کوتاهی دارند و در نتیجه چه بسا وضعیت ایشان نیز همانند گروه اول باشد.
  اما در مورد پیروان سایر ادیان به طور کلی باید گفت:
  به طور کلی بر اساس آموزه هاي ديني سرنوشت و سعادت هر كس در گرو ايمان و عمل صالح و باور و پذيرش دين حق در زمان خود او است. (10) یعنی وظيفه هر كس در هر زمان تحقيق و يافتن دين حق و باور عمل بر طبق آموزه هاي آن دين است. برهمين اساس ملاک بهشتی و جهنمی بودن افراد پيروي از دين حق و حقیقت جوئی و حق طلبی انسان ها و تسلیم بودن در مقابل آن، و یا در مقابل نتيجه انکار آن حقیقت است.
  اما در مورد غیر مسلمانانی كه اكنون در سراسر عالم زندگي مي كنند، بايد به اين نكته توجه كرد كه افرادي كه حقانيت دين اسلام بر آن ها آشكار و واضح گشت، ولي از روي تعصب و يا عناد و يا هواي نفس و يا عوامل ديگر از حق پيروي نكردند، آن ها قطعا در قيامت در عذاب خواهند بود و حتي اگر اعمال صالحي هم در دنيا انجام داده باشند و نیکوکار باشند، چون بر اساس ايمان حقيقي و باورديني درست نبوده و در راستاي اهداف دنيائي و جلب نظر مردم و یا فريب بوده، آن ها را به سعادت نمی رساند هرچند ممکن است به نوعی براي آن ها مفيد باشد.
  در نتیجه حجاب داشتن یا نداشتن این گروه تفاوت چندانی در نتیجه نخواهد داشت، زیرا این افراد در اصل ایمان خود راه نادرستی را در پیش گرفتند و در نتیجه حجاب داشتن یا نداشتن آنان معیار بهشتی یا جهنمی بودنشان نخواهد بود.
  اما كساني كه در كشف حقيقت كوتاهي نكردند، ولي دين حق را نيافتند و يا اصلا در محيطي بودند كه امكان دسترسي به دين حق نداشتند و يا خوب به آن ها معرفي نشده، به آنان منكِر و مخالف اطلاق نمي شود كه مستحق جهنم باشند. شهید مطهرى (ره) در این باره مى‏گوید:
  «اگر کسى در روایات دقت کند، مى‏یابد که ائمه (ع) تکیه‏ شان بر این مطلب بوده که هر چه بر سر انسان مى‏آید، از آن است که حق بر او عرضه بشود و او در مقابل حق، تعصب و عناد بورزد و یا لااقل در شرایطى باشد که مى‏ بایست تحقیق و جستجو کند نکند اما افرادى که ذاتاً و به واسطه قصور فهم و یا به علل دیگر در شرایطى به سر مى‏برند که مصداق منکر و یا مقصر به شمار نمى‏روند، آنان در ردیف منکران و مخالفان نیستند. ائمه اطهار بسیارى از مردم را از این طبقه مى‏دانند. این گونه افراد داراى استضعاف و قصور هستند و امید عفو الهى درباره آنان مى‏رود».
  وى از مرحوم علامه طباطبایى نقل مى‏کند: «همان طورى که ممکن است منشأ استضعاف، عدم امکان تغییر محیط باشد، ممکن است این جهت باشد که ذهن انسان متوجه حقیقت نشده باشد و به این سبب از حقیقت محروم مانده باشد». (11)
  این گروه در فرهنگ دين به عنوان مستضعفان فکری و فرهنگي شناخته می شوند. اگر واقعاً و حقیقتاً به دنبال حقیقت و دین حق بودند، اما به دلایلی بر آن دست نیافتند، ولی بر اساس باورهای فطری و عقلی و یا دینی که داشتند،مؤمن بودند و انسان های درستکار بودند،مورد عفو الهی اند.
  در قرآن هم خداوند می فرماید: ما از هر کس بیش از اندازه وسع و توانش تکلیف نمی خواهیم(12)، پس محاسبه اعمال آنان، و بهشتي بودن يا نبودن و رتبه آنها در بهشت بر پایه عدل خداوندى به نسبت توانشان و ميزان مطابقت اعمال و كردار آنها با امور وجدانی و فطری و عقلانی بشری و علم و باورهاي ديني آن ها صورت می گیرد.
  این افراد اگر بر اساس آموزه های دینی یا فرهنگی شان و حتی بر اساس وجدانیات انسانی رعایت حجاب را هرچند در محدوده ای کم تر از اسلام رعایت کنند و همچنین به سایر آموزه های دینی و عقلانی که درک می کنند پایبند باشد مشمول رحمت الهی خواهند بود، اما اگر در همین موارد و دستورات برخلاف آموزه های دینی و عقلانی خود عمل کنند بواسطه همین خطا گنهاکار محسوب می شوند و تاوان آن را خواهند دید هرچند در مورد اصل ایمانشان مورد توبیخ نباشند و در نهایت جایگاه اخروی آنان در نتیجه اعمال ایشان و بواسطه محاسبه الهی رقم می خورد.




  پی‌نوشت‌ها:
  1 . احزاب(33) آیه 32.
  2.امام خمینی(ره) ، تحریر الوسیله ،ج2، کتاب النکاح، فروع متعلقه به نظر ،مسئله 29 ؛ آیت الله فاضل لنکرانی (ره)، جامع المسائل ،ج1، ص 252.
  3. مجله پیام زن، ش 19، ص 69 - 71؛ ش 20، ص 80 - 83.
  4. ویل دورانت، تاریخ و تمدن، انتشارات علمي و فرهنگي ، تهران ، 1378 ش ج 4، عصر ایمان .
  5. کتاب مقدّس، عهد قدیم. ترجمه ولیم گلن، دار السلطنه لندن، 1856میلادی ، سفر نشید الاناشید، باب 5.
  6. همان، سفر تکوین، باب 24.
  7. عهد جدید، انجیل متی، باب 20.
  8. تاریخ تمدن، ج 9، ص 242، به نقل از مجله پیام زن، ش 20، ص 80 - 83.
  9. جلال الدین آشتیانی، تحقیق در دین مسیح ، نشر نگارش تهران، 1379 ش، ص 286.
  10. عصر (103) آيه 3.
  11. مرتضى مطهرى، مجموعه آثار، نشر صدرا، تهران 1374 ش، ج 1، ص 320 به بعد.
  12. بقره (2) آیه 282.
  ویرایش توسط مدیر تدوین : ۱۳۹۵/۰۵/۰۸ در ساعت ۱۲:۳۵

 6. صلوات ها 6


 7. #4

  عضویت
  جنسیت مرداد ۱۳۹۲
  نوشته
  269
  حضور
  5 روز 11 ساعت 3 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  468



  نقل قول نوشته اصلی توسط صادق نمایش پست ها
  الف_ در باره مسله صدا ی زن باید گفت از آن جا که دید و شنوایى مردان به جنس مخالف حساس است ، محدودیت هاى شدیدترى در صحبت کردن براى زنان قرار داده شده است.
  قرآن کریم، براى همسران پیامبر توصیه مى کند که جدى و خشک و معمولى سخن گویند . با تعابیر تحریک آمیز که گاه کشش خاصى دارد، صحبت نکنند، مبادا که افراد منحرف ، به فکر شهوت بیفتند:
  یا نساء النبى لستن کأحد من النساء ان اتقیتن فلا تخضعن بالقول فیطمع الذى فى قلبه مرض و قلن قولا معروفا ؛ اى همسران پیامبر، شما مانند هیچ یک از زنان دیگر نیستید، اگر سر پروا دارید، پس به ناز سخن مگویید تا آن که در دلش بیمارى است ،طمع ورزد، و گفتارى شایسته گویید.(1)
  از این آیه پیداست اسلام در مسایل مربوط به عفت عمومى سختگیر و موشکاف است که حتى اجازه چنین کارى را نمى دهد .
  محدودیت هایى که در این باب هست ،براى حفظ سلامتی روحى و معنوى زن است که مستلزم سلامت مرد و در نتیجه سلامت همه جامعه مى باشد . مراعات نکردن این حدود، نه تنها سلامت معنوى زن بلکه، سلامت معنوى همه جامعه را تهدید مى کند.
  شنیدن صدای زن در صورتی که به صورت غنا و یا با آهنگ های لهوی همراه باشد و یا موجب تحریک انسان گردد و با قصد لذت به آن گوش دهد، حرام می باشد.(2)
  پس آن چه منع شرعی دارد موارد یاد شده است اما این که زن باید صدایش را مثل صدای مردان کند در شرع نیامده است .
  ب_در خصوص مساله حجاب پیش از هر چیز باید به این نکته توجه داشت که چنان که از برخی متون دینی و تاریخی استفاده می‌شود «اصل حجاب» زنان میان اقوام و ملل مختلف مطرح بوده و سابقه طولانی دارد، گرچه نحوه بهره‏گیری از حجاب، حدود و احکام آن بر حسب سنت و آداب جوامع متفاوت بوده است.(3)
  در واقع حجاب نه دستوري خاص در شريعت اسلام بلكه دستور عمومي براي همه شرايع قبلي نيز بوده است و در ادیان یهود و مسیحیت صراحتا به مسئله حجاب اشاره شده است.
  حجاب در شریعت موسی(ع):
  «ویل دورانت» راجع به قوم یهود و قانون تلمود می‌نویسد: «اگر زنی به نقض قانون یهود می‌پرداخت، مثلاً بی آن که چیزی بر سر داشت، به میان مردم می‌رفت و یا در شارع عام نخ می‌ریسید یا با هر سخنی از مردان درد دل می‌کرد یا صدایش آن قدر بلند بود که چون در خانه‏اش تکلّم می‌کرد، همسایگانش می‌توانستند سخنان او را بشنوند، در آن صورت مرد حق داشت بدون پرداخت مهریه او را طلاق دهد».(4)
  از کتاب مقدس نیز بر می‌آید که در عهد سلیمان(ع) زنان علاوه بر پوشش بدن، «بُرقَعْ» (روبند) به صورت می‌انداختند.(5) همین سنت در زمان ابراهیم(ع) رایج بود و در متون تاريخي نقل شده نامزد اسحق «رِفْقه» ابتدا که اسحق را دید، برقع به صورت انداخت.(6)
  حجاب در شریعت عیسی(ع):
  آن چه از حجاب در شریعت موسی(ع) بیان شد، در شریعت حضرت عیسی(ع) نیز وجود دارد، چون عیسی گفت: «فکر نکنید که من آمده‏ام تا تورات و نوشته‏های پیامبران را منسوخ نمایم، بلکه آمده‏ام تا آن‏ها را به تحقق برسانم».(7)
  زن‏ها در قرن‏های اولیه مسیحیت تنها با چادر می‌توانستند در مراسم عبادی شرکت کنند، زیرا گیسوان شان فریبنده به شمار می‌رفت و می‌گفتند حتی فرشتگان ممکن است در موقع اجرای نماز از دیدن آن‏ها حواس شان پرت شود!(8) «پاولوس» فرمان داد زنان باید حجاب داشته و سر خود را بپوشاند.(9)
  اما با آمدن اسلام، حکم حجاب که در ادیان دیگر نیز بوده، مورد تائید و تاکید قرار گرفته و جزئیات و حدود آن روشن تر و کامل تر بیان شده است؛ البته تاکید بیشتر اسلام در برخی مسائل منحصر در حجاب نیست و در اکثر تکالیف دینی احکام و دستورات روشن تر و ضابطه مند تر بیان شده است؛ دلیل این امر علل مختلفی از جمله تکامل توده افراد جامعه و نیازمندی آنان به احکام و شریعتی کامل تر و دقیق تر است.
  در واقع همان دلیلی که می طلبد خداوند دین و شریعتی جدید و پیامبری تازه را برای جامعه بشری بفرستد یعنی تکامل و رشد فکری و عقلی و فرهنگی جامعه بشری، اقتضا دارد که دستورات دینی و آموزه های دین و شریعت جدید نیز از کمال و دقت و ظرافت بیشتری برخوردار باشد و به همین جهت در دین اسلام آموزه های دینی اعم از تعالیم اعتقادی و فکری، تعالیم اخلاقی و احکام و دستورات عملی، از وسعت و کمال و غنای بیشتری نسبه به همه ادیان قبل برخوردار است.
  البته در این تکامل همواره سخت تر شدن شریعت در مقام عمل مد نظر نبوده و در مواردی بسیاری از تکالیف سخت و دشوار ملت های قبل از مسلمانان برداشته شده و البته در مواردی این تغییر به شکل دقیق تر شدن تکالیف دینی و عملی بوده که حجاب می تواند یکی از این موضوعات باشد؛ برای روشن شدن فلسفه حجاب زن و راز تفاوت آن با پوشش مردان در دین اسلام می توانید به کتاب «حجاب» شهید مطهری نشر صدرا؛ «زن در آیینه جمال و جلال» آیت الله جوادی آملی، نشر اسراء و "حجاب و نقش ان در سلامت روان " نشر موسسه امام خمینی مراجعه کنید.
  اما در هر حال در کنار اهمیت و جایگاه مساله حجاب از منظر اسلام نمی توان گفت که معیار بهشتی و جهنمی شدن حجاب داشتن یا نداشتن است؛ به طور کلی حجاب یک تکلیف دینی است که هر مسلمانی موظف به رعایت آن است و ترک آن یک گناه و معصیت مسلم است که می تواند عقوبت خاص دنیوی و اخروی را به دنبال داشته باشد، اما این امر لزوما به معنای جهنمی شدن یا خلود در جهنم نیست، بلکه ممکن است کسی که در این زمینه کوتاهی دارد ولی نسبت به اصل حجاب و دین و دستورات دیین انکاری ندارد، بواسطه این کوتاهی و اشتباه در رفتار عذاب شده ولی مشمول عفو الهی قرار بگیرد و اهل بهشت گردد.
  البته این سخن به این معنا نیست که تحمل عذاب جهنم امری راحت تلقی گردد، بلکه در روایات سخت ترین عذاب ها در خصوص زنانی که حجاب خود را به عنوان یک تکلیف دینی رعایت نکرده اند بیان شده و حتی لحظه ای تحمل چنین عذابی برای انسان مقدور نیست؛ اما در عین حال این گناه همانند سایر گناهانی است که اکثر افراد با آن درگیر هستند و در صورت عدم توبه و جبران این اشتباهات تاوان سخت آن را در سختی های مرگ یا فشار قبر یا عذاب برزخ و قیامت خواهند دید، هرچند بر فرض ایمان احیانا در نهایت مشمول عفو الهی قرار می گیرند.
  به علاوه هر انسان با حجابی هم لزوما اهل بهشت نخواهد بود زیرا کم نیستند افرادی که در مساله حجاب رعایت حدود الهی را می کنند اما در سایر تکالیف دینی مانند حفظ زبان و نگاه و... یا در انجام سایر واجبات کوتاهی دارند و در نتیجه چه بسا وضعیت ایشان نیز همانند گروه اول باشد.
  اما در مورد پیروان سایر ادیان به طور کلی باید گفت:
  به طور کلی بر اساس آموزه هاي ديني سرنوشت و سعادت هر كس در گرو ايمان و عمل صالح و باور و پذيرش دين حق در زمان خود او است. (10) یعنی وظيفه هر كس در هر زمان تحقيق و يافتن دين حق و باور عمل بر طبق آموزه هاي آن دين است. برهمين اساس ملاک بهشتی و جهنمی بودن افراد پيروي از دين حق و حقیقت جوئی و حق طلبی انسان ها و تسلیم بودن در مقابل آن، و یا در مقابل نتيجه انکار آن حقیقت است.
  اما در مورد غیر مسلمانانی كه اكنون در سراسر عالم زندگي مي كنند، بايد به اين نكته توجه كرد كه افرادي كه حقانيت دين اسلام بر آن ها آشكار و واضح گشت، ولي از روي تعصب و يا عناد و يا هواي نفس و يا عوامل ديگر از حق پيروي نكردند، آن ها قطعا در قيامت در عذاب خواهند بود و حتي اگر اعمال صالحي هم در دنيا انجام داده باشند و نیکوکار باشند، چون بر اساس ايمان حقيقي و باورديني درست نبوده و در راستاي اهداف دنيائي و جلب نظر مردم و یا فريب بوده، آن ها را به سعادت نمی رساند هرچند ممکن است به نوعی براي آن ها مفيد باشد.
  در نتیجه حجاب داشتن یا نداشتن این گروه تفاوت چندانی در نتیجه نخواهد داشت، زیرا این افراد در اصل ایمان خود راه نادرستی را در پیش گرفتند و در نتیجه حجاب داشتن یا نداشتن آنان معیار بهشتی یا جهنمی بودنشان نخواهد بود.
  اما كساني كه در كشف حقيقت كوتاهي نكردند، ولي دين حق را نيافتند و يا اصلا در محيطي بودند كه امكان دسترسي به دين حق نداشتند و يا خوب به آن ها معرفي نشده، به آنان منكِر و مخالف اطلاق نمي شود كه مستحق جهنم باشند. شهید مطهرى (ره) در این باره مى‏گوید:
  «اگر کسى در روایات دقت کند، مى‏یابد که ائمه (ع) تکیه‏شان بر این مطلب بوده که هر چه بر سر انسان مى‏آید، از آن است که حق بر او عرضه بشود و او در مقابل حق، تعصب و عناد بورزد و یا لااقل در شرایطى باشد که مى‏بایست تحقیق و جستجو کند نکند اما افرادى که ذاتاً و به واسطه قصور فهم و یا به علل دیگر در شرایطى به سر مى‏برند که مصداق منکر و یا مقصر به شمار نمى‏روند، آنان در ردیف منکران و مخالفان نیستند. ائمه اطهار بسیارى از مردم را از این طبقه مى‏دانند. این گونه افراد داراى استضعاف و قصور هستند و امید عفو الهى درباره آنان مى‏رود».
  وى از مرحوم علامه طباطبایى نقل مى‏کند: «همان طورى که ممکن است منشأ استضعاف، عدم امکان تغییر محیط باشد، ممکن است این جهت باشد که ذهن انسان متوجه حقیقت نشده باشد و به این سبب از حقیقت محروم مانده باشد». (11)
  این گروه در فرهنگ دين به عنوان مستضعفان فکری و فرهنگي شناخته می شوند. اگر واقعاً و حقیقتاً به دنبال حقیقت و دین حق بودند، اما به دلایلی بر آن دست نیافتند، ولی بر اساس باورهای فطری و عقلی و یا دینی که داشتند،مؤمن بودند و انسان های درستکار بودند،مورد عفو الهی اند.
  در قرآن هم خداوند می فرماید: ما از هر کس بیش از اندازه وسع و توانش تکلیف نمی خواهیم(12)، پس محاسبه اعمال آنان، و بهشتي بودن يا نبودن و رتبه آنها در بهشت بر پایه عدل خداوندى به نسبت توانشان و ميزان مطابقت اعمال و كردار آنها با امور وجدانی و فطری و عقلانی بشری و علم و باورهاي ديني آن ها صورت می گیرد.
  این افراد اگر بر اساس آموزه های دینی یا فرهنگی شان و حتی بر اساس وجدانیات انسانی رعایت حجاب را هرچند در محدوده ای کم تر از اسلام رعایت کنند و همچنین به سایر آموزه های دینی و عقلانی که درک می کنند پایبند باشد مشمول رحمت الهی خواهند بود، اما اگر در همین موارد و دستورات برخلاف آموزه های دینی و عقلانی خود عمل کنند بواسطه همین خطا گنهاکار محسوب می شوند و تاوان آن را خواهند دید هرچند در مورد اصل ایمانشان مورد توبیخ نباشند و در نهایت جایگاه اخروی آنان در نتیجه اعمال ایشان و بواسطه محاسبه الهی رقم می خورد.
  این همه حرف زدید غیر از قسمت الف که گفتید تغییر صدای زن در شرع نیامده کجایش جواب من بود؟!

  سوالم را دوباره تکرار میکنم: با توجه به مسائلی که در پست اول مطرح کردم چرا استفاده از چادر و روبنده (حتی به عنوان مستحب) در اسلام هست؟

 8. صلوات ها 2


 9. #5

  عضویت
  جنسیت تير ۱۳۹۱
  نوشته
  198
  حضور
  6 روز 9 دقیقه
  دریافت
  10
  آپلود
  0
  گالری
  19
  صلوات
  812



  نقل قول نوشته اصلی توسط m@hdi نمایش پست ها
  این همه حرف زدید غیر از قسمت الف که گفتید تغییر صدای زن در شرع نیامده کجایش جواب من بود؟!

  سوالم را دوباره تکرار میکنم: با توجه به مسائلی که در پست اول مطرح کردم چرا استفاده از چادر و روبنده (حتی به عنوان مستحب) در اسلام هست؟
  راستش من به عنوان کسی که سوال رو خوندم اصلا حوصلم نیومد جواب رو بخونم چون طولانی بود ...






 10. صلوات ها 4


 11. #6

  عضویت
  جنسیت مرداد ۱۳۹۲
  نوشته
  269
  حضور
  5 روز 11 ساعت 3 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  468



  نقل قول نوشته اصلی توسط mah.17 نمایش پست ها
  راستش من به عنوان کسی که سوال رو خوندم اصلا حوصلم نیومد جواب رو بخونم چون طولانی بود ...
  نیازی به خواندن جواب نیست چون در مورد حجاب در یهودیت و مسیحیت و اسلام و اینکه بهشتی و جهنمی بودن صرفا ربطی به حجاب نداره و اینکه همه نامسلمانان به جهنم نمیروند (!) بود که اصلا به سوال من ربطی نداشت!

 12. صلوات ها 3


 13. #7

  عضویت
  جنسیت مهر ۱۳۹۱
  علاقه
  مسائل مذهبی
  نوشته
  327
  حضور
  1 روز 22 ساعت 36 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  1425



  چادر حجاب حضرت فاطمه زهرا س و زنان متقی صدر اسلام بوده و تا الان هم حجاب برتر است

  روبنده یا پوشیه را چون بعضی مراجع می گویند صورت زن هم باید پوشیده شود می شود استفاده کرد اکثر مجتهدین وجه و کفین بدون زینت و آرایش را از داشتن حجاب

  استثناء کرده اند استاد شهید هم در کتاب حجابشان زیبا توضیح داده اند بخوانید

  اللهم صل علی فاطمه و ابیها و بعلها و بنیها والسر المستودع فیها بعدد ما احاط به علمک

 14. صلوات ها 3


 15. #8

  عضویت
  جنسیت ارديبهشت ۱۳۹۲
  نوشته
  313
  حضور
  12 روز 5 ساعت 13 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  757



  نقل قول نوشته اصلی توسط yanoor نمایش پست ها
  چادر حجاب حضرت فاطمه زهرا س و زنان متقی صدر اسلام بوده و تا الان هم حجاب برتر است

  روبنده یا پوشیه را چون بعضی مراجع می گویند صورت زن هم باید پوشیده شود می شود استفاده کرد اکثر مجتهدین وجه و کفین بدون زینت و آرایش را از داشتن حجاب

  استثناء کرده اند استاد شهید هم در کتاب حجابشان زیبا توضیح داده اند بخوانید
  دوست عزیز استثنا ازواجب کرده اند دوست ما که گفت اگر چه مستحب یا حتی بلکه مستحسن

 16. صلوات ها 3


 17. #9

  عضویت
  جنسیت بهمن ۱۳۹۰
  علاقه
  خدا وهر چه به او ربط داره........>شهادت
  نوشته
  89
  حضور
  1 روز 15 ساعت 45 دقیقه
  دریافت
  2
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  774



  یاالله...کارشناس محترم که جواب دادن...سختگیری در مصالح اجتماعی هر فرددر دین اسلام به نفع کمالات فرد و اجتماع است...
  اللهم صل علی محمد وآل محمد

  و عجل فرجهم
  و حیّ امامنا الخامنه ای

 18. صلوات


 19. #10

  عضویت
  جنسیت بهمن ۱۳۹۰
  علاقه
  خدا وهر چه به او ربط داره........>شهادت
  نوشته
  89
  حضور
  1 روز 15 ساعت 45 دقیقه
  دریافت
  2
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  774



  شما الان گیر دادی به مسیله حجاب...یه لحظه از این موضوع بیا بیرون...ببین مستحبات در نماز یا مثلا در سایر موارد شرع مبین اسلام، برای چی هست!!!...مگر نه اینکه مستحبات راه کمال رو "سهل پیما تر " ( به به ..عجب واژه ای ساختم) میکنه...خب در حجاب هم همین تاثیر رو داره...تازه حجاب یه مسیله فردی نیست که.. حجاب تو اجتماع معنی پیدا میکنه..پس فقط به راه کمال ما مربوط نیست... رعایت حتی همین مستحبات در حجاب، خیلی میتونه برای راه کمال دیگران هم موثر باشه...
  ویرایش توسط رفتگر : ۱۳۹۲/۰۶/۱۹ در ساعت ۱۸:۰۲
  اللهم صل علی محمد وآل محمد

  و عجل فرجهم
  و حیّ امامنا الخامنه ای

 20. صلوات


صفحه 1 از 3 123 آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کاربرانی که این موضوع را مشاهده کرده اند: 2

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
^

ورود

ورود