سه حق مسلمان بر همديگر

تب‌های اولیه

1 پست / 0 جدید
سه حق مسلمان بر همديگر

[=arial,helvetica,sans-serif]سه حق مسلمان بر همديگر[/]
[=arial,helvetica,sans-serif] [/][=arial,helvetica,sans-serif]بِسْمِ اللّهِ الْرَّحْمنِ الْرَّحيمْ[/][=arial,helvetica,sans-serif] [/][=arial,helvetica,sans-serif]عبدالاعلى مىگويد: بعضى از شاگردان و شيعيان امام صادق عليه السلام در ضمن نامه اى، از آن حضرت چند سؤال كردند، و به من گفتند: از امام صادق عليه السلام درباره «حق مسلمان بر برادر مسلمانش» سؤال كنم، به حضور امام صادق عليه السلام رفتم و پرسيدم:[/][=arial,helvetica,sans-serif] [/][=arial,helvetica,sans-serif]«حق مسلمان بر برادرش مسلمانش چيست؟»[/][=arial,helvetica,sans-serif] [/][=arial,helvetica,sans-serif]آن حضرت، پاسخ مرا نداد، هنگامى كه به حضورش براى خدا حافظى رفتم، عرض كردم: «از شما سؤالى نمودم، ولى جواب مرا نداديد؟»[/][=arial,helvetica,sans-serif] [/][=arial,helvetica,sans-serif]فرمود: ترس آن داشتم كه با عدم رعايت آن حقوق، كفران بورزيد، اكنون بدان كه: از سخت ترين و مهمترين واجبات خدا بر خلقش، سه چيز است:[/][=arial,helvetica,sans-serif] [/][=arial,helvetica,sans-serif]1 - رعايت انصاف، تا حدى كه آنچه براى خود نمى پسندد، براى برادر مؤمنش نپسندد.[/][=arial,helvetica,sans-serif] [/][=arial,helvetica,sans-serif]2 - همكارى صميمانه با برادر مؤمنش داشته باشد.[/][=arial,helvetica,sans-serif] [/][=arial,helvetica,sans-serif]3 - ياد خدا در هر حال، و آن كلمه «سبحان الله» و «الحمدلله» نيست وَلكن عندَ ما حَرمَ الله عَلَيْهِ فَيَدَعَهُ: «بلكه ياد خدا آن است كه آنچه را خدا بر او حرام نموده، ترك كند».(اصول کافی)[/]