سیر درسی در پایه اول حوزه برای یک لیسانسیه

تب‌های اولیه

3 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
سیر درسی در پایه اول حوزه برای یک لیسانسیه

بسم الله الرحمن الرحیم
سلام خدمت همه ی بزرگواران.

بنده حدود 26 سال سن دارم و با لیسانس وارد حوزه علمیه شدم.از قبل مطالعاتی در زمینه ی ادبیات عرب،منطق و فلسفه داشتم.اما حالا برای شروع،با توجه به مشورت های مختلف،دچار سردرگمی شده ام.
مساله این است که دروس ادبیات عرب در حوزه علمیه تغیراتی کرده است.مثلا فقط هدایه و صمدیه از جامع المقدمات تدریس میشوند و باقی صرف ساده و نحو مقدماتی،و یا در منطق،منطق مظفر تدیس میشود و کتب اصیلی مثل جوهرالنضید رها میشود.بعضاً دیده ام بعضی اساتید به طلاب پیشنهاد میکنند که این کتب قدیمی و اصیل را خود نزد استادی بخوانند.اما در مشاوره هایی که داشتم،بعضی این حرف را برای امثال من هم تایید میکردند(با توجه به سنّ و سالم) و بعضی میفرمودند که فرصت نیست و باید تا پایه ی 6 را ارتقایی بخوانی و 4 ساله تمام کنی.
نظر دوستانی که آشنا به این کتب و علوم هستند را میخواستم بدانم که با توجه به شرایط بنده،
1-آیا پیشنهاد سیر 6 ساله در مقدمات با لحاظ کردن کتب حذف شده و تحصیل آنها به صورت خودکفا را دارند؟
2-آیا پیشنهاد سیر4 ساله را دارند و حذف کتب قدیمی که در حوزه به صورت متداول تدریس نمیشوند؟
3-آیا پیشنهاد سیر 6 ساله را دارند،اما با دروس متداول حوزه و حذف کتب و دروس قدیمی از برنامه ی درسی؟

خلاصه اهداف بنده این است که تا میتوانم در علوم حوزوی دقیق شوم و البته نه از نظر مالی و نه زمانی عجله ای ندارم.و همچنین از استعداد مناسبی هم برخوردار هستم،گرچه در حفظیات کمی ضعیف هستم.الگو های علمی ای هم که دارم افرادی مانند آیت الله جوادی،علامه طباطبایی و امثال آنها میباشند که نمیدانم با توجه به سنّم،آیا باید این الگو ها را رها کنم و یا میتوانم چنین الگو هایی را سرلوحه ی سیر علمی خودم قرار بدهم.
لطفاً راهنمایی بفرمایید.
یاحقّ

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد حامی

سلام و تشکر از اعتماد شما دوست گرامی
دوست من قبلا علوم این قدر گسترده نبود. به عنوان نمونه الان کلام و کلام جدید رشته تخصصی شده با گرایش های مختلف. ولی قبلا علما یکی یا دو تا کتاب عقاید بیشتر نمی خواندند.
این وضع در رشته های مختلف حوزه وجود دارد مثلا تفسیر و علوم قرآنی
ابزار یک مهندس ساختمان
با ابزار یک مهندس کامپپوتر یکی نیست
رشته تحصیلی متناسب با استعداد و علاقه باید انتخاب شود و متناسب با آن رشته باید ابزار آن را رشته را فراهم کنیم. مسلما ابزار یک مفسر با ابزار یک فیلسوف دقیقا یکی نیست
ادبیات عرب دایره وسیعی دارد در هر رشته متناسب با همان رشته باید روی دروس تأکید کرد.
در مورد ارتقایی هم وضع همین طور است اگر کسی مثلا رشته اش فلسفه است ارتقایی خواندن منطق و اصول به نفع او نیست ولی او دروسی مثل تاریخ و ادبیات فارسی را ارتقایی بخواند ضرر نمی کند.
بنابراین با توجه به سنوات طولانی دروس حوزه باید زیرکانه گمشده خودتان را که متناسب با علاقه و استعدادتان است زود بیابید و روی آن رشته بیشتر سرمایه گذاری کنید.
گاهی ابزارها در حین کار ضرورتش برجسته تر می شود آقای قرائتی می فرمود ابتدا معانی بیان برام جذابیت نداشتند ولی وقتی وارد تفسیر شدن دیدم نردبان رسیدن به میوه های شیرین تفسیر قرآن است بنابراین روی آنها مطالعات شخصی بیشتری کردم

موضوع قفل شده است