جمع بندی صله رحم در دوران کنونی

تب‌های اولیه

6 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
صله رحم در دوران کنونی

با سلام
با توجه به اینکه برای صله رحم و دیدار اشنایان توصیه های فراوان شده.
در دنیای کنونی وقتی به خونه بعضی اشنایان و فامیل میری . چنان نگاهی به ادم میکنن که ادم از رفتنش پشیمون میشه.
تکلیف ما چیه در هم چین مواقع؟

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: جناب استاد

ابوالفضل;390267 نوشت:
با سلام
با توجه به اینکه برای صله رحم و دیدار اشنایان توصیه های فراوان شده.
در دنیای کنونی وقتی به خونه بعضی اشنایان و فامیل میری . چنان نگاهی به ادم میکنن که ادم از رفتنش پشیمون میشه.
تکلیف ما چیه در هم چین مواقع؟

سلام علیکم
رحم معناي عرفي دارد كه «خويشاوندان پدري و مادري» است، هر چند با واسطه باشد. به خويشان از طريق اولاد نيز «رحم» می گويند. بنابراين پدر ، مادر، پدر و مادر بزرگ ها ، برادر ها و خواهرها و اولاد آنان و نوه ها و دايي و عمه و خاله و عموها و فرزندان و نوه ها همه رحم محسوب مي شوند. امام صادق علیه السلام فرمود: "صله رحم پيوند با تمام خويشاوندان است؛ محرم باشند يا نامحرم، با واسطه باشند يا بي واسطه".
صله رحم يعني ارتباط دوستي با خويشان ، گرچه با سلام و احوالپرسي و تلفن زدن يا نامه نوشتن.پس صله رحم منوط به رفتن در خانه خویشاوندان نیست. امام صادق علیه السلام فرمود: "صله رحم و نيكي به برادران ايماني، حساب روز قيامت را آسان مي كند و انسان را از گناه باز مي دارد. پس با نزديكان خود صله كنيد و به برادران خود نيكي نماييد، هر چند به سلام كردن باشد".
صله رحم مراتبي دارد: رسيدگي به خويشان، رفت و آمد، كمك مالي يا حفظ آبروي آن ها و گاه به صورت برطرف کردن ضرر.
قطع رحم نيز داراي مراتبي است. پس هر عملي كه صلة رحم بر آن صادق باشد ، به طوري كه اگر به جا نياورد، مي گويند قطع رحم كرده، آن عمل شرعاً واجب است، مثلا اگر ثروتمندي ، خويشاوند فقيري دارد كه نیازمند مخارج ضروري زندگي است ، دادن مال به اندازه اي كه رفع ضرورت كند و نیازش بر آورده شود، صله رحم است و ندادن آن قطع رحم.
صله و قطع رحم در مورد خويشان غير مسلمان نيز جاري است. شخصي به حضرت صادق علیه السلام عرض كرد: بستگان من ، دینی غير دين من دارند. آيا براي ايشان حقّي بر من هست؟ حضرت فرمود: "بلي، حقّ رحم به هيچ وجه ساقط نمي شود . اگر بستگانت بر دين تو بودند، دو حق بر تو داشتند: يكي حقّ رحم و ديگري حق هم ديني".

سلام عمه ی من خیلی دیر به ما سر میزنه یا وقتی هم که میاد نیشو کنایه میزنه مامانم میگه من به هیچ عنوان صله رحم رو قطع نمیکنم ولی من میگم دو ماه یک دفعه هم بریم کافیه به نظر شما اینطوری بهتر نیست ؟

شمس;392412 نوشت:
سلام عمه ی من خیلی دیر به ما سر میزنه یا وقتی هم که میاد نیشو کنایه میزنه مامانم میگه من به هیچ عنوان صله رحم رو قطع نمیکنم ولی من میگم دو ماه یک دفعه هم بریم کافیه به نظر شما اینطوری بهتر نیست ؟

با توجه به فرمایشات جناب استاد صله رحم راه های متعددی داره یعنی ما راهی رو انتخاب کنیم که برامون مقدوره و موجب ناراحتی کسی نشه
مثلا اگه رفتن باعث ناراحتی میشه با تلفن احوال پرسی کنیم
شما میتوانید با تلفن هم صله رحم کنید و به عمه تون بگید این امدن و احوال پرسی شما چه ارزشی برا ما داره جز ناراحتی وقتی به ما نیش و کنایه میزنید؟ یه طوری این رو بهش بقبولانید
یا به حرفاش توجهی نکنید و صبر کنید

پرسش:
در مورد صله رحم و دیدار آشنایان توصیه های فراوان شده، اما امروزه گاهی رفت و آمد موجب زحمت دیگران می شود. تکلیف چیست؟

پاسخ:
رحم معناي عرفي دارد كه «خويشاوندان پدري و مادري» است، هر چند با واسطه باشد. به خويشان از طريق اولاد نيز «رحم» می گويند.

بنابراين پدر ، مادر، پدر و مادر بزرگ ها، برادر ها و خواهرها و اولاد آنان و نوه ها و دايي و عمه و خاله و عموها و فرزندان و نوه ها همه رحم محسوب مي شوند. امام صادق علیه السلام فرمود: "صله رحم پيوند با تمام خويشاوندان است؛ محرم باشند يا نامحرم، با واسطه باشند يا بي واسطه"1

صله رحم يعني ارتباط دوستي با خويشان، گرچه با سلام و احوالپرسي و تلفن زدن يا نامه نوشتن.
پس صله رحم منوط به رفتن در خانه خویشاوندان نیست. امام صادق علیه السلام فرمود: "صله رحم و نيكي به برادران ايماني، حساب روز قيامت را آسان مي كند و انسان را از گناه باز مي دارد. پس با نزديكان خود صله كنيد و به برادران خود نيكي نماييد، هر چند به سلام كردن باشد"2

صله رحم مراتبي دارد: رسيدگي به خويشان، رفت و آمد، كمك مالي يا حفظ آبروي آن ها و گاه به صورت برطرف کردن ضرر. قطع رحم نيز داراي مراتبي است. پس هر عملي كه صله رحم بر آن صادق باشد، به طوري كه اگر به جا نياورد، مي گويند قطع رحم كرده، آن عمل شرعاً واجب است. مثلا اگر ثروتمندي، خويشاوند فقيري دارد كه نیازمند مخارج ضروري زندگي است، دادن مال به اندازه اي كه رفع ضرورت كند و نیازش بر آورده شود، صله رحم است و ندادن آن قطع رحم.

صله و قطع رحم در مورد خويشان غير مسلمان نيز جاري است. شخصي به حضرت صادق علیه السلام عرض كرد: بستگان من، دینی غير دين من دارند. آيا براي ايشان حقّي بر من هست؟ حضرت فرمود: "بلي، حقّ رحم به هيچ وجه ساقط نمي شود. اگر بستگانت بر دين تو بودند، دو حق بر تو داشتند: يكي حقّ رحم و ديگري حق هم ديني"3

البته با توجه به اینکه صله رحم فقط به معنای رفت و آمد نیست. بنابراین در مورد بعضی اقوام که ارتباط با آنها به هر نحوی موجب بروز مشکل یا ناراحتی می شود، می توان رفت و آمد را به حداقل رسانده و با احوالپرسی تلفنی، احوالپرسی از دیگران و امثال اینها به وظیفه صله رحم عمل کرد. در حقیقت مهم اینست که انسان با ارحامش حالت قهر نداشته و از احوالشان بی خبر نباشد. البته که هرچه رفت و آمد و احسان به ارحام بیشتر باشد، مزایای بیشتری برای انسان داشته و لطف و رحمت خداوند را نازل خواهد کرد، ولی در مواقع غیر عادی که ضرری متوجه انسان یا خانواده او می شود، تکلیف متفاوت شده و عمل کردن به حداقل هم کفایت می کند.

پی نوشت:
1. گناهان كبيره، شهيد دستغيب، ج 1، ص 148
2.
کافی، ج2 ، ص157 - تحف العقول ص 376
3. میزان الحکمه، ج4، ص83

موضوع قفل شده است