چه جوابی میتونم به عکس العمل پسرم درمورد حجابم بدم؟

تب‌های اولیه

15 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
چه جوابی میتونم به عکس العمل پسرم درمورد حجابم بدم؟

سلام

پسرم برای اولین بار در مورد حجابم عکس العملی نشون داد که منو واقعا غافلگیر کرد

نمیدونم بگم متاسفانه یا خوشبختانه بچه های این زمونه بیشتر از سنشون میفهمند

چندروز پیش برگشت گفت مامان تو هم مثل مامان دوستام چادر سرت نکن،اونجوری خوشگلتر میشی

چون خودمو برای چنین سوالی هیچوقت آماده نکرده بودم برای همین در جوابش موندم چی بگم

از طرفی نتونستم جوابی متناسب با سنش براش پیدا کنم طوری که براش قابل هضم باشه

پسرم سه سالشو تموم کرده رفته چهارسال

ممنون میشم در این مورد راهنماییم کنید

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد حامی

سلام خدمت شما پرسشگر محترم
قدرت تشخیص و تمیز کودکان متناسب با ارتباط آنها با همسالان، اجتماعی بودن، نوع ارتباط والدین با هم، نوع تعامل با کودک، رسانه های دیداری - شنیداری، اسباب بازی ها، بازی های آنلاین و آفلاین، نوع تعامل با والدین و خویشاوندان خانم و دختر و تفاوت های فردی و هوش متغییر است. ولی به طور کلی کودکان عصر نت و دیجیتال باهوش تر و اهل دقت تر به این مسائل هستند.
از نظر کودک این جملات بار جنسی ندارد و نگاه زیبایی شناختی متکی به نگرش خود یا نگرش های القایی مستقیم و غیرمستقیم از دیگران و رسانه است.
چه باید کرد؟
- در منزل از پوشش اسلامی شیک و با مدل ها و رنگ های جذاب استفاده کنید برای او حتما سؤال خواهد بود که چرا این گونه بیرون که زیباتر است بیرون نمی روید. برای او داستان های معنوی بگویید و سبک الگوهای آسمانی را در قالب داستان بگویید. سؤال بعدی که ممکن است برایش پیش آید این است که یعنی خدا مثلا دختر خاله را که با چادر بیرون نمی یاد دوست ندارد؟ شما در پاسخ بگویید مانتو با حجاب اسلامی خوب است و خدا آنها را هم دوست دارد ولی خدا و فرشتگان به کسانی که مثل حضرت زهرا باشه امتیاز و جایزه بیشتری می دهد. شما هم همین طورید مگه نه؟ یعنی دوست داری نقاشی نمره خیلی خوب بگیره.
اما آنهایی که حجاب خوبی ندارن چی؟ ممکن است بپرس مثلا مامان دوستم که با من مهربونه و با شما خیلی خوبه یعنی اون که موهاش را بیرون میذاره بده و خدا دوستش نداره؟!
در پاسخ می توانید بگویید مثلا ما به خاطر این که کتاب مذهبی و قصه پیامبران و....را مطالعه می کنیم و بابا و مامان مون اینها را می دونستن اینها را بلد هستیم. ما هم باید با رفتارمون و با دوستی با آنها این حرف های خوب خدا و امامان را بگوییم تا آنها هم نمره شون عالی بشه.
اما بعضی از آدم بدا که دوستای شیطون هستند نمیذارن آدمای خوب حرف خدا را بشنوند مثل میگن اینا دروغه ، خدا نداریم ، به خاطر همین اونا گاهی گول می خورند و باید خیلی مطالعه کنن تا خدا رو بشناسند باید مسجد بروند زیارت بروند دعا کنند تا خدا هم کمک شون کنه.
- بعد در قالب داستان های قرآنی و تمثیلی بهش بگید که مردها نباید به زنان دیگر نگاه کنند تو هم یواش یواش که بزرگ شدی نباید به دیگران دقت کنی ( خیلی با ظرافت)
- البته بهتر است اگر دقت او زیاد است به خانم ها بگویید که جلوی او رعایت کنند.
- او را سرگرم کنید و با اسباب بازی و....حواسش را منصرف کنید که در مهمانی یا نزد زنان دیگر دقت نکنند
- برای تربیت معنوی او همیشه دعا کنید و صدقه بدهید

به نام خدا

عجب زمونه ای شده، شاخ درآوردم
خدا صبرتون بده!

حامی;394004 نوشت:
از نظر کودک این جملات بار جنسی ندارد و نگاه زیبایی شناختی متکی به نگرش خود یا نگرش های القایی مستقیم و غیرمستقیم از دیگران و رسانه است.

سلام و تشکر از جناب حامی

با شناختی که از پسرم دارم متوجه شدم که حس زیبایی شناختی پسرم بیشتر از چیزی که دربقیه بچه ها میبینم

رشد کرده

مثلا لباس تازه ای وقتی میخوام بپوشم پسرم خیلی با ذوق و شوق ازش تعریف میکنه

یا دکور خونه رو کمی تغییر میدم میگه مامان خیلی خوشگل شده

و چیزهایی مشابه این

در رفتار بقیه بچه ها که دقت کردم دیدم اصلا به اینجور چیزها اهمیت نمیدن

سوالی که داشتم اینه که:

ایا چنین رفتاری، رفتار عادی ست،

مشکلی که درآینده براش ایجادنمیکنه؟

رفتار دخترانه نیست که؟

یا نور;390063 نوشت:

چندروز پیش برگشت گفت مامان تو هم مثل مامان دوستام چادر سرت نکن،اونجوری خوشگلتر میشی

چون خودمو برای چنین سوالی هیچوقت آماده نکرده بودم برای همین در جوابش موندم چی بگم

سلام
نوع نگاه بچه ها به مسائل متاثر از نگاه و کلام بزرگترهاست
اگر توصیف ما از افراد و اشیاء بر محور خوشکلی باشه مطمئنا فرزند هم با این نگاه به همه چیز نظر میکنه
بهتره در بکار بردن کلمات دقت کنیم و تنها به یک توصیف تکیه نکنیم بلکه بیشتر به اوصافی بپردازیم که در حیات و سعادت خودمان و دیگران موثرتر است
مثلا در توصیف یک انسان می توانیم به وصف عقل ، ادب ، سواد ، تلاش و امثال ان بیشتر توجه کنیم
والله الموفق

[="Black"]

یا نور;390063 نوشت:
سلام

سلام علیکم.
به نظر من یکی از دلیل هاش بودن ماهواره تو خونه هاست.
دیدن صحنه هایی که تو فیلم های ماهواره پخش میشه باعث میشه کودک و نوجوونتون بلوغ زودرس پیدا کنه.وهمین خودش کلی مشکل ایجاد میکنه
[/]

birjiniya;407099 نوشت:
سلام علیکم.
به نظر من یکی از دلیل هاش بودن ماهواره تو خونه هاست.
دیدن صحنه هایی که تو فیلم های ماهواره پخش میشه باعث میشه کودک و نوجوونتون بلوغ زودرس پیدا کنه.وهمین خودش کلی مشکل ایجاد میکنه

ممنون از نظرتون ولی ما از خونواده هایی نیستیم که ماهواره داشته باشیم حتی فامیلهایی که باهاشون رفت و آمد میکنیم ماهواره ندارن
اگه ماهواره داشتیم نظر شما محترم بود و قابل قبول
ولی طبق فرمایش جناب حامی فکر میکنم مربوط میشه به حس زیبایی شناختی پسرم

[="Black"]

یا نور;407102 نوشت:
ممنون از نظرتون ولی ما از خونواده هایی نیستیم که ماهواره داشته باشیم حتی فامیلهایی که باهاشون رفت و آمد میکنیم ماهواره ندارن
اگه ماهواره داشتیم نظر شما محترم بود و قابل قبول
ولی طبق فرمایش جناب حامی فکر میکنم مربوط میشه به حس زیبایی شناختی پسرم

خوب خداروشکر که از اون خانواده های اصیل و مذهبی ایران هستین.
حرف جناب حامی که 100% درسته.
نمیشه برا آقا پسر گلتون خانواده هایی رو انتخاب کنین که مثل شما چادری هستن.شاید اینطوری کم کم یادش بره:Gol:
بازم ببخشید که دخالت کردم.[/]

birjiniya;407107 نوشت:
بازم ببخشید که دخالت کردم.

خواهش میکنم

اتفاقا خوشحال میشم از نظرات شما و بقیه کاربرا استفاده کنم

یا نور;407109 نوشت:

خواهش میکنم

اتفاقا خوشحال میشم از نظرات شما و بقیه کاربرا استفاده کنم

ممنون؛این بزرگواری شمارو میرسونه.

یا نور;390063 نوشت:

جواب خیلی ساده است (آنچه خود داشت ز بیگانه تمنا می کرد!)
شما برای چی حجاب دارید؟
مسلما حجاب و بی حجابی هر کدوم مزایا و معایبی دارند ولی شما با سبک و سنگین کردن همه اونها "حجاب" را انتخاب کردید.
حالا کافیه همان محاسن و معایب را با کودکتون بگید. فقط "با زبان خودش" .
بهتون قول میدم اگه خوب عمل کنید یکبار برای امتحان کردن فرزندتان وانمود کنید که مثلا میخواهید بی حجاب بشید , کوچولوی عزیزتون شما را ارشاد خواهد کرد.
موفق باشید.

سلام
يك جوابي كه هميشه بايد به بچه ها داد اينه كه همونطور كه من و تو با دوستت و مامانش متفاوتيم اخلاقمون و خاسته هامون و نوع زندگيمون هم متفاوته.بايد بچه ها متوجه تفاوت ها بشن و اين مسئله را به عنوان ضعف تلقي نكنن.ممكنه در آينده اين بحث پيش بياد كه دوستم فلان وسيله را داره و ما نداريم .هرگز نبايد كمبود برايش تلقي بشه و بايد همين تفاوت آرمان هاي زندگي ها را بهش فهمونده باشيد.

یا نور;407093 نوشت:
سلام و تشکر از جناب حامی

با شناختی که از پسرم دارم متوجه شدم که حس زیبایی شناختی پسرم بیشتر از چیزی که دربقیه بچه ها میبینم

رشد کرده

مثلا لباس تازه ای وقتی میخوام بپوشم پسرم خیلی با ذوق و شوق ازش تعریف میکنه

یا دکور خونه رو کمی تغییر میدم میگه مامان خیلی خوشگل شده

و چیزهایی مشابه این

در رفتار بقیه بچه ها که دقت کردم دیدم اصلا به اینجور چیزها اهمیت نمیدن

سوالی که داشتم اینه که:

ایا چنین رفتاری، رفتار عادی ست،

مشکلی که درآینده براش ایجادنمیکنه؟

رفتار دخترانه نیست که؟

سلام
خیلی خوبه که به ظراف و لطاف ابعاد رشد (زیستی، اجتماعی، روانی و معنوی) فرزندتان توجه دارید.
به یاد داشته باشید حس زیبایی شناختی فرزند تابع تفاوت های فردی خود بچه، سن، تقویت اطرافیان و الگوگیری، روان شناسی رنگ ها و جنسیت و فرهنگ است.
این نکته ای که اشاره کردید با توجه به سن فرزندتان اصلا جای نگرانی ندارد و طبیعی است.
به جای نگرانی تلاش کنید با اسباب بازی های کودکان، قصه گویی، همبازی ها، محیط بازی، عکس گرفتن با همبازی ها و در حال بازی های پسرانه و....حس پسر بودن او را تقویت و تشویق کنید.
ببخشید دیر شد
مشغول نرم افزاری هستیم که به شدت گرفتارم
موفق باشید

سلام نگران نباشید ....

موضوع قفل شده است