جمع بندی فرشته رابط بين مردم و امام

تب‌های اولیه

4 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
فرشته رابط بين مردم و امام

فرشته رابط بين مردم و امام

بِسْمِ اللّهِ الْرَّحْمنِ الْرَّحيمْعصر حضرت رضا عليه السلام بود، مردم درباره عمود(نور) سخن بسيار مىگفتند، يكى از شاگردان آن حضرت به نام يونس، به حضور امام رضا عليه السلام رسيد و عرض كرد: مردم درباره «عمود» (كه براى امام برداشته مىشود) سخن پراكنده و بسيار به ميان مىآورند، منظور از آن چيستامام رضا: اى يونس! اعتقاد تو چيست آيا خيال مىكنى عمودى از آهن است كه براى امام تو برافراشته مىگردد؟يونس: نمى دانم.امام رضاعلیه السلام: بلكه منظور از آن، فرشته گماشته شده اى است كه در هر شهر، اعمال مردم آن شهر رابه خدمت امام عرضه مىكنند.يونس اين جريان را براى محمدبن عيسى و ابن فضال (دو نفر از دوستانش) نقل كرد، ابن فضال برخاست و سر يونس را بوسيد و گفت: «خدا تو را رحمت كند كه همواره حديث راست را كه در پرتو آن خداوند، مشكل ما را مىكشايد، براى ما مىآورى و به سمع ما مىرسانى» (اصول کافی)

با صلوات بر محمد وآل محمد
با سلام وعرض ادب
روایت در کتاب اصول کافی با متن زیر موجود است:
« عَلِيُّ بْنُ إِبْرَاهِيمَ عَنْ مُحَمَّدِ بْنِ عِيسَى بْنِ عُبَيْدٍ قَالَ كُنْتُ أَنَا وَ ابْنُ فَضَّالٍ جُلُوساً إِذْ أَقْبَلَ يُونُسُ فَقَالَ دَخَلْتُ عَلَى أَبِي الْحَسَنِ الرِّضَا ع فَقُلْتُ لَهُ جُعِلْتُ فِدَاكَ قَدْ أَكْثَرَ النَّاسُ فِي الْعَمُودِ قَالَ فَقَالَ لِي يَا يُونُسُ مَا تَرَاهُ أَ تَرَاهُ عَمُوداً مِنْ حَدِيدٍ يُرْفَعُ لِصَاحِبِكَ قَالَ قُلْتُ مَا أَدْرِي قَالَ لَكِنَّهُ مَلَكٌ مُوَكَّلٌ بِكُلِّ بَلْدَةٍ يَرْفَعُ اللَّهُ بِهِ أَعْمَالَ تِلْكَ الْبَلْدَةِ قَالَ فَقَامَ ابْنُ فَضَّالٍ فَقَبَّلَ رَأْسَهُ وَ قَالَ رَحِمَكَ اللَّهُ يَا أَبَا مُحَمَّدٍ لَا تَزَالُ تَجِي‏ءُ بِالْحَدِيثِ الْحَقِّ الَّذِي يُفَرِّجُ اللَّهُ بِهِ عَنّاَ.»(الكافي، ج‏1، ص: 388)
محمد بن عيسى بن عبيد گفت: من و ابن فضّال نشسته بوديم كه يونس آمد و گفت: من خدمت امام رضا (ع) رسيدم و به او گفتم: قربانت، مردم در باره عمود، سخن بسيار گفته ‏اند، گويد: به من فرمود: اى يونس رأى تو در باره آن چيست؟ نظرت اين است كه يك عمود آهنى است كه براى صاحب تو برافرازند؟ عرض كردم: نمى‏ دانم، فرمود: عمود فرشته‏ اى است و خدا به وسيله او كردار آن شهر را به امام مى‏ رساند.
گويد: ابن فضال برخاست و سر او را بوسيد و گفت: اى ابا محمد، خدايت رحمت كناد تو هميشه براى ما حديث درستى مى‏ آورى كه به وسيله آن مشكل ما را مى‏ گشائى.( اصول كافى-ترجمه كمره‏اى، ج‏3، ص: 85)

[="Palatino Linotype"][="Black"]ای کاش در این روزگار چنین عمودی در انجام وظایفش کوتاهی می کرد![/]

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد مجید

موضوع قفل شده است