جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: گذاشتن کتاب در وبلاگ

نوشته
    20
    حضور
    8 ساعت 37 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    85

گذاشتن کتاب در وبلاگ

سلام و خسته نباشید

دوتا سوال دارم:
    1- بنده وبلاگی دارم و قصد دارم بخش هایی از کتاب هایی که مطالعه می کنم را در آنجا برای بقیه هم بگذارم (نه تمام پی دی اف کتاب را) تا استفاده کنند و چه بسا به خواندن آن علاقه مند شوند. آیا این اشکال دارد؟ اگر اشکال داشته باشه که حدیث هایی که توی این سایت ها نقل میشن هم اشکال دارن، چون بخشی از یک کتاب هستن بالاخره. این قسمت آخر رو از اون جهت گفتم که کار من مشابه کار شماست در این سایت. مثلا یه حدیثی یا ذکری که به نظرم جالبه یا مثلا قضاوتی که حضرت علی کردن یا جوابی که امام صادق به فلان شخص دادن رو توی وبلاگم می ذارم ولی خب اینا مال یه کتابی هستن.

2- من از سایت ketabnak.com کتاب دانلود می کنم که در صفحه ی اول آن نوشته "نویسندگان، ناشران یا نافعان حقوق مادی آثاری که توسط کاربران، بصورت غیرمجاز در کتابناک قرار گرفته‌اند می‌توانند از طریق ارسال ایمیل به .... (آدرس ایمیل) نسبت به حذف آنها اقدام نمایند."
    اگر بنده کتابی را دانلود کنم که مال مدت ها پیش هست (که مطمئن باشم که صاحب آن وقت کافی برای اعتراض کردن داشته است)، آیا درست است؟ آیا شرعا کار حرامی انجام داده ام؟ ضمن اینکه همان طور که گفتم بنده کتاب هایی که مطالعه می کنم را بخش هایی را در وبلاگم می گذارم، آیا این کار مجاز است؟

ممنون

2. صلوات ها 2

3.  

علاقه
    تحصیل ، تحقیق و پژوهش
    نوشته
    21,515
    حضور
    174 روز 17 ساعت 2 دقیقه
    دریافت
    11
    آپلود
    0
    گالری
    38
    صلوات
    58295

با نام و یاد دوست

گذاشتن کتاب در وبلاگ

کارشناس بحث: استاد شفا

5. صلوات ها 3

علاقه
    فقه جعفري
    نوشته
    3,117
    حضور
    52 روز 22 ساعت 20 دقیقه
    دریافت
    6
    آپلود
    0
    گالری
    8
    صلوات
    11214

نقل قول نوشته اصلی توسط بنده ی خدا! نمایش پست ها
    سلام و خسته نباشید

دوتا سوال دارم:
    1- بنده وبلاگی دارم و قصد دارم بخش هایی از کتاب هایی که مطالعه می کنم را در آنجا برای بقیه هم بگذارم (نه تمام پی دی اف کتاب را) تا استفاده کنند و چه بسا به خواندن آن علاقه مند شوند. آیا این اشکال دارد؟ اگر اشکال داشته باشه که حدیث هایی که توی این سایت ها نقل میشن هم اشکال دارن، چون بخشی از یک کتاب هستن بالاخره. این قسمت آخر رو از اون جهت گفتم که کار من مشابه کار شماست در این سایت. مثلا یه حدیثی یا ذکری که به نظرم جالبه یا مثلا قضاوتی که حضرت علی کردن یا جوابی که امام صادق به فلان شخص دادن رو توی وبلاگم می ذارم ولی خب اینا مال یه کتابی هستن.

2- من از سایت ketabnak.com کتاب دانلود می کنم که در صفحه ی اول آن نوشته "نویسندگان، ناشران یا نافعان حقوق مادی آثاری که توسط کاربران، بصورت غیرمجاز در کتابناک قرار گرفته‌اند می‌توانند از طریق ارسال ایمیل به .... (آدرس ایمیل) نسبت به حذف آنها اقدام نمایند."
    اگر بنده کتابی را دانلود کنم که مال مدت ها پیش هست (که مطمئن باشم که صاحب آن وقت کافی برای اعتراض کردن داشته است)، آیا درست است؟ آیا شرعا کار حرامی انجام داده ام؟ ضمن اینکه همان طور که گفتم بنده کتاب هایی که مطالعه می کنم را بخش هایی را در وبلاگم می گذارم، آیا این کار مجاز است؟

ممنون
    سلام علیکم

طبق نظر رهبري:
    اين موارد تابع قانون است.
    پس اگر نقل كردن مطلبي(مثل نقل كردن يك حكايتي ياحديثي يا....) از كتابي به عنوان كپي ونسخه برداري از آن كتاب صدق نمي كند اشكالي ندارد.
    اما در مورد كتابهاي كه در آن سايت كتابناك وجود دارد اگر شما علم به رضايت مالكينش داريد استفاده كردن از آنها اشكال ندارد در غير اين صورت استفاده كردن از آنها جايز نيست.1

منبع:1-استفتائات رهبري،حقوق چاپ،سوال 1336

ویرایش توسط شفا : ۱۳۹۲/۰۹/۰۲ در ساعت ۱۹:۴۳
    گذاشتن کتاب در وبلاگ

گذاشتن کتاب در وبلاگ

7. صلوات ها 2

نوشته
    4,062
    حضور
    21 روز 10 ساعت 12 دقیقه
    دریافت
    1
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    11165

گذاشتن کتاب در وبلاگ

دلی که نشد خانه یاس نرگس

خراب است و و یران صفایی ندارد

9. صلوات ها 2

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کاربرانی که این موضوع رو مطالعه کرده اند از ۱۳۹۳/۰۹/۰۷, ۱۰:۴۵ : 0

هیچ کاربری در لیست وجود ندارد.

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری