صفحه 1 از 6 123 ... آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: دعا ؛ شرایط و موانع استجابت

علاقه
    نقاشی، شعر، عکاسی
    نوشته
    541
    حضور
    20 روز 8 ساعت 32 دقیقه
    دریافت
    1
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    1113

دعا ؛ شرایط و موانع استجابت

با عرض سلام
    ما در هر موردی از خداوند کمک میخواهیم. وفتی بیمار لاعلاجی داریم، وقتی امتحان سختی در پیش رو داریم، وقتی به مشکل مالی برمیخوریم، وقتی با مشکل خانوادگی روبرو میشویم ووو.... برای کمک خواسنن دعا میکنیم، نماز میخوانیم، نذر میکنیم و از دیگران التماس دعا داریم. با این وجود همیشه این درخواستها اجابت نمیشود. سوال این است: اصولا در چه مواردی میتوان از خداوند انتظار کمک داشت و در چه مواردی این انتظار بیهوده است؟
    با تشکر
    اگر شهامت داشته باشی که سوال کنی خواهی دید چقدر سوال بی جواب داری

2. صلوات ها 9

3.  

علاقه
    تحصیل ، تحقیق و پژوهش
    نوشته
    21,523
    حضور
    174 روز 19 ساعت 17 دقیقه
    دریافت
    11
    آپلود
    0
    گالری
    38
    صلوات
    58300

با نام و یاد دوست

دعا ؛ شرایط و موانع استجابت

کارشناس بحث: استاد سمیع

5. صلوات ها 6

علاقه
    اخلاق-فلسفه-عرفان
    نوشته
    3,816
    حضور
    47 روز 14 ساعت 8 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    16428

نقل قول نوشته اصلی توسط چالشگر نمایش پست ها
    با عرض سلام
    ما در هر موردی از خداوند کمک میخواهیم. وفتی بیمار لاعلاجی داریم، وقتی امتحان سختی در پیش رو داریم، وقتی به مشکل مالی برمیخوریم، وقتی با مشکل خانوادگی روبرو میشویم ووو.... برای کمک خواسنن دعا میکنیم، نماز میخوانیم، نذر میکنیم و از دیگران التماس دعا داریم. با این وجود همیشه این درخواستها اجابت نمیشود. سوال این است: اصولا در چه مواردی میتوان از خداوند انتظار کمک داشت و در چه مواردی این انتظار بیهوده است؟
    با تشکر
    باسمه تعالی
    باسلام

اوقات خوش آن بود ک با دوست به سر شد
    باقی همه بی حاصلی و بی خبری بود (1)

با تشکر از سوالی که مطرح فرمودید در اینکه دعا ودرخواست ها از حق تعالی به اجابت می رسد شکی نیست در آیه شریفه آمده (ادعونی استجب لکم2) مرابخوانید تا شما را اجابت کنم و ما باید در همه حالات ،چه در زمان مشکلات و چه در زمان راحتی به آن قادر مطلق غنیّ فیّاض علی الاطلاق پناه ببریم.
    لکن باید دو مطلب را از هم تفکیک کرد یکی استجابت دعا و دیگر تحقق آنچه ما از خدا طلب می کنیم .

استجابت دعا این است که وقتی ما می گوییم یا
    الله ،اللهم خداوند می فرماید لبیّک ما وقتی ذکر او را بر زبان جاری می سازیم او هم متذکر ما باشد و توجه به ما نماید که بالاترین استجابت ادعیه و اذکار همین است

و این مسلما با شرائط خاص ودعا وذکر محقق می شود که به آن اجابت لبیکی می گویندو اجابت لبیکی تاخیر ندارد و لذا در بیانات ائمه (ع)آمده هرگاه دست به دعا برداشتی در پایان دستت را روی سر و روی خود بکش اشاره به اینکه عطیه الهی را گرفتی و به علاوه با گرفتن این عطیه قابلیت بیشتر برای قرب الهی پیدا کردی (3)

لذا جناب مولوی در مثنوی شیرین فرموده است:

آن یکی الله می گفتی شبی /تا که شیرین گردد از ذکرش لبی
    گفت شیطانش خمش ای سخت رو/چند گوئی آخر ای بسیار گو
    اینهمه الله گفتی ای عتو / خود یکی الله را لبیک گو
    می نیاید یک جواب از پیش تخت /چند الله می زنی با روی سخت
    او شکسته دل شد و بنهاد سر /دید در خواب او خضر را در خضر
    گفت هین از ذکر چون وا مانده ای/چه پشیمانی از آن کش خوانده ای
    گفت لبیکم نمی آید جواب /زان همی ترسم که باشم رد باب
    گفت خضرش که خدا این گفت به من/که برو با بگو ای ممتحن
    بلکه آن الله تو لبیک ماست /وان نیاز و درد وسوزت پیک ماست
    نی تو را در کار من آورده ام /نه که من مشغول ذکرت کرده ام
    خیله ها و چاره جوئی های تو /جذب ما بوده گشاده پای تو
    درد عشق تو کمند لطف ماست / زیر هر یا رب تو لبیک ماست

پی نوشت
    1- حافظ
    2-سوره غافر آیه 60
    3- کافی کتاب دعا ج2 ص342

ویرایش توسط سمیع : ۱۳۹۲/۰۶/۱۱ در ساعت ۱۲:۴۷

7. صلوات ها 11

علاقه
    اخلاق-فلسفه-عرفان
    نوشته
    3,816
    حضور
    47 روز 14 ساعت 8 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    16428

تو بندگی چو گدایان به شرط مزد مکن
    که خواجه خود صفت بنده پروری داند(1)

واما اینکه در دعاها حتما آنچه که می طلبیم محقق گردد معلوم نیست چون طبق بیان قران (
    عسی ان تکرهوا شیئاً و هو خیر لکم و عسی ان تحبوا شیئا و هو شر لکم و الله یعلم و انتم لا تعلمون)2
    ما از پشت پرده بی خبریم ماهمه مصالح و مفاسد را نمی شناسیم و در جای دیگر قرآن فرموده
    (فعسی ان تکرهوا شیئاًو یجعل الله فیه خیراًکثیراً)3

البته در همان مواردیکه ما درخواست امری را داریم چون در نهایت به مصلحت ما نیست خداوند رئوف و مهربان آن امر را برایمان مححق نمی سازد بجایش آنچه که به مصلحت ما است به ما می بخشد به عنوان مثال اگر در منقلی حبه های ذغال را قرار دهیم و آتش روشن کنیم بطوریکه حبه های سیاه ذغال بطور کامل قرمز و بر افروخته گردند

کودکی که نگاه به آن حبه ها دارد به تصور آنکه شکلات است از مادرش مطالبه می کند و چه بسا گریه و ناله هم دارد لکن مادر مهربان و دلسوز هرگز ان ذغال سرخ شده را در اختیار کودک خود قرار نمی دهد تا مبادا آسیب ببیند لکن در عین حال بی توجه به خواست وناله او هم نخواهد بود او بجای آن ذغال سرخ شده شکلاتی واقعی ،شیرینی ،میوه ای که به حال کودکش مفید است به او می دهد.

بنابراین اذکار و ادعیه

اولاًاستجابت به معنی توجه حق تعالی را به دنبال دارد

و ثانیا اگر مورد درخواست در ذکر ودعا به جهت رعایت مصلحت بنده و یا جامعه محقق نگردد جایگزین او و عوض او داده می شود و اگر این عوض در دنیا به جهاتی داده نشود مسلما در قیامت داده می شوددر همین زمینه جناب مولوی در مثنوی نقل کرده:

دزدکی از مارگیری مار برد /ز ابلهی آن راغنیمت می شمرد

وارهید آن مارگیر از زخم مار /کشت آن مار دزد خود را زاز زاز
    مارگیرش دیدو پس بشناختش/گفت از جان مار من پرداختش
    در دعا می خواستی جانم به او /کش بیابم مار بستانم از او
    شکر حق را کان دعا مردود شد/من زیان پنداشتم آن سود شد
    پس دعاها کان زیان است و هلاک/وز کرم می نشنود یزدان پاک
    مصلح است و مصلحت را داند او /زان دعا را باز می گرداند او
    وان دعا گوینده شاکی می شود /می برد ظن بد و آن بد بود
    می ندانست کو بلای خویش خواست/وز کرم حق آن بد وناورد راست

پی نوشت
    1- حافظ
    2-بقره 216
    3- نساء 19

ویرایش توسط سمیع : ۱۳۹۲/۰۶/۱۱ در ساعت ۱۲:۴۸

9. صلوات ها 10

علاقه
    نقاشی، شعر، عکاسی
    نوشته
    541
    حضور
    20 روز 8 ساعت 32 دقیقه
    دریافت
    1
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    1113

با عرض سلام
    ضمن تشکر از پاسخ مبسوط شما که تصویری کلی از فلسفه دعا و اجابت ان را ارائه میدهد، سوال خود را با ذکر یک مثال ادامه میدهم:

فردی برای شفای بیماری از نزدیکان خود (مثلا پدرش) دعا میکند. او به دعا اعتقاد دارد.
    امکان1) پدر شفا پیدا میکند. دعا کننده خرسند از شفای پدر خدا را شکر میکند که دعایش مستجاب شده
    امکان 2) پدر فوت میکند. دعا کننده خود را تسلی میدهد که این خواست خدا بوده و عمر پدرش به اتمام رسیده

حال همین فرد را با اعتقاداتی سست در نظر بگیرید
    امکان1) پدر شفا پیدا میکند. او از شفای پدر خوشحال و آن را نتیجه تلاش پزشکان میداند
    امکان 2) پدر فوت میکند. او نا خشنود و از خدا گلایه مند است که چرا پدرش شفا نیافته

سوال این است که آیا اجابت دعا اثری ملموس و مشهود دارد یا هر آنچه پس از دعا اتفاق می افتد را باید به حساب اجابت دعا گذاشت؟
    با تشکر

11. صلوات ها 3

علاقه
    اخلاق-فلسفه-عرفان
    نوشته
    3,816
    حضور
    47 روز 14 ساعت 8 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    16428

نقل قول نوشته اصلی توسط چالشگر نمایش پست ها
    با عرض سلام
    ضمن تشکر از پاسخ مبسوط شما که تصویری کلی از فلسفه دعا و اجابت ان را ارائه میدهد، سوال خود را با ذکر یک مثال ادامه میدهم:

فردی برای شفای بیماری از نزدیکان خود (مثلا پدرش) دعا میکند. او به دعا اعتقاد دارد.
    امکان1) پدر شفا پیدا میکند. دعا کننده خرسند از شفای پدر خدا را شکر میکند که دعایش مستجاب شده
    امکان 2) پدر فوت میکند. دعا کننده خود را تسلی میدهد که این خواست خدا بوده و عمر پدرش به اتمام رسیده

حال همین فرد را با اعتقاداتی سست در نظر بگیرید
    امکان1) پدر شفا پیدا میکند. او از شفای پدر خوشحال و آن را نتیجه تلاش پزشکان میداند
    امکان 2) پدر فوت میکند. او نا خشنود و از خدا گلایه مند است که چرا پدرش شفا نیافته

سوال این است که آیا اجابت دعا اثری ملموس و مشهود دارد یا هر آنچه پس از دعا اتفاق می افتد را باید به حساب اجابت دعا گذاشت؟
    با تشکر
    باسمه تعالی
    حافظ وظیفه تو دعا گفتن است و بس/در بند آن مباش که نشنید یا شنید

با توجه به معنای اجابت که توضیح عرض کردم ،بهتر است بفرمایید نتیجه دعا اثری ملموس دارد......
    بله ما اگر دعا را با شرایط خاص خودش انجام دهیم و از عمق جانمان باشد و نه فقط لقلقه زبان و سایر شرایط دیگر.....و با توجه به علم نامتناهی،قدرت مطلق و فیاض علی الاطلاق بودن حق تعالی ،آنچه که بعد از دعا با آن مواجه می شویم ،اثر و نتیجه دعایمان می باشد.
    موفق باشید

13. صلوات ها 10

علاقه
    نقاشی، شعر، عکاسی
    نوشته
    541
    حضور
    20 روز 8 ساعت 32 دقیقه
    دریافت
    1
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    1113

نقل قول نوشته اصلی توسط سمیع نمایش پست ها
    بله ما اگر دعا را با شرایط خاص خودش انجام دهیم و از عمق جانمان باشد و نه فقط لقلقه زبان و سایر شرایط دیگر.....و با توجه به علم نامتناهی،قدرت مطلق و فیاض علی الاطلاق بودن حق تعالی ،آنچه که بعد از دعا با آن مواجه می شویم ،اثر و نتیجه دعایمان می باشد.
    با عرض سلام
    (اگر) در جمله شما، این نتیجه را میدهد که:
    - هر دعایی که مستحاب نمیشود، یکی از دلایلش عدم انجام دعا با شرایط ویژه آن میباشد
    در این رابطه این سوالات پیش میاید :
    1- علت تحقق بسیاری از خواسته های بشر بدون دعا چیست؟ بسیاری از مردم دعا نمیکنند ولی موفقند. آنها به خواسته های خود میرسند و از آن استفاده میکنند. چه عاملی در این گروه از مردم موجب رسیدن به خواسته هایشان است؟
    2- در بسیاری موارد هم مردم با سوز دل و از صمیم قلب دعا میکنند ولی دعای آنها مستجاب نمیشود. ایا باز هم باید این را به حساب عدم تحقق شرایط دعا توسط دعا کننده یا دعا کنندگان دانست یا علت دیگری در بین است؟
    با تشکر

15. صلوات

علاقه
    خــدا » همه چیز
    نوشته
    6,195
    حضور
    144 روز 14 ساعت 3 دقیقه
    دریافت
    20
    آپلود
    0
    گالری
    3158
    صلوات
    44202

ببینید دوست عزیز
    انسانی که سخت کوش است به هدفش میرسد خواه با خدا باشد یا بی خدا چون خداوند یه قدرهایی توی عالم گذاشته که با طی اونا میتوان به هدف رسید
    اما چیزی که مهمه اینه اونیکه باخداست و قبلا به خدا توکل کرده و برای هدفش دعا هم کرده بود از یه اجر معنوی برخورداره که اون بی خدا از اون محروم هست
    من باید زمانی از خدا استجابت 100 درصد رو بخوام که بندگی کامل کرده باشم
    برخی مواقع هم چون خداوند از تمام امور اینده باخبره و صلاح ما نیست برخی دعاهای مارو قبول نمیکنه.
    هم چنین دعا باید با تلاش همراه باشد نه اینکه ما بشینیم خونه بگیم خدایا میشه یه جند صد تومنی بندازی پایین؟
    ویرایش توسط ابوالفضل : ۱۳۹۲/۰۶/۱۸ در ساعت ۰۰:۰۲
    مـــرغ باغ ملکوتم
    دورم از عـــــالم خاک

توجیه یه دختر محجبه برای نشر عکس خود
    دوس دارم عکسم را برای تبلیغ حجاب منتشر کنم !

کلیک کنید

17. صلوات ها 2

علاقه
    نقاشی، شعر، عکاسی
    نوشته
    541
    حضور
    20 روز 8 ساعت 32 دقیقه
    دریافت
    1
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    1113

نقل قول نوشته اصلی توسط ابوالفضل نمایش پست ها
    اما چیزی که مهمه اینه اونیکه باخداست و قبلا به خدا توکل کرده و برای هدفش دعا هم کرده بود از یه اجر معنوی برخورداره که اون بی خدا از اون محروم هست
    با عرض سلام
    کسی که دعا میکند برای اجر معنویش دعا نمیکند...او شفای پدرش را میخواهد...پول لازم دارد، قبولی در امتحان یا سفر سلامت برای بستگانش را آرزو دارد. در این انظارات اجر معنوی دیده نمیشود، اینها خواسته های انسانی هستند.

انسانی که سخت کوش است به هدفش میرسد خواه با خدا باشد یا بی خدا چون خداوند یه قدرهایی توی عالم گذاشته که با طی اونا میتوان به هدف رسی
    پس نقش دعا چیست؟

من باید زمانی از خدا استجابت 100 درصد رو بخوام که بندگی کامل کرده باشم
    این که شرایط را سخت تر میکند! شما بنده کامل سراغ دارید؟ اگر هم باشند در طول تاریخ انگشت شمارند. خداوند این را میدانسته و دین را برای این تعداد انگشت شمار نازل نکرده. بندگان خدا من و امثال من نا کامل هستیم که تعدادمان کم هم نیست. با این تعریف شما ما نباید انتظار اجابت داشته باشیم.

برخی مواقع هم چون خداوند از تمام امور اینده باخبره و صلاح ما نیست برخی دعاهای مارو قبول نمیکنه.
    این همان نکته ایست که من عرض کردم. از دید انسانی ما چه علامتی وجود دارد که بفهمیم مشکل ما با دعا حل شده و یا عوامل طبیعی اجتماعی آن را حل کرده اند؟ چه علامتی وجود دارد که بفهمیم خداوند دعای ما را قبول نکرده یا شرایط طبیعی اجرای خواست ما برآورده نشده؟
    هم چنین دعا باید با تلاش همراه باشد نه اینکه ما بشینیم خونه بگیم خدایا میشه یه جند صد تومنی بندازی پایین؟
    مثال بسیار چالبی زدید! چرا ما هیچ گاه این دعا را نمیکنیم؟ و چرا هر مقدار تلاش هم بکنیم این دعا اجابت نمیشود؟ خواهش میکنم مشخصا پاسخ این سوال را بدهید.
    با تشکر

19. صلوات ها 2

علاقه
    خــدا » همه چیز
    نوشته
    6,195
    حضور
    144 روز 14 ساعت 3 دقیقه
    دریافت
    20
    آپلود
    0
    گالری
    3158
    صلوات
    44202

با عرض سلام
    کسی که دعا میکند برای اجر معنویش دعا نمیکند...او شفای پدرش را میخواهد...پول لازم دارد، قبولی در امتحان یا سفر سلامت برای بستگانش را آرزو دارد. در این انظارات اجر معنوی دیده نمیشود، اینها خواسته های انسانی هستند
    .
    گاهی ما برای مریضی دعا میکنیم که احلش فرا رسیده است بنابرای قبول نمیشود
    گاهی برای پول دعا میکنیم اما خدا میداند که ما با به دست اوردن پول گناه خواهیم کرد
    گاهی برای امتحان سخت گناه می کنیم که هیچ تلاشی نکرده ایم که دعا باید با تلاش همراه باشد

پس نقش دعا چیست؟

دعا هم نقش معنوی دارد هم نقش مادی که خداوند صلاح بداند قبول میکند صلاح نداند قبول نمیکند
    انسان در قیامت میگوید کاش هیچ دعایم قبول نمیشد و برایم ثواب معنویش نوشته میشد

این که شرایط را سخت تر میکند! شما بنده کامل سراغ دارید؟ اگر هم باشند در طول تاریخ انگشت شمارند. خداوند این را میدانسته و دین را برای این تعداد انگشت شمار نازل نکرده. بندگان خدا من و امثال من نا کامل هستیم که تعدادمان کم هم نیست. با این تعریف شما ما نباید انتظار اجابت داشته باشیم.
    خوب این یه قانون است اینکه باید برای استجابت دعا خالص بود و طرفیت لازم رو داشت

این همان نکته ایست که من عرض کردم. از دید انسانی ما چه علامتی وجود دارد که بفهمیم مشکل ما با دعا حل شده و یا عوامل طبیعی اجتماعی آن را حل کرده اند؟ چه علامتی وجود دارد که بفهمیم خداوند دعای ما را قبول نکرده یا شرایط طبیعی اجرای خواست ما برآورده نشده؟
    این رو باید حس کرد که دعای ما قبول شده یا نه.یه چیز قلبی هست و الا هیچ نشانه ای نداره

مثال بسیار چالبی زدید! چرا ما هیچ گاه این دعا را نمیکنیم؟ و چرا هر مقدار تلاش هم بکنیم این دعا اجابت نمیشود؟ خواهش میکنم مشخصا پاسخ این سوال را بدهید.
    با تشکر
    چون این دعا حرکت رو از انسان میگیره . انسان برای رسیدن به هدف باید تلاش کنه این یه قانونه
    فرض اگه این جور دعاها قبول میشد. من مینشستم خونه صبح که پا میشدم میگفتم خدایا صبحانه مو بفرست بعد می خوابیدم تا ظهر ظهر که میشد
    میگفتم خدایا ناهارمو بفرست و شب هم هیمن طور
    یه لحظه زندگی این چنینی رو تصور کن . ایا زندگی اصلا این جوری شیرین میشد؟ مسلما نه
    یه مورد دیگه هم اینه بیشتر دعاهای انسان ها غیر معقول هستن اگه استجابت میشدن هزار بار روزی دنیا زیر و رو میشدن
    مثلا یکی که عزیزش رو از دست داده میگه کاش خدایا همه یدونه عزیزشون رو از دست بدن تا من خنک بشم مگه میشه؟ نمیشه که
    ویرایش توسط ابوالفضل : ۱۳۹۲/۰۶/۱۸ در ساعت ۱۳:۲۴
    مـــرغ باغ ملکوتم
    دورم از عـــــالم خاک

توجیه یه دختر محجبه برای نشر عکس خود
    دوس دارم عکسم را برای تبلیغ حجاب منتشر کنم !

کلیک کنید

21. صلوات ها 2

صفحه 1 از 6 123 ... آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کاربرانی که این موضوع را مشاهده کرده اند: 1

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری