فاطمه(س) در كلام پيامبر(ص)

تب‌های اولیه

2 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
فاطمه(س) در كلام پيامبر(ص)

[=&quot]فاطمه زهرا(س) درکلام محمّد مصطفی (ص[/][=&quot])[/]

[=&quot]پاره تن پیامبر[/]

[=&quot]بخاري در صحيح خود از وليد از ابن‏عيينه از عمر بن دينار از ابي‏ملکيه از مسور بن مخرمه از پيامبر صلي اللَّه عليه و آله و سلم نقل کرده که فرمود: فاطمه عليهاالسلام پاره‏ي تن من است هر که او را به خشم آورد مرا به خشم آورده است[/][=&quot] .[/]

[=&quot]فاطمه قلب پیامبر[/]

[=&quot]حسن بن سليمان در کتاب محتضر از تفسير ثعلبي از مجاهد از پيامبر صلي اللَّه عليه و آله و سلم روايت کرده که روزي آن حضرت از خانه بيرون آمد و در حالي که دست فاطمه عليهاالسلام را گرفته بود، چنين فرمود: «هر که اين را مي‏شناسد که شناخته است و هر که وي را نمي‏شناسد بداند: اين فاطمه عليهاالسلام دختر محمد است و او پاره تن من مي‏باشد، او قلب من است که در بين دو پهلوي من قرار گرفته است، پس هر که او را آزار دهد مرا آزاده داده و هر که مرا آزار دهد خداي را آزار داده است[/][=&quot].» [/]

[=&quot]فاطمه تار موی پیامبر[/]

[=&quot]جابر بن عبداللَّه گويد: پيامبر صلي اللَّه عليه و آله و سلم فرمود: فاطمه عليهاالسلام تار موي من است و هر که به تاري از موهاي من آزار برساند مرا آزار رسانده و هر که مرا آزار رساند خدا را آزار رسانده است و هر که خدا آزار برساند، خداوند به اندازه آسمان‏ها و زمين او را لعنت خواهد کرد[/][=&quot]. [/]

[=&quot]فاطمه میوه دل پیامبر[/]

[=&quot]ابن‏فتال نيشابوري ضمن حديثي از پيامبر صلي اللَّه عليه و آله و سلم آورده است که به علي عليه‏السلام فرمود: علي جان، فاطمه عليهاالسلام پاره‏ي تن من و نور چشم و ميوه‏ي دلم مي‏باشد[/][=&quot]. [/]

[=&quot]فاطمه نور چشم پیامبر[/]

[=&quot]امام حسين عليه‏السلام از پيامبر صلي اللَّه عليه و آله و سلم روايت کرده است که فرمود: فاطمه عليهاالسلام مايه سرور و خوشحالي من مي‏باشد، همچنين دو فرزندش ميوه دلم و همسرش نور چشمم مي‏باشد[/][=&quot]. [/]

[=&quot]فاطمه يکي از حجت‏هاي خدا [/]

[=&quot]طبري در بشارة المصطفي به سند خود از امام زين العابدين از پدرش از اميرمؤمنان از رسول خدا صلي اللَّه عليه و آله و سلم نقل کرده که فرمود: من و علي و فاطمه عليهاالسلام و حسن و حسين و نه فرزند از فرزندان حسين حجت‏هاي خداوند بر بندگان او هستيم، دشمنان ما دشمنان خدا و دوستان ما دوستان خدا هستند[/][=&quot].[/]

[=&quot]فاطمه بهترين زنان امت [/]

[=&quot]انس بن مالک از رسول خدا صلي اللَّه عليه و آله و سلم روايت کرده که فرمود: بهترين زنان امتم فاطمه عليهاالسلام دختر محمد صلي اللَّه عليه و آله و سلم است[/][=&quot].[/]

[=&quot]فاطمه برترين زنان اولين و آخرين [/]

[=&quot]و در روايت ديگري که از پيامبر صلي اللَّه عليه و آله و سلم رسيده چنين آمده، برترين مردان عالم در زمان من علي است و برترين زنان اولين و آخرين فاطمه عليهاالسلام است[/][=&quot].[/]

[=&quot]فاطمه برتر از خوبی‌ها [/]

[=&quot]هم چنين درباره شخصيت بي‏مانند فاطمه عليهاالسلام فرمود: اگر تمام خوبي‏ها و فضايل اخلاقي مجسم شود، شايسته است که فاطمه عليهاالسلام باشد، بلکه فاطمه عليهاالسلام والاتر از همه آنها مي‏باشد[/][=&quot].»[/]

[=&quot]فاطمه مريم کبري است [/]

[=&quot]و از جمله بيانات و سفارش‏هايي که رسول خدا صلي اللَّه عليه و آله و سلم در حال احتضار به علي داشت اين بود: علي جان، فاطمه عليهاالسلام امانت خدا و رسولش در نزد تو مي‏باشد، پس از اين امانت خوب نگهداري کن و مي‏دانم که چنين خواهي کرد، بدان که او مريم کبري است. [/]

[=&quot]فاطمه عزيزترين مردم نزد پيامبر [/]

[=&quot]شيخ طوسي به سند خود از عبداللَّه بن حارث بن نوفل نقل کرده که گفت از سعد بن مالک شنيدم که مي‏گفت: از رسول خدا شنيدم که مي‏فرمود: فاطمه عليهاالسلام پاره تن من است هر که او را خشنود کند مرا خشنود کرده و هر که او را آزار داده فاطمه عليهاالسلام عزيزترين مردم نزد من مي‏باشد[/][=&quot].» [/]

[=&quot]سقف خانه فاطمه عرش خداست[/]

[=&quot]امام باقر عليه‏السلام فرمود: «خانه‏ي علي عليه‏السلام و فاطمه عليهاالسلام بخشي از حجره‏ي پيامبر صلي اللَّه عليه و آله و سلم است و سقف آن خانه، عرش پروردگار مي‏باشد. محل فرود وحي و رفت و آمد فرشتگاني است که هر صبح و شام و هر ساعت و لحظه، با آوردن پيام در حال آمد و شد هستند. آن جا خانه‏اي است که هرگز رفت و آمد فرشتگان در آن پاياني ندارد. گروهي فرود مي‏آيند و گروه ديگر بالا مي‏روند. پروردگار عالميان پرده را از آسمان‏ها براي حضرت ابراهيم عليه‏السلام کنار زد و به نور باصره‏اش قوت بخشيد، تا نگاهش به عرض افتاد. همچنين خداوند به ديد چشم محمد، علي، فاطمه، حسن، حسين، قدرت بيش‏تري داد، و آن‏ها عرش پروردگار را از خانه‏هاي خود مي‏ديدند و هرگز سقفي براي خانه‏هايشان جز عرش پروردگار نمي‏ديدند[/][=&quot]. [/]

[=&quot]فاطمه منبع ایمان[/]

[=&quot]ابن شهرآشوب از محمد بن علي بن الحسين روايت کرده که روزي پيامبر صلي اللَّه عليه و آله و سلم سلمان را براي رساندن پيامي به خانه فاطمه فرستاد سلمان گويد: پس از درنگي کوتاه پشت در خانه فاطمه عليهاالسلام به وي سلام گفتم[/][=&quot]. [/][=&quot]پس صداي فاطمه عليهماالسلام را از داخل خانه شنيدم که قرآن مي‏خواند و در فضاي بيرون، دستاس در حال چرخيدن بود.

گويد: به محضر پيامبر صلي اللَّه عليه و آله و سلم برگشتم و ماجرا به او گزارش کردم آن حضرت تبسمي کرد و فرمود: اي سلمان! خداوند قلب و اعضا و جوارح دخترم فاطمه عليهاالسلام را تا فرق سرش سرشار از ايمان کرده، دخترم خود را در اطاعت و عبادت خدا قرار داده و خداوند فرشته‏اي را به نام زوقابيل- جبرئيل- فرستاده تا به جاي او دستاس را بگرداند[/][=&quot]. [/]

[=&quot]سلام فرشتگان به فاطمه [/]

[=&quot]ابن‏عباس از پيامبر صلي اللَّه عليه و آله و سلم نقل کرده که فرمود: و امّا دخترم فاطمه، پس او سيده زنان عاليمان از اوّلين و آخرين است.

هنگامي که در محراب عبادت مي‌ ايستد، هفتاد هزار فرشته از فرشتگان مقربين بر او سلام گفته و همان ندايي را که به مريم مي‏گفتند به فاطمه عليهاالسلام مي‏گويند، که: ان اللَّه اصطفاک و طهرک و اصطفاک علي نساء العالمين[/][=&quot]. [/]

[=&quot]فاطمه و منزلت خداوندي [/]

[=&quot]پيامبر اسلام صلي اللَّه عليه و آله و سلم از عظمت فاطمه عليهاالسلام و از چگونگي عبادت و تهجد و راز و نيازش باز چنين پرده برداشته و نداي خداوند به فرشتگان را اين چنين بيان مي‏کند: فرشتگانم به فاطمه عليهاالسلام بنگريد که چگونه در مقابل من ايستاده و از ترس من اعضاي بدنش مي‏لرزد و من قلبش را به عبادت خود مشغول کرده‏ام، شاهد باشيد که من دوستان و شيعيان او را از آتش جهنم ايمن کردم[/][=&quot].»[/]
موضوع قفل شده است