گرفتن هديه از كفار

تب‌های اولیه

7 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
گرفتن هديه از كفار

سلام.بنده يك دايى دارم كه در خارج از كشور زندگى ميكنند و تاجايى كه من ميدونم به خدا و دين اعتقادى ندارند.حال گرفتن هديه از أو چه حكمى داره؟(راه كسب درامد أو حرام نيست اما مسلما خمس نميدهد و نميدونم كه ربا ميگيرد يا نه)در ضمن اين دايى بنده خيلى مهربانه و در زمينه هاى مختلف به ما كمك مالى كرده مثلا در خريد خانه،حال نماز خواندن در اين خانه چه حكمى دارد؟استفاده از پولى كه به عنوان هديه داده شده چه حكمى داره و ايا موجب تاثيرات سو در عبادات بنده ميشود؟(در ضمن من تاپيك هاى مرتبط را مطالعه كردم و به جواب نرسيدم پس لطفا مرا ارجاع ندهيد،در ضمن خواهشمندم سريع تر پاسخ. بديد)در ضمن اين حكم درباره كسى كه خدا رو قبول داره. اما دين رو نه چگونه است(منظورم كسيست كه بر اساس باور هاى اخلاقى خودش زندگى ميكنه و كارى به كار دين نداره،حالا بعضى جاها موافق و بعضى جاها مخالف دينه)لطفا جدا جدا و با توضيح كامل پاسخگو باشيد. با تشكر

با نام الله

کارشناس بحث: استاد شفا

avaf74;388659 نوشت:
سلام.بنده يك دايى دارم كه در خارج از كشور زندگى ميكنند و تاجايى كه من ميدونم به خدا و دين اعتقادى ندارند.حال گرفتن هديه از أو چه حكمى داره؟(راه كسب درامد أو حرام نيست اما مسلما خمس نميدهد و نميدونم كه ربا ميگيرد يا نه)در ضمن اين دايى بنده خيلى مهربانه و در زمينه هاى مختلف به ما كمك مالى كرده مثلا در خريد خانه،حال نماز خواندن در اين خانه چه حكمى دارد؟استفاده از پولى كه به عنوان هديه داده شده چه حكمى داره و ايا موجب تاثيرات سو در عبادات بنده ميشود؟(در ضمن من تاپيك هاى مرتبط را مطالعه كردم و به جواب نرسيدم پس لطفا مرا ارجاع ندهيد،در ضمن خواهشمندم سريع تر پاسخ. بديد)در ضمن اين حكم درباره كسى كه خدا رو قبول داره. اما دين رو نه چگونه است(منظورم كسيست كه بر اساس باور هاى اخلاقى خودش زندگى ميكنه و كارى به كار دين نداره،حالا بعضى جاها موافق و بعضى جاها مخالف دينه)لطفا جدا جدا و با توضيح كامل پاسخگو باشيد. با تشكر

سلام عليكم

طبق نظر رهبري:

اگر پدر ومادر چنين شخصي(يعني دائي شما) مسلمان بوده اندوبعد ايشان كافر شده اند يعني بعضي از ضروريات دين مثل نماز يا روزه را قبول ندارند مرتد(كه حكم مرتد قتل است)محسوب مي شود مرتد هم مثل كافر نجس است واز وقتي كه مرتد مي شود اموالش مال خودش نيست ومال ورثه او به حساب مي آيد اما اموالي كه بعد از ارتداد به دست مي آورد مال خود او محسوب مي شودپس اگر بابت هديه از اموالي كه بعد ارتداد به دست آورده است به شما داده باشد حلال است وگرفتن آن در صورتي كه مفسده (يعني باعث تمايل شما به ارتداد يا باورهاي غلط يا....)نداشته باشد اشكالي ندارد.

منبع:تحرير الوسيله،احكام مواريث،موانع ارث،ارتداد

سلام،كسى كه نماز را قبول نداشته باشد مرتد است؟در ضمن من جايى خوانده ام كه اگر هديه دهنده كسى باشد كه به پرداخت خمس اعتقاد ندارد،لازم نيست خمس هديه را پرداخت كنيم.صحيح است؟در واقع او هم مرتد محسوب مي شود؟

avaf74;388881 نوشت:
سلام،كسى كه نماز را قبول نداشته باشد مرتد است؟در ضمن من جايى خوانده ام كه اگر هديه دهنده كسى باشد كه به پرداخت خمس اعتقاد ندارد،لازم نيست خمس هديه را پرداخت كنيم.صحيح است؟در واقع او هم مرتد محسوب مي شود؟

سلام عليكم

طبق نظر رهبري:

اگر كسي خمس نمي دهد يا نماز نمي خواند ولي خمس ونماز را قبول دارد كافر نيست وفقط گنهكار است اما اگر اصل نماز يا اصل خمس را قبول نداشته باشد مرتد است.
اما اگر هديه دهنده از اموالي كه خمس آنها را نداده است هديه اي تهيه كند وبدهد دادن خمس آن بر هديه گيرنده لازم نيست.

سلام عليكم

جمع بندي اين موضوع

1-سلام.بنده يك دايى دارم كه در خارج از كشور زندگى ميكنند و تاجايى كه من ميدونم به خدا و دين اعتقادى ندارند.حال گرفتن هديه از أو چه حكمى داره؟(راه كسب درامد أو حرام نيست اما مسلما خمس نميدهد و نميدونم كه ربا ميگيرد يا نه)در ضمن اين دايى بنده خيلى مهربانه و در زمينه هاى مختلف به ما كمك مالى كرده مثلا در خريد خانه،حال نماز خواندن در اين خانه چه حكمى دارد؟استفاده از پولى كه به عنوان هديه داده شده چه حكمى داره و ايا موجب تاثيرات سو در عبادات بنده ميشود؟(در ضمن من تاپيك هاى مرتبط را مطالعه كردم و به جواب نرسيدم پس لطفا مرا ارجاع ندهيد،در ضمن خواهشمندم سريع تر پاسخ. بديد)در ضمن اين حكم درباره كسى كه خدا رو قبول داره. اما دين رو نه چگونه است(منظورم كسيست كه بر اساس باور هاى اخلاقى خودش زندگى ميكنه و كارى به كار دين نداره،حالا بعضى جاها موافق و بعضى جاها مخالف دينه)لطفا جدا جدا و با توضيح كامل پاسخگو باشيد. با تشكر

ج:سلام عليكم
طبق نظر رهبري:
اگر پدر ومادر چنين شخصي(يعني دائي شما) مسلمان بوده اندوبعد ايشان كافر شده اند يعني بعضي از ضروريات دين مثل نماز يا روزه را قبول ندارند مرتد(كه حكم مرتد قتل است)محسوب مي شود مرتد هم مثل كافر نجس است واز وقتي كه مرتد مي شود اموالش مال خودش نيست ومال ورثه او به حساب مي آيد اما اموالي كه بعد از ارتداد به دست مي آورد مال خود او محسوب مي شودپس اگر بابت هديه از اموالي كه بعد ارتداد به دست آورده است به شما داده باشد حلال است وگرفتن آن در صورتي كه مفسده (يعني باعث تمايل شما به ارتداد يا باورهاي غلط يا....)نداشته باشد اشكالي ندارد.1

2-سلام،كسى كه نماز را قبول نداشته باشد مرتد است؟در ضمن من جايى خوانده ام كه اگر هديه دهنده كسى باشد كه به پرداخت خمس اعتقاد ندارد،لازم نيست خمس هديه را پرداخت كنيم.صحيح است؟در واقع او هم مرتد محسوب مي شود؟
ج:سلام عليكم
طبق نظر رهبري:
اگر كسي خمس نمي دهد يا نماز نمي خواند ولي خمس ونماز را قبول دارد كافر نيست وفقط گنهكار است اما اگر اصل نماز يا اصل خمس را قبول نداشته باشد مرتد است.2
اما اگر هديه دهنده از اموالي كه خمس آنها را نداده است هديه اي تهيه كند وبدهد دادن خمس آن بر هديه گيرنده لازم نيست.
3

منبع:1-تحرير الوسيله،احكام مواريث،موانع ارث،كافر،مساله10، و استفتاءاز دفتر رهبري ،قم
2-اجوبة الاستفتائات،احكام كافر،سوال315
3-استفتاء از دفتر رهبري، قم

موضوع قفل شده است