آیا میتوانم عاقد شوم؟

تب‌های اولیه

15 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
آیا میتوانم عاقد شوم؟

لطفا نخست شرایط عاقد را بگویید؟
در ثانی اگر عاقد شرط کند تا پول نگیرد عقد نمیخواند چه مشکل دارد؟

در دستور عقد خوانده ام که نوشته اند وکیل زن فلان چیزو بگه و وکیل مرد فلان چیزو.. آیا عاقد میتونه هم از طرف زن صیغه رو بخونه و هم از طرف مرد جواب بده؟ در واقع وکیل هر دو باشه؟

در ازدواج دائم: اگه مثلاً اسم مرد «احمد» و اسم زن «فاطمه» باشد ، از طرف زن بگم : «زَوَّجْتُ مُوَكِّلَكَ اَحْمَدَ ، مُوَكِّلَتِي فاطِمَةَ عَلَى الصِّـداقِ المَعْلُومِ» بعد بدون فاصله از طرف مرد بگم : «قَبِلْتُ التَّزْوِيجَ لِمُوَكِّلي اَحْمَدَ عَلَى الصِّداقِ المَعْلُومِ» صحيح است؟؟؟

در ازدواج موقت: میتوانم هم وکیل زن شوم هم وکیل مرد؟ در واقع هم از طرف زن صیغه رو بخونم هم از طرف مرد؟ در صیغه موقت چرا اسم برده نمیشود؟ نباید ببرم؟

اگه از طرف زن بگم «زَوَّجْتُ مُوَكِّلَتِي مُوَكِّلَكَ فِي المُدَّةِ المَعْلُومَةِ عَلَى المَهْرِ المَعْلُومِ» بعد بدون فاصله از طرف مرد بگم : «قَبِلْتُ التَّزْوِيجَ لِمُوَكِّلِي هكَذا» صحيح است؟

چون دانستن کلمه به کلمه معنای صیغه دائم و غیر دائم برای عاقد ضروری است، بی زحمت معنی کلمه کلمه صیغه دائم و موقت را بنویسید
برای مثال:
قَبِلْتُ - قبول کردم * التَّزْوِيجَ - ازدواج * لِمُوَكِّلي - برای وکیلم و ....

جهانی سپاس

با نام الله

کارشناس بحث: استاد نور

user;388627 نوشت:
لطفا نخست شرایط عاقد را بگویید؟
در ثانی اگر عاقد شرط کند تا پول نگیرد عقد نمیخواند چه مشکل دارد؟

در دستور عقد خوانده ام که نوشته اند وکیل زن فلان چیزو بگه و وکیل مرد فلان چیزو.. آیا عاقد میتونه هم از طرف زن صیغه رو بخونه و هم از طرف مرد جواب بده؟ در واقع وکیل هر دو باشه؟

در ازدواج دائم: اگه مثلاً اسم مرد «احمد» و اسم زن «فاطمه» باشد ، از طرف زن بگم : «زَوَّجْتُ مُوَكِّلَكَ اَحْمَدَ ، مُوَكِّلَتِي فاطِمَةَ عَلَى الصِّـداقِ المَعْلُومِ» بعد بدون فاصله از طرف مرد بگم : «قَبِلْتُ التَّزْوِيجَ لِمُوَكِّلي اَحْمَدَ عَلَى الصِّداقِ المَعْلُومِ» صحيح است؟؟؟

در ازدواج موقت: میتوانم هم وکیل زن شوم هم وکیل مرد؟ در واقع هم از طرف زن صیغه رو بخونم هم از طرف مرد؟ در صیغه موقت چرا اسم برده نمیشود؟ نباید ببرم؟

اگه از طرف زن بگم «زَوَّجْتُ مُوَكِّلَتِي مُوَكِّلَكَ فِي المُدَّةِ المَعْلُومَةِ عَلَى المَهْرِ المَعْلُومِ» بعد بدون فاصله از طرف مرد بگم : «قَبِلْتُ التَّزْوِيجَ لِمُوَكِّلِي هكَذا» صحيح است؟

چون دانستن کلمه به کلمه معنای صیغه دائم و غیر دائم برای عاقد ضروری است، بی زحمت معنی کلمه کلمه صیغه دائم و موقت را بنویسید
برای مثال:
قَبِلْتُ - قبول کردم * التَّزْوِيجَ - ازدواج * لِمُوَكِّلي - برای وکیلم و ....

جهانی سپاس

با سلام و احترام

در عاقد يعنى كسيكه صيغه عقد را جارى مى كند بلوع و عقل معتبر است در عقد معتبر است كه عاقد قصد به مضمون كلمات داشته باشد، و معلوم است كه داشتن قصد شناختن معناى الفاظ را احتياج دارد بايد بفهمد كه كلمه (انكحت ) به چه معنا و كلمه (زوجت ) به چه معنا است هر چند كه اين شناسائى بطور اجمال باشد تا گفتن آن حرف لقلقه زبان نباشد، بله لازم نيست كه عاقد بقواعد علم عربيت نيز آشنا باشد و حتى لازم نيست بخصوصيات معناى هر يك از آن دو كلمه بطور تفضيل احاطه داشته باشد، بلكه همين مقدار كافى است كه اجمالا بداند اين دو كلمه در عقد نكاح و ازدواج مى گويد و در زبانهاى ديگر تعبيراتى ديگر از آن دارند را بين اين دختر و آن پسر برقرار كند، كفايت مى كند، كسى هم كه در طرف قبول واقع است در گفتن (قبلت ) همين معنا را قبول كند
در عقد قصد انشاء معتبر است . باين معنا كه وقتى عاقد ايجاب عقد را مى خواند و مى گويد: (انكحت ) و يا مى گويد: (زوجت ) اين را قصد كند كه مى خواهد چيزيرا كه نبوده باين وسيله ايجاب كند و آن علقه زناشوئى بين دو طرف زن و مرد معين است نه اينكه بخواهد خبر دهد كه چنين در خارج واقع شده است ، قابل هم وقتى مى گويد: (قبلت ) قصدش اين باشد كه مى خواهم هم اكنون قبول آنچه را كه موجب ايجاد كرده را ايجاد كند نه اينكه قبولش ‍ واقع شده .

خواندن عقد موقت یا دائم توسط دیگری به عنوان وکیل جایز است و عاقد می تواند هم از طرف زن و هم از طرف مرد وکیل شود و اجرت گرفتن برای خواندن صیغه عقد جایز است.
با این توضیح و با آنچه در معانی اشاره کردید،معنای عبارات واضح است اگر ابهامی در یکی از معانی دارید بفرمایید ضمن اینکه در این تاپیک http://www.askdin.com/thread30517.html هم موضوع را پیگیری نمایید تا از تکرار مطلب اجتناب شود.

امام خمینی،تحریرالوسیله،احکام نکاح

از پاسخ شما سپاسگذارم...
روش عقد دائم و موقتی که نوشتم درست بود؟

user;392025 نوشت:
از پاسخ شما سپاسگذارم...
روش عقد دائم و موقتی که نوشتم درست بود؟

با سلام و احترام

اگر وکیل از دوطرف مرد و زن است باید بگوید:
«زَوَّجْتُ مُوَكِّلَی اَحْمَدَ ، مُوَكِّلَتِي فاطِمَةَ عَلَى الصِّـداقِ المَعْلُومِ» همچنین در عقد موقت چنین بگوید.

موفق و موید باشید.

نور;393176 نوشت:
«زَوَّجْتُ مُوَكِّلَی اَحْمَدَ ، مُوَكِّلَتِي فاطِمَةَ عَلَى الصِّـداقِ المَعْلُومِ» همچنین در عقد موقت چنین بگوید.

باسلام
1- یعنی در موقت هم اسم را ببریم؟
اگه وکیل زن و مرد بشم و از طرف زن بگم زَوَّجْتُ مُوَكِّلَتِي مُوَكِّلَكَ فِي المُدَّةِ المَعْلُومَةِ عَلَى المَهْرِ المَعْلُومِ
بعد از طرف مرد بگم قَبِلْتُ التَّزْوِيجَ لِمُوَكِّلِي هكَذا
درست نیست؟

2- زمانی که وکیل میشم باید مهر و زمان را در عقد موقت بدانم؟
باتشکر

user;409998 نوشت:
باسلام
1- یعنی در موقت هم اسم را ببریم؟
اگه وکیل زن و مرد بشم و از طرف زن بگم زَوَّجْتُ مُوَكِّلَتِي مُوَكِّلَكَ فِي المُدَّةِ المَعْلُومَةِ عَلَى المَهْرِ المَعْلُومِ
بعد از طرف مرد بگم قَبِلْتُ التَّزْوِيجَ لِمُوَكِّلِي هكَذا
درست نیست؟

2- زمانی که وکیل میشم باید مهر و زمان را در عقد موقت بدانم؟
باتشکر

سلام و عرض ادب

در صحت عقد نكاح معتبر است اينكه دو طرف يعنى زن و شوهر معين شده باشند بطورى كه از غير متمايز است اينكه دو طرف يعنى زن و شوهر معين شده باشند بطورى كه از غير متمايز باشند حال يا به اينكه نام آنها در عقد برده شود و يا به اشاره و توصيف آن زن از غير او آن مرد از غير او تمايز پيدا كنند و در عقد معتبر است كه عاقد قصد به مضمون كلمات داشته باشد و مدت و مهریه معلوم باشد و عاقد قصد همان معلوم را نماید. آنچه بیان کردید از صیغه عقد،صحیح است.

امام خمینی،تحریرالوسیله،احکام نکاح

باسلام و تشکر از پاسخ شما
پس در عقد موقت و دائم لازم نیست اسم برده بشه فقط همینکه معلوم بشه کی به عقد کی در میاد مهمه؟
یا این مورد فقط برای عقد موقت است؟
باتشکر

user;410324 نوشت:
باسلام و تشکر از پاسخ شما
پس در عقد موقت و دائم لازم نیست اسم برده بشه فقط همینکه معلوم بشه کی به عقد کی در میاد مهمه؟
یا این مورد فقط برای عقد موقت است؟
باتشکر

با سلام و احترام مجدد

در عقد موقت و دائم همین که زن و مردی که به عقد یکدیگر درمی آیند مشخص باشد کافی است.

موفق و موید باشید.

باسلام و خسته نباشید

1- اگر برای من زنگ بزنند که تلفنی صیغه عقد موقت رو بخونم به زن بگم که
آیا مایلی که وکیل تو بشم و تو رو به عقد موقت آقای فلان با مهریه اینقدر و زمان آنقدر،در بیارم؟ و اون بله بگه
آقا هم شرایط رو قبول کنه
بعد بگم: زَوَّجْتُ مُوَكِّلَتِي مُوَكِّلَكَ فِي المُدَّةِ المَعْلُومَةِ عَلَى المَهْرِ المَعْلُومِ بعد بدون فاصله از طرف مرد بگم قَبِلْتُ التَّزْوِيجَ لِمُوَكِّلِي هكَذا صحیح است؟

2- این روش رو با همین الفاظ آیت الله مکارم، سیستانی، حضرت آقا، آیت الله خراسانی و سایر مراجع قبول دارند؟

3- لازم نیست حتماً اسم زن و مرد گفته بشه؟ همینقدر که مشخص بشه از پشت تلفن که کی به عقد کی در میاد درسته؟

4- اگر وکالت از طرفین بگیرم و زمان و مهریه رو برای ازدواج موقت بفهمم، گوشی رو قطع کنم؛ صیغه رو دو دقیقه بعد بخونم؛ (و به اونا بگم 2 دقیقه بعد شما به هم محرمید_ بعد این کارها رو انجام بدم) اشکالی ندارد؟

5- عاقد باید صرف و نحو، در کنار قصد انشاء بلد باشد؟ یعنی اگر من عربی بلد نباشم و معانی الفاظ را ندانم، ولی بدانم که جمله اول مال زن هست دومی مال مرد و با این صیغه این دو با هم محرم میشوند، کافیست؟

6- اگر باید حد اقل معانی الفاظ را بلد باشد، اگر به صورت اجمالی بلد باشم همینقدر که جمله زَوَّجْتُ مُوَكِّلَتِي مُوَكِّلَكَ فِي المُدَّةِ المَعْلُومَةِ عَلَى المَهْرِ المَعْلُومِ یعنی به تزویج در آوردم موکل زن خودم را به موکل مرد خودم در مدت معلوم و با مهریه معلوم
و با گفتن جمله دوم از طرف مرد قَبِلْتُ التَّزْوِيجَ لِمُوَكِّلِي هكَذا یعنی قبول کردم این ازدواج را برای موکل مرد خودم. کافیست؟

لطفا به اساس شماره دونه دونه، مشخص جواب بدید.
ممنونم

user;529085 نوشت:
باسلام و خسته نباشید

1- اگر برای من زنگ بزنند که تلفنی صیغه عقد موقت رو بخونم به زن بگم که
آیا مایلی که وکیل تو بشم و تو رو به عقد موقت آقای فلان با مهریه اینقدر و زمان آنقدر،در بیارم؟ و اون بله بگه
آقا هم شرایط رو قبول کنه
بعد بگم: زَوَّجْتُ مُوَكِّلَتِي مُوَكِّلَكَ فِي المُدَّةِ المَعْلُومَةِ عَلَى المَهْرِ المَعْلُومِ بعد بدون فاصله از طرف مرد بگم قَبِلْتُ التَّزْوِيجَ لِمُوَكِّلِي هكَذا صحیح است؟

2- این روش رو با همین الفاظ آیت الله مکارم، سیستانی، حضرت آقا، آیت الله خراسانی و سایر مراجع قبول دارند؟

3- لازم نیست حتماً اسم زن و مرد گفته بشه؟ همینقدر که مشخص بشه از پشت تلفن که کی به عقد کی در میاد درسته؟

4- اگر وکالت از طرفین بگیرم و زمان و مهریه رو برای ازدواج موقت بفهمم، گوشی رو قطع کنم؛ صیغه رو دو دقیقه بعد بخونم؛ (و به اونا بگم 2 دقیقه بعد شما به هم محرمید_ بعد این کارها رو انجام بدم) اشکالی ندارد؟

5- عاقد باید صرف و نحو، در کنار قصد انشاء بلد باشد؟ یعنی اگر من عربی بلد نباشم و معانی الفاظ را ندانم، ولی بدانم که جمله اول مال زن هست دومی مال مرد و با این صیغه این دو با هم محرم میشوند، کافیست؟

6- اگر باید حد اقل معانی الفاظ را بلد باشد، اگر به صورت اجمالی بلد باشم همینقدر که جمله زَوَّجْتُ مُوَكِّلَتِي مُوَكِّلَكَ فِي المُدَّةِ المَعْلُومَةِ عَلَى المَهْرِ المَعْلُومِ یعنی به تزویج در آوردم موکل زن خودم را به موکل مرد خودم در مدت معلوم و با مهریه معلوم
و با گفتن جمله دوم از طرف مرد قَبِلْتُ التَّزْوِيجَ لِمُوَكِّلِي هكَذا یعنی قبول کردم این ازدواج را برای موکل مرد خودم. کافیست؟

لطفا به اساس شماره دونه دونه، مشخص جواب بدید.
ممنونم

با سلام و عرض ادب

1. عبارت زَوَّجْتُ مُوَكِّلَتِي مُوَكِّلِی فِي المُدَّةِ المَعْلُومَةِ عَلَى المَهْرِ المَعْلُومِ / قَبِلْتُ التَّزْوِيجَ لِمُوَكِّلِي هكَذا صحیح است.
2.بله قبول دارند.
3.اسم لازم نیست همین مقدار که طرفین مشخص باشد کافی است.
4.اشکال ندارد.
5.دانستن صرف و نحو لازم نیست همان قصد انشا کافی است.
6.بله صحیح است.

استفتا از دفاتر آیات عظام

[="Navy"]

user;388627 نوشت:
لِمُوَكِّلي - برای وکیلم

وكيل كه خود شما هستيد، اون «براي موکِّلم» هست.[/]

ضمن تشکر از استاد نور عزیز

خیلی عذر میخوام چون من وکیل عروس و داماد میشوم؛ به جای

زَوَّجْتُ مُوَكِّلَتِي مُوَكِّلَكَ فِي المُدَّةِ المَعْلُومَةِ عَلَى المَهْرِ المَعْلُومِ / قَبِلْتُ التَّزْوِيجَ لِمُوَكِّلِي هكَذا

باید بگم

زَوَّجْتُ مُوَكِّلَتِي مُوَكِّلِی فِي المُدَّةِ المَعْلُومَةِ عَلَى المَهْرِ المَعْلُومِ / قَبِلْتُ التَّزْوِيجَ لِمُوَكِّلِي هكَذا

درسته؟

user;531779 نوشت:
ضمن تشکر از استاد نور عزیز

خیلی عذر میخوام چون من وکیل عروس و داماد میشوم؛ به جای

زَوَّجْتُ مُوَكِّلَتِي مُوَكِّلَكَ فِي المُدَّةِ المَعْلُومَةِ عَلَى المَهْرِ المَعْلُومِ / قَبِلْتُ التَّزْوِيجَ لِمُوَكِّلِي هكَذا

باید بگم

زَوَّجْتُ مُوَكِّلَتِي مُوَكِّلِی فِي المُدَّةِ المَعْلُومَةِ عَلَى المَهْرِ المَعْلُومِ / قَبِلْتُ التَّزْوِيجَ لِمُوَكِّلِي هكَذا

درسته؟

جاي اين موکّلتي و موکّلي در هر دو عبارت، پس و پيش بشه، بنابراين در عبارت دوّم خواهيم داشت:

[=arial black] زوّجتُ موکّلي فلاناً (مثلا «عليّاً») موکّلَتي فلانةَ (مثلا: فاطمةَ) في المدّة.....

user;531779 نوشت:

با سلام و عرض ادب

این عبارت صحیح است.

موفق و موید باشید

موضوع قفل شده است