آیا این خودکشی نیست؟!

تب‌های اولیه

13 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
آیا این خودکشی نیست؟!

بنده دوستی دارم که افسردگی شدید داره و بستری هم بوده و میگه که دیگه از زندگی خسته شده و میگه یک ماه دیگه دقیقا میشه یک سال که از خدا خواسته که جونش رو بگیره و حالا میگه اگه تا یک ماه دیگه نمیره تصمیمی رو که داره عملی میکنه. میگه میخواد بره کربلا و از اونجا بره کاظمین و شعارهای شیعی بده تا سنی ها بکشنش! هر کاری هم کردم تا منصرفش کنم موفق نشدم به خانوادش هم دسترسی ندارم تا کاری کنم که اونها مانعش بشن. خودش میگه شاید شهید نباشم اما خودکشی هم نکردم!

آیا چنین کاری خودکشی نیست؟! هنوز گذرنامش رو نگرفته چگونه میتونم مانعش بشم؟

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد امیدوار

m@hdi;388148 نوشت:
بنده دوستی دارم که افسردگی شدید داره و بستری هم بوده و میگه که دیگه از زندگی خسته شده و میگه یک ماه دیگه دقیقا میشه یک سال که از خدا خواسته که جونش رو بگیره و حالا میگه اگه تا یک ماه دیگه نمیره تصمیمی رو که داره عملی میکنه. میگه میخواد بره کربلا و از اونجا بره کاظمین و شعارهای شیعی بده تا سنی ها بکشنش! هر کاری هم کردم تا منصرفش کنم موفق نشدم به خانوادش هم دسترسی ندارم تا کاری کنم که اونها مانعش بشن. خودش میگه شاید شهید نباشم اما خودکشی هم نکردم!

بسمه‌تعالي
با عرض سلام و تحيت محضر حضرتعالي و پوزش بابت تاخير
متاسفانه همانطور كه فرمده‌ايد چنين توقع و درخواستي از خداي متعال بيانگر افسردگي فرد است كه طبعا نياز به مراقبتهاي پزشكي و باليني دارد.
ضمن تشكر از مسوليت پذيري حضرتعالي، شايسته است به ايشان كمك شود تا روند درماني خود را ادامه داده و داروهاي تج.يز شده را مصرف كنند. تفريح، مسافرت، خنده، حضور در جمع، دلگرمي و همدلي و... براي تقويت روحيه ايشان مفيد است.
اما در ارتباط با موضوع و سوال مطرح شده، لازم است جواب دقيق اين مسئله از كارشناس محترم احكام پرسيده شود، اما بر حسب اينكه حفظ جان واجب است، اگرچه بر اين رفتار وي اطلاق خودكشي نشود ولي چنين اقدامي حرام است.

و آخر دعوانا ان الحمدالله رب العالمين

به نظر من انسان باید به چندتا سوال اساسی تو زندگی پاسخ محکم به خودش بده تا دچار هیچ افسردگی و بیماری های روانی دیگه نمیشه
1.هدف از خلقت من چی بوده؟ برای ازمایش خلق شده ام تا تا با اختیاری که دارم به سوی معبود میروم یا به سوی پلیدی
2.وظیفه ی اصلی من چیست؟ معشوق اصلی رو بشناسم و هر قدر توان دارم بندگی کنم
با این استدلال من تا اون اجل حتمی خواهم بود و بندگی خواهم کرد و برای خودم اجل معلق درست نمیکنم
چون با خودکشی زمان اجل خود رو کاهش خواهم داد و این برابر است با کم شدن مقدار بندگی من لذا من هیچ وقت افسرده نخواهم شد و فکر خودکشی هم به سر من خطور
نخواهد کرد

اميدوار;391259 نوشت:
اگرچه بر اين رفتار وي اطلاق خودكشي نشود ولي چنين اقدامي حرام است.

به نظر من که این کار فرقی با خودکشی نمیکند. حالا به جناب طاهر میگویم به یکی از کارشناسان احکام بگوید به این سوال پاسخ دهد.

بسم الله
خب فکر کنم که اینکار از خودکشی هم بدتر باشه!
چونکه که شما نیت و هدفت همون خود کشیه فقط اینجا وسیله عوض شده.
وسیله ایکه هم سنیان و وهابیان را (با کشتن شما فرد شیعه ) به دیگر شیعیان حریص تر میکنه و جسارت اونها به مراتب بیشتر خواهد شد.و اینکه اگر حساسیت و انزجار و نفرت اونها از ما شیعیان بواسطه ی عمل شما بیشتر بشه شما مقصر خواهید بود.
در هر حال اگر خیلی راغبید میتونید توی اعزام نیرو به سوریه برای جنگ با تکفیریها شرکت کنید.
یا علی مدد.

سید حسین موسوی;391491 نوشت:
در هر حال اگر خیلی راغبید میتونید توی اعزام نیرو به سوریه برای جنگ با تکفیریها شرکت کنید.

من میخوام دوستم نمیره این راه حله که شما میدید؟!

سلام علیکم

طبق نظر رهبری:

هر کاری چه به مباشرت(مثل اینکه شخص کاری کندکه بمیرد) یابه تسبیب (مثل اینکه کاری کند که او را بکشند مثل اینکه شخصی را بکشد تا او را از بابت قصاص بکشند یا در جایی که وظیفه تقیه است کاری کند که موجب کشته شدنش بشود ) حرام است.

منبع:استفتاء از دفتر رهبری

شفا;391800 نوشت:
هر کاری چه به مباشرت(مثل اینکه شخص کاری کندکه بمیرد) یابه تسبیب (مثل اینکه کاری کند که او را بکشند مثل اینکه شخصی را بکشد تا او را از بابت قصاص بکشند یا در جایی که وظیفه تقیه است کاری کند که موجب کشته شدنش بشود ) حرام است.

آدم بخاطر انجام یک فعل حرام که به جهنم نمیرود اما بخاطر خودکشی میرود. سوال من این است که انجام این کار فقط حرام است یا خدا با آن همانند خودکشی رفتار میکند؟

m@hdi;391857 نوشت:
آدم بخاطر انجام یک فعل حرام که به جهنم نمیرود اما بخاطر خودکشی میرود. سوال من این است که انجام این کار فقط حرام است یا خدا با آن همانند خودکشی رفتار میکند؟

سلام عليكم

سوال در اين است كه اين كار حرام است وامامقدار عذاب كدام نوع از خودكشي بيشتر است خدا ميداند.

امانكته اي كه مي ماند اين است كه نوع دوم از خود كشي به صورتي كه جايي كه وظيفه شخص تقيه است تقيه نكند اگر خود را بكشتن بدهدومساله به همين جا تمام شود همان كه گفتيم است اما اگر باعث اختلاف بين شيعه وسني شود يا سبب شود بواسطه اين كار شخصي، افراد ديگري را هم بكشند در گناه كشتن آنها نيز شريك خواهد بود.

m@hdi;388148 نوشت:

به جای این کار اگر سوریه بره خیلی بهتره .هم چند تا وهابی میکشه هم اگرم کشته بشه شهید شده

سلام عليكم
جمع بندي اين موضوع

1-بنده دوستی دارم که افسردگی شدید داره و بستری هم بوده و میگه که دیگه از زندگی خسته شده و میگه یک ماه دیگه دقیقا میشه یک سال که از خدا خواسته که جونش رو بگیره و حالا میگه اگه تا یک ماه دیگه نمیره تصمیمی رو که داره عملی میکنه. میگه میخواد بره کربلا و از اونجا بره کاظمین و شعارهای شیعی بده تا سنی ها بکشنش! هر کاری هم کردم تا منصرفش کنم موفق نشدم به خانوادش هم دسترسی ندارم تا کاری کنم که اونها مانعش بشن. خودش میگه شاید شهید نباشم اما خودکشی هم نکردم!

ج:سلام علیکم
طبق نظر رهبری:
هر کاری چه به مباشرت(مثل اینکه شخص کاری کندکه بمیرد) یابه تسبیب (مثل اینکه کاری کند که او را بکشند مثل اینکه شخصی را بکشد تا او را از بابت قصاص بکشند یا در جایی که وظیفه تقیه است کاری کند که موجب کشته شدنش بشود ) حرام است.1

2-آدم بخاطر انجام یک فعل حرام که به جهنم نمیرود اما بخاطر خودکشی میرود. سوال من این است که انجام این کار فقط حرام است یا خدا با آن همانند خودکشی رفتار میکند؟

ج:سلام عليكم
سوال در اين است كه اين كار حرام است وامامقدار عذاب كدام نوع از خودكشي بيشتر است خدا ميداند.
امانكته اي كه مي ماند اين است كه نوع دوم از خود كشي به صورتي كه جايي كه وظيفه شخص تقيه است تقيه نكند اگر خود را بكشتن بدهدومساله به همين جا تمام شود همان كه گفتيم است اما اگر باعث اختلاف بين شيعه وسني شود يا سبب شود بواسطه اين كار شخصي، افراد ديگري را هم بكشند در گناه كشتن آنها نيز شريك خواهد بود.
2

منبع:2و1-استفتاء از دفتر رهبری،قم

موضوع قفل شده است