جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: ایا امام صادق (ع) موسس مذهب شیعه است؟

 1. #1

  عضویت
  جنسیت فروردين ۱۳۹۱
  نوشته
  497
  حضور
  8 روز 21 ساعت 23 دقیقه
  دریافت
  8
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  1547

  تعجب ایا امام صادق (ع) موسس مذهب شیعه است؟
  امام جعفر صادق علیه السلام موسس مذهب شیعه؟؟؟!
  این جمله را شاید بارها شنیده باشید و باید عرض کنم که استفاده کلمه موسس در برابر نام امام جعفر صادق علیه السلام کاملا اشتباه است.

  شاید بگید چرا؟

  به این مثال دقت کنید:

  فرض کنید سایت اسک دین توسط علی ساخته شده، یعنی علی موسس سایت اسک دین هست؛ این مفهومو میرسونه قبل علی سایتی بنام اسک دین وجود نداشته!

  وقتی هم که میگید موسس مذهب شیعه امام جعفر صادق ع هستند، این معنی رو میده که قبل امام جعفر صادق ع اصلا شیعه ای و مذهبی بنام شیعه وجود نداشته...

  افتخار بر این داریم که موسس مذهب ما، حضرت محمد صلی الله علی و آله وسلم هستند که تمامی جزئیات آن از خدا گرفته شده، امامان ادامه دهنده راه حضرت پیامبر ص هستند.

  (این اشتباه به این خاطر رخ داده است که در زمان امام جعفر صادق علیه السلام مذهب تشیع پیشرفت بیشتری داشته است)
  ویرایش توسط صادق : ۱۳۹۲/۰۶/۰۹ در ساعت ۱۱:۱۶

 2. صلوات ها 11


 3. #2

  عضویت
  جنسیت بهمن ۱۳۹۱
  نوشته
  3,942
  حضور
  21 روز 10 ساعت 12 دقیقه
  دریافت
  1
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  11090  با نام الله


  ایا امام صادق (ع) موسس مذهب شیعه است؟

  کارشناس بحث: استاد صادق


  دلی که نشد خانه یاس نرگس

  خراب است و و یران صفایی ندارد
 4. صلوات ها 6


 5. #3

  عضویت
  جنسیت تير ۱۳۹۲
  نوشته
  8,356
  حضور
  200 روز 12 ساعت 7 دقیقه
  دریافت
  1
  آپلود
  0
  گالری
  1
  صلوات
  29046  [QUOTE=user;388010]امام جعفر صادق علیه السلام موسس مذهب شیعه؟؟؟!
  این جمله را شاید بارها شنیده باشید و باید عرض کنم که استفاده کلمه موسس در برابر نام امام جعفر صادق علیه السلام کاملا اشتباه است.
  شاید بگید چرا؟
  به این مثال دقت کنید:
  فرض کنید سایت اسک دین توسط علی ساخته شده، یعنی علی موسس سایت اسک دین هست؛ این مفهومو میرسونه قبل علی سایتی بنام اسک دین وجود نداشته!
  وقتی هم که میگید موسس مذهب شیعه امام جعفر صادق ع هستند، این معنی رو میده که قبل امام جعفر صادق ع اصلا شیعه ای و مذهبی بنام شیعه وجود نداشته...
  افتخار بر این داریم که موسس مذهب ما، حضرت محمد صلی الله علی و آله وسلم هستند که تمامی جزئیات آن از خدا گرفته شده، امامان ادامه دهنده راه حضرت پیامبر ص هستند.
  (این اشتباه به این خاطر رخ داده است که در زمان امام جعفر صادق علیه السلام مذهب تشیع پیشرفت بیشتری داشته است)[/QUOTE]
  پاسخ :
  با سلام وتقدیر از دقت نظر شما .
  از نظر ی که شما تحلیل کرده اید حق با شما است . ولی چون امام صادق ع شارح مکتب شیعه است و اکثر قریب به اتفاق احکام فقهی شیعه در روایات آن حضرت آمده لذا ایشان در واقع در بخش شارح بودن موسس است به این تناسب آن حضرت موسس گفته می شود. در هر صورت تذکر شما درست است .


 6. صلوات ها 13


 7. #4

  عضویت
  جنسیت فروردين ۱۳۹۱
  نوشته
  497
  حضور
  8 روز 21 ساعت 23 دقیقه
  دریافت
  8
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  1547  علیک سلام
  منظور شما از شارح بودن، تشریح کننده مذهب هست؟

 8. صلوات ها 3


 9. #5

  عضویت
  جنسیت بهمن ۱۳۹۱
  نوشته
  6,787
  حضور
  112 روز 22 ساعت 15 دقیقه
  دریافت
  20
  آپلود
  4
  گالری
  1594
  صلوات
  37612  سلام
  با اجازه من یه مطلبی بگم !!!
  فکر نکنم کلمه موسس در اینجا به معنای لغوی خود به کار رفته باشه بلکه معنای اصطلاحی آن مد نظر است.
  مثالی میزنم:
  امام خمینی(ره) بنیانگذار(به نوعی موسس انقلاب اسلامی) در ایران هستند .یعنی تا قبل از اینکه امام (ره) انقلاب اسلامی در ایران را بنیانگذاری کنند اسلام وجود نداشته؟! بوده اما به خاطر خفقان محیط علنی نبوده و امام (ره) بنیانگذار انقلاب شدند و از آن به بعد انقلاب اسلامی علنی تر شد.
  فکر کنم لفظ موسس هم که برای امام صادق(ع) به کار میبریم همینگونه باشد.


  نتیجه اش زیباست وقتی این دو را پیوند می زنیم؛


  اینکه فرمودند: زکات زیبایی، پاکدامنی ست

  و اینکه پرداخت زکات دارائیت را افزون می کند

  حالا آنان که زیبایی بیشتر می خواهند، بسم الله
 10. صلوات ها 3


 11. #6

  عضویت
  جنسیت فروردين ۱۳۹۱
  نوشته
  497
  حضور
  8 روز 21 ساعت 23 دقیقه
  دریافت
  8
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  1547  بعضی ها طعنه میزنن میگن شما میگید موسس مذهب شیعه امام صادق ع هست پس قبل امام صادق شیعه ای نبوده و ... از این حرفای چرت!
  لذا صلاح نیست گفته بشه _ به نظر بنده

 12. صلوات ها 3


 13. #7

  عضویت
  جنسیت اسفند ۱۳۹۱
  علاقه
  مطالعه
  نوشته
  1,007
  حضور
  69 روز 20 ساعت 3 دقیقه
  دریافت
  43
  آپلود
  28
  گالری
  50
  صلوات
  6219

  مطلب رئیس مذهب
  بسم الله الرحمن الرحیم
  سلام علیکم

  اگر بخواهیم از نگاهی غیر شیعی درباره جایگاه امام جعفر صادق (ع) سخن بگوییم، بی هیچ تردیدی باید ایشان را شخصیتی درخشان و هوشمند بدانیم که توانست اقلیّت کم قدرتی را در برابر سیستم خودکامه و بی رحم بنی امیه و بنی عباس حفظ کرده و جاودانه کند.
  آنچه که امروز به عنوان میراث حدیثی شیعه در دست داریم، بیش از همه مدیون تلاش فرهنگی امام ششم است که سبب شده از همان دوران به «شیعه جعفری» شناخته شویم. پیشوای ششم شیعه از ویژگی های منحصر به فردی برخوردار بود که او را محبوب همه مسلمانان عصر خود قرار داده بود. در جامعه ای که هنوز علایق قبیله ای خود را حفظ کرده بود و نیز همچون زمانه ما اکثریت مسلمانان را اهل سنت تشکیل می دادند، رهبری شیعه در اختیار کسی قرار گرفت که مادر بزرگوارش از نوادگان خلیفه اول مسلمانان و یار غار پیامبر بود و از همین رو پیشاپیش، همه مسلمانان نگاه مثبتی به ایشان داشتند. (۱) تلاش های علمی و فرهنگی امام محمد باقر (ع) نیز زمینه خوبی برای نهضت بزرگ فرهنگی فرزند بزرگوارش پدید آورده بود. امام صادق در زمانه حساس و حائز اهمیتی می زیست و با هوشمندی و تدبیر توانست فرصت ها را به یک عامل مهم برای ماندگاری شیعه تبدیل کند. اگرچه برخی از نویسندگان معاصر همچون احمد کسروی با نگاه وارونه و دید منفی به تلاش های فرهنگی امام ششم نگریسته وآن را منفعلانه و در راستای سکوت در برابر حکام وقت دانسته اند،(۲) ولی اندک نگاه منصفانه و غیر مغرضانه کافی است که به اهمیت استراتژی زیرکانه و خردمندانه پیشوای بزرگ شیعه پی ببریم. همین که امام صادق در دوران حیاتش از سوی همه فرهیختگان و اندیشمندان جهان اسلام ستایش شده و به دانش و فضیلت مشهور بودند، می تواند قرینه خوبی بر عمق نفوذ و موفقیت تاکتیک های ایشان باشد.

  امامت ایشان از دوره اوج اقتدار و استبداد امویان آغاز شده و با تضعیف آنان و سرانجام سقوط بنی امیه به برپایی خلافت دیرپای عباسی منتهی شد. از همین رو امام صادق دوره­های مختلفی را پشت سر گذاشت و فرصت­های طلایی و درخشانی را به دست آورد. بدون شک اگر ذکاوت، دور اندیشی و خردگرایی ایشان نبود، شیعه نیز اسیر جو زمانه می شد و با افراط در مبارزه مسلحانه و سیاسی باقی مانده توان و نیروی خود را می باخت. در آن روزگار پر آشوب که بنی امیه در سراشیبی سقوط قرار گرفته بود، همگان از امام صادق که مورد احترام قاطبه مسلمین بود و جایگاه رفیع علمی و معنوی داشت، انتظار داشتند که رهبری مبارزه مسلحانه را بر عهده بگیرد و کار را یکسره کند. (۳) نفوذ کاریزماتیک ایشان تاحدی بود که شورشیان هوادار بنی عباس و ابومسلم سعی فراوانی داشتند که از آن بهره برداری کنند. (۴)

  درباره موضع سیاسی امام صادق، روایات متفاوتی ذکر شده است. برخی از آنها حاکی از دید مثبت امام به مبارزات مسلحانه شیعیان پرشوری چون زید بن علی (ع) است،(۵) و برخی نیز بیانگر مخالفت قاطع امام با هرگونه مبارزه نظامی شیعه و نیز منع از همکاری شیعیان با گروه های شورشی است. (۶) ولی آنچه که در عمل دیده شد، کناره گیری قطعی ایشان از هرگونه اقدام نظامی و یا مخالفت علنی سیاسی با حاکمان وقت بود. تا جایی که نویسنده سنی مذهبی چون شهرستانی در ملل و نحل خود، ضمن بیان فضایل بی نظیر علمی و علمی امام صادق، موضع سیاسی ایشان را اینگونه وصف و تحسین می کند که «ما تعرض للأمامة قطّ» هرگز درصدد کسب قدرت برنیامد. (۷) در منابع شیعی نیز اخبار متعددی گزارش شده که ایشان تأکید می کرده که مثلاً اگر ۱۷ پیرو واقعی داشتند، حتماً قیام می کردند. (۸)

  امتناع عمدی و پیاپی امام صادق از مشارکت در شورش های مسلحانه سبب شد که نیورهای پر شور مخالف حکومت، جذب قیام های مسلحانه ساداتی چون زید و نفس زکیه شوند. زید از سوی سادات حسینی و نفس زکیه از نسل سادات حسنی توانستند شیعیان جنگجوی فراوانی را گرد آورند و سرانجام نیز به مرگ دردناک و مظلومانه ای شکست خورده و ناکام شدند. سرنوشت همه شورش های نظامی همانگونه که امام صادق با هوشمندی و دور اندیشی خود پیش بینی کرده بودند، چیزی جز شکست تلخ و افزایش فشار بر باقی شیعیان نبود. (۹)

  نکته مهمی که در استراتژی امام صادق پیداست، تلاش بی شائبه و جدی ایشان برای زدوده شدن پدیده «قهرمان سازی» و «منجی گرایی» از شیعیان آن قرن بود. ایشان قاطعانه ظهور منجی موعود خاندان پیامبر را در زمانه خود رد می کرد و تأکید می نمود که «قائم آل محمد» نیست. (۱۰) این تلاش ها به حدی بود که برای نسل های بعدی شیعه نیز هرگونه تلاشی برای کسب قدرت، امری ناپسند و دخالت در کار مهدی موعود قلمداد شده است. این ابهام اکنون نیز برای برخی صاحب نظران دینی مطرح است که آیا تکشیل حکومت اسلامی در زمان غیبت جایز است؟ ریشه این پرسش جنجال برانگیز به تحولات عصر امام صادق برمی گردد. امام ششم شیعه موفق شد که ذهن شیعه را نسبت به عدم امکان دست یابی قریب الوقوع به قدرت روشن کند و آنها را با واقعیت جاری جامعه آشنا نماید. این سیاست امام صادق از سویی توانست از حساسیت فوق العاده حکام وقت نسبت به خطرناک بودن شیعه بکاهد و از سوی دیگر این فرصت را در احتیار امام و نزدیکانش قرار دهد که با بهره گیری از کاهش نسبی بدبینی حاکمان به فعالیت های شیعه و نیز استفاده هوشیارانه از فرصت جدال امویان و عباسیان به تعمیق باورهای اعتقادی و فرهنگی شیعیان اقدام کنند. سال های ستیز امویان با شورشیان عباسی، به دوران شکوفایی بی نظیر فکری شیعه تبدیل شد و حیات ابدی این اقلیت کم شمار را تضمین کرد. تا آن زمان هرگز چنین فرصتی نصیب پیشوایان شیعه نشده بود. دهه های نخست اسلام نیز به جدال های طایفه­ای و عقیدتی سپری شد و سطح فرهنگی و علمی توده های مسلمان نیز در حدی نبود که بتواند تحمل رشد عمیق علمی را داشته باشد. با روی کار آمدن بنی امیه نیز تمام روزنه­های امید شیعه یکی پس از دیگری بسته شد. حتی با وجود آنکه امام سجاد (ع) به دلیل رسوایی بزرگی که یزید در کربلا آفرید، تا حدود زیادی مورد احترام ظاهری حکام وقت قرار داشت، اما فشارهای سیاسی به حدی بود که ایشان «تاکتیک دعا» را برای آموزش غیر مستقیم فکری و علمی شیعیان برگزید. اما دوران زوال بنی امیه به تدریج فرا رسید و امام باقر به عنوان آخرین بازمانده فاجعه عاشورا شاهد گشایش تدریجی فضای سیاسی بود. از همین رو نخستین جرقه های حرکت علمی شیعه از زمان ایشان زده شد و با تلاش و مجاهدت امام صادق به اوج رسید. جنبش علمی امام ششم مرزهای شیعه را درنوردیده و به مذاهب گوناگون اسلامی رسیده بود. برخی از سران و ائمه مذاهب بزرگ اهل سنت از دانش آموختگان مکتب علمی ایشان بوده اند. بردباری و روحیه حقیقت جویانه و علمی امام به حدی بود که اندیشمندان دین ستیزی چون ابن ابی العوجاء را به تحسین وامی داشت. (۱۱) کار به جایی رسیده بود که گروه­های جدیدی از غالیان پیدا شدند که به بزرگ نمایی جایگاه امام صادق می­پرداختند و ایشان را تا مرز الوهیت بالا می بردند. (۱۲) در همین دوره بود که فرقه مشهور خطابیه هویدا شد و پیروانی برای خود دست و پا کرد. امام صادق که خطر حرکت های غالیان را به خوبی دریافته بودند، به مبارزه جدی برخاستند و هرگونه ارتباط خود با غلو کنندگان را نفی کردند. (۱۳) با این حال هنوز هم تأثیرات غالیان در فرهنگ دینی ما برجای مانده است. (۱۴) در همان دوره نیز غالیان موفق به ایجاد شکاف جدی شده و ضربات جبران ناپذیری بر فرهنگ شیعه وارد کردند. به حدی که ابوحنیفه از ائمه اهل سنت به پیروانش دستور داد که به سبب وجود غلو، حدیث معتبر غدیر را نقل نکنند. (۱۵) اما بی تردید نمی توان منکر شد که اگر تلاش عظیم فرهنگی امام صادق نبود، غلات به راحتی می توانستند اساس شیعه را منحرف کنند و بهانه خوبی به دست اکثریت بدهند تا به راحتی شیعیان را قلع و قمع کنند. امام صادق حتی آن گروه از شاگردان خود را مشی اعتدالی و مرزبندی بیشتری با غلات داشتند، بیشتر تأیید می­کردند. نمونه بارز این دسته از شاگردان، عبدالله بن ابی یعفور بود که ستایش های کم نظیری درباره وی از قول امام صادق به ما رسیده است. (۱۶) این صحابی نامدار امام صادق نفوذ مردمی فراوانی داشت (۱۷) و بعدها نیز گروهی شیعی به نام یعفوریّه پیدا شدند که به پیروی از وی در جهت اعتدال و میانه روی گام برداشتند. (۱۸)

  اما به جز ابن ابی یعفور، شاگردان برجسته دیگری نیز در مکتب امام صادق پرورش یافتند که می توان هر یک از آنها را از دانشمندان برجسته اسلامی شمرد. زمانه ای که امام صادق در آن می زیست، بستر بسیار مناسبی برای رشد فرهنگی و علمی پدید آورده بود و معلوم هم نبود که پس از آن فرصت چنین مناسبی باز هم پیدا شود. در عمل هم چنین شد و فرصت طلایی عصر امام صادق هیچ گاه تکرار نشد. بنی عباس با وجود آنکه از بستگان نزدیک خاندان علی (ع) بودند، بیش از بنی امیه که دشمنان تاریخی بنی هاشم بودند، بر آنان سخت گرفتند. حتی کسی جرأت نمی کرد به خواستگاری دختران امام کاظم (ع) برود و حصرت فاطمه معصومه مجرد از دنیا رحلت کرد. امام جواد(ع) نیز در سن جوانی به شهادت رسید و دو امام دهم و یازدهم هم در منطقه نظامی سامرا تحت نظر قرار گرفتند و حتی نتوانستند همسری برگزینند و به رسم آن روزگار فرزندانشان از کنیزانشان متولد شدند. پس بی جهت نبود که امام صادق زمانه خود را غنیمت بشمرد و به حمایت های ادعایی دل خوش نکند. اوبه خوبی می دانست که در صورت همراهی با مبارزات مسلحانه عاید چندانی نصیب پیروانش نخواهد کرد. از سوی دیگر در آن روزگار پر بلوا که افکار و عقاید گوناگون از شرق و غرب به جامعه اسلامی هجوم آورده بود، بهترین راه حفظ شیعه، شدت بخشیدن به کار فرهنگی است. او از اشتغال ظالمین به ظالمین سود جست و در سال هایی که فرزندان ابوسفیان و مروان با فرزندان عباس در ستیز بودند، به باز تولید نظریات اعتقادی شیعه پرداخت و نگذاشت که پیروانش در برابر سیل آرا و عقاید رنگارنگ فقهی، فلسفی و کلامی دست خالی بمانند. تلاش این شخصیت بزرگ تاریخ اسلام که عارف و شاعر سنی مذهبی چون عطار نیشابوری او را «مقتدای مطلق» و «شیخ همه الاهیان» می نامید، (۱۹) در قرن های بعدی ثمر داد و مانع از تشتت بیشتر شیعه و اضمحلال آن شد. شیعه که در آن زمان به شدت متشتت شده و به فرقه های گوناگون تقسیم شده بود، سال ها بعد به یکپارچگی نسبی رسید و پیروان امام صادق که به «شیعه جعفری» مشهور شده اند، (۲۰) اکنون اکثریت شیعه را تشکیل داده­اند. این در حالی است که در همان زمان به دلیل عدم همراهی امام صادق با مبارزات مسلحانه شیعیان، برخی تندروهای شیعه نیز ایشان را مورد آزار قرار می دادند. (۲۱)

  شاگردان نامداری چون هشام بن حکم، جابر بن حیان، ابان بن تغلب، عبدالله بن ابی یعفور، معلی بن خنیس، ابوحمزه ثمالی، زرارة بن اعین شیبانی، صفوان بن مهران جمّال اسدی، فضیل بن یسار، ابوبصیر مرادی، یونس بن ظبیان کوفی و ده ها شخصیت بزرگ و راوی معتبر که دستاورد سال­ها تلاش علمی بی نظیر امام صادق بودند و سخن گفتن از هر یک مجال وسیع تری می طلبد. شمار شاگردان جعفر بن محمد صادق(ع) را تا چهار هزار تن ذکر کرده اند. اگرچه به گفته مرحوم علامه دکتر سید جعفر شهیدی، مقصود از این چهار هزار نفر کسانی هستند که به تدریج و جداگانه از امام روایت شنیده و دانش اندوخته اند، نه اینکه این چهار هزار تن همه روزه در محضر او حاضر بوده اند. (۲۲) حتی اگر این تعداد را اغراق آمیز بدانیم، حداقل می­توان آن را نشانه ای از رونق جلسات علمی آن حضرت و استقبال گسترده مسلمانان از محضر ایشان دانست. شاید در تاریخ اسلام هم نتوان مورد مشابهی یافت که تا این اندازه تأثیرگذار و پرافتخار باشد. از همین رو بود که با استقرار و ثبات حکومت عباسی، منصور دوانیقی خلیفه دوم این سلسله تصمیم به برخورد جدی با پسر عمش امام صادق گرفت و پس از تضییقات فراوان، قصد جان او را کرد. اگرچه در بسیاری از منابع شیعه وسنی اشاره ای به شهادت امام صادق نشده است، (۲۳) اما مرحوم شهیدی معتقد است که به احتمال زیاد منصور عباسی اقدام به مسموم کردن پیشوای بزرگ شیعه کرده و ایشان را از سر راه برداشته است. (۲۴)

  امام صادق (ع) ثابت کرد که تنها راه مبارزه با ظلم، مبارزه مسلحانه و کسب قدرت سیاسی نیست. مهم تر از همه اینها اصلاح فرهنگ عمومی و اغنای علمی جامعه است که اثر ماندگارتر و پایدارتری دارد. این پیشوای پارسا و دانا در اواخر قرن اول هجری زاده شد و در میانه قرن دوم در ۶۵ سالگی چشم از جهان فرو بست. بیش از دیگر ائمه شیعه زیست و بیش از همه آنها نیز اجازه سخن گفتن یافت. تجربه ماندگار وی باعث هراس زمامداران شد و پس از او هیچ امامی اجازه چنین اقداماتی نیافت. بنی عباس که با شعارهای شیعه پسند روی کار آمده بود، سهمگین ترین ضربات را به شیعه وارد کرد و همین می تواند نشانه هوشمندی سیاسی امام صادق باشد که نه خود حاضر به تأیید شورش عباسیان شد و نه شیعیان را مجاز به تأیید آنها دانست.
  ______________
  ۱- کافی ۸ : ۳۳۱
  ۲-کسروی در شیعه گری، تا جایی افراط کرده که امام صادق را به انحراف اسلام از مسیر نخستین متهم نموده است.
  ۳-کافی ۱ : ۳۰۷، مناقب ابن شهرآشوب ۳ : ۳۶۲
  ۴-ملل و نحل شهرستانی ۱ : ۱۷۹
  ۵-رجال نجاشی، ص ۱۳۰
  ۶-تاریخ طبری ۷ : ۶۰۳ ، عیون اخبار الرضا ۱ : ۳۱۰
  ۷-ملل و نحل شهرستانی ۱ : ۲۷۲
  ۸-کافی ۲ : ۲۴۲
  ۹-غیبت شیخ طوسی، ص ۲۶۳
  ۱۰-همان
  ۱۱-منتهی الآمال ۲ : ۱۲۵
  ۱۲-فرق الشیعه، صص۵۷ و ۵۹ ، المقالات و الفرق ، صص ۵۱ -۵۵
  ۱۳- مستدرک الوسائل ۱۲ : ۳۱۵
  ۱۴-برای بررسی بیشتر پدیده غلات به کتاب غلو نوشته مرحوم آیت الله نعمت الله صالحی نجف آبادی مراجعه شود.
  ۱۵- أمالی شیخ مفید، ص۲۷
  ۱۶- رجال کشی،ص۲۴۷ و ۲۴۹، مناقب ابن شهر آشوب ۳: ۳۵۴
  ۱۷- مدرسی طباطبایی، مکتب در فرایند تکامل، صص ۷۶ و ۷۷
  ۱۸- فرق الشیعه، ص۶۵
  ۱۹- دکتر محمد استعلامی، گزیده تذکرة الاولیاء، ص۱۲
  ۲۰- کافی ۲ :۷۷ ، قرب الاسناد، ص ۲۷۶
  ۲۱- کافی ۱ : ۳۶۳ ، غیبت شیخ طوسی، ص ۱۱۹
  ۲۲- سید جعفر شهیدی، زندگانی امام صادق(ع)، ص۶۵
  ۲۳- همان، ص۸۵
  ۲۴- همان

  گفتم که مرا برکاتی بفرست
  گفتا که تو اول حسناتی بفرست
  گفتم حسنات من بٌوّد حٌب علی
  گفتا بر جمالش صلواتی بفرست

 14. صلوات ها 2


 15. #8

  عضویت
  جنسیت شهريور ۱۳۹۲
  علاقه
  تحقیق
  نوشته
  2
  حضور
  2 ساعت 15 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات:
  1  مذهب، اسم مکان از ریشه ذهب می باشد. و چون ذهب به معنی رفتن است پس مذهب یعنی « محلّ رفتن » ؛ و محلَ رفتن همان راه است. لذا مذهب یعنی راه. بر این اساس به هر کدام از مسیرهایی که افراد در یک دین پیش می گیرند مذهب گفته می شود.
  تمام مذاهب سالها بعد از رحلت پیامبر اسلام اظهار وجود نمودند و پیش از آن مسلمانان از هیچ یک از مذاهب پیروی نمی کردند، همه از اسلام پیروی می نمودند،
  و از آنجایکه امام صادق (ع) در عصری زندگی می نمود که مذاهب مختلف در عالم اهل سنت شکل گرفته بود و مسلمانان دسته دسته و هرکدام در مسائل کلامی و فقهی از شخصی خاصی تبعیت می نمودند، امام صادق(ع) نیز به عنوان رئیس مذهب شیعیان شناخته شد .
  و در واقع دیدگاه ها و احادیث امام صادق (ع) و ائمه دیگر (ع)اصل اسلام و اصل شریعت است و هیچ تفاوتی با قول و سنت پیامبر اسلام ندارد، یعنی عینی دین است.
  امام صادق (ع) فرمود«حَدِيثِي حَدِيثُ أَبِي وَ حَدِيثُ أَبِي حَدِيثُ جَدّي وَ حَدِيثُ جَدّي حَدِيثُ الْحُسَيْنِ وَ حَدِيثُ الْحُسَيْنِ حَدِيثُ الْحَسَنِ وَ حَدِيثُ الْحَسَنِ حَدِيثُ أَمِيرِ الْمُؤْمِنِينَ ع وَ حَدِيثُ أَمِيرِ الْمُؤْمِنِينَ حَدِيثُ رَسُولِ اللّهِ ص وَ حَدِيثُ رَسُولِ اللّهِ قَوْلُ اللّهِ عَزّ وَ جَلّ؛ حديث من حديث پدرم است و حديث پدرم حديث جدم و حديث جدم حديث حسين و حديث حسين حديث حسن و حديث حسن حديث اميرالمؤمنين و حديث اميرالمؤمنين حديث رسول[1] خدا(ص) و حديث رسول خدا(ص) گفتار خداى عزوجل.
  در حالیکه مذاهب اهل سنت سعی می کند که احکام اسلامی را از راه اجتهاد با قیاس ، استحسان و مصالح مرسله یدست آورند و ممکن است مطابق با واقع باشد یا مخالف با واقع.
  هیچ یک از علمای شیعه معتقد به اجتهاد ائمه(ع) نمی باشند، حتی یکی از علمای بزرگ اهل سنت شاه ولی الله دهلوی نیز به این حقیقت اذعان دارد او در پاسخ به این سوال که چرا اهل سنت از ائمه اهل بیت مذهب ندارد می گوید: دیدگاه ائمه اهل بیت اصل دین و شریعت است و حقیقت دین است و مذهب راه و طریق رسیدن به دین است ممکن صحیح باشد و یا غلط [2]

  [1] .اصولكافىجلد 1 ص :68 رواية: 14

  [2] . تحفه اثنا عشریه ص 345

  ویرایش توسط محمدی : ۱۳۹۲/۰۶/۱۹ در ساعت ۲۳:۳۲ دلیل: کوچک بودن فونت

 16. صلوات


 17. #9

  عضویت
  جنسیت تير ۱۳۹۲
  نوشته
  8,356
  حضور
  200 روز 12 ساعت 7 دقیقه
  دریافت
  1
  آپلود
  0
  گالری
  1
  صلوات
  29046

  جمع بندی

  سوال :
  ایا امام صادق (ع) موسس مذهب شیعه است؟


  پاسخ :
  مذهب،
  اسم مکان از ریشه ذهب می باشد. و چون ذهب به معنی رفتن است پس مذهب یعنی « محلّ رفتن » ؛ و محلَ رفتن همان راه است. لذا مذهب یعنی راه. بر این اساس به هر کدام از مسیرهایی که افراد در یک دین پیش می گیرند مذهب گفته می شود.  تمام مذاهب سالها بعد از رحلت پیامبر اسلام اظهار وجود نمودند و پیش از آن مسلمانان از هیچ یک از مذاهب پیروی نمی کردند، همه از اسلام پیروی می نمودند،

  و به علت اینکه امام صادق (ع) در عصری زندگی می نمود که مذاهب مختلف در عالم اهل سنت شکل گرفته بود و مسلمانان دسته دسته و هرکدام در مسائل کلامی و فقهی از شخصی خاصی تبعیت می نمودند، امام صادق(ع) نیز به عنوان رئیس مذهب شیعیان شناخته شد .

  و در واقع دیدگاه ها و احادیث امام صادق (ع) و ائمه دیگر (ع)اصل اسلام و اصل شریعت است و هیچ تفاوتی با قول و سنت پیامبر اسلام ندارد، یعنی عینی دین است.

  امام صادق (ع) فرمود«حَدِيثِي حَدِيثُ أَبِي وَ حَدِيثُ أَبِي حَدِيثُ جَدّي وَ حَدِيثُ جَدّي حَدِيثُ الْحُسَيْنِ وَ حَدِيثُ الْحُسَيْنِ حَدِيثُ الْحَسَنِ وَ حَدِيثُ الْحَسَنِ حَدِيثُ أَمِيرِ الْمُؤْمِنِينَ ع وَ حَدِيثُ أَمِيرِ الْمُؤْمِنِينَ حَدِيثُ رَسُولِ اللّهِ ص وَ حَدِيثُ رَسُولِ اللّهِ قَوْلُ اللّهِ عَزّ وَ جَلّ؛ حديث من حديث پدرم است و حديث پدرم حديث جدم و حديث جدم حديث حسين و حديث حسين حديث حسن و حديث حسن حديث اميرالمؤمنين و حديث اميرالمؤمنين حديث رسول[1] خدا(ص) و حديث رسول خدا(ص) گفتار خداى عزوجل.

  در حالیکه مذاهب اهل سنت سعی می کند که احکام اسلامی را از راه اجتهاد با قیاس ، استحسان و مصالح مرسله یدست آورند و ممکن است مطابق با واقع باشد یا مخالف با واقع.

  هیچ یک از علمای شیعه معتقد به اجتهاد ائمه(ع) نمی باشند، حتی یکی از علمای بزرگ اهل سنت شاه ولی الله دهلوی نیز به این حقیقت اذعان دارد او در پاسخ به این سوال که چرا اهل سنت از ائمه اهل بیت مذهب ندارد می گوید: دیدگاه ائمه اهل بیت اصل دین و شریعت است و حقیقت دین است و مذهب راه و طریق رسیدن به دین است ممکن صحیح باشد و یا غلط [2]


  .کلینی . اصولكافى نشر دار الکتب الاسلامیه تهران . 1380 ق . جلد 1 ص :68 رواية: 14

  [2] . تحفه اثنا عشریه نشر دار العلمیه تهران . بی تا ص 345

  ویرایش توسط مدیر تدوین : ۱۳۹۵/۰۵/۰۸ در ساعت ۰۱:۲۸

 18. صلوات


 19. #10

  عضویت
  جنسیت تير ۱۳۹۲
  نوشته
  8,356
  حضور
  200 روز 12 ساعت 7 دقیقه
  دریافت
  1
  آپلود
  0
  گالری
  1
  صلوات
  29046

  جمع بندی .


  سوال :
  ایا امام صادق (ع) موسس مذهب شیعه است؟


  جواب :اگر بخواهیم از نگاهی غیر شیعی درباره جایگاه امام جعفر صادق (ع) سخن بگوییم، بی هیچ تردیدی باید ایشان را شخصیتی درخشان و هوشمند بدانیم که توانست اقلیّت کم قدرتی را در برابر سیستم خودکامه و بی رحم بنی امیه و بنی عباس حفظ کرده و جاودانه کند.
  آنچه که امروز به عنوان میراث حدیثی شیعه در دست داریم، بیش از همه مدیون تلاش فرهنگی امام ششم است که سبب شده از همان دوران به «شیعه جعفری» شناخته شویم. پیشوای ششم شیعه از ویژگی های منحصر به فردی برخوردار بود که او را محبوب همه مسلمانان عصر خود قرار داده بود. در جامعه ای که هنوز علایق قبیله ای خود را حفظ کرده بود و نیز همچون زمانه ما اکثریت مسلمانان را اهل سنت تشکیل می دادند، رهبری شیعه در اختیار کسی قرار گرفت که مادر بزرگوارش از نوادگان خلیفه اول مسلمانان و یار غار پیامبر بود و از همین رو پیشاپیش، همه مسلمانان نگاه مثبتی به ایشان داشتند. (۱) تلاش های علمی و فرهنگی امام محمد باقر(ع) نیز زمینه خوبی برای نهضت بزرگ فرهنگی فرزند بزرگوارش پدید آورده بود. امام صادق
  (ع) در زمانه حساس و حائز اهمیتی می زیست و با هوشمندی و تدبیر توانست فرصت ها را به یک عامل مهم برای ماندگاری شیعه تبدیل کند. اگرچه برخی از نویسندگان معاصر همچون احمد کسروی با نگاه وارونه و دید منفی به تلاش های فرهنگی امام ششم نگریسته وآن را منفعلانه و در راستای سکوت در برابر حکام وقت دانسته اند،(۲) ولی اندک نگاه منصفانه و غیر مغرضانه کافی است که به اهمیت استراتژی زیرکانه و خردمندانه پیشوای بزرگ شیعه پی ببریم. همین که امام صادق(ع) در دوران حیاتش از سوی همه فرهیختگان و اندیشمندان جهان اسلام ستایش شده و به دانش و فضیلت مشهور بودند، می تواند قرینه خوبی بر عمق نفوذ و موفقیت تاکتیک های ایشان باشد.

  امامت ایشان از دوره اوج اقتدار و استبداد امویان آغاز شده و با تضعیف آنان و سرانجام سقوط بنی امیه به برپایی خلافت دیرپای عباسی منتهی شد. از همین رو امام صادق
  دوره­ های مختلفی را پشت سر گذاشت و فرصت­های طلایی و درخشانی را به دست آورد. بدون شک اگر ذکاوت، دور اندیشی و خردگرایی ایشان نبود، شیعه نیز اسیر جو زمانه می شد و با افراط در مبارزه مسلحانه و سیاسی باقی مانده توان و نیروی خود را می باخت. در آن روزگار پر آشوب که بنی امیه در سراشیبی سقوط قرار گرفته بود،همگان از امام صادق(ع) که مورد احترام قاطبه مسلمین بود و جایگاه رفیع علمی و معنوی داشت، انتظار داشتند که رهبری مبارزه مسلحانه را بر عهده بگیرد و کار را یکسره کند. (۳) نفوذ کاریزماتیک ایشان تاحدی بود که شورشیان هوادار بنی عباس و ابومسلم سعی فراوانی داشتند که از آن بهره برداری کنند. (۴)

  درباره موضع سیاسی امام صادق
  (ع)، روایات متفاوتی ذکر شده است. برخی از آنها حاکی از دید مثبت امام به مبارزات مسلحانه شیعیان پرشوری چون زید بن علی (ع) است،(۵) و برخی نیز بیانگر مخالفت قاطع امام با هرگونه مبارزه نظامی شیعه و نیز منع از همکاری شیعیان با گروه های شورشی است. (۶) ولی آنچه که در عمل دیده شد، کناره گیری قطعی ایشان از هرگونه اقدام نظامی و یا مخالفت علنی سیاسی با حاکمان وقت بود. تا جایی که نویسنده سنی مذهبی چون شهرستانی در ملل و نحل خود، ضمن بیان فضایل بی نظیر علمی و علمی امام صادق(ع)، موضع سیاسی ایشان را اینگونه وصف و تحسین می کند که «ما تعرض للأمامة قطّ» هرگز درصدد کسب قدرت برنیامد. (۷) در منابع شیعی نیز اخبار متعددی گزارش شده که ایشان تأکید می کرده که مثلاً اگر ۱۷ پیرو واقعی داشتند، حتماً قیام می کردند. (۸)

  امتناع عمدی و پیاپی امام صادق
  (ع) از مشارکت در شورش های مسلحانه سبب شد که نیروهای پر شور مخالف حکومت، جذب قیام های مسلحانه ساداتی چون زید و نفس زکیه شوند. زید از سوی سادات حسینی و نفس زکیه از نسل سادات حسنی توانستند شیعیان جنگجوی فراوانی را گرد آورند و سرانجام نیز به مرگ دردناک و مظلومانه ای شکست خورده و ناکام شدند. سرنوشت همه شورش های نظامی همانگونه که امام صادق با هوشمندی و دور اندیشی خود پیش بینی کرده بودند، چیزی جز شکست تلخ و افزایش فشار بر باقی شیعیان نبود. (۹)

  نکته مهمی که در استراتژی امام صادق
  (ع) پیداست، تلاش بی شائبه و جدی ایشان برای زدوده شدن پدیده «قهرمان سازی» و «منجی گرایی» از شیعیان آن قرن بود. ایشان قاطعانه ظهور منجی موعود خاندان پیامبر را در زمانه خود رد می کرد و تأکید می نمود که «قائم آل محمد» نیست. (۱۰) این تلاش ها به حدی بود که برای نسل های بعدی شیعه نیز هرگونه تلاشی برای کسب قدرت، امری ناپسند و دخالت در کار مهدی موعود قلمداد شده است. این ابهام اکنون نیز برای برخی صاحب نظران دینی مطرح است که آیا تشکیل حکومت اسلامی در زمان غیبت جایز است؟ ریشه این پرسش جنجال برانگیز به تحولات عصر امام صادق(ع) برمی گردد. امام ششم شیعه موفق شد که ذهن شیعه را نسبت به عدم امکان دست یابی قریب الوقوع به قدرت روشن کند و آنها را با واقعیت جاری جامعه آشنا نماید. این سیاست امام صادق(ع) از سویی توانست از حساسیت فوق العاده حکام وقت نسبت به خطرناک بودن شیعه بکاهد و از سوی دیگر این فرصت را در احتیار امام و نزدیکانش قرار دهد که با بهره گیری از کاهش نسبی بدبینی حاکمان به فعالیت های شیعه و نیز استفاده هوشیارانه از فرصت جدال امویان و عباسیان به تعمیق باورهای اعتقادی و فرهنگی شیعیان اقدام کنند. سال های ستیز امویان با شورشیان عباسی، به دوران شکوفایی بی نظیر فکری شیعه تبدیل شد و حیات ابدی این اقلیت کم شمار را تضمین کرد. تا آن زمان هرگز چنین فرصتی نصیب پیشوایان شیعه نشده بود. دهه های نخست اسلام نیز به جدال های طایفه ­ای و عقیدتی سپری شد و سطح فرهنگی و علمی توده های مسلمان نیز در حدی نبود که بتواند تحمل رشد عمیق علمی را داشته باشد. با روی کار آمدن بنی امیه نیز تمام روزنه­ های امید شیعه یکی پس از دیگری بسته شد. حتی با وجود آنکه امام سجاد (ع) به دلیل رسوایی بزرگی که یزید در کربلا آفرید، تا حدود زیادی مورد احترام ظاهری حکام وقت قرار داشت، اما فشارهای سیاسی به حدی بود که ایشان «تاکتیک دعا» را برای آموزش غیر مستقیم فکری و علمی شیعیان برگزید. اما دوران زوال بنی امیه به تدریج فرا رسید و امام باقر(ع) به عنوان آخرین بازمانده فاجعه عاشورا شاهد گشایش تدریجی فضای سیاسی بود. از همین رو نخستین جرقه های حرکت علمی شیعه از زمان ایشان زده شد و با تلاش و مجاهدت امام صادق(ع) به اوج رسید. جنبش علمی امام ششم مرزهای شیعه را درنوردیده و به مذاهب گوناگون اسلامی رسیده بود. برخی از سران و ائمه مذاهب بزرگ اهل سنت از دانش آموختگان مکتب علمی ایشان بوده اند. بردباری و روحیه حقیقت جویانه و علمی امام به حدی بود که اندیشمندان دین ستیزی چون ابن ابی العوجاء را به تحسین وامی داشت. (۱۱) کار به جایی رسیده بود که گروه­های جدیدی از غالیان پیدا شدند که به بزرگ نمایی جایگاه امام صادق(ع) می­پرداختند و ایشان را تا مرز الوهیت بالا می بردند. (۱۲) در همین دوره بود که فرقه مشهور خطابیه هویدا شد و پیروانی برای خود دست و پا کرد. امام صادق(ع) که خطر حرکت های غالیان را به خوبی دریافته بودند، به مبارزه جدی برخاستند و هرگونه ارتباط خود با غلو کنندگان را نفی کردند. (۱۳) با این حال هنوز هم تأثیرات غالیان در فرهنگ دینی ما برجای مانده است. (۱۴) در همان دوره نیز غالیان موفق به ایجاد شکاف جدی شده و ضربات جبران ناپذیری بر فرهنگ شیعه وارد کردند. به حدی که ابوحنیفه از ائمه اهل سنت به پیروانش دستور داد که به سبب وجود غلو، حدیث معتبر غدیر را نقل نکنند. (۱۵) اما بی تردید نمی توان منکر شد که اگر تلاش عظیم فرهنگی امام صادق نبود، غلات به راحتی می توانستند اساس شیعه را منحرف کنند و بهانه خوبی به دست اکثریت بدهند تا به راحتی شیعیان را قلع و قمع کنند. امام صادق(ع) حتی آن گروه از شاگردان خود را مشی اعتدالی و مرزبندی بیشتری با غلات داشتند، بیشتر تأیید می­کردند. نمونه بارز این دسته از شاگردان، عبدالله بن ابی یعفور بود که ستایش های کم نظیری درباره وی از قول امام صادق(ع) به ما رسیده است. (۱۶) این صحابی نامدار امام صادق(ع) نفوذ مردمی فراوانی داشت (۱۷) و بعدها نیز گروهی شیعی به نام یعفوریّه پیدا شدند که به پیروی از وی در جهت اعتدال و میانه روی گام برداشتند. (۱۸)

  اما به جز ابن ابی یعفور، شاگردان برجسته دیگری نیز در مکتب امام صادق پرورش یافتند که می توان هر یک از آنها را از دانشمندان برجسته اسلامی شمرد. زمانه ای که امام صادق
  (ع) در آن می زیست، بستر بسیار مناسبی برای رشد فرهنگی و علمی پدید آورده بود و معلوم هم نبود که پس از آن فرصت چنین مناسبی باز هم پیدا شود. در عمل هم چنین شد و فرصت طلایی عصر امام صادق(ع) هیچ گاه تکرار نشد. بنی عباس با وجود آنکه از بستگان نزدیک خاندان علی (ع) بودند، بیش از بنی امیه که دشمنان تاریخی بنی هاشم بودند، بر آنان سخت گرفتند. حتی کسی جرأت نمی کرد به خواستگاری دختران امام کاظم (ع) برود و حصرت فاطمه معصومه مجرد از دنیا رحلت کرد. امام جواد(ع) نیز در سن جوانی به شهادت رسید و دو امام دهم و یازدهم هم در منطقه نظامی سامرا تحت نظر قرار گرفتند و حتی نتوانستند همسری برگزینند و به رسم آن روزگار فرزندانشان از کنیزانشان متولد شدند. پس بی جهت نبود که امام صادق(ع) زمانه خود را غنیمت بشمرد و به حمایت های ادعایی دل خوش نکند. اوبه خوبی می دانست که در صورت همراهی با مبارزات مسلحانه عاید چندانی نصیب پیروانش نخواهد کرد. از سوی دیگر در آن روزگار پر بلوا که افکار و عقاید گوناگون از شرق و غرب به جامعه اسلامی هجوم آورده بود، بهترین راه حفظ شیعه، شدت بخشیدن به کار فرهنگی است. او از اشتغال ظالمین به ظالمین سود جست و در سال هایی که فرزندان ابوسفیان و مروان با فرزندان عباس در ستیز بودند، به باز تولید نظریات اعتقادی شیعه پرداخت و نگذاشت که پیروانش در برابر سیل آرا و عقاید رنگارنگ فقهی، فلسفی و کلامی دست خالی بمانند. تلاش این شخصیت بزرگ تاریخ اسلام که عارف و شاعر سنی مذهبی چون عطار نیشابوری او را «مقتدای مطلق» و «شیخ همه الاهیان» می نامید، (۱۹) در قرن های بعدی ثمر داد و مانع از تشتت بیشتر شیعه و اضمحلال آن شد. شیعه که در آن زمان به شدت متشتت شده و به فرقه های گوناگون تقسیم شده بود، سال ها بعد به یکپارچگی نسبی رسید و پیروان امام صادق(ع) که به «شیعه جعفری» مشهور شده اند، (۲۰) اکنون اکثریت شیعه را تشکیل داده ­اند. این در حالی است که در همان زمان به دلیل عدم همراهی امام صادق(ع) با مبارزات مسلحانه شیعیان، برخی تندروهای شیعه نیز ایشان را مورد آزار قرار می دادند. (۲۱)

  شاگردان نامداری چون هشام بن حکم، جابر بن حیان، ابان بن تغلب، عبدالله بن ابی یعفور، معلی بن خنیس، ابوحمزه ثمالی، زرارة بن اعین شیبانی، صفوان بن مهران جمّال اسدی، فضیل بن یسار، ابوبصیر مرادی، یونس بن ظبیان کوفی و ده ها شخصیت بزرگ و راوی معتبر که دستاورد سال­ها تلاش علمی بی نظیر امام صادق
  (ع) بودند و سخن گفتن از هر یک مجال وسیع تری می طلبد. شمار شاگردان جعفر بن محمد صادق(ع) را تا چهار هزار تن ذکر کرده اند. اگرچه به گفته مرحوم علامه دکتر سید جعفر شهیدی، مقصود از این چهار هزار نفر کسانی هستند که به تدریج و جداگانه از امام روایت شنیده و دانش اندوخته اند، نه اینکه این چهار هزار تن همه روزه در محضر او حاضر بوده اند. (۲۲) حتی اگر این تعداد را اغراق آمیز بدانیم، حداقل می­توان آن را نشانه ای از رونق جلسات علمی آن حضرت و استقبال گسترده مسلمانان از محضر ایشان دانست. شاید در تاریخ اسلام هم نتوان مورد مشابهی یافت که تا این اندازه تأثیرگذار و پرافتخار باشد. از همین رو بود که با استقرار و ثبات حکومت عباسی، منصور دوانیقی خلیفه دوم این سلسله تصمیم به برخورد جدی با پسر عمش امام صادق گرفت و پس از تضییقات فراوان، قصد جان او را کرد. اگرچه در بسیاری از منابع شیعه وسنی اشاره ای به شهادت امام صادق(ع) نشده است، (۲۳) اما مرحوم شهیدی معتقد است که به احتمال زیاد منصور عباسی اقدام به مسموم کردن پیشوای بزرگ شیعه کرده و ایشان را از سر راه برداشته است. (۲۴)

  امام صادق (ع) ثابت کرد که تنها راه مبارزه با ظلم، مبارزه مسلحانه و کسب قدرت سیاسی نیست. مهم تر از همه اینها اصلاح فرهنگ عمومی و اغنای علمی جامعه است که اثر ماندگارتر و پایدارتری دارد. این پیشوای پارسا و دانا در اواخر قرن اول هجری زاده شد و در میانه قرن دوم در ۶۵ سالگی چشم از جهان فرو بست. بیش از دیگر ائمه شیعه زیست و بیش از همه آنها نیز اجازه سخن گفتن یافت. تجربه ماندگار وی باعث هراس زمامداران شد و پس از او هیچ امامی اجازه چنین اقداماتی نیافت. بنی عباس که با شعارهای شیعه پسند روی کار آمده بود، سهمگین ترین ضربات را به شیعه وارد کرد و همین می تواند نشانه هوشمندی سیاسی امام صادق باشد که نه خود حاضر به تأیید شورش عباسیان شد و نه شیعیان را مجاز به تأیید آنها دانست.  ______________
  ۱- کلینی . کافی نشر دار الکتب الاسامیه تهران 1380 ق . ۸ : ۳۳۱
  ۲-کسروی در شیعه گری، تا جایی افراط کرده که امام صادق را به انحراف اسلام از مسیر نخستین متهم نموده است.
  ۳-کافی همان . ۱ : ۳۰۷، مناقب ابن شهرآشوب نشر دار العلمیه . بیروت 1406 ق ۳ : ۳۶۲
  ۴-ملل و نحل شهرستانی نشر دار الاحیا التراث العربی بیروت بی . ۱ : ۱۷۹
  ۵-رجال نجاشی، ص ۱۳۰
  ۶-تاریخ طبری نشر دار الفکر . بیروت بی تا . ۷ : ۶۰۳ ، صدوق . عیون اخبار الرضا نشر دار العلمیه بیروت بی تا .۱ : ۳۱۰
  ۷-ملل و نحل شهرستانی ۱ : ۲۷۲
  ۸-کافی ۲ : ۲۴۲
  ۹-غیبت شیخ طوسی، نشر دار العلم . قم بی تا . ص ۲۶۳
  ۱۰-همان
  ۱۱- قمی . منتهی الآمال نشر تشیع . قم 1378 ش . ۲ : ۱۲۵
  ۱۲-فرق الشیعه، صص۵۷ و ۵۹ ، المقالات و الفرق ، صص ۵۱ -۵۵
  ۱۳-نوری . مستدرک الوسائل نشر دار الاحیا التراث العربی بیروت . 1412 ق ۱۲ : ۳۱۵
  ۱۴-برای بررسی بیشتر پدیده غلات به کتاب غلو نوشته مرحوم آیت الله نعمت الله صالحی نجف آبادی مراجعه شود.
  ۱۵- أمالی شیخ مفید، نشر دار العلم .قم . بی تا ص۲۷
  ۱۶- رجال کشی، نشر دار الکتب الاسلامیه تهران . بی تا ص۲۴۷ و ۲۴۹، مناقب ابن شهر آشوب ۳: ۳۵۴
  ۱۷- مدرسی طباطبایی، مکتب در فرایند تکامل،نشر افست . بی تا . صص ۷۶ و ۷۷
  ۱۸- نوبختی . فرق الشیعه،نشر دارالعلمیه بیروت . 1402 ق . ص۶۵
  ۱۹- دکتر محمد استعلامی، گزیده تذکرة الاولیاء، ص۱۲
  ۲۰- کافی ۲ :۷۷ ، قرب الاسناد، ص ۲۷۶
  ۲۱- کافی ۱ : ۳۶۳ ، غیبت شیخ طوسی، ص ۱۱۹
  ۲۲- سید جعفر شهیدی، زندگانی امام صادق(ع)، نشر دار الکتب الاسلامی . تهران . 1375 ش ص۶۵
  ۲۳- همان، ص۸۵
  ۲۴- همان

  ویرایش توسط مدیر تدوین : ۱۳۹۶/۰۳/۲۰ در ساعت ۱۳:۵۹

 20. صلوات


اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کاربرانی که این موضوع را مشاهده کرده اند: 0

هیچ کاربری در لیست وجود ندارد.

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
^

ورود

ورود