صفحه 1 از 3 123 آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: روشهای دینی قابل اجرا برای شناخت دختر ایده ال چیست؟

علاقه
    مذهب ، هنر، ورزش مخصوصا شنا(نه بلدم نه شهر ما استخر داره)
    نوشته
    82
    حضور
    2 روز 14 ساعت 53 دقیقه
    دریافت
    2
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    240

روشهای دینی قابل اجرا برای شناخت دختر ایده ال چیست؟

راستش تو شهر کوچیک ما تو ازدواج با خونواده های مذهبی رسمه که پسر میره خواستگاری دختری که تا به حال یک کلمه هم باهاش صحبت نکرده فقط میدونه سابقه خانوادگی شون درسته یا نه؟
    ابتدا تلفنی مادر داماد پیشنهاد ازدواج رو به مادر عروس میده اگه جوابشون مثبت بود . با داماد میرن خونه دختر حالا اونجا چه اتفقاقی میفته ؟ اونا فقط همون جلسه رو اجازه میدن که داماد با عروس صحبت کنه . (نهایت یکی دو ساعت ) بعد این جلسه تصمیم نهایی گرفته می شود و جلسه دیگری در کار نیست.
    اگر در این مرحله همدیگه رو پسندیدند . معمولا نامزد میکنند (عقد شرعی نه) البته خانواده های خیلی مذهبی نامزد هم نمیکنند . و آنرا درست نمی دانند.
    اگر دختر و پسر همدیگر را نپسندیدند نامزدی را می توان به هم زد ولی در نامزدی اسمی از دختر و پسر در فامیل و همسایه ها افتاده و اولا برای ازدواج های بعدی دختر و ثانیا پسر بد می شود. پس نهایتا این میشود که تمام شناخت دختر و پسر در شهر ما به همین یکی دو ساعت جلسه خواستگاری ختم میشود.

به نظر شما میتوان با یکی دو ساعت گفتگو همسر اینده را انتخاب کرد؟؟؟
    اگه دختر یا پسر استرس و اضطراب داشت و نتونست حرفشو بزنه چی؟
    اگه وقت نشد تمام حرفا رو بزنه چی؟
    اگه دختر یا پسر فیلم بازی کرد چی؟
    ...؟

نمی دونم اگه ما تن به چنین ازدواجی بدیم یعنی شناخت خوب از خانواده ولی شناخت یک ساعته از آقا از دختر خانم یا بالعکس ازدواج موفقی خواهیم داشت؟

من یه طرح مدرنیته دارم ولی نمیدونم عملیه یا نه؟
    1. ابتدا تمام شناخت را پسر از خانواده و خود دختر تا جایی که می تواند بدست می اورد.
    2. مادر تنها میره خونه دختر بعد یه کلیاتی از پسرش میگه و میگه ایمیل پسر ما اینه اگر جوابتون تا این مرحله مثبته . میتونید دیدگاه هاشو ازش با ایمیلش بپرسید . اینطوری دختر خانم بدون استرس دیدگاهاشو مطرح میکنه . و برا قیافه هم میتونن تو خیابون بطوری که دیده نشه از دور پسر دختر خانم رو ببینه .
    3. اگه مرحله قبل مثبت بود اونوقت میریم سر دیدار مستقیم یکساعته جلسه اخر؟

نظرتون چیه؟
    1. ازدواج با مدل سنتی بالا چطوریه؟
    2. راهکار من به نظرتون عملیه؟ مشکلش چیه؟
    3. راهکار شما برای شناخت چیه؟

2. صلوات ها 6

3.  

علاقه
    تحصیل ، تحقیق و پژوهش
    نوشته
    21,527
    حضور
    174 روز 22 ساعت 7 دقیقه
    دریافت
    11
    آپلود
    0
    گالری
    38
    صلوات
    58310

با نام و یاد دوست

روشهای دینی قابل اجرا برای شناخت دختر ایده ال چیست؟

کارشناس بحث: استاد حامی

5. صلوات ها 7

نوشته
    20,860
    حضور
    213 روز 18 دقیقه
    دریافت
    245
    آپلود
    8
    گالری
    585
    صلوات
    151469

با سلام خدمت شما برادر گرامی و بزرگوار
    این خیلی خوب است که تابع و مقلد بی چون چرای دیگران نیستید و تمایل دارید خودتون رسم و رسوم را تحلیل و بررسی کنید و با دیگران شور و مشورت کنید تا به نتیجه مطلوبی برسید.
    ازدواج سنتی طبیعتا متناسب با شرایط و فرهنگ آن زمان بوده و چکش کاری شده و آب دیده است و نسبتا آسیب های آن برای خانواده ها و دختر و پسر خیلی خیلی کم بوده است. با فن آوری ارتباطات و اطلاعات و سلطه رسانه ها بر زندگی بافت های فرهنگی و رسوم سنتی و اجتماعی به هم ریخته.
    همین که شما الان طرح جدیدی را ارائه می دهید مشخص است که تا حدودی حداقل برای برخی خانواده ها گذر از رسوم سنتی هم پذیرفتنی است. هر چند که در بافت های کوچک روستا و شهرهای کوچک مردم مسن تر هنوز هم تا حدود زیادی بر مراسم سنی پافشاری می کنند.
    فواید رسوم سنتی
    در مراسم خواستگاری سنتی 50% درصد اطلاعات را افراد از قبل دارند یعنی کل خانواده ها از بیرون با کلیت خانواده ها و اخلاق اجتماعی آنها با خبر هستند. منابع اطلاعاتی و معرّفان قابل اعتماد در دسترس و مطمئن بیشتری وجود دارد.
    یعنی غالبا این خانواده پسر است که اعلام می کند که ما فکر مان را کرده ایم و شما و دخترتان را برای وصلت پذیرفته ایم و فقط منتظر جواب شما هستیم.
    با هجرت افراد برای شغل و تحصیل و....کمی از این مراسم سنتی به هم خورده یعنی پسران و دختران کمی از بافت قدیم و سنتی فاصله می گیرند و برای خود معیارهای جدیدی هم در کنار معیارهای قبلی در نظر می گیرند و دور بودن آنها هم کمی سبب تردید خانواده ها می شود یعنی مثلا خانواده ای می گوید می دانیم خانواده فلانی خوب و اصیل است ولی شناخت زیادی از دختر یا پسرشان نداریم.
    به همین دلیل این نگرانی را باید با شناخت و تحقیق بیشتر تبدیل به اطمینان کنند.
    حضور ریش سفیدان و خانم های کارکشته
    حضور ریش سفیدان و خانم های کار کشته در مراسم خواستگاری سبب گزینش دقیق تر و همتا می شود که این در خواستگاری سنتی اجرا می شود. چون خانم عروس که همجنس خود را بهتر می شناسد و آقا داماد را که همجنس اوست و در کل همه با هم رایزنی و مشورت می کنند.

عیب سنت قدیم
    یکی از عیوب خواستگاری سنتی این است که خانواده ها زیاد اجازه نمی دهد پسر و دختر ساعت های زیاد با هم صحبت و مذاکره کنند و از همه بدتر این که گاهی در غیاب پسرشان از دختری خواستگاری می کنند و یا بدون اطلاع دخترشان خواستگار یا خواستگارانی را رد می کنند.
    بسته شدن عقد در آسمان، یکی دادن و یکی گرفتن از عیوب ازدواج های سنتی است
    در حالی که از نظر اسلام اولا به اجازه پدر اهمیت می دهد در ثانی بدون رضایت دختر عقدی بسته نمی شود و اجبار جایز نیست و مشورت و تحقیق از دینداری و اخلاق خواستگار لازم است.
    تحقیق و بررسی و مذاکره از خواستگار با رعایت شرع و عرف سالم لازم است ولی ابزار این تحقیق محدود نیست متناسب با فرهنگ، تحصیلات، امکانات می توان از ابزار شرعی برای شناخت بیشتر استفاده کرد. یعنی وقتی واقعا قصد ازدواج در کار است دختر و پسر می توانند با اشراف خانواده ها با ایمیل، چت، تلفن همراه، حضوری مذاکره و گفتگو کنند.

چه باید کرد؟
    امروزه در عصر ارتباطات بسیاری از دختران و پسران اول منار را می دزدند و بعد می خواهند چاه بکنند. یعنی چه؟
    یعنی این که دختر و پسر ابتدا با هم آشنا می شوند و چون تجربه ندارند دیدشان جامع نیست و تناسب های لازم را لحاظ نمی کنند. حاصل این می شود که مشاورانی مثل ما هر روز شاهد به هم ریختن روانی دختر و پسر و خانواده های آنها هستیم. دختر و پسری که قبل از هماهنگی با خانواده قول و قرار خود را گذاشته اند، محل زندگی و تالار عروسی و احیانا نام فرزند را مشخص کرده اند بعد از مدت زمان زیادی که به هم وابسته شدن اند متوجه می شوند که خانواده ها به دلایلی مثل همتا ندیدن، نپذیرفتن ازدواج های اینترنتی و یا مسبوق به دوستی ، تمایل به ازدواج با خانواده ای خاص و.....با ازدواج آنها موافق نیستند.
    باید از تجارب و افراد مسن و نقاط مثبت ازدواج های سنتی کمک گرفت برای شناخت بیشتر از ابزارهای روز مثل اینترنت و تلفن همراه و مشاوره های ازدواج کمک گرفت و مذاکره و گفتگوی دو نفر و خانوادگی و تحقیقات خواستگاری را جدی گرفت.
    دختر و پسر نباید این جا حیا کنند و باید از حق خود دفاع کنند و از بزرگتر ها بخواهند تا شناخت کافی و کامل با هم گفتگو و مذاکره کنند و در منزل و یا بیرون منزل در موقعیت های مختلف با اشراف خانواده رفتارها و شخصیت فرد را بسنجند
    موفق باشید

گفتم مرا غم تو خوشتر ز شادمانی
    گفتا که در ره ما غم نیز شادمان است

7. صلوات ها 11

علاقه
    مسائل مذهبی
    نوشته
    326
    حضور
    1 روز 22 ساعت 36 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    1424

تحت نظر خانواده چند جلسه صحبت در منزل عروس خانم بعد حداقل یکبار عروس و خانواده اش به منزل داماد بروند

و اصلا در مورد عروس و داماد غریبه با یک جلسه نمیشود بخصوص در شهرهای بزرگ و تحقیق طرفین از همدیگر

اللهم صل علی فاطمه و ابیها و بعلها و بنیها والسر المستودع فیها بعدد ما احاط به علمک

9. صلوات ها 7

علاقه
    خــدا » همه چیز
    نوشته
    6,197
    حضور
    144 روز 15 ساعت 1 دقیقه
    دریافت
    20
    آپلود
    0
    گالری
    3158
    صلوات
    44207

منم یه پیشنهاد دارم
    شما تمام عقاید و چیزایی که برات مهمه قشنگ بشین دونه به دونه بنویس بده به دختر خانوم
    دختر خانم هم همین کارو کنه. بگید در صورت موافقت یه امضای خوشگل هم زیرش بزنه
    اگه کاغذا امضا خورد دیگه والسلام
    به سلامتی...

مـــرغ باغ ملکوتم
    دورم از عـــــالم خاک

توجیه یه دختر محجبه برای نشر عکس خود
    دوس دارم عکسم را برای تبلیغ حجاب منتشر کنم !

کلیک کنید

11. صلوات ها 4

نوشته
    63
    حضور
    10 روز 9 ساعت 11 دقیقه
    دریافت
    18
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    376

سلام

بنده نامه نگاری از طریق دنیای واقعی و مجازی را اصلا قبول ندارم .اینگونه ، شناختی درست همراه با واقعیت بدست نمی اید.

روشی که بنده به شما پیشنهاد میدهم این است
    1- جلسه اول 40 دقیقه صحبت کردن شما و دختر خانم
    اگر پسندیده شد
    2- جلسه دوم 1.5ساعت
    اگر پذیرفته شد
    3- یک جلسه بیرون از منزل و تحت نظارت خانواده ها ...بنده این جلسه را خیلی قبول دارم و کارایی و نتیجه اش را از جلسات داخل خانه خیلی بهتر میدانم
    چون خیلی وقت ها افراد اگر در دو جلسه اول پنهان کاری و یا غیره بوده باشد در این جلسه بهتر خودشان را نشان میدهند. و علاوه بر ان جلسات داخل منزل همراه با فشار خانواده هاست . مثلا یکی کار دارد میخواهد برود میگویند صحبت را تمام کنید .یکی بچه اش گریه میکند وووو ...این مشکلات هم هست
    ممکن است افراد مذهبی با این یکی مخالفت کنند .ولی اگر دختر و پسر با نیت ازدواج و با نظارت و اجازه خانواده ها بخواهند با هم صحبت کنند .بعید میدانم شرع با این مسیله کنار نیاید .
    4-رفتن حداقل به یک جلسه مشاوره
    که البته این دیگر بستگی به زیرکی و زرنگی شما دارد که چقدر بتوانید با مهارت طرف را و شخصیتش را بشناسید،اینها به غیر از تحقیقات و صحبتهای خانواده و بزرگترهاست

اگر به جلسات خواستگاری و تحقیقات و صحبت ها و سوالاتی که رد و بدل میشود مثل قطعات یک پازل نگاه کنید
    این شما هستید که باید این قطعات را با مهارت کنار هم بچینید تا نتیجه ای صحیح و درست بدست اورید
    ویرایش توسط *zohreh* : ۱۳۹۲/۰۶/۲۴ در ساعت ۲۲:۱۸
    زندگی شوق رسیدن به همان فردایست که نخواهد آمد ،

تو نه در دیروزی و نه در فردایی ،

ظرف امروز پر از بودن توست

زندگی را دریاب...

13. صلوات ها 3

علاقه
    نوشته
    82
    حضور
    2 روز 14 ساعت 53 دقیقه
    دریافت
    2
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    240

نقل قول نوشته اصلی توسط حامی نمایش پست ها

عیب سنت قدیم
    یکی از عیوب خواستگاری سنتی این است که خانواده ها زیاد اجازه نمی دهد پسر و دختر ساعت های زیاد با هم صحبت و مذاکره کنند و از همه بدتر این که گاهی در غیاب پسرشان از دختری خواستگاری می کنند و یا بدون اطلاع دخترشان خواستگار یا خواستگارانی را رد می کنند.
    بسته شدن عقد در آسمان، یکی دادن و یکی گرفتن از عیوب ازدواج های سنتی است
    در حالی که از نظر اسلام اولا به اجازه پدر اهمیت می دهد در ثانی بدون رضایت دختر عقدی بسته نمی شود و اجبار جایز نیست و مشورت و تحقیق از دینداری و اخلاق خواستگار لازم است.
    تحقیق و بررسی و مذاکره از خواستگار با رعایت شرع و عرف سالم لازم است ولی ابزار این تحقیق محدود نیست متناسب با فرهنگ، تحصیلات، امکانات می توان از ابزار شرعی برای شناخت بیشتر استفاده کرد. یعنی وقتی واقعا قصد ازدواج در کار است دختر و پسر می توانند با اشراف خانواده ها با ایمیل، چت، تلفن همراه، حضوری مذاکره و گفتگو کنند.

چه باید کرد؟
    خب مشکل اساسی این است که این چیزها را لااقل مادر من قبول ندارد من به او می گویم من دیدگاههای کلی ام را در کاغذی می نویسم شما بده به خانواده عروس تا آنها بخوانند به همین هم راضی نمی شود چه رسد به تلفن و ایمیل و جلسه های متعدد حضوری
    به نظر شما چکار باید کرد آیا بنده نیز باید تابع ساختار سابق باشم. و ابدا هم از آن طیف افرادی نیستم که سر خود در کوچه و بازار همسری پیدا کنم و بعد آنرا به خانواده اعلام کنم.
    من دوست دارم معرفی اولیه از مجرای خانواده باشد یا فردی امین چون ازدواج را مقدس تر از یک نگاه ظاهری میدانم.

15. صلوات ها 4

علاقه
    نوشته
    82
    حضور
    2 روز 14 ساعت 53 دقیقه
    دریافت
    2
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    240

نقل قول نوشته اصلی توسط ابوالفضل نمایش پست ها
    منم یه پیشنهاد دارم
    شما تمام عقاید و چیزایی که برات مهمه قشنگ بشین دونه به دونه بنویس بده به دختر خانوم
    دختر خانم هم همین کارو کنه. بگید در صورت موافقت یه امضای خوشگل هم زیرش بزنه
    اگه کاغذا امضا خورد دیگه والسلام
    به سلامتی...
    این که حرف خودمه ولی خب خونواده ها قبول ندارند.
    من میگم ابتدا مطالب عمومی من +ایمیلم رو مکتوب میدم به مادر که بده به خونواده عروس اگه موافق بودند جزییات بیشتر من رو دختر خانم از ایمیل من بخواد ومن هم جواب میدم و متقابلا چیزایی می پرسم اینجوری ما دو تا غریبه ایم که همدیگه رو ندیدیم و دلبسته هم هم نیستیم و اگه بخواد علاقه ای هم ایجاد شه بر اساس خصوصیات اخلاقی طرفینی است . ولی مشکل من اینه که این حرفای من جایی خریدار نداره چطور باید این ساختار شکنی رو انجام بدم آیا روی این طرحم اصرار کنم هر چند مادرم مخالفت کنه .
    یا ایمیل رو در آخرین جلسه که همان دیدار حضوری است شخصا بدم . البته اینکار فکر میکنم خوب نباشه چون شاید دلبستگکی ایجاد شده باشد و عواقب بدی داشته باشد

17. صلوات

علاقه
    نوشته
    82
    حضور
    2 روز 14 ساعت 53 دقیقه
    دریافت
    2
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    240

بچه های انجمن با من موافقند یا من بد میگم؟

نوشته
    100
    حضور
    1 روز 4 ساعت 55 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    187

نقل قول نوشته اصلی توسط *zohreh* نمایش پست ها
    یک جلسه بیرون از منزل و تحت نظارت خانواده ها
    سلام. مثلا کجا؟

صفحه 1 از 3 123 آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کاربرانی که این موضوع را مشاهده کرده اند: 3

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری